Giannis1991, Dr. Jose Lorenzo, fue, 2801 grafts, 10/3/2022

Gianney

Well-Known Member
Καλή φύτρωση σε όλους αλλά και χρόνια πολλά παίδες.Στα περιστατικά εδώ όλα έχουν Cv αρκετά μεγαλύτερο από 5,4 και αναρωτιέμαι αν με 5,4 έχεις τέλεια κάλυψη χώρος να φαίνεται δέρμα τότε με 6 και 6,5 τι γίνεται;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jersey

Well-Known Member
Καλή φύτρωση σε όλους αλλά και χρόνια πολλά παίδες.Στα περιστατικά εδώ όλα έχουν Cv αρκετά μεγαλύτερο από 5,4 και αναρωτιέμαι αν με 5,4 έχεις τέλεια κάλυψη χώρος να φαίνεται δέρμα τότε με 6 και 6,5 τι γίνεται;;
Σκεψου ομως ότι αυτο το cv προκύπτει με τα μαμα μαλλια. Τα οποια δεν ειναι σιγουρο οτι θα παραμείνουν στη θεση τους και μετα την επέμβαση ή διαχρονικα καθως η ΑΓΑ δεν σταματα. Αλλο να βαζεις grafts σε καθαρη επιφάνεια και να βγαίνει ετσι το cv με τα μεταμοσχευμενα που ειναι πιο δυνατά και αντιστέκονται στην dht και αλλο αναμεσα σε μαμα μαλλια...
 

Gianney

Well-Known Member
Σκεψου ομως ότι αυτο το cv προκύπτει με τα μαμα μαλλια. Τα οποια δεν ειναι σιγουρο οτι θα παραμείνουν στη θεση τους και μετα την επέμβαση ή διαχρονικα καθως η ΑΓΑ δεν σταματα. Αλλο να βαζεις grafts σε καθαρη επιφάνεια και να βγαίνει ετσι το cv με τα μεταμοσχευμενα που ειναι πιο δυνατά και αντιστέκονται στην dht και αλλο αναμεσα σε μαμα μαλλια...
Όσο θα φεύγουν τα μαμά μαλλιά το Cv θα πέφτει άρα δεν πρέπει να στοχεύουμε σε 5,4 αλλά σε πολύ πιο ψηλό ώστε με το πέρας των χρόνων και την φθορά να κατέβουμε μέχρι 5,4
 

giannis1991

Well-Known Member
@Gianney Οχι δεν θεωρω οτι ειναι απαραιτητο αυτο...Δεν νομιζω οτι με 5,4 θα ειναι φουλ σε ολες τις συνθηκες αλλα ειναι ενας πολυ καλος αριθμος ωστε σε καποιες καλες συνθηκες να πετυχεις αυτο που θες...Πρωτα απ ολα το ιδιο cv δεν δινει ιδια καλυψη στο κροουν και στο mid ή στη hairline...Αυτο το αντιλαμβανεσαι ευκολα...Επισης αλλο cv θα δειχνουν τα μαλλια μου στους 4 ποντους και αλλο στους 7!!!Επειτα παιζουν ρολο και τα αλλα επιμερους χαρακτηριστικα που εχουμε ξαναπει...ειδος τριχας(σπαστη κτλπ),αντιθεση τριχας δερματος,λιπαρα ή οχι κτλπ...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σκεψου ομως ότι αυτο το cv προκύπτει με τα μαμα μαλλια. Τα οποια δεν ειναι σιγουρο οτι θα παραμείνουν στη θεση τους και μετα την επέμβαση ή διαχρονικα καθως η ΑΓΑ δεν σταματα. Αλλο να βαζεις grafts σε καθαρη επιφάνεια και να βγαίνει ετσι το cv με τα μεταμοσχευμενα που ειναι πιο δυνατά και αντιστέκονται στην dht και αλλο αναμεσα σε μαμα μαλλια...

Κάνεις λάθος. Διάβασε λίγο την ανάλυση μου. Δεξιά και αριστερά στους κροτάφους δεν προκύπτει με τα μαμά. Είναι καθαρό CV από νέα g. Μόνο στο κέντρο έχουν συμπεριληφθεί και 30 τρίχες. Μιλάμε δηλαδή για ένα πολύ μικρό κομμάτι. Αυτά προς αποκατάσταση της πραγματικότητας.
 

giannis1991

Well-Known Member
Φωτο απο 5η και 10η μερα (5+5)
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2022-03-25-14-59-32-804_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-03-25-14-59-32-804_com.miui.gallery.jpg
    1,007.1 KB · Προβολές: 122
  • Screenshot_2022-03-25-14-59-38-145_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-03-25-14-59-38-145_com.miui.gallery.jpg
    650 KB · Προβολές: 116
  • Screenshot_2022-03-25-14-59-41-916_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-03-25-14-59-41-916_com.miui.gallery.jpg
    732.2 KB · Προβολές: 117
  • Screenshot_2022-03-25-14-59-45-629_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-03-25-14-59-45-629_com.miui.gallery.jpg
    663.4 KB · Προβολές: 112
  • Screenshot_2022-03-25-14-59-49-612_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-03-25-14-59-49-612_com.miui.gallery.jpg
    809.1 KB · Προβολές: 114
  • Screenshot_2022-03-25-14-59-59-222_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-03-25-14-59-59-222_com.miui.gallery.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 115
  • Screenshot_2022-03-25-15-00-03-360_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-03-25-15-00-03-360_com.miui.gallery.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 111
  • Screenshot_2022-03-25-15-00-07-250_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-03-25-15-00-07-250_com.miui.gallery.jpg
    939.9 KB · Προβολές: 116
  • Screenshot_2022-03-25-15-00-11-297_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-03-25-15-00-11-297_com.miui.gallery.jpg
    789.2 KB · Προβολές: 114
  • Screenshot_2022-03-25-15-00-15-488_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-03-25-15-00-15-488_com.miui.gallery.jpg
    959.9 KB · Προβολές: 124

jersey

Well-Known Member
Κάνεις λάθος. Διάβασε λίγο την ανάλυση μου. Δεξιά και αριστερά στους κροτάφους δεν προκύπτει με τα μαμά. Είναι καθαρό CV από νέα g. Μόνο στο κέντρο έχουν συμπεριληφθεί και 30 τρίχες. Μιλάμε δηλαδή για ένα πολύ μικρό κομμάτι. Αυτά προς αποκατάσταση της πραγματικότητας.
Δεν μιλαω για τους κροτάφους. Στο κεντρο της hairline ειχε δικα του μαλλιά οπως και στο crown. Αλλα και παλι γενικά μιλαω και για τα υπόλοιπα περιστατικά του Lorenzo, που υπολογίζεις και τα μαμα σε καθε περίπτωση στις αναλυσεις σου και βάζεις το cv
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στο crown δεν υπολόγισα καν το cv (είναι 8.7). Γενικά σε όλα τα περιστατικά διαχωρίζω το cv σε περιοχές με μαμά κι χωρίς. Στα 2/3 των περιπτώσεων (σε αυτά τα 4 περιστατικά είναι χώρις μαμά. Τσεκάρε το. Επίσης όλοι παίρνουν φίνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jersey

Well-Known Member
Στο crown δεν υπολόγισα καν το cv (είναι 8.7). Γενικά σε όλα τα περιστατικά διαχωρίζω το cv σε περιοχές με μαμά κι χωρίς. Στα 2/3 των περιπτώσεων (σε αυτά τα 4 περιστατικά είναι χώρις μαμά. Τσεκάρε το. Επίσης όλοι παίρνουν φίνα.
Εδω οι 2 απο τις 3 περιοχες ειναι μαζι με τα μαμα. Το ξανακοιταξα τωρα.. Στον Didier επισης οι 2 απο τις 3 περιοχες ειναι με τα μαμα οπου ειχε τοποθετήσει 23 και 32 g μετσμοσχευμενα και έβγαλες το cv υψηλο με τα μαμα. Στον alexskg επισης το cv στο κεντρο υπολογιστηκε με τα μαμα.
 

giannis1991

Well-Known Member
@jersey Ο ενας κροταφος στο αδειο κομματι πηρε 40g με 120 τριχες και ο αλλος 39 με 117...Η hairline πηρε 33g με 94 τριχες οπου ειχα αλλες 23=117...Το κροουν πηρε 26g με 85 τριχες ενω ειχα αλλες 65 =150...Ποσα παραπανω να μπουν με 2800 γκραφτς καλυπτοντας περιοχες που ηδη ειχαν μαλλι αλλα ηταν και 77 και 67 cm2...
Βλεπεις οτι μπροστα μπηκαν στην χειροτερη περιπτωση 94 νεες τριχες...Και οχι λεπτες μιας και εχω τριχα στο μεσο ορο και προς τα πανω...Το κροουν πηρε και αυτο πολλες...Εδω καμια φορα λεμε σε κενο κροουν γινεται εμφυτευση μεχρι 30 g και εγω εβαλα στο πιο δυνατο σημειο βεβαια 26 και ειχα σχεδον αλλα τοσα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ας τα πάρουμε ένα ένα τα περιστατικα. Εδώ έχω βάλει 4 φώτο. Οι 2 είναι χωρίς μαμά με cv=6.4 και μια (με μαμά) το ίδιο cv με μαμά. Το crown κακώς το βάζεις στην εξίσωση έχει 150 τρίχες με λόγο 8.7 και αν πιάσει την φυτρωση που πρέπει δεν κινδυνεύει με τίποτα ποτέ (ειδικά όταν έχει και κάποια από προηγούμενη μμ). Άρα από τις 4 περιοχές οι 3 είναι απροβληματιστες και ο ενδοιασμός για το μέλλον είναι για 1 στο κέντρο για τις 33 τρίχες (που βέβαια παίρνει φίνα). Αυτό δεν συζητάμε ή κάνω κάπου λάθος;
 

jersey

Well-Known Member
Ας τα πάρουμε ένα ένα τα περιστατικα. Εδώ έχω βάλει 4 φώτο. Οι 2 είναι χωρίς μαμά με cv=6.4 και μια (με μαμά) το ίδιο cv με μαμά. Το crown κακώς το βάζεις στην εξίσωση έχει 150 τρίχες με λόγο 8.7 και αν πιάσει την φυτρωση που πρέπει δεν κινδυνεύει με τίποτα ποτέ (ειδικά όταν έχει και κάποια από προηγούμενη μμ). Άρα από τις 4 περιοχές οι 3 είναι απροβληματιστες και ο ενδοιασμός για το μέλλον είναι για 1 στο κέντρο για τις 33 τρίχες (που βέβαια παίρνει φίνα). Αυτό δεν συζητάμε ή κάνω κάπου λάθος;
Και με την φινα δεν ειναι σιγουρο οτι θα παραμείνουν ετσι οπως κ δεν θα αδυνατίσουν. Οπως επισης κ οταν τοποθετείς αναμεσα σε υπάρχοντα δεν ειναι σίγουρο οτι δεν θα υποστούν shock loss τα μαμα. Οποτε και γιαυτο εβαλα και το crown στην εξισωση. Αρα εδω εχουμε crown και κεντρο hairline πυκνωση σε μαμα. Αλλα σου ειπα μιλάω γενικότερα οχι αποκλειστικά για το συγκεκριμενο περιστατικό. Σου ανέφερα και τα 2 πιο προσφατα περιστατικα πιο πάνω του Didier και του alexksg οπου σε συγκεκριμένες περιοχές είχαν υπολογιστεί και τα μαμα στην ανάλυση για να βγει το cv.
 

Didier11

Active Member
Καλή επιτυχία κι από εδώ Γιάννη! Θα ξεμπερδέψεις οριστικά από το μικρό κατ' εμέ πρόβλημα που σε ταλαιπωρούσε. Καταρχάς να αναφέρω ότι όταν πρωτοείδα τον Γιάννη πριν το χειρουργείο, θυμάμαι είχε ελαφρώς μακρύ μαλλί που του πήγαινε, μου έδειξε το πρόβλημα στο crown που ακόμα κι έτσι δεν ήταν κάτι τραγικό και μου λέει μπαίνω και για μια πύκνωση μπροστά. Φαντάστηκα ότι ίσως είχε κάποια αραίωση μπροστά, αλλά σε αυτό το μήκος μαλλιού που τον είδα σε συνδυασμό με το συγκεκριμένο style δεν μπορώ να πω ότι μπορούσα να αντιληφθώ πλήρως το πρόβλημα. Συνοψίζοντας ο Γιάννης με αυτή την ανάλυση που είδα παραπάνω θα έχει φουλ μαλλί για 20-25 χρόνια αφού παίρνει και φιναστερίδη. Να συζητάμε για CV κλπ όταν στο crown βγάζει 8.5++, παίρνει φιναστερίδη και αφήνει λίγο πιο μακρύ μαλλί είναι αστείο. Το μόνο που θα έκανα διαφορετικό εγώ είναι ίσως ένα ελαφρύ κατέβασμα στην hairline 0.5cm μιας και το CV του είναι πολύ μεγάλο, αλλά από όσο θυμάμαι ακόμα και έτσι όπως τον είχα δει, του πήγαινε όλο το style. Δεν μπορώ να καταλάβω τώρα γιατί ψάχνουμε να δούμε τί θα γίνει σε 20+ χρόνια. Στην τελική αν δούμε επιφάνειες που του έχει υπολογίσει ο Lorenzo, είναι ξεκάθαρο ότι με 3,800++ μοσχεύματα απόθεμα κάνει παππάδες αν και εφόσον χρειαστούν! :D
 

giannis1991

Well-Known Member
@Didier11 Η αληθεια ειναι οτι μου παει καπως το πιο μακρι μαλλι απλα οταν με ειδες ημουν με σαφως πιο μακρι μαλλι και ηταν οπως ναναι!!!Αστο ηταν χαλια!!!Απο εκει και περα εχεις απολυτο δικιο ας μην παθαινουμε cv-ιτιδα και αν το δουμε σφαιρικα θα καταληξουμε ακριβως στο συμπερασμα σου!!!Παντως μικρο το προβλημα δεν το λες...Κροταφαρες και το μαλλι ειχε αρρωστησει σχεδον ολο...Η hairline ηταν φαγωμενη και το ματι εμπαινε πιο μεσα οποτε τωρα που πυκνωσε θα δεις οτι θα ειναι και σαν χαμηλωμενη...Αλλα δεν ηθελα κατι παραπανω...Ξαναλεω σκεφτειτε οτι στα 15-16 ειχα πιο ανοιχτους κροταφους απο αυτους που σχεδιασαμε σχεδον τωρα...Οποτε καταλαβαινετε...
Οταν ο Λορεν μου σχεδιασε την εφηβικη μου hairline η γυναικα μου μου ειπε''γελασα οταν ειδα τη γραμμη δεν θα μπορουσα να σε φανταστω ετσι''!!!
Να ξερεις οτι μετα το καλοκαιρι θα δεις και εσυ το κεφαλι σου οπως δεν το εχεις φανταστει...Ολα προς το παρον συνηγορουν σε αυτο!!!Νομιζω οτι οι φωτο που μου εδειξες δεν θα ειναι μακρια!!!
Υπερβολικη βεβαια η 20ετια!!!!
 

Didier11

Active Member
Γιάννη τα σχόλιά μου βασίζονται στο πώς σε είδα από κοντά. Συνήθως εμείς που ξέρουμε το πρόβλημα το υπερτονίζουμε ενώ οι υπόλοιποι που μας βλέπουν όχι. Εγώ έχω μέλλον ακόμα καθώς έχω άλλη μία μεταμόσχευση μπροστά μου. Είδωμεν. Εσύ πάντως για μια 20ετία τουλάχιστον ξεμπερδεύεις οριστικά!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και με την φινα δεν ειναι σιγουρο οτι θα παραμείνουν ετσι οπως κ δεν θα αδυνατίσουν. Οπως επισης κ οταν τοποθετείς αναμεσα σε υπάρχοντα δεν ειναι σίγουρο οτι δεν θα υποστούν shock loss τα μαμα. Οποτε και γιαυτο εβαλα και το crown στην εξισωση. Αρα εδω εχουμε crown και κεντρο hairline πυκνωση σε μαμα. Αλλα σου ειπα μιλάω γενικότερα οχι αποκλειστικά για το συγκεκριμενο περιστατικό. Σου ανέφερα και τα 2 πιο προσφατα περιστατικα πιο πάνω του Didier και του alexksg οπου σε συγκεκριμένες περιοχές είχαν υπολογιστεί και τα μαμα στην ανάλυση για να βγει το cv.

Θα πάμε και στους άλλους. Έναν έναν. Όταν είσαι Λορενζο και τοποθετείς σε μαμά, τοποθετείς γιατί είσαι σίγουρος ότι δεν θα πάθουν κάτι με τον τρόπο που τα βάζεις και την ποσότητα που βάζεις. Ως εκ τούτου δεν έχει λογική αυτό που γράφεις για το σοκλος. Στο κάτω κάτω της γραφής θα επιβεβαιωθεί σε μερικούς μήνες και αν όλα πάνε καλά το θέμα έκλεισε για πάντα. Με το ίδιο σκεπτικό γιατί δεν λες και για αυτά σε άδεια περιοχή; Μπορεί και αυτά να μην φυτρώσουν αλλά αν φυτρώσουν είναι μόνιμα. Για τα μαμά και την φίνα έχεις δίκιο εν μέρει. Ως εκ τούτου εγώ θα επιμείνω στο 3/4 και θα ποστάρω καο για τους υπόλοιπους σε λίγο.
 

giannis1991

Well-Known Member
@CVIAL Αν θυμασαι οταν ειπα στον γιατρο οτι φοβαμαι το σοκλος αναμεσα στα υπαρχοντα και θελω να αποφευχθει εννοειται,με κοιταξε καλα καλα σαν να λεει τι μου λεει τωρα αυτος και μου ειπε χαρακτηριστικα οτι ειναι σαν να μπαινεις στο αεροπλανο και να λες στον πιλοτο οτι αρχικα θελω να καταφερεις να σηκωσεις και να πεταξεις το αεροπλανο!!!Τοση σιγουρια ειχε!
Οσο για τον κυριο διπλα σου αν και εχω αλλεργια με την ομαδα του, καντου μια προταση να ερθει στον Lorenzo...!!!
Επισης μαλλον πρεπει να κανουμε αυτο με το placeholder και τις φωτο νομιζω θα βοηθησει!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχεις δεν έχεις, είναι παχτουρα και πολύ καλό παιδί. Μου το έχουν πει αλλά και τώρα που του μιλάω στην γλώσσα του το διαπιστώνω. Μάλι πάντως θέλει, αυτή την ανάλυση του κάνω τώρα.
 
Μπλουζα