Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

heyya

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

NoMoreLoss είπε:
Αυτή η Αλόη είναι ρευστή όπως ακριβώς όταν κόβεις ένα φρέσκο φύλλο και χρησιμοποιείτε για παρασκευή καλλυντικών
Προσοχή το μαγαζί δεν είναι το γωνιακό με τα αιθέρια έλαια αλλά λίγα μέτρα ποιο μέσα να δείτε την πινακίδα που λέει Μάνης 8)

Πέρασα από το μαγαζί (Μάνης), ρώτησα για αλόη 100% και μου είπαν για αναλογία 4:1 με νερό. Αυτό λες και συ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kerozen

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

γεια σας παιδες ...πηρα aloe gel health aid και μπροστα γραφει 100% natural aloe vera αλλα πισω δεν γραφει τη περιεκτικοτητα εχει σε αλοη γνωριζει κανεισ για το συγκεκριμενο τι πεζει???μηπως να μην το εβαζα στο κεφαλι μου σε περιπτωση που δν εχει μεγαλη περιεκτικοτητα.....
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

kerozen δεν υπάρχει πρόβλημα με την περιεκτηκότητα-βάλε χαλαρά!

άσχετο,
ψάχνοντας για εναλλακτηκές αγορές αλόης και ενασχόληση με αυτό,
βρήκα το http://aloevera.gr/page004%20%20gine%20melos2.htm - όπου παίζει να γίνεις συνεργάτης (κάτι σαν aimway όποιος ξέρει)....απλά ρίχνω ιδέες :chinscratch
 

sakis9282

Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Pε παιδιά πήγα σε 4 φαρμακεία και ζήτησα αλόη 100% και μου είπαν δεν υπάρχει σε τέτοια περιεκτικότητα.Μου έδειχναν κάτι κρέμες που περιέχουν κάποιο ποσοστό σε αλόη.Που μπορώ να βρω και πως το ζητάμε;
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

sakis9282 είπε:
Pε παιδιά πήγα σε 4 φαρμακεία και ζήτησα αλόη 100% και μου είπαν δεν υπάρχει σε τέτοια περιεκτικότητα.Μου έδειχναν κάτι κρέμες που περιέχουν κάποιο ποσοστό σε αλόη.Που μπορώ να βρω και πως το ζητάμε;

Ρώτα και σε καταστήματα καλυντικών τύπου hondos αν έχουν. Εγώ παλιότερα είχα παραγγήλει από αυτό το site: http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?products_id=4722 , αυτήν την αλόη της optima με περιεκτικότητα αλόης 99,9%.
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

sakis9282 είπε:
Pε παιδιά πήγα σε 4 φαρμακεία και ζήτησα αλόη 100% και μου είπαν δεν υπάρχει σε τέτοια περιεκτικότητα.Μου έδειχναν κάτι κρέμες που περιέχουν κάποιο ποσοστό σε αλόη.Που μπορώ να βρω και πως το ζητάμε;

Πηγαινε σε μαγαζι με βιολογικα προιοντα...Θα βρεις...εχουν
 

xk

Active Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

mindtrapper είπε:
Αυτό λέει τίποτα; Γενικά καλύτερα αλόη ή να δοκιμάσω και αλόη+emu στο ίδιο σκεύασμα; Για κοκκινίλα στο κρανίο μετά από ξύρισμα.

το τζελ αλοης ενυδατωνει κ ανακουφιζει το δερμα αλλα τις κοκκινιλες δε τις εξαφανιζει.Προσωπικα περναω το σκαλπ με αλοε βερα τζελ για μασαζακι και στις κοκκινιλες βαζω μια κρεμα αλοε βερα(της omega) που ειχα παρει για εγκαυματα απ το ηλιο και την ειχα ξεχασμενη στο ραφι.αυτη ειναι http://www.omega-pharma.gr/147/category/greek/147/0/100/1/index.html Εξαφανιζει το 80% της κοκκινιλας...σε μενα τουλαχιστον...

εχω παρει κ emu oil δε το χω δοκιμασει ακομα,περιμενω να τελειωσει το τζελ αλοης
 

fotisI

Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

azyx είπε:
Απο ιντερνετ φυσικα! εδω ειναι κλεφτες... οχι μονο στην αλοη παντου ειναι κλεφτες... και καλτσες απο ebay αγοραζω να φανταστεις...στην ελλαδιτσα μας ειναι ολοι ευραιοι με την κακη εννοια! Οι ευραιοι μ ολα αυτα που εχουν τραβηξει μ ειναι αρκετα συμπαθεις σαν ανθροποι! παιρνω απο ebay 6x 200ml = 26euro! εδω τα 100ml εχουν 8-10 ευρω,,, το βαζω σαν hairstyling gel και εχει πολυ καλο κρατημα εκτος απ ολα τα αλλα θετικα που προσφερει! Αλλα ψαχνω να βρω που πουλανε φυτα αλοη για να κανω δικο μου 100% χωρις καθολου συντιριτικα!
Επειδη αυτο το ελεγα και εγω παλιοτερα, θα η8ελα να σας μεταφερω, πιο ωριμη αποψη, σχετικα με τους κλεφτες. Σιγουρα ειναι καποιοι που αισχροκερδουν επειδη εμεις οι καταναλωτες ειμαστε μαλακες, και δεν ψαχνομαστε, αλλα πρεπει να καταλαβουμε οτι τα προιοντα στην ελλαδα ειναι ακριβοτερα λογο του κρατους. παραδειγμα, αγορασα ποδηλατο απο αγγλια στο 1/3 της τιμης μαζι μετα μεταφορικα. Γιατι? διοτι ο εγγλεζος πληρωνε μονο 5% φπα και σχεδον κα8ολου φορους στο κρατος του μιας κ ειναι σε κα8εστως μικρης επιχειρησης!!!!!!Ετσι ενα δικαιο κρατος αφηνει τους πολιτες του και γινονται ανταγωνιστικοι στο εξωτερικο.... Δεν σας εχει κανει περιεργο γιατι στο εβαυ σπανια βλεπεις ελληνα πωλητη? διοτι δεν τον αφηνει το κρατος με τα εξοδα που του δημιουργει και την εκμεταλλευση που του ριχνει να γινει ανταγωνιστικος. ετσι λοιπον μην κατηγορειτε αυτους που ειναι ακριβοι, διοτι δεν ξερετε τι εξοδα αυτος πληρωνει...(Σ.το λεω εγω που παντα ψαχνω πολυ τι θα αγορασω κ απο που)
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

H Αλοη τι βηταμινες περιεχει ,ξερουμε?

Και για χυμο αλοη τι προτεινετε?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

vag25 είπε:
H Αλοη τι βηταμινες περιεχει ,ξερουμε?
http://www.foodmarketexchange.com/datacenter/product/vegetables/aloe_vera/detail/dc_pi_ft_aloevera0801.htm

vag25 είπε:
Και για χυμο αλοη τι προτεινετε?
Κάποια μάρκα με περιεκτικότητα 100% και με ελάχιστα ή καθόλου συντηριτικά. Πχ όπως αυτό http://www.iherb.com/George-s-Aloe-Vera-100-Aloe-Vera-Half-Gallon-64-fl-oz-1-892-L/6158?at=0
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Fenimore είπε:

Σε ευχαριστω Feni!

Το θεμα ειναι που τον βρισκουμε αυτον τον χυμο εδω Ελλαδα..
 

stikk

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

η αλοη ειναι το καλυτερο φυσικο προιον που εχω χρησιμοποιησει οτι καλυτερο για ενα υγιες δερμα, πολυ καλο!
 

ktm620

New Member
Καμιά ιδέα για το πώς είναι καλύτερο να χρησιμοποιηθεί η 100% καθαρή αλόη ? (όχι σκεύασμα... )
Έχω δοκιμάσει με ανάμιξη με ελαιόλαδο ( έξτρα παρθένο βιολογικό :D ) και ενυδατώνει άψογα διώχνοντας ξεροδερμία...
Και σκέτη δουλεύει μια χαρά αλλά ψάχνω και άλλους τρόπους για να την κάνω πιο αποτελεσματική.
Ίσως ανάμειξη με καμία βιταμίνη ?
Στόχος είναι η καταπραύνση των συμπτωμάτων απο Rogaine foam( σωστά το έγραψα είναι απο ΗΠΑ :smiley:) Άλλαξα μετά απο Kirkland 5% γιατί ξαφνικά μετα απο κανα χρόνο έκανα τρελή φαγούρα αλλά δέν έχει στρώσει ακόμα η κατάσταση ακόμα και μετά την αλλαγή ( 15 μέρες περίπου και μετά απο διακοπή περίπου 10 ημερών της υγρής )
 

MANKAR

Active Member
εγω που βαζω σκετω ελαιολαδο βέπω τρομερη διαφορα στο δερμα και τα μαλλια καμια σχεση!!!αλοη μαζι με ελαιολαδο δεν εβαλα , λετε να κανει ακομα μεγαλυτερη διοφορα???
 

ktm620

New Member
Η αλόη βοηθά πολύ στην φαγούρα. Της πρόσθεσα και λαδι για να απλώνεται πιο εύκολα και να ενυδατώνει. Βέβαια ανάλογα με την κατάσταση προσαρμόζεις τις ποσότητες. Αλόη -φυσική 100% τουλάχιστον - βάζεις όση θέλεις ακόμα και πρίν τον ύπνο , ενώ το λαδάκι θέλει μέτρο...[/align]
 

ermis

New Member
γεια σας

εχω το φυτο αλοε βερα αλλα κοψε κοψε κοντευω να το εξαφανισω
αγορασα απο το φαρμακειο μαρκα ειναι : aloe pura 99.9% bioactive aloe vera
ξερετε αν ειναι καλη αυτη η μαρκα?

εδω και μια εβδομαδα σταματησα απελπιστηκα, να βαζω και να πεφτουν οι τριχες στα και τα συστατικα με φοβιζουν λεει
Aloe Barbadensis Leaf Juice[organic], Acrylates/C10-30 alkyl Acrylate, Crosspolymer ,Sodium Hydroxymethylglycinate

αυτα με τα κοκκινα τα εχει και εσας?


ευχαριστω
 

pankal

Member
εχει κανεις να προτείνει καποιο τζελ που εχει δοκιμασει κ αξιζει τον κοπο απο αλοη?καθως και καποιο σιτε για την αγορα του?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
pankal είπε:
εχει κανεις να προτείνει καποιο τζελ που εχει δοκιμασει κ αξιζει τον κοπο απο αλοη?καθως και καποιο σιτε για την αγορα του?

εχω χρησιμοποιησει αυτο http://www.pharmacyline.gr/optima-aloe-vera-100ml-p-444.html
το οποιο το ειχα αγορασει απο φαρμακειο.
κανει δουλεια σε φαγουρες και ερεθισμους,κυριως σε φαγουρες.
με αριστα το 10 παιρνει 2.
ακομα πιο αποτελεσματικο και στα δυο ειναι η pepanthol με βαθμολογια 5 στα 10.
η κορυφη και πολυ μακρια απο ολα ειναι το τοπικο υαλουρονικο οξυ με βαθμολογια 10 στα 10
 

pankal

Member
Ευχαριστω γ την αμεση απαντηση...μαλλον δεν το εγραψα σωστα..εννοουσα τζελ στυλινγκ..διαβασα καπου στο φορουμ οτι ειναι προτιμοτερο απο τα κοινα τζελ του εμποριου κ λεω ν δοκιμασω

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 
Μπλουζα