Giannis1991, FUE, 2422 grafts,15-16/01/2019

dim d

Well-Known Member
Απο τη στιγμή που εισαι δυσαρεστημένος το αποτέλεσμα εχει αποτύχει .
Εδω καλο θα ηταν ο γιατρός να εξηγήσει σε εσένα τι πήγε λάθος και τι δεν έκανε σωστά.
Λογικό να ζητάς αποζημίωση, και μακάρι να δικαιωθείς.
Φίλε @kardinalios τι εννοείς φιναστεριδη για τους πρώτους μηνες ?
για βοηθεια κι αποφυγη σοκ λος σε μια περιοχη με αρκετα μαμα μαλλια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Πολλές φορές διαβάζουμε από μέλη όταν πηγαίνουν στις κλινικες ,τι ωραίο προσωπικό κ τι ευγενικό προσωπικό και τι χαμογελαστα τα κορίτσια κτλ. Δεν πάμε στην κλινική να πιούμε καφέ . Πάμε να ακουμπήσουμε χιλιάρικα και θέλουμε αποτέλεσμα. Ο Γιάννης δαπάνησε ένα ποσό και γυρνάει ακόμα με το μηχανάκι.

Κάποτε είχαμε εδώ κάποιον άλλον που μας έγραφε για μια ωραία κλινική που έπαιζαν κ πιάνο και είχε κ σπατουλαριστους τοίχους και σπανια λουλούδια και όλα ήταν όμορφα και μεις τα διαβάζαμε και αναφωνουσαμε με θαυμασμο. Τελικά πήγε άλλου και εξαφανίστηκε.

Όσον αφορά τον Μιχάλη πραγματικά είναι εντελώς ασταθής, μια δίνει αποτελέσματα και την άλλη τα παίρνει πίσω,το πιο απλό μια κουρευτικη μηχανή ολόκληρη κλινική να μην έχει. Πάλι καλά δηλαδή που σου κάνουν και ενέσεις και δε σου δίνουν να δαγκώσεις κάνα κομμάτι σίδερο να αντέχεις τον πόνο.

Γιάννη έπρεπε να ακούσεις την HDC , φαινόταν δύσκολο το εγχείρημα, έγιναν λάθη έγιναν υπερβολές . Τώρα δυστυχώς δεν αλλάζει και πρέπει να σχεδιάσεις τα επόμενα σου βήματα και φυσικά να ζητήσεις χρήματα πίσω.
Επειδη δουλευω στο μαρκετινκ κι τις πωλησεις, γενικα κρινω υποπτες, τις επιχειρησεις που δινουν τεραστια βαρυτητα σε αυτο...( ομορφες κοπελες κλπ). Προσωπικα μου υποδηλωνει μια προσπαθεια να σε πεισουν, παρα να σε οδηγησουν σε μια συνειδητη επιλογη.
 

Georgie

Well-Known Member
για βοηθεια κι αποφυγη σοκ λος σε μια περιοχη με αρκετα μαμα μαλλια.
Ναι, αλλα δε παίρνεις ωφελος με χρήση μονο για κάποιους μηνες . Αφού οταν σταματήσεις τη χρήση το αποτέλεσμα θα αντιστραφεί .
Έτσι δεν ειναι?
 

dim d

Well-Known Member
Παιδιά συγγνώμη που χωνομαι σαν την πορδή αλλά πραγματικά θέλω να ρωτήσω κάτι ...σε κάθε κακό αποτέλεσμα που παίρνει κάποιος από μια μμ σε οποιοδήποτε γιατρό είναι λογικό αν δεν είμαστε ικανοποιημένοι να ζητάμε τα λεφτά μας πίσω ; Είναι κάτι που το αναφέρετε όλοι και σε άλλα περιστατικά και μου κάνει εντύπωση. Πήγε με το ζόρι ; Πλήρωσε με το ζόρι ; Τον χειρουργήσαν με το ζόρι ; Έσκασε τα χιλιάρικα του με το ζόρι ; δική του επιλογή δεν είναι; Έπαιξε κ έχασε.... Τόσο απλά ... Δεν έχετε κάνει ποτέ αποτυχημένες αγορές εσείς ; Δεν έχετε πάθει για να μάθει ; Ζητούσατε λεφτά πίσω ; Και μην πείτε αλλο η μμ άλλο μια αγορά αγαθού. Την στιγμή που δεν υπογράφεται καποιο είδους συμφωνειτικου δεν νομίζω ότι μπορείς να διεκδικήσεις κ πολλά. Ο γιατρός άμα θέλει δεν κάνει τίποτα και δεν δίνει λογαριασμό σε κανέναν. Άλλο αν σκεφτεί την υπόληψη ντου και την δυσφήμιση και από μόλις του αποζημιώσει τον ασθενή η του κάνει διορθωτικη.
Η αποψη μου ειναι οτι σε μια ιατρικη πραξη, ο γιατρος πρεπει να σου δωσει ολα τα δεδομενα κι μετα αφου καταλαβεις το ρισκο των αποφασεων σου προχωρας η οχι. Δεν ειναι οτι αγορασε ενα ελαττωματικο ρουχο κι χαλασε γρηγορα. Αν πας σε εναν οποιοδηοποτε γιατρο, δεν σε ενημερωσει επαρκως, δεν σου δωσει την πιο καταλληλη αγωγη που σου ταιριαζει, τοτε εχει ευθυνη και ο πελατης εχει αξιωση οικονομικη. Γνωμη μου.
 

dim d

Well-Known Member
Ναι, αλλα δε παίρνεις ωφελος με χρήση μονο για κάποιους μηνες . Αφού οταν σταματήσεις τη χρήση το αποτέλεσμα θα αντιστραφεί .
Έτσι δεν ειναι?
θα εχουν επιζησει ομως τα μαμα μαλλια μαζι με τα νεα και μετα δεν θα υπαρχει ο ιδιος κινδυνος...Αυτο πιστευω οτι εννοει και αν οχι ας με διορθωσει.
 

Harris_G

Well-Known Member
Κάποτε είχαμε εδώ κάποιον άλλον που μας έγραφε για μια ωραία κλινική που έπαιζαν κ πιάνο και είχε κ σπατουλαριστους τοίχους και σπανια λουλούδια και όλα ήταν όμορφα και μεις τα διαβάζαμε και αναφωνουσαμε με θαυμασμο. Τελικά πήγε άλλου και εξαφανίστηκε.

Οταν εκανε την ειδικη προσφορα ο Ερντο για τους Ελληνες (διαμονη,μεταφορα και medical pack) τοτε που ηταν στα χαϊλικια του κιολας οχι τωρα που παρακαλαει λογω κορωνοιου, χαρη στο ατομο που αναφερεσαι δε νομιζω να ειχαμε τοσο κακη αποψη για αυτον . Το ατομο αυτο εδωσε μεν δικαιωματα ανοιξε μετωπα κλπ αλλα προσεφερε παρα πολλα στο φορουμ. Αμα κανεις τη σουμα το προσημο ειναι θετικο σε μεγαλο βαθμο κιολας.
 

tasos33

Well-Known Member
Είναι φορές που η μη αξιοπρεπής συμπεριφορά υπερνικά την αδιαμφισβήτητη προσφορά κ την μηδενίζει.


Οταν εκανε την ειδικη προσφορα ο Ερντο για τους Ελληνες (διαμονη,μεταφορα και medical pack) τοτε που ηταν στα χαϊλικια του κιολας οχι τωρα που παρακαλαει λογω κορωνοιου, χαρη στο ατομο που αναφερεσαι δε νομιζω να ειχαμε τοσο κακη αποψη για αυτον . Το ατομο αυτο εδωσε μεν δικαιωματα ανοιξε μετωπα κλπ αλλα προσεφερε παρα πολλα στο φορουμ. Αμα κανεις τη σουμα το προσημο ειναι θετικο σε μεγαλο βαθμο κιολας.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Αυτη η κουραση ειναι που με οδηγησε και ειπα θα κανω μμ στο βερτεξ ωστε να κλεισει και ας φαινεται και μια μικρη αριωση στο ματι(ετσι ειπα και στο γιατρο οτι δεν εχω θεμα να ειναι λιγο ανοιχτο)και υστερα κοβω το τοπικ και δεν θα κανει μπαμ!!!Ο Πανος μου ελεγε καθε φορα τρεναρε το λιγο κανα χρονο ακομα αλλα δεν ηθελα..Εδω ο Μιχαλης με απογοητευσε πληρως...Βρηκα σημειωσεις σε ενα παλιο τετραδιο μου που εγραφα να πω στον Μιχαλη να βαλει αρκετα λιγοτερα γκραφτς για να εχουμε για το μελλον αλλα δεν ακουσε...Η δοτρια μου δεν ειναι οπβως την παρουσιαζε ο Μιχαλης και ισως δεν τον συμφερε να με κατεβασει Κυπρο για 1500 ας πουμε γκραφτς...
Εχω θυμωσει απιστευτα μαζι του κατα την διαρκεια ολης αυτης της πορειας...Τα προσωπικα-επικοινωνιακα λαθη θα τα αναφερω αφου τον δω...Θα απαριθμησω βεβαια στο τεχνικο κομματι τι εκανε λαθος...
1)Την πρωτη φορα που με ειδε μου ειπε εχω 7 με 8 χιλαδες τχθ με fue...ετσι με το ματι...μεγα λαθος καθως με ειδε στα 25 περιπου και χωρις καποιο οργανο...οπως βλεπετε και εσεις βγαλαμε 2400 και η δεξια μερια κου αχρηστευτηκε!Ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως βλεποντας αυτην την γαμ....νη δοτρια ειπε θα βαλω 2400 σε τοσο μικρη περιοχη...
2)Αντι να βαλει 2400 θα επρεπε να μου πει θα βαλουμε ας πουμε 1200-1500 μιας που δεν θες να γινει τουμπανο το κρουν και δεν θα παρεις και φινα και θα στα βαλω ολα τριτριχα οπως εκανε στον @danceworld_2001 βαζοντας του 500 τριτριχα...και ειδαμε το αποτελεσμα..
3)δεν μου ειπε να αρχισω μινοξ πριν...αν με φοβιζε ακομα και φινα θα αρχιζα για λιγο διαστηα σαν υπηρεσιακη αναγκη για να παρω αυτο που θελω...αλλα δεν...
4)το κουρεμα
Το αποτελεσμα ειναι να κοιταω το τοπικ και να κυκλοφορω με ενα παλιο αμαξι και ενα παλιο μηχανακι καθως επενδυσα λεφτα σε κατι που ο κομμωτης μου δεν μου σχολιασε ποτε οτι εκανα κατι στο μαλλι μου...
ΥΓ. Μεσα απο ολα αυτα και τις αναλυσεις Παναγιωτη και cvial το μονο σιγουρο ειναι οτι θα απαιτησω αποζημιωση απο τον γιατρο να μου πληρωσει οτι δεν φυτρωσε και του χαριζω τα πεταμενα μου θυλακια γιατι πλεον μου εχει γυρισει το μυαλο...

Τα λαθη στην περιπτωση του Γιαννη ειναι πολλα και ευθυνεται ξεκαθαρα ο γιατρος για τις τοσες λαθος αποφασεις που πηρε.

1 λαθος ο αριθμος των μοσχευματων που εβαλε σε μια περιοχη που δεν χρειαζοταν ουτε τα μισα τριχοθυλακια. μαλιστα επρεπε να διαλεχτουν πολυτριχα ωστε με λιγες σχετικα οπες να δωσουν μια πολυ ικανοποιητικη καλυψη. Μια παρομοια περιπτωση που θυμαμαι στον Rahal οπου εχωσε πολλα τριχοθυλακια σε περιοχη που δεν χρειαζοταν και δεν πηγε καλα.
Εν αναγκη αν δεν συμφερει τον γιατρο λογω λιγων θυλακιων ειναι προτιμοτερο να υπαρχει δυνατοτητα να χρεωσει με τη συνεδρια παρα με το τριχοθυλακιο ωστε να εξαγει τα μοσχευματα που πραγματικα χρειαζεται ο ασθενης χωρις κατασπαταληση της δοτριας χωρις λογο.
τα 2500 βγηκαν για να αξιζει η επεμβαση ξεκαθαρα οχι γιατι τα χρειαζοταν ο Γιαννης. Απορω πως δεν σχολιασα επ αυτου οταν μας το ανεφερε ο Γιαννης. Ενα απλο παραδειγμα ειναι η καλυψη που εχουν πετυχει παιδια σε μεταμοσχευσεις με αναλογο αριθμο μοσχευματων για να καταλαβουμε ποσα μοσχευματα εχουν χαθει.

2 λαθος τριπλο. οχι μονο δεν διαλεξε πολυτριχα απο τη δοτρια ουτε καν περιοριστηκε η εξαγωγη στην πισω περιοχη οπου φυσικα υπαρχουν αλλα επεκταθηκε χωρις λογο στο δεξι πλαινο οπου και δεν υπαρχουν πολυτριχα αλλα και τα πλαινα του Γιαννη ειχαν ηδη αραιωση. Αποτελεσμα να αδειασει το πλαινο του κατι το οποιο δειχνει ασχημα και το βλεπεις και καθε μερα στον καθρεφτη.( Αυτο που εχω πει πολλες φορες για τη δικη μου περιπτωση οτι δεν θελω να αραιωσουν τα πλαινα μου).

3 λαθος παιδικο και τραγικο. Βαζεις που βαζεις ενα περιστατικο που στη ληπτρια περιοχη εχει μαμα μαλλια δεν του λες να παει να κουρευτει απο την προηγουμενη μερα αλλα ουτε και τον κουρευεις τη μερα της επεμβασης ωστε να μπορεις να δεις καθαρα που κανεις τις οπες και που τρυπας. πολυ βασικα πραγματα που δεν εγιναν και δειχνουν μεγαλη προχειροτητα.

Με ολα αυτα που εχω διαβασει, οχι για μενα δεν ειναι μια καλη επιλογη για μμ η συγκεκριμενη κλινικη. οταν σε τυχαια περιστατικα προκυπτουν αυτα τα προβληματα σημαινει οτι υπαρχουν και αλλα περιστατικα που δεν πηγαινουν οπως θα επρεπε. Ενας λογος για τον οποιο παντα λεω οτι τα περιστατικα που παρουσιαζονται στο φορουμ εχουν πολυ μεγαλη αξια σε σχεση με φωτογραφιες η και βιντεο κλινικων που ειναι διαλεγμενα και παρουσιαζονται με τον τροπο που θελουν οι κλινικες.

Εδω μεσα μπορεις να δεις τις δυνατοτητες καθε κλινικης απο τα περιστατικα που παρουσιαζονται απο τα μελη του φορουμ.

Ο Γιαννης οχι μονο δεν πηρε την καλυψη που ηθελε στο crown αλλα αποψιλωθηκε το δεξι του πλαινο χωρις λογο και εχασε απο τη δοτρια του ενα σημαντικο αριθμο μοσχευματων. Κατι το οποιο επισης παντα σχολιαζω οτι η φυτρωση ειναι ενα απο τα σημαντικοτερα στοιχεια μιας μμ. ειδικα αν δεν προκειται για hairline η πολυ υψηλη φυτρωση ειναι το 80% μιας μμ.

Ξαναλεω οι κλινικες που χρεωνουν με το μοσχευμα και οχι με τη συνεδρια σε μικρα περιστατικα που δεν χρειαζεται μεγαλος αριθμος μοσχευματων ας χρεωνουν με τη συνεδρια. Ειναι προτιμοτερο απο το να εξαγουν μεγαλυτερο αριθμο μοσχευματων απο αυτον που χρειαζεται ωστε να φτασουν σε υψηλοτερο κοστος. Ας εβγαζε δηλαδη 1300-1500 μοσχευματα διαλεγμενα πολυτριχα και ας κοστιζε παλι η μμ 4000-4500ε λογω δυσκολοτερης διαδικασιας.

Το πιο σοβαρο λαθος για εμενα ηταν οτι δουλεψαν τη μμ πανω σε ακουρευτη ληπτρια με τοσο μαμα μαλλι και τοποθετησαν τοσα πολλα μοσχευματα. καπου εκει χαθηκε το παιχνιδι.

Μακαρι να βγει συνενοηση με τον γιατρο και να γινει το καλυτερο δυνατο για τον Γιαννη ακομη και αν δεν το μαθουμε εμεις. Στην κατασταση που εισαι τωρα νομιζω προς το παρον δεν πρεπει να επεμβεις ξανα για ενα διαστημα αλλα σιγουρα στο μελλον πρεπει να εχεις τη δυνατοτητα να πραγματοποιησεις μια επεμβαση ωστε να παρεις το αποτελεσμα που θες ειτε στον ιδιο γιατρο ειτε σε αλλον.
Ευχομαι να βγαλεις ακρη και να αναγνωριστουν τα λαθη που εγιναν.
 

kardinalios

Well-Known Member
θα εχουν επιζησει ομως τα μαμα μαλλια μαζι με τα νεα και μετα δεν θα υπαρχει ο ιδιος κινδυνος...Αυτο πιστευω οτι εννοει και αν οχι ας με διορθωσει.
Αυτό ακριβώς εννοούσα και εγώ . Αν έπαιρνε φίνα έστω και σε low dose τους πρώτους έξι μήνες σχεδόν θα είχε μηδενίσει τον κίνδυνο shockloss . Εγώ πιστεύω ότι έχουν χαθεί μαμά μαλλια λόγω του πολύ μεγάλου αριθμού grafts που μπήκαν . Έγραψα ότι έγιναν πολλά λάθη αλλά αφού αποφασίστηκε ( λανθασμένα ) να μπει αυτός ο αριθμός grafts σε αυτό το crown έπρεπε να έχει συνταγογραφηθεί φιναστεριδη για να δυναμώσει τα μαμά μαλλια και να αποφευχθεί το shockloss .
Οταν εκανε την ειδικη προσφορα ο Ερντο για τους Ελληνες (διαμονη,μεταφορα και medical pack) τοτε που ηταν στα χαϊλικια του κιολας οχι τωρα που παρακαλαει λογω κορωνοιου, χαρη στο ατομο που αναφερεσαι δε νομιζω να ειχαμε τοσο κακη αποψη για αυτον . Το ατομο αυτο εδωσε μεν δικαιωματα ανοιξε μετωπα κλπ αλλα προσεφερε παρα πολλα στο φορουμ. Αμα κανεις τη σουμα το προσημο ειναι θετικο σε μεγαλο βαθμο κιολας.
Αυτό το μέλος όταν είχα απογοητευτεί πλήρως από τον χώρο των μ.μ με πήρε από το προσωπικό του τηλέφωνο και μου εξηγούσε για πάνω από μια ώρα γιατί υπάρχει λύση . Όπου και αν είναι , ότι και αν του έχει συμβεί και δεν γράφει για μένα είναι ο κυριότερος λόγος που αυτή τη στιγμή έχω μαλλιά και τον ευχαριστώ για αυτό .
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Και οο
Η αποψη μου ειναι οτι σε μια ιατρικη πραξη, ο γιατρος πρεπει να σου δωσει ολα τα δεδομενα κι μετα αφου καταλαβεις το ρισκο των αποφασεων σου προχωρας η οχι. Δεν ειναι οτι αγορασε ενα ελαττωματικο ρουχο κι χαλασε γρηγορα. Αν πας σε εναν οποιοδηοποτε γιατρο, δεν σε ενημερωσει επαρκως, δεν σου δωσει την πιο καταλληλη αγωγη που σου ταιριαζει, τοτε εχει ευθυνη και ο πελατης εχει αξιωση οικονομικη. Γνωμη μου.
Κ ποιος ευθύνεται λοιπόν που ο γιατρός έδωσε ανεπαρκή δεδομένα ; Ο ασθενής που πήγε αδιάβατος η ο γιατρός που μπορεί κ να ήταν χαμηλότερος των προσδοκιών; άρα δεν "φταίει" αυτός Πες μου σε ποιον ρίχνεις το φταίξιμο να σου πω ποιος θα αποζημιώσει ποιον....δεν βγάζεις άκρη ...
 

manly_Man

Well-Known Member
Και οο
Κ ποιος ευθύνεται λοιπόν που ο γιατρός έδωσε ανεπαρκή δεδομένα ; Ο ασθενής που πήγε αδιάβατος η ο γιατρός που μπορεί κ να ήταν χαμηλότερος των προσδοκιών; άρα δεν "φταίει" αυτός Πες μου σε ποιον ρίχνεις το φταίξιμο να σου πω ποιος θα αποζημιώσει ποιον....δεν βγάζεις άκρη ...
οταν σε διαβεβαιωνει ο γιατρος οτι δεν θα υπαρξει κανενα θεμα και ολα θα πανε καλα κ ειναι σιγουρος για αυτο και μαλιστα επιδιωκει να παει επιθετικα βαζοντας μεγαλο αριθμο grafts, τοτε φταιει μετα ο ασθενης;;; αλλο να του ελεγε ξερεις υπαρχει αυτος ο κινδυνος κ θα πρεπει να προφυλαχτουμε με την καταλληλη αγωγη αλλιως χωρις φαρμακα υπαρχει ρισκο....και μετα επιλεγει ο ασθενης αν θελει να παρει το ρισκο ή οχι...ο συγκεκριμενος πληρωσε για μια υπηρεσια και δεν την παρειχε σωστα ο γιατρος κ πρεπει να αναλαβει τις ευθυνες του..δεν τον αφηνεις ετσι τον πελατη σε καμια δουλεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Και οο
Κ ποιος ευθύνεται λοιπόν που ο γιατρός έδωσε ανεπαρκή δεδομένα ; Ο ασθενής που πήγε αδιάβατος η ο γιατρός που μπορεί κ να ήταν χαμηλότερος των προσδοκιών; άρα δεν "φταίει" αυτός Πες μου σε ποιον ρίχνεις το φταίξιμο να σου πω ποιος θα αποζημιώσει ποιον....δεν βγάζεις άκρη ...
η απαντηση νομιζω ειναι η πρωτη προταση σου. Στις δουλειες ολων μας, αν ενημερωσεις λαθος τον πελατη (ασχετο αν ειναι εν αγνοια η εσκεμμενα, ειναι αδιαφορο αυτο, για αυτο λεγομαστε ΄΄επαγγελματιες΄΄), τοτε εχεις επιπτωσεις.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
@dim d @manly_Man το τι ειπώθηκε ακριβώς πριν την επέμβαση κ τι όχι δεν ξέρω ότι θα το μάθουμε ποτέ την στιγμή που έγινε προφορικά. Σας παραπέμπω στο σκηνικό με τον Αναστασάκη μην πάτε μακρια που βγήκε κ είπε την δική του αλήθεια. Νομίζω πρέπει αυτός που θα πάει να κάνει μμ την στιγμή που μιλάμε για σημαντικά ποσά να κάνει ένα χαρτί πόσα πληρώνει και για τι υπηρεσίες. Το προσδόκιμο αποτελέσματα και σε περίπτωση αποτυχίας την κάλυψη έχεις. Μπορεί να κ βλακεία αυτό που λέω αλλά δεν βρίσκω άλλον τρόπο για να βρεις τον δίκιο σου. Επιμένω ότι άμα γουστάρει ο άλλος δεν κάνει τίποτα και δεν μπορείς κ εσύ να κάνεις κάτι...
 

Georgie

Well-Known Member
Καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλα αυτο δύσκολα να γινει, δηλαδή εγγύηση αποτελέσματος .
Κανεις δε το κανει.
Ο Γιατρός απ´οτι κατάλαβα απο αυτα που γράψανε οι πιο έμπειροι και διαβασμένοι χρήστες υπερεκτίμησε τις δυνατότητες του στο συγκεκριμένο περιστατικό.
Το θεμα ειναι οτι ο φίλος στεναχωρέθηκε με το αποτέλεσμα και ειναι άδικο μετα απο τοση ταλαιπωρία
Οτι και να λεμε, όπως και να το αναλύσουμε, στο τέλος της ημέρας οταν νιώθεις προδομένος απο υποσχέσεις ψάχνεις να βρεις το δίκιο σου,λογικό.
Όμως στη παρουσίαση φάνηκαν και αστοχίες που τις περιέγραψαν πολυ καλα τα παιδια .
Κακή διαφήμιση για τη κλινική.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όπως έχω αναγγείλει σε άλλο νήμα θα προσκαλέσω (σύντομα) στο νήμα του Giannis1992 τον Δρ. Αναστασάκη για σχολιασμό. Θέλω να ξεκαθαρίσω από την αρχή ότι ο σχολιασμός θα γίνει με Q&A (ερωτήσεις& απαντήσεις). Τις ερωτήσεις θα τις θέσω εγώ και ο γιατρός θα απαντήσει. Για λόγους οικονομίας η συζήτηση θα περιοριστεί σε 2 ποστ. Σε ένα οι ερωτήσεις, στο άλλο οι απαντήσεις. Δεν πρόκειται να μπουμε σε διαδικασία συζήτησης και αντεγκλήσεων γιατί η κουβέντα εύκολα μπορεί να ξεφύγει, ήδη έγινε σε ένα νήμα. Η τοποθέτηση του γιατρού θα είναι μια και μοναδική. Στην σπάνια περίπτωση που θα χρειαστεί κάποια περαιτέρω διευκρίνηση, με παρεμβασή μου, αν κριθεί σκόπιμο, θα ζητηθεί από τον γιατρό να παρέμβει.

Όλη η διαδικασία θα γίνει με απόλυτο σεβασμό για τον ιατρό που έκανε την μμ και δεν είναι μέλος (αν όμως το κρίνει απαραίτητο και διαβάζει το φόρουμ, θα χαρούμε να τοποθετηθεί με την ίδια διαδικασία). Σκοπός μας δεν είναι να ¨θάψουμε¨ τον οποιονδήποτε αλλά να κρίνουμε την μμ με όποια βοήθεια μπορούμε να έχουμε. Είναι χρήσιμο και για μας αλλά πρωτίστως για τον Γιαννη.

Από τη στιγμή που η παρουσία του ιατρού γίνεται κατόπιν πρόσκλησης και μόνο, με συγκεκριμένη ατζέντα ερωτήσεων προερχόμενη από το φόρουμ, θέμα δεοντολογίας δεν υπάρχει. Είμαι σίγουρος ότι ο Δρ. Αναστασάκης θα μας λύσει αρκετές απορίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregkont13

Verified MM member
πολλες αποψεις στο συγκεκριμενο νημα και πολυ ενδιαφερον για το τι δεν πηγε καλα. Γενικα πιστευω οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

Αρχικα, οταν πηγα εγω να κανω τη μμ, οι βοηθοι του Μιχαλη με έβαλαν να υπογραψω καποια χαρτια τα οποια διαβασα πολυ προσεκτικα. Αυτα τα χαρτια λενε πανω κατω οτι και να αποτυχει η επεμβαση η να παθει μολυνση το δερμα σου κλπ, ο γιατρος δεν φερει ευθυνη αποζημίωσης κλπ. Ειμαι βεβαιος πως σε καθε κλινικη γινετε κατι παρομοιο. Αν κανω λαθος διορθωστε με. Η αληθεια ειναι πως δυστυχως ολες οι κλινικες ,στις περισσοτερες χωρες και ειδικοτητες δεν επιστρεφουν χρηματα. Και αυτο οχι μονο σε αισθητικες επεμβασεις, αλλα και σε αλλες που παιζεται η ζωη καποιου. Απο πολλα ιατρικα λαθη πεθαινει κοσμος και οταν , πριν μπεις σε οποιο χειρουργειο, υπογραφεις φορμες, ειναι για να εξασφαλιστεί ο καθε γιατρος. Νομικα λοιπον ειμαι σιγουρος οτι ο γιατρος δεν εχει νομικη υποχρεωση για αποζημιωση.

απο την αλλη καταλαβαινω και τον @giannis1991 απολυτα. Προσφατα εκανα και γω μμ. Στο γεωργιου και γω. Και επιπονο ειναι και κουραστικο και ψυχοφθορο και σιγουρα δεν ειναι φτηνο. Ειδικα για εναν ανθρωπο που μπορει να μαζευε 3-4 η οσα χρονια λεφτα να κανει αυτο το πραγμα. Ειλικρινα, δεν πιστευω οτι ο γιαννης θα παρει αποζημίωση γιατι απο αυτα που εχω δει κανενας δεν κανει κατι τετοιο. Αν δειτε αποτυχιες απο ερντο, φεριντουνι κλπ συνηθως κανουν touch up με ευεργετικες τιμες. Πραγμα που για τον ασθενη ειναι διπλη ταλαιπωρια συν διπλα γκραφτς. Μακαρι ο γιαννης να καταφερει να παρει αποζημιωση, αλλα δυστυχως δεν το βρισκω τρομερα πιθανο. Επισης βλεποντας το κεφαλι του, εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα τωρα για διορθωτικη. Θα εκανα λιγο υπομονη να αδειασω και αλλο, γιατι υπαρχει πολυ μαλλι. Ειλικρινα, αν ο γιαννης δεν καταφερει να παρει αποζημιωση δεν ξερω τι θα ταν καλυτερο να κανει. Η μονη λυση που Σκεφτομαι ειναι ισως επιδιορθωτικη δωρεαν αλλα πιο μετα.

Απο κει και περα, αν και απειρος ακομα στα τεχνικα των μεταμοσευσεων, θεωρω οτι εγιναν Πολλα λαθη στο Γιαννη. Πολλα γκραφτς, ο γιατρος εκανε ακούρευτη, συν πηρε μπολικα μονοτριχα που αντικειμενικα δεν χρειαζονταν στο παιδι. Δεν ξερω προς τι οι αστοχιες του και θα ηθελα, αν ο γιαννης το επιθυμει, να μοιραστει μαζι μας τι θα πει ο γιατρος για τους λογους που κινηθηκε ετσι.

παρολα αυτα, πιστευω πως μερικα σχολια ειναι πολυ σκληρα. Καταλαβαινω απολυτα το Γιαννη και δεν θελω να φανταστω πως νιωθει. Παραυτα δεν συμφωνω σε σχολια που κρινουνν την κλινικη ως κακη . Επισης οταν ο @Panos1982 μου προτεινε την κλινικη σαν καλη λυση, αφου ειχε δει πολλα αποτελεσματα σε φιλους του , εψαξα το φορουμ καλα και ειδα , αν θυμαμαι καλα, μονο αλλα δυο αποτελεσματα που ηταν μετρια. Ειμαι σιγουρος πως και ο ερντο και ο λορετζο και ολοι εχουν αποτυχιες γενικα, οποτε δεν με φοβισε. Παρολα αυτα, ο @Panos1982 μου ειχε μιλησει για να αποφυγω τα κακως κειμενα. Μου ειχε πει να πω στο μιχαλη να παρει ελαχιστα γκραφτ απο τα πλαινα και καθολου απο τη ρετρο μου. Μου ειχε πει να κανω μετρησεις που εκανα στο λαπανζουλα, μου ειχε πει να κουρευτω και η αληθεια ειναι πως δεν κουρευτηκα, ομως ημουν πολυ αδειος μπροστα , οποτε δεν επηρεασε και το λεω αυτο γιατι ειμαι στο πενταμηνο και για την ωρα παω πολυ καλα. παραυτα, οταν ειπα στο γιατρο μην παρεις απο τη ρετρο μου, μου ειπε δεν θα παιρνα, την ειχα δει τη ρετρο σου, ενω ηξερε τις μετρησεις μου απο τον λαπα. Δεν μπορω να ξερω αν δεν ελεγα τιποτα, αν θα αλλαζε κατι.

Στο συμπερασμα θεωρω οτι ο γιατρος στο κομματι των μετρησεων πρεπει να βελτιωθει, το ιδιο και στις αποφασεις του πανω στο πλανο σε καποιες περιπτωσεις. Παραυτα, απο αποψη προσωπικου, εργαλειων και τεχνικης δεν θεωρω οτι υστερει συγκριτικα με μεγαλα ονοματα. Ακομη, οι placers που δουλεψαν σε μενα ηταν 3. Οι δυο δουλευαν εκει πολλα χρονια, πανω απο 5 μου ειπαν, και η μια 1.5 χρονο, ομως η τελευταια δουλεψε λιγο στο κεφαλι μου. Πιστευω πως αξιζει την κακη κριτικη με βαση το αποτελεσμα και οτι θελει βελτιωση σε καποια πραγματα, αλλα δεν θεωρω οτι υστερει σε τεχνικες και εργαλεια ενω επισης δεν θεωρω οτι ειναι ασταθης. 3 μετρια αποτελεσματα εχω δει στο φορουμ και γενικα ξερω πλεον αρκετο κοσμο εκτος φορουμ που τα χει παει καλα. Ειναι γεγονος πως τα πετυχημενα results δεν καιγονται συνηθως για παρουσιαση. Αυτα γενικα. Περιμενω να τοποθετηθει και ο @Κωνσταντίνος Αναστασάκης και ευχομαι στο @giannis1991 να πανε ολα καλα στη δευτερη μμ και να λυσει διαπαντος το προβλημα του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos1982

Well-Known Member
Πανο επειδη φαίνεσαι ότι εχεις ψάξει πολυ,
ποιες κλινικες θεωρείς κορυφαίες παγκοσμιως σημερα;

Αν πηγαινα σημερα να κανω ο ιδιος επεμβαση θα πηγαινα ξεκαθαρα στον Dr Pekiner στην Ανκαρα.
Ο γιατρος γεννημενος το 1982 ειναι συνομιλικος μου, νεος δλδ με ορεξη και τον πετυχαινουμε στην φαση που θελει να φτιαξει ονομα.
Εχει δουλεψει σε πολυ μεγαλες κλινικες κ εχει εξαιρετικες ικανοτητες.
Θα σου πω κατι σημαντικο οι τουρκοι σαν λαος ειναι πολυ χαμηλης παιδειας στην πλειοψηφια τους. Πολυ πισω σαν παιδεια κ συμπεριφορα απο οποιαδηποτε χωρα της Ευρωπης. Και αυτο φαινεται σε ολους τους τομεις ακομα κ στις κλινικες ΜΜ.
Ειναι οπως οι αθιγγανοι που εχουμε εμεις εδω στην ελλαδα, τετοιας νοοτροπιας ανθρωποι ειναι , οτι αρπαξουμε σημερα και για αυριο εχει ο θεος....
μεχρι και ο ταξιτζης οταν ειχα παει εγω τουρκια με εκλεψε....του εδωσα 200λιρων χαρτονομισμα κ το παιρνει κ μου λεει 20 μου εδωσες....
θελω κι αλλα 10 (ηταν 30 η κουρσα ) Αν δεν ειχα τα θυλακια φρεσκα πανω στο κεφαλι θα ειχαμε γινει ροντεο....πρυτανευσε η λογικη του εδωσα αλλα 10 κι εφυγα....
Οι τουρκικες κλινικες στις μμ κεντανε....κ μαλιστα με καλες τιμες. ΑΛΛΑ... κανουν κακη διαχειριση δοτριας (οχι overharvesting - ακομα κι αυτο το κανουν καλα ) Αλλα κατασπαταλη μοσχευματων κ υπερ επιθετικους σχεδιασμους. Επισης κανουν 10 χειρουργια την ημερα και τελευταιως κατηγορουνται ευθεως απ την κοινοτητα ανοιχτα ακομα κι απο αλλους γιατρους μμ παγκοσμιως ( λογο των πολλων ασθενων / ημερα δεν κανουν καλες αποστειρωσεις κ υπαρχουν μολυνσεις , κ κακα αποτελεσματα και πολλοι εχουν πεταχτει εξω κ απ το ISHRS)
O ερντο ειναι ενας απ αυτους εχει πεσει κι αυτος σε αυτη την παγιδα κ τουρκικη νοοτροπια. δυστηχως....οποτε εχει βγει απ την λιστα μου.

Υπαρχει ενας γιατρος τουρκος που ειναι μεσα σε αυτη τη χωρα σαν την μυγα μες το γαλα. Ειναι ο DR.Keser. Κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ μονος του κατα την διαρκεια του χιερουργειου ( εξαγωγη-οπες-εισαγωγη) και παραγει σταθερα και κορυφαια αποτελεσματα εδω και χρονια. Οι δουλειες του τερμα καθαρες και ποιοτικες.
Ακολουθει πιστα την φορα μαμα μαλλιων πολυ υψηλες πυκνοτητες καλη εξαγωγη , κανει manual fue και καλη διαχειριση πλανου κ σχεδιασμου.
Σταθερη αξια κ σοφη επιλογη γιατρου απο υποψηφιο πελατη. Μονο μεινεκτημα οτι επειδη κανει τα παντα μονος βγαζει μεχρι 700θυλακια /ημερα. Αρα αν θελεις 3000 θυλακες θα πρεπει να υποστεις 5 μερες χειρουργειου.

Το 2010-2011 δουλεψε διπλα του σαν δεξι του χερι κ μαθητευομενος του ο Dr. Pekiner. Και εχει διατηρησει την φιλοσοφια του Keser.
Κανει κ ο ιδιος τα παντα μονος του...κ οι technicians του κανουν μονο δευτερευουσης σημασιας δουλειες.
Ειναι της φιλοσοφιας παρτο-βαλτο ( δηλαδη οταν εξαγει ενα graft κανει οπη κ το εισαγει απευθειας στο δερμα - το κανουν ελαχιστοι γιατροι )
και εχει αυξησει την ταχυτητα του σε 1500 θυλακια /ημερα σε σχεση με τον keser.
ΤΑ εργαλεια του τελεια κ πληρως εξιδικευμενα απο γκαμα 0.6-0.9μμ
Εχει περασει απο πολλες μεγαλες κλινικες με εξαιρετικα αποτελεσματα κ κριτικες. κ Το 2017 ανοιξε την δικη του. Η τιμη του στα 2,25 ευρω/θυλακα.
Οποτε για μενα αυτος ο γιατρος εχει ολα τα καλα των τουρκων επανω στην μμ αλλα οχι την κουτονοοτροπια τους και διατηρει καλο πλανο κ σχεδιασμο κ δεν κανει αρπαχτες.
Αν το επομενο χειρουργειο μου ειναι με FUE θα ειναι σιγουρα η 1η μου επιλογη. Οτι καλυτερο σε vfm , αξιοπιστια διαχειριση σχεδιασμο κ αποτελεσματος. Strip δυστηχως δεν κανει. Mono FUE & BHT.

Οσο αναφορα Strip οι επιλογες ειναι Aμερικη οι γνωστοι .... κ ευρωπη στην hattingen.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos1982

Well-Known Member
Δεν έγραψα τίποτα για συγκεκριμένες πρακτικές του Γεωργίου (τομές, εργαλεία), που το είδες?

Το ειδα εδω απο κατω....
Από εκεί και πέρα φυσικά για το αποτέλεσμα παίζει μεγάλο ρόλο και η τεχνική της μμ (γιατρός, προσωπικό, εργαλεία, κλπ). Αν το ποσοστό φύτρωσης στα νέα ήταν πολύ υψηλό η κάλυψη θα ήταν πολύ καλύτερη. Τα μαμα σε φάση thinning έχουν αντιστοιχία 1 προς 5 σε σχέση με τα νέα λόγω πάχους τρίχας. Άρα το μείζον θέμα δεν είναι να χάσεις κάποια άρρωστα μαμα αλλά να μην χάσεις τα μεταμοσχευμένα.

Αν καταλαβα κατι λαθος διορθωσε με αλλα φαινεται σαν να αποδιδεις ευθυνες μειωμενης φυτρωσης σε γιατρο-προσωπικο-εργαλεια.
κατι που κατ εμε ειναι λαθος κ δε φταιει τιποτα απ τα παραπανω , αν ψαχνετε το λαθος εκει....για μενα δεν θα το βρειτε.
Φταιει το εδαφος κ το δερμα του Γιαννη που δεν ηταν ετοιμο να δεχτει τους θυλακες....τους 2500 θυλακες.


Επίσης, δεν χρειαζόταν το σχόλιό σου "στον αντίποδα μπορώ και εγώ να κατηγορήσω τον Λορεν που στέλνει τυποποιημένα email...". Υποβιβάζει το επίπεδο της (υψηλής κατά τα άλλα) και γόνιμης αντιπαράθεσης που έχουμε. Δεν έχει σχέση με την ροή της συζήτησης και εντάσσεται στην λογική του "μια σου και μια μου" που δεν προάγει την γνώση αλλά μάλλον την υποβιβάζει .

Οχι, Οχι.... δεν το ειπα καθολου σε αυτο το υφος....κι ισως φταιω εγω που δεν το απεδωσα σωστα. Εγραψα μολις μια γραμμη βεβαια γτ δεν ηθελα να ασχοληθω με το θεμα αυτο οπως θα ειδες.
Το ειπα σε στυλ οτι εφ οσων κρινεις οτι ο τροπος που πλησιαζει ενα περιστατικο ο γεωργιου ανηκει στα skills του ( εγω ηθελα να μιλησουμε για τα skills του οταν εχεις κατσει στη καρεκλα του χειρουργειου) τοτε μπορουμε να πουμε οτι κ ο τροπος που πλησιαζει ενα περιστατικο ο λορεν (τυποποιημενο μαιλ) μηπως να βαλουμε κι αυτο στα skills του ?? εννοωντας πιο πολυ οτι οχι δεν θα κριθει απ αυτο ο λορεν φυσικα...κ κανενας αλλο γιατρος γενικοτερα ...ειναι χαμηλοτερης σημασιας αυτο ηθελα να πω.
Αν και σου αναγνωρισα οτι ναι θα το θεσω τελικως στα skills του του γεωργιου, γιατι τελικα αυτη του η αποφαση πιστευω κι εγω οπως πιστευεις κι εσυ οτι επηρεασε το τελικο αποτελεσμα.
Μην ψαχνουμε εργαλεια κ technicians απλα δεν μπορουν να γεννηθουν κ να μεγαλωσουν 2500 θυλακες οταν φυτευονται σε ενα σημειο το οποιο ειναι γεματο με ηδη ζωντανους θυλακες απο κατω.


Η λογική επίσης να πας σε 4 διαφορετικές κλινικές για να τελειοποιήσεις το αποτέλεσμά σου δεν κάνει για όλους, ίσως για μια ελάχιστη μερίδα ειδικών περιπτώσεων και έχει και σημαντικά μειονεκτήματα αν το κάνεις για την βασική επιλογή. Χάνεις το πλεονέκτημα της ιατρικής εμπειρίας που αποκτά το ιατρικό team πάνω σου (στην δική μου περίπτωση ήταν μείζονος σημασίας, αφού στην 1η μμ ταλαιπωρήθηκαν λόγω σκληρού δέρματος, στην 2η έχοντας το προηγούμενο ιστορικό πήγε πολύ καλύτερα έχοντας την εμπειρία της 1ης) και πιθανώς και της καλύτερης τιμής που αρκετές κλινικές δίνουν όταν χρησιμοποιούν κλιμακωτό τιμοκατάλογο.

Για αρχη ΔΕΝ ΘΕΛΩ να παω σε 4....αναγκαζομαι !!! Επισης εσυ εκανες χειρουγειο με 1 χρονο διαφορας το ενα απ τ αλλο οποτε λογικο να θυμουνται.
τι εμπειρια να εχει το τεαμ επανω μου οταν εγω παω παλι μετα απο 10-15 χρονια ?? εγω που δεν περνω φινα κ δεν κανω καμμια αγωγη πηγα μετα απο 8....και τωρα νομιζω οτι θα παω μετα απο αλλα 10.....ποσο μαλλον ενας που περνει...

Αυτο με τις κλιμακωτες τιμες ποσο αντιθετο με βρισκει.....για χιλιαδες λογους αλλα δεν εχει νοημα αυτη τη στιγμη να αναπτυξω -
ισως σε αλλο χρονο.- προτιμω σταθερες τιμες ειναι πολυ πιο τιμιες.

Πιο πρακτικό θα ήταν, αν ακολουθήσεις τον συνδυασμό strip+Fue, να διαλέξεις μια κλινική που τα προσφέρει και τα 2 ή εναλλακτικά, αν θες cream of the cream, 2 κλινικές, 1 top για στριπ 1 top για FUE και να μείνεις εκεί.

Mα αυτο λεω....μακαρι να τα εκανε μια και να ειχα ολα ta bonus που αναφερεις εσυ αλλα κ αυτα που αναφερω εγω...αλλα δηστυχως ειναι δυσκολο να βρεις μια να τα κανει ολα και να τα κανει κ καλα οπως τα θελω κ αναγκαζομαι να μπω σε αυτη τη διαδικασια των πολλαπλων επιλογων....
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannis1991

Well-Known Member
Όταν βρω χρόνο αυριο-μεθαυριο θα απαντήσω σε όλα σας τα σχόλια δίνοντας παραπανω πληροφοριες καθώς δεν τα έχω πει ακόμα όλα...
Παράκληση μόνο για τον @Giorgos-3 εννοείται αν θέλει να σχολιάσει κάτι από άποψης τεχνικής ή αν πιστευει αν θα παρω αποζημίωση ή οτιδήποτε άλλο καλώς να το γράψει... Αλλά να σταματήσει να λέει και να υπονοεί ότι αυτό είναι το δίκαιο ή και με παραλληλη ευθυνη του πελατη ... Το λέω ευγενικά και τον παρακαλω για αυτό και φυσικά θα του απαντήσω μέσα στις μέρες....Το αναφέρω απλά αυτο γιατί στο πρωτο του ποστ ειναι εκτός τόπου και χρησιμοποιει ότι να'ναι επιχειρήματα...
 

Panos1982

Well-Known Member
@giannis1991 συνιστω ψυχραιμια.

Καταλαβαινω πολυ καλα πως νιωθεις....κανεις δε θελουμε να βρισκετε σε αυτη τη θεση.
Εγω οταν πηγα ερντο εριξα μονοκοπανιας 5κ θυλακια.....ηξερα οτι το εγχειρημα ενεχει ρισκο. Μαλιστα το ειπα κιολας στο νημα μου
οτι καλυτερα να αποφευγετε αυτη η πρακτικη. Το οτι μου πηγε καλα δεν λεει κατι, αν δεν πηγαινε η αν σε αλλον δεν παει καλα κ εχει βαλει 5κ απλα θα εχει καταστραφει ολοκληρο το πλανο κ σιγουρα θα καταληξει με ενα τελικο αποτελεσμα γενικως στην ζωη του που δεν θα τον ικανοποιησει ποτε κ δεν θα μπορει να το διορθωσει. Κι εγω βασιστικα στον γιατρο κ το πηρα το ρισκο.

Το ιδιο εκανες κ εσυ, εννοειται οτι ειμαι με το μερος σου φυσικα. Αλλα ειδες οτι μια αλλη κλινικη σε απερριψε....μεσα σου ηξερες οτι ο αριθμος θυλακων ειναι μεγαλος...παρ ολα πηρες το ρισκο κι εσυ...κ εμπιστευτηκες το γιατρο.
Τωρα να σου πω οτι ναι στον γιατρο στηριχτηκες κ εχεις τις ευθυνες σου γι αυτο (το λεω γτ κι εγω αν δε πηγαινα καλα στα 5κ θα σιχτιριζα κι εγω τον εαυτο μου που με αφησα να κανει κατι τετοιο ) αλλα πιο πολυ τις εχει ο γιατρος που σε διαβεβαιωσε οτι θα τα καταφερει κ δεν τα καταφερε. Η πιο πολυ ευθυνη αν οχι ολη πεφτει πανω του.
Ελπιζω να την αναλαβει κ οχι μονο για το ονομα της κλινικης του αλλα κ γιατι το βαρρος που πεφτει επανω σου ειναι πολυ κ ελπιζω να εχει το φιλοτιμο να το αντιληφθει αυτο που εχει συμβει σε σενα κ το συνολικο μεριδιο ευθυνης που φερει.

Εγω θα συνιστουσα να τον αφησεις πρωτα να σε δει κ να σου μιλησει ο ιδιος (να μη τον παρεις απ τα μουτρα -δεν θα ωφελησει κανεναν )
και αφου σε δει κ τοποθετηθει στο τι πηγε στραβα κ τι προτιθεται να κανει γι αυτο μετα να παρεις τον λογο και να του πεις οτι λεει η καρδια σου.
Προσπαθησε οσο ειναι δυνατον να διατηρησεις τη ψυχραιμια σου ως τοτε οσο αυτο ειναι δυνατον.
Και να μας ενημερωσεις κι εμας για τα δρωμενα της συναντησης οπως νομιζω σχεδον ολοι ξερουμε οτι θα κανεις !!
 
Μπλουζα