Dr. Bisanga Βρυξέλλες 18-19.01.2022 3100 grafts

Α. Γιώργος

Active Member
Οπότε αφού συμφώνησε και με τον Lorenzo, τόσα χρειάζεσαι. Γενικά ο Bisanga είναι σοβαρός γιατρός με πολύ μεγάλη εμπειρία, ακόμα και αν δεν κάνει τις αναλύσεις του lorenzo με επιφάνειες, πυκνότητες, τρίχες κτλπ, όσα προτείνει είναι και τα κατάλληλα grafts για μια περιοχή. Το βλέπεις και μόνος οτι άλλη ανάλυση κανει ο ενας, άλλη ο αλλος (πιο αναλυτική του lorenzo), αλλά τελικά στα ίδια καταλήγουν...


Βασικά νομίζω δεν μπορούμε να κρίνουμε τη φύτρωση της πρώτης σου επέμβασης γιατί ειχες αρκετή εξέλιξη της τριχόπτωσης και σου ειχαν απλώσει και τα grafts σε πολύ μεγάλη επιφάνεια οπότε και δεν θα ηταν πυκνό το αποτέλεσμα ουτως ή αλλως. Νομίζω ότι αυτό ειναι το πρόβλημα ότι στα άπλωσαν σε μεγάλη επιφάνεια.
Το θέμα είναι μέχρι τον Απρίλιο 2021 η μόνη θεραπεία που έκανα ήτανε μινοξιδηλη σε υγρή μορφή. Και απο τον Απρίλιο σιγα σιγα γινότανε φανερό ενώ το crown εκεί που έγινε η επέμβαση είχε λίγο ψιλοκλεισει άρχισε να ανοίγει σε άλλα σημεία.
Η φιναστεριδη ήτανε πιστεύω μονόδρομος κάτι που δυστυχώς άργησε πάρα πολύ να μου γίνει κατανοητό ( περίπου 15 με 20 χρόνια). Η κατάσταση τωρα πιστεύω πως έχει κάπως βελτιωθεί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Disco

Well-Known Member
Το θέμα είναι μέχρι τον Απρίλιο 2021 η μόνη θεραπεία που έκανα ήτανε μινοξιδηλη σε υγρή μορφή. Και απο τον Απρίλιο σιγα σιγα γινότανε φανερό ενώ το crown εκεί που έγινε η επέμβαση είχε λίγο ψιλοκλεισει άρχισε να ανοίγει σε άλλα σημεία.
Η φιναστεριδη ήτανε πιστεύω μονόδρομος κάτι που δυστυχώς άργησε πάρα πολύ να μου γίνει κατανοητό ( περίπου 15 με 20 χρόνια). Η κατάσταση τωρα πιστεύω πως έχει κάπως βελτιωθεί.
Οπότε η επέμβαση στου στην DHI είχε πάει καλά, αφού είχε κλείσει σχεδόν το crown, αλλά άνοιξε πάλι μετά λόγω εξέλιξης της τριχόπτωσης και φυσικά προχώρησε και στις υπόλοιπες ζώνες η εξέλιξη της τριχόπτωσης... Η μινοξιδίλη δεν σταματάει την εξέλιξη. Χρειαζόσουν φιναστερίδη για να κρατήσεις το αποτέλεσμα της πρώτης επέμβασης αλλιώς ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο να αραιώσουν όλες οι ζώνες σου και να ξαναμπείς άμεσα για επέμβαση όπως και συνέβη στην περίπτωση σου. Κάλλιο αργά παρά ποτέ όμως που άρχισες έστω και τώρα φιναστερίδη.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Καταρχας Γιωργο καλη επιτυχια!
Ο γιατρος θα αναλαβει εξ ολοκληρου την επεμβαση;
Ευχαριστώ για τις ευχές.
Ο γιατρός κάνει την εξαγωγή των grafts εξολοκλήρου και τις εισδοχες.
Η τοποθέτηση γίνεται από τους τεχνικούς. Screenshot_20220117-103049_Acrobat for Samsung.jpg
Και μια σημερινη φωτογραφία πάρα πολύ κολακευτικη από τις σκοτεινες και κρύες Βρυξέλλες 20220117_102154.jpg
 

oreo

Well-Known Member
Ο Bisanga δεν ανάφερε εμβαδόν λήπτριας, γιατί πιστεύω στην περίπτωση μου δεν παίζει και ιδιαίτερα μεγάλο ρόλο ( αρκετά μαμά Μάλια,διάχυτη αραίωση χωρίς σχεδόν καθόλου τελείως άδειες περιοχές εκτός από την Hairline) αλλά και χωρίς το Excel του Lorenzo για την καλύτερη δυνατή κάλυψη της περιοχής μου είπε παρόμοιο αριθμό με τον Lorenzo.
Ελπίζω να σε κάλυψα.
Ρωτάω μιας και σε αντιπαραβολή με το κόστος και την φήμη του γιατρού, θα περίμενα να υπάρχει μια ενδελεχής και εκτεταμένη ενημέρωση για κάθε aspect του προβλήματος, διότι έτσι δίνεται και η εικόνα για το τι μπορεί να προσφέρει η αποκατάσταση.
Όπως και να έχει εύχομαι να δεις εαυτόν όπως επιθυμείς φίλε.
 

jersey

Well-Known Member
Ρωτάω μιας και σε αντιπαραβολή με το κόστος και την φήμη του γιατρού, θα περίμενα να υπάρχει μια ενδελεχής και εκτεταμένη ενημέρωση για κάθε aspect του προβλήματος, διότι έτσι δίνεται και η εικόνα για το τι μπορεί να προσφέρει η αποκατάσταση.
Όπως και να έχει εύχομαι να δεις εαυτόν όπως επιθυμείς φίλε.
Λέγαμε για τις ελληνικές-κυπριακές κλινικές οτι δεν κάνουν ενδελεχή ανάλυση και ενημέρωση, αλλά το ίδιο ισχύει και για πολλά μεγάλα ονόματα του εξωτερικού από ότι φαίνεται που πληρώνεις και αδρά κιόλας... Υπεραναλύσεις μόνο ο Lorenzo και ο Erdogan κάνουν, τα άλλα μεγάλα ονόματα του εξωτερικού όχι.
 

oreo

Well-Known Member
Λέγαμε για τις ελληνικές-κυπριακές κλινικές οτι δεν κάνουν ενδελεχή ανάλυση και ενημέρωση, αλλά το ίδιο ισχύει και για πολλά μεγάλα ονόματα του εξωτερικού από ότι φαίνεται που πληρώνεις και αδρά κιόλας... Υπεραναλύσεις μόνο ο Lorenzo και ο Erdogan κάνουν, τα άλλα μεγάλα ονόματα του εξωτερικού όχι.
Το αστείο είναι οτι δεν κάποια υπερ - ανάλυση, αλλά ταυτόχρονα αποτελεί και το κλειδί για τις αποφάσεις που θα πάρεις.
Σε ένα κόσμο γεμάτο εκπλήξεις, τι έκπληξη να σου προσφέρει μια ακόμα ?
 

jersey

Well-Known Member
Το αστείο είναι οτι δεν κάποια υπερ - ανάλυση, αλλά ταυτόχρονα αποτελεί και το κλειδί για τις αποφάσεις που θα πάρεις.
Σε ένα κόσμο γεμάτο εκπλήξεις, τι έκπληξη να σου προσφέρει μια ακόμα ?
ναι δεν διαφωνώ. Απλά για να μη κάνουν αναλύσεις και πολλά κορυφαία ονόματα του εξωτερικού, ίσως κάτι θα σημαίνει αυτό. Δηλαδή μπορούν άνετα να το έκαναν αν έκριναν οτι χρειάζεται, αλλά βλέπεις δεν το κάνουν. Μπορεί εσύ πχ να τα θελεις αναλυτικά για να αποφασίσεις αλλά αυτοί να μη το θεωρούν απαραίτητο και έτσι έχουν μάθει να δουλεύουν και έφτασαν εκεί που έφτασαν.
 

oreo

Well-Known Member
ναι δεν διαφωνώ. Απλά για να μη κάνουν αναλύσεις και πολλά κορυφαία ονόματα του εξωτερικού, ίσως κάτι θα σημαίνει αυτό. Δηλαδή μπορούν άνετα να το έκαναν αν έκριναν οτι χρειάζεται, αλλά βλέπεις δεν το κάνουν. Μπορεί εσύ πχ να τα θελεις αναλυτικά για να αποφασίσεις αλλά αυτοί να μη το θεωρούν απαραίτητο και έτσι έχουν μάθει να δουλεύουν και έφτασαν εκεί που έφτασαν.
Εγώ jersey νομίζω οτι η άγνοια έχει το ρόλο της. Όσο μαθαίνεις αυξάνονται οι απαιτήσεις και ο πελάτης δυσκολότερα μένει ευχαριστημένος, ενώ ο εκάστοτε γιατρός βρίσκετε περισσότερο εκτεθειμένος.
 

jersey

Well-Known Member
Εγώ jersey νομίζω οτι η άγνοια έχει το ρόλο της. Όσο μαθαίνεις αυξάνονται οι απαιτήσεις και ο πελάτης δυσκολότερα μένει ευχαριστημένος, ενώ ο εκάστοτε γιατρός βρίσκετε περισσότερο εκτεθειμένος.
Σίγουρα είναι και αυτό που λες ναι. Όσα λιγότερα λες τόσο λιγότερο εκτεθειμένος θα είσαι σε περίπτωση αποτυχίας. Αν πάει καλά όμως και πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν θα σε νοιάζει... Το συμπέρασμα πάντως είναι ότι είναι πολύ λίγες οι κλινικές του εξωτερικού που κάνουν ενδελεχή ανάλυση και ενημέρωση, ενώ πληρώνεις και πολύ μεγάλα ποσά και θα έπρεπε να είναι όλα στην εντέλεια από άποψη ανάλυσης και ενημέρωσης.

Όποιος θέλει πλήρη ανάλυση κτλπ με την παραμικρή λεπτομέρεια, ξέρει ποια κλινική πρέπει να επιλέξει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Α. Γιώργος

Active Member
Καλησπέρα φίλοι μου, σήμερα ο καιρός είναι είναι κάπως αίθριος εδώ στο Βέλγιο έτσι έκανα μια τουριστική βόλτα στις Βρυξέλλες και πέρασα και από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, από όπου είναι και φωτογραφίες που ακολουθούν
. 20220117_115932.jpg 20220117_115633.jpg 20220117_115552.jpg 20220117_115530.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Α. Γιώργος

Active Member
Μόλις πριν από λίγο τελείωσε το τελευταίο consultation πριν από την επέμβαση παραθέτω φωτογραφίες από τον σχεδιασμό της hairline
20220117_163846.jpg 20220117_163850.jpg 20220117_163854.jpg 20220117_163858.jpg
Νομίζω ο σχεδιασμός είναι αρκετά καλός,ακούω απόψεις- διαφωνίες.
 

aeratos28

Just aeratos
Ωραίος ο σχεδιασμός,συμφωνώ και εγώ..νομίζω σε αυτό πρέπει να παίξετε..δεν ξέρω πως θα είναι το σημείο στις ενώσεις της hairline ,με τα temples.θα ήθελα λίγο διαφορετικό κλείσιμο..μπορεί να με γελάει και η φωτό .εσένα πως σου φαίνεται ?
Μόλις πριν από λίγο τελείωσε το τελευταίο consultation πριν από την επέμβαση παραθέτω φωτογραφίες από τον σχεδιασμό της hairline
Προβολή συνημμένου 44699Προβολή συνημμένου 44700Προβολή συνημμένου 44701Προβολή συνημμένου 44702
Νομίζω ο σχεδιασμός είναι αρκετά καλός,ακούω απόψεις- διαφωνίες.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Ωραίος ο σχεδιασμός,συμφωνώ και εγώ..νομίζω σε αυτό πρέπει να παίξετε..δεν ξέρω πως θα είναι το σημείο στις ενώσεις της hairline ,με τα temples.θα ήθελα λίγο διαφορετικό κλείσιμο..μπορεί να με γελάει και η φωτό .εσένα πως σου φαίνεται ?
Όταν λες διαφορετικό κλείσιμο πως το εννοείς;
Εγώ προσωπικά πιστεύω κλείνει ωραία με temples.
Βέβαια ο σχεδιασμός είναι κλασικός του Bisanga, αν ψάξεις στα φόρουμ μπορείς να δεις πως θα είναι η τελική εικόνα .
 

Α. Γιώργος

Active Member
Κάτι τέτοιο φανταζομουν..άσε τα temples σε αυτόν..τις ενώσεις κοίτα.Προβολή συνημμένου 44703
Πρώτον δεν υπάρχει λόγος να κατέβει σε τόσο μεγάλο βαθμό προς τα κάτω.
Και δεύτερον κάτι τέτοιο περιέχει πολύ ρίσκο πρέπει σχεδιασμός , φύτρωση επιλογή κατάλληλων grafts να πετύχουνε σε πολύ μεγάλο βαθμό αλλιώς το αποτέλεσμα θα κάνει, πολύ αφύσικο.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Παραθέτω τις φωτογραφίες από την πρώτη ημέρα της επέμβασης.
Τοποθετηθηκανε περίπου 2100 τρ. με σχετικά μικρό λόγο, τα ακριβή στοιχεία θα τα παραλάβω αύριο.
20220118_165951.jpg 20220118_170004.jpg 20220118_170036.jpg 20220118_165959.jpg
 

alex7

Well-Known Member
Παραθέτω τις φωτογραφίες από την πρώτη ημέρα της επέμβασης.
Τοποθετηθηκανε περίπου 2100 τρ. με σχετικά μικρό λόγο, τα ακριβή στοιχεία θα τα παραλάβω αύριο.
Προβολή συνημμένου 44772Προβολή συνημμένου 44773Προβολή συνημμένου 44774Προβολή συνημμένου 44775
Αξιοποίηση όλης της δότριας σε μήκος και πλάτος .Το εργαλείο που χρησιμοποιήθηκε στα πλαγιά μάλλον μεγάλο από ότι φαίνεται από την οπή .Αραιή όμως εξαγωγή για να μην φαίνεται άσχημα η εξαγωγή από τα πλαγιά .Δεν θα φαίνεται πιστεύω .Πήρε grafts όμως από unsafe zones που αργότερα μπορεί να χτυπηθούν από retrogate
 

Disco

Well-Known Member
Αξιοποίηση όλης της δότριας σε μήκος και πλάτος .Το εργαλείο που χρησιμοποιήθηκε στα πλαγιά μάλλον μεγάλο από ότι φαίνεται από την οπή .Αραιή όμως εξαγωγή για να μην φαίνεται άσχημα η εξαγωγή από τα πλαγιά .Δεν θα φαίνεται πιστεύω .Πήρε grafts όμως από unsafe zones που αργότερα μπορεί να χτυπηθούν από retrogate
Γενικά ο bisanga έτσι λειτουργεί, πάει πολύ χαμηλά και ψηλά στη δότρια για να υπάρχει όση περισσότερη ομοιομορφία γίνεται. Μέχρι την φαβορίτα έφτασε.... Είδαμε και στο περιστατικό του ntthanos, έτσι είχε γίνει η εξαγωγή από τους εκπαιδευόμενους γιατρούς του bisanga. Έτσι πετυχαίνει την καλύτερη δυνατή κατάσταση της δότριας μετά την επέμβαση αλλά ενέχει και το ρίσκο που λες... Το εργαλείο εξαγωγής όντως σαν φαίνεται μεγάλο στα πλαινά αν κρίνουμε από τις οπές.
 
Μπλουζα