Folliplus extra

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

dim74

Member
Απ: Folliplus extra

εχω αραιωση μπροστα στα πλαγια μονο...βαζω εδω και πολλα χρονια το regaine και εδω και 3,5 μηνες και το proscar.τις καψουλες δεν της πηρα...το regaine με προβληματιζει πλεον απο την αποψη πως ισως οτι ηταν να δωσει σε μενα το εδωσε!(το βαζω κοντα 15 χρονια χωρις διακοπη!).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Folliplus extra

Και δεν χρειάζοντε οι κάψουλες dim74. Μείνε με το proscar και θα δεις σε λίγους μήνες διαφορά.
Το regain τι να κάνει το "καημένο", άμα η DHT καραδοκεί; Δεν μπορεί να την περιορίσει, απλώς την προσπερνά.

ntia, δεν μπόρεσα να βρω το post σου ή μέσω uncle google τα συστατικά του.
 

dim74

Member
Απ: Folliplus extra

αυτα ειναι ντια τα συστατικα της λοσιον folliplus extra tincture...Iso Complex Concetrate, Alcohol Dena, Dimethyl Isosorbate, Aqua, Urtica Dioica, Peg-40, Hydrogenated Castor Oil, Piroctone Olamine, Urea, Serenoa Serrulate (είναι το saw palmetto), Tridecyl Salicylate, Zinc PCA, Niacinamide, Hamamelis Virginiana, Malva Silvestris, Tussilago Farfara, Equisetum Arvense, Parfume, Disodium Cystinyl Disuccinate, Retinyl Palmitate, Lactic Acid, Tocopherol, Olea Eyropa, Tocopherol Hydrogenated Palm, Glycerides Citrate, Biotin.τα ειχες γραψει εσυ στο θεμα...schwarzkopf activ m shampoo for men!o ακης ειχε πει τοτε σαν απαντηση στο προιον αυτο επι λεξη...Xmm, είναι καλό το folliplus.
μου ηρθε σημερα η λοσιον και το σαμπουαν και ξεκινω αμεσως...ντια λεει η λοσιον δυο φορες την μερα,πειραζει λες να το βαζω μια και την αλλη regaine?
 

dim74

Member
Απ: Folliplus extra

Follon Tincture

Follon Tincture is a pioneering local treatment for androgenetic alopecia incorporating the unique innovation of Local Inhibition of Sex Steroids.
After years of follow up research, many naturally occurring substances, well known for their therapeutic properties, have been successfully combined in Follon Tincture creating an active formulation that can be effectively introduced into the hair follicle without causing any kind of side effects.

Follon Tincture contains:
1) IsoComplex Concentrate:
a. Designed exclusively for topical application, IsoComplex Concentrate is a plant sterol substance which, with scientific evidence, can actually inhibit the production of DHT locally in the skin.
b. Studies showed that this proprietary phytosterolic compound is a multisite inhibitor of androgen action, inhibiting the activity of both isoenzymes I and II of 5a-reductase and competing with the produced DHT at the androgen receptor level.



2) Saw Palmento Extract, a well known botanically derived ingredient traditionally used in the treatment of Benign Prostatic Hyperplacia, a condition similar to androgenetic alopecia in that it also depends on the production of DHT. Although no studies have been carried out proving a direct correlation between Saw Palmento and androgenetic alopecia, there is enough clinical evidence to support that Saw Palmento:
a. Inhibits the activity of the enzymes 5-lipoxygenase and cyclo-oxygenase which results in prevention of microinflammations.
b. Combats and neutralizes pathogenic bacteria and prevents infection.
c. Strengthens microcirculation.
d. Decreases the proliferative effects of DHT on prostate cells and therefore, on dermal papilla cells too.
More concisely, it is the anti-inflammatory, antiseptic, stimulating and anti-androgenic properties that appear to account for the beneficial role of Saw Palmento in encountering androgenetic alopecia.
3) Tussilago Farfara Extract, a significant natural ingredient with anti-inflammatory action that is very important for the treatment of microinflammations at the area of the dermal papilla.
4) Malva Silvestris Extract, a potent topical antiseptic that prevents the development of infections.
5) Retinol, a vitamin with antioxidant, anti-inflammatory and stimulating properties.
6) Biotin, a vitamin that is required for healthy circulation, helps the production of keratin which is a substance absolutely necessary for the normal growth of hair.
7) Zinc PCA, an ingredient with antibacterial and antiseptic properties that:
a. Reduces the overproduction of sebum in the scalp’s follicles and prevents the excess secretion of oils.
b. Weakly inhibits 5a-reductase activity and helps in the decrease of DHT production.
c. Protects the scalp from harmful microorganisms.

The effectiveness and potency of Follon Tincture also depends on its ability to regulate seborrhea and reach the targeted tissue by removing the detrimental sebum that obstructs the follicle entrance. Equisetum Arvense, Dimethyl Isosorbide and Urea are substances used to facilitate absorption of the active ingredients into the scalp’s follicles.

Overall, Follon Tincture constitutes a complete product for the hair care. Apart from the above ingredients it also contains extract of Urtica Dioica and a number of vitamins and trace elements which are essential for natural hair growth as well as lenitive and acopic factors that help in the better hygiene of the scalp.


Multiple Action

1) Reduces the production of DHT locally in the skin.
2) Blocks the androgen receptor sites on cell membranes required for cells to absorb DHT.
3) Counteracts microinflammations, diminishes their harmful effects and anticipates their development.
4) Rejuvenates the scalp's skin.
5) Stimulates the microcirculation.
6) Strengthens and improves the quality of the hair.
7) Regenerates hair growth.


Directions for Use:

Follon Tincture is applied twice daily, morning and night.
Each time, spray 6 to 8 times depending on the extent of the baldness.
Gently massage until the product is absorbed in the follicles of the scalp.
The first satisfactory results will be observed after a three month period of combined treatment with Follon Caps and Shampoo. However, completion of the treatment may vary from 6 to 12 months because it highly depends on the extent of the initial problem.

Finally, it is very important to emphasize that in androgenetic alopecia in women, the inhibitors of the isoenzyme II of 5a-reductase (eg. Finasteride) have been clinically proven not to result in any improvement of the condition.
On the contrary, Follon products can also inhibit the activity of the isoenzyme I of 5a-reductase and that makes them effective and appropriate for use by women with androgenetic alopecia.


αυτα τα βρηκα για το follon...
 

Ntia

New Member
Απ: Folliplus extra

Kαλά, ήμουν σίγουρη ότι κάπου τα έχω γράψει... thanks, δεν μπορούσα να τα βρω!!!

Ναι όντως λέει πρωί βράδυ όπως και τα περισσότερα...
Κοίτα, εγώ προσωπικά έχω ένα κολληματάκι με τη συχνότητα χρήσης, γιατί καταλαβαίνεις ότι λόγω προβλήματος στη πυκνότητα των μαλλιών, δεν είναι και κοντά όπως των αντρών οπότε δείχνουν λαδωμένα και άλουστα. Επίσης συνήθως αντι για κάθε μέρα λούζομαι μέρα παρά μέρα γιατί δεν προλαβαίνω, απλά κάθε 2η μέρα τα πιάνω αλογοουρά λόγω του regaine που βάζω κάθε βράδυ και ίσως δείχνουν λίγο λαδωμένα το πρωί αν έχω να τα λούσω από τη προηγούμενη. Τώρα, εσείς οι άντρες λόγω του μήκους των μαλλιών σας, επειδή στεγνώνουν πιο εύκολα, μπορείτε να λούζεστε καθημερινά, είναι λίγο σαν ρουτίνα... Βασικά από την αρχή δεν το έβαζα 2 φορές την ημέρα, το έβαζα καθημερινά μία φορά από 12 ψεκασμούς. Και συνήθως μετά το λούσιμο όταν είναι λίγο νωπά τα μαλλιά, όχι βρεγμένα απορροφάται μια χαρά. Αν δεν βάζεις κάποια άλλη λοσιόν όπως το regaine και λούζεσαι καθημερινά, τότε νομίζω ότι εσύ θα μπορούσες να βάζεις 2 φορές την ημέρα κανονικά... Εγώ το τελευταίο μήνα έχω προσθέσει το regaine, όποτε βάζω μία folliplus extra το πρωί ή μετά το λούσιμο και μία regaine κάθε βράδυ, αλλά αν λουστώ για παράδειγμα απόγευμα και βάλω folliplus τότε περιμένω τουλάχιστον 3 ώρες για να βάλω regaine. Επειδή δεν πήρα το tricomin, συνεχίζω το folliplus γιατί πιστεύω ότι μου κάνει καλό όσον αφορά την υγιεινή του κεφαλιού και σαν αντιφλεγμονώδες.
Τώρα για το follon, δεν το έχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν ξέρω, πάντως από όλα αυτά που έχεις παραθέσει θα έλεγα ότι φαίνεται ενδιαφέρον. Αν όμως το folliplus extra είναι το πιο εξελιγμένο κατά την εταιρία προιόν τότε δεν θα προτιμούσα το follon. Βασικά τα ίδια περιέχουν πάνω κάτω αλλά το folliplus extra είναι πιο πρόσφατο οπότε...
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Folliplus extra

Ντια δε μπορω να καταλαβω γιατι ενω λεει καθαρα οτι το Folliplus extra ειναι dht blocker 1) Reduces the production of DHT locally in the skin.
2) Blocks the androgen receptor sites on cell membranes required for cells to absorb DHT.
Εσυ λες απλα οτι ειναι -καλό όσον αφορά την υγιεινή του κεφαλιού και σαν αντιφλεγμονώδες-
ΔΕ ΤΟ ΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΣΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΑΨΕΙΣ. ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΕΑΝ ΤΟ ΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΒΓΕΣ ΚΑΙ ΠΕΣ ΟΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ
 

Ntia

New Member
Απ: Folliplus extra

Αγαπητέ Georgex6,

Ελικρινά δεν καταλαβαίνω το ύφος σου. Να βγω που? Νομίζω ότι καθημέρινά βγαίνω και μιλάω με πολλά παιδιά στο φόρουμ για το κοινό εν μέρη πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε. Ώρες είναι να μου πείτε και τίποτα άλλο. Πάντα με ειλικρίνεια μιλάω.

Θα ξαναπω αυτά που έχω ξαναγράψει. Έχω πει ξανά λοιπόν, ότι πέρσι που το πρόβλημά μου δεν είχε τόση έξαρση όπως το τελευταίο τρίμηνο, χρησιμοποίησα όλο το σύστημα δλδ και τις κάψουλες για 4 μήνες περίπου. Αυτό που είπα είναι ότι εκείνη τη περίοδο δεν μειώθηκε η τριχόπτωση αλλά ένιωσα διαφορά στη ποιότητα αλλά και στη ποσότητα ίσως τα δυνάμωσε. Τα ένιωθα πιο γερά και μάλιστα μου είχαν πει και οι δικοί μου ότι είχαν βελτιωθεί. Bέβαια σε σχέση με πέρσι φέτος έχω χειρότερέψει αλλά φταίω κι εγώ γιατί πίστεψα ότι βρήκα κάτι καλύτερο και θα ξεμπέρδευα η αφελής. Λοιπόν, ναι σε σχέση με κάτι άλλες μπαρούφες που έχω αγοράσει και ίσως έχετε αγοράσει κι οι υπόλοιποι, ΝΑΙ είναι πολύ καλύτερο... Ο μόνος λόγος που το σταμάτησα και το μετάνιωσα ήταν το crescina για το οποίο επηρεάστηκα ασκόπως και ήταν και το λάθος μου. Γιατί από τη στιγμή που το ξεκίνησα ουσιαστικά χειροτέρεψε η κατάσταση. Ίσως και να ήταν συμπτωματικό αλλά συνέβη.Και από τότε δεν έχω γυρισμό. Και στην ύστατη προσπάθεια να τα καταφέρω στράφηκα λίγους μήνες πριν στο palmetto για το οποίο επίσης άκουσα πολλά. Και πάλι λάθος μου πιστεύω. Αλλά όταν είσαι απεγνωσμένος κάνεις ότι μπορείς. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι δεν μπορούσα να παίρνω και τις κάψουλες του palmetto και τις κάψουλες του folliplus extra, φοβόμουν για την υγεία μου, αποφάσισα να χρησιμοποιήσω συνδυαστικά και πάλι τη λοσιόν και το σαμπουάν του folliplus μαζί και με κάποια άλλα σαμπουάν όπως το fungoral. ΔΥΣΤΥΧΩΣ για τέσσερις μήνες που το έκανα αυτό΄δεν είδα τη βελτίωση που είχα πέρσυ αλλά με ανακούφιζε, ψέματα να πω??

ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ξανάρχισα το regaine και χθες ξαναπήγα σε δερματολόγο μετά από 3 χρόνια που είχα να πάω γιατί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Εκτός από τους άλλους γιατρούς που έχω επισκεφτεί.

Δεν το θάβω το προιόν. Σαν καταναλωτής το έχω πάρει για 2 χρονικές περιόδους και νομίζω ότι έχω άποψη. Πάντα βέβαια παίζει ρόλο και η κατάσταση του καθενός μας. Σίγουρα όποιος βρίσκεται σε αρχικό ακόμα στάδιο θα επωφεληθεί καλύτερα και πιο γρήγορα από οτιδήποτε και να κάνει. Ακόμα, δεν έχουμε όλη την ίδια έκταση στο πρόβλημα. Επίσης υπάρχει και η διαφορά των δύο φύλλων. Έάν ο dim74 θέλει να κινηθεί φυτικά πιστεύω ότι όντως είναι μια καλή επιλογή. Βλέπεις να το θάβω?

Ναι το χρησιμοποίησα πέρσι όλο το σύστημα και ναι είδα διαφορά σε κάποια σημεία όχι ολοκληρωτικά.
Ναι το ξαναπήρα φέτος χωρίς της κάψουλες, αλλά συνδυαστικά με άλλα προιόντα και δεν είδα διαφορά αλλά η κατάσταση είχε χειροτερέψει ούτως ή άλλως σε σχέση με πέρσι.

ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ, έτσι όπως είμαι εγώ αυτή τη στιγμή, με βοηθά πραγματικά σαν αντιφλεγμονώδες. Το βάζω μετά το λούσιμο και με ανακουφίζει πραγματικά και πόσο μάλλον τώρα που βάζω το regaine. Επίσης πιστεύω ότι με όλα αυτά τα φυτικά συστατικά που έχει σίγουρα βοηθά και στη υγιεινή του κεφαλιού.

Από σήμερα θα το σταματήσω γιατί ξεκίνησα νέα θεραπεία από δερματολόγο αρκετά αισιόδοξη θα έλεγα.

Και να σου πω και κάτι άλλο? Μου παραθέτεις αυτά που λέει ότι κάνει. Εγώ προτιμώ να κοιτώ αυτά που περιέχει πρώτα και αν ενδείκνυται. Αν βοηθά επί της ουσίας κάτι μόνο στη πράξη το καταλαβαίνεις. Και εγώ στη πράξη κατάλαβα αυτά που έγραψα και τώρα και εδώ και καιρό.

Πιστεύω ότι τα λεγόμενά μου δεν πρέπει να παρεξηγούνται γιατι προσπαθώ να γράφω απλά και κατανοητά και ότι γράφω βασίζεται απλά και μόνο στην εμπειρία μου και πιστέψτέ με είναι μεγάλη. Ωστόσο έχω μάθει κι εγώ πολλά από όλους εδώ και ειλικρινά χαίρομαι.

Συγνώμη για το μακροσκελές σημείωμα, αλλά καμιά φορά ίσως παρεξηγούμαι και δεν το θέλω. Ομοιοπαθής είμαι. :)
 

Άκης

Administrator
Απ: Folliplus extra

dim74 είπε:
αυτα ειναι ντια τα συστατικα της λοσιον folliplus extra tincture...Iso Complex Concetrate, Alcohol Dena, Dimethyl Isosorbate, Aqua, Urtica Dioica, Peg-40, Hydrogenated Castor Oil, Piroctone Olamine, Urea, Serenoa Serrulate (είναι το saw palmetto), Tridecyl Salicylate, Zinc PCA, Niacinamide, Hamamelis Virginiana, Malva Silvestris, Tussilago Farfara, Equisetum Arvense, Parfume, Disodium Cystinyl Disuccinate, Retinyl Palmitate, Lactic Acid, Tocopherol, Olea Eyropa, Tocopherol Hydrogenated Palm, Glycerides Citrate, Biotin.τα ειχες γραψει εσυ στο θεμα...schwarzkopf activ m shampoo for men!o ακης ειχε πει τοτε σαν απαντηση στο προιον αυτο επι λεξη...Xmm, είναι καλό το folliplus.

Το είχα πει τότε λόγω καστορελαίου, palmetto και Zinc.
Βέβαια με τον καιρό, διαβάζω συνεχώς νεότερες μελέτες, περισσότερα reviews και posts σε foras, κλινικές έρευνες και άλλα και φυσικά αλλάζω γνώμη.
πχ
-μου άρεσε το palmetto -τότε, αλλά τώρα ξέρω ότι από μόνο του ΔΕΝ κάνει τπτ.
-μου άρεσε το καστορέλαιο γιατί βοηθά στην αιμάτωση εκεί που θα πέσει.
-o ψευδάργυρος βοηθά στο μπλοκάρισμα της DHT, αλλά μετά έμαθα ότι ο ψευδάργυρος μειώνει την DHT (ειδικά με την B6) και όχι το παράγωγο του (PCA), το οποίο είναι για να καθαρίζει τα λαδωμένα μαλλιά και γενικά έχει να κάνει με υγιεινή.
Με την τωρινή μου γνώση, απλώς το προϊόν δεν κάνει και πολλά.

Georgex6 είπε:
Ντια δε μπορω να καταλαβω γιατι ενω λεει καθαρα οτι το Folliplus extra ειναι dht blocker 1) Reduces the production of DHT locally in the skin.
Κάτσε ρε φίλε. Καταρχάς μιλάμε πάντα ήρεμα.
Ποιος το λέει και που; Στο site που το πουλάνε λές;; Σε αυτό; Και ο mexis ξέρεις τι λέει για το δικό του; Εδώ το πρώτο πράγμα που κοιτάμε, είναι τι λένε άλλοι και μάλιστα τι συστατικά έχει και όχι το τι λέει το προϊόν. Τί ήθελες να έχει το προϊόν και ένα φίδι ζωγραφισμένο και να λέει "Snake Oil"?
Georgex6 είπε:
2) Blocks the androgen receptor sites on cell membranes required for cells to absorb DHT.
Εσυ λες απλα οτι ειναι -καλό όσον αφορά την υγιεινή του κεφαλιού και σαν αντιφλεγμονώδες-
ΔΕ ΤΟ ΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΣΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΑΨΕΙΣ. ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΕΑΝ ΤΟ ΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΒΓΕΣ ΚΑΙ ΠΕΣ ΟΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ
Εσύ ποιό συστατικό του λες να κάνει αυτό: "Blocks the androgen receptor sites on cell membranes"?

Και ο καθένας έχει το δικαίωμα να λέει ότι θέλει. Βέβαια καλό είναι να στέκουν κάπου αυτά, ειτε με κλινικές μελέτες, είτε με δική του δοκιμή.
H ntia το έχει δοκιμάσει, όπως αναφέρει και γι'αυτό η άποψη της.
Ειδικά μάλιστα εσύ που δεν το δοκίμασες κιόλας, με ποια βάση το υπερασπίζεσαι;
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Folliplus extra

φιλε ακη και ντια εγω δεν ειμαι γιατρος και ουτε το παιζω, συγνωμη αν παρεξηγηθηκα αλλα θελω ξεκαθαρα λογια.πχ εμενα η φιναστεριδη με εφτιαξε το regaine δε θα λεγα τοσο, βεβαια δε το κοβω, απλως θελω να το ξεκαθαρισουμε ο δερματολογος μου ειπε οτι ειναι dht blocker τα ιδια γραφουν στο site τους παρολαυτα αν καποιος βγει και πει οτι δεν ειναι καλο θα τον ακουσω με ανοιχτο μυαλο...
 

Άκης

Administrator
Απ: Folliplus extra

Δεν διαφωνώ. Και εγώ ξεκάθαρα λόγια θέλω.
Αλλά να μην παίρνουμε κάποιον από τα μούτρα.
Βέβαια και εγώ έχω απαντήσει παρόμοια σε μερικούς, αλλά όταν αυτά που λένε δεν γίνοντε (σύμφωνα με την κρίση μου) για διάλογο αλλά για άλλους λόγους.
Και εγώ θα ακούσω κάποιον με ανοιχτο μυαλό, αλλά σε προϊόντα που δεν δοκίμασα ο ίδιος και σε προϊόντα που δεν έχουν το FDA, όπως το propecia και το rogaine.
Ο δερματολόγος σου καλά έκανε και σου το είπε, απλώς εγώ από τότε που σταμάτησα να ακούω τους δερματολόγους και στράφηκα στο internet, έσωσα και τα μαλλιά μου.
Όλους τους -μη τριχόπτωσης- γιατρούς τους ακούω και σε όλους πάω και συνιστώ όλοι να πάνε εκεί πρώτα. Αλλά ΕΓΩ πλέον για μαλλιά, no way...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα