capsaicin cream !!!!!!!!!

kapa

Μέλος του προσωπικού
dk1984 είπε:
τρεις μηνες το χρησιμοποιησα και δεν ειδα κατι. Ο Gomi ειχε πει οτι οτι υπερβολικη καψαικινη μπορει να εχει αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που θελουμε.

αυτο το ειχα διαβασει σε ξενο φορουμ για oral χρηση.
τα τοπικα γενικα καλο ειναι να τα χρησιμοποιουμε μια φορα την ημερα για πολλους λογους.
1)η διαφορα μιας εφαρμογης και 2 ειναι 80% με 100%(υπο την προυποθεση οτι θα γινει μετα το μπανιο και θα μεινει εκει μεχρι το επομενο μπανιο,σχεδον 24 ωρες δηλαδη.
2)λιγοτερες παρενεργειες.
3)λιγοτερα εξοδα.
4)λιγοτερος εγκλωβισμος με την θεραπεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
dk1984 είπε:
τρεις μηνες το χρησιμοποιησα και δεν ειδα κατι. Ο Gomi ειχε πει οτι οτι υπερβολικη καψαικινη μπορει να εχει αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που θελουμε.

αυτο το ειχα διαβασει σε ξενο φορουμ για oral χρηση.
τα τοπικα γενικα καλο ειναι να τα χρησιμοποιουμε μια φορα την ημερα για πολλους λογους.
1)η διαφορα μιας εφαρμογης και 2 ειναι 80% με 100%(υπο την προυποθεση οτι θα γινει μετα το μπανιο και θα μεινει εκει μεχρι το επομενο μπανιο,σχεδον 24 ωρες δηλαδη.
2)λιγοτερες παρενεργειες.
3)λιγοτερα εξοδα.
4)λιγοτερος εγκλωβισμος με την θεραπεια.

Γίνεται και τοπικά σε συνάρτηση της περιεκτικότητας και της θερμοκρασίας. (Ο υποδοχέας TRPV1 ενεργοποιείται από 43°C και πάνω ή σε περιβάλλον με ph από 6 και κάτω)

http://bja.oxfordjournals.org/content/107/4/490.full

Δεν θυμάμαι τι άλλα αναφέρει στην έρευνα, την είχα διαβάσει όταν ψαχνόμουν αλλά βαριέμαι να την ξαναδιαβάζω...:p

Σίγουρα δεν τον θέλουμε με τίποτα, καθώς ανοίγει κανάλια ασβεστίου, διακόπτει αναγενή φάσεις κλπ κλπ κλπ

Εγώ την αλοιφή την είχα στο ψυγείο καλού κακού, αλλά δεν την χρησιμοποιώ πλέον γιατί δοκιμάζω άλλα πράγματα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
kapa είπε:
dk1984 είπε:
τρεις μηνες το χρησιμοποιησα και δεν ειδα κατι. Ο Gomi ειχε πει οτι οτι υπερβολικη καψαικινη μπορει να εχει αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που θελουμε.

αυτο το ειχα διαβασει σε ξενο φορουμ για oral χρηση.
τα τοπικα γενικα καλο ειναι να τα χρησιμοποιουμε μια φορα την ημερα για πολλους λογους.
1)η διαφορα μιας εφαρμογης και 2 ειναι 80% με 100%(υπο την προυποθεση οτι θα γινει μετα το μπανιο και θα μεινει εκει μεχρι το επομενο μπανιο,σχεδον 24 ωρες δηλαδη.
2)λιγοτερες παρενεργειες.
3)λιγοτερα εξοδα.
4)λιγοτερος εγκλωβισμος με την θεραπεια.

Γίνεται και τοπικά σε συνάρτηση της περιεκτικότητας και της θερμοκρασίας. (Ο υποδοχέας TRPV1 ενεργοποιείται από 43°C και πάνω ή σε περιβάλλον με ph από 6 και κάτω)

http://bja.oxfordjournals.org/content/107/4/490.full

Δεν θυμάμαι τι άλλα αναφέρει στην έρευνα, την είχα διαβάσει όταν ψαχνόμουν αλλά βαριέμαι να την ξαναδιαβάζω...:p

Σίγουρα δεν τον θέλουμε με τίποτα, καθώς ανοίγει κανάλια ασβεστίου, διακόπτει αναγενή φάσεις κλπ κλπ κλπ

Εγώ την αλοιφή την είχα στο ψυγείο καλού κακού, αλλά δεν την χρησιμοποιώ πλέον γιατί δοκιμάζω άλλα πράγματα.
thanks gomi.
οποτε χρειαζομαστε μικροτερη περιεκτικοτητα απο την λεοντος 0,075%
καλυτερα γιατι δεν παλευεται,ειναι μπαρουτι στο κεφαλι
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Βρήκα και την δράση του υποδοχέα στο θύλακα.

Expression of TRPV1 on the hair follicle (mainly in the outer root sheath and hair matrix) has been established by using diaminobenzidine immunoreactivity [25].

Using cultured human scalp hair follicles, capsaicin application was shown to inhibit hair shaft elongation and induce apoptosis, suppress proliferation and enhance premature hair follicle regression.

Up-regulation of endogenous hair growth inhibitors and down-regulation of endogenous hair growth promoters were also observed in cultured outer root sheath keratinocytes upon TRPV1 activation [25].

Thus, the TRPV1 receptor is an important regulator of human hair growth and its expression in hair follicles and keratinocytes suggest a role beyond nociception.

Εντελώς τυχαία έπεσα και πάνω στο αγαπημένο για κάποιους cla

Recently, oxidized metabolites of linoleic acid have been added to the list of potential endogenous agonists
 

cool11

Well-Known Member
E τι μπορουμε να βαλουμε σε καψαϊκινη, σε 'ελαφρυτερο' (αλλα εξισου οικονομικο) σκευασμα απο την 'λεοντος';
Υπαρχει περιπτωση η 'λεοντος' να μας κανει καποιο 'κακο';
Ή το πολυ πολυ στην χειροτερη περιπτωση να μην κανει τιποτε;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
E τι μπορουμε να βαλουμε σε καψαϊκινη, σε 'ελαφρυτερο' (αλλα εξισου οικονομικο) σκευασμα απο την 'λεοντος';
Υπαρχει περιπτωση η 'λεοντος' να μας κανει καποιο 'κακο';
Ή το πολυ πολυ στην χειροτερη περιπτωση να μην κανει τιποτε;

κακο δεν κανει,ακομα και να απορροφηθει απο το σωμα.
οτι παρενεργειες εχει ειναι επιδερμικες,ερεθισμους,αισθηση καυσου.
στην χειροτερη δεν θα κανει τιποτα.
συνεχιζεις ακομα καψαικινη?
πλεον θα εχεις φτασει στα μεγιστα,τι βλεπεις απο αποτελεσματα και ποιο σκευασμα χρησιμοποιεις?


Komis είπε:
Eβαζα κρεμα capsicum για 3 μηνες καθημερινα.
Δεν ειναι λιπαρη σαν τη λεοντος.Η τιμη της ειναι 7,30ε τα 125ml.
Σε αυτο το διαστημα ειδα να βγαινουν πολυ μικρα τριχακια σε κροταφους.
Δεν ξερω εαν οφειλοτανε στη κρεμα.

η capsicum υπαρχει στα φαρμακεια?
δεν την βλεπω στην λιστα του γαληνου.
τι περιεκτικοτητα ειναι?
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Βρήκα αυτή εδώ, Flogoderm http://www.ergopharm.gr/Flogoderm-Capsicum-thermantiki-krema-ponoi-mesi-plati-auxenas-diastremata-thlaseis-psiksis

είναι αυτή η ουσία
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Chs είπε:
Βρήκα αυτή εδώ, Flogoderm http://www.ergopharm.gr/Flogoderm-Capsicum-thermantiki-krema-ponoi-mesi-plati-auxenas-diastremata-thlaseis-psiksis

είναι αυτή η ουσία

παμε στον κηπο στο χωριο μου να μαζεψουμε τσουσκα να την τριψουμε στο μαλλι να καουν τα καρβουνα
 

Συνημμένα

  • index.jpg
    index.jpg
    13.7 KB · Προβολές: 61

Chs

Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
Chs είπε:
Βρήκα αυτή εδώ, Flogoderm http://www.ergopharm.gr/Flogoderm-Capsicum-thermantiki-krema-ponoi-mesi-plati-auxenas-diastremata-thlaseis-psiksis

είναι αυτή η ουσία

παμε στον κηπο στο χωριο μου να μαζεψουμε τσουσκα να την τριψουμε στο μαλλι να καουν τα καρβουνα

Βάλτα να γίνονται και έρχομαι :cheers:

file
 

cool11

Well-Known Member
kapa είπε:
cool11 είπε:
E τι μπορουμε να βαλουμε σε καψαϊκινη, σε 'ελαφρυτερο' (αλλα εξισου οικονομικο) σκευασμα απο την 'λεοντος';
Υπαρχει περιπτωση η 'λεοντος' να μας κανει καποιο 'κακο';
Ή το πολυ πολυ στην χειροτερη περιπτωση να μην κανει τιποτε;

κακο δεν κανει,ακομα και να απορροφηθει απο το σωμα.
οτι παρενεργειες εχει ειναι επιδερμικες,ερεθισμους,αισθηση καυσου.
στην χειροτερη δεν θα κανει τιποτα.
συνεχιζεις ακομα καψαικινη?
πλεον θα εχεις φτασει στα μεγιστα,τι βλεπεις απο αποτελεσματα και ποιο σκευασμα χρησιμοποιεις?

Λεοντος χρησιμοποιω. Πιστευω οτι κανει καλο στο τριχωτο, στην κυκλοφορια του αιματος. Νιωθω το 'καψιμο'.
Περι αποτελεσματων ομως, δεν μπορω να πω οτι ειδα κατι ιδιαιτερο.
Τριχουλες. Απο το ολοτελα ομως, κατι ειναι κι αυτο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Φιλε cool11 ποσο καιρο την χρισιμοποιεις την λεοντος? ειμαι καινουργιος στο φορουμ και ρωταω γτ εχω ακουσει οτι κανει δουλεια αλλα και οτι καει κ λιγο το κεφαλι.. αν αξιζει δεν υπραχει θεμα.. γιαυτο ρωταω
 
ευχαρηστω φιλε.. μακροχρονια δεν πιστευω να υπαρξει καποιο προβλημα?!.. και δυο τελευταιες ερωτησεις αν μπορεις φυσικα μου απαντας:


αν γινεται να μου στηλεις το λινκ με την κρεμα να δω ποια θα παρω και τελος να μου πεις αν μπορεις να μου πεις δοσολογια εφαρμογης.. σε ευχαρηστω
 

cool11

Well-Known Member
Δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος, αλλα εδω λενε οτι δεν τιθεται θεμα με παρενεργειες.

Το λινκ δεν το εχω προχειρο. Εγω και μερικοι αλλοι βαζουμε την κρεμα 'λεοντος'. Νομιζω μερικες σελιδες πριν ισως εχει και φωτο και λινκ, αλλα ετσι κι αλλιως, στο φαρμακειο την γνωριζουν.
Οσο για δοσολογια, εγω δεν βαζω ουτε πολυ ουτε λιγο, να καλυπτει το κρανιο στα σημεια που θελω.
Το καλο ειναι οτι η κρεμα ειναι 100ml, οποτε κρατα αρκετο καιρο.
 

Briner

Active Member
Για να ανακεφαλαιώσουμε:

Κρέμα ή σπρέι;

Κι αν κρέμα, ποιά; Λέοντος ή Φλογοδέρμ;

Υπάρχει επίσης καμμιά φωτό με δοσολογία πάνω στα δάκτυλα για να παίρνουμε μια ιδέα και να μην πυρπολήσουμε το κεφάλι μας;

Αν παίζει ρόλερ και μινοξιδίλη, τη χρονική απόσταση συνίσταται μεταξή τους;

(Υποθέτω ότι η λογική σειρά είναι: Ρόλερ -> καψαϊκίνη -> μινοξιδίλη).
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Briner είπε:
Για να ανακεφαλαιώσουμε:

Κρέμα ή σπρέι;

Κι αν κρέμα, ποιά; Λέοντος ή Φλογοδέρμ;

Υπάρχει επίσης καμμιά φωτό με δοσολογία πάνω στα δάκτυλα για να παίρνουμε μια ιδέα και να μην πυρπολήσουμε το κεφάλι μας;

Αν παίζει ρόλερ και μινοξιδίλη, τη χρονική απόσταση συνίσταται μεταξή τους;

(Υποθέτω ότι η λογική σειρά είναι: Ρόλερ -> καψαϊκίνη -> μινοξιδίλη).

ανακεφαλαιωση.
καλυτερη η capsicum απο την λεοντος επειδη εχει λιγοτερη λαδιλα.
δεν ξερω για το σπρέι αν λαδωνει.
χρειαζομαστε μικρη περιεκτικοτητα,μικροτερη απο 0,075%.
απο δοσολογια ισια να καλυψουμε την περιοχη της αραιωσης,δεν χρειαζεται να ξεχειλιζει.
απο σειρα και εγω ετσι θα τα εφαρμοζα
 
Μπλουζα