Cvial, dr. jose lorenzo, fue, 2701 grafts, 19-20/7/2016 (2nd operation)

aeratos28

Just aeratos
Prof υπάρχει και μια άλλη παράμετρος την ποία δεν υπολογισες όμως..το 60+% των περιπτώσεων και εδώ στο φόρουμ αλλά και γενικά ,το πρόβλημα τους λύνεται με επεμβάσεις που δεν χρειάζονται πάνω από 2500-3000grafts..ας πούμε εδώ Ελλάδα για να βάλεις αυτά τα grafts,χρειάζεσαι από 3000 ως 3500€..σε lorenzo που είπες ,χρειάζεσαι 11000-12000€ + έξοδα (αποστολής)..αεροπορικά,ξενοδοχεία κτλ που είπες.σε erdogan που είναι οικονομικότερος 8000-8500€ με όλα μέσα τα έξοδα σίγουρα τα θες..για τον freitas δεν το συζητάω γιατί αν είναι να μπεις σε διαδικασία μεταμόσχευσης στο εξωτερικό με ανάλογο κόστος δεν σκέφτεσαι κάτι λιγότερο από erdogan η lorenzo..δεν λέω αν είναι καλός,κακός,αν αξίζει τα λεφτά του κτλ.καταλαβες τι λέω..αλλά και πάλι αν είναι πολλά τα grafts,έχουμε παραδείγματα που για 5000grafts έχουν δώσει 4500€ εδώ..δεν έχει καμία οικονομική επαφή από όπου και αν το δεις..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John1924

Active Member
Συγκρίνοντας με βαση την προσωπική μου εμπειρια, εχοντας σπουδάσει και δουλέψει στην Ισπανια, δεν ξέρω αν οι πελάτες του Λορενθο ήταν λιγότερο ή περισσότερο ευκατάστατοι αλλά σίγουρα ο μέσος μισθός ενός εργαζομένου στην Ισπανία δεν συγκρινεται με το μεσο μισθο ένος 30αρη στην Ελλάδα. Επισης δεν πρεπει να υποτιμάται η παράμετρος του κόστους. Ο μεσος αντρας που θέλει να κανει μμ ειναι ως επι το πλειστον μεταξυ late 20s - 30s. Στην Ελλαδα λόγω κρισης κλπ, σε αυτες τις ηλικιες οι μισθοι ειναι ντροπιαστικοι. Οταν μια κλινική του προσφερει ενα καλο affordable αποτελεσμα, θα ειναι ουτοπικο να ψαχτει για το τελειο αλλά ΜΗ οικονομικά εφικτο ονειρο. Και στην τελική ολα ειναι θέμα προτεραιτητων. Με 15 χιλιαδες ευρώ, αλλος βαζει μαλλιά, αλλος παιρνει αυτοκίνητο και αλλος βαζει κατι παραπανω και κανει ενα καλο μεταπτυχιακο στο IESE. Και αυτο στην περιπτωση που καποιος τα εχει. Γιατι υπαρχει και η περιπτωση να μαζευει το 100ρικο καθε μηνα για να πραγματοποιησει το ονειρο του
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το πρόβλημα Αερατε είναι ότι «νομίζουν» ότι χρειάζονται 2500 & 3000g κατά το γνωστό «όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια» επειδή συμβιβάζονται με μέτριες πυκνότητες. Το 60% του φόρουμ αν ήθελε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα με καλές πυκνότητες θα χρειαζόνταν από 4000-6000g.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συγκρίνοντας με βαση την προσωπική μου εμπειρια, εχοντας σπουδάσει και δουλέψει στην Ισπανια, δεν ξέρω αν οι πελάτες του Λορενθο ήταν λιγότερο ή περισσότερο ευκατάστατοι αλλά σίγουρα ο μέσος μισθός ενός εργαζομένου στην Ισπανία δεν συγκρινεται με το μεσο μισθο ένος 30αρη στην Ελλάδα. Επισης δεν πρεπει να υποτιμάται η παράμετρος του κόστους. Ο μεσος αντρας που θέλει να κανει μμ ειναι ως επι το πλειστον μεταξυ late 20s - 30s. Στην Ελλαδα λόγω κρισης κλπ, σε αυτες τις ηλικιες οι μισθοι ειναι ντροπιαστικοι. Οταν μια κλινική του προσφερει ενα καλο affordable αποτελεσμα, θα ειναι ουτοπικο να ψαχτει για το τελειο αλλά ΜΗ οικονομικά εφικτο ονειρο. Και στην τελική ολα ειναι θέμα προτεραιτητων. Με 15 χιλιαδες ευρώ, αλλος βαζει μαλλιά, αλλος παιρνει αυτοκίνητο και αλλος βαζει κατι παραπανω και κανει ενα καλο μεταπτυχιακο στο IESE. Και αυτο στην περιπτωση που καποιος τα εχει. Γιατι υπαρχει και η περιπτωση να μαζευει το 100ρικο καθε μηνα για να πραγματοποιησει το ονειρο του

Σε αυτό δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Η αγοραστική δύναμη του Έλληνα (ιδιαίτερα στις ηλικίες που αναφέρεις) έχει καταρακωθεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

PROF

Active Member
Αεράτε επέτρεψέ μου να έχω τις εξής αντιρρήσεις:
  • Η πλειονότητα που κάνει επεμβάσεις χρειάζεται κατά μέσο όρο πάνω από 5000grafts, είτε λόγω του πραγματικού προβλήματος (μεγάλα NW), είτε λόγω της σωστής πυκνότητας που πρέπει να υπάρχει μετά από μια σωστή μεταμόσχευση.
  • Το κόστος που ανέφερες αφορά μόνο μια Ελληνική κλινική με όσα χίλια μύρια έχουν αναφερθεί γι΄ αυτή στο forum
  • To να λέμε ότι Freitas, Heinicke, HLC, κλπ. δεν είναι δυνατές επιλογές είναι ισοδύναμο με το ότι οι μεγάλοι παίκτες πρέπει να παίζουν μόνο Ρεάλ και Μπαρτσελόνα, και ότι Μπάγερν, Μάντσεστέρ, Γιουβέντους, κλπ. δεν είναι μεγάλες ομάδες και δεν αξίζει να πάρεις μεταγραφή, οπότε καλύτερα να παίζεις στο Λεβαδειακό εάν δε μπορείς Ρεάλ και Μπάρτσα.
 

aeratos28

Just aeratos
Δεν ισχύει πάντα αυτό που λες.σε κάποιες περιπτώσεις μόνο..αν είναι κάποιος norwood 5 προς 6, δηλαδή παραλίγο Βέγγος,και παει να βάλει 2500-3000 grafts και νομίζει ότι θα γεμίσει μαλλιά ναι..αυτό δεν σημαίνει ότι συμβιβάζονται με μετριότητες κτλ.σημαινει ότι είναι ανίδεοι επί του θέματος..οι κλινικές λεφτά θέλουν,οκ λένε..γιατί αν ενημερώσουν ότι με αυτά τα grafts θα κάνει μια τρύπα στο νερό,και ότι χρειάζονται τα 2πλα και 3πλα ,που αυτό σημαίνει και αρκετά μεγαλύτερο κόστος,δεν θα έχουν πελάτες..βρώμικο συμπέρασμα,αλλά έτσι είναι..για αυτό ας μαθαίνει και ο καθένας από μόνος του για να μην τον πιάνει κότσο κανείς..ομως όπως έχω ξαναπεί είναι θέμα του πόσο ενημερωμένος είναι κάποιος.ο Αλέξανδρος σε όλη την α ζώνη έβαλε 3800grafts..δεν συμβιβάστηκε σε μετριότητες,πάει για ένα δυνατό αποτέλεσμα και μακάρι να το πάρει.αρα είναι θέμα και απαιτήσεων του καθενός.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν εξαιρέσεις τα NW3, από εκεί και πάνω όλοι παίζουν στα νούμερα που σου γράφω. Αλλιώς μιλάμε για αναγκαστικό συμβιβασμό, ο οποίος δεν είναι φυσικά κατακριτέος, αρκεί να υπάρχει αυτογνωσία. Ο Αλέξανδρος τι NW ήταν;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

aeratos28

Just aeratos
Σχεδόν κοντά είναι και οι 2 κλινικές prof.και βεκρής και dhi..αν δεις το φόρουμ σε σχετικά πρόσφατες επεμβάσεις είναι παρόμοιες οι χρεώσεις..αν δεις το νήμα του Βαγγέλη,έκανε 2 επεμβάσεις,η πρώτη πλήρωσε 2500€ για 1750grafts,η δεύτερη 2500€ για 1950 αν δεν κάνω λάθος..σύνολο 3700grafts=5000 €..εγώ διαφωνώ πάντως για τα νούμερα που λέτε.αν ας πούμε ο cvial με το πρόβλημα που είχε και με 5200grafts έχει αυτό το αποτέλεσμα που έχει,σκέψου έναν με norwood 2 προς 3..αν βάλει πάνω κάτω τα ίδια θα μιλάμε για Ρουβά κανονικά..για Ρουβάδες μιλατε,αλλιώς δεν βρίσκω λόγο τοποθέτησης τόσων grafts σε norwood ως το ανώτερο το 3.που είναι η πλοιοψηφια
 

tasos33

Well-Known Member
Στη περίπτωση του Αλέξανδρου έχουμε την παντελή έλλειψη σοβαρου πλάνου σε όλο του το μεγαλείο,κατι για το οποίο δεν φταίει βέβαια ο Αλέξανδρος,.

Ουσιαστικά μιλάμε για χτίσιμο νέας hairline σε νέα hairline, σε μια μμ που ήταν επιτυχημένη.


Δεν ισχύει πάντα αυτό που λες.σε κάποιες περιπτώσεις μόνο..αν είναι κάποιος norwood 5 προς 6, δηλαδή παραλίγο Βέγγος,και παει να βάλει 2500-3000 grafts και νομίζει ότι θα γεμίσει μαλλιά ναι..αυτό δεν σημαίνει ότι συμβιβάζονται με μετριότητες κτλ.σημαινει ότι είναι ανίδεοι επί του θέματος..οι κλινικές λεφτά θέλουν,οκ λένε..γιατί αν ενημερώσουν ότι με αυτά τα grafts θα κάνει μια τρύπα στο νερό,και ότι χρειάζονται τα 2πλα και 3πλα ,που αυτό σημαίνει και αρκετά μεγαλύτερο κόστος,δεν θα έχουν πελάτες..βρώμικο συμπέρασμα,αλλά έτσι είναι..για αυτό ας μαθαίνει και ο καθένας από μόνος του για να μην τον πιάνει κότσο κανείς..ομως όπως έχω ξαναπεί είναι θέμα του πόσο ενημερωμένος είναι κάποιος.ο Αλέξανδρος σε όλη την α ζώνη έβαλε 3800grafts..δεν συμβιβάστηκε σε μετριότητες,πάει για ένα δυνατό αποτέλεσμα και μακάρι να το πάρει.αρα είναι θέμα και απαιτήσεων του καθενός.
 

aeratos28

Just aeratos
Ο Αλέξανδρος είχε forelock,κάπως χαλασμένο αλλά είχε όμως,και είχε χάσει κροτάφους κτλ..το ανώτερο να πω προς 3 πήγαινε..
Αν εξαιρέσεις τα NW3, από εκεί και πάνω όλοι παίζουν στα νούμερα που σου γράφω. Αλλιώς μιλάμε για αναγκαστικό συμβιβασμό, ο οποίος δεν είναι φυσικά κατακριτέος, αρκεί να υπάρχει αυτογνωσία. Ο Αλέξανδρος τι NW ήταν;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

aeratos28

Just aeratos
Τάσο δεν ήθελε να κατέβει ο Αλέξανδρος καθόλου.ηθλε την τριγωνική hairline γιατί έλεγε πως έτσι ήταν πάντα..μετά γλυκαθηκε και ξαναπήγε για να την φτιάξει έτσι όπως τώρα είναι..
Στη περίπτωση του Αλέξανδρου έχουμε την παντελή έλλειψη σοβαρου πλάνου σε όλο του το μεγαλείο,κατι για το οποίο δεν φταίει βέβαια ο Αλέξανδρος,.

Ουσιαστικά μιλάμε για χτίσιμο νέας hairline σε νέα hairline, σε μια μμ που ήταν επιτυχημένη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John1924

Active Member
Η αυτογνωσία ειναι το Νο 1 στη μμ αλλά και γενικως. Να ξερεις τι εισαι, τι θέλεις, τι πραγματικά μπορεις και πως να το διεκδικησεις με τις μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας. Ολα τα άλλα ειναι (με όλο το σεβασμό) δευτερευουσες συζητησεις
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αερατε έρχεσαι στα λόγια μου. Το 80% του φόρουμ θα καταλήξουν από NW4-7 ακόμα και αν σε νεαρή ηλικία όταν σκέφτονται την μμ είναι NW2. Άρα τελικά τα graft που θα βάλουν είναι πολλά, απλά θα χρειαστεί να κάνουν 2 ή και παραπάνω μμ. σε βάθος χρόνου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

John1924

Active Member
Αυτο το "βαθος χρονου" ομως κανει τη διαφορα. Στα 30 ισως σε παιρνει μονο για AHC ή DHI. Στα 40 θα σε παιρνει για Ερντο. Στα 50 πιθανως και για Lorenzo
 

tasos33

Well-Known Member
Τάσο δεν ήθελε να κατέβει ο Αλέξανδρος καθόλου.ηθλε την τριγωνική hairline γιατί έλεγε πως έτσι ήταν πάντα..μετά γλυκαθηκε και ξαναπήγε για να την φτιάξει έτσι όπως τώρα είναι..
Ήταν προφανές ότι το σωστό πλάνο ήταν αυτό τελικά έγινε, φαινόταν από ττην αρχή ουσιαστικά αυτός που χάραξε στρατηγική ήταν ο ασθενής που δε γνωρίζει η κλινική που γνωρίζει?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτο το "βαθος χρονου" ομως κανει τη διαφορα. Στα 30 ισως σε παιρνει μονο για AHC ή DHI. Στα 40 θα σε παιρνει για Ερντο. Στα 50 πιθανως και για Lorenzo

Ως προς το οικονομικό μάλλον. Το πλάνο όμως και οι ενέργειες πρέπει να γίνουν σωστά από την αρχή για ένα φαινόμενο που μπορεί να εξελιχθεί αργά ή γρήγορα, κανείς δεν το ξέρει. Το σωστότερο είναι να "παντρευτείς" μια κλινική και να υλοποιήσεις το πλάνο σταδιακά όσο εξελίσσεται. Εκεί έχεις πλέον οικονομίες κλίμακας που σου αυξάνουν το value for money, ένα ιατρικό ιστορικό και την ίδια μεθοδολογία. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα δικό μου, στην 2η μμ μου επειδή η εξαγωγή μου ήταν δύσκολη λόγω κατσαρής τρίχας, ο Lorenzo μου έβαλε την ίδια κοπέλα που είχε κάνει την πρώτη εξαγωγή και θυμόταν την περιπτωσή μου.

Προφανώς μπορείς και να αλλάξεις κλινικές και μεθοδολογίες αν το οικονομικό είναι τόσο καθοριστικό. Δεν σημαίνει όμως ότι είναι και η σωστότερη λύση.
 

John1924

Active Member
Προφανως και δεν μιλαω για το ορθοτερο. Μιλαω για το συνηθως συμβαινον και πλεον εφικτο. Διαφωνω επισης με το να "παντρευτεις" μια κλινική. Η βελτιωση και αναβάθμιση ειναι στο dna του ανθρωπου οπότε ειναι λογικό οταν καταστει εφικτο (πόροι) να θελησεις να ανεβεις επίπεδο. Επιπλεον, σε περιπτωση λάθος επιλογης, αυτονοήτως θα αλλάξεις. Τα λαθη δεν ειναι καταδικαστικά αρκει να διορθωνονται και να μην επαναλαμβανονται
 

Stripar

Established Member
Όπως είχα αναλύσει στο νήμα του Αλέξανδρου,

Οι σπασμωδικές και επιπόλαιες κινήσεις σχεδιασμού εξ αρχής (εκατέρωθεν),
τον οδήγησαν για δέυτερη φορά σε μτχ
(κάτι που θα μπορούσε να είχε αποφύγει εξ αρχής)
σπατάλη μοσχευμάτων και ιδίως μονότριχων ,
και ακόμα και άν κατά δηλωση του Αλέξανδρου η κλινική δέν έβρισκε κάποιο πρόβλημα με τον διαθέσιμο αριθμό μονότριχων,
κατόπην εορτής και για τον επανασχεδιασμό κροτάφων και πύκνωση Hairline η κλινική χρησιμοποίησε ΜΟΛΙΣ 155 grafts μονότριχων!...ΜΟΛΙΣ !!!

Νούμερο αρκετά μικρό για την ανάδειξη ενός φυσικού επανασχεδιασμού κροτάφων και πύκνωσης hairline.

Εικάζω λοιπόν ,
ότι ο λάθος σχεδιασμός που έγινε εξαρχής,
ο περιορισμένος αριθμός μονότριχων που τοποθετήθηκε στην δεύτερη μτχ
και ένα σοβαρό σχεδιαστικό λάθος που έγινε επιπρόσθετα (στην 2η μτχ),

Θα μας οδηγήσει σε ένα χρόνο απο τώρα να λέμε ότι η πρώτη μτχ του ήταν πιό επιτυχής
(ακόμα και άν είχε λιγότερα grafts) και καλύτερα να μήν είχε κάνει την δεύτερη!.

Πόσο κρίμα θα είναι...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν δεν είσαι ευχαριστημένος ή ενσυνείδητα το έκανες λόγω budget, φυσικά και η βελτίωση και η αναβάθμιση είναι ενδεδειγμένες και επιβεβλημένες.

Αυτό που εννόω είναι ότι αν έχεις την δυνατότητα να κάνεις από την αρχή μια πολύ καλή επιλογή σε συμφέρει να την «παντρευτείς» και για τις επόμενες μμ για τους λόγους που προανέφερα.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

PROF

Active Member
Και κάτι ακόμα όσον αφορά αυτό που ρώτησε ο Kollias δηλαδή εάν ο Cvial το μετάνιωσε που πλήρωσε τόσα χρήματα,
θα σας πω το εξής. Εντάξει και εγώ δεν είχα πρόβλημα και μπορούσα άνετα να διαθέσω ένα αρκετά μεγάλο ποσό για μεταμόσχευση, αλλά σε κανένα δεν αρέσει να ξοδευει τα λεφτά του χωρίς λόγο.

Όμως πρέπει να παραδεχτώ ότι μέχρι και σήμερα ούτε μία μέρα δεν πέρασε από το μυαλό μου
ξανά το κόστος πέρα από τη στιγμή που τα πλήρωσα, αντίθετα πολλές φορές σκέφτομαι ξανά και ξανά πως έκανα τόσα χρόνια υπομονή (περιμένοντας συνεχώς βελτιώσεις στον τομέα μεταμόσχευσης), αλλά και άντεξα έναν συνεχή αγώνα με καθημερινό καμουφλάζ (μη ρωτάτε που καθόταν το άτιμο το τοπίκ) και δεν έφαγα καμμιά χοντροφόλα όλα αυτά τα πέτρινα χρόνια των μεταμοσχεύσεων σε όλη τη δεκαετία 2000-2010.
 
Μπλουζα