Giannis1991, FUE, 2422 grafts,15-16/01/2019

giannis1991

Well-Known Member
Παναγιώτη στα γρήγορα θα σου πω ότι με απέρριψε και η hdc και ο Μιχάλης την ίδια περιοδο!!!
Μετά από 2 χρόνια ξαναπήγα στον Μιχάλη εμφανώς πιο αραιωμενος και είπε με βεβαιότητα τώρα ναι δουλευω άνετα σε αυτό κρούουν... Μου είπε τον αριθμό και του λέω ας βάλουμε λιγότερα δεν με νοιάζει το κρούουν!!! Τα υπόλοιπα μέσα στις μέρες....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Αλλά να σταματήσει να λέει και να υπονοεί ότι αυτό είναι το δίκαιο ή και με παραλληλη ευθυνη του πελατη ...

Για το αποτελεσμα φταιει αποκλειστικα κ μονο ο γιατρος και κανεις αλλος !!!
Στο μονο κομματι που εμεις φερουμε ευθυνη ειναι στην επιλογη γιατρου κ αποδοχης της στρατιγικης του που απο εμας κρινεται αν θα του επιτρεψουμε η οχι να εφαρμοσει πανω μας. Το μονο μεριδιο ευθυνης μας ουσιαστικα ειναι μονο αυτο κ εγγειται στην εμπιστοσυνη μας προς τον γιατρό κ.το πλάνο του.

Η ευθυνη απο κει κ περα του αποτελεσματος ειναι αποκλειστικα του γιατρου κ ολοι θελουμε να δουμε ποια θα ειναι η σταση του γιατρου οταν σε δει απο κοντα κ τι προτιθεται να κανει για να σε αποζημιωσει με τον οποιονδηποτε τροπο θα συμφωνησετε μεταξυ σας οτι ειναι ο δοκιμος εφ οσων το εποτελεσμα δεν ειναι αυτο που θα επρεπε.

Ειναι ενας καταξιωμενος γιατρος υψηλου επιπεδου με εκατονταδες επιτυχημενα περιστατικα αλλα θελουμε να δουμε την σταση του
ειδικα σε περιστατικα οπως αυτο που δεν εξελιχθηκαν οπως θα επρεπε. Γιατι τωρα θα κριθει η αξια του. Στα δυσκολα !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos1982

Well-Known Member
Παναγιώτη στα γρήγορα θα σου πω ότι με απέρριψε και η hdc και ο Μιχάλης την ίδια περιοδο!!!
Μετά από 2 χρόνια ξαναπήγα στον Μιχάλη εμφανώς πιο αραιωμενος και είπε με βεβαιότητα τώρα ναι δουλευω άνετα σε αυτό κρούουν... Μου είπε τον αριθμό και του λέω ας βάλουμε λιγότερα δεν με νοιάζει το κρούουν!!! Τα υπόλοιπα μέσα στις μέρες....

Ναι εχεις δικιο, τωρα που το λες το θυμαμαι.....εχεις δικιο δικη μου η παρανοηση !!!
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Όταν βρω χρόνο αυριο-μεθαυριο θα απαντήσω σε όλα σας τα σχόλια δίνοντας παραπανω πληροφοριες καθώς δεν τα έχω πει ακόμα όλα...
Παράκληση μόνο για τον @Giorgos-3 εννοείται αν θέλει να σχολιάσει κάτι από άποψης τεχνικής ή αν πιστευει αν θα παρω αποζημίωση ή οτιδήποτε άλλο καλώς να το γράψει... Αλλά να σταματήσει να λέει και να υπονοεί ότι αυτό είναι το δίκαιο ή και με παραλληλη ευθυνη του πελατη ... Το λέω ευγενικά και τον παρακαλω για αυτό και φυσικά θα του απαντήσω μέσα στις μέρες....Το αναφέρω απλά αυτο γιατί στο πρωτο του ποστ ειναι εκτός τόπου και χρησιμοποιει ότι να'ναι επιχειρήματα...
Δεν με κατάλαβες...εγώ μαζί σου είμαι ...είναι δυνατόν να μην είμαι με τον ασθενή και συμπασχον; Με αφορμή το περιστατικό σου αναφέρθηκα απλά σε μια γενική άποψη περί αποζημιώσεων σε αποτυχημένες μμ κατά πόσο είναι εφικτό. Αυτό είναι όλο. Μακάρι και αποζημίωση να πάρεις και δωρεάν επιοδιωρθωση να κάνεις.
Υγ: δεν κάνω ποτέ σχόλια περί τεχνικών δημόσια και κρατάω την άποψη μου για τον εαυτό μου σε αυτό κομμάτι. Δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία και ούτε με ενδιαφέρει η εμβάθυνση γνώσεων πάνω στις μμ. Υπάρχουν τόσα έμπειρα και ψαγμενα μέλη εδώ μέσα και ειδικά ο Πάνος κ ο cvial που δεν χρειάζεται να μιλούν κ "άσχετοι" όπως εγώ.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Για το αποτελεσμα φταιει αποκλειστικα κ μονο ο γιατρος και κανεις αλλος !!!
Στο μονο κομματι που εμεις φερουμε ευθυνη ειναι στην επιλογη γιατρου κ αποδοχης της στρατιγικης του που απο εμας κρινεται αν θα του επιτρεψουμε η οχι να εφαρμοσει πανω μας. Το μονο μεριδιο ευθυνης μας ουσιαστικα ειναι μονο αυτο κ εγγειται στην εμπιστοσυνη μας.

Η ευθυνη απο κει κ περα του αποτελεσματος ειναι αποκλειστικα του γιατρου κ ολοι θελουμε να δουμε ποια θα ειναι η σταση του γιατρου οταν σε δει απο κοντα κ τι προτιθεται να κανει για να σε αποζημιωσει με τον οποιονδηποτε τροπο θα συμφωνησετε μεταξυ σας οτι ειναι ο δοκιμος εφ οσων το εποτελεσμα δεν ειναι αυτο που θα επρεπε.

Ειναι ενας καταξιωμενος γιατρος υψηλου επιπεδου με εκατονταδες επιτυχημενα περιστατικα αλλα θελουμε να δουμε την σταση του
ειδικα σε περιστατικα οπως αυτο που δεν εξελιχθηκαν οπως θα επρεπε. Γιατι τωρα θα κριθει η αξια του. Στα δυσκολα !
Είναι συναισθηματικά φορτισμένος και δεν θέλω να ρίξω άλλο λάδι στη φωτιά. Κάποια στιγμή στο μέλλον σ αυτό το νήμα η σε κάποιο άλλο αν δωθεί η αφορμή πάλι θα θελα να σου ρωτήσω- διευκρινήσεις πάνω σ' αυτό το κομμάτι γιατί ουσιαστικά έτσι όπως διαβάζω αυτά που λες δεν διαφωνούμε αλλά κ πάλι δεν βρίσκω πως εμείς σαν ασθενείς καλυπτομαστε.
 

Panos1982

Well-Known Member
Η αληθεια ειναι οτι εχει καθε δικιο να ειναι εκνευρισμενος ο Γιαννης....
Ποιος δεν θα ηταν ??
Ωστόσο Γιωργο κι εσυ επειδη σε ξερω χρονια στο φορουμ κ ξερω τον τροπο που μιλας γνωριζω οτι δεν ειχες καμμια κακη προθεση κ απλα παρεξηγηθηκαν τα λεγομενα σου.
Ολοι με τον Γιαννη ειμαστε σε αυτο....
Κ περιμένουμε να δουμε αν θα αναλαβει ο γιατρος (κ με τροπο που να βρισκει σύμφωνο κ.τον Γιαννη) τις ευθυνες που του αναλογουν.

Εως τοτε συνιστω ψυχραιμια.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Γιάννη υπομονή φίλε, ήταν να έρθει ο γιατρός Απρίλιο και λόγω της κατάστασης ακυρώθηκε, ήταν τεχνικά και πρακτικά αδύνατον. Μάλλον θα έρθει τέλη Ιουνίου καλώς εχόντων των πραγμάτων και θα σε δει και θα έρθω και εγώ και 100% θα βρεθεί λύση, η λύση που πρέπει και που θες και θα αποδοθούν ευθύνες και θα σε προστατέψω, που δεν χρειάζεται καν γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου εξηγηθεί.

Νομίζω για μένα πως φύτρωση είχες αλλά μέτρια ωστόσο έχασες και αρκετά μαμά μαλλιά λόγω sock loss και σε συνδυασμό και με μη χρήση φίνας. Νομίζω πως ο Μιχάλης πληρώνει αυτό το λάθος αν θέλει να διατηρεί την υστεροφημία του, θα πρέπει να έχει τις τακτικές άλλων γιατρών με υποχρεωτική χρήση φίνας και πιο επιλεκτικός στα περιστατικά.

Κατά τα άλλα φταίει αυτός και μόνο αυτός από κάθε πλευρά, για στρατηγικούς και όχι μόνο λόγους και η οργή σου δικαιολογημένη και τα έχουμε πει και στο τηλέφωνο, μην έχεις άγχος πως δεν θα λάβεις υποστήριξη καθώς και ερμηνείες - εξηγήσεις.

Μόνο άδικο για μένα σαν σχόλιο που βλέπω εδώ από αρκετούς, ειναι να αποκτά την φήμη του ασταθή ο γιατρός. Ασταθή λες κάποιον που έχει 1 στα 2 περιστατικά πχ κακά, κάτι τέτοιο δεν ισχύει, επειδή βλέπω και πολλά κεφάλια από κοντά στα ραντεβού που έρχονται για νέα συνεδρία για να φτιάξουν πχ και crown κτλ μετά από την πρώτη επιτυχημένη τους επέμβαση, επειδή 8 στους 10 που γνωρίζω στα ραντεβού είτε ειναι είτε οχι μέλη του φόρουμ, ΔΕΝ γράφουν εδώ αλλά μου ζητάνε facebook ή τηλέφωνο και μιλάμε μετά και ξέρω πως πήγαν, έχω μια καλή αίσθηση του βαθμού επιτυχίας των περιστατικών του σε 8-10 φορές μεγαλύτερο δείγμα από το φόρουμ. Το να θεωρεί κάποιος αντιπροσωπευτικό δείγμα ικανότητας, επιτυχίας ή αστάθειας το φόρουμ, για μένα δεν είναι σωστό, θα έπρεπε κάποιος να έχει πρόσβαση σε πλήρες αρχείο ασθενών εσωτερικά της κλινικής για να βγάλει πορίσματα και στατιστικά και να τοποθετηθεί.

Το θέμα είναι εσύ Γιάννη και αυτή η αποτυχία που ξέρεις πόσο με στεναχωρεί και σε αυτό θα κινηθώ πρωτίστως να σε βοηθήσω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
PANOS1982
Το ειδα εδω απο κατω....


Αν καταλαβα κατι λαθος διορθωσε με αλλα φαινεται σαν να αποδιδεις ευθυνες μειωμενης φυτρωσης σε γιατρο-προσωπικο-εργαλεια.
κατι που κατ εμε ειναι λαθος κ δε φταιει τιποτα απ τα παραπανω , αν ψαχνετε το λαθος εκει....για μενα δεν θα το βρειτε.
Φταιει το εδαφος κ το δερμα του Γιαννη που δεν ηταν ετοιμο να δεχτει τους θυλακες....τους 2500 θυλακες.


CVIAL: Νομίζω ότι το κατάλαβες λάθος. Το ποστ που έχεις κάνει quote είναι μια γένικη τοποθέτηση για το τι μπορεί να φταίει σε μια μμ και δεν απευθυνόταν στον Γεωργίου, ειδικά από την στιγμή που δεν έχω στοιχεία, αλλιώς θα το έλεγα με σαφήνεια όπως εξάλλου έκανα σε άλλα ποστ όπου ανέλυσα τα σφάλματα του Γεωργίου στην συγκεκριμένη περίπτωση.


PANOS1982
Οχι, Οχι.... δεν το ειπα καθολου σε αυτο το υφος....κι ισως φταιω εγω που δεν το απεδωσα σωστα. Εγραψα μολις μια γραμμη βεβαια γτ δεν ηθελα να ασχοληθω με το θεμα αυτο οπως θα ειδες.
Το ειπα σε στυλ οτι εφ οσων κρινεις οτι ο τροπος που πλησιαζει ενα περιστατικο ο γεωργιου ανηκει στα skills του ( εγω ηθελα να μιλησουμε για τα skills του οταν εχεις κατσει στη καρεκλα του χειρουργειου) τοτε μπορουμε να πουμε οτι κ ο τροπος που πλησιαζει ενα περιστατικο ο λορεν (τυποποιημενο μαιλ) μηπως να βαλουμε κι αυτο στα skills του ?? εννοωντας πιο πολυ οτι οχι δεν θα κριθει απ αυτο ο λορεν φυσικα...κ κανενας αλλο γιατρος γενικοτερα ...ειναι χαμηλοτερης σημασιας αυτο ηθελα να πω.
Αν και σου αναγνωρισα οτι ναι θα το θεσω τελικως στα skills του του γεωργιου, γιατι τελικα αυτη του η αποφαση πιστευω κι εγω οπως πιστευεις κι εσυ οτι επηρεασε το τελικο αποτελεσμα.
Μην ψαχνουμε εργαλεια κ technicians απλα δεν μπορουν να γεννηθουν κ να μεγαλωσουν 2500 θυλακες οταν φυτευονται σε ενα σημειο το οποιο ειναι γεματο με ηδη ζωντανους θυλακες απο κατω.

CVIAL: Συμφωνώ (διατηρώντας την διαφωνία μου για το "τρακάρισμα") αν και είναι λίγο ασύμμετρη η σύγκριση.

PANOS1982
Για αρχη ΔΕΝ ΘΕΛΩ να παω σε 4....αναγκαζομαι !!! Επισης εσυ εκανες χειρουγειο με 1 χρονο διαφορας το ενα απ τ αλλο οποτε λογικο να θυμουνται.
τι εμπειρια να εχει το τεαμ επανω μου οταν εγω παω παλι μετα απο 10-15 χρονια ?? εγω που δεν περνω φινα κ δεν κανω καμμια αγωγη πηγα μετα απο 8....και τωρα νομιζω οτι θα παω μετα απο αλλα 10.....ποσο μαλλον ενας που περνει...

Αυτο με τις κλιμακωτες τιμες ποσο αντιθετο με βρισκει.....για χιλιαδες λογους αλλα δεν εχει νοημα αυτη τη στιγμη να αναπτυξω -
ισως σε αλλο χρονο.- προτιμω σταθερες τιμες ειναι πολυ πιο τιμιες.

CVIAL: Το σημαντικό δεν είναι να σε θυμούνται αλλά να υπάρχει ένας πλήρης ιατρικός φάκελος ο οποίος (αν είναι σωστά οργανωμένος) περιέχει πολύ κρίσιμες και πολύτιμες πληροφορίες χρήσιμες για τις επόμενες μμ. Είναι το ιστορικό του ασθενούς, γι αυτό και ο γιατρός που σε παρακολουθεί - σε οποιαδήποτε πάθηση - έχει μια ειδική γνώση πάνω σου όχι απαραίτητα μόνο λόγω μνήμης αλλά κυρίως λόγω φακέλου. Ειδικά σε γιατρούς που αντιμετωπίζουν με αναλυτικό τρόπο τις μμ είναι ανεκτίμητης αξίας. Χρήσιμο είναι (και το λέω σε πολλά μέλη που κάνουν επεμβάσεις σε τέτοιες κλινικές μμ) να το παίρνουν αμέσως μετά την μμ (αν δε μπορεί να τους δοθεί στην πλήρη του μορφή ακόμα καλύτερα) γιατί μπορεί να χρειαστεί στο μέλλον.


PANOS1982
Mα αυτο λεω....μακαρι να τα εκανε μια και να ειχα ολα ta bonus που αναφερεις εσυ αλλα κ αυτα που αναφερω εγω...αλλα δηστυχως ειναι δυσκολο να βρεις μια να τα κανει ολα και να τα κανει κ καλα οπως τα θελω κ αναγκαζομαι να μπω σε αυτη τη διαδικασια των πολλαπλων επιλογων....

CVIAL: Πολλές φορές η τελειομανία (δεν υπονοοώ εσένα) μπορεί να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα. Δεν την θεωρώ αναγκαστικά προτέρημα αλλά, σε πολλές περιπτώσεις, μειονέκτημα αφού μπορεί να καταντήσει εμμονή και τελικά να σε οδηγήσει σε λάθος μονοπάτια στον δρόμο προς την τελειότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vagosx

Well-Known Member
Πανο σε ευχαριστω για την ανάλυση σου και εγω αυτόν και τον Pinto που είναι στο Πόρτο εχω σαν κορυφαίες επιλογές.
Μάλιστα στον Pekiner είχε κάνει δυο επεμβάσεις μια στη δίκη του κλινική και μια στην HLC όταν δούλευε σε αυτους ο Kaan Pekiner και ο πολυ ψαγμένος PROF με σύνολο 7500grafts που στην ανάλυση του περιέγραφε τα δεδομένα ακριβως όπως τα ανέφερες και εσυ ενώ και το belli capelli έχει άπειρες εξαιρετικες παρουσιάσεις μμ μελών του στον Pekiner.
Μάλιστα δεν σου κρύβω ποσό με εντυπωσιάζει το ποσο πρέπει να είχε ψαχτεί ο PROF όταν τον είχε εντοπίσει ανάμεσα στους 5 χειρούργους της HLC γιατί η κλινική αυτή εξωθεν πλην του Ozgur Oztan που είναι ο ιδιοκτήτης της και πρόεδρος της διεθνούς ένωσης FUE EUROPE δεν προβάλλει ιδιαίτερα κανέναν άλλο γιατρό της, πράγμα που σημαίνει ότι ο PROF πρέπει να είχε κάνει «διδακτορικο» από το ψάξιμο του στις μμ, πραγματικά RESPECT τόσο στον PROF όσο και σε σενα που εχετε ψάξει, τρέξει, ερευνήσει και πληρώσει τόσο πολυ για να αντιμετωπίσετε αυτό το σκατοπροβλημα που μας έτυχε, για μένα ειστε μακράν τα πιο ψαγμένα μέλη και εχετε ανοίξει νέους δρόμους στο φόρουμ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πανο σε ευχαριστω για την ανάλυση σου και εγω αυτόν και τον Pinto που είναι στο Πόρτο εχω σαν κορυφαίες επιλογές.
Μάλιστα στον Pekiner είχε κάνει δυο επεμβάσεις μια στη δίκη του κλινική και μια στην HLC όταν δούλευε σε αυτους ο Kaan Pekiner και ο πολυ ψαγμένος PROF με σύνολο 7500grafts που στην ανάλυση του περιέγραφε τα δεδομένα ακριβως όπως τα ανέφερες και εσυ ενώ και το belli capelli έχει άπειρες εξαιρετικες παρουσιάσεις μμ μελών του στον Pekiner.
Μάλιστα δεν σου κρύβω ποσό με εντυπωσιάζει το ποσο πρέπει να είχε ψαχτεί ο PROF όταν τον είχε εντοπίσει ανάμεσα στους 5 χειρούργους της HLC γιατί η κλινική αυτή εξωθεν πλην του Ozgur Oztan που είναι ο ιδιοκτήτης της και πρόεδρος της διεθνούς ένωσης FUE EUROPE δεν προβάλλει ιδιαίτερα κανέναν άλλο γιατρό της, πράγμα που σημαίνει ότι ο PROF πρέπει να είχε κάνει «διδακτορικο» από το ψάξιμο του στις μμ, πραγματικά RESPECT τόσο στον PROF όσο και σε σενα που εχετε ψάξει, τρέξει, ερευνήσει και πληρώσει τόσο πολυ για να αντιμετωπίσετε αυτό το σκατοπροβλημα που μας έτυχε, για μένα ειστε μακράν τα πιο ψαγμένα μέλη και εχετε ανοίξει νέους δρόμους στο φόρουμ.

Είναι κρίμα που ο συμπαθέστατος (και στον τρόπο γραφής και σκέψης του) PROF δεν γράφει στο φόρουμ πια όπως και το ότι δεν παρουσιάσε την μμ του έτσι ώστε να έχουμε ένα δείγμα γραφής του Pekiner.
 

gregkont13

Verified MM member
Θα συμφωνησω με τον @danceworld_2001 οτι η κλινικη δεν ειναι ασταθης σε καμια περιπτωση. Ενω σε εργαλεια , τα punch ηταν ιδια με λαπανζουλα . Και το προσωπικο εμενα μου χε φανει εμπειρο αρκετα.

απο την αλλη θα ηθελα να μαθω το λογο που ο γιατρος ειχε το πλανο που ειδαμε. Γιατι δλδ δεν εβαλε 1000 τριτριχα. Αν ο λογος ειναι οτι θα βγαινε φτηνο το χειρουργειο θα μπορουσε να του πει επειδη εισαι μονο 1000 θυλακια δεν σου δινω πακετο , οποτε αεροπορικα χοτελ δικα σου.

ευχομαι να μην ειναι αυτος ο λογος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε συνέχεια του προηγούμενου email θα προσκαλέσω τον γιατρό @Κωνσταντίνος Αναστασάκης να μας απαντήσει στις κάτωθι ερωτήσεις. Θα παρακαλέσω τον γιατρό να είναι σύντομος, σαφής και περιεκτικός στις απαντήσεις του γιατί δεν θα θέλαμε να ξεκινήσουμε διάλογο μαζί του επί των γραφομενών του.

1. Πως κρίνετε το αποτέλεσμα σε σχέση με τα τριχοθυλάκια που τοποθετήθηκαν?
2. Αν θεωρείται ότι το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό ποιοί είναι κατα την αποψή σας οι βασικοί λόγοι για αυτή την εξέλιξη. Θα παρακαλέσω η απάντηση να βασιστεί ΜΟΝΟ πάνω σε στοιχεία που έχουν γίνει γνωστά για την μμ από την ροή του νήματος.
3. Θα θέλαμε την αποψή σας για τους βασικούς παράγοντες (με κάποια ιεράρχηση αν μπορείτε) που επηρεάζουν την επιτυχια μιας μμ παρόμοιων χαρακτηριστικών με αυτή του νήματος. Προφανώς αυτή η τοποθετησή σας είναι περισσότερο διδακτική χωρίς να σημαίνει κάτι για την συγκεκριμένη μμ, ιδιαίτερα όταν δεν υπάρχουν επαρκείς πληροφορίες.
4. Υπάρχει μια θεωρία σε σχέση με την φύτρωση και τον ρόλο που παίζουν τα τελογενή τριχοθυλάκια, για λόγους συντομίας θα ήταν αποκαλέσω θεωρία "τρακαρίσματος", την οποία μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά στο νήμα. Θα παρακαλέσω να μας την σχολιάσετε.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Περιμένουμε με ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας. Όπως προανέφερα, για λόγους δεοντολογικούς ο γιατρός δεν θα εμπλακεί σε διάλογο με μέλη σε αυτό το νήμα. Αν χρειαστεί κάποια παρέμβαση ή διευρίνηση, θα προτιμούσα να μην χρειαστεί, θα ζητήσω την παρεμβασή του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Σε συνέχεια του προηγούμενου email θα προσκαλέσω τον γιατρό @Κωνσταντίνος Αναστασάκης να μας απαντήσει στις κάτωθι ερωτήσεις. Θα παρακαλέσω τον γιατρό να είναι σύντομος, σαφής και περιεκτικός στις απαντήσεις του γιατί δεν θα θέλαμε να ξεκινήσουμε διάλογο μαζί του επί των γραφομενών του.

1. Πως κρίνετε το αποτέλεσμα σε σχέση με τα τριχοθυλάκια που τοποθετήθηκαν?
2. Αν θεωρείται ότι το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό ποιοί είναι κατα την αποψή σας οι βασικοί λόγοι για αυτή την εξέλιξη. Θα παρακαλέσω η απάντηση να βασιστεί ΜΟΝΟ πάνω σε στοιχεία που έχουν γίνει γνωστά για την μμ από την ροή του νήματος.
3. Θα θέλαμε την αποψή σας για τους βασικούς παράγοντες (με κάποια ιεράρχηση αν μπορείτε) που επηρεάζουν την επιτυχια μιας μμ παρόμοιων χαρακτηριστικών με αυτή του νήματος. Προφανώς αυτή η τοποθετησή σας είναι περισσότερο διδακτική χωρίς να σημαίνει κάτι για την συγκεκριμένη μμ, ιδιαίτερα όταν δεν υπάρχουν επαρκείς πληροφορίες.
4. Υπάρχει μια θεωρία σε σχέση με την φύτρωση και τον ρόλο που παίζουν τα τελογενή τριχοθυλάκια, για λόγους συντομίας θα ήταν αποκαλέσω θεωρία "τρακαρίσματος", την οποία μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά στο νήμα. Θα παρακαλέσω να μας την σχολιάσετε.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Περιμένουμε με ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας. Όπως προανέφερα, για λόγους δεοντολογικούς ο γιατρός δεν θα εμπλακεί σε διάλογο με μέλη σε αυτό το νήμα. Αν χρειστεί κάποια παρέμβαση ή διευρίνηση, θα προτιμούσα να μην χρειαστεί, θα ζητήσω την παρεμβασή του.

Τριήμερο γαρ και παραμονη Αθήνα λόγω δουλείας, οπότε απαντάω από αυτά που είδα πιο πίσω στο νημα.

ΑΡΧΙΚΑ, να ξεκαθαρίσουμε ότι σε ΚΑΘΕ ιατρο μπορει να συμβει ένα μη καλο αποτέλσμα ή μια επιπλοκή.
ΜΟΝΟΝ όσοι δεν χειρουργούν δεν έχουν επιπλοκές ή κακά αποτελέσματα.
Επίσης, κρίνω ενα περιστατικό από φωτογραφίες και όχι δια ζώσης. οπότε ενδεχεται σε καποια σημεία να πέφτω λίγο έξω όσον αφορα το περιστατικό καθ'αυτο. Στη θεωρία γενικά, όχι.

1. Πως κρίνετε το αποτέλεσμα σε σχέση με τα τριχοθυλάκια που τοποθετήθηκαν?
Κατέβασα τις φωτογραφιες ιδια πόζα πριν και μετά.
Δυστυχως, βαζοντας τις φωτογραφιες διπλα-διπλα, δεν μπορω να βρω διαφορα. Αν ρωτησουμε οποιονδηποτε ποια είναι η πριν και ποια η μετά, πιστευω πως οι μισοι θα πεσουν εξω. Ανέτα και εγω...

2. Αν θεωρείτε ότι το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό ποιοί είναι κατα την αποψή σας οι βασικοί λόγοι για αυτή την εξέλιξη.
Unsuitable candidate!!
Τα περιστατικά αυτα, ειδικά σε αυτη την ηλικία, προσωπικά τα αντιμετωπίζω με αγωγή και υπομονή! Με υπομονη να εξηγεις για ωρα στον ασθενή πως να μην πάρει λάθος αποφάσεις, με κατανόηση και συχνή παρακολούθηση.
Όταν ο ασθενής εμπιστευτει ότι ΔΕΝ σε νοιαζει να "αγοράσει μεταμόσχευση", σιγουρα θα ξεκινήσει αγωγή εστω και για 6 μήνες. Με τον τρόπο αυτό κερδιζει κάποιος χρονο ώστε να πάρει μια πιο συνετή απόφαση.

Υπάρχουν 2 FDA-approved αγωγές και 1 FDA-cleared αγωγή, και με κάποιον συνδυασμό ΟΛΟΙ βγαζουν μαλλια. Το ΠΟΣΑ μαλλια θα το δούμε στους 6-12 μηνες. Αν ο ασθενής ΒΙΑΖΕΤΑΙ, του δινω και μικροϊνες. Αν θέλει σωνει και καλά ΜΕΤ (Μεταμόσχευση Τριχοθυλακίων) σε αυτη την ηλικία και με μοναδικο πρόβλημα το crown, προσπαθώ να του αλλάξω γνώμη ζητώντας του να μου “δώσει” 6 μήνες με αγωγή.

Αν ΠΑΛΙ αρνείται, οι δρομοι μας χωρίζουν με τις θερμότερες ευχες μου να μην κανει πολύ λαθος επιλογή...

Δυστυχώς, συχνά κάνει διότι υπάρχουν παρα πολλοί που με χαρα θα τον αναλάβουν.

Οι περισσότεροι ασθενείς με ακούν και σπάνια καταλήγουμε σε παρέμβαση η οποία ειναι όμως και πάλι ΠΟΛΥ συντηρητική και μόνον έπειτα από αποτυχία με αγωγές. Και αφου έχουμε μειώσει τις προσδοκίες κάλυψης!

Τωρα, με ποιο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ έχουμε το αποτέλεσμα αυτό; Θεωρω πως είναι ενα από τα εξής ή συνδυασμός:
Α. Ακόμα και αν η περιοχή ήταν ΓΥΜΝΗ, με 2500 τριχθυλάκια θα ήταν ΓΕΜΑΤΗ. Όχι σκούρα, ΓΕΜΑΤΗ! Δείτε παρακάτω περιστατικό μου με λιγότερα από 2500 τριχοθυλάκια, και σε βρεγμενο. 9cm Χ 10cm ήταν!
Αρα, αν όντως μεταμοσχεθηκαν 2500 τριχοθυλάκια, δεν φυτρωσαν όλα. Το γιατί ειναι ενα τεραστιο και πολύπλοκο και πολυπαραγοντικο ζήτημα. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορει να κάνεις τα παντα σωστα και να έχει ελάχιστη φυτρωση για άγνωστο και απρόβλεπτο λόγο.

Παντως σιγουρα και ΠΟΤΕ δεν επηρεάζονται τα μεταμοσχευθεντα τριχοθυλάκια από τα προϋπάρχοντα. ΜΟΝΟΝ το αντιστροφο συμβαίνει, εχουν γινει μελετες επι του θεματος, ειναι αξίωμα!
Β. Πιθανόν να φύτρωσαν κάποια από τα 2500 αλλά είναι βέβαιο πως αν κάνεις 2500 υποδοχες σε αυτη την περιοχή του crown (δεν ειναι πάνω από 8 Χ 8 ή 9 Χ 9) θα πεθάνουν από όλα μεχρι τα περισσοτερα ήδη αδυνατισμένα προϋπάρχοντα τριχοθυλάκια. Οι υποδοχές στο crown έχουν μεγάλη γωνία και εναλλασσομενη φορα και δεν γίνεται να μην τραυματισεις παρακείμενα τριχoθυλάκια σε πυκνότητα μεγαλύτερες από 15-20/cm2
Γ. Ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να μην τραυματίσεις παρακείμενα τριχοθυλάκια είναι με ΜΙΚΡΗ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ! Προσωπικά δεν θα μπορουσα να χωρεσω με ασφαλεια περισσοτερα από 800-900 τριχθυλάκια σε αυτη την περιοχή, ότι εργαλειο και αν χρησιμοποιούσα.

3. Θα θέλαμε την αποψή σας για τους βασικούς παράγοντες (με κάποια ιεράρχηση αν μπορείτε) που επηρεάζουν την επιτυχια μιας μμ παρόμοιων χαρακτηριστικών με αυτή του νήματος.
Πότε πετυχαίνουν ΜΕΤ σε 28 ετών νεαρούς που έχουν ήπια αραίωση μόνο στον crown, αρνούνται να πάρουν αγωγή και ψάχνουν χειρουργό να "λύσουν το πρόβλημα μόνιμα αντί για αγωγές" (κλασική ατάκα νεαρού ασθενή)?
Μακροπρόθεσμα, σχεδόν ποτέ!
Η συντριπτική πλειοψηφία των ασθενών πρέπει πρώτα να εκπαιδευτεί στην χρήση αγωγής και ΜΟΝΟΝ στην σπανιοτατη περιπτωση που δεν ανταποκρίνεται, να καταστρωθει μια πολύ συντηρητική στρατηγικη, αλλά με οριζοντα δεκαετιων!

Αν ξεκινησεις να βάζεις μαλλια στο crown σε αυτη την ηλικία και το άγνωστο μέλλον σου επιφυλάσσει σταδιο VI ή VII, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να βρεις αρκετα τριχοθυλάκια για όλες τις περιοχές!
Είναι σαν να φας όλα τα λεφτα στα πλακάκια του μπανιου. Μετα δε θα έχεις πορτες και παραθυρα στο μελλον (αλλα θα εχεις πολύ ωραιο μπανιο)!

Βραχυπροθεσμα, αν το δει κανείς σαν μεμονωμένο "μερεμέτι" (δυστυχώς και οι ασθενείς και οι «συμβουλοι» στις κλινικές και φυσικά κάποιοι ιατροί, ΕΤΣΙ το παρουσιαζουν!) μπορει να πετύχει αλλά θα το πληρώσει στο μέλλον που θα κυνηγάει να βρει τον ιατρο-σωτηρα-κορυφη-μαγο που θα βρει τριχοθυλάκια να καλύψει περιοχές που άδειασαν πιο μπροστα και δείχνει πάλι (και πιο πολύ, μάλιστα) φαλακρος από πριν!
Οπότε, ΑΝ υποθεσουμε ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος, η συνταγη επιτυχίας ειναι:
- λίγα μοσχευματα ωστε να μην τραυματιστεί η λήπτρια και να χεις ελάχιστο shock-loss,
- Κοβεις τα μαλλια! Θεωρω πως ειναι αδύνατον να ακολουθήσεις σωστά γωνία και φορα και να μην τραυματισεις τα τριχοθυλάκια και να βάλεις 2500 σε ένα crown και να έχεις αφήσει τα μαλλια μακρυα. Στην προκειμένη απορώ γιατι δεν κοπηκαν τα μαλλια…
- υποδοχές απόλυτα παραλληλα σε γωνία και κατευθυνση, σε ευλογες αποστασεις (vital space) από τα υπάρχοντα μαλλια.
- Επιφανειακές υποδοχές για να μην τραυματιστεί το υποκείμενο μικρο-αγγειακο πλέγμα. Η μικρη γωνία βοηθάει!
- Μικρά εργαλεία υποδοχών. Προτιμώνται βελονες διότι λόγω σχήματος σπρώχνουν τα τριχοθυλάκια παρα τα «κοβουν». (20G-21G)
- Ελάχιστη επινεφρινη αλλα άφθονο tumescence που «δημιουργει» χώρο για υποδοχές και μειωνει την αιμορραγία υδροστατικα.
- Ταυτοχρονα, με τα λίγα μοσχευματα κανεις συνετη διαχειρηση της δοτριας και κρατας εφεδρειες για το σιγουρα χειροτερο μελλον
- Βοηθας τον ασθενή να έχει χαμηλές, έως μετριες προσδοκίες κάλυψης στο crown όταν είναι νεος! Αν στο μέλλον μας…περισσέψουν μοσχευματα, εγω τους υπόσχομαι να τους τα βάλω χωρίς χρέωση.

‘Οποιος ζητάει να κλείσει με μαλλια-τοίχο το crown θα το πληρωσει στο μέλλον.

Εξαιρεση ειναι (πολύ σπανια!) το περιστατικό που σας ανεβασα: 50 ετων τελειο, πυκνο hairline και midscalp, εντελως αδειο crown. Κάνεις ΟΤΙ θες και δεν ανησυχεις για τιποτα!

4. Υπάρχει μια θεωρία σε σχέση με την φύτρωση και τον ρόλο που παίζουν τα τελογενή τριχοθυλάκια, για λόγους συντομίας θα ήταν αποκαλέσω θεωρία "τρακαρίσματος", την οποία μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά στο νήμα. Θα παρακαλέσω να μας την σχολιάσετε.

Στα 20 χρόνια με την ενασχόληση μου με το αντικείμενο δεν έχω συναντήσει πότε αυτή τη θεωρία σε κάποιο επιστημονικό περιοδικό ή σύγγραμμα. Ούτε την έχει επικαλεστεί κάποιος ιατρός.
Το shock loss ανήκει στην αναγενη τριχορροια, anagen effluvium; δηλαδή διακόπτεται το αναγενες σταδιο και πέφτει η τριχα σε 2-4 εβδομαδες.

Πρωτομελετηθηκε από τον Unger ο οποιος εξηγησε πως συμβαίνει σε όλους τους χειρούργους και πως είναι απρόβλεπτης εκτασης.1-3 Μέχρι τις αρχες του 2000 δεν είχαμε ανακαλύψει την ακριβη αιτιολογία και πιστεύαμε πως ανηκε στα telogen effluvium.4

Αιτίες είναι ο φυσικός/μηχανικός τραυματισμός, χημικός τραυματισμος από τα φαρμακα που ενχιουμε στην περιοχή, η μειωση/διακοπή της αγγειωσης, η φλεγμονωδης απάντηση του ιστου 5, το dense packing, και η διακοπή στην αγωγή περι-χειρουργικά.6,7

Υπάρχει πλεόν ολόκληρο πρωτόκολλο αποφυγής ή μειωσης του shock loss που έχει προταθεί από τον True και το εφαρμόζω με επιπλεον δικες μου προσθηκες.7

Τα μεταμοσχευμενα τριχoθυλάκια ΑΝ είναι από την ασφαλή δότρια περιοχή (ααααααλλη μεγάλη κουβέντα) δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να πεσουν λόγω των βιοχημικών ή άλλων επιρροών στη λήπτρια περιοχή!

Εδώ αντεχουν και ξαναβγαινουν μετα από χημειοθεραπείες, δεν θα …μασήσουν από την μικροφλεγμονη του τραυματισμού!

Δυστυχώς, δεν θα μπορεσω να πω το ίδιο για τα προυπάρχοντα τριχθυλάκια.

Αυτά …μασανε.

Και μερικες φορες είναι η τελευταια φορα που τα βλεπει κανεις…

1. Unger, W.P. My personal approach to the consultation. In: W.P. Unger and R. Shapiro, eds. Hair Transplantation, 5th Ed. New York: Informa Healthcare, 2011; 64-71.
2. Unger, W.P. Postsurgical effluvium of preexisting hair. In: W.P. Unger and R. Shapiro, eds. Hair Transplantation, 4th Ed. New York: Marcel Decker, 2004; 562.
3. Farjo, N. Abstract: Post-op shedding: female vs male, theories of why. Oral Presentation. ISHRS 19th Annual Meeting, Anchorage, Alaska; 2010
4. Ratchathorn Panchaprateep et al. Does epinephrine influence post-surgical effluvium? A pilot-study. Ηair Transplant Forum Int 2012;22(3):98-101
5. True R. A Protocol to Prevent Shock Loss. Hair Transplant Forum Int. 2005;15(6):197
6 Beehner ML. Notes from the Editor Emeritus. Hair Transplant Forum Intl. 2007; 17(4):121
7 Bertram Ng. Post-surgical hair loss in the donor site after hair transplantation: anagen or telogen effluvium? Ηair Transplant Forum Int 2009;19(2):98
 

Συνημμένα

  • 2.jpg
    2.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 190
  • 1.jpg
    1.jpg
    927 KB · Προβολές: 173
  • 3.jpg
    3.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 198
  • 9d.JPG
    9d.JPG
    771.6 KB · Προβολές: 212
  • 9e.JPG
    9e.JPG
    1.3 MB · Προβολές: 226
  • 9f.JPG
    9f.JPG
    618.3 KB · Προβολές: 217
  • 10b.jpg
    10b.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 214
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστώ πολύ τον γιατρό για την γρήγορη, σαφή, και πλήρη απάντησή του. Όπως προείπα δεν θα γίνει διάλογος με τον γιατρό αλλά φυσικά μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση ....σοφότεροι. Αυτό που θέλω να επισημάνω από την απάντηση, το είχα πει και εγώ σε μια απάντησή μου στον Πάνο 2 σελίδες πριν, αλλά χαίρομαι που το επαναλαμβάνει και ο γιατρός, είναι το κάτωθι.

"Μικρά εργαλεία υποδοχών. Προτιμώνται βελόνες διότι λόγω σχήματος σπρώχνουν τα τριχοθυλάκια πάρα τα «κοβουν». (20G-21G)". Το γνωστό "cut vs dissect" και γιατί τα μικρά εργαλεία υποδοχών και ειδικά οι βελόνες έχουν ένα παραπάνω πλεονέκτημα πέραν της μικρότερης πιθανότητας να "πετύχουν" διπλανό τριχοθυλάκιο.

Για να μην παρεξηγηθώ πάλι, αυτό δεν αφορά τον Γεωργίου απαραίτητα (δεν έχουμε επαρκή πληροφόρηση) αλλά είναι μια χρήσιμη γνώση για τέτοιου είδους επεμβάσεις. Δεν έχει αναλυθεί επαρκώς στο φόρουμ, κάποια στιγμή πιθανώς να κάνουμε μια σειρά από εκπαιδευτικά βίντεο, για να αναλυθεί περαιτέρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Akis-multi

Well-Known Member
Επίσης πολύ σημαντικό στοιχείο από τα λεγόμενα του γιατρού είναι πως το τρακάρισμα που λέμε μεταξύ νέων που μεταμοσχευονται και προϋπαρχόντων τριχοθυλακίων δεν επηρεάζει την τύχη των νέων ΠΟΤΕ. Αυτό είναι στοιχείο σοβαρό.
 

koumparos

Well-Known Member
Ευτυχώς που υπάρχει και ο γιατρός γιατί θα μας βγάλουν και τρελούς και τυφλούς εδώ μεσα.Να κατσω να απαριθμήσω σε πόσα περιστατικά τα έχει κάνει μούσκεμα εδώ στο φόρουμ??ΝΑΙ με βάση το δείγμα που έχουμε εδώ στο φορουμ και σε σύγκριση με την HDC είναι μια ασταθής κλινική.
@Ουτε ο ανάδρομος Ερμής ούτε το σύμπαν ούτε φίνες ούτε λιπάσματα ούτε τίποτα.
ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ.Δεν είχε την ανάλογη φυτρωση ο Γιάννης για τα μοσχεύματα που έβαλε.Ακομα και φίνα να έπαιρνε ουσιαστικό αποτέλεσμα δεν θα είχε.
ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΑΤΕ ΓΙΑ ΗΛΊΘΙΟΥΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΛΕΟΣ!!!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Νομίζω ότι αυτό που προκύπτει από τα λεγόμενα του γιατρού (αλλά και τα δικά μας) είναι μάλλον ένας συνδυασμός μέτριας φύτρωσης και αντιστοίχου σοκλος/τραυματισμού υπαρχόντων (τα οποία χαιρέτησαν οριστικά) λόγω υπερβολικής πυκνότητας στην φύτευση (aka 2500g + ακούρευτη) που πρακτικά έδωσε μηδενικό ισοζύγιο. Αν υπάρχει και κάτι άλλο που έπαιξε ρόλο (ειδικά για την μέτρια φύτρωση) δεν έχουμε επαρκή στοιχεία για να το ισχυριστούμε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ευτυχώς που υπάρχει και ο γιατρός γιατί θα μας βγάλουν και τρελούς και τυφλούς εδώ μεσα.Να κατσω να απαριθμήσω σε πόσα περιστατικά τα έχει κάνει μούσκεμα εδώ στο φόρουμ??ΝΑΙ με βάση το δείγμα που έχουμε εδώ στο φορουμ και σε σύγκριση με την HDC είναι μια ασταθής κλινική.
@Ουτε ο ανάδρομος Ερμής ούτε το σύμπαν ούτε φίνες ούτε λιπάσματα ούτε τίποτα.
ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ.Δεν είχε την ανάλογη φυτρωση ο Γιάννης για τα μοσχεύματα που έβαλε.Ακομα και φίνα να έπαιρνε ουσιαστικό αποτέλεσμα δεν θα είχε.
ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΑΤΕ ΓΙΑ ΗΛΊΘΙΟΥΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΛΕΟΣ!!!!

Δεν υπάρχει λόγος να εκνευρίζεσαι. Καλό είναι να κρατήσουμε ήρεμο το κλίμα στο νήμα και νηφάλια να προχωρήσουμε παρακάτω.
 
Μπλουζα