Avodart 0,5mg(Ντουταστερίδη) για Υπερπλασία προστάτη και μαλλιά με low dose

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Λαζαρε γνωμη για Λακ;
Επισης απο πομαδα ποια θα προτεινες;
Άμα ξέρεις να χρησιμοποιήσεις την λάκ τότε κάνει οτι θέλεις. Το μυστικό είναι να έχεις φτιάξει το μαλλί όπως θέλεις και να το "παγώσεις" ή εναλλακτικά να ξεκάσεις τα χέρια σου και να τα περάσεις. Πομάδες πολλές και ο καθένας οτι του ταιριάζει. Πάρε την μικρή συσκευασία reuzel για δοκιμή και όποια σου κάτσει (7-8€). Πχ εγω θέλω όταν τα φτιάξω μετά να κοκκαλώνει και να μην κουνιέται τρίχα, οπότε όποια πομάδα νερού.
 

Marios1982

Well-Known Member
Οτι ειναι καλυτερο για τον καθενα αδερφε....Εγω θα παω προς το παρον με φινα και αν δεν δω αποτελεσμα θα παω σε ντουτα...Χθες παρατηρησα για πρωτη φορα μετα απο 2 μηνες χρησης φινας,οτι το σπερμα μου εχει αραιωσει...Να μην ανησυχω ε???
Φίλε όταν λες αποτέλεσμα τι ακριβως εννοείς; Απλά σταθεροποίηση και όγκο τρίχας;
 

Marios1982

Well-Known Member
Λαζαρε γνωμη για Λακ;
Επισης απο πομαδα ποια θα προτεινες;
Πιστεύω η syoss είναι η νούμερο ένα λακ. Είμαι κ εγώ υπέρ της λακ γιατί κοκαλώνει εκεί που το θες και δεν μπαίνει στο τριχωτό. Παλιά μικρός το μαμουσα το μαλλί στο ζελέ. Με πηλό και πομάδα δεν τα συμπάθησα ποτέ, δε μου καναν δυνατά κρατήματα, απλά ένα ελαφρό styling.
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλωσηρθες στο κλαμπ.
Δημήτρη φίλε με τι δοσολογία είσαι και πόσο καιρό?
Edit. Είδα ότι ήσουν 1 χρόνο φίνα και τώρα 1 χρόνο ντούτα κάθε μέρα. Πώς είναι εμπειρία σου μέχρι τώρα? Είσαι μεγάλο nw?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Δημήτρη φίλε με τι δοσολογία είσαι και πόσο καιρό?
Edit. Είδα ότι ήσουν 1 χρόνο φίνα και τώρα 1 χρόνο ντούτα κάθε μέρα. Πώς είναι εμπειρία σου μέχρι τώρα? Είσαι μεγάλο nw?
Αν δεν κανω λαθος ειναι σε ντουτα 3/week. Θα μας πει και ο ιδιος και παρατηρησε σταθεροτητα, οχι βελτιωση.

Για να δουμε, τα παμε καλα με τη μνημη μας?? :D
 

dim d

Well-Known Member
Δημήτρη φίλε με τι δοσολογία είσαι και πόσο καιρό?
Edit. Είδα ότι ήσουν 1 χρόνο φίνα και τώρα 1 χρόνο ντούτα κάθε μέρα. Πώς είναι εμπειρία σου μέχρι τώρα? Είσαι μεγάλο nw?
γεια σου λαζαρε, ειμαι σε ντουντα ενα χρονο πια ναι, μερα παρα μερα αβονταρτ. Δεν εχω παρατηρησει κατι κι οι εξετασεις προστατη σπερμα πριν λιγο καιρο ηταν καλες. Ειμαι νοργουντ 3ρι βερτεξ με προοπτικη να παω 5αρι διαχυτο. Εχω δει εκτος απο παγωμα της αραιωσης μια μικρη βελτιωση στο κραουν μιας κι ξεκινησα αργα κι με φινα κι ηδη ειχε ανοιξει πολυ. Πιστευω οτι αν ειχα μπει στο χωρο γυρω στα 24/25 που ξεκινησα να χανω θα ημουν ακαταλληλος ακομα για μμ.
 

dlazaros

Well-Known Member
2o χάπι σήμερα και είπα να το πάρω με άδειο στομάχι για να δω αμα θα έχω το αίσθημα καούρας που είχα μετά το φαγητό. Να θυμίσω εδώ οτι ακολουθώ διατροφή νηστείας (εδω και 7-8 χρόνια με μεγάλη επιτυχία) για 20 ώρες και τρώω ουσιαστικά μόνο μεσημεριανό και ενα μικρό απογευματινό τύπου φρούτο, γιαούρτι.

Η αίσθηση καούρας υπάρχει και με άδειο στομάχι (τελικά είναι περισσότερο στομάχι και οχι συκώτι). Απο αυτά που βρήκα η εξήγηση είναι η εξής: επειδή η ντουταστερίδη έχει κακή βιοδιάσπαση, η ουσία διαλύεται σε συστατικά που βοηθούν να απορροφηθεί καλύτερα. Το Avodart χρησιμοποιεί ενα έλαιο που περιέχει μονο και διγλυκερίδια καπριλικού/καπρικού οξέος το οποίο μπορεί να δημιουργήσει ελαφρά αλεργική αντίδραση. Η αντίδραση διαρκεί περίπου 20-30 λεπτά (μια παγοκύστη ή κρύο μπουκαλάκι νερό στο σημείο ανακουφίζει). Οπότε δεν πρέπει να το παίρνω μαζί με το ωμέγα 3 μετά το φαγητό αλλά καλύτερα το απόγευμα.

Avodart Έκδοχα: Ζελατίνη, Γλυκερόλη, Τιτανίου διοξείδιο (Ε171), Σιδήρου οξείδιο κίτρινο (Ε172), Βουτυλιωμένο υδροξυτολουόλιο (Ε321), Λεκιθίνη, Τριγλυκερίδια μέσης αλύσου, μονο και διγλυκερίδια καπριλικού / καπρικού οξέος
Πηγή: Γαληνός Οδηγός Φαρμάκων
 

Kostas97

Well-Known Member
γεια σου λαζαρε, ειμαι σε ντουντα ενα χρονο πια ναι, μερα παρα μερα αβονταρτ. Δεν εχω παρατηρησει κατι κι οι εξετασεις προστατη σπερμα πριν λιγο καιρο ηταν καλες. Ειμαι νοργουντ 3ρι βερτεξ με προοπτικη να παω 5αρι διαχυτο. Εχω δει εκτος απο παγωμα της αραιωσης μια μικρη βελτιωση στο κραουν μιας κι ξεκινησα αργα κι με φινα κι ηδη ειχε ανοιξει πολυ. Πιστευω οτι αν ειχα μπει στο χωρο γυρω στα 24/25 που ξεκινησα να χανω θα ημουν ακαταλληλος ακομα για μμ.
Dim στοχευεις σε μετ τα επομενα χρονια να φανταστω ετσι;
 

dim d

Well-Known Member
Ακριβως κι τωρα μπορω αν θελω κι εχω κανει κονς με οσους με ενδιεφεραν. Το βασικο ηταν να προστατευσω την δοτρια κι να σταματησω την διαχυτη. Αργησα στην αρχη με την τρομολαγνια απεναντι στα φαρμακα αλλα τι να κανουμε. Παντως σε μενα η σταθεροποιηση κι η καλυτερη ποιοτητα στι τριχα καθως κι η βελτιωση ηρθε μετα απο ενα εξαμηνο αποκλειστικα στο φαρμακο. Στα μεγαλα ατου ειναι οτι ερχεται πολυ φθηνα επισης. Ειναι οτι πιο δυνατο εχουμε σε αυτη την φαση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
3ο χάπι σήμερα και κλείσαμε την πρώτη εβδομάδα. Οι παρατηρήσεις μου:
Το καπριλικό οξύ στο Avodart μου φέρνει μικρή καούρα στο στομάχι χωρίς πόνο για 20 λεπτά περίπου κάθε φορά, με φαί και χωρίς είναι το ίδιο.
Η ντούτα είναι άλλο τροπάριο απο την φίνα. Ενω ξέρω οτι είναι πολλαπλά πιο δυνατή απο την φίνα εντούτις την καταλαβαίνω λιγότερο πάνω μου σαν φαρμακευτική αγωγή. Ειδικά έχω περισσότερη συγκέντρωση και δεν έχω καθόλου υπνηλία!
Παρενέργειες καμία, μια μικρή ζέστη στους όρχεις για 30 λεπτά απο την λήψη και τέλος. (όπως όταν παίρνεις όλο το προσκάρ 5mg ολόιδιο).
Να αναφέρω οτι ήμουν 10 μήνες στην φίνα και την αλλαγή στην ντούτα την καταλαβαίνω σαν να άλλαξα ταχύτητα απο 70 στα 90 και οχι σαν να αρχίζω τώρα θεραπεία.

Η λιμπίντο θέλει παρακολούθηση καθώς έχει εκτοξευτεί στα ύψη με στύση το πρωί στο θεό, στύση το απόγευμα αμα πέσω καμία ώρα να ξεκουραστώ, στύση αμα δω τίποτα στην τηλεόραση... γενικώς το πέος έχει μια διάθεση να είναι σε ημι-στύση αρκετή ώρα της ημέρας...
Απο αυτά που διάβασα θέλει προσοχή καθώς η ελεύθερη τεστό που αποδεσμεύει είναι εμφανής σε άτομα με χαμηλή τεστό που είναι στα 50+.

Τα μαλλιά εμφανίζουν διάθεση για ανόρθωση σαν να έχει ανατριχιάσει το δέρμα και έχουν όγκο χωρίς πιστολάκι. Η πορεία θα δείξει εαν θα υπάρξει επανέκφυση ή αύξηση διάμετρου τρίχας. Το γεγονός οτι έχω και DUPA και Retro βοηθάει στην παρατήρηση όποιας βελτίωσης.

εδιτ: Το σώμα έχει 3 τύπους ενζύμου dht, ο τύπου 1 είναι στο δέρμα και ρυθμίζει την έκκριση σμήγματος και είναι υπεύθυνο για την σδ και την ακμή, ο τύπου 2 στο κεφάλι υπεύθυνη για την ΑΓΑ και ο τύπου 3 στην υπόφυση (νευροδιαβίβαση/διάθεση). Αναφέρεται ότι επειδή η ντούτα είναι η μόνη που πιάνει το τύπου 1, 2&3, (η φίνα μόνο 2&3) είναι ιδιαίτερα θετική σε ανθρώπους με σμηγματοροική δερματίτιδα όπως εγω και έχει ιδιαίτερες αντιγηραντικές ιδιότητες στο δέρμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
Λοιπόν, επειδή η ντουταστερίδη μου έχει κάτσει πολύ καλά στον οργανισμό μου θα πάω την δοσολογία για τον μήνα Ιούλιο και Αύγουστο στο 0,5mg την ημέρα ή 3,5mg την εβδομάδα για να κλείσω τον 1 χρόνο θεραπείας (10 μήνες φίνα 1,25χ3 την εβδομάδα ή 3,75mg).
Αυτή η στρατηγική προτείνεται καθώς η ντούτα θέλει καιρό να "γεμίσει" τους ιστούς και είναι γενικώς αποδεκτό το 1-2 μήνες προ-φόρτωση.
Αν όλα πανε κατ' ευχήν θα αλλάξω σε 3χ ντούτα την εβδομάδα απο 1η Σεπτέμβρη και θα δώ παραπέρα ανάλογα τα ευρήματα αν θα πάω παρακάτω (θα ήταν πολύ ωραίο να μπορούσα να διατηρήσω οτι έχω πετύχει με 1 χάπι την εβδομάδα) αφού έχει halflife 4-5 εβδομάδες.

edit. εδω να προειδοποιήσω οτι μπορώ να καταλάβω αμα μια θεραπεία δουλεύει ή οχι επειδή τα σημάδια στον προστάτη είναι εντός 1-2 μηνών ενω στα μαλλιά η διαφορά μπορεί να χρειαστεί 1 χρόνο+ για να φανεί η όποια διαφορά απο την μείωση της δόσης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
Γράφω κάτι που έχω στο μυαλό μου μετά απο αρκετή μελέτη και αφορά την ψευδοεπιστημονική άποψη που έχουν πολλοί για την θεραπεία με ντουταστερίδη σε μια προσπάθεια να βοηθήσω και να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα για όσους ενδιαφέρονται.
Υπάρχει η παρανόηση οτι η ντουταστερίδη είναι η τελευταία γραμμή άμυνας, πυρηνικός πόλεμος στο κεφάλι, με τα απόλυτα φοβερά και απίστευτα αποτελέσματα οπότε και τις παρανοικότερες παρενέργειες και μόνο αμα έχεις μείνει χωρίς μαλλιά να πάρεις ντούτα...
Η ντούτα κατά την γνώμη μου είναι αναθάθμιση της φιναστερίδης σε όλα τα σημεία, δράση, μείωση, δοσολογία, ημιζωή, αποτελεσματικότητα.
Η παραφιλολογία μου θυμίζει τι γραφότανε πριν 20 χρόνια για την φίνα για να τρομάξουν τα παιδιά και να φάνε το φαγητό τους ή πριν μερικά χρόνια που έλεγαν πάρε saw palmetto ή τσουκνίδα αλλά οχι φίνα γιατί θα σου πέσει το πέος και θα γίνεις γκόμενα...

Εξηγώ:

Η νουταστερίδη ΔΕΝ είναι πιο δυνατή απο την φιναστερίδη, είναι ΠΙΟ αποτελεσματική με λιγότερη δοσολογία (οπότε και λιγότερη ουσία για μεταβολισμό απο το συκώτι σε βάθος ετών).
Με την ντουταστερίδη μπορείς να παραλείψεις μέχρι και 1 χρόνο χωρίς απώλειες και δεν έχει τόσο σημασία η καθημερινή δόση.
Είναι ΑΛΛΗ ουσια απο την φιναστερίδη με ΑΛΛΗ βιοχημεία που έχει σχεδόν τον ίδιο μηχανισμό δράσης και στόχευσης (πιο ευρεία).
Η ντουταστερίση μειώνει την dht στο ΑΙΜΑ 94% και η φίνα στο ΑΙΜΑ 70% κάτι που έχει σημασία για τον προστάτη και ΟΧΙ στους ιστούς του κεφαλιού που είναι 51% και 41% αντίστοιχα (για οποιαδήποτε πάθηση θα παίρναμε ενα φάρμακο που θεραπεύει 70% ή ενα που θεραπεύει 94%?).
Η ντουταστερίδη αυξάνει την ελεύθερη τεστοστερόνη κατά 10%-20%!!! (η φίνα για το ίδιο θέλει 5mg την μέρα, ξέρετε τι σημαίνει αυτό για άνδρες πάνω απο 50? ...τούρμπο).

Δεν έχω βρεί κανένα μα κανένα λόγο να παίρνει κάποιος φίνα και ντούτα μαζί. Ο ορισμός του ράδιο αρβύλα. Η το ένα ή το άλλο. Όποιος παίρνει φίνα 6 φορές την εβδομάδα και επειδή δεν είδε αποτελέσματα βάζει μια φορά την εβδομάδα ντουτα και βλέπει αποτελέσματα, τα έχει επειδή πήρε ντούτα και οχι απο τον συνδυασμό. Φαντάζομαι πόσο περισσότερη αποτελεσματικότητα θα υπήρχε με 3χ - 7χ ντούτα αντί για αλχημείες τύπου βάλε δαφνέλαιο με κανέλα και κάνε κατακόρυφο οταν έχει πανσέληνο όταν καταπίνεις το χάπι...

Διάβασμα για όποιον θέλει.

 

vlafo

Well-Known Member
Βρήκα εξέταση που είχα κάνει πρόσφατα DHT με όρια από 500-1000ng/dl και ήμουν στα πατώματα.
540 έδειξε.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Η ντουταστερίδη αυξάνει την ελεύθερη τεστοστερόνη κατά 10%-20%!!! (η φίνα για το ίδιο θέλει 5mg την μέρα, ξέρετε τι σημαίνει αυτό για άνδρες πάνω απο 50? ...τούρμπο).
Αυτό φίλε Λάζαρε τι ευεργητική δράση έχει ακριβώς σε θέμα λίμπιντο, μυικής μάζας, κτλπ;
Μπορείς να το αναλύσεις και να μας πεις την άποψη σου λίγο αν δε σε πειράζει;
 
Μπλουζα