Fagron minoxidil fina

jersey

Well-Known Member
Δλδ με δυο πατήματα παίρνεις 1mg φίνα ;
Το πόσα πατήματα δεν ειναι στάνταρ. Γιατί πολλές φορές δεν βγαίνει καλή ποσότητα με ενα πάτημα. αλλά γενικά η δοσολογία ειναι 1 με 2 πατήματα και το μοιράζεις σε όλα τα σημεία. Το 1ml αφρού αντιστοιχεί σε 1 mg fin αλλά προφανώς και δεν απορροφάται όλο αυτό, αλλά πολύ λιγότερο.. Κάποια ποσότητα πάει και στο μαλλί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Το πόσα πατήματα δεν ειναι στάνταρ. Γιατί πολλές φορές δεν βγαίνει καλή ποσότητα με ενα πάτημα. αλλά γενικά η δοσολογία ειναι 1 με 2 πατήματα και το μοιράζεις σε όλα τα σημεία. Το 1ml αφρού αντιστοιχεί σε 1 mg fin αλλά προφανώς και δεν απορροφάται όλο αυτό, αλλά πολύ λιγότερο.. Κάποια ποσότητα πάει και στο μαλλί.
Αν δεν λανθάνω από την ποσότητα που ακουμπάει το δέρμα απορροφάται πλήρως το 50 % και από αυτό το 50 το 1-2 % πάει συστημικά.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
περισσότερο πάει συστημικά βάσει των ερευνών όχι μόνο 2%.
Systemic absorption of minoxidil from topically applied solution ranges between 1% and 2% of the total applied dose. The systemic absorption of minoxidil from a 5 % foam formulation has been estimated in a pharmacokinetic study in subjects with androgenetic alopecia, which included 5 % topical solution as a comparator.

Οι πηγές θα ποικίλουν πάντως. Δε σε βγάζω λάθος. Επισης, εδώ λέει για αφρό. Το υγρό θα ναι παραπάνω.
 

jersey

Well-Known Member
Systemic absorption of minoxidil from topically applied solution ranges between 1% and 2% of the total applied dose. The systemic absorption of minoxidil from a 5 % foam formulation has been estimated in a pharmacokinetic study in subjects with androgenetic alopecia, which included 5 % topical solution as a comparator.

Οι πηγές θα ποικίλουν πάντως. Δε σε βγάζω λάθος. Επισης, εδώ λέει για αφρό. Το υγρό θα ναι παραπάνω.

Results: After multiple doses, mean (± SD) finasteride C(max) and AUC(0-t) corresponded to 0.46 ± 0.28 ng/mL and 6.64 ± 7.50 ng/mL x h for the topical solution and to 6.86 ± 1.78 ng/mL and 57.93 ± 29.38 ng/mL x h for the tablet. Plasma DHT was reduced by ~ 68 - 75% with the topical solution and by ~ 62 - 72% with the tablet. No relevant changes occurred for plasma testosterone with either treatment. No clinically significant adverse events occurred.

Κοίτα τι λέει εδώ η συγκεκριμένη έρευνα για την τοπική φιναστερίδη 0.25% πόσο μείωσε το plasma DHT.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser

Results: After multiple doses, mean (± SD) finasteride C(max) and AUC(0-t) corresponded to 0.46 ± 0.28 ng/mL and 6.64 ± 7.50 ng/mL x h for the topical solution and to 6.86 ± 1.78 ng/mL and 57.93 ± 29.38 ng/mL x h for the tablet. Plasma DHT was reduced by ~ 68 - 75% with the topical solution and by ~ 62 - 72% with the tablet. No relevant changes occurred for plasma testosterone with either treatment. No clinically significant adverse events occurred.

Κοίτα τι λέει εδώ η συγκεκριμένη έρευνα για την τοπική φιναστερίδη 0.25% πόσο μείωσε το plasma DHT.

Αδερφέ λέμε για άλλη ουσία ο ένας και για άλλος :) :)
 

m3e36

Well-Known Member
Αυτές είναι οι οδηγίες της εταιρείας. Εγώ ήθελα μια γνώμη γτ τα 7 πατήματα που μου είπε το άλλο το ουφο μου φάνηκαν υπερβολικά. Δεν είμαι νέος στον χώρο δυστυχώς. Οπότε θα δω αποτελέσματα κ αναλόγως θα πράξω σε βάθος χρόνου
Φιλε μου μπορεις να παρεις 1 σταγονομετρο του 1ml η μια συριγγα του 1ml και να βαζεις 1ml το πρωι και 1 το βραδυ
60ml εχει το μπουκαλακι μεσα. 2ml την ημερα για 1 μηνα.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220203-125954_Chrome.jpg
    Screenshot_20220203-125954_Chrome.jpg
    380.6 KB · Προβολές: 10
  • Screenshot_20220203-125848_Chrome.jpg
    Screenshot_20220203-125848_Chrome.jpg
    493.7 KB · Προβολές: 11
Φιλε μου μπορεις να παρεις 1 σταγονομετρο του 1ml η μια συριγγα του 1ml και να βαζεις 1ml το πρωι και 1 το βραδυ
60ml εχει το μπουκαλακι μεσα. 2ml την ημερα για 1 μηνα.
Μιλάμε για αφρό, εννοείς να ανοίξω το μπουκάλι κ να το χρησιμοποιώ ως υγρό;
 

m3e36

Well-Known Member
Μιλάμε για αφρό, εννοείς να ανοίξω το μπουκάλι κ να το χρησιμοποιώ ως υγρό;
Ναι φιλε μου ακριβώς
Ανοιξε το μπουκάλι και τραβα το υγρο.
Εμενα τουλάχιστον όταν ανοιγω το καπάκι σε υγρη μορφή ειναι μέσα.εκτος κι αν η φαρμακοποιός δεν το παρασκευασε σωστά γιατί σου ειχα πει οτι την εχω αυτή την υποψία.
 
Ναι φιλε μου ακριβώς
Ανοιξε το μπουκάλι και τραβα το υγρο.
Εμενα τουλάχιστον όταν ανοιγω το καπάκι σε υγρη μορφή ειναι μέσα.εκτος κι αν η φαρμακοποιός δεν το παρασκευασε σωστά γιατί σου ειχα πει οτι την εχω αυτή την υποψία.
Όχι ρε ευχαριστώ, υγρο είναι :)
Λες αν το κάνω όπως μου είπαν, 2 πατήματα κάθε βράδυ, να μην παίρνω 2 ml ?
 

m3e36

Well-Known Member
Όχι ρε ευχαριστώ, υγρο είναι :)
Λες αν το κάνω όπως μου είπαν, 2 πατήματα κάθε βράδυ, να μην παίρνω 2 ml ?
Δεν ξερω ρε φιλε τι να σου πω..πρεπει να ογκομετρησεις την ποσοτητα του καθε πατηματος να εισαι σιγουρος
Εγω παντως τη λοσιον της regaine πηρα μια συριγγα 1ml εβγαλα την βελονα απο μπροστα και τραβαω καθε φορα απο το μπουκαλακι μια συριγγα.
Την απλωνω στο κεφαλι οπως ακριβως ο τυπος στο βιντεο.(δες απο το 4.50 λεπτο εως6.20)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Όχι ρε ευχαριστώ, υγρο είναι :)
Λες αν το κάνω όπως μου είπαν, 2 πατήματα κάθε βράδυ, να μην παίρνω 2 ml ?
Παιρνεις το καπακι. Πατας 2 φορες ωστε να βγαλει τον αφρο που επιθυμεις.
Παιρνεις το σεσουαρ και με ζεστο αερα θερμαινεις τον αφρο.
Ο αφρος γινεται υγρος και με την αναλογια που πρεπει. Παιρνεις το δοσομετρητη , συριγγα ή ο,τιδηποτε και το βαζεις σαν κανονικο υγρο :D
 

manly_Man

Well-Known Member
Ναι φιλε μου ακριβώς
Ανοιξε το μπουκάλι και τραβα το υγρο.
Εμενα τουλάχιστον όταν ανοιγω το καπάκι σε υγρη μορφή ειναι μέσα.εκτος κι αν η φαρμακοποιός δεν το παρασκευασε σωστά γιατί σου ειχα πει οτι την εχω αυτή την υποψία.
Όντως ισχύει αυτό, οτι τον αφρό μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και ως υγρό, αφού υγρό ειναι μέσα στο μπουκαλάκι. Είχα ρωτήσει και την fagron τότε που το χρησιμοποιούσα, και μου ειχε πει δεν σε αναγκάζει κανείς να το χρησιμοποιήσεις με την αντλία ως αφρο αν δεν σε βολεύει αυτό.
 

Kostas97

Well-Known Member
Εγω θα το εκανα πρωτα αφρο , ωστε να ομογενοποιηθει και στη συνεχεια θα το μετετρεπα παλι σε υγρο πριν το χρησιμοποιησω.
Θυμαμαι που ειχες αναφερει οτι μεχρι και ψεκασμα μπορεις να κανει.
 

manly_Man

Well-Known Member
Εγω θα το εκανα πρωτα αφρο , ωστε να ομογενοποιηθει και στη συνεχεια θα το μετετρεπα παλι σε υγρο πριν το χρησιμοποιησω.
Θυμαμαι που ειχες αναφερει οτι μεχρι και ψεκασμα μπορεις να κανει.
Νομίζω οτι ειναι ηδη ομογενοποιημένο μέσα στο μπουκαλάκι το μείγμα. Έχουν διαλυθεί τόσο η φιναστερίδη όσο και η μινοξιδίλη κατά την παρασκευή στο φαρμακείο. Η αντλία του αφρού απλά μετατρέπει το υγρό σε αφρό...Δεν το ειχα δοκιμάσει να το ξεκάσω σε άλλο μπουκαλάκι, όπως κάνουμε τις άλλες μινοξ regaine κτλπ, αλλά δεν υπάρχει θέμα από τη στιγμή που είναι υγρό μέσα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Νομίζω οτι ειναι ηδη ομογενοποιημένο μέσα στο μπουκαλάκι το μείγμα. Έχουν διαλυθεί τόσο η φιναστερίδη όσο και η μινοξιδίλη κατά την παρασκευή στο φαρμακείο. Η αντλία του αφρού απλά μετατρέπει το υγρό σε αφρό...Δεν το ειχα δοκιμάσει να το ξεκάσω σε άλλο μπουκαλάκι, όπως κάνουμε τις άλλες μινοξ regaine κτλπ, αλλά δεν υπάρχει θέμα από τη στιγμή που είναι υγρό μέσα.
Σκεψου αυτο για να βγαλει αφρο πρεπει πρωτα να το ανακινησεις περιπου 30 δευτερα. Ειδαλλως η αντλια το βγαζει υγρο.

Παρολα αυτα η παρατηρηση μου ειναι οτι με το που κανεις δυο πατηματα αφρου, αν το αφησει για λιγο μπορεις να το παρεις με δοσομετρητη χωρις καν να ειναι υγρο και να στοχευσεις καλυτερα σημεια.
Σε αντιθεση με τα κλασσικα Kirkland και Regaine που εχουν μια μορφη αφρου που δυσκολα "σπαει" ή υγροποιειται.
 

manly_Man

Well-Known Member
Σκεψου αυτο για να βγαλει αφρο πρεπει πρωτα να το ανακινησεις περιπου 30 δευτερα. Ειδαλλως η αντλια το βγαζει υγρο.

Παρολα αυτα η παρατηρηση μου ειναι οτι με το που κανεις δυο πατηματα αφρου, αν το αφησει για λιγο μπορεις να το παρεις με δοσομετρητη χωρις καν να ειναι υγρο και να στοχευσεις καλυτερα σημεια.
Σε αντιθεση με τα κλασσικα Kirkland και Regaine που εχουν μια μορφη αφρου που δυσκολα "σπαει" ή υγροποιειται.
Ναι γρήγορα λιωνει ο αφρός του mtf. Δεμ είναι σαν τον αφρο του regaine που είναι παχυρευστος, οποτε μπορεί μα γίνει κ αυτο που λες.
Εγω απλα Σου ειπα οτι εχει διαλυθεί η σκόνη της φιναστεριδης και της μινοξιδιλης απο το φαρμακείο, και δεν μένει στον πάτο του μείγματος. Κ με υγρό να το ψεκασεις μπορεις να το κουνησεις αμα θες.
 

nine

Active Member
Μια ενημέρωση παιδιά, επικοινώνησα με τη fargon, για να λάβουμε τις σωστές ποσότητες μινοξ κ φίνα από τα 50ml προϊόντος, αρκούν 2 πατήματα αφρού κάθε βράδυ.

Ρώτησα αν μπορώ να βάζω μια το πρωί κ μια το βράδυ, κ μου είπαν καλύτερα 2 πατήματα αφρού το βράδυ διότι έχει κ άλλα συστατικά που δρουν καλύτερα τότε.

Εννοεις φινα και μινοξ μαζι στο ιδιο προιον;
Παντως για την μινοξ ολες οι ερευνες εδω και πολλα χρονια αναφερουν για καλυτερα αποτελεσματα μινοξ 2 φορες λογω halflife πρωι - βραδυ επειδη ειναι καποιες ωρες που διαρκει η δρασης της δεν θυμαμαι ακριβως.
 

simpa

Active Member
Εγω τοσους μηνες που χρησιμοποιω το MFT παταω λιγο με τον αφρο στα σημεια που θελω δεν γεμιζω το καπακι πρωτα γιατι ειναι δυσκολο μετα. Κοιταω να μην βαζω πολυ και να πηγαινει στο scalp. Πρωι βραδυ και εγω. Το μπουκαλακι δεν ειναι 60ml και για εναν μηνα?
Γενικα κανω και derma rolling 1 φορα την βδομαδα και αναρωτιεμαι αν ειναι οκ να χρησιμοποιω και topical finasteride και dermarolling. Φυσικα οταν κανω dermarolling δεν βαζω τιποτα αλλο για εκεινη την μερα. Ισως πρεπει να αφηνω την περιοχη χωρις MFT 2 μερες μετα το dermarolling...
 
Τελευταία επεξεργασία:

simpa

Active Member

Results: After multiple doses, mean (± SD) finasteride C(max) and AUC(0-t) corresponded to 0.46 ± 0.28 ng/mL and 6.64 ± 7.50 ng/mL x h for the topical solution and to 6.86 ± 1.78 ng/mL and 57.93 ± 29.38 ng/mL x h for the tablet. Plasma DHT was reduced by ~ 68 - 75% with the topical solution and by ~ 62 - 72% with the tablet. No relevant changes occurred for plasma testosterone with either treatment. No clinically significant adverse events occurred.

Κοίτα τι λέει εδώ η συγκεκριμένη έρευνα για την τοπική φιναστερίδη 0.25% πόσο μείωσε το plasma DHT.

Φαινεται οτι απορροφα πολυ τελικα. Βεβαια εμεις περνουμε το 0.1% οχι 0.25%
 
Μπλουζα