DGP, FUE, 3655g, 17/2/2021

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fiponazio

Active Member
Σωστα .Κάθε μόσχευμα έχει πιθανότητα από 5 έως 20% να επανέλθει .Συνήθως από πρακτική εμπειρία μετά από ένα χρόνο υπάρχουν 1000 grafts διαθέσιμα για νέα εξαγωγή
Έτσι πάει κάθε μόσχευμα έχει πιθανότητα 5-20% να επανέλθει αλλά υπάρχουν και άλλες μεταβλητές που μειώνουν αυτό το ποσοστό όπως ικανότητα εξαγωγής και αριθμός δλδ αν βγάλεις 2000 γραφτς θα έχεις μεγαλύτερο ποσοστό να επανέλθει ένα μόσχευμα ενώ αν βγάλεις 4000+ το μειώνεις αρκετά. Γιαυτο πολύ γιατροί και ασθενείς επιλέγουν ποιο μικρές μμ. Εγώ ας πούμε δύσκολα θα επέλεγα να κάνω διπλή αν και θα χρειαστώ σίγουρα 2-3 θα της σπάσω όλες για να κερδίσω ότι μπορώ.
 

alex7

Well-Known Member
Σωστα .Κάθε μόσχευμα έχει πιθανότητα από 5 έως 20% να επανέλθει .Συνήθως από πρακτική εμπειρία μετά από ένα χρόνο υπάρχουν 1000 grafts διαθέσιμα για νέα εξαγωγή
Ένα μέρος της δότριας -όχι βέβαια μόνο 2% -ανακάμπτει .Ο Τιρκαλας πάντως είπε για ανάκαμψη δότριας όχι συγκεκριμένα για κάθε graft
 

Fiponazio

Active Member
Ένα μέρος της δότριας -όχι βέβαια μόνο 2% -ανακάμπτει .Ο Τιρκαλας πάντως είπε για ανάκαμψη δότριας όχι συγκεκριμένα για κάθε graft
Είναι ποσοστό επιβιώσεις του κάθε μοσχεύματος γράφω από πάνω λεπτομέρειες.
 

koumparos

Well-Known Member
Για μισό λεπτό.Μιλατε για αναγέννηση δοτριας(στη θέση ενός θύλακα που έγινε εξαγωγή να φυτρώσει νέος)?Η επαναφορά από πιθανό σοκλος?Η δεν κατάλαβα καλά?
 

Fiponazio

Active Member
Για μισό λεπτό.Μιλατε για αναγέννηση δοτριας(στη θέση ενός θύλακα που έγινε εξαγωγή να φυτρώσει νέος)?Η επαναφορά από πιθανό σοκλος?Η δεν κατάλαβα καλά?
Αναγέννηση τα γράφω συγκεκριμένα αλλά τα ποσοστά είναι αυτά που λέω και όχι παραπάνω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν είναι ακριβώς έτσι.
Κανένας δεν σε αφήνει να δεις τον υπολογιστή του και όλοι όπως λές οι γιατροί,επιλέγουν ενα περιστατικό και στο δείχνουν.
Όλοι έτσι μου κάνανε.
Εκεί καθόμουν στο γραφείο και είχε άπειρα περιστατικά από την αρχή της μμ σε όλα τα στάδια και εγώ επέλεγα από την Σταυρούλα και τσέκαρα.
Τεράστια διαφορά.
Διαφάνεια υπήρχε ξεκάθαρη, πουθενά αλλού αυτό δεν το αντιμετώπισα.

Να στο αντιστρέψω. Αν πας σε μια κλινική του Βεκρή δεν θα έχει άπειρα καλά περιστατικά να σου δείξει στον υπολογιστή? Αδιαμφισβήτητα ναι. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει άλλα τόσα προβληματικά περιστατικά? Εκ της εμπειρίας μας εδώ ναι. Άρα συμπέρασμα δεν βγάζεις. Στον υπολογιστή υπάρχουν μόνο αυτά που είναι προς επίδειξη. Τα άλλα έχουν εξαφανιστεί.
 

koumparos

Well-Known Member
Με συγχωρείς αδερφέ αλλά εγώ αυτό πρώτη φορά το ακούω.Εαν έχεις περισσότερες πληροφορίες θα ήθελα να τις αναφέρεις χωρίς καθόλου ειρωνία και παρεξηγησεις όπως έγινε με τους προηγούμενους.
 

vlafo

Well-Known Member
Να στο αντιστρέψω. Αν πας σε μια κλινική του Βεκρή δεν θα έχει άπειρα καλά περιστατικά να σου δείξει στον υπολογιστή? Αδιαμφισβήτητα ναι. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει άλλα τόσα προβληματικά περιστατικά? Εκ της εμπειρίας μας εδώ ναι. Άρα συμπέρασμα δεν βγάζεις. Στον υπολογιστή υπάρχουν μόνο αυτά που είναι προς επίδειξη. Τα άλλα έχουν εξαφανιστεί.
Με αυτή τη λογική που είναι σωστή,δεν υπάρχει τίποτα σταθερό να στηριχτούμε.
Όλα είναι στον αέρα.
Δεν βγαίνει έτσι άκρη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fiponazio

Active Member
Με συγχωρείς αδερφέ αλλά εγώ αυτό πρώτη φορά το ακούω.Εαν έχεις περισσότερες πληροφορίες θα ήθελα να τις αναφέρεις χωρίς καθόλου ειρωνία και παρεξηγησεις όπως έγινε με τους προηγούμενους.
Λοιπόν απαντάω εδώ πάντα με επιφυλάξεις και στον CVIAL και σε όλους. Είχα διαβάσει σε κάτι ιατρικά άρθρα στα αγγλικά ότι το μόσχευμα καθώς αφαιρείτε μπορεί στην θέση του να ξαναγεννηθεί καινούργιο μόσχευμα-τρίχα. Καθώς έκανα έρευνα για μμ ρώτησα πολλούς γιατρούς-κλινικές και μου είπαν ότι όντος μπορεί να γίνει αυτό μα μικρά ποσοστά. Αλλά κανείς δεν μου διευκρίνισε πως γίνεται και γιατί. Με λίγο ακόμα ψάξιμο αυτό που βρήκα και κατάλαβα εγώ είναι το εξής καθώς αφαιρείτε το μόσχευμα μένει κάποιο κομμάτι του πίσω με ίσως κακή εξαγωγή, στην συνέχεια καθώς μεταφέρεται καταφέρνει να επιζήσει στην λήπτρια και στην συνέχεια αυτό που έμεινε πίσω επιζεί και ξανά φυτρώνει. Μπορεί να γίνεται με αυτό τον τρόπο παντός σχεδόν 3-4 γιατροί μου είπαν ότι μπορεί να γίνει. Απο ότι κατάλαβα ούτε αυτοί γνωρίζουν και αν γνώριζαν πως ακριβός θα είχαν γίνει πλούσιοι γιατί θα είχαν άπειρα μοσχεύματα. Το ποσοστό λοιπόν είναι 5-20% σε κάθε μόσχευμα το οποίο μπορεί να μειωθεί για τους λόγους που ανάφερα παραπάνω.
 

alex7

Well-Known Member

Nik.Mos

Well-Known Member
Ναι @alex7 αλλα τι εννοεις λεγοντας επιβιωση στην δοτρια.Εχει σχεση με την αναγεννηση θυλακων που αναφερει ο fipo;Γιατι κατι τετοιο δεν υφισταται,μαλλον ειναι κατι που σας ειπε ο Σωτηρης και το εχετε ερμηνευσει και το μεταφερετε λανθασμενα,δεν υπαρχει αναγεννηση θυλακων,καθε θυλακας που αφαιρειται απο την δοτρια αφηνει σε αυτην ενα κενο.Τωρα για fut παλι δεν καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες η επιβιωση δεν ειναι εγγυημενη.Μαλλον κατι εχεις καταλαβει λαθος,φιλικα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Λοιπόν απαντάω εδώ πάντα με επιφυλάξεις και στον CVIAL και σε όλους. Είχα διαβάσει σε κάτι ιατρικά άρθρα στα αγγλικά ότι το μόσχευμα καθώς αφαιρείτε μπορεί στην θέση του να ξαναγεννηθεί καινούργιο μόσχευμα-τρίχα. Καθώς έκανα έρευνα για μμ ρώτησα πολλούς γιατρούς-κλινικές και μου είπαν ότι όντος μπορεί να γίνει αυτό μα μικρά ποσοστά. Αλλά κανείς δεν μου διευκρίνισε πως γίνεται και γιατί. Με λίγο ακόμα ψάξιμο αυτό που βρήκα και κατάλαβα εγώ είναι το εξής καθώς αφαιρείτε το μόσχευμα μένει κάποιο κομμάτι του πίσω με ίσως κακή εξαγωγή, στην συνέχεια καθώς μεταφέρεται καταφέρνει να επιζήσει στην λήπτρια και στην συνέχεια αυτό που έμεινε πίσω επιζεί και ξανά φυτρώνει. Μπορεί να γίνεται με αυτό τον τρόπο παντός σχεδόν 3-4 γιατροί μου είπαν ότι μπορεί να γίνει. Απο ότι κατάλαβα ούτε αυτοί γνωρίζουν και αν γνώριζαν πως ακριβός θα είχαν γίνει πλούσιοι γιατί θα είχαν άπειρα μοσχεύματα. Το ποσοστό λοιπόν είναι 5-20% σε κάθε μόσχευμα το οποίο μπορεί να μειωθεί για τους λόγους που ανάφερα παραπάνω.

Ε αυτό λέμε και εμείς. Burried grafts, partial extractions, transections, etc. Φυσικά και γίνεται είναι γνωστό από παλιά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι @alex7 αλλα τι εννοεις λεγοντας επιβιωση στην δοτρια.Εχει σχεση με την αναγεννηση θυλακων που αναφερει ο fipo;Γιατι κατι τετοιο δεν υφισταται,μαλλον ειναι κατι που σας ειπε ο Σωτηρης και το εχετε ερμηνευσει και το μεταφερετε λανθασμενα,δεν υπαρχει αναγεννηση θυλακων,καθε θυλακας που αφαιρειται απο την δοτρια αφηνει σε αυτην ενα κενο.Τωρα για fut παλι δεν καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες η επιβιωση δεν ειναι εγγυημενη.Μαλλον κατι εχεις καταλαβει λαθος,φιλικα

Μια χαρά το λέει o Alex7. Στην FUE αν αποτύχεις να βγάλεις το μόσχευμα ή το τραυματίσεις δεν σημαίνει ότι χάθηκε. Μπορεί να ξαναφυτρώσει (στην δότρια). Στην FUT όταν τριμαριστεί το strip (ή για κάποιο λόγο τραυματιστεί και κριθεί ακατάλληλο προς τοποθέτηση) πάει στον κουβά.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Συγγνωμη cvial,για να καταλαβω.Εξαγουμε εναν θυλακα μεσω fue και υπαρχουν πιθανοτητες να ξαναφυτρωσει νεος στην θεση του;Γιατι αυτο υποστηριζουν τα παιδια
edit:Μα δεν μιλησαν για αποτυχια εξαγωγης ενος θυλακα,μιλανε με ορους αναγεννησης θυλακων για θυλακες που εξαγονται και απομακρυνονται απο την δοτρια.Το κενο θα μεινει κενο σωστα;Εχει καμια σχεση με τον ουλωδη ιστο που αφηνει το καθε κενο στην δοτρια απο την εξαγωγη;
 
Τελευταία επεξεργασία:

koumparos

Well-Known Member
Αυτό ξέρουμε εδώ και χρόνια.Μολις αφαιρεθεί δεν φυτρώνει καινούργιος.Πριν χρόνια είχε κυκλοφορήσει μια φήμη με τον Αρμάνι για κλωνοποίηση δοτριας σε εργαστήριο αλλά έμεινε φήμη.
 
Μπλουζα