Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

kapa

Μέλος του προσωπικού
pankal είπε:
Ευχαριστω γ την αμεση απαντηση...μαλλον δεν το εγραψα σωστα..εννοουσα τζελ στυλινγκ..διαβασα καπου στο φορουμ οτι ειναι προτιμοτερο απο τα κοινα τζελ του εμποριου κ λεω ν δοκιμασω

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

ειναι τζελ στυλινγκ.
βεβαια δεν εχω δοκιμασει και πολλα για να συγκρινω ποσο φιξαρισμα κανει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pankal

Member
Re: RE: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

kapa είπε:
pankal είπε:
Ευχαριστω γ την αμεση απαντηση...μαλλον δεν το εγραψα σωστα..εννοουσα τζελ στυλινγκ..διαβασα καπου στο φορουμ οτι ειναι προτιμοτερο απο τα κοινα τζελ του εμποριου κ λεω ν δοκιμασω

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

ειναι τζελ στυλινγκ.
βεβαια δεν εχω δοκιμασει και πολλα για να συγκρινω ποσο φιξαρισμα κανει

Οκ θα τα τσεκαρω...να σαι καλα!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
0000288_fresh-aloe-vera-leaf.png


Μια σημαντική εμπειρική διαπίστωση για την αλόη. Αποφεύγω να την χρησιμοποιώ αυτούσια στο κεφάλι γιατί είναι μεγάλος μπελάς, δεν αφήνει καλή αίσθηση.
Εγω μια χρόνια φλεγμονή στυλ εκζέματος σε ενα σημείο στο δέρμα και όταν υπάρχουν εξάρσεις χρησιμοποιώ ανάλογα τη σοβαρότητα συνήθως κορτιζονούχα σκευάσματα. Οπως ξέρετε η κορτιζόνη είναι οτι δυνατότερο, δουλεύει άμεσα και άκρως αποτελεσματικά, με τις ανάλογες παρενέργειες και μειονεκτήματα. Επειδή έχω κουραστεί απο αυτή την εξάρτηση, έχω δοκιμάσει και ποιό ελαφριές θεραπείες, με πενιχρά αποτελέσματα. Εχω δοκιμάσει για παράδειγμα και απλό ελαιόλαδο καθημερινά με σαφώς φτωχά αποτελέσματα οπότε το απέρριψα, έχει επίδραση αλλα είναι μικρή και αργεί να εκδηλωθεί.
Δοκίμασα και αλόη καθαρή με σαφέστατα καλύτερα αποτελέσματα, αλλα εκεί που έτριβα τα μάτια μου ήταν όταν δοκίμασα ενα τοπικό μείγμα ελαιολάδου, σησαμέλαιου και αλόης (λάδια 50% - αλοή 50%).
Αυτό το μείγμα με καθημερινή εφαρμογή έφτασε το 85-90% των αποτελεσμάτων της κορτιζόνης. Για να δώσω ενα σημείο σύγκρισης, η κορτιζόνη εξαφάνιζε την φλεγμονή σε 2-3 μέρες και το μείγμα που αναφέρω σχεδόν τη θεράπευε σε διάστημα δύο εβδομάδων.
Η αλόη μόνη της καλή, το ελαιόλαδο μόνο του αδύναμο, και τα δύο μαζί με σησαμέλαιο αποτέλεσμα εντυπωσιακό.
Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να εφαρμόσω κατι πάρομοιο στο σκάλπ, αλλα δοκιμάζω τόσα που πρέπει να περιμένω.
 
Μπορεί κανεις να φτιαξει μονός του κανεις υπέροχο χυμό Αλόης παραγγέλλοντας 3 κιλα φύλλα Αλόης απ την Κρητη π.χ.
http://gaitanakism.wix.com/aloe-vera

Και φτιαξει κάπου 1.5 λίτρο Αλόη χυμο, να στειψει και δυο λεμονια και θα κρατησει στο ψυγειο πανω απο 10 μερες χωρις καθολου παστεριωση και ετσι δεν θα χασει κανενα φυσικο συστατικο της Αλόης. Κανει και για το δέρμα (χωρίς Λέμονι) και φυσικά με προσθήκη και αλλων φρούτων ή χυμών (κεράσι φράουλα, μάνγκο, σταφύλια, μπανάνες, κ.τ.λ.π.) φτιάχνει κανεις ενα υπέροχο γεύσης χυμό και σουπερ υγεινο.
Με αναζήτηση στο google:
how to Best prepear and eat Aloe vera gel
Βρίσκει κανεις πως θα καθαρίσει το φύλλο της αλόης αφού βγάλει πρωτα την αλοινη (κίτρινο υγρό).
 
Kιχωριο (chicory) αν δοκιμασεις θα ησυχασεις απο την υψηλη α-διονη. Αλήθεια εχεις μετρήσει ποτε την Εστραδιολη και την
α-διονη.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Kιχωριο (chicory) αν δοκιμασεις θα ησυχασεις απο την υψηλη α-διονη. Αλήθεια εχεις μετρήσει ποτε την Εστραδιολη και την
α-διονη.
@Γιωργοςbioherbal όταν θες να απαντήσεις, διαλέγεις το μήνυμα που θέλεις και κάτω δεξιά έχει την επιλογή "απάντηση", τότε στο παράθυρο που ανοίγει κάτω-κάτω γράφεις κατ' ευθείαν το μήνυμα σου. Όσο συνεχίζεις να κάνεις διπλά post τόσο θα συνεχίσω να τα σβήνω.
 
@Γιωργοςbioherbal όταν θες να απαντήσεις, διαλέγεις το μήνυμα που θέλεις και κάτω δεξιά έχει την επιλογή "απάντηση", τότε στο παράθυρο που ανοίγει κάτω-κάτω γράφεις κατ' ευθείαν το μήνυμα σου. Όσο συνεχίζεις να κάνεις διπλά post τόσο θα συνεχίσω να τα σβήνω.

Δεν ξέρω εγώ τη σημαίνει διπλό post.
Απλως ρωταγα αν εχεις μετρήσει την Εστραδιολη και την α-διονη.
 
E="Soralteno, post: 142280, member: 1914"]όχι, δεν έχω κάνει test.[/QUOTE]
Καλως, αν σε ενδιαφέρει μετρα, Τ, DHT, Εστραδιολη και διονη.
Εφόσον εχεις χαμηλή Τ, κανονική DHT, υψηλη διονη και Εστραδιολη σημαίνει οτι εχεις θέμα με την 17b hsd.
Οποτε η χρηση μονοξιδινης δεν σε βοήθα, εχεις χρησιμοποιήσει μονοξιδινει και τι αποτέλεσμα στα είχες.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Γιωργο θελω να σε ρωτησω γιατι παρακολουθω προσεκτικα αυτα που γραφεις, ειχες α.α. και καταφερες να την σταματησεις; σταματησε η τριχοπτωση μονο με τα φυσικα βοτανα; ειχες επανεκφυση;αν ναι τι βαθμιδα τυπου νορ ησουν και σε ποια εισαι τωρα;
 

FarCry

Member
παιδια για το σωμα και το προσωπο χρησιμοποιω σαπουνι. χρησιμοποιω σαπουνι Palmolive με ελαιολαδο καθημερινα και εχει βοηθησει πολυ την σμηγματοροϊκή δερματιτιδα που εχω τοπικα σε διαφορα μερη. εχω δει να πουλανε και σαπουνι με αλοη. ξερετε αν ειναι καλυτερο απο εκεινο του ελαιολαδου?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FarCείναι ναβst: 142902 είπε:
παιδια για το σωμα και το προσωπο χρησιμοποιω σαπουνι. χρησιμοποιω σαπουνι Palmolive με ελαιολαδο καθημερινα και εχει βοηθησει πολυ την σμηγματοροϊκή δερματιτιδα που εχω τοπικα σε διαφορα μερη. εχω δει να πουλανε και σαπουνι με αλοη. ξερετε αν ειναι καλυτερο απο εκεινο του ελαιολαδου?
Το καλυτερο ειναι να παρεις κρεμοσαπουνο και να προσθέσεις αλόη είται ζελ ειται ακόμα καλυτερα ελληνικό χυμο αλόης, και να βάζεις στοδερμα. Επίσης λαδί απο αβοκάντο ή ππολυ καλυτερα φρέσκο αβοκάντο να απλωσεις.
 
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο καλό gel ή κάποια καλή κρέμα αλόης. Με ενδιαφέρει να είναι σχετικά ''καθαρό'' προϊόν, όσο πιο φυσικό δηλαδή γίνεται. Έχω έντονο σμήγμα, και θέλω να το χρησιμοποιώ στα μαλλιά για να μειώνει κάπως τους ερεθισμούς και τον κνησμό. Είχα επισκεφθεί δερματολόγο και μου έδωσε κορτιζόνη για χρήση σε κάποια σημεία στο κεφάλι που το πρόβλημα ήταν έντονο. Απλά δεν σκοπεύω να κάνω κατάχρηση της κορτιζόνης όσο καλά και να δουλεύει και ψάχνω πιο φυσικούς τρόπους να το παλέψω. Επίσης μου είχε πει ότι το άγχος επιδεινώνει αρκετά την κατάσταση.
Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο προϊόν που να βοηθάει ας το προτείνει.
Ευχαριστώ :)
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο καλό gel ή κάποια καλή κρέμα αλόης. Με ενδιαφέρει να είναι σχετικά ''καθαρό'' προϊόν, όσο πιο φυσικό δηλαδή γίνεται. Έχω έντονο σμήγμα, και θέλω να το χρησιμοποιώ στα μαλλιά για να μειώνει κάπως τους ερεθισμούς και τον κνησμό. Είχα επισκεφθεί δερματολόγο και μου έδωσε κορτιζόνη για χρήση σε κάποια σημεία στο κεφάλι που το πρόβλημα ήταν έντονο. Απλά δεν σκοπεύω να κάνω κατάχρηση της κορτιζόνης όσο καλά και να δουλεύει και ψάχνω πιο φυσικούς τρόπους να το παλέψω. Επίσης μου είχε πει ότι το άγχος επιδεινώνει αρκετά την κατάσταση.
Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο προϊόν που να βοηθάει ας το προτείνει.
Ευχαριστώ :)
ασε την αλόη και πάρε σαμπουάν με μεγάλη περιεκτικότητα σε tea tree oil
 
Ναι αρκετό... και ευθύνεται και αυτό (μέχρι ένα σημείο ) για την τριχόπτωση. Έχω χρόνια λιπαρά μαλλιά, απλά το πρόβλημα μου σε αυτή τη φάση είναι ότι σε διάφορα σημεία του τριχωτού υπάρχει έντονη φαγούρα και ξεφλουδίζουν. Σ αυτά τα σημεία έχουν γίνει και κάτι σαν πληγές. Λόγω φαγούρας τα έχω πειράξει κ εγώ.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Ναι αρκετό... και ευθύνεται και αυτό (μέχρι ένα σημείο ) για την τριχόπτωση. Έχω χρόνια λιπαρά μαλλιά, απλά το πρόβλημα μου σε αυτή τη φάση είναι ότι σε διάφορα σημεία του τριχωτού υπάρχει έντονη φαγούρα και ξεφλουδίζουν. Σ αυτά τα σημεία έχουν γίνει και κάτι σαν πληγές. Λόγω φαγούρας τα έχω πειράξει κ εγώ.
κάνε εάν έχεις όρεξη μια δοκιμή αυτό, είναι πανίσχυρο αλλά η μυρωδιά του δεν παλεύεται.
Όσον αφορά την αλόη, εγώ παίρνω αυτή και είμαι ευχαριστημένος.
 
Μπλουζα