Dr. Bisanga Βρυξέλλες 18-19.01.2022 3100 grafts

jersey

Well-Known Member
Πρώτον είμαι πολύ απογοητευμενος απο την διαδικασία της επέμβασης οπου ενώ είχαμε συμφωνήσει κάποια πράγματα τα οποία πλήρωσα και πολύ καλά μάλιστα κατά τη διάρκεια της επέμβασης έγιναν κάποια άλλα τελείως αυθαιρέτως.
Και δεύτερον ότι έγινε έγινε αυτό είναι το αποτέλεσμα και οτι και να μου πει η κλινική του Bisanga το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.
Τελικά δεν ρώτησες ούτε μετά το τέλος της επέμβασης γιατί δεν τήρησε η κλινική του bisanga ότι συμφωνήθηκε πριν την επέμβαση για τα οποία την πλήρωσες και με το παραπάνω ; Νομίζω και μόνο από αυτό δικαιούσαι να σου δώσει αποζημίωση για τη μη τήρηση των συμφωνηθέντων..
Πέρα από το γεγονός της δυσαρέσκειας σου που δεν πήρες το αναμενόμενο αποτέλεσμα…
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Πρώτον είμαι πολύ απογοητευμενος απο την διαδικασία της επέμβασης οπου ενώ είχαμε συμφωνήσει κάποια πράγματα τα οποία πλήρωσα και πολύ καλά μάλιστα κατά τη διάρκεια της επέμβασης έγιναν κάποια άλλα τελείως αυθαιρέτως.
Και δεύτερον ότι έγινε έγινε αυτό είναι το αποτέλεσμα και οτι και να μου πει η κλινική του Bisanga το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

Οκ,
 

oreo

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλοι μου, update 7 μήνες μετά την επέμβαση. Βασικά τον προηγούμενο μήνα δεν υπήρξε κάποια εξέλιξη. Εγώ προσωπικά παραμένω να μην είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα για τα 3000 grafts που μπήκανε και ότι πήγα σε μία από τις ακριβότερες κλινικές στην Ευρώπη και δεν έπαιξα το κεφάλι μου κορώνα γράμμα σε κάποια 1ευρω/graft κλινική περίμενα κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα.
Αλλά πιστεύω η κατάσταση μπορεί ευκολα διορθωθεί με μια επέμβαση στο μέλλον.
Παραθέτω φωτογραφίες.Προβολή συνημμένου 52734Προβολή συνημμένου 52735Προβολή συνημμένου 52736Προβολή συνημμένου 52737Προβολή συνημμένου 52738Προβολή συνημμένου 52739Προβολή συνημμένου 52740Προβολή συνημμένου 52741Προβολή συνημμένου 52742Προβολή συνημμένου 52744
Ξανά μανά επέμβαση :(
Η εικόνα μπροστά δεν είναι αυτή που θα επιθυμούσε κάποιος που δεν θέλει να δείχνει σημάδια αλωπεκίας.
 

JimKan1

Well-Known Member
Ξανά μανά επέμβαση :(
Η εικόνα μπροστά δεν είναι αυτή που θα επιθυμούσε κάποιος που δεν θέλει να δείχνει σημάδια αλωπεκίας.
Βασικα οτι ειπε ενας απο πανω, πηγες Bissanga και πηρες αποτελεσμα DHI

Και το χειροτερο ειναι οτι αλλα συμφωνηθηκαν και αλλα εγιναν στην εξαγωγη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Σε όλες τις μμ ένα είναι το ζητούμενο.
Φύτρωση και μόνο.
Όλα τα άλλα είναι δευτερευούσης σημασίας.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση μπήκανε 3100 σε μια έκταση 100τμ περίπου.
Πρακτικά αυτό σημαίνει 30g μέση πυκνότητα που σε συνδυασμό με τα υπάρχοντα 20g περίπου θα δίναν μια συνολική πυκνότητα 50g.
Σε όλο το κεφάλι όπως και στη χερλάιν σίγουρα δεν είναι αυτή η πυκνότητα.
Χερλάιν δεν είναι πυκνή περίπου στα 40 και θα χρειαστεί να ξαναμπεί πάλι για να τη χτίσει σωστά.
Τα παράπονα δικαιολογημένα και πολλά και οι απαιτήσεις ανάλογα υψηλές του ονόματος του γιατρού.

Τα χαρακτηριστικά του Γιώργου κακά.

Εκείνο όμως που δε βλέπω να καταλαβαίνουν οι πιο πολλοί είναι πως είναι τα 3100 σε ένα κεφάλι και όλοι κρίνουν τις πανοραμικές που δείχνει μια εικόνα ίδια περίπου με την προ μμ.

Όποιος πάει να κάνει τέτοιες φώτο και επειδή αναφέρθηκε στις verified,θα καταλάβει ότι η τοποθέτηση 3000g σαν εικόνα είναι απογοητευτική.
Μόνο σε συνθήκες verified.
Άλλωστε μπορείτε να δείτε και στα ανάλογα 2 περιστατικά τι σημαίνει αυτό.

Μπήκανε αυτά?
Ναι μπήκανε και φαίνεται από την τοποθέτηση ξεκάθαρα.
Βγήκανε?

Πιθανότατα δεν είχε καλή φύτρωση την υπολογίζω στο 70-80% που σε συνδυασμό με τα άσχημα χαρακτηριστικά δείχνουν αυτή την εικόνα.

Στις φώτο τις πλαϊνές και τις μπροστινές δείχνει μια χαρά χωρίς όμως να ανταποκρίνεται επαρκώς στα 3100.
Επίσης το μήκος που τα έχει είναι οριακό για την κάλυψη,από εκεί και πάνω θα πρέπει να δει τη διαφορά που θα δίνει και όγκο.

Συμπερασματικά πρέπει να αποσυνδέεται η πραγματική εικόνα που δείχνει κάποιος στην καθημερινότητα του ή σε φυσιολογικές συνθήκες με τις verified.
Αυτές δείχνουν ουσιαστικά μια τούφα από 3100g και όχι 10.000g όπως φαντάζονται οι περισσότεροι.
Ο όγκος που φαντάζονται όλοι,θέλει μεγάλο πλήθος τριχών,ποσότητα g,και μήκος κατάλληλο για να το δεις έτσι όπως πρέπει.
Αλλιώς κλαίνε μάνες.

Αυτά δίνει μια μμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

JimKan1

Well-Known Member
Σε όλες τις μμ ένα είναι το ζητούμενο.
Φύτρωση και μόνο.
Όλα τα άλλα είναι δευτερευούσης σημασίας.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση μπήκανε 3100 σε μια έκταση 100τμ περίπου.
Πρακτικά αυτό σημαίνει 30g μέση πυκνότητα που σε συνδυασμό με τα υπάρχοντα 20g περίπου θα δίναν μια συνολική πυκνότητα 50g.
Σε όλο το κεφάλι όπως και στη χερλάιν σίγουρα δεν είναι αυτή η πυκνότητα.
Χερλάιν δεν είναι πυκνή περίπου στα 40 και θα χρειαστεί να ξαναμπεί πάλι για να τη χτίσει σωστά.
Τα παράπονα δικαιολογημένα και πολλά και οι απαιτήσεις ανάλογα υψηλές του ονόματος του γιατρού.

Τα χαρακτηριστικά του Γιώργου κακά.

Εκείνο όμως που δε βλέπω να καταλαβαίνουν οι πιο πολλοί είναι πως είναι τα 3100 σε ένα κεφάλι και όλοι κρίνουν τις πανοραμικές που δείχνει μια εικόνα ίδια περίπου με την προ μμ.

Όποιος πάει να κάνει τέτοιες φώτο και επειδή αναφέρθηκε στις verified,θα καταλάβει ότι η τοποθέτηση 3000g σαν εικόνα είναι απογοητευτική.
Μόνο σε συνθήκες verified.
Άλλωστε μπορείτε να δείτε και στα ανάλογα 2 περιστατικά τι σημαίνει αυτό.

Μπήκανε αυτά?
Ναι μπήκανε και φαίνεται από την τοποθέτηση ξεκάθαρα.
Βγήκανε?

Πιθανότατα δεν είχε καλή φύτρωση την υπολογίζω στο 70-80% που σε συνδυασμό με τα άσχημα χαρακτηριστικά δείχνουν αυτή την εικόνα.

Στις φώτο τις πλαϊνές και τις μπροστινές δείχνει μια χαρά χωρίς όμως να ανταποκρίνεται επαρκώς στα 3100.
Επίσης το μήκος που τα έχει είναι οριακό για την κάλυψη,από εκεί και πάνω θα πρέπει να δει τη διαφορά που θα δίνει και όγκο.

Συμπερασματικά πρέπει να αποσυνδέεται η πραγματική εικόνα που δείχνει κάποιος στην καθημερινότητα του ή σε φυσιολογικές συνθήκες με τις verified.
Αυτές δείχνουν ουσιαστικά μια τούφα από 3100g και όχι 10.000g όπως φαντάζονται οι περισσότεροι.
Ο όγκος που φαντάζονται όλοι,θέλει ποσότητα τριχών,g, και μήκος κατάλληλο για να το δεις έτσι όπως πρέπει.
Αλλιώς κλαίνε μάνες.

Αυτά δίνει μια μμ.
Βλαφο δεν ειναι μονο η φυτρωση το ζητουμενο, ειναι και η φυσικοτητα και δυστυχως ειμαστε στο 2022 και καποια πραγματα ακομα δεν ειναι αυτονοητα(πχ γωνιες τριχων, μονοτριχα στο hairline, micro-macro irregularities κτλπ) αυτο το λεω γενικα, οχι για το συγκεκριμενο περιστατικο.

Επισης οταν πηγαινεις σε εναν γιατρο σαν τον Bissanga πρεπει να σε ενημερωνει ακριβως τι να περιμενεις και τι θα δεις στο κεφαλι σου σε 10 μηνες με βαση τα χαρακτηριστικα σου, ξαναλεω το θεμα ειναι σε καθε περιπτωση ειτε στον Bissanga ειτε στον Konior ειτε στον Βεκρη να πας να γινονται αυτα που συμφωνουνται και να μην κανει ο γιατρος του κεφαλιου του.
 

oreo

Well-Known Member
Βλαφο δεν ειναι μονο η φυτρωση το ζητουμενο, ειναι και η φυσικοτητα και δυστυχως ειμαστε στο 2022 και καποια πραγματα ακομα δεν ειναι αυτονοητα(πχ γωνιες τριχων, μονοτριχα στο hairline, micro-macro irregularities κτλπ) αυτο το λεω γενικα, οχι για το συγκεκριμενο περιστατικο.

Επισης οταν πηγαινεις σε εναν γιατρο σαν τον Bissanga πρεπει να σε ενημερωνει ακριβως τι να περιμενεις και τι θα δεις στο κεφαλι σου σε 10 μηνες με βαση τα χαρακτηριστικα σου, ξαναλεω το θεμα ειναι σε καθε περιπτωση ειτε στον Bissanga ειτε στον Konior ειτε στον Βεκρη να πας να γινονται αυτα που συμφωνουνται και να μην κανει ο γιατρος του κεφαλιου του.
Αν βρεθεί όμως κανένας πιο αρπαγμένος και τους κεράσει μια καλή κλωτσοπατινάδα, θα αρχίσουν να κεντάνε με τα χεράκια τους τις hairline, καλύτερα απο οτι οι γιαγιάδες τα σεμεδάκια.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Θα ήθελα να παρατηρήσετε λίγο πιο προσεκτικά την πρώτη φωτογραφία και πιο συγκεκριμένα την περιοχή της Α ζώνης.Μιλαμε για δουλειά που χτιστηκε εκ νέου μια άδεια σχεδόν περιοχή που περιλαμβάνει τελείως άδεια hairline, τελείως άδειους κρόταφους και το pre op μαλλί που φαίνεται να την καλύπτει έρχεται από κεντρικό φορλοκ,είναι το γνωστό ατημέλητο περίτεχνο look το οποίο πράγματι αλλάζει τελείως την εικόνα κάτι που επιβεβαιωνω και εγώ (και οποιοσδήποτε είναι μανούλα σε χτενίσματα κάλυψης απόκρυψης) ο ίδιος μιας που το υιοθετώ χρόνια τώρα, κάτι που κάνει τους άλλους να βλέπουν μια περιοχή σχεδόν γεμάτη που όταν όμως ξεγυμνωθει (με ένα αεράκι) φανερωνεται η πραγματική έκταση του προβλήματος.
Αν υπήρχε η πρώτη φωτογραφία με το χτένισμα της δεύτερης (στρωτό combed back) και το κενό θα ήταν σαφώς μεγαλύτερο και θα έκανε και το έργο της εκτίμησης των επιπέδων φυτρωσης από εμάς πιο εύκολο και πιο κοντά στην πραγματικότητα,πάντα προσεγγιστικα μιλώντας.Εν ολίγοις,η πραγματικη άδεια περιοχή είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή που φαίνεται στην πρώτη φώτο, ως εκ τούτου η φυτρωση κατ εμέ έχει πιάσει αριθμούς κοντά στο απόλυτο. Στο 12μηνο η εικόνα θα έχει σαφώς βελτιωθεί,συνιστώ στον νηματοθετη να αποβάλλει λίγο τις αρνητικη διάθεση που τον έχει καταλαβει και να επικοινωνήσει με την κλινική ωστρ να κάνει γνωστές τις ανησυχίες και προβληματισμούς του,μέχρι να γίνει αυτό μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε σχετικά με το αν άξιζε η επιλογή και το κατά ποσο το after care service είναι προβληματικό.Καλη συνέχεια σε όλους
 

Συνημμένα

  • 20220821_203345.jpg
    20220821_203345.jpg
    943.5 KB · Προβολές: 132

Georgie

Well-Known Member
Το τι δίνει η μεταμόσχευση θα με βρει σύμφωνο με τον Vlafo.
Ομως για να μη χανόμαστε στις λεπτομέρειες.
Δε γίνεται να πληρώνεις Ντέταρι και να σου σκάει Παχατουριδης.

Ps Το σχόλιο δεν έχει να κάνει με το αποτέλεσμα του φίλου.
Αλλά με τη παροχή υπηρεσιών γενικότερα.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Ευχαριστώ για τα σχόλια σας και εγώ είμαι της άποψης του @vlafo ότι η φύτρωση κυμάνθηκε σε ποσοστό περίπου 80%.
Αλλά το κύριο θέμα για εμένα είναι ποιος ο λόγος που ήταν τόσο χαμηλή και λέω εγώ
ως μη Ιατρός μήπως έφταιξε το γεγονός ότι μέρος της εξαγωγής έκανε όχι ο Bisanga αλλά ο νεαρός γιατρός που εχε ο Bisanga μαζί του..... με ότι συνεπάγεται αυτό,
λέω εγώ μήπως;
 

Georgie

Well-Known Member
Ευχαριστώ για τα σχόλια σας και εγώ είμαι της άποψης του @vlafo ότι η φύτρωση κυμάνθηκε σε ποσοστό περίπου 80%.
Αλλά το κύριο θέμα για εμένα είναι ποιος ο λόγος που ήταν τόσο χαμηλή και λέω εγώ
ως μη Ιατρός μήπως έφταιξε το γεγονός ότι μέρος της εξαγωγής έκανε όχι ο Bisanga αλλά ο νεαρός γιατρός που εχε ο Bisanga μαζί του..... με ότι συνεπάγεται αυτό,
λέω εγώ μήπως;
Στη προηγούμενη μεταμόσχευση στη dhi έμεινες ικανοποιημένος με τη φυτρωση Γιώργο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Α. Γιώργος

Active Member
Στη προηγούμενη μεταμόσχευση στη dhi έμεινες ικανοποιημένος με τη φυτρωση Γιώργο?
Η προηγούμενη είχε λόγο 2,6 πιστεύω και με σχετικά λίγα grafts υπήρξε μεγάλη κάλυψη αλλά έγινε και μεγάλη ζημιά στην δοτρια με μεγάλης διαμέτρου εργαλεία εξαγωγής και το σχετικό cherry picking που έγινε σύμφωνα με τον Pekiner και τον Bisanga.
 

vlafo

Well-Known Member
Βλαφο δεν ειναι μονο η φυτρωση το ζητουμενο, ειναι και η φυσικοτητα και δυστυχως ειμαστε στο 2022 και καποια πραγματα ακομα δεν ειναι αυτονοητα(πχ γωνιες τριχων, μονοτριχα στο hairline, micro-macro irregularities κτλπ) αυτο το λεω γενικα, οχι για το συγκεκριμενο περιστατικο.

Επισης οταν πηγαινεις σε εναν γιατρο σαν τον Bissanga πρεπει να σε ενημερωνει ακριβως τι να περιμενεις και τι θα δεις στο κεφαλι σου σε 10 μηνες με βαση τα χαρακτηριστικα σου, ξαναλεω το θεμα ειναι σε καθε περιπτωση ειτε στον Bissanga ειτε στον Konior ειτε στον Βεκρη να πας να γινονται αυτα που συμφωνουνται και να μην κανει ο γιατρος του κεφαλιου του.
Όταν η φύτρωση αποτύχει μετά θα τρέχεις να τα βρεις τα g και δεν θα σε απασχολεί πλέον η φυσικότητα.
Περνάει σε δεύτερη μοίρα.
Αν όμως την έχεις(τη φύτρωση)τη φυσικότητα επανέρχεσαι και τη διορθωνεις.
Πολλά δεν είναι ακόμα αυτονόητα δυστυχως και αυτό αφορά την πλειονότητα των γιατρών παντού.
Όταν έλεγα η γνώση σε βοηθάει να απαιτείς και να διεκδικείς κάτι που πραγματικά θα έπρεπε να είναι αυτονόητο για έναν καλό και ηθικό γιατρό (να σου δώσει ένα καλό αποτέλεσμα) όπως ανέφερε κάποιος,τότε έλεγαν ότι δεν έχω δουλειά να επεμβαίνω στη δουλειά του άλλου και δεν είναι δική μου αρμοδιότητα.

Αυτό δεν αφορά εμένα προσωπικά και ευτυχώς το πέτυχα.
Τουλάχιστον ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες γιατί συμβόλαιο με την επιτυχία δεν έχει κανένας.
 

vlafo

Well-Known Member
Πολλοί λόγοι μπορεί να οφείλονται σε αυτό.
Ένας βασικός προφανώς και ο βοηθός που την εκανε μπορεί να απέτυχε καθόλου δύσκολο και περίεργο.
Ειδικά αν ήταν και άπειρος.
Σε κορυφαίο γιατρό τέτοιους είδους (και επειδή τον έχω γνωρίσει προσωπικά με πολύ καλή εντύπωση),τέτοια πράγματα είναι ανεπίτρεπτο και πολύ περισσότερο στο after care που είναι must.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Το σχόλιο που πρέπει να μπει σε κάδρο .
Πολλοί λόγοι μπορεί να οφείλονται σε αυτό.
Ένας βασικός προφανώς και ο βοηθός που την εκανε μπορεί να απέτυχε καθόλου δύσκολο και περίεργο.
Ειδικά αν ήταν και άπειρος.
Σε κορυφαίο γιατρό τέτοιους είδους (και επειδή τον έχω γνωρίσει προσωπικά με πολύ καλή εντύπωση),τέτοια πράγματα είναι ανεπίτρεπτο και πολύ περισσότερο στο after care που είναι must.
Το συμπέρασμα για εμένα από τη όλη ιστορία πάντως είναι πως όσο ενημερωμένος και να είσαι και ανεξάρτητα τι μίλησες κα συμφώνησες στο τέλος ο γιατρός αποφασίζει λόγω της κατάστασης με τη νάρκωση κτλ.
και εκεί φαίνεται ο χαρακτήρας του γιατρού κσι πόσο ηθικός είναι ή όχι.
 

Aldo

Well-Known Member
Το συμπέρασμα για εμένα από τη όλη ιστορία πάντως είναι πως όσο ενημερωμένος και να είσαι και ανεξάρτητα τι μίλησες κα συμφώνησες στο τέλος ο γιατρός αποφασίζει λόγω της κατάστασης με τη νάρκωση κτλ.
και εκεί φαίνεται ο χαρακτήρας του γιατρού κσι πόσο ηθικός είναι ή όχι.
Όλο αυτό, κάδρο, για να τα διαβάζει ο κόσμος.
 

Kostas97

Well-Known Member
Για εμενα γιατρος και επιχειρηματιας δεν πανε μαζι. Εισαι ειτε το ενα και δεν χειρουργεις ειτε το αλλο και αποδεχεσαι οτι δεν θα φτιαξεις κλινικες παλατια. Αυτα με κερδιζουν λογου χαριν στον Ισπανο.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Γειά σας φίλοι μου οχτώ μήνες και μια εβδομάδα μετά την επέμβαση η κατάσταση δεν έχει αλλάξει προς το καλύτερο σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα το αντιθετο μάλιστα.
Τον τελευταίο μήνα έχει εμφανιστεί στην hairline έντονο tenting/cobblestoning,
20220926_101602.jpg


ένα στοιχείο που για εμένα δείχνει πόσο κακής ποιότητας ήταν η όλη διαδικασία.
Κάτι απαράδεκτο από μια κλινική που χρεώνει πανάκριβα και θέλει να θεωρείται σαν μια από τις καλύτερες στην Ευρώπη αν όχι η καλύτερη.
Στην συνέχεια παραθέτω φωτογραφίες από εσωτερικό χώρο.
20220925_152755.jpg
20220925_135037.jpg
20220925_152731.jpg
 
Μπλουζα