George, dr erdogan, 04-05/9/2018, fue 3500 grafts

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

george_hatzi

Well-Known Member
Είδα ότι παίζει πολύ συζήτηση για Ερντογαν και είπα να κάνω μια τελευταία ενημέρωση. Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά υποχρεώσεις σε συνδυασμό με το ότι δεν έχει υπάρξει και κάποια διαφορά άξια αναφοράς. 1 χρονος λοιπόν. Μια παρατήρηση μόνο ότι στο μεσοδιάστημα κούρεψα το μαλλί αρκετά πιο κοντά και υπήρχε αισθητή διαφορά (θα είχαν ενδιαφέρον φωτος αλλά δεν έχω). Μια ακόμα επιβεβαίωση ότι το μήκος όντως βοηθάει πολύ λόγω layering . Προσπαθώ να αναδείξω τυχόν κενά και αδυναμίες (πχ λίγο πιο αραιή αριστερά η hairline). Σε φυσιολογικές συνθήκες (τελευταια φωτο σε αυτοκίνητο) δεν φαίνονται.
ΥΣ: δεν ακολουθώ κάποια αγωγή. Λούσιμο με σαμπουάν με βιοτίνη
ΥΣ2: Συγνώμη για τη μέτρια ποιότητα αλλά χάλασε το καλό μου κινητό
 

Συνημμένα

  • Webp.net-resizeimage (7).jpg
    Webp.net-resizeimage (7).jpg
    54.5 KB · Προβολές: 593
  • Webp.net-resizeimage (4).jpg
    Webp.net-resizeimage (4).jpg
    40.2 KB · Προβολές: 607
  • Webp.net-resizeimage (3).jpg
    Webp.net-resizeimage (3).jpg
    40.1 KB · Προβολές: 550
  • Webp.net-resizeimage (2).jpg
    Webp.net-resizeimage (2).jpg
    54.3 KB · Προβολές: 566
  • Webp.net-resizeimage (1).jpg
    Webp.net-resizeimage (1).jpg
    56.5 KB · Προβολές: 556
  • Webp.net-resizeimage (6).jpg
    Webp.net-resizeimage (6).jpg
    61 KB · Προβολές: 570
  • Webp.net-resizeimage (5).jpg
    Webp.net-resizeimage (5).jpg
    61.8 KB · Προβολές: 560

makis25

Well-Known Member
πολυ ωραιο μαλλι φαινεται μπραβο . Απλα διχως καμια θεραπεια , το καλο μαλλι εχει ημερομηνια ληξης . Θα δουμε ποσο συντομα . Δε το λεω για να χαλαω την ατμοσφαιρα , αλλα αν αρχίσουν να αραιωνουν και τα μοσχευματα , μη πιασει πανικος .

edit , για παραδειγμα στη φωτο που δειχνει πισω τη δοτρια , η κορυφη φαινεται να ανοιξε παραπανω σε σχεση με ενα χρονο πριν που εκανες την επεμβαση . Φευγουν οι τριχες και πισω δεν κοιταν
 

george_hatzi

Well-Known Member
Μάκη ημερομηνία λήξης (πιθανόν) έχει το μη μεταμοσχεμεύνο μαλλί. Στην κορυφή δεν έκανα κάτι και νομίζω όσο δεν ανοίγει προς τα κάτω εδώ και 10 χρόνια η δότρια δεν έχει κανένα πρόβλημα. Τη μμ κρίνουμε. Δεν καταλαβαίνω γιατί να αρχίσουν να αραιώνουν τα μοσχεύματα (1η εντελώς αυθαίρετη διαπίστωση). Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα και όταν έχω χιλιοπεί ότι κρατάω χαμηλό καλάθι για το μέλλον, δεν καταλαβαίνω γιατί να με πιάσει πανικός (2η αυθαίρετη διαπίστωση). Ο τόνος σου είναι λίγο αρνήτικός είναι αλήθεια μάλλον για να υπερασπιστείς τις δικές σου επιλογές. Λογικό το βρίσκω. Ως προς την ουσία μάλλον συμφωνούμε
 

manly_Man

Well-Known Member
Μάκη ημερομηνία λήξης (πιθανόν) έχει το μη μεταμοσχεμεύνο μαλλί. Στην κορυφή δεν έκανα κάτι και νομίζω όσο δεν ανοίγει προς τα κάτω εδώ και 10 χρόνια η δότρια δεν έχει κανένα πρόβλημα. Τη μμ κρίνουμε. Δεν καταλαβαίνω γιατί να αρχίσουν να αραιώνουν τα μοσχεύματα (1η εντελώς αυθαίρετη διαπίστωση). Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα και όταν έχω χιλιοπεί ότι κρατάω χαμηλό καλάθι για το μέλλον, δεν καταλαβαίνω γιατί να με πιάσει πανικός (2η αυθαίρετη διαπίστωση). Ο τόνος σου είναι λίγο αρνήτικός είναι αλήθεια μάλλον για να υπερασπιστείς τις δικές σου επιλογές. Λογικό το βρίσκω. Ως προς την ουσία μάλλον συμφωνούμε
να σε ρωτησω οι τριχες οι δικες σου που ηταν αδυναμες ξερω γω στους κροταφους, hairline, α, β ζωνη, σου εμειναν μετα τη μεταμοσχευση ή εφυγαν ;; επειδη μπηκατε αναμεσα στα υπαρχοντα μαλλια...ρωταω επειδη εχω κ εγω εχω διαχυτη αραιωση με πιο πολυ μαλλι βεβαια απο το δικο σου...αλλα ακολουθω θεραπεια.
 

makis25

Well-Known Member
Τα ιδια σου εγραφα και περυσι . Το σκεπτικο μου ειναι πολυ απλο . Στα 29 , διχως θεραπειες εφτασες να εχεις αραιωση σε παττερν nw4-5 . Δεν εχω δει πουθενα ποτε κανεναν πριν τα 30 να εχει αυτη την αραιωση και να παραμενει εκει διχως φαρμακα. Ειναι δυστυχώς αδυνατον . Καθως καποιος προχωρα απο το nw5 και παει παραπανω , η ανδρογενετικη αλωπεκια τρωει και απο τη δοτρια ( ή για να ειμαι ακριβης , μιας και στη fue ειναι εκτεταμενη σε εκταση η δοτρια , αλλαζει με τα χρονια η αντίληψή για το μεχρι που ειναι ασφαλες να παρει καποιος μοσχευματα) . Πρωτα θα φυγουν χτυπημενα απο τη dht τα μοσχευματα που πηρε ο γιατρος περιμετρικα της δοτριας ψηλα , και μετα προς τα κατω . Απλα δε ξερω αν αυτο συμβει του χρονου , στα 35 , η στα 40 .Βεβαια το πιο πιθανο ειναι πριν φυγει το πρωτο μοσχευμα χτυπημενο απο dht , να εχουν πεσει οι τελευταιες μη μεταμοσχευμενες τριχες που ειχες πανω . Θα το ξαναπω , φαινεται πολυ ωραια δουλεια στις φωτογραφιες , διχνει πολυ ωραιο τωρα το μαλλι και μπραβο . Διχως θεραπειες , απο δω και μετα θα ειναι κατηφορος . Εχουν εμφανιστει περιστατικα εξαλλου αντιστοιχα νομιζω 2 το τελευταιο εξαμηνο , οπου ειχαν πολυ καλες μεταμοσχευσεις οταν τις εκαναν , ( 2012, 2014 νομιζω ) και φυσικα διχως φαρμακα υπηρξε κατάρρευση . Τωρα στις φωτογραφιες σου , προσεξα πως στη φωτογραφια της δοτριας , το κραουν σου ηδη φαινεται πιο αδειο σε σχεση με τις φωτογραφιες περυσι . Απλα απο αυτο μπορεις να κρινεις τον ρυθμο με τον οποιο συμβαινει η ζημια . Μιας και εκανες τοσο κοπο , ξοδεψες τοσα χρηματα , ισως καποια στιγμη θα επρεπε να σκεφτεις το ενδεχομενο να χρησιμοποιησεις καποια θεραπεια ωστε να προστατευσεις το μαλλι .
 

gregkont13

Verified MM member
Πολύ καλή δουλειά, Γιώργο. Παιδιά, από ότι βλέπω ο Γιώργος έκανε τη μμ το Σεπτέμβρη του 18. Μήπως ξέρει κάποιος αν ο Erdogan είχε πάει στη νέα κλινική εκείνη την εποχή?
 

koumparos

Well-Known Member
Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον Μάκη.Νομιζω παρεξηγήθηκε το ποστ του αλλά οι ενδεχόμενοι κίνδυνοι που αναφέρει είναι υπαρκτοί.Το έχουμε ξαναδεί αρκετές φορές.
@Το αποτέλεσμα πάντως είναι ΤΕΛΕΙΟ!!!!!
 

george_hatzi

Well-Known Member
Μα ρε εσυ Μακη το να λες "απο εδώ και πέρα θα είναι κατήφορος" δεν λέει και πολλά. Προφανώς και θα είναι, πάντα είναι κατήφορος, όσο μεγαλώνεις πέφτουν οι τρίχες σου. Έχεις δει όσο μεγαλώνει κάποιος να βγάζει περισσότερες τρίχες; Δεν νομίζω να είναι κανείς τόσο αφελής που να πιστεύει ότι η αραίωση θα παγωσει στα 30 του. Από αυτό όμως στο να πεις ότι αυτό είναι ένα κραουν που απειλεί τη δότρια είναι τεράστιο άλμα.
Αν το ζήτημα λοιπόν είναι το πόσο γρήγορα ανοίγει το κραουν ξαναλέω ότι 10 χρόνια τώρα είμαι στην ίδια σχεδόν κατάσταση. Στην προηγούμενη φώτο αν παρατηρήσεις η γωνία είναι τέτοια που το φως πέφτει ακριβώς πάνω (είπα προσπαθώ να αναδείξω τα προβλήματα και οχι να τα κρύψω). Βάζω μια πρόχειρη -θα προσθέσω και σε φυσικό φως τις επόμενες μέρες.
Ξαναλέω θεωρώ δεδομένο ότι θα χάσω και άλλο μαλλί τα επόμενα χρόνια. Αλλά ο ρυθμός αραίωσης και το γεγονός ότι το κραουν δεν επεκτείνεται και δεν απειλεί τη δότρια με κάνει να νιώθω μεγάλη σιγουριά για τα μεταμοσχευμένα μαλλιά για ένα μεγάλο διάστημα. Συν φυσικά ότι η ανάλυση του Τούρκου είναι τρομερά εκτενής και θεωρώ ότι μπορεί να προβλέψει με μεγάλη ασφάλεια από πού θα πάρει μαλλί (έχει οριοθετήσει πολύ πιο κάτω την ασφαλή δότρια από αυτό που μοιάζει να είναι ασφαλες τώρα-και πιθανόν δεν είναι). Νομίζω ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε σε αυτά.
 

Συνημμένα

  • Webp.net-resizeimage (13).jpg
    Webp.net-resizeimage (13).jpg
    209.6 KB · Προβολές: 476
  • _DSC2381.JPG
    _DSC2381.JPG
    403.1 KB · Προβολές: 441
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

george_hatzi

Well-Known Member
να σε ρωτησω οι τριχες οι δικες σου που ηταν αδυναμες ξερω γω στους κροταφους, hairline, α, β ζωνη, σου εμειναν μετα τη μεταμοσχευση ή εφυγαν ;; επειδη μπηκατε αναμεσα στα υπαρχοντα μαλλια...ρωταω επειδη εχω κ εγω εχω διαχυτη αραιωση με πιο πολυ μαλλι βεβαια απο το δικο σου...αλλα ακολουθω θεραπεια.

Είναι δύσκολο να το απαντήσω. Είχα κάποιο σχετικό σοκλος στην αρχή. Τώρα πόσες από αυτές ξαναβγήκαν...Μία πάντως αναγνωρίσιμη που ήταν ο τελευταίος στρατιώτης μπροστά έιναι ακόμα εκεί :)
 

manly_Man

Well-Known Member
Είναι δύσκολο να το απαντήσω. Είχα κάποιο σχετικό σοκλος στην αρχή. Τώρα πόσες από αυτές ξαναβγήκαν...Μία πάντως αναγνωρίσιμη που ήταν ο τελευταίος στρατιώτης μπροστά έιναι ακόμα εκεί :)
οντως ειναι λιγο δυσκολο..αλλα ελεγα μηπως μπορουσες να εντοπισεις αδυναμες τριχες αναμεσα στα νεα μοσχευματα...
κοιτα οι επιλογες ηταν δυο:
1) ή ξεκινουσες αμεσα φινα μαζι με μινοξ...ευελπιστωντας να "αναστησεις" τις αδυναμες τριχουλες κ να γεμισεις καπως...
2) ή να κανεις μεταμοσχευση αδιαφορώντας για αυτες τις αδυναμες τριχες αν θα πεσουν ή οχι τις οποιες θα καλυπταν τα νεα μοσχευματα...

εσυ επελεξες το δευτερο κ μεχρι τωρα δειχνει αρκετα καλο το αποτελεσμα..μακαρι να κρατησει ετσι!
 

makis25

Well-Known Member
Μα ρε εσυ Μακη το να λες "απο εδώ και πέρα θα είναι κατήφορος" δεν λέει και πολλά. Προφανώς και θα είναι, πάντα είναι κατήφορος, όσο μεγαλώνεις πέφτουν οι τρίχες σου. Έχεις δει όσο μεγαλώνει κάποιος να βγάζει περισσότερες τρίχες; Δεν νομίζω να είναι κανείς τόσο αφελής που να πιστεύει ότι η αραίωση θα παγωσει στα 30 του. Από αυτό όμως στο να πεις ότι αυτό είναι ένα κραουν που απειλεί τη δότρια είναι τεράστιο άλμα.
Αν το ζήτημα λοιπόν είναι το πόσο γρήγορα ανοίγει το κραουν ξαναλέω ότι 10 χρόνια τώρα είμαι στην ίδια σχεδόν κατάσταση. Στην προηγούμενη φώτο αν παρατηρήσεις η γωνία είναι τέτοια που το φως πέφτει ακριβώς πάνω (είπα προσπαθώ να αναδείξω τα προβλήματα και οχι να τα κρύψω). Βάζω μια πρόχειρη -θα προσθέσω και σε φυσικό φως τις επόμενες μέρες.
Ξαναλέω θεωρώ δεδομένο ότι θα χάσω και άλλο μαλλί τα επόμενα χρόνια. Αλλά ο ρυθμός αραίωσης και το γεγονός ότι το κραουν δεν επεκτείνεται και δεν απειλεί τη δότρια με κάνει να νιώθω μεγάλη σιγουριά για τα μεταμοσχευμένα μαλλιά για ένα μεγάλο διάστημα. Συν φυσικά ότι η ανάλυση του Τούρκου είναι τρομερά εκτενής και θεωρώ ότι μπορεί να προβλέψει με μεγάλη ασφάλεια από πού θα πάρει μαλλί (έχει οριοθετήσει πολύ πιο κάτω την ασφαλή δότρια από αυτό που μοιάζει να είναι ασφαλες τώρα-και πιθανόν δεν είναι). Νομίζω ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε σε αυτά.
Η αραιωση μπορει να παγωσει και πολλες φορες να αντιστραφει , και στα 30 και στα 40 και στα 50 , αρκει καποιος να χρησιμοποιει τις γνωστες θεραπειες . Αν ο γιατρος σου σε προειδοποιησε για φιναστεριδη για παραδειγμα κι εσυ αρνηθηκες , απλα λεω πως υπαρχει ενα σοβαρο ενδεχομενο σε 5-8-10 χρονια να πας να του πεις φτιαξε με τωρα που εχασα αλλα τοσα και αυτος θα σου πει α, φιλε εγω στα λεγα . Οποιος ειναι νεαρος με μεγαλο νοργουντ , δεν χρησιμοποιει φαρμακα , ξοδευει πολλα μοσχευματα σε επισης νεαρη ηλικία γνωμη μου ειναι πως παίρνει ενα μεγαλο ρισκο . Αν ησουν 30 τωρα και ησουν το πολυ nw3 διχως ολη αυτη την εκτεταμενη αραιωση δε θα τα σχολιαζα ολα αυτα .
 

george_hatzi

Well-Known Member
Δεν έχω κάτι να προσθέσω. Απλά 2 ακόμα φωτος (πάλι με το φως να χτυπάει πάνω) που νομίζω ότι αποδεικνύουν οχι το λάθος της ανάλυσης σου makis, αλλά το ότι δεν με αφορά τουλάχιστον μεσοπρόθεσμα. Κοινώς, δεν μπορώ να δεχτώ ότι αυτό το κραουν απειλεί τη δότρια στα επόμενα 5-10 χρόνια με το ρυθμό που γνωρίζω ότι εξελίσσεται. Ίδωμεν
 

Συνημμένα

  • Webp.net-resizeimage (16).jpg
    Webp.net-resizeimage (16).jpg
    113.9 KB · Προβολές: 411
  • Webp.net-resizeimage (14).jpg
    Webp.net-resizeimage (14).jpg
    57.7 KB · Προβολές: 396

makis25

Well-Known Member
Δεν "απειλει το κραουν τη δοτρια" . Το οτι θα φυγει το κραουν ειναι απλα συμπτωμα της γενικοτερης καταστασης . οταν θα αδειασει περισσοτερο το κραουν τοτε θα υπαρχει περιμετρικα αραιωση ηδη οπως θα εχουν ηδη απο καιρο φυγει οποιες μη μεταμοσχευμενες τριχες ειχαν μεινει πανω στο κεφαλι . Οποιος θυλακας ειναι ευαισθητος στη dht θα πεσει δεν ειναι υποθεση ειναι βεβαιοτητα . Το οτι εσυ δε μπορεις να δεχτεις οτι ερχεται αραιωση εχει να κανει μονο με σενα και την ψυχολογια σου , οχι με την πραγματικοτητα . Θα χρειαστεις φαρμακα για να κρατησεις το μαλλι , οσο πιο συντομα ξεκινησεις τοσο περισσοτερα θα κρατησεις . Αν χρησιμοποιησεις εστω μινοξιδιλη υπαρχει πιθανοτητα να κρατησεις αρκετο μαλλι για την επομενη πενταετια ισως. Αν ησουν πανω απο 30 και μονο νοργουντ 2 ή 3 , δε θα εδινα τοση σημασια . Ξαναλεω , ισως υποτιμησες τη ζημια που χες πανω στο κεφαλι σου απο πολυ νεαρη ηλικία . αραιωση σε πατερν nw4-5 πριν τα 30 . Ψαξε οπου θες στο διαδικτυο περιπτωσεις παιδιων με τετοια αραιωση πριν τα 30 , που εμειναν ιδιοι διχως φαρμακα τα επομενα χρονια . Ειναι πρακτικα αδύνατον . Μετα ψαξε να δεις τι δοτριες μενουν σε αυτους που φτανουν nw6 και υπολογισε μονος σου αν βγηκε ο ερντογαν εξω απο αυτο . Ειναι δεδομενο πως βγηκε . Ειχες σοβαρο προβλημα και διχως φαρμακα απλα το εχεις μασκαρεψει και δε φαινεται ακομα . Το μονο που λεω , και το ειπα και απο περυσι , ειναι πως ειναι πιθανο το ολο εγχειρημα να αποτυχει διχως φαρμακα .
 

george_hatzi

Well-Known Member
"Το οτι εσυ δε μπορεις να δεχτεις οτι ερχεται αραιωση εχει να κανει μονο με σενα και την ψυχολογια σου , οχι με την πραγματικοτητα". Συνεχίζεις να γράφεις πράγματα που δεν έχουν σχέση με αυτά που έχω γράψει και πιστεύω. Έβγαλες και ορίζοντα 5ετίας και πόρισμα ότι θα φτάσω nw6. Δεν χρειάζεται εμπάθεια όταν κάποιος κάνει διαφορετικές επιλογές απο εμάς. Τεσπα δεν έχω να χωρίσω τίποτα με κάποιον. Ευχαριστώ για τα σχόλια σε κάθε περίπτωση.
 

makis25

Well-Known Member
Καμια εμπαθεια . Πισω φαινεσαι πιο αραιος απο περυσι .Διχως τη μεταμοσχευση ειχες εμφανη αραιωση οχι μονο μπροστα αλλα σε ολο το κεφαλι μεχρι πισω . Αν θες να χεις μαλλι σε βαθος χρονου παρε κανενα φαρμακο γιατι εισαι μολις 30 κ κατι και ειναι κριμα . Πιο απλα δε μπορω να το πω .
 

Spotlight

Member
Υπεροχο αποτελεσμα φιλε Γιωργο.
Να χαιρεσαι το μαλλι για οσο κρατησει και εντελως φιλικα μακρια απο ΦΑΡΜΑΚΑ.
 

tol

Well-Known Member
Υπεροχο αποτελεσμα φιλε Γιωργο.
Να χαιρεσαι το μαλλι για οσο κρατησει και εντελως φιλικα μακρια απο ΦΑΡΜΑΚΑ.
Φιλε μου, γραφεις εκ πειρας ή λογω διαισθησης, υποθεσης, φαντασιωσης;

Εχεις κανει ποτέ χρηση φιναστεριδης ή γραφεις ετσι απλα για να γραψεις;

Εμεις δηλαδη οι χρονιοι χρηστες φιναστεριδης δεν εχουμε λογο; Δε γνωριζουμε, ενω εσεις που πιθανως δεν εχετε δοκιμασει ποτέ, γνωριζετε τις φοβερες παρενεργειες του χαπιου;

Το μονο που κανετε ειναι να διαβαζετε καπου, καποτε, απο καποιον....για καποιες παρενεργειες που με βεβαιοτητα αποδιδονται στη φιναστεριδη και καταληγετε στο βεβαιο και αδιαμφισβητητο συμπερασμα οτι το χαπι ευθυνεται για ολα τα αρνητικα στον οργανισμο σας.

Πιθανον ειστε οι ιδιοι που καπνιζετε, πινετε, ξενυχτατε, τρωτε ανθυγιεινα, δεν ασχολειστε με τον αθλητισμο.....και κατα τα αλλα σας φταιει το χαπι.

Διυλιζετε τον κωνωπα και καταπινετε την καμηλον.

Κανετε μια ζωη γεματη καταχρησεις, αδιαφορειτε για τις ολεθριες συνεπειες των καταστροφικων συνηθειων σας και απο την αλλη δειχνετε υπερβαλλουσα ευαισθησια στο θεμα της φιναστεριδης.

Ο ενας γραφει για γυναικομαστια, ο αλλος για αλλαγη φυλου, ο παραλλος για απωλεια ανδρισμου, ο επομενος... ο,τι του ερθει στο κεφαλι του.

Προσωπικα, οντας 50 χρονων και πανω απο 2 χρονια χρηστης φιναστεριδης, ειμαι στην καλυτερη δυνατη σωματικη κατασταση. Ουτε 20 χρονων δεν ειχα τοσο καλη σωματικη υγεια και τοσο καλες γενικες εξετασεις....

Με μια διαφορα ομως...αθλουμαι καθημερινα εδω και δεκαετιες (σχεδον επαγγελματικα με bodybuilding και τρεξιμο), αποφευγω καθε ειδους καταχρησεις και το σημαντικοτερο...ποτέ δε φοβηθηκα απο δηθεν συμβουλες ατομων που καταστραφηκαν απο τη φιναστεριδη. Αν εισαι ψοφοδεης, φοβασαι και τη σκια σου, πιστευεις καθε αρλουμπα που γραφει ο πρωτος τυχοντας, τοτε φυσικα εισαι ακαταλληλος υποψηφιος χρηστης φιναστεριδης. Θα αποκτησεις παρενεργειες μονο και μονο απο αυθυποβολη.

ΥΓ Αυτο που προσπαθω εγω και ο Μακης να κανουμε, ειναι να σας "ξυπνησουμε απο το ληθαργο" που βρισκεστε.....να καταλαβετε οτι χωρις δραστικα μεσα δεν προκειται ποτέ να αντιμετωπισετε την απειλη της αλωπεκιας. Οσο μενετε αδρανεις (εξαιτιας φοβου, φημων, υπερβολων που διαβαζετε), μαλλον η κατασταση θα επιδεινωνεται δραματικα και θα φτασετε προ τετελεσμενων καταστασεων. Φιλικες, καλοπροαιρετες συμβουλες.
 
Μπλουζα