Dr. Bisanga Βρυξέλλες 18-19.01.2022 3100 grafts

Α. Γιώργος

Active Member
Για την εξαγωγη θα συμφωνησω με τον Bobby.Δεν υπαρχει γενικος κανονας που να ισχυει για ολες τις περιπτωσεις,καθε κεφαλι ειναι διαφορετικο.Ενα μεγαλο ποσοστο εμφανιζει ρετρο κατι που καθιστα την αξιοποιηση των περιοχων που πασχουν απο αυτην αδυνατη.Αυτο δεν ισοδυναμει με αυτοματη εξαιρεση αυτων των περιοχων σε καθε δοτρια,αλλωστε η εν λογω κλινικη εφαρμοζει απο τα πιο ασφαλη και αξιοπιστα πρωτοκολλα εξαγωγης παγκοσμιως.
@Α. Γιώργος καλη φυτρωση,μια ερωτηση αν γνωριζεις:Τοποθετηση μοσχευματων με forcep μαζι με keep ή μονο forceps;
Η τοποθέτηση έγινε μόνο με forceps, και καλώς έγινε αυτό, γιατί να κάνουμε πειράματα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Α. Γιώργος

Active Member
καλή επιτυχία. Ο Bisanga δεν σου είχε μετρήσει τον λόγο της δότριας πριν την επέμβαση; ώστε να σχεδιάσετε και πόσα τριχοθυλάκια θα μπουν σε κάθε περιοχή και να πιάσετε έτσι συγκεκριμένο αριθμό τριχών αναλόγως τον λόγο που θα σου είχε υπολογίσει από πριν;
Ευχαριστώ, ο Bisanga μου το είχε πει από την αρχή ότι η δοτρια μου δεν είναι και η καλύτερη και ότι με 3000 τρ. Θα είχαμε μια ικανοποιητική κάλυψη.
Τώρα στην πράξη η δοτρια βγήκε κατώτερη από τις μετρήσεις, γιατί οι μετρήσεις γίνονται σε δύο τρία σημεία.
 

jersey

Well-Known Member
Ευχαριστώ, ο Bisanga μου το είχε πει από την αρχή ότι η δοτρια μου δεν είναι και η καλύτερη και ότι με 3000 τρ. Θα είχαμε μια ικανοποιητική κάλυψη.
Τώρα στην πράξη η δοτρια βγήκε κατώτερη από τις μετρήσεις, γιατί οι μετρήσεις γίνονται σε δύο τρία σημεία.
σου ειχε υπολογίσει λόγο δότριας πριν την επέμβαση; και αν ναι ποσο ειχε βγει;
 

jersey

Well-Known Member
Τον λόγο δοτριας τον βρήκε αν θυμάμαι καλά κάπου στο 2,15.
σχεδόν παρόμοιο με το Dr. Lorenzo που τον είχε υπολογίσει στο2,20.
Οπότε κατέβηκε λίγο προς τα κάτω, αφού ο λόγος της επέμβασης ήταν 2,03. Γνωρίζεις την επιφάνεια (σε cm2) κάλυψης της λήπτριας με τα 3100 grafts;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Α. Γιώργος

Active Member
Οπότε κατέβηκε λίγο προς τα κάτω, αφού ο λόγος της επέμβασης ήταν 2,03. Γνωρίζεις την επιφάνεια (σε cm2) κάλυψης της λήπτριας με τα 3100 grafts;
Όχι δυστυχώς δεν την γνωρίζω, αλλά εκτος από την hairline που ήταν σχεδόν άδεια παντού υπήρχανε ήδη τριχες σε μερικά σημεία περισσότερες σε αλλά αλλά λιγότερες.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Χαίρετε φίλοι μου παραθέτω φωτογραφίες από την δεύτερη μέρα μετά την επέμβαση. Η δοτρια σε κάποια σημεία δείχνει πολύ ταλαιπωρημενη, κάτι που είναι λογικό μετά την εξαγωγή 5500 τριχοθυλακεια
. 20220121_131522.jpg 20220121_131442.jpg IMG_20220121_131127.jpeg
Και η ληπτρια.
20220121_130529.jpg 20220121_130438.jpg 20220121_130651_001.jpg
 

Harris_G

Well-Known Member
Η τοποθέτηση έγινε μόνο με forceps, και καλώς έγινε αυτό, γιατί να κάνουμε πειράματα;
Ευχαριστούμε για την πληροφορία γιατί όντως όπως λέει και ο @Nik.Mos, άλλα μου λεγαν και μένα. Σβησιμο του εν λογω γιατρού απο τη λιστα μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nick90

Well-Known Member
Χαίρετε φίλοι μου παραθέτω φωτογραφίες από την δεύτερη μέρα μετά την επέμβαση. Η δοτρια σε κάποια σημεία δείχνει πολύ ταλαιπωρημενη, κάτι που είναι λογικό μετά την εξαγωγή 5500 τριχοθυλακεια
.Προβολή συνημμένου 44925Προβολή συνημμένου 44926Προβολή συνημμένου 44927
Και η ληπτρια.
Προβολή συνημμένου 44928Προβολή συνημμένου 44929Προβολή συνημμένου 44930
Πάντως φαίνεται να σου έκαναν ασύμμετρη εξαγωγή. Τι πυκνότητες βάλατε ανα περιοχή σου ανέφεραν ;
 

Α. Γιώργος

Active Member
Πάντως φαίνεται να σου έκαναν ασύμμετρη εξαγωγή. Τι πυκνότητες βάλατε ανα περιοχή σου ανέφεραν ;
Ναι ,αυτό οντως είναι ξεκάθαρο από την δεξιά μεριά του κεφαλιού πήρανε περισσότερα από ότι αριστερά,το είχα παρατηρήσει σε ορισμένα περιστατικά του Bisanga που τρέχουνε τώρα σε διάφορα φόρουμ και τους το είπα ότι θέλω μια ομοιόμορφη εξαγωγή των grafts.
Όσον αφορά πυκνοτητες η hairline αν όλα γίνανε όπως τα μιλήσαμε πρέπει να έχει στα 50gr/cm και μετά σταδιακά να μειώνεται.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Ο ιδιος ο Bisanga θεωρει την χρηση forcep μαζι με implanter(KEEP) σαν τον συνδυασμο που αποτελει την βελτιστη τεχνικη τοποθετησης μοσχευματων καθως εχει γρηγορη καμπυλη εκμαθησης σε συγκριση με την χρηση forceps only.Το θεμα ειναι το επιπεδο καταρτισης και εμπειριας του τεχνικου προσωπικου που στην συγκεκριμενη περιπτωση το διαθετει,καποιοι απο την ομαδα του ειναι αρκετα χρονια μαζι του.
Παντως,μονο στην περιπτωση που η τοποθετηση πραγματοποιειται απο τον ιδιο τον Bisanga(απο κοινου με τεχνικο) η χρηση forceps only θα γινοταν αποδεκτη απο μενα,χωρις να θελω να απαξιωσω την ομαδα του που σιγουρα ειναι competent.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
@Α. Γιώργος ,Καλησπερα!Υπηρξε καποια συμμετοχη ,εστω σε καποιο βαθμο,απο την γιατρο Naoille Ouriaghli ;Γνωριζεις αν ειναι ακομη στην ομαδα του γιατρου στο Βελγιο;
 

Harris_G

Well-Known Member
Ο ιδιος ο Bisanga θεωρει την χρηση forcep μαζι με implanter(KEEP) σαν τον συνδυασμο που αποτελει την βελτιστη τεχνικη τοποθετησης μοσχευματων καθως εχει γρηγορη καμπυλη εκμαθησης σε συγκριση με την χρηση forceps only.Το θεμα ειναι το επιπεδο καταρτισης και εμπειριας του τεχνικου προσωπικου που στην συγκεκριμενη περιπτωση το διαθετει,καποιοι απο την ομαδα του ειναι αρκετα χρονια μαζι του.
Παντως,μονο στην περιπτωση που η τοποθετηση πραγματοποιειται απο τον ιδιο τον Bisanga(απο κοινου με τεχνικο) η χρηση forceps only θα γινοταν αποδεκτη απο μενα,χωρις να θελω να απαξιωσω την ομαδα του που σιγουρα ειναι competent.
Εγω δεν απαξιωνω η επιλογη ειναι σουπερ ντουπερ και βλεπω και φοβερα προσφατα του Bisanga αποτελεσμα σε ξενα φορουμ. Απλα με βαση τα δικά μου κριτήρια σε οτι εχω δλδ καταληξει μεσα απο τη δικη μου προσωπικη ερευνα αν δεν παιζει implantation απο γιατρο με implanter ή έστω pre-made incisions αλλα τοποθετηση με KEEP για μένα είναι Χ.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Δεκτο Χαρη,ο καθενας θετει τα κριτηρια που θεωρει ο ιδιος πιο σημαντικα για την περιπτωση του και που τον κανουν να νιωθει πιο ασφαλης.
 

Α. Γιώργος

Active Member
@Α. Γιώργος ,Καλησπερα!Υπηρξε καποια συμμετοχη ,εστω σε καποιο βαθμο,απο την γιατρο Naoille Ouriaghli ;Γνωριζεις αν ειναι ακομη στην ομαδα του γιατρου στο Βελγιο;
Καλησπέρα Νίκο η Γιατρός που αναφέρεις προσωπικά δεν γνωρίζω αν δουλεύει στην BHR στο Βέλγιο, αλλά σύμφωνα με το Google δουλεύει εκεί.
 
Μπλουζα