Giannis1991, FUE, 2422 grafts,15-16/01/2019

vlafo

Well-Known Member
Ναι το κατάλαβα και ήταν αυτονόητη και λογική απορία από τον Panos γιατί δεν βγαίνανε κάποια νούμερα.
Αυτό που ξέρω είναι ότι πυκνότητες πάνω από >30g στο crown δεν είναι εφικτές παγκοσμίως.Ενέχει τεράστιο κίνδυνο για ολέθρια αποτελέσματα.
Και ο Lorenzo είμαι σίγουρος ότι δεν βάζει.
Όχι ότι δεν είναι αρκετά αλλά είναι πεπερασμένες οι δυνατότητες στη συγκεκριμένη περιοχή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν εννοείς >30g για πύκνωση στο crown αυτής της μορφής, ναι γιατί το crown όπως έχουμε γράψει είναι δύσκολη περιοχή και "αδηφάγα" ως προς τα graft που χρειάζεται. Εκεί, επειδή δεν είναι "μοστρα" σε ενδιαφέρει να "σκοτεινιάσει" πολύ και να εκμεταλλευτείς και το layering από τις μπροστινές περιοχές. Στην δική μου περίπτωση όταν αφήσω μακρύ το μαλλί από τις μπροστινές ζώνες πρακτικά εξαφανίζεται το κενό. Με πολύ κοντό μαλλί όμως φαίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εχω αλλη τοποθετηση προσωπικα κ την εχω πει, οτι τραυματιστηκαν οι τελογενης κ αυτο δεν φαινεται αμεσα αλλα θελει πολλους μηνες....οπως εδειξα σε αλλο ποστ τραυματιζονται τελογενης ακομα κ στην εξαγωγη θυλακων ποσο μαλλον στην δημιουργια 2500 οπων σε ενα σημειο του κεφαλιου που οι τελογενεις κανουν παρτυ.

Δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί με την κηπουρική Πανό, εγώ ασχολούμαι ερασιτεχνικά στον κήπο μου. Έχω φυτέψει άπειρες φορές προσπαθώντας να πετύχω ένα αποτέλεσμα που να με ικανοποιεί. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν κάνω φύτευση/πύκνωση μεταξύ υπαρχόντων γερών φυτών, αν δεν υπάρχει ζωτικός χώρος όλα τα φυτά αναπτύσονται πολύ αργά και είναι όλα μάλλον καχεκτικά και επιρρεπή σε ασθένειες. Όταν υπάρχει ζωτικός χώρος όλα τα φυτά αναπτύσσονται γρήγορα και είναι υγιή. Όταν το νέο υγιές φυτό φυτευθεί ανάμεσα σε καχεκτικά, άρρωστα φυτά, συνήθως επιβιώνει εις βάρος των αρρώστων επιταχύνοντας τον θάνατο τους δρώντας ανταγωνιστικά.

Η δικιά μου λοιπόν θεωρία λέει ότι πέραν του σοκλος λόγω της εμφύτευσης (χημικό/μηχανικό σοκ), τα νέα υγιή επιβιώνουν εις βάρος των «άρρωστων» μαμά (κάτι που προκύπτει και από αυτό που δήλωσε ο γιατρός) τα οποία όσο μεγαλώνουν τα νέα (χρειάζονται αρκετούς μήνες για να ωριμάσουν) αυτά σταδιακά εξασθενούν και εξαφανίζονται δίνοντας την θέση τους στα νέα. Αυτή είναι μια αργή διαδικασία που εξελίσσεται παράλληλα με την φύτρωση των νέων οπότε δεν γίνεται ορατή στο μάτι πάρα μόνο σαν ισοζύγιο στο τέλος της ωρίμανσης των νέων.

Αυτή η θεωρία σε συνδυασμό με αυτά που έγραψα παραπάνω για σοκλος και καλή φύτρωση στο 3μηνο των graft αλλά όχι τελικών τριχών πιθανώς να εξηγεί όχι μόνο την περίπτωση του Γιάννη αλλά και γιατί σε κάποια κεφάλια που επιχειρείται πύκνωση (και μάλιστα επιθετική με πολλά graft) ενώ δεν υπάρχει εμφανές σοκλος, η κάλυψη στο τέλος δεν είναι καλή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
Δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί με την κηπουρική Πανό, εγώ ασχολούμαι ερασιτεχνικά στον κήπο μου. Έχω φυτέψει άπειρες φορές προσπαθώντας να πετύχω ένα αποτέλεσμα που να με ικανοποιεί. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν κάνω φύτευση/πύκνωση μεταξύ υπαρχόντων γερών φυτών, αν δεν υπάρχει ζωτικός χώρος όλα τα φυτά αναπτύσονται πολύ αργά και είναι όλα μάλλον καχεκτικά και επιρρεπή σε ασθένειες. Όταν υπάρχει ζωτικός χώρος όλα τα φυτά αναπτύσσονται γρήγορα και είναι υγιή. Όταν το νέο υγιές φυτό φυτευθεί ανάμεσα σε καχεκτικά, άρρωστα φυτά, συνήθως επιβιώνει εις βάρος των αρρώστων επιταχύνοντας τον θάνατο τους δρώντας ανταγωνιστικά.

Η δικιά μου λοιπόν θεωρία λέει ότι πέραν του σοκλος λόγω της εμφύτευσης (χημικό/μηχανικό σοκ), τα νέα υγιή επιβιώνουν εις βάρος των «άρρωστων» μαμά (κάτι που προκύπτει και από αυτό που δήλωσε ο γιατρός) τα οποία όσο μεγαλώνουν τα νέα (χρειάζονται αρκετούς μήνες για να ωριμάσουν) αυτά σταδιακά εξασθενούν και εξαφανίζονται δίνοντας την θέση τους στα νέα. Αυτή είναι μια αργή διαδικασία που εξελίσσεται παράλληλα με την φύτρωση των νέων οπότε δεν γίνεται ορατή στο μάτι πάρα μόνο σαν ισοζύγιο στο τέλος της ωρίμανσης των νέων.

Αυτή η θεωρία σε συνδυασμό με αυτά που έγραψα παραπάνω για σοκλος και καλή φύτρωση στο 3μηνο των graft αλλά όχι τελικών τριχών πιθανώς να εξηγεί όχι μόνο την περίπτωση του Γιάννη αλλά και γιατί σε κάποια κεφάλια που επιχειρείται πύκνωση, ενώ δεν υπάρχει εμφανές σοκλος, η κάλυψη στο τέλος δεν είναι καλή.
Ατσα κ Ακάκιος ο cvial :p
 

vag25

Well-Known Member
Όταν το νέο υγιές φυτό φυτευθεί ανάμεσα σε καχεκτικά, άρρωστα φυτά, συνήθως επιβιώνει εις βάρος των αρρώστων επιταχύνοντας τον θάνατο τους δρώντας ανταγωνιστικά.

Σοκλος και στην κηπουρικη...

Bad luck brian.:D
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Υπάρχει unlimited supply όμως :)
Μου θυμίζεις το καράτε Κιντ με την παρομοίωση που έκανες... Πώς μάθενε ο μιγιαγκι στον Ντάνιελ σάν καράτε σκουπίζοντας τ αμάξια...η μετά με το Μαράκι που κρεμαγε ξεκρεμαγε το μπουφάν του... Έτσι κ εσύ μέσα από την κηπουρική μας διδάσκεις τα μυστικά της μμ...
 

giannis1991

Well-Known Member
Καλησπερα σε ολους...Το παρακατω κειμενο δεν ξερω για ποιον ακριβως λογο το γραφω αλλα ξερω οτι εχω αναγκη να το γραψω καθως το τελευταιο διαστημα το μυαλο μου ειναι λιγο(πολυ δηλαδη!) κολλημενο και στεναχωρημενο θα ελεγα σχετικα με τα ατιμα τα μαλλια...θα το χωρισω σε παραγραφους ωστε αν θελει καποιος να διαβασει να μην διαβασει αχρηστες λεπτομερειες της δικης μου ανασκοπησης αλλα να εστιασει μονο στα απολυτως απαραιτητα και τελευταια νεα σχετικα με την μεταμοσχευση...Αυτα τα νεα αρχιζουν στην 4η παραγραφο αυτου του ποστ...

Για να αρχισω να εξιστορω θα ελεγα οτι πιο κολλημενος και αγαπησιαρης με τα μαλλια απο εμενα δεν υπαρχει σε ολο το φορουμ...Τωρα θα πειτε καποιοι σιγα ρε μεγαλε και εμεις τα αγαπησαμε και πονεσαμε κτλπ αλλα θα εξηγηθω...Απο οταν θυμαμαι τον εαυτο μου απο δημοτικο δηλαδη αναρωτιομουν για ποιο λογο καποιοι εχουν μαλλια και καποιοι αλλοι οχι και ρωταγα τους δικους μου γιατι γινεται αυτο...Παντα το εβλεπα σαν αδικια ενω καποιος δε φταιει σε τιποτα ετσι ξαφνικα να χανει τα μαλλια του...Σκεφτειτε το αναρωτιομουν αυτο σε μια ηλικια στην οποια καποιο αλλο παιδι απλα θα εβλεπε καραφλα και θα γελαγε!!!Επισης απο πριν αρχισω το γυμνασιο δεν πηγα ουτε μια μερα σχολειο χωρις να προσεξω το μαλλι μου...Να ειναι λουσμενο και εστω και λιγο ''φιξαρισμενο''...Οπως καταλαβαινετε υπηρχαν παιδια που το ζηλευαν και μαλιστα καποιοι ελεγαν ετσι θελω να κανω το μαλλι μου σαν του Γιαννη!!!

Ξαφνικα ομως στην ηλικια των 14,5 ειδα τους κροταφους να ανοιγουν και ειδικα τον δεξι...Το σοκ μεγαλο...Το κουρεμα προσαρμοστηκε απο τα 15 μου χρονια πανω στο προβλημα...Δεν θα αναφερω τι δεν εκανα οπως μπουγελα στο σχολειο και αλλα κομπλεξικα γιατι θα γραφω ωρες και θα γινω και μελο... Στα 18 τσουπ να σου και το κροουν...Αυτο κι αν ηταν χτυπημα...Αμεσως ψαχνομαι...Απο αυτην την'' τρυφερη'' ηλικια γραφομαι στο φορουμ και ξεκινα ενα ταξιδι μεγαλο το οποιο ναι μεν με στηριξε και γνωρισα και την παλιοπαρεα αλλα πιστεψτε με ειναι μαλακια οι συνομηλικοι σου να ειναι στα @@ τους ολα και εσυ να εισαι σε ενα φορουμ μερα νυχτα για να ψαχνεις απαντησεις αναμεσα σε αλλους ανθρωπους οι οποιοι στην πλειοψηφια ηταν και μεγαλυτεροι...Παρολαυτα η τριχοπτωση με πηγε καλα...Δεν θα αναφερθω σε θεραπειες κτλπ μιας και καποια στιγμη ολα τα εκοψα...


Φτανω στο 2018-2019 οπου το κροουν εχει ανοιξει αρκετα και ειπα να επεμβω να το κλεισω γιατι σε λιγο δεν θα ειχα καν μαλλι να εφαρμοσω το τοπικ!!!!Η εξελιξη γνωστη,με τον γιατρο ειμαι σε επικοινωνια και προσφερθηκε προς μεγαλη του τιμη να μου επιστρεψει και αποζημιωση...Για αυτο θα ενημερωθειτε το προσεχες διαστημα...Καπου εδω να ευχαριστησω και τον Βαγγελη ο οποιος ειναι εγγυηση και παντα μεσολαβει με θετικο προσημο αν και ο ιδιος ο γιατρος ειναι απολυτα ανθρωπινος και συνεργασιμος...

Εδω θα κανω μια παρενθεση και θελω να δωσουν βαρος οσοι θελουν να κανουν μεταμοσχευση!Οπως προειπα απο τα 15 δεν κουρευομουν κοντα γιατι ηθελα να καλυπτω το προβλημα...Μετα την μεταμοσχευση μου αποφασισα να τα παιρνω με μηχανη σχετικα κοντα και τοτε ηταν που διαπιστωσα οτι η δοτρια δεν ειναι καλη!Δεν το ειχα αντικρισει πριν και μου φαινοιταν σουπερ καθως αφηνα σχετικα μακρια τα μαλλια...Πρωτο λαθος αυτο...

Δευτερο λαθος...Ειδα τον Πανο χωρις φινα να κανει μεταμοσχευση στον Ερντο και λεω ελα μωρε ειδες γινεται και χωρις φινα...ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ!Αυτο το ρισκο πρεπει να το παρει καποιος αφου κανει consultation τυπου Λορεντσο/Ερντογαν και αφου διαθετει τα περισσοτερα απο τα παρακατω πλεονεκτηματα... 1)Αριθμο τριχοθυλακιων 2)λογο τριχοθυλακιων 3)εκταση δοτριας και ληπτριας να βγαινει δηλαδη ενα καλο ισοζυγιο οπου απο εκει περιεχεται και η εκτιμηση στο τι nw θα παει 4)παχος τριχοθυλακιου 5)κοντραστ δερματος/τριχας και 6) ρεαλιστικες απαιτησεις...Εγω δυστυχως την πατησα και εκτος απο κακη δοτρια εν τελει ειμαι ατυχος καθως ειδα οτι και το κροουν ψιλοπεφτει σχετικα χαμηλα οπως και οι γεφυρες...Ναι εχω ξαναρχισει φινα εδω και καιρο αλλα λεω τι μ@λ@κ@ας εισαι στο φιναλε καθως τοσα χρονια ξημεροβραδιαζοσουν στο φορουμ και στο τελος θα μεινεις εκτος παιχνιδιου...Ενα αλλο λαθος μου ειναι οτι δεν εκανα consultation στην πρωτη επισκεψη του Λορεντσο γιατι εγινε λιγο καιρο πριν τη μμ μου και ειπα μη φαω τσαμπα μια θεση απο καποιο παιδι...Πιστευω εκει θα με ξυπναγε η εξεταση...

ΣΥΜΒΟΥΛΗ:Οσοι δεν εχετε αυτα τα καλα χαρακτηριστικα πρεπει οπωςδηποτε να ξεκινησετε φινα για τουλαχιστον θα ελεγα 2 χρονια και να ζυγισετε αν μπορειτε να την ''ανεχτειτε'' αλλιως τσαμπα θα μπειτε σε ενα πολυετες τρυπακι ψυχοφθορο στο οποιο θα προβληματιστειτε,θα χαλασετε φαια ουσια και στιγμες,θα στεναχωρηθειτε και θα αηδιασετε με ολο αυτο το χωρο...Τα βλεπετε νομιζω τι λαμογια και ανιδεοι κυκλοφορουν ...

Χρησιμοποιηστε αυτο το φορουμ με τον καλυτερο τροπο και ανταποδωστε ...Σκεφτειτε οτι μεσα απο αυτο το φορουμ κατι μελη σαν τον @Panos1982 απεκτησαν την γνωση να νικησουν την καραφλα καλυτερα και απο τους celebrities που υποτιθεται οτι θα επρεπε να εχουν κανει την καλυτερη ερευνα αγορας...



Τελος ξαναλεω οτι ολα αυτα τα γραφω για παρτη μου οσο χαζο κι αν ακουγεται και ισως γιατι μονο εδω θα τα διαβασουν καποιοι και θα με καταλαβουν,αλλα δεν θελω ουτε την συμπονια ουτε τιποτα,παρα μονο να εκφραστω και να δουν καποια μελη αυτο το ποστ και να μην κανουν τα ιδια λαθη...Λαθη τα οποια εμενα με εβγαλαν εκτος καποιων πλανων και με πειραξαν αρκετα παροτι ειμαι ανθρωπος αισιοδοξος και δεν το βαζω κατω...

Κυριακη λοιπον παω να με δει ο Λορεντσο...Πλεον ξερω οτι θα πρεπει να παιρνω φινα μια ζωη,θα εξαντλησω αν μπορω να το κανω και αυτο δοτρια σε fut και fue ,εχω πολυ περιορισμενες προσδοκιες ,δηλαδη απλα δε θελω να φτασω στο σημειο να ξυρισω το κεφαλι μου,ακομα και ενα αξιοπρεπες nw3 με καλυπτει και ισως μεσα στον χρονο να κανω ενα smp στην Μαρια την Κολωνη που ειχα μια πρωτη επικοινωνια...Για ολα θα ενημερωσω εδω...Ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας και συγνωμη αν κουρασα!
 

oreo

Well-Known Member
Να κάνεις το καλύτερο δυνατό για εσένα, άλλωστε ο καθένας για τον εαυτό του παλεύει απλά μέσω της συνεργασίας γίνεται ευκολότερο.
Καλή επιτυχία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leas

Well-Known Member
Γιανναρε γεια σου και πάλι ταυτίζομαι αρκετά με την περίπτωσή σου και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μπορεί η αρχή να μην ήταν καλή ,αλλά το πρόβλημα σου είναι διαχειρισιμο.Εχεις διαβάσει το φόρουμ χρόνια και ξέρεις τι να κάνεις.Με την φίνα έχεις ξεκινήσει με μικρότερη δόση ;όλα καλά μέχρι τώρα ;

Όλα θα πάνε καλά θέλει επιμονή.
 

giannis1991

Well-Known Member
Να σημειώσω επιπλεον εδώ ότι δεν είμαι έτσι σε αυτήν την ψυχολογία απλά επειδή με βρήκε το προβλημα ,ουτε τα χρήματα τα οποια δεν τα έχω ουτε η ταλαιπωρία ουτε τιποτα.. Έχω περασει στη ζωή μου αρκετά δυσκολα και αναγκάστηκα απο τα 18 να σηκώσω βάρη δυσανάλογα της ηλικίας μου (δεν εννοώ για το μαλλί εννοείται) και πάντα ήμουν μαχητής και έδινα δυναμη σε όλους...
Αυτό που με στεναχωρεί και με εκνευρίζει είναι αρχικά κάποια λάθη που έκανα στην αρχή αλλά κυρίως ότι δεν έχω πολλά όπλα στα χέρια μου... Με μια περιορισμενη δοτρια η αλήθεια δεν μπορείς να βγεις καθαρός νικητής σε όλο αυτό και αυτό δεν το έχω συνηθίσει... Όπως και να χει όμως το κεφάλι δεν προσκυνα!
 

giannis1991

Well-Known Member
Γιανναρε γεια σου και πάλι ταυτίζομαι αρκετά με την περίπτωσή σου και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μπορεί η αρχή να μην ήταν καλή ,αλλά το πρόβλημα σου είναι διαχειρισιμο.Εχεις διαβάσει το φόρουμ χρόνια και ξέρεις τι να κάνεις.Με την φίνα έχεις ξεκινήσει με μικρότερη δόση ;όλα καλά μέχρι τώρα ;

Όλα θα πάνε καλά θέλει επιμονή.

Αρχικά σας ευχαριστω ολους για τα λόγια σας!!! Φίνα ξεκίνησα γιατί περσι το καλοκαίρι ήρθε σφοδρό κυμα τριχόπτωσης και με ταρακουνησε πραγνατικα... Έτσι το χειμώνα αρχισα με μικρή δόση 3/εβδομαδα αλλά είδα ότι και φέτος το καλοκαίρι παλι σαν να είχα έντονη τριχόπτωση και εδώ και 2 μήνες παιζω μπάλα 1 μγ κάθε μέρα...
Αυτό κι αν ήταν άλλο ένα σοκ να παιρνεις φίνα και να βλέπεις ακόμα τρίχες να φευγουν... Τώρα βλέπω υπάρχει μια σταθεροποίηση...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιάννη θα τα πούμε και από κοντά αλλά προκαταβολικά σου λέω να μην απελπίζεσαι. Δεν θεωρώ ότι έχεις χάσει το παιχνίδι ακόμα. Περισσότερα προσεχώς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα