Cvial, dr. jose lorenzo, fue, 2552 grafts, 24-25/8/2015

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
καλή επιτυχία να έχεις cvial.!ευχομαι να πάει όπως θέλεις εσύ το αποτέλεσμα σου.αυτή η επέμβαση για εμένα είναι η πιο σημαντική,θα (δεσεις)hwirline με temple points,μικρή πυκνωσουλα στη hairline και το κομμάτι πίσω από εκεί που δουλεψατε την πρώτη φορά αν δεν κάνω λάθος.νομίζω πως θα είναι τέλειο το θεαμα.. περιμένω ανυπόμονα να δω τα temples σου με τη hairline..;)καλή συνέχεια και πάλι.!
 

tol

Well-Known Member
Cvial, ευχομαι τα καλυτερα και μη ξεχασεις φευγοντας απο την ισπανια να αγορασεις ενα θαμνοκοπτικο......θα σου χρειαστει σε λιγο καιρο!!!!
 

geok

Member
Καλή επιτυχία
Με το καλό ώστε να δέσουν ωραία σαν αποτέλεσμα με την 1η μεταμόσχευση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Zob

Active Member
Numbers don't lie... To είπα και στην αρχή. Έχω πολύ χοντρή τρίχα (60 μικρά), κατσαρή (αλλά όχι Lynott) και salt & pepper (δηλαδή μαύρη με άσπρες) και πολύ καλή πυκνότητα (~80 graft/cm2) στην περιορισμένη έκτασης όμως δότρια (στο temporal έχω γύρω στο 35-40 για αυτό και το 5500 αλλιώς θα είχα 8000) και όχι πολύ καλό λόγο hairs/graft (1.9-2.0). Αυτό είναι το τέλειο σκηνικό του illusion. Με γνώμονα όλα αυτά, ήξερα από την αρχή (το επιβεβαίωσε και ο Koray και ο Lorenzo) ότι δεν χρειάζομαι 60-70 graft στην hairline οπού ο κακός λόγος (1.9-2.0) δεν παίζει ρόλο αφού εκεί βάζουμε μονότριχα και δίτριχα. Τα 55 με τέτοια χαρακτηριστικά ισοδυναμούν με 65-70 με κανονικά χαρακτηριστικά. Εξάλλου ως γνωστόν η διαφορά στον όγκο μιας τρίχας 60μ από 55μ (ας την πούμε κανονική) δεν είναι 30/22.5=1.33 (δηλαδή 33% παραπάνω) αλλά 30^2/22.5^2=1.78 (δηλαδή 78% παραπάνω), τεράστια διαφορά! αφού ο όγκος του κυλίνδρου υπολογίζεται με το τετράγωνο της μισής διαμέτρου. Άρα η λογική έλεγε ότι το μόνο θέμα που μπορεί να είχα ήταν να μην φυτρώσουν όλες. Για αυτό και απέφυγα τα 60-70 (που εκεί αρχίζεις και ρισκάρεις) και επέλεξα τα 55 που στα χέρια του Lorenzo οι πιθανότητες να επιβιώσουν σε μεγάλο ποσοστό είναι πολύ μεγαλύτερες.

Τώρα όπως είδατε και στο σχήμα μου έχω υπολογίσει όλες τις ζώνες Α,Β,С γύρω στα 3675 θεωρώντας ότι στην zone C επειδή δεν είναι τόσο σημαντική και έχει και λίγες τρίχες θα πάω με 20g/cm2. Αν πάω με 30g/cm2 to 3675 θα γίνουν 4000 και αν βάλω και 300-500 στην D (μια μικρή αραίωση στην μέση του crown) να τα 4500 του Lorenzo. Βέβαια με όλα αυτά και αν η επιβίωση είναι μεγάλη θα είμαι (πρώτα ο θεός) τούμπανο.

Και μην ξεχνάτε και κάτι τελευταίο, όσο πας προς τα πίσω ο κακός λόγος hairs/graft αρχίζει και παίζει ρόλο γιατί εκεί θες τριτριχα που δεν θα τα έχω και θα αναγκαστεί να βάλει δίτριχα άρα θα χρειαστώ 1.5 φορά τα graft σε σχέση με κάποιον που έχει λόγο 2.4 ;). Στο crown π.χ θες μόνο τριτριχα.


Προβολή συνημμένου 8519
Πυκνότητα της δοτριάς μου. Μετράτε graft και πολλαπλασιάζετε επί 3. Εδώ είναι 23χ3=69graft/cm2

Προβολή συνημμένου 8520
Πυκνότητα της λήπτριας (hairline), 18x3=54grafts/cm2 (στο περίπου)
Χαιρετε,
Παρακολουθώ εδώ και κάμποσο καιρό το φόρουμ των μεταμοσχευσεων με ιδιαίτερο ενδιαφέρον μιά κι εγώ έχω κάνει μία στο παρελθον. Να κάνω μία καλοπροαίρετη διόρθωση στο συγκεκριμένο κείμενο που διάβασα. Η διάφορα στον όγκο μιας τρίχας 60μ και 55μ δεν είναι της τάξεως του 78% αλλά μικρότερη καθώς εκ παραδρομης ο γράφων υπολόγισε την ακτίνα της 55αρας τρίχας ως 22,5 ενώ είναι 27,5. Βέβαια το παραπάνω ποσοστό του 78% ισχύει κανονικά αν συγκρίνουμε την 60αρας διαμέτρου τρίχα με μία των 45μ.
 
Μπλουζα