ApofasismenosPsyxakias, FUE, 4550 grafts, Dr. Yaman 6/9/22

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Αγορίνα χρόνια πολλά και καλά. Φαίνεται σε πάει πολύ όμορφα και αν πετύχεις μάξιμουμ φυτρωση, το βρήκες το φλουρί από τον Σεπτέμβριο...
Γνώμη μου μέχρι να γίνει αυτό κάνε ένα fade κούρεμα στα πλάγια γιατί είναι λίγο κάκτος για τεκίλα η φάση του κεφαλιου σου...

Αυτό γαμώτο με βασανίζει από μικρό. Μαλλί πρόκα και ολοϊσιο, σαν Γιαπωνέζου περίεργου, δυστυχώς. Μόνο με ένα αξιοπρεπές μήκος στρώνει και έρχεται στα ίσια του. Τώρα το αφήνω να μπουκλεύει, είναι ψυχολογικό, θέλω να πάω για 'επίσημο' κούρεμα και να δω τη φάτσα της κομμώτριας όταν προσπαθεί να επεξεργαστεί πως αυτός ο σχεδόν καραφλός μεσήλικας έγινε ξαφνικά Τσώνη Τεπ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Φαίνεται να σε πηγαίνει καλά. Οι πιο καθοριστικοί μήνες είναι 4ος - 6ος. Απόλαυσε το κούρεμα Ronaldo (phenomeno) γιατί λογικά δεν θα το ξαναδείς.

Δεν ξέρω αν το έγραψες ή μου διέφυγε. Σου έκανε ο ντοκ εκτίμηση της δότριας; Το λέω αυτό σε περίπτωση που θελήσεις κάτι έξτρα για πύκνωση ή κατέβασμα hairline ή νέα ΜΜ στο crown στο μέλλον (χτυπάω ξύλο).
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Τ
Φαίνεται να σε πηγαίνει καλά. Οι πιο καθοριστικοί μήνες είναι 4ος - 6ος. Απόλαυσε το κούρεμα Ronaldo (phenomeno) γιατί λογικά δεν θα το ξαναδείς.

Δεν ξέρω αν το έγραψες ή μου διέφυγε. Σου έκανε ο ντοκ εκτίμηση της δότριας; Το λέω αυτό σε περίπτωση που θελήσεις κάτι έξτρα για πύκνωση ή κατέβασμα hairline ή νέα ΜΜ στο crown στο μέλλον (χτυπάω ξύλο).
Τίποτα, αλλά δε ρώτησα κιόλας.

Αυτό θα 'ναι πληροφορία κίντερ έκπληξη για την κρίση των 50 λογικά :)
 

giannis88test

Active Member
όπως καταλαβαίνεις φίλε είναι μονόδρομος ο δρόμος που έχεις πάρει, το αποτέλεσμα βάση της σκίασης φαίνεται ότι θα δέσει πολύ καλά πάνω σου, ήδη στο δίμηνο θα είσαι καλύτερα από ότι πιθανώς φαντάστηκες
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Ενημέρωση 5ου μήνα συναγωνιστές.

Πολύ συντηρητικά τα πράγματα τον τελευταίο μήνα. Περισσότερο είδα πάχυνση και ωρίμανση υπάρχουσων τριχών, παρά ιδιαίτερη φύτρωση. Μακραίνει και το μαλλί και φαίνεται πιο καλυπτικό. Προφανώς όλοι μας βλέπουμε κάτι τύπους που στο πεντάμηνο έχουν στρώσει φλοκατοκαπετούλα και ευχόμαστε ενδόμυχα να συμβεί και σε μας, αλλά στην πραγματικότητα, είναι πολύ νωρίς. Σκέφτομαι πως κράτησα και τα μεταμοσχευμένα ολόκληρο μήνα πριν ξεκινήσει το shedding.

Πήγε να ξεφύγω και να φρικάρω λίγο κάποια στιγμή και μετά έκατσα και διάβασα περισσότερο και ίσιωσα. Στα πολύ θετικά πως εδώ και 4-5 ημέρες, έχει γεμίσει ξανά η λήπτρια κόκκινα σημαδάκια, δυό τρία γκαυλόσπυρα και βλέπω να σκάνε ολοένα και νέες τριχούλες, σαν να έρχεται νέο 'κύμα' φύτρωσης.

Θεωρώ πως ο επόμενος μήνας θα είναι κρίσιμος όσον αφορά το αποτέλεσμα. Στα συν, βλέπω ομοιόμορφη φύτρωση παντού, δεν υπάρχουν 'καραφλά' σημεία, αλλά δεν έχει έρθει η στιγμή ακόμα που θα πω 'Ρε φιλαράκι, τί γίνεται εδώ, μαλλί ρε, ΜΑΛΛΙ!'. Πήγα από ένα τύπο με δρακουλοκαράφλα και ισχυρή τουφίτσα σε τύπο με χέρλαιν μεν, αλλά λούκ διάχυτης αραίωσης.

Οψόμεθα και ψυχραιμία συναγωνιστές, παίρνει χρόνο.
 

Συνημμένα

  • 20230205_101846.jpg
    20230205_101846.jpg
    514.4 KB · Προβολές: 289
  • 20230205_101850.jpg
    20230205_101850.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 244
  • 20230205_101852.jpg
    20230205_101852.jpg
    942.8 KB · Προβολές: 220
  • 20230205_101855.jpg
    20230205_101855.jpg
    774.4 KB · Προβολές: 220
  • 20230205_102015.jpg
    20230205_102015.jpg
    930.3 KB · Προβολές: 231
  • 20230205_101840.jpg
    20230205_101840.jpg
    615.3 KB · Προβολές: 218
  • 20230205_101843.jpg
    20230205_101843.jpg
    514.3 KB · Προβολές: 278

Bigk

Well-Known Member
Αγόρι καλημέρα. Όντως η κατάσταση είναι όπως την περιγράφεις. Νωρίς είναι ακόμα don't worry... Αν δεν χρησιμοποιείς και mino θα αργήσει λίγο παραπάνω. Εύχομαι πραγματικά να πάει πολύ καλά και να ξενοιάσεις από τα τριχοπροβληματα.. Γνώμη μου να ρίξεις ένα ωραίο buzzcut κούρεμα γιατί τώρα είσαι λίγο jack Nicholson... cuckoo's nest...
 

Georgie

Well-Known Member
Έλα τρελέ καλημέρα
Φυτρωση υπάρχει και μάλιστα αρκετή .
Συμπέρασμα θα έχεις σε 2 μήνες , δε χρησιμοποιείς μινοξιδιλη και αυτό πιθανόν να καθυστερήσει λιγο τη φυτρωση , είναι πολλά τχ που θα πολλαπλασιαστούν δηλαδή φύτρωσαν μονοτριχα στην αρχή και θα εξελιχθούν σε δίτριχα η τρίτριχα κλπ επίσης το μαλλί στο μήκος αυτό, και το texture ( πρόκα) είναι δύσκολο να δώσει εικόνα.
Καλή συνέχεια , μια χαρά θα πας
 

montecristo

Well-Known Member
Ενημέρωση 5ου μήνα συναγωνιστές.

Πολύ συντηρητικά τα πράγματα τον τελευταίο μήνα. Περισσότερο είδα πάχυνση και ωρίμανση υπάρχουσων τριχών, παρά ιδιαίτερη φύτρωση. Μακραίνει και το μαλλί και φαίνεται πιο καλυπτικό. Προφανώς όλοι μας βλέπουμε κάτι τύπους που στο πεντάμηνο έχουν στρώσει φλοκατοκαπετούλα και ευχόμαστε ενδόμυχα να συμβεί και σε μας, αλλά στην πραγματικότητα, είναι πολύ νωρίς. Σκέφτομαι πως κράτησα και τα μεταμοσχευμένα ολόκληρο μήνα πριν ξεκινήσει το shedding.

Πήγε να ξεφύγω και να φρικάρω λίγο κάποια στιγμή και μετά έκατσα και διάβασα περισσότερο και ίσιωσα. Στα πολύ θετικά πως εδώ και 4-5 ημέρες, έχει γεμίσει ξανά η λήπτρια κόκκινα σημαδάκια, δυό τρία γκαυλόσπυρα και βλέπω να σκάνε ολοένα και νέες τριχούλες, σαν να έρχεται νέο 'κύμα' φύτρωσης.

Θεωρώ πως ο επόμενος μήνας θα είναι κρίσιμος όσον αφορά το αποτέλεσμα. Στα συν, βλέπω ομοιόμορφη φύτρωση παντού, δεν υπάρχουν 'καραφλά' σημεία, αλλά δεν έχει έρθει η στιγμή ακόμα που θα πω 'Ρε φιλαράκι, τί γίνεται εδώ, μαλλί ρε, ΜΑΛΛΙ!'. Πήγα από ένα τύπο με δρακουλοκαράφλα και ισχυρή τουφίτσα σε τύπο με χέρλαιν μεν, αλλά λούκ διάχυτης αραίωσης.

Οψόμεθα και ψυχραιμία συναγωνιστές, παίρνει χρόνο.
Για 5ο μήνα μια χαρά εισαι φίλε, έχει πάρει σχήμα η hairline, δεν παίρνεις και μινοξ οπότε έχεις πολύ ακόμα. Σίγουρα πρέπει να αφήσεις το μαλλί να μακρίνει γιατί έτσι δεν βγάζεις συμπέρασμα εύκολα με τόσο κοντό, και απλά ξύρισε τα πλαινά της δότριας.
Πάντως από οτι βλέπω τα πίσω μαλλιά και της δότριας μεγαλώνουν πιο γρήγορα και έχουν άλλη υφή, που σημαίνει οτι τα μεταμοσχευμένα ακόμα θέλουν πολύ χρόνο για να αποκτησουν τα κανονικά τους χαρακτηριστικά. Καλή συνέχεια εύχομαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Ενημέρωση 6ου μήνα, συναγωνιστές.

Μέχρι στιγμής, είμαι ο ορισμός του 'αργά και σταθερά'. Κανένα θαύμα δεν έχω παρατηρήσει, μα συνεχώς σκάνε νέα τριχάκια, σε όλη την λήπτρια. Δεν φαίνονται τώρα στις φωτογραφίες, αλλά το τελευταίο διβδόμαδο σκάσανε πάρα πολλές νέες κανονικές μαύρες τρίχες. Κόκκινα σημαδάκια/καυλόσπυρα συνεχίζουν να εμφανίζονται και να κάνουν μπίου μπίου, η περιοχή σίγουρα παρουσιάζει δραστηριότητα.

Είμαι σε αυτή την ωραία φάση πλήρους παράνοιας τώρα. Οι αισιόδοξοι λένε πως στο εξάμηνο και άνευ μίνοξ, βλέπεις ένα 50% περίπου του αποτελέσματος. Οι απαισιόδοξοι σου λένε 'φιλαράκι στο εξάμηνο βλέπεις 80%, βασικά έτσι θα είσαι'. Εγώ συνεχίζω να φυτρώνω ωσάν την καραφλοχελώνα. Διάβαζα ένα περιστατικό στο ξενέζικο το φόρουμ -για παρηγοριά και κατευνασμό του εσωτερικού μου ψυχάκια- με ένα μαυρούλη άνευ μίνοξ, που είχε κατεβάσει πολύ επιθετικά χερλάιν και ως τα μισά του έκτου μήνα, φαινόταν πλήρως αποτυχημένη η επέμβαση και ξαφνικά γιόμισε τρίχες στους 6.5/7 μήνες.

Παράθετω και φωτό της κλινικής πριν και την επόμενη του φυτέματος.

Σκέφτομαι πάντως ότι ακόμα και ΑΥΤΟ να ήταν, δεν θα χαλαστώ ιδιαίτερα. Η δότρια προσέχθηκε, σίγουρα βελτιώθηκε η εμφάνισή μου σε σχέση με πριν -και θα βελτιωθεί σε κάθε περίπτωση περισσότερο- και δεν έδωκα και κανά κουβά πεντοχίλιαρα για τη φάση.

Μπόνους ερώτηση στον συναγωνιστή @Georgie που είναι και μπαρμπέρης:

Τελικός μου στόχος, αν όλα πάνε καλά, είναι να φλεξάρω το απόλυτο καγκουρομαλλί του Πράτ Πιτ από το Φιούρι. Αυτό φυσικά θέλει 10 πόντους το πάνω μαλλί και πλούσιο για να δείξει. Σκεφτόμουν τον άλλο μήνα να πάω να πάρω τα πλαϊνά σε κανά σικ undercut/fade απ'αυτά που κάμουν οι νέοι και ν'αφήσω τα πάνω να μακραίνουν. Κολλάω μόνο μήπως στην παρούσα φάση καραφλομαλλίασης φαίνομαι απλά σαν ψυχασθενής καραβανάς, με γελοίες πρόκες επάνω και ιδρυματικό ξύρισμα στο πλάι. Χάλπ, τα φώτα σου.
 

Συνημμένα

  • Month 6-3.jpg
    Month 6-3.jpg
    1 MB · Προβολές: 198
  • Month 6-2.jpg
    Month 6-2.jpg
    1 MB · Προβολές: 198
  • Month 6-1.jpg
    Month 6-1.jpg
    1,001.9 KB · Προβολές: 194
  • Month 6-4.jpg
    Month 6-4.jpg
    872.3 KB · Προβολές: 183
  • Postop 3.JPG
    Postop 3.JPG
    402.2 KB · Προβολές: 176
  • Preop2RS.jpg
    Preop2RS.jpg
    775.5 KB · Προβολές: 189

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bigk

Well-Known Member
Αγορίνα άσε τον Μπραντ στην ταλαιπώρια του...
Κοίτα να κάνεις κανένα μαγικό με το μαλλί, εύχομαι ολόψυχα να ξεκινήσει δυνατά η φυτρωση, και μετά το κούρεμα σου είναι ένα.
Τζον Γουικ....
Είσαι και μακρυμουρης σαν τον κιανου και θα σου πάει . Πάντως δείχνει να αναζωπυρώνει και να γίνεται κάτι. Λογικά σε πάει λίγο πιο αργά. Καλή συνέχεια.
 

giannis88test

Active Member
εγώ νομίζω ότι μια χαρά θα πας, απλά για κάποιο λόγο σε πάει αργά η πάχυνση της τρίχας κτλ

μπορείς σε κάθε περίπτωση για να σου φύγει το άγχος, να πας από τον αγαπητό μοντ να κάνεις μετρήσεις, ώστε με βάση το τι έχει φυτρώσει να μπορείς να ελπίζεις βάσιμα ή και το αντίθετο
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Σ'ευχαριστώ για τα καλά λόγια αδερφέ! Είμαι στο εξωτερικό, οπότε δεν έχω την ευχέρεια να πάω να με μετρήσει ο CVIAL.

Δεν είναι πως τρελαίνομαι ή χάνω τον ύπνο μου, αλλά έχει σασπένς η όλη φάση :D

Γενικά ως τώρα παρατηρώ μια αργή, σταθερή, βελτίωση χωρίς να μου έχει σκάσει ακόμη εκείνη η στιγμή που βλέπω ή διαβάζω να γράφουν 'Ρε μάγκες, κάθε μέρα σκάει κι άλλη τζίβα.'

Εντωμεταξύ, ανεβάζω αποκαλυπτικές φωτογραφίες. Σε δωμάτιο με αρκετό φως, δίπλα στο παράθυρο και συνήθως άλουστος. Στο ημίφως ή από απόσταση, το αποτέλεσμα φαίνεται σαφώς πιο γεμάτο, αλλά το ζητούμενο δεν είναι το παραμύθι. Τώρα πχ, έτσι όπως έχει φυτρώσει και στοιχειοθετηθεί hairline, με Toppik έκανα παπάδες, αλλά δεν το θέλω. Όπως και να 'χει, τελειώνουν σύντομα τα ψέματα, το επόμενο δίμηνο θα μου δώσει και τις οριστικές μου απαντήσεις.
 

cristiano

Member
Είναι λογικό το άγχος που έχεις δεδομένου ότι άλλες περιπτώσεις έχουν την δική σου εικόνα στο 3μηνο - 4μηνο και οχι στον 6ο μήνα. Σίγουρα πάντως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Επικοινώνησες καθόλου με την κλινική; Μήπως να τους στείλεις φωτο να σου πουν πως το βλέπουν;
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Δεν έχει νόημα, θα μου πουν τη γνωστή καραμέλα 'Α πρέπει να περιμένεις τον ένα χρόνο', όλες οι κλινικές το ίδιο λένε. Και τί άλλο; Να ξεκινήσω μίνοξ στο 7μηνο επάνω; Δεν θα βγάλω άκρη.

Δίνουν εγγύηση βέβαια πως αν φυτρώσεις κάτω από 90% σου κάνουν τη δεύτερη τσάμπα, αλλά αυτή είναι μια απόφαση που θα πρέπει να πάρω όταν έρθει εκείνη η ώρα. Θα'ναι ψιλομαλακία να είναι αποτυχία, γιατί μπήκα με καλές προϋποθέσεις. Μεγάλος, υγιές σκάλπ, σταθερή και όχι ιδιαίτερα επιθετική τριχόπτωση. Επούλωση φουλ κομπλέ, ούτε επιπλοκές ούτε τίποτα. Δηλαδή αν αποτύχεις όταν πας έτσι δυνατά, με τί όρεξη να μπεις για δεύτερη ή τρίτη μετά;
 

giannis88test

Active Member
Δεν έχει νόημα, θα μου πουν τη γνωστή καραμέλα 'Α πρέπει να περιμένεις τον ένα χρόνο', όλες οι κλινικές το ίδιο λένε. Και τί άλλο; Να ξεκινήσω μίνοξ στο 7μηνο επάνω; Δεν θα βγάλω άκρη.

Δίνουν εγγύηση βέβαια πως αν φυτρώσεις κάτω από 90% σου κάνουν τη δεύτερη τσάμπα, αλλά αυτή είναι μια απόφαση που θα πρέπει να πάρω όταν έρθει εκείνη η ώρα. Θα'ναι ψιλομαλακία να είναι αποτυχία, γιατί μπήκα με καλές προϋποθέσεις. Μεγάλος, υγιές σκάλπ, σταθερή και όχι ιδιαίτερα επιθετική τριχόπτωση. Επούλωση φουλ κομπλέ, ούτε επιπλοκές ούτε τίποτα. Δηλαδή αν αποτύχεις όταν πας έτσι δυνατά, με τί όρεξη να μπεις για δεύτερη ή τρίτη μετά;

πάντα υπάρχει η προοπτική της αποτυχίας. μην προδικάζεις πριν το 8 μηνο!
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Μαζί σου, αλλά μ'αρέσει να πηγαίνω με την χειρότερη προοπτική κατά νου. Έτσι και δεν απογοητεύομαι και προετοιμάζομαι. Είναι αυτή η 'τυχερή σακούλα' των μεταμοσχεύσεων. Και σε τόπ γιατρό να πας και όλα πένα να έρθουν, πάλι ενδέχεται κάτι να στραβώσει και να αποτύχει η μεταμόσχευση. Και όλο αυτό το 'περίμενε' ενώ το παίζεις κουλ και αδιάφορος, ροκανίζει τις αντιστάσεις σου. Τουλάχιστον τώρα που είμαι στην τελική ευθεία, μπορώ να ξέρω σίγουρα τί θα έχω ν'αντιμετωπίσω.
 

Chris34

Active Member
Πάει αργά η φυτρωση αυτό είναι σίγουρο αλλά το θέμα είναι η συνολική φυτρωση που θα έχεις. Προς το παρόν αν σου έβαλαν οσα μοσχευματα σου είπαν και δεν έπαιξε split έχεις δρόμο ακόμη. Εύχομαι να συνεχίσει η φυτρωση και να πάνε όλα καλά.
Το θέμα είναι ότι υπήρχαν και μαλλιά στην περιοχή δεν ήσουν άδειος τελείως. Καμιά φορά τα εξωπραγματικά αποτελέσματα που δείχνουν κάποιοι γιατροί με φοβερές πυκνότητες διαφέρουν λίγο η πολύ από την πραγματικότητα.
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Φαίνονταν περισσότερα τα μαμίσια στην προ-εγχειρητική, επειδή ήταν μακριά κι έχω χοντρή τρίχα, στην πραγματικότητα, πολύ λίγες κανονικές τρίχες ήταν εκεί μπροστά. To σταυρό μου κάνω που δεν έπαιξε σοκ-λος. Καταλαβαίνω δηλαδή τη διαφορά και το μαλλί στις περιοχές που πριν ήταν καραφλές. Είμαι πολύ περίεργος τί θα μου ξημερώσουν οι επόμενοι δύο μήνες. Πάντως αν γίνει κανά θαύμα σε δυό βδομάδες, θα έρθω να ποστάρω 'Μαλλιά, χωριανοί, ΜΑΛΛΙΑ!' :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα