FUNGORAL Προσοχη!

panosmar

New Member
Και εγώ ακριβως το ίδιο, διαβάζοντας κάποιες καλές κριτικές εδω στο φόρουμ ξεκίνησα φουνγκοράλ (εκανα ηδη θεραπεια με μινοξιδίλη) και εκτώς οτι η τριχόπτωση εντάθηκε μου δημιούργησε δερματίτιδα και το σταμάτησα. Να σημειώσω πως το έβαζα 2 με 3 φόρες τη βδομάδα :down
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairz

New Member
Λογικο ειναι το φουνγκοραλ ειναι ενα καυστικο οξυ που σκοτωνει τα παντα στο τριχωτο
και κανει τη τριχα τσιγαροχορτο>

Οποιοs θελει να του φυγει το τσουξιμο μονο με τοπικα(αν και υπαρχουν αλλεs μεθοδοι)
τοτε ενα τελικο καλο ξεβγαλμα με μηλοξυδο ειναι το καλυτερο>
Επισηs αιθεριο ελαιο ριγανηs στο σαμπυαν μαs>
 

ksasou

Member
Το φουνγκοραλ (Κετοκ..) δεν είναι στο big 3?κανω λάθος? χρησιμοποιούσα 5-6 χρόνια 2-3 φορές την εβδομάδα.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Γιάννης7 είπε:
Εμαθα το "φουγκοραλ" απο το φορουμ και ειπα "ας το δοκιμάσω δεν εχω να χάσω τιποτα", αφου δεν προκειται να παρω ποτέ φίνα κλπ ας παρω μόνο το σαμπουάν που ειναι το πιο ακίνδυνο.

Λοιπον μέσα σε ένα περιπου μήνα μου φάνηκε οτι πύκνωσα!!??? Στην ουσία ομως δεν συνέβει κατι τετοιο αλλα δυνάμωσε η τρίχα μου πάρα πολύ, να σημειωσω εδώ, οτι ποτε μου δεν ειχα δυνατή τρίχα. Μετά εκανα τη μμ και το σταματησα για κανα μήνα περιπου, ισως και παραπανω, και τωρα το ξαναχρησιμοποιώ κανονικά, 1 έως 2 φορές την εβδομάδα.

Συμπέρασμα: Δεν εχω δει κατι το αρνητικό απο την εως τώρα χρήση του, αλλα το αντίθετο. Ισως και να ειμαι απο τους "τυχερους ατυχους" τι να πω!!

Και εγω το ξαναεβαλα τωρα τελευταια γιατι θυμαμαι οτι μου ειχε δυναμωσει την τριχα παλαιοτερα.Παντως γενικα δεν ξερουμε τι μας γινεται.Αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος.Το ιδιο παει να γινει με τα Ω3 τωρα.Αλλοι ελυσαν το προβλημα τους αλλου δεν ειδαν τιποτα κ αλλοι ειχαν πιο εντονη τριχοπτωση.............τι να πεις??????
 

godgo

New Member
Γεια σας παιδια,

κι εγω εχω ξεκινησει θεραπεια με minoxidil (kirkland αφρο 2 φορες τη μερα) και τους 5 μηνες ειχα πολυ καλα αποτελεσματα. Σκεφτηκα λοιπον να προσθεσω nizoral γιατι ειχα διαβασει εδω και αλλου οτι βοηθαει ως DHT inhibitor, οποτε σκεφτηκα οτι θα προσθεσει στο αποτελεσμα του minoxidil. Λοιπον μετα απο ενα μηνα και κατι, οτι κερδος ειχα απο τον αφρο εξαφανιστηκε! Τωρα ειμαι οπως ημουν πριν ξεκινησω! Εχω shedding πιο πολυ απ οτι ειχα οταν πρωτοξεκινησα minoxidil, και δε ξερω τι να κανω. Το χρησιμοποιω 2 φορες την εβδομαδα το 2%. Καμια ιδεα? Αν το σταματησω θα επανελθω αμεσως η θα πρεπει να περασουν 3 μηνες παλι?
 
godgo είπε:
Γεια σας παιδια,

κι εγω εχω ξεκινησει θεραπεια με minoxidil (kirkland αφρο 2 φορες τη μερα) και τους 5 μηνες ειχα πολυ καλα αποτελεσματα. Σκεφτηκα λοιπον να προσθεσω nizoral γιατι ειχα διαβασει εδω και αλλου οτι βοηθαει ως DHT inhibitor, οποτε σκεφτηκα οτι θα προσθεσει στο αποτελεσμα του minoxidil. Λοιπον μετα απο ενα μηνα και κατι, οτι κερδος ειχα απο τον αφρο εξαφανιστηκε! Τωρα ειμαι οπως ημουν πριν ξεκινησω! Εχω shedding πιο πολυ απ οτι ειχα οταν πρωτοξεκινησα minoxidil, και δε ξερω τι να κανω. Το χρησιμοποιω 2 φορες την εβδομαδα το 2%. Καμια ιδεα? Αν το σταματησω θα επανελθω αμεσως η θα πρεπει να περασουν 3 μηνες παλι?

το Nizoral είναι ένα καλό anti-fungal σαμπουάν αλλά δεν προσφέρει τίποτα στην αντιμετώπιση της ανδρογενετικής αλωπεκίας. Αντίστοιχα δεν πιστεύω ότι σχετίζεται με την χειροτέρευση του shedding που αντιμετωπίζεις.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
dermatologist είπε:
godgo είπε:
Γεια σας παιδια,

κι εγω εχω ξεκινησει θεραπεια με minoxidil (kirkland αφρο 2 φορες τη μερα) και τους 5 μηνες ειχα πολυ καλα αποτελεσματα. Σκεφτηκα λοιπον να προσθεσω nizoral γιατι ειχα διαβασει εδω και αλλου οτι βοηθαει ως DHT inhibitor, οποτε σκεφτηκα οτι θα προσθεσει στο αποτελεσμα του minoxidil. Λοιπον μετα απο ενα μηνα και κατι, οτι κερδος ειχα απο τον αφρο εξαφανιστηκε! Τωρα ειμαι οπως ημουν πριν ξεκινησω! Εχω shedding πιο πολυ απ οτι ειχα οταν πρωτοξεκινησα minoxidil, και δε ξερω τι να κανω. Το χρησιμοποιω 2 φορες την εβδομαδα το 2%. Καμια ιδεα? Αν το σταματησω θα επανελθω αμεσως η θα πρεπει να περασουν 3 μηνες παλι?

το Nizoral είναι ένα καλό anti-fungal σαμπουάν αλλά δεν προσφέρει τίποτα στην αντιμετώπιση της ανδρογενετικής αλωπεκίας. Αντίστοιχα δεν πιστεύω ότι σχετίζεται με την χειροτέρευση του shedding που αντιμετωπίζεις.


Στο σύνολο των περιπτώσεων, η έναρξη της Α.Α. συνοδεύεται και από αύξηση της λιπαρότητας. Χαρακτηριστικό των ανδρογόνων.
Πολλοί μύκητες, τρέφονται από το σμήγμα. Δεν μου ακούγεται καθόλου απίθανο να πολλαπλασιάζονται μέσα από αυτή τη διαδικασία.

Πως είσαι απόλυτος ότι δεν έχει να προσφέρει τίποτα? Γνωρίζεις τον μηχανισμό της Α.Α.?
Γιατί θα είχε ενδιαφέρον να το μάθουμε.

Εμένα η αλοιφή fungoral μου έδωσε απίστευτο regrowth πριν 4-5 χρόνια, με καθημερινή εφαρμογή, αλλά το διέκοψα λόγω του ότι μου προκαλούσε αϋπνία. Σε έρευνα που έκανα στην πορεία, είδα ότι έχει μια ελαφρά επίδραση στην υπόφυση. Αρνητική φυσικά....

Δεν ξέρω αν είσαι όντως δερματολόγος, (το βλέπω λίγο χλωμό) αλλά μέχρι τώρα, η επιστημονική προσέγγιση μόνο αρνητικές επισημάνσεις έχει να κάνει και τίποτα άλλο.
Όσο ο μηχανισμός της Α.Α. παραμένει ανεξερεύνητος, μπορούν να βοηθήσουν τα πάντα ή και τίποτα. Όλα παίζουν.....
 
GOMI είπε:
dermatologist είπε:
godgo είπε:
Γεια σας παιδια,

κι εγω εχω ξεκινησει θεραπεια με minoxidil (kirkland αφρο 2 φορες τη μερα) και τους 5 μηνες ειχα πολυ καλα αποτελεσματα. Σκεφτηκα λοιπον να προσθεσω nizoral γιατι ειχα διαβασει εδω και αλλου οτι βοηθαει ως DHT inhibitor, οποτε σκεφτηκα οτι θα προσθεσει στο αποτελεσμα του minoxidil. Λοιπον μετα απο ενα μηνα και κατι, οτι κερδος ειχα απο τον αφρο εξαφανιστηκε! Τωρα ειμαι οπως ημουν πριν ξεκινησω! Εχω shedding πιο πολυ απ οτι ειχα οταν πρωτοξεκινησα minoxidil, και δε ξερω τι να κανω. Το χρησιμοποιω 2 φορες την εβδομαδα το 2%. Καμια ιδεα? Αν το σταματησω θα επανελθω αμεσως η θα πρεπει να περασουν 3 μηνες παλι?

το Nizoral είναι ένα καλό anti-fungal σαμπουάν αλλά δεν προσφέρει τίποτα στην αντιμετώπιση της ανδρογενετικής αλωπεκίας. Αντίστοιχα δεν πιστεύω ότι σχετίζεται με την χειροτέρευση του shedding που αντιμετωπίζεις.


Στο σύνολο των περιπτώσεων, η έναρξη της Α.Α. συνοδεύεται και από αύξηση της λιπαρότητας. Χαρακτηριστικό των ανδρογόνων.
Πολλοί μύκητες, τρέφονται από το σμήγμα. Δεν μου ακούγεται καθόλου απίθανο να πολλαπλασιάζονται μέσα από αυτή τη διαδικασία.

Πως είσαι απόλυτος ότι δεν έχει να προσφέρει τίποτα? Γνωρίζεις τον μηχανισμό της Α.Α.?
Γιατί θα είχε ενδιαφέρον να το μάθουμε.

Εμένα η αλοιφή fungoral μου έδωσε απίστευτο regrowth πριν 4-5 χρόνια, με καθημερινή εφαρμογή, αλλά το διέκοψα λόγω του ότι μου προκαλούσε αϋπνία. Σε έρευνα που έκανα στην πορεία, είδα ότι έχει μια ελαφρά επίδραση στην υπόφυση. Αρνητική φυσικά....

Δεν ξέρω αν είσαι όντως δερματολόγος, (το βλέπω λίγο χλωμό) αλλά μέχρι τώρα, η επιστημονική προσέγγιση μόνο αρνητικές επισημάνσεις έχει να κάνει και τίποτα άλλο.
Όσο ο μηχανισμός της Α.Α. παραμένει ανεξερεύνητος, μπορούν να βοηθήσουν τα πάντα ή και τίποτα. Όλα παίζουν.....

Δεν πιστεύω ότι η λιπαρότητα σχετίζεται με την ΑΑ. Ένα λιπαρό κεφάλι εν πολλοίς είναι ζήτημα γονιδίων και σε βεβαιώνω ότι υπάρχουν πολλοί ανδρες με μαλλί που λαδώνει στο άψε-σβήσε. Το σμήγμα ειναι μια απολύτως φυσιολογική έκκριση και υπάρχει λόγος που εκκρίνεται. Πάντως ακόμα και κακή υγιεινή του τριχωτού δεν προκαλεί ΑΑ εκτός από ...φαγούρα!

Πολλοί επιτήδειοι ισχυρίζονται ότι φταίει το σμήγμα για να πουλήσουν τους θαυματουργούς "σμηγματο-καθαριστές" τους. Τί να κάνουμε κάπως πρέπει να κερδίσουν τα προς το ζειν και αυτοί!


Εμένα η αλοιφή fungoral μου έδωσε απίστευτο regrowth πριν 4-5 χρόνια, με καθημερινή εφαρμογή, αλλά το διέκοψα λόγω του ότι μου προκαλούσε αϋπνία. Σε έρευνα που έκανα στην πορεία, είδα ότι έχει μια ελαφρά επίδραση στην υπόφυση. Αρνητική φυσικά....

Επετρεψέ μου να σου πω ότι αντιμετωπιζω αυτά που γράφεις με έντονο σκεπτικισμό. Απίστευτο regrowth!??? Πολύ ενδιαφέρουσα "παρενέργεια" για ένα τυπικό αντιμηκυτιασικό φάρμακο.
Η αυπνία δεν ανήκει στις τυπικές παρενέργειες της ketoconazole.???
Επίσης τί εννοείς όταν λές ότι έκανες έρευνα στην υπόφυσή σου ???
 

vag25

Well-Known Member
dermatologist είπε:
Επετρεψέ μου να σου πω ότι αντιμετωπιζω αυτά που γράφεις με έντονο σκεπτικισμό. Απίστευτο regrowth!??? Πολύ ενδιαφέρουσα "παρενέργεια" για ένα τυπικό αντιμηκυτιασικό φάρμακο.

Υπηρχαν απειρες τετοιες μαρτυριες για την κρεμα, δεν ειναι μονο ο τερμα αξιοπιστος Gomi.
Απλα αλλοι ειχαν πονο στους ορχεις, αλλοι αλλες παρενεργειες.
Ξαναλεω.Η ερευνα και παρατηρηση δεν σταματαει σε ενα βιβλιο.

Φυσικα και η λιπαροτοτητα ειναι συνυφασμενη με την ΑΑ.
Μπορει τα βιβλια να διαφωνουν και με αυτο, αλλα τα χρονια παρατηρησης της πραγματικοτητας μεσα απο μαρτυριες ,δεν αφηνουν περιθωρια αμφισβητησης.

Δεν σημαινει οτι οποιος εχει λιπαροτητα εχει και ΑΑ, αλλα αυτος που εχει ΑΑ στις 9/10 περιπτωσεις εχει λιπαροτητα.
Το ποσοστο για αυτον που δεν εχει ΑΑ ειναι πολυ μικροτερο.
 
Τα βιβλία δεν είναι τόσο κακή πηγή γνώσης!
Ο μηχανισμός της ΑGA -andro-genetic alopecia, δεν μας είναι σαφής, αλλά είναι διαπιστωμένο ότι η λιπαρότητα δεν σχετίζεται σε κάθε περίπτωση. Λιπαρότητα μπορούν να έχουν και οι φαλακροί, και οι μαλλιαροί χωρίς κάποια δραματική διαφοροποίηση. Δεν υπάρχει ούτε ένας επιστήμονας που ισχυρίζεται κάτι τέτοιο.

Αν υπάρχουν "άπειρες τέτοιες μαρτυρίες" για την κρέμα τότε μάλλον έχει βρεθεί το φάρμακο για την AGA!
 

vag25

Well-Known Member
Τα βιβλια ειναι μια χαρα αν δεν αγκιστρωθεις εκει και απορριπτεις οποιαδηποτε αλλη παρατηρηση ως αντιεπιστημονικη.
Δυστυχως οι δερματολοι δεν εχουν ιδιαιτερη διαθεση να βγαλουν τις παροπιδες.Και οταν λεω να βγαλουν τις παροπιδες δεν εννοω να μοιραζουν κρεμες fangoral ,αλλα για αρχη ας μην απορριπτουν ας πουμε πραγματα που στις κοινοτητες των hairloss forums ειναι πραγματικοτητες εδω και χρονια, μετα απο χρονια πειραματισμων και παρατηρησης.
Η κρεμα fungoral εχει δουλεψει σε πολυ κοσμο.Αυτη ειναι μια παρατηρηση.Απο κει και περα ο δερματολογος ,καλειται να παρει αυτην την πληροφορια και να ψαξει το γιατι.
Κατα την γνωμη μου ομως τελικα το απλο μελος ενος φορουμ, εχει ψαξει πολυ περισσοτερο απο οποιονδηποτε δερματολογο.Και αυτο ειναι το λυπηρο.

Ολοι μπορουν να εχουν λιπαροτητα αλλα παρατηρειται το φαινομενο αυξημενο ή σχεδον απολυτα συνυφασμενο με αυτους που εχουν ΑΑ.
Ειμαι πανω απο 7 χρονια σε φορουμς για τριχοπτωση ,δεν το βγαζω απο το κεφαλι μου.
Και φυσικα και σε μενα η τριχοπτωση αρχισε με λιπαροτητα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
dermatologist είπε:
Αν υπάρχουν "άπειρες τέτοιες μαρτυρίες" για την κρέμα τότε μάλλον έχει βρεθεί το φάρμακο για την AGA!

Δεν αφήνουμε τις ειρωνείες στην άκρη; Κάθε χημική ή φυσική ουσία δεν έχει μόνο μια επίδραση στον οργανισμό, οι περισσότερες έχουν δεκάδες αποτελέσματα. Το ότι κάτι χρησιμοποιείται ως αντιμηκυτιασικό δεν σημαίνει ότι δεν έχει άλλη επίδραση, η minox ξεκίνησε ως αντιυπερτασσικό.
Δεν υπερασπίζομαι το fungoral, για την ακρίβεια το μισώ, αλλά αν θες να χειραγωγήσεις κόσμο επέλεξες λάθος forum.
 

vag25

Well-Known Member
Εδω να πω οτι ποτε δεν θα το εβαζα και εγω στο κεφαλι μου για χψ λογους , αλλα η πληροφορια οτι δουλευει υπαρχει.
Τωρα τι μπορει να την κανει καποιος αυτη τη πληροφορια, εξαρταται απο τον καθενα.
 
Soralteno είπε:
dermatologist είπε:
Αν υπάρχουν "άπειρες τέτοιες μαρτυρίες" για την κρέμα τότε μάλλον έχει βρεθεί το φάρμακο για την AGA!

Δεν αφήνουμε τις ειρωνείες στην άκρη; Κάθε χημική ή φυσική ουσία δεν έχει μόνο μια επίδραση στον οργανισμό, οι περισσότερες έχουν δεκάδες αποτελέσματα. Το ότι κάτι χρησιμοποιείται ως αντιμηκυτιασικό δεν σημαίνει ότι δεν έχει άλλη επίδραση, η minox ξεκίνησε ως αντιυπερτασσικό.
Δεν υπερασπίζομαι το fungoral, για την ακρίβεια το μισώ, αλλά αν θες να χειραγωγήσεις κόσμο επέλεξες λάθος forum.

η χειραγώγηση γίνεται μέσω της διασποράς πληροφοριών του τύπου μου-το- είπανε-σας-το-λέω" με αποτέλεσμα να βασιλεύουν οι μύθοι και τελικά να θησαυρίζουν οι επιτήδειοι.
Αν ξέρεις ότι ισχύει η πληροφορία, εσύ γιατί δεν το χρησιμοποιείς;
Αν πάλι δεν είσαι σίγουρος, γιατί παρεμβαίνεις?

vag25 έχεις ένα δίκιο για τις παρωπίδες. Όμως πιστεψέ με αν υπήρχαν πράγματι τέτοιες μαρτυρίες, θα το γνώριζαμε και με κλινικά δεδομένα αφού το fungoral δεν είναι ένα νεπαλέζικο βότανο αλλά κανονικό φάρμακο από επώνυμη βιομηχανία. Λες να μην ήθελε ο κατασκευαστής του να είναι το fungoral το μαγικό φίλτρο για την ΑΑ, έστω και από σπόντα;

http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/fungoral
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Το ζήτημα δεν είναι αν το fungoral έχει ή δεν έχει επίδραση (με "μαγικό" ή μη τρόπο) στην ΑΑ. Το ζήτημα είναι ότι κάθε σκεύασμα έχει πολλαπλές επιδράσεις (μερικές από τις οποίες ονομάζουμε παρενέργειες ή ωφέλη κατά το δοκούν). Είναι ένα σκεπτικό/πραγματικότητα που εφαρμόζεται σχεδόν στο σύνολο των φαρμακευτικών (και μη) ουσιών.
Θα ήθελες έρευνα/ες που να αποδεικνύουν πέρα πάσης αμφιβολίας ότι η χρήση κετοκοναζόλης είναι ωφέλιμη στην ΑΑ; και εγώ επίσης.
H διαφορά είναι ότι εγώ δεν απαγγέλω τη μπροσούρα της johnson & johnson αλλά συνεκτιμώ τις μαρτυρίες χρηστών.

dermatologist είπε:
Αν ξέρεις ότι ισχύει η πληροφορία, εσύ γιατί δεν το χρησιμοποιείς;
Αν πάλι δεν είσαι σίγουρος, γιατί παρεμβαίνεις?

really? ψευτοδιλλήματα επιπέδου πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης;
 

vag25

Well-Known Member
dermatologist είπε:
η χειραγώγηση γίνεται μέσω της διασποράς πληροφοριών του τύπου μου-το- είπανε-σας-το-λέω" με αποτέλεσμα να βασιλεύουν οι μύθοι και τελικά να θησαυρίζουν οι επιτήδειοι.
Αν ξέρεις ότι ισχύει η πληροφορία, εσύ γιατί δεν το χρησιμοποιείς;
Αν πάλι δεν είσαι σίγουρος, γιατί παρεμβαίνεις?

vag25 έχεις ένα δίκιο για τις παρωπίδες. Όμως πιστεψέ με αν υπήρχαν πράγματι τέτοιες μαρτυρίες, θα το γνώριζαμε και με κλινικά δεδομένα αφού το fungoral δεν είναι ένα νεπαλέζικο βότανο αλλά κανονικό φάρμακο από επώνυμη βιομηχανία. Λες να μην ήθελε ο κατασκευαστής του να είναι το fungoral το μαγικό φίλτρο για την ΑΑ, έστω και από σπόντα;

http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/fungoral

Kαταρχην μπορεις να καταλαβεις την απατη απο την πραγματικη πληροφορια.Δεν χρειαζεται να τα λεμε αυτα.
Οταν εισαι σε τετοιες κοινοτητες χρονια, ξερεις ποια πληροφορια ειναι αξιοπιστη και ποια ειναι μουφα,επισης ξερεις αν πρεπει να εμπιστευτεις μια αποψη καποιου.
Για αυτο και βλεπεις προιοντα εδω να χλευαζονται απο το πρωτο ποστ απο τα εμπειρα μελη, αλλα και αποψεις που σε βαζουν σε σκεψεις να ψαχτεις.


Τωρα για τις μαρυριες για το fungoral.Το γνωριζετε οι δερματολογοι.
Ο προτελευταιος που πηγα μου προτεινε big 3.
Fungoral,μινοξ,φινα.
Και δεν ειναι ο μονος.

Η κρεμα fungoral βεβαια ειναι πολυ καλυτερη σε επανεκφυση.
Το σαμπουαν δεν κανει τιποτα, απλα συμπληρωνει τα αλλα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
dermatologist είπε:
GOMI είπε:
dermatologist είπε:
godgo είπε:
Γεια σας παιδια,

κι εγω εχω ξεκινησει θεραπεια με minoxidil (kirkland αφρο 2 φορες τη μερα) και τους 5 μηνες ειχα πολυ καλα αποτελεσματα. Σκεφτηκα λοιπον να προσθεσω nizoral γιατι ειχα διαβασει εδω και αλλου οτι βοηθαει ως DHT inhibitor, οποτε σκεφτηκα οτι θα προσθεσει στο αποτελεσμα του minoxidil. Λοιπον μετα απο ενα μηνα και κατι, οτι κερδος ειχα απο τον αφρο εξαφανιστηκε! Τωρα ειμαι οπως ημουν πριν ξεκινησω! Εχω shedding πιο πολυ απ οτι ειχα οταν πρωτοξεκινησα minoxidil, και δε ξερω τι να κανω. Το χρησιμοποιω 2 φορες την εβδομαδα το 2%. Καμια ιδεα? Αν το σταματησω θα επανελθω αμεσως η θα πρεπει να περασουν 3 μηνες παλι?

το Nizoral είναι ένα καλό anti-fungal σαμπουάν αλλά δεν προσφέρει τίποτα στην αντιμετώπιση της ανδρογενετικής αλωπεκίας. Αντίστοιχα δεν πιστεύω ότι σχετίζεται με την χειροτέρευση του shedding που αντιμετωπίζεις.


Στο σύνολο των περιπτώσεων, η έναρξη της Α.Α. συνοδεύεται και από αύξηση της λιπαρότητας. Χαρακτηριστικό των ανδρογόνων.
Πολλοί μύκητες, τρέφονται από το σμήγμα. Δεν μου ακούγεται καθόλου απίθανο να πολλαπλασιάζονται μέσα από αυτή τη διαδικασία.

Πως είσαι απόλυτος ότι δεν έχει να προσφέρει τίποτα? Γνωρίζεις τον μηχανισμό της Α.Α.?
Γιατί θα είχε ενδιαφέρον να το μάθουμε.

Εμένα η αλοιφή fungoral μου έδωσε απίστευτο regrowth πριν 4-5 χρόνια, με καθημερινή εφαρμογή, αλλά το διέκοψα λόγω του ότι μου προκαλούσε αϋπνία. Σε έρευνα που έκανα στην πορεία, είδα ότι έχει μια ελαφρά επίδραση στην υπόφυση. Αρνητική φυσικά....

Δεν ξέρω αν είσαι όντως δερματολόγος, (το βλέπω λίγο χλωμό) αλλά μέχρι τώρα, η επιστημονική προσέγγιση μόνο αρνητικές επισημάνσεις έχει να κάνει και τίποτα άλλο.
Όσο ο μηχανισμός της Α.Α. παραμένει ανεξερεύνητος, μπορούν να βοηθήσουν τα πάντα ή και τίποτα. Όλα παίζουν.....

Δεν πιστεύω ότι η λιπαρότητα σχετίζεται με την ΑΑ. Ένα λιπαρό κεφάλι εν πολλοίς είναι ζήτημα γονιδίων και σε βεβαιώνω ότι υπάρχουν πολλοί ανδρες με μαλλί που λαδώνει στο άψε-σβήσε. Το σμήγμα ειναι μια απολύτως φυσιολογική έκκριση και υπάρχει λόγος που εκκρίνεται. Πάντως ακόμα και κακή υγιεινή του τριχωτού δεν προκαλεί ΑΑ εκτός από ...φαγούρα!

Πολλοί επιτήδειοι ισχυρίζονται ότι φταίει το σμήγμα για να πουλήσουν τους θαυματουργούς "σμηγματο-καθαριστές" τους. Τί να κάνουμε κάπως πρέπει να κερδίσουν τα προς το ζειν και αυτοί!


Εμένα η αλοιφή fungoral μου έδωσε απίστευτο regrowth πριν 4-5 χρόνια, με καθημερινή εφαρμογή, αλλά το διέκοψα λόγω του ότι μου προκαλούσε αϋπνία. Σε έρευνα που έκανα στην πορεία, είδα ότι έχει μια ελαφρά επίδραση στην υπόφυση. Αρνητική φυσικά....

Επετρεψέ μου να σου πω ότι αντιμετωπιζω αυτά που γράφεις με έντονο σκεπτικισμό. Απίστευτο regrowth!??? Πολύ ενδιαφέρουσα "παρενέργεια" για ένα τυπικό αντιμηκυτιασικό φάρμακο.
Η αυπνία δεν ανήκει στις τυπικές παρενέργειες της ketoconazole.???
Επίσης τί εννοείς όταν λές ότι έκανες έρευνα στην υπόφυσή σου ???



Αυτό τον καιρό κάνω μια θεραπεία γιατί είχα μειωμένη τεστοστερόνη. Η θεραπεία αποδίδει και έχω 3πλασιάσει τα επιπεδά της.

Τέτοια λιπαρότητα είχα να δω από έφηβος. Τα τελευταία 2 χρόνια δεν είχα ούτε για δείγμα όσο και αν έμενα άλουστος. Κάθε πρωί το κεφάλι και ειδικά γύρω από τη μύτη, φτιάχνεις σαλάτα που λένε.

Το μαλλί αυτό το διάστημα, πέφτει κατα ριπάς και επίσης έχει λεπτύνει η τρίχα πολύ.
Φταίει το ίδιο το σμήγμα? Μπορεί όχι, μπορεί και να συνεισφέρει. Σίγουρα όμως η λιπαρότητα είναι σημάδι ελεύθερης τεστοστερόνης που μετατρέπεται σε ανδρογόνα και σίγουρα αυτός ο μηχανισμός οδηγεί σε τριχόπτωση. Είτε φταίει το ίδιο στο σμήγμα, είτε όχι. Εξάλλου τα ανδρογόνα είναι αυτά που ερεθίζουν τους σμηγματογόνους αδένες.

Προσωπικά το ratio οιστρογόνων/ανδρογόνων στο κεφάλι, πιστεύω ότι καθορίζει σε μεγάλο βαθμό τη μοίρα των μαλλιών, εκτός φυσικά από τα ίδια τα γονίδια.

Όσον αφορά τη δυσπιστία σου σαφώς και μπορείς να την διατηρείς.
Επειδή είσαι απόλυτος ότι η κετακοναζόλη δεν μπορεί να προκαλέσει αϋπνία, τι πιστεύεις ότι μπορεί να κάνει μια διαταραχή στην έκκριση της προλακτίνης και της TRF (thyrotropin-releasing factor) ?

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2514391
 
Αυτό τον καιρό κάνω μια θεραπεία γιατί είχα μειωμένη τεστοστερόνη. Η θεραπεία αποδίδει και έχω 3πλασιάσει τα επιπεδά της.

Τέτοια λιπαρότητα είχα να δω από έφηβος. Τα τελευταία 2 χρόνια δεν είχα ούτε για δείγμα όσο και αν έμενα άλουστος. Κάθε πρωί το κεφάλι και ειδικά γύρω από τη μύτη, φτιάχνεις σαλάτα που λένε.

Το μαλλί αυτό το διάστημα, πέφτει κατα ριπάς και επίσης έχει λεπτύνει η τρίχα πολύ.
Φταίει το ίδιο το σμήγμα? Μπορεί όχι, μπορεί και να συνεισφέρει. Σίγουρα όμως η λιπαρότητα είναι σημάδι ελεύθερης τεστοστερόνης που μετατρέπεται σε ανδρογόνα και σίγουρα αυτός ο μηχανισμός οδηγεί σε τριχόπτωση. Είτε φταίει το ίδιο στο σμήγμα, είτε όχι. Εξάλλου τα ανδρογόνα είναι αυτά που ερεθίζουν τους σμηγματογόνους αδένες.

Προσωπικά το ratio οιστρογόνων/ανδρογόνων στο κεφάλι, πιστεύω ότι καθορίζει σε μεγάλο βαθμό τη μοίρα των μαλλιών, εκτός φυσικά από τα ίδια τα γονίδια.

Όσον αφορά τη δυσπιστία σου σαφώς και μπορείς να την διατηρείς.
Επειδή είσαι απόλυτος ότι η κετακοναζόλη δεν μπορεί να προκαλέσει αϋπνία, τι πιστεύεις ότι μπορεί να κάνει μια διαταραχή στην έκκριση της προλακτίνης και της TRF (thyrotropin-releasing factor) ?

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2514391

Συγγνώμη νομίζω πως δεν έχω καταλάβει.

Τί θεραπεία έκανες για το ζήτημα της μειωμένης Τ;

Η λιπαρότητα ξεκίνησε όταν κατάφερες να αυξήσεις την Τ;
Η τριχόπτωση ξεκίνησε μαζί με τη λιπαρότητα και αντιστοίχως της αυξημένης Τ;
Σε ποιά φάση χρησιμοποίησες το fungoral?
Για πόσο διάστημα είδες regrowth?


Η αϋπνία είναι ένα πολυπαραγοντικό ζήτημα. Μπορεί να οφείλεται στους πολλούς καφέδες, στο αγχος, σε ψυχικές διαταραχές κτλ. Πρώτη φορά ακούω για αϋπνία από fungoral πάντως. Το τελευταίο που ρωτάς, δεν το γνωρίζω με βεβαιότητα γιατί δεν είναι ακριβώς η ειδικότητά μου.
 

otherdude

Member
δυστυχως το fungoral σε αποτελεσματικοτητα ειναι σαν την φινα καποιους θα τους δουλεψει σωστα καποιους αλλους θα τους τα κανει χειροτερα απο οτι ηταν...
καμια φορα μεχρι και την libido μπορει να ριξει,
θυμαμαι οτι καποιος ειχε postαρει ενα τετοιο συμπτωμα στο φορουμ...
 
Μπλουζα