DGP, FUE, 3655g, 17/2/2021

DGP

Member
Καλησπέρα και απο μένα

33 ετών με προοδευτική τριχόπτωση απ τα 18
Πριν 2 μηνες ξεκινησα regaine αφρο μια φορα την μερα και εδώ και ένα μηνα επειτα και απο κουβεντα με τον κ. Τυρκαλα φινα μισο mg την μερα.Την ερχομενη βδομαδα μπαινω για 2ημερη συνεδρια και θα ποσταρω και φωτο.Ειπαμε με γιατρο να μπουμε hairline/κροταφους και οσο μπορει να μπει κρουν για γενικη πυκνωση.Ειμαι στο φορουμ μονο κανα 3μηνο, απ οτι εχω δει για ενα καλο αποτελεσμα θα χρειαστω 3 με 3500 grafts.Τι λετε;Στις φωτο ειμαι 3η σκαλα κουρεμενος
Screenshot_2021-02-09-14-01-35-855_com.miui.gallery.png
Screenshot_2021-02-09-14-01-39-679_com.miui.gallery.png
Screenshot_2021-02-09-14-01-43-040_com.miui.gallery.png
Screenshot_2021-02-09-14-01-46-137_com.miui.gallery.png
Screenshot_2021-02-09-14-02-23-813_com.miui.gallery.png
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kharmacoma

Well-Known Member
Nα πάνε όλα καλα! Τι εννοεις 3 με 3500 grafts? Πιστεύω με μία διπλή συνεδρία θα είσαι τούμπανο αρκεί να προσεχτεί το μαμα μαλλάκι. Παιρνεις φινα? Ισως να μπορούσε να σε βοηθήσει σημαντικά.
 
  • Like
Reactions: DGP

DGP

Member
Nα πάνε όλα καλα! Τι εννοεις 3 με 3500 grafts? Πιστεύω με μία διπλή συνεδρία θα είσαι τούμπανο αρκεί να προσεχτεί το μαμα μαλλάκι.
Γενικα με τις κουβεντες με τον γιατρο αποφευγει να μιλαει με νουμερα! Μπαινω και κλεινω λεει!Απλα με το δικο μου μυαλο υποθετω χρειαζομαι για ενα πολυ καλο αποτελεσμα(πυκνοτητα,φυσικοτητα,ομοιογενεια) γυρω στα 3500 grafts.Βεβαια αυτα με την μικρη μου εμπειρια!
 

tol

Well-Known Member
Καλησπέρα και απο μένα

33 ετών με προοδευτική τριχόπτωση απ τα 18
Πριν 2 μηνες ξεκινησα regaine αφρο μια φορα την μερα και εδώ και ένα μηνα επειτα και απο κουβεντα με τον κ. Τυρκαλα φινα μισο mg την μερα.Την ερχομενη βδομαδα μπαινω για 2ημερη συνεδρια και θα ποσταρω και φωτο.Ειπαμε με γιατρο να μπουμε hairline/κροταφους και οσο μπορει να μπει κρουν για γενικη πυκνωση.Ειμαι στο φορουμ μονο κανα 3μηνο, απ οτι εχω δει για ενα καλο αποτελεσμα θα χρειαστω 3 με 3500 grafts.Τι λετε;Στις φωτο ειμαι 3η σκαλα κουρεμενοςΠροβολή συνημμένου 31871Προβολή συνημμένου 31872Προβολή συνημμένου 31873Προβολή συνημμένου 31874Προβολή συνημμένου 31875


Φιλε μου, καλως ηρθες στην κοινοτητα. Με δεδομενα την ηλικια σου, το αρκετο μαλλι που υπαρχει ηδη και επειδη ο κ. Τυρκαλας συνηθιζει σε διημερες επεμβασεις να βαζει περιπου 4000 grafts, θα σε συμβουλευα να κινηθειτε λιγο πιο συντηρητικα (με το βλεμμα στο μελλον).

3400 grafts ειναι υπεραρκετα. 1700 καθε μερα. Μην οδηγηθειτε σε υπερβολες. Ισως στο μελλον σου χρειαστουν τα grafts. 2800 μπροστα και 600 στο crown θεωρω οτι ειναι μια ιδανικη προσεγγιση.

Εξαλλου, ορθοτατα ξεκινησες φιναστεριδη που μπορει να βοηθησει αρκετα, ακομη και στην επανεκφυση.

Ολοθερμες ευχες για ενα πολυ καλο αποτελεσμα.
 

DGP

Member
Nα πάνε όλα καλα! Τι εννοεις 3 με 3500 grafts? Πιστεύω με μία διπλή συνεδρία θα είσαι τούμπανο αρκεί να προσεχτεί το μαμα μαλλάκι. Παιρνεις φινα? Ισως να μπορούσε να σε βοηθήσει σημαντικά.
Ευχαριστω και ανταποδιδω :)
 

DGP

Member
Φιλε μου, καλως ηρθες στην κοινοτητα. Με δεδομενα την ηλικια σου, το αρκετο μαλλι που υπαρχει ηδη και επειδη ο κ. Τυρκαλας συνηθιζει σε διημερες επεμβασεις να βαζει περιπου 4000 grafts, θα σε συμβουλευα να κινηθειτε λιγο πιο συντηρητικα (με το βλεμμα στο μελλον).

3400 grafts ειναι υπεραρκετα. 1700 καθε μερα. Μην οδηγηθειτε σε υπερβολες. Ισως στο μελλον σου χρειαστουν τα grafts. 2800 μπροστα και 600 στο crown θεωρω οτι ειναι μια ιδανικη προσεγγιση.

Εξαλλου, ορθοτατα ξεκινησες φιναστεριδη που μπορει να βοηθησει αρκετα, ακομη και στην επανεκφυση.

Ολοθερμες ευχες για ενα πολυ καλο αποτελεσμα.
Ευχαριστω πολυ!
Κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου φιλε μου,ισως 3000 μπροστα και 500 πισω!
Παρολο που δεν φαινεται στις φωτο,εχω πολυ μαλλι στο κροουν που ειναι σε τελογενη φαση αρα χνουδια.Ελπιζω η φινα τα τις ζωντανεψει αυτες!
 
  • Like
Reactions: tol

tol

Well-Known Member
και εδώ και ένα μηνα επειτα και απο κουβεντα με τον κ. Τυρκαλα φινα μισο mg την μερα.
Χαιρομαι ιδιαιτερα που ο κ. Τυρκαλας αρχισε να αναθεωρει τις αποψεις του για τη φιναστεριδη (εκτος και αν αυτα που μετεφερε στο forum ο φιλος Γιωργος ηταν αναληθη). Φαινεται οτι αρχιζει να αντιλαμβανεται την αναγκαιοτητα συνδυασμου μεταμοσχευσης και θεραπειας, ωστε τα αποτελεσματα να ειναι οσο το δυνατον πιο μακροπροθεσμα.

Η φιναστεριδη ειναι εκ των ων ουκ ανευ για ατομα 30-35 ετων, αν θελουν να διατηρησουν για, τουλαχιστον, μια δεκαετια αναλλοιωτο το αποτελεσμα μιας μεταμοσχευσης. Στην αντιθετη περιπτωση, τρεχουν και δε φθανουν με συνεχομενα "μερεμετια", για να αναπληρωνουν τα κενα που αφηνει πισω της η προϊουσα τριχοπτωση.
 

vlafo

Well-Known Member
Νομίζω έρχεται τσουνάμι μμ στη Starks,οπότε θεωρώ αυτό που ανέφερε ο Crossfire,πως θα πρέπει τα αποτελέσματα του Τιρκαλά να ομαδοποιηθούν όλα από τον Cvial και να μεταφερθούν στην κλινική.
Dpg καλώς ήρθες και βλέποντας την εικόνα σου,θα συμφωνήσω με τον tol πως χρειάζεσαι max 3000g μπροστά γιατί έχει μπει πολύ μέσα μέχρι το transition zone η αραίωση και 500g πίσω το πολύ.
Απλά επειδή πίσω έχεις πολύ μαλλί,αυτά που είναι σε τελογενή φάση όλα πιθανόν να φύγουνε και να αντικατασταθούνε με νέα υγιή πολύτριχα που θα δείχνουν άλλη εικόνα και άλλη κάλυψη.
Καλή επιτυχία εύχομαι.
 

DGP

Member
Χαιρομαι ιδιαιτερα που ο κ. Τυρκαλας αρχισε να αναθεωρει τις αποψεις του για τη φιναστεριδη (εκτος και αν αυτα που μετεφερε στο forum ο φιλος Γιωργος ηταν αναληθη). Φαινεται οτι αρχιζει να αντιλαμβανεται την αναγκαιοτητα συνδυασμου μεταμοσχευσης και θεραπειας, ωστε τα αποτελεσματα να ειναι οσο το δυνατον πιο μακροπροθεσμα.

Η φιναστεριδη ειναι εκ των ων ουκ ανευ για ατομα 30-35 ετων, αν θελουν να διατηρησουν για, τουλαχιστον, μια δεκαετια αναλλοιωτο το αποτελεσμα μιας μεταμοσχευσης. Στην αντιθετη περιπτωση, τρεχουν και δε φθανουν με συνεχομενα "μερεμετια", για να αναπληρωνουν τα κενα που αφηνει πισω της η προϊουσα τριχοπτωση.
Φιλε μου η αποψη μου
Χαιρομαι ιδιαιτερα που ο κ. Τυρκαλας αρχισε να αναθεωρει τις αποψεις του για τη φιναστεριδη (εκτος και αν αυτα που μετεφερε στο forum ο φιλος Γιωργος ηταν αναληθη). Φαινεται οτι αρχιζει να αντιλαμβανεται την αναγκαιοτητα συνδυασμου μεταμοσχευσης και θεραπειας, ωστε τα αποτελεσματα να ειναι οσο το δυνατον πιο μακροπροθεσμα.

Η φιναστεριδη ειναι εκ των ων ουκ ανευ για ατομα 30-35 ετων, αν θελουν να διατηρησουν για, τουλαχιστον, μια δεκαετια αναλλοιωτο το αποτελεσμα μιας μεταμοσχευσης. Στην αντιθετη περιπτωση, τρεχουν και δε φθανουν με συνεχομενα "μερεμετια", για να αναπληρωνουν τα κενα που αφηνει πισω της η προϊουσα τριχοπτωση.
Την πρωτη φορα που μιλησα μαζι του δεν ηταν αντιθετος απλα δεν με παροτρυνε κιολας!Την δευτερη φορα που ξαναμιλησα του ανεφερα κιολας οτι του χρονου θα προσπαθησω γ παιδια κτλ και μου ειπε ξεκινα μισο mg που οσο να ναι θα δεις αποτελεσματα και μειωνονται κατα πολυ οι πιθανουητες για καποιο side.Απλα κανα μηνα πριν ξεκινησεις προσπαθειες σταματα το!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Χαιρομαι ιδιαιτερα που ο κ. Τυρκαλας αρχισε να αναθεωρει τις αποψεις του για τη φιναστεριδη (εκτος και αν αυτα που μετεφερε στο forum ο φιλος Γιωργος ηταν αναληθη). Φαινεται οτι αρχιζει να αντιλαμβανεται την αναγκαιοτητα συνδυασμου μεταμοσχευσης και θεραπειας, ωστε τα αποτελεσματα να ειναι οσο το δυνατον πιο μακροπροθεσμα.

Η φιναστεριδη ειναι εκ των ων ουκ ανευ για ατομα 30-35 ετων, αν θελουν να διατηρησουν για, τουλαχιστον, μια δεκαετια αναλλοιωτο το αποτελεσμα μιας μεταμοσχευσης. Στην αντιθετη περιπτωση, τρεχουν και δε φθανουν με συνεχομενα "μερεμετια", για να αναπληρωνουν τα κενα που αφηνει πισω της η προϊουσα τριχοπτωση.
Tol δεν ήταν ποτέ αρνητικός, αλλά δε θεωρεί ότι θα είναι μόνιμο το αποτέλεσμα,απλά το καθυστερείς λίγο (αυτό που συζητάγαμε).
Δότρια βλέπει κυρίως και εξετάζει και απο εκεί ξεκινά.
 

DGP

Member
Χαιρομαι ιδιαιτερα που ο κ. Τυρκαλας αρχισε να αναθεωρει τις αποψεις του για τη φιναστεριδη (εκτος και αν αυτα που μετεφερε στο forum ο φιλος Γιωργος ηταν αναληθη). Φαινεται οτι αρχιζει να αντιλαμβανεται την αναγκαιοτητα συνδυασμου μεταμοσχευσης και θεραπειας, ωστε τα αποτελεσματα να ειναι οσο το δυνατον πιο μακροπροθεσμα.

Η φιναστεριδη ειναι εκ των ων ουκ ανευ για ατομα 30-35 ετων, αν θελουν να διατηρησουν για, τουλαχιστον, μια δεκαετια αναλλοιωτο το αποτελεσμα μιας μεταμοσχευσης. Στην αντιθετη περιπτωση, τρεχουν και δε φθανουν με συνεχομενα "μερεμετια", για να αναπληρωνουν τα κενα που αφηνει πισω της η προϊουσα τριχοπτωση.
Φιλε μου η αποψη μου
Χαιρομαι ιδιαιτερα που ο κ. Τυρκαλας αρχισε να αναθεωρει τις αποψεις του για τη φιναστεριδη (εκτος και αν αυτα που μετεφερε στο forum ο φιλος Γιωργος ηταν αναληθη). Φαινεται οτι αρχιζει να αντιλαμβανεται την αναγκαιοτητα συνδυασμου μεταμοσχευσης και θεραπειας, ωστε τα αποτελεσματα να ειναι οσο το δυνατον πιο μακροπροθεσμα.

Η φιναστεριδη ειναι εκ των ων ουκ ανευ για ατομα 30-35 ετων, αν θελουν να διατηρησουν για, τουλαχιστον, μια δεκαετια αναλλοιωτο το αποτελεσμα μιας μεταμοσχευσης. Στην αντιθετη περιπτωση, τρεχουν και δε φθανουν με συνεχομενα "μερεμετια", για να αναπληρωνουν τα κενα που αφηνει πισω της η προϊουσα τριχοπτωση.
Την πρωτη φορα που μιλησα μαζι του δεν ηταν αντιθετος απλα δεν με παροτρυνε κιολας!Την δευτερη φορα που ξαναμιλησα του ανεφερα κιολας οτι του χρονου θα προσπαθησω γ παιδια κτλ και μου ειπε ξεκινα μισο mg που οσο να ναι θα δεις αποτελεσματα και μειωνονται κατα πολυ οι πιθανουητες για καποιο side.
Νομίζω έρχεται τσουνάμι μμ στη Starks,οπότε θεωρώ αυτό που ανέφερε ο Crossfire,πως θα πρέπει τα αποτελέσματα του Τιρκαλά να ομαδοποιηθούν όλα από τον Cvial και να μεταφερθούν στην κλινική.
Dpg καλώς ήρθες και βλέποντας την εικόνα σου,θα συμφωνήσω με τον tol πως χρειάζεσαι max 3000g μπροστά γιατί έχει μπει πολύ μέσα μέχρι το transition zone η αραίωση και 500g πίσω το πολύ.
Απλά επειδή πίσω έχεις πολύ μαλλί,αυτά που είναι σε τελογενή φάση όλα πιθανόν να φύγουνε και να αντικατασταθούνε με νέα υγιή πολύτριχα που θα δείχνουν άλλη εικόνα και άλλη κάλυψη.
Καλή επιτυχία εύχομαι.
Καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια σου?
Για πισω ναι υποθετω θα πεσουν αλλα αν ολα πανε καλα με τα 500 πισω θα δειξει πιο πυκνο
 

kharmacoma

Well-Known Member
Εμένα μου είπε ότι αν βάλεις σε μια ζυγαριά τι θα μου δώσει η φιναστερίδη vs στο οτι θα πρεπει να τη βαλω στη ζωή μου για πάντα - δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ. Αρα δεν ειναι κολλημενος υπέρ η κατά, πάντα ανά περίπτωση.
 

midnight express

Well-Known Member
Σιγουρα δεν ειναι κολημενος και σιγουρα εξεταζει κατα περιπτωση.Γιατρος ειναι και τα μετραει ολα.Φυσικα και γνωριζει οτι με φινα παιρνεις μπουστ.Εγω ειμαι 35 εκανα τα μερεμετια μου μου λεει καλο ειναι παρε ωστε να εχω εναν αερα χρονων μπροστα μου αν με πιασει να μην μπω νωριτερα για δευτερη.Εναν που ειναι 50 συν και εχει πολυ καλη δοτρια και γυμνες περιοχες επανω μπορει να του πει δεν χρειαζεται πλεον.Ειναι ανα περιπτωση και ηλικια.Αυτος βλεπει την δοτρια και αποφασιζει.Προσωπικα δεν μπορω να του βαλω ταμπελα αν ειναι υπερ η κατα.Δεν μου εδωσε ποτε τετοια εντυπωση οπως ειχε αναφερει ο αγαπητος φιλος TOL οτι ειναι καθετος.
 

vlafo

Well-Known Member
Η δότρια σου είναι έτσι από το ξύρισμα?
Γιατί δεν τη βλέπω και πολύ καλά,να του το πεις γιατί αν φαίνεται έτσι είναι σαν να κατεβαίνει επικίνδυνα χαμηλά το crown.
 

tol

Well-Known Member
Δεν μου εδωσε ποτε τετοια εντυπωση οπως ειχε αναφερει ο αγαπητος φιλος TOL οτι ειναι καθετος.

Φιλε μου, δεν μετεφερα τη δικη μου αποψη. Αλλωστε προσωπικα δεν εχω δει ουτε σε φωτογραφια τον κ. Τυρκαλα.

Η αποψη αυτη ειναι με βαση οσα ειχε αναφερει ο μεγαλυτερος πολέμιος της φιναστεριδης, ο Μεγας Γεωργιος ο Φιναστεριδομάχος. :) :D

Σε παρελθοντικα του ποσταρισματα, οταν ηθελε παση θυσια να μας πεισει οτι η φιναστεριδη ειναι το χαπι του διαβολου που μεταμορφωνει τους αντρακλες σε γυναια, επικαλουταν τις αποψεις του ειδικου, του κ. Τυρκαλα.

Με βαση, λοιπον, αυτες τις αναφορες θεωρησα οτι ο γιατρος ειναι καθετα αρνητικος στη ληψη φιναστεριδης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Μάκη νομίζω το νούμερο που έλεγες ήρθε γρήγορα.
Οπότε ο καθρέφτης είναι τα αποτελέσματα που θα έρθουν μαζεμένα.
 
Μπλουζα