Akishellas3, fue, 2500 grafts, 2/3/2016

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ειναι πολυ λόγια τα graft για να πάθεις μόνιμη ζημιά Ακη, μην το σκέφτεσαι...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

andy.k

Active member
Εγω πάλι πιστεύω ότι τα grafts που μπηκαν διασπαρτα, είναι λίγα ακόμη και για προσωρινο shock loss...ωστόσο είναι γεγονός ότι πολύ κακώς μπηκαν σε εκείνο το σημείο...ας τα βαζανε στη hairline...τα 1-2 τρίχα τουλάχιστον...όντως άνευ λόγου αυτή η ενέργεια δεδομένου ότι δε φαίνεται να υστερούσε η περιοχή αυτή σε σχέση με τα πλαϊνά
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Λίγα είναι αλλά δεν είναι και αμελητέα. Επίσης μπήκαν σε όλη την περιοχή. Εξάλλου το shock loss μπορεί να προέλθει από ένα και μόνο graft και αφορά τα διπλανά του που μπορεί να είναι και πολύτριχα, άρα κάνει πολλαπλάσια ζημιά στην εμφάνιση
 

andy.k

Active member
Όταν λέμε shock loss αναφερόμαστε σε πτώση μαλλιών λόγω κακής αιματωσης δεδομένου ότι με την προσθήκη των νέων μαλλιών επιβαρύνεται το δίκτυο, αυτή την πιθανή απώλεια δε την εξετάζω και αυτή νομίζω είναι μόνιμη καθόσον οι θύλακες αυτοί καταστρέφονται...Δεν αναφέρομαι σε προϋπάρχοντες θυλακες που
"εμβολιστηκαν" κατά την
τοποθέτηση των νέων
θυλακων...αν δε κάνω λάθος σε αυτο που προανεφερα, τότε η μινοξ όπως και το prp
που προκαλούν υπεραιμία δε
θα έπρεπε θεωρητικα να
βοηθούν στο να
αιματώνονται και τα μμ και
τα προϋπάρχοντα grafts
καλύτερα και ως εκ τούτου να
αποφευχθει το shock loss?
Καταλαβαίνω ότι άλλος είναι
ο κύριος λόγος που
συστήνουν τη μινοξ(η
γρηγορότερη έκφυση κ η αποφυγή περαιτέρω απώλειας μαλλιων) αλλά
όντως δε συμβάλει καθόλου στην αποφυγή του shock loss?


 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όταν λέμε shock loss ενοούμε αλλαγή φάσης από αναγενή σε τελογενή λόγω τραυματισμού, κατά την φάση της εμφύτευσης. νέων graft. Tα υπάρχοντα, που έχουν υποστεί το shock loss, χάνουν προσωρινά τις υπάρχουσες τρίχες και βγάζουν νέες σε μερικούς μήνες. Αν ο τραυματισμός είναι μεγάλος, δηλαδή έχει τραυματιστεί το κέντρο αναπαραγωγής του graft, τότε μιλάμε για νέκρωση, αλλά αυτό είναι κάτι μάλλον σπάνιο, τις περισσότερες φορές μιλάμε για τραυματισμό ο οποίος προκαλεί αυτή την πτώση των τριχών. Σε graft που είναι σε φάση thinning, το shock loss μπορεί να είναι και μοιραίο, στα υγιή δεν υπάρχει θέμα (περίπτωση Άκη). Θεωρητικά έχει βάση αυτό που λες Αndy (και αφορά φυσικά μόνο τις περιπτώσεις όπου ο τραυματισμός επηρεάζει την αιμάτωση), αλλά πρακτικά σπανίως συμβαίνει. Επισήμως από τον ISHRS μόνο η φίνα συστήνεται, και αυτό για περιπτώσεις thinning graft.
 
Τελευταία επεξεργασία:

andy.k

Active member
Κατατοπιστικοτατος ως συνηθως. Άρα αν θελήσει κάποιος να κάνει πύκνωση μετά από πρώτη μμ, θεωρητικά μόνο από πολύ βαρύ τραυματισμό κ νέκρωση μπορεί να χάσει τα υφιστάμενα graft από την πρώτη μμ, καθόσον αυτά δεν είναι σε φάση thinning( εφόσον είναι εξαχθεντα από safe area της δοτριας). Ισχύει αυτό?
 

dimitris50423

Well-Known Member
αν ισχυει αυτο και τα μεταμοσχευθεντα μοσχευματα σε πυκνωση ειναι ανθεκτικα τοτε η στρατηγικη του piros που απο την αρχη εχει στο μυαλο του 2μμ για την τελικη πυκνοτητα που θελει ειναι πιο σωστη απο το να πας επιθετικα σε μεγαλες πυκνοτητες με ρισκο να μην εχεις ικανοποιητικη φυτρωση.
εσυ cvial τι πιστευεις οτι ειναι πιο ασφαλες και μπορει να δωσει καλυτερο τελικο αποτελεσμα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikosssss

Active Member
Εγώ παιδιά να πρωτοτυπήσω και να πω οτι βλέπω εμφανή διαφορά σε όλο το μήκος της κορυφής σε σχέση με τα πλαινά στις φώτο πριν την μμ. Ειδικά στην τέταρτη φώτο σου Ακη, που φαίνεσαι και στο πρόσωπο αυτή εννοώ, αν προσέξει κανείς φαίνεται μια κατα μήκος αραίωση απο μπρός μέχρι και πίσω και μια διαφορά σε σχέση με τα πλαινα...Δε νομίζω οτι έχεις παθει shock loss ειλικρινά και καλό είναι να χαλαρώσεις...
IMG_4866.JPG

Κατεβάστε την εικόνα έχει πολύ καλή ανάλυση, κάντε ζοομ και δείτε το... Εχει εμφανέστατη διαφορά στο ζοομ...
 

dimitris50423

Well-Known Member
δωσε χρονο στο μαλλι σου Ακη και μην αγχωνεσαι. στο διμηνο που θα εχουν πεσει η στο τριμηνο που θα ειναι αραια τι θα κανεις?
5 και 6 μηνα θα δεις σοβαρη φυτρωση.. και εγω ειχα αραιη δοτρια τον πρωτο καιρο και μετα εστρωσε.
 

akishellas3

Well-Known Member
Νίκο κ να ήταν τόσο πυκνό το μαλλί μου εκεί πριν τα κουρεψω κοντά κ τωρα φαίνεται που μεγαλώνει εκεί αραιο; μακάρι τουλάχιστον να επανέλθει πίσω το δικό μου εκεί διότι αν δεις φώτο με μαλλί θα δεις ότι δεν είχα πρόβλημα εκεί.
 

poseidonas77

Well-Known Member
πωωω αρχιζω κ τα περνω οποτε οι πιο εμπειροι παρακαλω ας βοηθησουν λοιπον δειτε τις φωτο ,ανεμσα σε κορυφη κ σε hairline ημουν τιγκα στο μαλι δειτε το κ μονοι σας απο αυτες τις φωτο πριν κ απο αυτες που εχω βαλει στις αρχες με μαλλι,τωρα τι εκανε εβαλε ενδιαμεσα τις τριχες οπως ολοι ειπαμε διοτ δεν ειχε λεει που αλλου να τις βαλει ,το θεμα ειναι πως εγω βλεπω αραιο το μαλλι πλεον ενδιαμεσα στην hairline κ την κορυφη κ στην κουρφη αραιωμα κ σε σημειο ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ !!! Υπαρχει περιπτωση να εχει γινει shock loss ? Οι ανθρωποι αν εχει γινει αυτο πανε καλα ? Ολοι βλεπουμε πως στις φωτο με πολυ κοντο μαλλι πριν τιν μ.μ. μαλλι υπηρχε μονο πισω στην κορυφγ δεν υπηρχε τωρα μου φαινεται πιο αραιο .... δεν μπορουσε να μου κανουν ισια την hairline η πιο πυκνη απο το να τα βαλουν οπου οπου ενδιαμεσα πουα λλωστε τους ειχα ζητησει να ειναι ευθεια η hairline διοτι στην τελικη ευθεια ηταν πριν μου φυγουν μπροστα. Ελιπζω να μαι λαθος κ μου εχουν πηδηξει κ την δοτρια κυριολεκτικα κ τα περνω κ απο εκει .


αδικα αγχωνεσαι...εδω σε αυτες τις φωτο στην τελευταια που ειναι θολη νομιζεις οτι επαθες shock loss
και ετσι δειχνει..στην αμεσως προηγουμενη ομως που ειναι καθαρη δε φενεται κατι τετοιο...
για το μοναδικο θεμα που θα επρεπε να αγχωνεσαι ειναι το ποσοστο φυτρωσης που θα πιασεις που θα καθορισει και το αποτελεσμα ...

@για να σου φυγει η ιδεα παρε ενα καθρεπτη μεγαλο και πηγαινε στο μπανιο..οι φωτος λιγο θολες να ειναι δειχνουν αλλη εικονα..η αραιωση που εχω εγω στο μπιφτεκι ..περιπου ιδια με την δικια σου οταν βαζω δευτερο καθρεπτη φενεται κανονικη..οταν τραβαω φωτο ..με πιανει πανικος οτι ειναι τεραστια ενω δεν ειναι
 
Τελευταία επεξεργασία:

bruno1989

Active Member
ακη γνωμη μου εισαι μια χαρα δεν βλεπω διαφορα.
ωστοσο αν πιστευεις γιατι ξερεις το κεφαλι σου καλυτερα απο εμας τσεκαρε μηπως με τη μινοξ εχεις τριχόπτωση γιατι το λεει στις αντενδείξεις οτι μπορει στην αρχη να υπαρχει εντονη τριχόπτωση.
 

akishellas3

Well-Known Member
Καλημερα παιδια αγχωθηκα διοτι απλα οταν τα επερνα κοντα δεν ηταν τοσο αραιο σε αυτο το σημειο ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ ,το ξερω το μαλλι ,να μου πειτε πισω απο την κορυφη που εια προβλημα η σε καποια σημεια στα πλαγια ναι το ηξερα αλλα ενδιαμεσα hairline και κορυφης κ σε κοντο μαλλι δεν ηταν αραιο . Μπορει οντως λογο μινιξ να εχουν φυγει τριχες κ να γεμισει ,θα δειξει .
Χτες παρεπιμπτοντως με πηραν απο την κλινικη απο μονοι τους για το πως παω κ να κανονισω να με δουν και την δευτερα θα παω να με δουν :D ,βλεπω ενδιαφερον γι την κατασταση μου κ αυτο με χαροποιει ,για να δουμε .
 

poseidonas77

Well-Known Member
Καλημερα παιδια αγχωθηκα διοτι απλα οταν τα επερνα κοντα δεν ηταν τοσο αραιο σε αυτο το σημειο ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ ,το ξερω το μαλλι ,να μου πειτε πισω απο την κορυφη που εια προβλημα η σε καποια σημεια στα πλαγια ναι το ηξερα αλλα ενδιαμεσα hairline και κορυφης κ σε κοντο μαλλι δεν ηταν αραιο . Μπορει οντως λογο μινιξ να εχουν φυγει τριχες κ να γεμισει ,θα δειξει .
Χτες παρεπιμπτοντως με πηραν απο την κλινικη απο μονοι τους για το πως παω κ να κανονισω να με δουν και την δευτερα θα παω να με δουν :D ,βλεπω ενδιαφερον γι την κατασταση μου κ αυτο με χαροποιει ,για να δουμε .
να τους ρωτησεις για τα διασπαρτα μοσχευματα...να κανεις παραπονα διοτι δεν δικαιολογειται η τοποθετηση τους στις περιοχες αυτες...
 
Μπλουζα