Cvial, dr. jose lorenzo, fue, 2701 grafts, 19-20/7/2016 (2nd operation)

John1924

Active Member
Δεν το συζητάμε. Φυσικα οι δυνατότητες επιλογης που σου δίνει το ευρύ μπατζετ ειναι ανεκτιμητη. Και βέβαια όταν κατι σου πήγε καλά, προκαλεις την τύχη σου αν το αλλάξεις. Και βεβαια μην ξεχναμε ότι ο γιατρος που γνωρίζει το ιστορικο σου, πάντα ξεκινάει απο καλυτερη αφετηρια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Geo246

Member
Αν ενδιαφέρεται κανείς να βάλει 5000+ τριχοθυλάκια στο κεφάλι του, δεν νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στην τιμή αν σκεφτεί κανείς την διαφορά στο αποτέλεσμα.
 

aeratos28

Just aeratos
Geo246,αν παρακολούθησες την κουβέντα ,μιλάμε καθαρά για το οικονομικό μέρος και μόνο..ότι εδώ μπορείς να βάλεις τα 5000grafts με 4500€ και έξω στον πιο vfmτον erdogan,θες 13000€ πάνω κάτω.επειδη κάποια μέλη λένε ότι τα λεφτά είναι ίδια,με πολύ μικρή διαφορά..δεν μιλαμε ούτε για αποτελέσματα ούτε για συγκρίσεις ούτε για κάτι άλλο..ότι οι τιμές έξω είναι τριπλασιες λεμε.
Αν ενδιαφέρεται κανείς να βάλει 5000+ τριχοθυλάκια στο κεφάλι του, δεν νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στην τιμή αν σκεφτεί κανείς την διαφορά στο αποτέλεσμα.
 

aeratos28

Just aeratos
Άρα το θέμα είναι γιατί δεν μπήκαν τα 3800grafts ας πούμε με την μια?
Στη περίπτωση του Αλέξανδρου έχουμε την παντελή έλλειψη σοβαρου πλάνου σε όλο του το μεγαλείο,κατι για το οποίο δεν φταίει βέβαια ο Αλέξανδρος,.

Ουσιαστικά μιλάμε για χτίσιμο νέας hairline σε νέα hairline, σε μια μμ που ήταν επιτυχημένη.
 

Geo246

Member
Geo246,αν παρακολούθησες την κουβέντα ,μιλάμε καθαρά για το οικονομικό μέρος και μόνο..ότι εδώ μπορείς να βάλεις τα 5000grafts με 4500€ και έξω στον πιο vfmτον erdogan,θες 13000€ πάνω κάτω.επειδη κάποια μέλη λένε ότι τα λεφτά είναι ίδια,με πολύ μικρή διαφορά..δεν μιλαμε ούτε για αποτελέσματα ούτε για συγκρίσεις ούτε για κάτι άλλο..ότι οι τιμές έξω είναι τριπλασιες λεμε.

Για μένα δεν υπάρχουν οι "εδώ"

Συγκρίνω τον Λορέντζο μόνο με Κύπρο (και για να είμαι ειλικρινής μόνο με HDC). Me Ergogan και λοιπούς δεν έχω ασχοληθεί και μάλλον, ούτε πρόκειται ...

Για 6000 τχθλ η Κύπρος ζητά 14000€ και ο Λορέντζο 18000€. Για 4000€ διαφορά όταν το συνολικό ποσό έχει ανέβει σε τέτοια ύψη, θα προτιμήσω τον δεύτερο.

Αυτό βασικά εννοούσα
 

John1924

Active Member
Η αφετηρια της σκέψης σου αγαπητε Geo ειναι λάθος, με όλο το σεβασμό. Κάθε γιατρός/κλινική εχει τα ατού της και τα αρνητικά της. Για παραδειγμα, αν εσυ χρειαζεσαι χτισιμο χερλάιν με μονοτριχα και δεν τα διαθέτεις, πως ειναι δυνατόν να αποκλειεις εκ των προτέρων τον Ερντογκαν που ειναι εξπερτ στο παρσιαλ σπλίτινγκ? Η αν εισαι μεγάλο νόργουντ και χρειάζεσαι φύτρωση στο μεγιστο βαθμο γιατι έχεις έλλειψη τριχοθυλακίων, θα αποκλεισεις α πριόρι μια κλινική που παρουσιάζει υψηλότατες φυτρώσεις? Πολλές φορές οι αναγκες μας καθορίζουν τις επιλογές μας.
 

aeratos28

Just aeratos
Αδερφέ,εκτός κουβέντας είσαι όμως..συζητάμε για τιμή Ελλάδα με τοπ γιατρους εξωτερικού..και όταν λέμε τοπ,εννοούμε μόνο lorenzo erdogan..δεν έχει καμία σχέση ανάμεσα σε αυτούς η hdc ..anyway,είναι άλλη κουβέντα και αυτή όπως σου είπα.αλλο συζηταμε
Για μένα δεν υπάρχουν οι "εδώ"

Συγκρίνω τον Λορέντζο μόνο με Κύπρο (και για να είμαι ειλικρινής μόνο με HDC). Me Ergogan και λοιπούς δεν έχω ασχοληθεί και μάλλον, ούτε πρόκειται ...

Για 6000 τχθλ η Κύπρος ζητά 14000€ και ο Λορέντζο 18000€. Για 4000€ διαφορά όταν το συνολικό ποσό έχει ανέβει σε τέτοια ύψη, θα προτιμήσω τον δεύτερο.

Αυτό βασικά εννοούσα
 

Stripar

Established Member
Η αφετηρια της σκέψης σου αγαπητε Geo ειναι λάθος, με όλο το σεβασμό. Κάθε γιατρός/κλινική εχει τα ατού της και τα αρνητικά της. Για παραδειγμα, αν εσυ χρειαζεσαι χτισιμο χερλάιν με μονοτριχα και δεν τα διαθέτεις, πως ειναι δυνατόν να αποκλειεις εκ των προτέρων τον Ερντογκαν που ειναι εξπερτ στο παρσιαλ σπλίτινγκ? Η αν εισαι μεγάλο νόργουντ και χρειάζεσαι φύτρωση στο μεγιστο βαθμο γιατι έχεις έλλειψη τριχοθυλακίων, θα αποκλεισεις α πριόρι μια κλινική που παρουσιάζει υψηλότατες φυτρώσεις? Πολλές φορές οι αναγκες μας καθορίζουν τις επιλογές μας.
+1000
Για τον τρόπο σκέψης σου!
 

kolias

Active Member
απο την στιγμη που αποφασιζεις μεταμοσχευση 5000g με 6000g αυτα εχει το μενου αυτα θα παρουμε ολοι αργα η γρηγορα ....... απο κει και περα ο καθενας η τσεπη του και το αποτελεσμα του.
 

Harris_G

Well-Known Member
Η αφετηρια της σκέψης σου αγαπητε Geo ειναι λάθος,
Ακόμα δεν έχει καταλάβει ο κόσμος τι μπορεί να πάρει με 2.5/graft. Ο Erdo ειναι το απόλυτο value for money στον κοσμο και παιζει στο επιπεδο του Lorenzo, δεν επεται αυτου. Τωρα αν καποιους σας πιανει το αισθημα του 1821 εν ετει 2018,εγω σηκωνω τα χερια ψηλα...
 

PROF

Active Member
Επίσης παιδιά πρέπει να σας πω ότι μου κάνει εντύπωση ότι εδώ και δύο μήνες σας έχω αναφέρει κάποιες κλινικές, μάλιστα για μερικές σας έδωσα στο πιάτο ένα μεγάλο πακέτο πληροφοριών και ουδείς πραγματικά έψαξε, ενημερώθηκε, βρήκε στοιχεία, είδε πραγματικά τι ισχύει και τι όχι, κλπ. Αλλά αντίθετα πρωί μεσημέρι βράδυ Lorenzo - Erdogan. Όχι ότι οι γιατροί αυτοί δεν είναι πολύ καλοί, αλλά μία μεταμόσχευση έχει πολλές παραμέτρους και ξεκινάω:

  • Εξαγωγή ποιος την κάνει; Ο γιατρός που πάω ή κάποιος τεχνικός; Εάν μου πει κάποιος σιγά είναι εύκολη η εξαγωγή, με αυτό το σκεπτικό τότε γιατί είναι είναι δύσκολη η τοποθέτηση, γιατί δεν την κάνει και αυτή ο τεχνικός;
  • Πόσο χρόνο αφιερώνει μια κλινική για εσένα; Π.χ. για 5.100grafts η κλινική αφιέρωσε στον Πάνο 2 ημέρες, σε εμένα για 4.532grafts η κλινική αφιέρωσε 4 ημέρες. Πιστεύεται δηλαδή ότι ο χρόνος εξαγωγής και φύτευσης δε παίζει κανένα ρόλο;
  • Ποιοι επιμένουν για φάρμακα; Πιστεύετε ότι τα φάρμακα δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα;
  • Ποιοι μπορούν να αναλάβουν τα βαριά περιστατικά, έχουν ερευνήσει παραπάνω και μπορούν να βάλλουν στο παιχνίδι με επιτυχία και άλλα όπλα όπως beards - body grafts;
  • Στα εντυπωσιακά αποτελέσματα (dense packing) πόσα grafts χρεώθηκα και πόσα σπαταλήθηκαν για το αποτέλεσμα; Εννοώ ότι εάν σε κάποιον του βάλλω 70 ή 75grafts/cm2 στη Hairline και στο Forelock και τα 50 πόσο μάλλον τα 55 και 60 να φυτρώσουν το αποτέλεσμα εντυπωσιακότατο δε θα είναι; Συνεπώς δε παίζει ρόλο με χρήση πόσων grafts επιτυγχάνεται το αποτέλεσμα;
  • Πόσο γρήγορα ανταποκρίνονται στα mail σας, τις απορίες σας, κλπ. Δεν παίζει ρόλο για σας τόσο προ μτχ, όσο και μετά μτχ. η άμεση ανταπόκριση και επίλυση οποιασδήποτε απορίας;
  • Πόσο είναι το κόστος μάρκετινγκ - διαφήμισης της κάθε κλινικής; Γιατί στην τιμή έχετε την εντύπωση ότι δεν πληρώνετε και το Marketig; Θέλετε να πληρώνετε παροχές μάρκετινγκ ή πραγματικές παροχές επέμβασης;

Και πάρα πολλά άλλα που κανείς για να τα δει πρέπει να ψάξει αρκετά μόνος του και όχι να αναμασά ότι λένε οι άλλοι και πρωτίστως τα διεθνή forum που όπως έχει πει και ο Cvial θέλουν πολύ προσοχή.

Κλείνοντας να πω ότι θεωρώ Lorenzo και Erdogan πολύ καλές κλινικές, αλλά όλα τα παραπάνω τα ανέφερα για τα παιδιά που αναπαραγάγουν όλη την ώρα αυτές τις δύο λέξεις χωρίς να έχουν ψάξει σοβαρά με ιδία έρευνα το θέμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Επίσης παιδιά πρέπει να σας πω ότι μου κάνει εντύπωση ότι εδώ και δύο μήνες σας έχω αναφέρει κάποιες κλινικές, μάλιστα για μερικές σας έδωσα στο πιάτο ένα μεγάλο πακέτο πληροφοριών και ουδείς πραγματικά έψαξε, ενημερώθηκε, βρήκε στοιχεία, είδε πραγματικά τι ισχύει και τι όχι, κλπ. Αλλά αντίθετα πρωί μεσημέρι βράδυ Lorenzo - Erdogan. Όχι ότι οι γιατροί αυτοί δεν είναι πολύ καλοί, αλλά μία μεταμόσχευση έχει πολλές παραμέτρους και ξεκινάω:

  • Εξαγωγή ποιος την κάνει; Ο γιατρός που πάω ή κάποιος τεχνικός; Εάν μου πει κάποιος σιγά είναι εύκολη η εξαγωγή, με αυτό το σκεπτικό τότε γιατί είναι είναι δύσκολη η τοποθέτηση, γιατί δεν την κάνει και αυτή ο τεχνικός;
  • Πόσο χρόνο αφιερώνει μια κλινική για εσένα; Π.χ. για 5.100grafts η κλινική αφιέρωσε στον Πάνο 2 ημέρες, σε εμένα για 4.532grafts η κλινική αφιέρωσε 4 ημέρες. Πιστεύεται δηλαδή ότι ο χρόνος εξαγωγής και φύτευσης δε παίζει κανένα ρόλο;
  • Ποιοι επιμένουν για φάρμακα; Πιστεύετε ότι τα φάρμακα δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα;
  • Ποιοι μπορούν να αναλάβουν τα βαριά περιστατικά, έχουν ερευνήσει παραπάνω και μπορούν να βάλλουν στο παιχνίδι με επιτυχία και άλλα όπλα όπως beards - body grafts;
  • Στα εντυπωσιακά αποτελέσματα (dense packing) πόσα grafts χρεώθηκα και πόσα σπαταλήθηκαν για το αποτέλεσμα; Εννοώ ότι εάν σε κάποιον του βάλλω 70 ή 75grafts/cm2 στη Hairline και στο Forelock και τα 50 πόσο μάλλον τα 55 και 60 να φυτρώσουν το αποτέλεσμα εντυπωσιακότατο δε θα είναι; Συνεπώς δε παίζει ρόλο με χρήση πόσων grafts επιτυγχάνεται το αποτέλεσμα;
  • Πόσο γρήγορα ανταποκρίνονται στα mail σας, τις απορίες σας, κλπ. Δεν παίζει ρόλο για σας τόσο προ μτχ, όσο και μετά μτχ. η άμεση ανταπόκριση και επίλυση οποιασδήποτε απορίας;
  • Πόσο είναι το κόστος μάρκετινγκ - διαφήμισης της κάθε κλινικής; Γιατί στην τιμή έχετε την εντύπωση ότι δεν πληρώνετε και το Marketig; Θέλετε να πληρώνετε παροχές μάρκετινγκ ή πραγματικές παροχές επέμβασης;

Και πάρα πολλά άλλα που κανείς για να τα δει πρέπει να ψάξει αρκετά μόνος του και όχι να αναμασά ότι λένε οι άλλοι και πρωτίστως τα διεθνή forum που όπως έχει πει και ο Cvial θέλουν πολύ προσοχή.

Κλείνοντας να πω ότι θεωρώ Lorenzo και Erdogan πολύ καλές κλινικές, αλλά όλα τα παραπάνω τα ανέφερα για τα παιδιά που αναπαραγάγουν όλη την ώρα αυτές τις δύο λέξεις χωρίς να έχουν ψάξει σοβαρά με ιδία έρευνα το θέμα.
Το επίπεδο αξιόλογησης και κριτηρίων του καθενός είναι διαφορετικά και το επίπεδο ιεράρχησης επίσης διαφορετικό.
Όλα θέλουνε ψάξιμο αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να υποκαταστήσουμε τους γιατρούς όσο διαβασμένοι και να είμαστε.Συμφωνώ απόλυτα με τον proof αλλά έχω να προσθέσω πώς σε περίπτωση που θέλει κάποιος να σε ξεγελάσει θα το κάνει και απλά παίζει ρόλο πως θα στο σερβίρει απλά όσο πιο ενημερωμένος είσαι τόσο ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες.
Εμένα προσωπκά πέρα από τα points που επισημανθήκανε,προσωπικά με ενδιαφέρει η ουσία του αποτελέσματος σε πρώτη προτεραιότητα και μετά όλα τα υπολοιπα.Και σε άλλες χώρες έχουνε τρομερό επίπεδο παροχής υπηρεσιών και στα παίρνουνε κανονικά.Είναι σαν τα δημόσια νοσοκομεία που έχουν όλους τους πανεπιστημιακούς γιατρούς(όχι σαν κάποτε) αλλά άθλιες συνθήκες και πας σε ιδιωτικό και σε στέλνουν πάλι πίσω.
 

tasos33

Well-Known Member
Εχουμε ασχοληθει και με αλλους, πχ Freitas, προσωπικα εχω ανεβασει και περιστατικα του, μου εκανε εντυπωση πως για τον αριθμο graft που χρησιμοποιησε το αποτελεσμα εδειχνε σαν ειχε βαλει πολλα περισσοτερα, τωρα τι επαιζε αν επαιζε
ουδεις γνωριζει. Το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να συννενοηθεις εκει, δεν μιλανε αγγλικα, ειχε καλεσει προσφτα ενα μενος που γνωριζε ισπανικα και του ειπα πως ειναι κλεισμενος για κανα χρονο.


Εξαγωγή ποιος την κάνει; Ο γιατρός που πάω ή κάποιος τεχνικός; Εάν μου πει κάποιος σιγά είναι εύκολη η εξαγωγή, με αυτό το σκεπτικό τότε γιατί είναι είναι δύσκολη η τοποθέτηση, γιατί δεν την κάνει και αυτή ο τεχνικός;

Σιγουρα εχει σημασια ποιος κανει και τι αλλα μια κλινικη ειναι ομαδα και κρινεται εκ του αποτελεσματος.Οταν σταθερα παραγει αξιολογα αποτελεσματα δεν τον ενδιαγερει τον ασθενη ποιος κανει τι και πως. Ειναι κατι σαν την f1 o τεχνικος διευθυντης κατευθυνει τα παντα. Αν ερχονται οι νικες και τα πρωταθληματα ποιος ενδιαφερεται να μαθει ποιος ειναι αυτος που βιδωνει το μπουλωνι στον τροχο? Κανεις.

Πόσο χρόνο αφιερώνει μια κλινική για εσένα; Π.χ. για 5.100grafts η κλινική αφιέρωσε στον Πάνο 2 ημέρες, σε εμένα για 4.532grafts η κλινική αφιέρωσε 4 ημέρες. Πιστεύεται δηλαδή ότι ο χρόνος εξαγωγής και φύτευσης δε παίζει κανένα ρόλο;

Προσωπικα δε πιστευω οτι παιζει ιδιατερο ρολο αυτο.

Ποιοι επιμένουν για φάρμακα; Πιστεύετε ότι τα φάρμακα δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα;

Πολλοι επιμενουν για φαρμακα και σαφως επηρεαζουν, αυτοι οι πολλοι ομως παρουσιαζουν και πολλα περιστατικα ανευ φαρμακων.

Σχετικα με τα υπολοιπα το τι συμβαινει και πως αυτα τα ξερει ο γιατρος και η ομαδα, πχ ποσα κατεστραμενα graft εχει σε μια εξαγωγη ο erdo? Αν τον ρωτησεις θα σου πει 5% ξερουμε αν ειναι 5%? Αν μας λεει αληθεια η ψεματα? Καθε κλινικη
θελει να αυξησει τα κερδη της και για να αυξησει θα αποκρυψει καπως την αληθεια.

Επίσης παιδιά πρέπει να σας πω ότι μου κάνει εντύπωση ότι εδώ και δύο μήνες σας έχω αναφέρει κάποιες κλινικές, μάλιστα για μερικές σας έδωσα στο πιάτο ένα μεγάλο πακέτο πληροφοριών και ουδείς πραγματικά έψαξε, ενημερώθηκε, βρήκε στοιχεία, είδε πραγματικά τι ισχύει και τι όχι, κλπ. Αλλά αντίθετα πρωί μεσημέρι βράδυ Lorenzo - Erdogan. Όχι ότι οι γιατροί αυτοί δεν είναι πολύ καλοί, αλλά μία μεταμόσχευση έχει πολλές παραμέτρους και ξεκινάω:

  • Εξαγωγή ποιος την κάνει; Ο γιατρός που πάω ή κάποιος τεχνικός; Εάν μου πει κάποιος σιγά είναι εύκολη η εξαγωγή, με αυτό το σκεπτικό τότε γιατί είναι είναι δύσκολη η τοποθέτηση, γιατί δεν την κάνει και αυτή ο τεχνικός;
  • Πόσο χρόνο αφιερώνει μια κλινική για εσένα; Π.χ. για 5.100grafts η κλινική αφιέρωσε στον Πάνο 2 ημέρες, σε εμένα για 4.532grafts η κλινική αφιέρωσε 4 ημέρες. Πιστεύεται δηλαδή ότι ο χρόνος εξαγωγής και φύτευσης δε παίζει κανένα ρόλο;
  • Ποιοι επιμένουν για φάρμακα; Πιστεύετε ότι τα φάρμακα δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα;
  • Ποιοι μπορούν να αναλάβουν τα βαριά περιστατικά, έχουν ερευνήσει παραπάνω και μπορούν να βάλλουν στο παιχνίδι με επιτυχία και άλλα όπλα όπως beards - body grafts;
  • Στα εντυπωσιακά αποτελέσματα (dense packing) πόσα grafts χρεώθηκα και πόσα σπαταλήθηκαν για το αποτέλεσμα; Εννοώ ότι εάν σε κάποιον του βάλλω 70 ή 75grafts/cm2 στη Hairline και στο Forelock και τα 50 πόσο μάλλον τα 55 και 60 να φυτρώσουν το αποτέλεσμα εντυπωσιακότατο δε θα είναι; Συνεπώς δε παίζει ρόλο με χρήση πόσων grafts επιτυγχάνεται το αποτέλεσμα;
  • Πόσο γρήγορα ανταποκρίνονται στα mail σας, τις απορίες σας, κλπ. Δεν παίζει ρόλο για σας τόσο προ μτχ, όσο και μετά μτχ. η άμεση ανταπόκριση και επίλυση οποιασδήποτε απορίας;
  • Πόσο είναι το κόστος μάρκετινγκ - διαφήμισης της κάθε κλινικής; Γιατί στην τιμή έχετε την εντύπωση ότι δεν πληρώνετε και το Marketig; Θέλετε να πληρώνετε παροχές μάρκετινγκ ή πραγματικές παροχές επέμβασης;

Και πάρα πολλά άλλα που κανείς για να τα δει πρέπει να ψάξει αρκετά μόνος του και όχι να αναμασά ότι λένε οι άλλοι και πρωτίστως τα διεθνή forum που όπως έχει πει και ο Cvial θέλουν πολύ προσοχή.

Κλείνοντας να πω ότι θεωρώ Lorenzo και Erdogan πολύ καλές κλινικές, αλλά όλα τα παραπάνω τα ανέφερα για τα παιδιά που αναπαραγάγουν όλη την ώρα αυτές τις δύο λέξεις χωρίς να έχουν ψάξει σοβαρά με ιδία έρευνα το θέμα.
 

vlafo

Well-Known Member
Πως θα με βοηθήσετε για να ετοιμάσω μμ για πριν το καλοκαίρι;
Έχω νήμα με τίτλο μελλοντική μεταμόσχευση και φωτό και θέλω καθοδήγηση γιατί είμαι εξαιρετικά δύσκολος.
45 βλέπετε οπότε γνωρίζω τι ακριβώς ζητάω απλά το αποτέλεσμα σαν του CVIAL είναι το ιδανικό.
Με βάση την εικόνα μου μπορώ Ελλάδα ή όχι.Απλά τα πράγματα.
 

John1924

Active Member
Αγαπητέ vlafo ειναι τελειως λανθασμένη η αφετηρία της σκέψης σου. Κανενα αποτέλεσμα δεν μπορεί να είναι ίδιο με κάποιο άλλο γιατί κανένα κεφάλι δεν είναι ίδιο με καποιο άλλο. Η δικιά σου η τρίχα με του CVIAL δεν έχει καμία σχέση οπότε ανάλογο αποτέλεσμα εμφανισιακά δεν μπορείς να έχεις. Μπορείς όμως να έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για το δικό σου κεφάλι αν διαβάσεις και κάνεις σωστες επιλογές. Και όχι, τα πράγματα δεν είναι απλά. Αν ήταν απλά δεν θα είχε λόγο ύπαρξης το φόρουμ. Οποιος σου δώσει ευκολες απαντησεις και μαγικές λύσεις, μακρυα... Καλή συνέχεια στην αναζητηση σου σου εύχομαι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επίσης παιδιά πρέπει να σας πω ότι μου κάνει εντύπωση ότι εδώ και δύο μήνες σας έχω αναφέρει κάποιες κλινικές, μάλιστα για μερικές σας έδωσα στο πιάτο ένα μεγάλο πακέτο πληροφοριών και ουδείς πραγματικά έψαξε, ενημερώθηκε, βρήκε στοιχεία, είδε πραγματικά τι ισχύει και τι όχι, κλπ. Αλλά αντίθετα πρωί μεσημέρι βράδυ Lorenzo - Erdogan. Όχι ότι οι γιατροί αυτοί δεν είναι πολύ καλοί, αλλά μία μεταμόσχευση έχει πολλές παραμέτρους και ξεκινάω:

  • Εξαγωγή ποιος την κάνει; Ο γιατρός που πάω ή κάποιος τεχνικός; Εάν μου πει κάποιος σιγά είναι εύκολη η εξαγωγή, με αυτό το σκεπτικό τότε γιατί είναι είναι δύσκολη η τοποθέτηση, γιατί δεν την κάνει και αυτή ο τεχνικός;
  • Πόσο χρόνο αφιερώνει μια κλινική για εσένα; Π.χ. για 5.100grafts η κλινική αφιέρωσε στον Πάνο 2 ημέρες, σε εμένα για 4.532grafts η κλινική αφιέρωσε 4 ημέρες. Πιστεύεται δηλαδή ότι ο χρόνος εξαγωγής και φύτευσης δε παίζει κανένα ρόλο;
  • Ποιοι επιμένουν για φάρμακα; Πιστεύετε ότι τα φάρμακα δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα;
  • Ποιοι μπορούν να αναλάβουν τα βαριά περιστατικά, έχουν ερευνήσει παραπάνω και μπορούν να βάλλουν στο παιχνίδι με επιτυχία και άλλα όπλα όπως beards - body grafts;
  • Στα εντυπωσιακά αποτελέσματα (dense packing) πόσα grafts χρεώθηκα και πόσα σπαταλήθηκαν για το αποτέλεσμα; Εννοώ ότι εάν σε κάποιον του βάλλω 70 ή 75grafts/cm2 στη Hairline και στο Forelock και τα 50 πόσο μάλλον τα 55 και 60 να φυτρώσουν το αποτέλεσμα εντυπωσιακότατο δε θα είναι; Συνεπώς δε παίζει ρόλο με χρήση πόσων grafts επιτυγχάνεται το αποτέλεσμα;
  • Πόσο γρήγορα ανταποκρίνονται στα mail σας, τις απορίες σας, κλπ. Δεν παίζει ρόλο για σας τόσο προ μτχ, όσο και μετά μτχ. η άμεση ανταπόκριση και επίλυση οποιασδήποτε απορίας;
  • Πόσο είναι το κόστος μάρκετινγκ - διαφήμισης της κάθε κλινικής; Γιατί στην τιμή έχετε την εντύπωση ότι δεν πληρώνετε και το Marketig; Θέλετε να πληρώνετε παροχές μάρκετινγκ ή πραγματικές παροχές επέμβασης;

Και πάρα πολλά άλλα που κανείς για να τα δει πρέπει να ψάξει αρκετά μόνος του και όχι να αναμασά ότι λένε οι άλλοι και πρωτίστως τα διεθνή forum που όπως έχει πει και ο Cvial θέλουν πολύ προσοχή.

Κλείνοντας να πω ότι θεωρώ Lorenzo και Erdogan πολύ καλές κλινικές, αλλά όλα τα παραπάνω τα ανέφερα για τα παιδιά που αναπαραγάγουν όλη την ώρα αυτές τις δύο λέξεις χωρίς να έχουν ψάξει σοβαρά με ιδία έρευνα το θέμα.

Καταρχήν συμφωνώ ότι πιπιλίζουμε συνέχεια τις ίδιες καραμέλες. Η αγορά των μμ είναι δυναμική και εξελισσόμενη και πρέπει να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά για νέους γιατρούς και κλινικές. Βέβαια χρειαζόμαστε και feedback, οπότε η βοήθεια αυτών που έχουν κάνει μμ ή απλά consultation σε νέες κλινικές είναι ανεκτίμητη αφού οι πληροφορίες από τέτοια πηγή έχουν τεράστια αξία. Η δύναμη του φόρουμ δεν είναι μόνο οι απόψεις αλλά κυρίως οι τεκμηριωμένες παρουσιάσεις. Έτσι αναδεικνύονται οι νεες κλινικές. Σε αυτό το πλαίσιο αντιλαμβάνεσαι ότι δεν συμβάλλεις αφού δεν μας παρουσιάζεις το αποτέλεσμα σου. Αυτό όμως είναι δική σου επιλογή και απόλυτα σεβαστή. Ως προς αυτά που ανέφερες:

1. Εξαγωγή. Το έχω ξαναπεί και θα το επαναλάβω. Μια έμπειρη νοσηλεύτρια μπορεί να είναι καλύτερη από τον γιατρό. Είναι κοινό μυστικό και συμβαίνει στην πράξη. Το έχει παραδεχτεί και ο Erdo και ο Lorenzo (αλλά και άλλοι) και δεν είναι απλή δικαιολογία για να δικαιολογήσουν την μεθοδολογία τους. Είναι η πραγματικότητα και έχει και ονοματεπώνυμο (για όσους ξέρουν). Η εισαγωγή, όσον αφορά το pen, είναι αρκετά πιο πολύπλοκη γιατί εμπλέκει σχεδιασμό, φορά τοποθέτησης, κλπ, κλπ. Παρόλα αυτά και αυτή θα μπορούσε (υπό προυποθέσεις) να γίνει από νοσηλεύτρια αλλά όπως αντιλαμβάνεσαι εδώ αρχίζει και υπάρχει θέμα στον έλεγχο της κλινικής και οι λόγοι επιλογής μιας τέτοιας τακτικής δεν είναι μόνο ιατρικοί. Αν θες την αποψή μου αυτό που μετράει περισσότερο από όλα είναι η δημιουργία τεχνογνωσίας με την εφαρμογή ενός αυστηρού πρωτοκόλου με χρήση γιατρών & νοσηλευτριών, και η αξιολόγησή του με βάση τα αποτελέσματα. Θεωρείς ότι προσόν του Erdo είναι τα χέρια του? Αφού πλέον δεν χειρουργεί καν και παρόλα αυτά συνεχίζει και έχει εξαιρετικά αποτελέσματα. Το προσόν του είναι το μυαλό του, η αφοσίωση και το πάθος για την δουλειά του. H κλινική του και η τεχνογνωσία που έχει δημιουργήσει και συνέχεια εξελίσσει είναι αυτό που του δίνει το πλεονέκτημα.
2. Ο χρόνος εξαγωγής και φύτευσης παίζει ρόλο (μέχρι ένα βαθμό). Η εξαγωγή πρέπει να γίνεται χωρίς βιασύνη και με προσοχή ανάλογα με την περίπτωση. Συνήθως όμως οι πολύ καλοί βοηθοί είναι και οι πιο γρήγοροι απλά αυξομειώνουν ταχύτητα ανάλογα με την δυσκολία. Οι αργοί (και αυτοί που υποτίθεται προσέχουν) είναι οι χειρότεροι και πιο ατάλαντοι. Αυτό που μετράει εδώ πάνω απ' όλα είναι να υπάρχει οδηγία από τον γιατρό ότι ενδιαφέρει η ποιότητα εξαγωγής και όχι η ποσότητα. Εξάλλου κάθε κλινική μπορεί να αξιολογήσει την εξαγωγή γιατί κάθε graft που βγαίνει φαίνεται σε τι κατάσταση είναι αλλά και ο λόγος που πετυχαίνει κάθε extractor μπορεί να μετρηθεί. Η εισαγωγή από την άλλη πλευρά πρέπει να γίνεται σχετικά γρήγορα γιατί ο χρόνος παραμονής εκτός σώματος των graft μειώνει το survival rate. Το πιο σημαντικό και εδώ δεν είναι ο χρόνος, αλλά η μεθοδολογία εμφύτευσης. Η χρήση pen ή keep έχει αποδεδειμένα μεγάλα πλεονεκτήματα και υπερτερεί της συμβατικής μεθόδου με τσιμπιδάκια.
3. Στα φάρμακα έχουμε κάνει μεγάλη ανάλυση δεν χρειάζεται να αναφερθώ.
4. Σίγουρα η εμπειρία σε beard grafts, κλπ όταν δεν έχεις δότρια μετράει στην τελική απόφαση.
5. Dense packing. Σωστή παρατήρηση. Μια μέτρηση μπορεί να φανερώσει την αλήθεια.
6. Το preop kai postop support μετράει για την ψυχολογία και σε μερικές περιπτώσεις είναι σημαντικό αλλά δεν επηρεαζει το αποτέλεσμα.
7. Το κόστος μαρκετινγκ μέσω φόρουμ κλπ (ξέροντας από συζητήσεις με τους διαχειριστές των ξένων φόρουμ) είναι πολύ μικρό σε σχέση με τους τζίρους που κάνει ο Erdo, Lorenzo, κλπ. Καμμία σχέση με καταναλωτικά προιόντα, διαφημίσεις τηλεοράσεις, κλπ.
 

John1924

Active Member
@PROF Ευστοχη η παρατήρησή σου. Κλινικές επιπέδου υπάρχουν αρκετές και δεν περιορίζονται σε 2,3. Η αναλυση που ειχες κάνεις για τις τουρκικές κλινικές με "τσίγκλισε" και το εψαξα παραπάνω. Πιστευω ότι αν τα παιδια εδω περιορίζονται να μιλάνε για Ερντο- Λορενθο, ειναι επειδη απο τις συγκεκριμένες κλινικες έχουμε απτά περιστατικα στο φόρουμ και όσο να 'ναι ταυτιζομαστε λόγω της αμεσότητας. Αν κάποιος είχε παρουσιασει εδω επιτυχημενη μμ απο άλλη κλινικη, η κλινική αυτη αναμφιβολα θα ακουγοταν πολυ περισσοτερο.
 

PROF

Active Member
Αγαπητέ Cvial επέτρεψέ μου να έχω τις κάτωθι αντιρρήσεις:

1. Κατ΄ εμέ η σωστή εξαγωγή είναι εφάμιλλης δυσκολίας και σπουδαιότητας με την εισαγωγή. Τώρα εάν είναι εύκολο η δύσκολο να το πετύχει κάποιος προφανώς και είναι θέμα εξάσκησης και τεχνικής. Όμως όταν εγώ επιλέγω το x γιατρό ο οποίος απαιτεί και ένα πολύ μεγάλο ποσό απαιτώ από αυτόν να μου κάνει όλη την επέμβαση. Άλλωστε όπως έχω γράψει και στο παρελθόν από τους πέντε χειρούργους της HLC έψαξα και απαίτησα τον ένα που ήμουν σίγουρος για τις ικανότητές του. Και βέβαια δε θα μπορούσα ποτέ να μπω σε ένα χειρουργείο και να μου το κάνει ένα τυχαίος (μπορεί να ήταν και καλός) επειδή απλά ανήκει στην ομάδα ενός πολύ καλού χειρουργού που τηρεί πολύ καλά πρωτόκολλα. Άλλωστε δεν έχετε την απορία γιατί από την ίδια άριστη κλινική μερικές φορές βγαίνουν κάτι κουλά αποτελέσματα;

2. Ο χρόνος εξαγωγής και φύτευσης παίζει ρόλο σε πολύ μεγάλο βαθμό στο αποτέλεσμα μιας μεταμόσχευσης. Παίζει τεράστιο ρόλο στο transection των grafts και επίσης παίζει τεράστιο ρόλο στο χρόνο παραμονής εκτός σώματος των graft και συνεπώς στο survival rate.

Για το pen που λες νομίζω έχει αναλυθεί πολλές φορές και κυρίως στα διεθνή φόρουμ και οι απόψεις διίστανται, υπάρχουν πλεονεκτήματα, αλλά υπάρχουν και μειονεκτήματα. Εάν ήταν σίγουρα καλύτερο δε θα το είχαν γυρίσει όλες οι κλινικές στο pen, τόσο δύσκολο είναι το μάθουν; Εδώ το δουλεύουν οι κοπέλες του Β.

Καθαρά προσωπική μου άποψη είναι γενικώς το θέμα εργαλεία είναι μια τεράστια μπίζνα (ίσως μεγαλύτερη και από την ίδια τη μεταμόσχευση) και όλοι οι μεγαλοσχήμονες γιατροί προσπαθούν να παίξουν στο παιχνίδι.

3. Το preop και postop support μετράει για την ψυχολογία και σε μερικές περιπτώσεις είναι σημαντικό αλλά δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα, επηρεάζει όμως τη συνολική διαδικασία της μεταμόσχευσης. Προσωπικά δε για εμένα ήταν και είναι θεμελιώδες να μπορώ να έχω άριστη επικοινωνία με τους "συμβούλους μου", πόσο μάλλον όταν αυτό αφορά ιατρικά θέματα που οι ανασφάλειες και η ψυχολογία μου μπορεί να χτυπάνε και κόκκινο.

4. Το κόστος μάρκετινγκ κατ΄ εμέ δεν είναι καθόλου μικρό σε σχέση με τους τζίρους που κάνει ο Erdo, Lorenzo, και να το κάνω πιο απλά. Οι εγκαταστάσεις του Erdo είναι κομμάτι του μάρκετινγκ; Η συνεργασία του Λορέντζο με τη Farjo clinic ήταν κομμάτι του μάρκετινγκ; Τα διεθνή forum είναι κομμάτι του μάρκετινγκ;
Τα συνέδρια και οι βραβεύσεις κατά καιρούς είναι κομμάτι του μάρκετινγκ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
1. Η εξαγωγή σε σχέση με την τοποθέτηση έχει μια μεγάλη διαφορά. Στην εξαγωγή βλέπεις τι έχεις πετύχει (αν έχεις transection, κλπ) και μπορείς μετά τα πρώτα graft να διορθώσεις. Στην τοποθέτηση δεν έχεις καμμία τέτοια δυνατότητα , το αποτέλεσμα το βλέπεις μετά το πέρας της φύτρωσης και δεν διορθώνεται.

Η τακτική σου να διαλέξεις γιατρό ο οποίος κάνει τα πάντα είναι σωστή αλλά δεν σημαίνει ότι είναι μονόδρομος ή ότι είναι και η καλύτερη επιλογή. Πιθανότατα κάποιες από τις νοσηλεύτριες του Erdo, του Lorenzo ή και άλλων να έχουν καλύτερα skills εξαγωγής από τον γιατρό στον οποίο έκανες την επεμβασή σου. Ο γιατρός έχει την ευθύνη να ξεχωρίζει τα ταλέντα, να τα εκπαιδεύει, και να κρατάει τα τοπ (τα οποία είναι καλύτερα από αυτόν) ανεβάζοντας το επίπεδο. Έτσι υπάρχει εξέλιξη αφού αυτό που τον ενδιαφέρει ή πρέπει να τον ενδιαφέρει είναι το αποτέλεσμα και όχι ο εαυτός του. Σε κατ' ιδίαν συζητήσεις με Lorenzo, Erdogan, Feriduni, κλπ όλοι έχουν παραδεχθεί ότι οι περισσότερες νοσηλευτριές τους ξεπερνούν σε skills εξαγωγής λόγω ηλικίας και το βασικότερο λόγω selection, εχουν δοκιμάσει αρκετές δεκάδες πριν καταλήψουν στις 3-4 που έχουν. Ο δε Lorenzo στην τελευταία μμ που έκανε στον εαυτό του τον περασμένο Νοέμβριο δεν έβαλε την Villa να κάνει την εξαγωγή αλλά μια από τις νοσηλεύτριες που έχει.

Ο γιατρός που κάνει τα πάντα έχει φυσικούς περιορισμούς στους εξαντλητικούς ρυθμούς των μμ, κάποτε θα γεράσει, θα χάσει την οξύτητα της ορασής του, θα ξεμείνει από επιλογές. Aν είναι τίμιος θα αποσυρθεί χάνοντας φυσικά αντίστοιχα έσοδα, οπότε όπως καταλαβανεις υπάρχει conflict of interest. Φυσικά θα μου πεις, θα διαλέξω γιατρό όταν είναι στα ντουζένια του κλπ, κλπ όπως και το έκανες. Εγώ θα σου απαντήσω ξανά ότι καλά έκανες αλλά δεν είναι η μόνη επιλογή και σίγουρα δεν υπάρχουν πολλές τέτοιες για να διαλέξεις.

2. Δεν είναι ιατρικοί οι λόγοι. Όταν είσαι γιατρός και θες να κάνεις κάτι (και να μην δουλεύουν μόνο οι νοσηλεύτριες) είτε λόγω νομοθεσίας είτε λόγω μαρκετινγκ το pen είναι εφιάλτης. Τα incisions είναι απείρως πιο εύκολη διαδικασία και λιγότερο χρονοβόρα σε σχέση με το pen και τα skills που χρειάζεσαι. Μπορείς άνετα να κάνεις 2-3 περιστατικά την ημέρα χωρίς κούραση και χωρίς άλλο γιατρό (και πιθανό μελλοντικό ανταγωνιστή). Με pen κάτι τέτοιο είναι αδύνατον εκτός και αν είσαι Lorenzο με την μοναδική ταχύτητα που έχει και προλαβαίνει 2-3 ασθενείς την ημέρα. Το γεγονός ότι ο Erdo το γύρισε στο keep λέει πολλά. Το καλό handling των graft στην εισαγωγή αυξάνει το survival rate των τριχών και όχι μόνο των graft. Σίγουρα τα εργαλεία είναι μεγάλη μπίζνα αλλά αυτό ισχύει περισσότερο για τα ίδια τα εργαλεία και όχι για το concept.

3. Σε αυτό θα συμφωνήσω.

4. Εδώ πρέπει να διαχωρίσουμε τι εννοούμε μάρκετινγκ. Εγώ μιλώ για καθαρά προωθητικές ενέργειες όπως διαφήμιση σε φόρουμ, καμπάνιες, κλπ. Τα συνέδρια και οι βραβεύσεις βγάζουν τα εξοδά τους από τις συνδρομές και δεν επιβαρύνουν τις τιμές των κλινικών (το ξέρω από πρώτο χέρι λόγω workshop, μπορεί να βγάζουν και χρήματα). Τώρα ως προς τα 2 παραδείγματα που ανάφερες: Η συνεργασία του Lorenzo με την Farjo clinic έγινε για άλλους λόγους που δεν θα ήθελα να ανακοινώσω δημόσια (ευχαρίστως αν θες σε pm) και καμμία σχέση δεν έχουν με μαρκετινγκ. Γενικά το μάρκετινγκ του Lorenzo είναι ερασιτεχνικό και ξέρω πολύ καλά από μάρκετινγκ, οι δε εγκαταστάσεις του πολύ λιτές. Οι εγκαταστάσεις του Erdo εμπεριέχουν και κομμάτι του μάρκετινγκ αλλά και ουσία. Γενικά ο Erdo σαν χαρακτήρας είναι μεγαλομανής (σαν τον συνονόματό του) και οι εγκαταστάσεις του μάλλον συνάδουν περισσότερο με τον χαρακτήρα του και την επίδειξη παρά με το μάρκετινγκ.
 

vlafo

Well-Known Member
Αγαπητέ vlafo ειναι τελειως λανθασμένη η αφετηρία της σκέψης σου. Κανενα αποτέλεσμα δεν μπορεί να είναι ίδιο με κάποιο άλλο γιατί κανένα κεφάλι δεν είναι ίδιο με καποιο άλλο. Η δικιά σου η τρίχα με του CVIAL δεν έχει καμία σχέση οπότε ανάλογο αποτέλεσμα εμφανισιακά δεν μπορείς να έχεις. Μπορείς όμως να έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για το δικό σου κεφάλι αν διαβάσεις και κάνεις σωστες επιλογές. Και όχι, τα πράγματα δεν είναι απλά. Αν ήταν απλά δεν θα είχε λόγο ύπαρξης το φόρουμ. Οποιος σου δώσει ευκολες απαντησεις και μαγικές λύσεις, μακρυα... Καλή συνέχεια στην αναζητηση σου σου εύχομαι.
Αγαπητέ John είναι προφανή αυτά που λές και αυτονόητα, απλά ανέφερα τον CVIAL οχι για να ταυτιστώ μαζί του αλλά όσον αφορά το κομμάτι της δουλειάς που έκανε και είναι εξαιρετική.Οποιαδήποτε δουλειά είναι καλά σχεδιασμένη και έχει πλάνο και ξέρεις τι θέλεις και τι ζητάς κα το συζητήσεις και είναι ρεαλιστικό πάνω από όλα ναι θα έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Με αυτή τη λογική και για εμένα προσωπικά τα πράγματα είναι απλά γιατι ξέρω τι θέλω και τι ζητάω.
Αυτό όμως που προσπαθώ να κάνω και για αυτό θέλω να βλέπω παραδείγματα είναι χειροπιαστά πράγματα για να μπορέσω να εστιάσω σε αυτό που θέλω.Γιατί έχω δει δουλειές(ο αδερφός μου στην Αμερική)καταπληκτικές,αλλά καταλαβαίνω ποιός έχει κάνει και ποιός όχι.Εγώ εκεί έχω το πρόβλημα θέλω φοβερη ανομοιομορφία που να μην μπορείς να καταλάβεις.Αυτό σε πληροφορώ είναι εξαιρετικά δύσκολο.
Και ο CVIAL που έχει κάνει εξαιρετική δουλειά σε κάποιες λήψεις το καταλαβαίνω.Μπορεί από κοντα να είναιακόμα καλύτερος.
 
Μπλουζα