μμ στα 23 :)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Και να είχαμε πάλι δεν θα τα δίνανε.
Ελάχιστοι είναι αυτοί και δεν έχει να κάνει μόνο με την οικονομική δυνατότητα.
Έχει να κάνει κυρίως με τον τρόπο που ιεραρχούνε τις ανάγκες τους.
Δεκτό.
Να το πω απλά.
Εύκολα κάποιος θα δώσει 20k για αμάξι,αλλά για μαλλιά με τίποτα.
Έχει κλειδώσει στο μυαλό τους ότι αυτή η επέμβαση κοστολογείται ένα Χ ποσό και μέχρι εκεί.
Άρα όλοι θέλουν να πάρουν τα πάντα στον υπερθετικό βαθμό,με τιμή χώμα.
Αυτά είναι ελληνικές πατέντες και ιδεατά σενάρια του καθενός,χωρίς πολλές φορές να σημαίνει ότι το φθηνό δεν είναι και καλό,αλλά αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
Εγώ από την άλλη, προτιμώ να μην έχω καινούργιο αμάξι (τζάμπα λεφτά ειδικά αν το εχεις και στον δρόμο...) αλλά μαλλί "πένα"..... και να σου πω την αλήθεια από αμάξι θα κόψω για το μαλλί.....
 

bobby

Well-Known Member
Καλά τα λες, αλλά δίνεις 20 χιλιάρικα για αμάξι και το παίρνεις μαμά, εδώ θα δώσεις 20 χιλιάρικα αλλά μπορεί να πάρεις προγιαγιά μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
'Αμα δώσεις 20000 θα πας στα σίγουρα όχι σε στοίχημα..... αλλά και πάλι 100% επιτυχία δεν σου δίνει κανείς....... ούτε και στο αμάξι όμως...;);););) γιατί καινούργιο θα είναι, όμως μπορεί να σου βγεί φόλα......

Για να μην πω ότι και με 20000 VFM αμάξι θα κοιτάξεις και όχι hi-end, γιατί εμένα αυτά που μου αρέσουν κάνουν από 30000 και πάνω....... αν είναι λοιπόν να δώσω 20000 για VFM αμάξι και 6000 για VFM MM προτιμώ να δώσω 8000 για μεταχειρισμένο αμάξι (10ετίας αλλά να μου αρέσει, hi-end στην εποχή του) και 18000 για hi-end ΜΜ. Νομίζω στην σούμα της ευχαρίστησης θα είμαι (πολύ) καλύτερα....... γιατί το καινούργιο (VFM είπαμε έτσι) αμάξι θα το χαρώ 1 χρόνο (ή μέχρι την πρώτη γρατζουνιά....) το μαλλί όμως θα το χαρώ για χρόνια.....
 
Τελευταία επεξεργασία:

platanos

Well-Known Member
'Αμα δώσεις 20000 θα πας στα σίγουρα όχι σε στοίχημα..... αλλά και πάλι 100% επιτυχία δεν σου δίνει κανείς....... ούτε και στο αμάξι όμως...;);););) γιατί καινούργιο θα είναι, όμως μπορεί να σου βγεί φόλα......

Για να μην πω ότι και με 20000 VFM αμάξι θα κοιτάξεις και όχι hi-end, γιατί εμένα αυτά που μου αρέσουν κάνουν από 30000 και πάνω....... αν είναι λοιπόν να δώσω 20000 για VFM αμάξι και 6000 για VFM MM προτιμώ να δώσω 8000 για μεταχειρισμένο αμάξι (10ετίας αλλά να μου αρέσει, hi-end στην εποχή του) και 18000 για hi-end ΜΜ. Νομίζω στην σούμα της ευχαρίστησης θα είμαι (πολύ) καλύτερα....... γιατί το καινούργιο (VFM είπαμε έτσι) αμάξι θα το χαρώ 1 χρόνο (ή μέχρι την πρώτη γρατζουνιά....) το μαλλί όμως θα το χαρώ για χρόνια.....
Φίλε bobby η κατανομή χρημάτων που έκανες με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλά τα λες, αλλά εδώ βλέπω οτι ο Doer ανακαλύπτει μετά το φόρουμ και κλαίει, ενώ ο Talker παίρνει σημαντική πληροφορία και βάζει το bet στο νούμερο που θέλει. Τώρα επειδή καταλαβαίνω για τους "talkers" τους άλλους που λες, αυτοί ετοιμάζονται για μετ μετά απο 3ετία+ και κάνουν φασαρία.

Κα στις 2 περιπτώσεις μιλάμε για έξυπνους ανθρώπους.
 

Gianney

Well-Known Member
Εγώ διαχωρίσω τους ανθρώπους σε “doers” και «talkers”. Ο Talker απλά ανακυκλώνει την πληροφορία και πάντα βρίσκει έναν λόγο να μην κάνει κάτι τώρα αλλά αργότερα και διαιωνίζει την κατάσταση κάνοντας στο τέλος λάθος επιλογή. Ο Doer λέει λίγα, μελετάει το θέμα, και χτυπάει στόχο χωρίς να τον ενδιαφέρουν ούτε αεροπλάνα ούτε βαπόρια ούτε τρένα.
Και από τους δύο ποιος υπερισχύει.Εγω νομίζω στο τέλος κερδίζουν και οι δύο .
 

nick90

Well-Known Member
Καλά τα λες, αλλά δίνεις 20 χιλιάρικα για αμάξι και το παίρνεις μαμά, εδώ θα δώσεις 20 χιλιάρικα αλλά μπορεί να πάρεις προγιαγιά μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
ετσι ειναι χαχα...στο αυτοκίνητο πληρώνεις 100% αυτό που θα πάρεις. Στις μεταμοσχεύσεις και όλα τέλεια να στα κάνει ο αλλος πάντα θα υπάρχει και το ανθρώπινο λάθος ή εκείνη η κακή μέρα που δεν μπορείς να προβλέψεις. Μπορεί ο γιατρός ή το προσωπικό εκείνη τη μέρα να τύχει να μην ειναι σε 100% φόρμα..Ειναι να μη σου τύχει...Αλλά Ακόμα και ο ίδιος ο οργανισμός σου μπορεί να επηρεάσει το αποτέλεσμα... Απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει στις μεταμοσχεύσεις όσο και να πληρώσεις.
Εξάλλου εσύ δεν έλεγες ότι είχες δει διάφορα "παρατράγουδα" από τρανταχτά ονόματα του εξωτερικού στα ξένα φόρουμ;
 

oreo

Well-Known Member
'Αμα δώσεις 20000 θα πας στα σίγουρα όχι σε στοίχημα..... αλλά και πάλι 100% επιτυχία δεν σου δίνει κανείς....... ούτε και στο αμάξι όμως...;);););) γιατί καινούργιο θα είναι, όμως μπορεί να σου βγεί φόλα......

Για να μην πω ότι και με 20000 VFM αμάξι θα κοιτάξεις και όχι hi-end, γιατί εμένα αυτά που μου αρέσουν κάνουν από 30000 και πάνω....... αν είναι λοιπόν να δώσω 20000 για VFM αμάξι και 6000 για VFM MM προτιμώ να δώσω 8000 για μεταχειρισμένο αμάξι (10ετίας αλλά να μου αρέσει, hi-end στην εποχή του) και 18000 για hi-end ΜΜ. Νομίζω στην σούμα της ευχαρίστησης θα είμαι (πολύ) καλύτερα....... γιατί το καινούργιο (VFM είπαμε έτσι) αμάξι θα το χαρώ 1 χρόνο (ή μέχρι την πρώτη γρατζουνιά....) το μαλλί όμως θα το χαρώ για χρόνια.....
Είδες τι Κ@..α είναι το μαλλί ?? Σε μένα τα λες που έχω αρρώστια !!!!! :cool:
 

oreo

Well-Known Member
ετσι ειναι χαχα...στο αυτοκίνητο πληρώνεις 100% αυτό που θα πάρεις. Στις μεταμοσχεύσεις και όλα τέλεια να στα κάνει ο αλλος πάντα θα υπάρχει και το ανθρώπινο λάθος ή εκείνη η κακή μέρα που δεν μπορείς να προβλέψεις. Μπορεί ο γιατρός ή το προσωπικό εκείνη τη μέρα να τύχει να μην ειναι σε 100% φόρμα..Ειναι να μη σου τύχει...Αλλά Ακόμα και ο ίδιος ο οργανισμός σου μπορεί να επηρεάσει το αποτέλεσμα... Απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει στις μεταμοσχεύσεις όσο και να πληρώσεις.
Εξάλλου εσύ δεν έλεγες ότι είχες δει διάφορα "παρατράγουδα" από τρανταχτά ονόματα του εξωτερικού στα ξένα φόρουμ;
Ε βέβαια έχει παρατράγουδα και πόσα θάβονται. Βάλε πόσοι άνθρωποι δεν έχουν ιδέα απο φόρουμ και πέφτουν πάνω στην διαφήμιση, πακετάρουν με όνειρα κ ελπιδες για χαίτες να ανεμίζουν, αλλά καταλήγουν να χτενίζονται με τσουγκράνα..
 

giannis1991

Well-Known Member
@bobby Ακριβως ιδια λογικη εχω ρε φιλε...Οσο για το τωρα αστα οδηγαω αμαξι 20ετιας αλλα πραγματικα δεν με νοιαζει καθολου!!!!
@stefanosdarude Στεφαναρα θα σου πω την περιπτωση μου και αν θες ακους...Ξεκινησα να ανοιγω κροταφους στα 14,5...στα 18 ανοιξε λιγο το κροουν και πηγα αρκετα καλα μεχρι τα 24 οπου νομιζα οτι ετσι θα με παει...Ξαφνικα ομως εφαγα ενα κυμα τριχοπτωσης και καταλαβα οτι αραιωνει ολο το πανω μαλλι αρα εγινα diffuse thinner...
Οποτε εχουμε και λεμε:
1)Πολυ πιθανο να γινεις diffuse thinner
2)Για μενα ή ξεκινα 3 μγ την εβδομαδα χαλαρα ή με το που δεις οτι ανοιγει το κροουν βαλε τουλαχιστον 3 μγ την εβδομαδα αμεσα...

Σαν επιλογο να σου πω οτι και εγω ελεγα οτι δεν θα παρω φινα,θα την αποφυγω,ειναι φαρμακο προτιμω να εχω αραιωση λιγο οπαραπανω παρα να χαπακωνομαι κτλπ αλλα πιστεψε με επειδη αναφερεις και για καταθλιψη ,θα πεσεις σε βαθια στεναχωρια αν σου κανει (που ειναι πολυ πιθανο)κανα αποτομο μπραφ η τριχοπτωση...Οποτε ή ξεκινα ή να εισαι στις επαλξεις...

Οσον αφορα τα περι μεταμοσχευσεων ξεχνα τα για τωρα και για γενια ουτε καν...Οι τιμες του κυριου τραγικες επισης...
Και μια σημειωση σημαντικη που πιστευω το φορουμ εχει συμβαλει σε αυτο...Η HDC οταν ειχα στειλει φωτο με μαλλι στο pattern το δικο σου αλλα αισθητα χειροτερο μου ειχαν πει δεν μπορουμε να επεμβουμε(για κροουν ηθελα που ηταν πιο ανοιχτο) για τι θα δημιουργησουμε σοκλος ...Αλλα αν θελετε μπορουμε να δουμε το θεμα των κροταφων...Θα μιλαγαμε για σπαταλη γκραφτ και πλανο οτι ναναι...σε ενα diffuse patern να βαλεις κροταφους.Οτι ναναι δλδ... Το φορουμ με τη σκληρη κριτικη εχει συνεισφερει ευτυχως και καποιοι εστω εβαλαν και μυαλο μιας και ταλεντο παντα ειχαν θεωρω...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

stefanosdarude

New Member
@bobby Ακριβως ιδια λογικη εχω ρε φιλε...Οσο για το τωρα αστα οδηγαω αμαξι 20ετιας αλλα πραγματικα δεν με νοιαζει καθολου!!!!
@stefanosdarude Στεφαναρα θα σου πω την περιπτωση μου και αν θες ακους...Ξεκινησα να ανοιγω κροταφους στα 14,5...στα 18 ανοιξε λιγο το κροουν και πηγα αρκετα καλα μεχρι τα 24 οπου νομιζα οτι ετσι θα με παει...Ξαφνικα ομως εφαγα ενα κυμα τριχοπτωσης και καταλαβα οτι αραιωνει ολο το πανω μαλλι αρα εγινα diffuse thinner...
Οποτε εχουμε και λεμε:
1)Πολυ πιθανο να γινεις diffuse thinner
2)Για μενα ή ξεκινα 3 μγ την εβδομαδα χαλαρα ή με το που δεις οτι ανοιγει το κροουν βαλε τουλαχιστον 3 μγ την εβδομαδα αμεσα...

Σαν επιλογο να σου πω οτι και εγω ελεγα οτι δεν θα παρω φινα,θα την αποφυγω,ειναι φαρμακο προτιμω να εχω αραιωση λιγο οπαραπανω παρα να χαπακωνομαι κτλπ αλλα πιστεψε με επειδη αναφερεις και για καταθλιψη ,θα πεσεις σε βαθια στεναχωρια αν σου κανει (που ειναι πολυ πιθανο)κανα αποτομο μπραφ η τριχοπτωση...Οποτε ή ξεκινα ή να εισαι στις επαλξεις...

Οσον αφορα τα περι μεταμοσχευσεων ξεχνα τα για τωρα και για γενια ουτε καν...Οι τιμες του κυριου τραγικες επισης...
Και μια σημειωση σημαντικη που πιστευω το φορουμ εχει συμβαλει σε αυτο...Η HDC οταν ειχα στειλει φωτο με μαλλι στο pattern το δικο σου αλλα αισθητα χειροτερο μου ειχαν πει δεν μπορουμε να επεμβουμε(για κροουν ηθελα που ηταν πιο ανοιχτο) για τι θα δημιουργησουμε σοκλος ...Αλλα αν θελετε μπορουμε να δουμε το θεμα των κροταφων...Θα μιλαγαμε για σπαταλη γκραφτ και πλανο οτι ναναι...σε ενα diffuse patern να βαλεις κροταφους.Οτι ναναι δλδ... Το φορουμ με τη σκληρη κριτικη εχει συνεισφερει ευτυχως και καποιοι εστω εβαλαν και μυαλο μιας και ταλεντο παντα ειχαν θεωρω...

Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οπως ακριβώς το είπες είναι το σχέδιο μου για την φίνα ( στις επάλξεις ). Εσύ πως αντιμετώπισες αυτό το diffuse thinning όταν ήρθε? Αν έχεις και κάποιο νήμα για τι γενική σου πορεία μέχρι και τα 30 που πρέπει αν είσαι τώρα, στειλτο μου σε παρακαλώ να πάρω ιδέες.
 

giannis1991

Well-Known Member
Δεν εχω καπου μια συνεχεια της πορειας μου αλλα θα σου πω τι πρεπει να κανεις μεσα απο τα λαθη μου...
Οπως σου ειπα εχε στο νου σου οτι στους περισσοτερους ανθρωπους η τριχοπτωση ξεσπαει κατα διαστηματα...υπηρχε ενας μηνας οπου εχανα αν θες το πιστευεις πανω απο 300 τριχες ανα 2 μερες που λουζομουν...
εγω αδρανησα πολυ αλλα ευτυχως οχι παρα πολυ ωστε να ειναι πολυ αργα....Με λιγα λογια δυστυχως δεν εκανα τιποτα αντιθετα αλλαζα λιγο το κουρεμα ωστε να με κολακευει,αυξανα το τοπικ και εν τελει εφτασα σε ενα σημειο να μην πηγαινει αλλο αυτη η φαση και η ψυχολογια μου να γτασει στα πατωματα...Δωσε βαση τωρα στον επιλογο...
Αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν καποιος εχει θεμα με τα μαλλια του και τα θεωρει ζωτικης σημασιας για τον εαυτο του,την αναπτυξη της προσωπικοτητας του,την αναγκη του να τα εχει για να νιωθει καλα και να ''όρμαει΄' στη ζωη,να κοιταει τον αλλον οπως και το αντιθετο φυλο στα ματια και αλλα τετοια τοτε προληψη με φινα...τιποτα αλλο ουτε σπρει ουτε τιποτα...Και να ξερεις οτι η φινα δεν ειναι μαγικη...εγω τωρα παιρνω 7,25 μγ την εβδομαδα και παλι χανω εδαφος ιδιως στο μπροστινο κομματι!!!!Γιατι καποιοι νομιζουν οτι ειναι και θαυμα!!!Ισωα να ειναι αλλα σε μικρη ηλικια και πριν γινει το κακο μεγαλο...Επισης και θα σωσεις τα λεφτα σου καθως δεν θα χρειαστεις τοσα γκραφτ και θα τα χρειαστεις ανα πολλα χρονια οποτε θα παιρνεις αποφασεις ψυχραι,μα,θα μαζευεις τα λεφτα σου και κανεις δεν θα καταλαβει τιποτα!!!
 

stefanosdarude

New Member
Δεν εχω καπου μια συνεχεια της πορειας μου αλλα θα σου πω τι πρεπει να κανεις μεσα απο τα λαθη μου...
Οπως σου ειπα εχε στο νου σου οτι στους περισσοτερους ανθρωπους η τριχοπτωση ξεσπαει κατα διαστηματα...υπηρχε ενας μηνας οπου εχανα αν θες το πιστευεις πανω απο 300 τριχες ανα 2 μερες που λουζομουν...
εγω αδρανησα πολυ αλλα ευτυχως οχι παρα πολυ ωστε να ειναι πολυ αργα....Με λιγα λογια δυστυχως δεν εκανα τιποτα αντιθετα αλλαζα λιγο το κουρεμα ωστε να με κολακευει,αυξανα το τοπικ και εν τελει εφτασα σε ενα σημειο να μην πηγαινει αλλο αυτη η φαση και η ψυχολογια μου να γτασει στα πατωματα...Δωσε βαση τωρα στον επιλογο...
Αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν καποιος εχει θεμα με τα μαλλια του και τα θεωρει ζωτικης σημασιας για τον εαυτο του,την αναπτυξη της προσωπικοτητας του,την αναγκη του να τα εχει για να νιωθει καλα και να ''όρμαει΄' στη ζωη,να κοιταει τον αλλον οπως και το αντιθετο φυλο στα ματια και αλλα τετοια τοτε προληψη με φινα...τιποτα αλλο ουτε σπρει ουτε τιποτα...Και να ξερεις οτι η φινα δεν ειναι μαγικη...εγω τωρα παιρνω 7,25 μγ την εβδομαδα και παλι χανω εδαφος ιδιως στο μπροστινο κομματι!!!!Γιατι καποιοι νομιζουν οτι ειναι και θαυμα!!!Ισωα να ειναι αλλα σε μικρη ηλικια και πριν γινει το κακο μεγαλο...Επισης και θα σωσεις τα λεφτα σου καθως δεν θα χρειαστεις τοσα γκραφτ και θα τα χρειαστεις ανα πολλα χρονια οποτε θα παιρνεις αποφασεις ψυχραι,μα,θα μαζευεις τα λεφτα σου και κανεις δεν θα καταλαβει τιποτα!!!
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω πολύ θετική άποψη για την φιναστερίδη. Αλλά δεν εχω και τις απαραίτητες γνώσεις για να έχω μία τελική άποψη. Η σκέψη μου ήταν, οταν την χρειαστώ ( μετά απο το πρώτο δυνατό κύμα hairloss αν και οταν αυτό έρθει) να αποφασίσω μία και καλή αν για μένα αξίζει να ρισκάρω εστω και λίγο την υγεία μου ( με όλα τα side effects μεγάλα η μικρά που έχει η φιναστερίδη ) για τα μαλλιά μου, ή να ακολουθήσω το πλάνο που έγραψα στην αρχική μου θέση στο νήμα που λέει: μμ οσο με παίρνει και μετα ξύρισμα και ξεγνιασιά. Και αυτή τη στιγμή η δικιά μου ζυγαριά γέρνει προς το δεύτερο. Έδώ το είχα ακόμα και τώρα σαν σκέψη να τα ξυρίσω να ηρεμήσω και αν με ενοχλεί το hairline να παω να κάνω ένα smp. Παρόλαυτα όταν σε λίγα χρόνια έρθει αυτη η ώρα θα το σκεφτώ περισσοτερο. Για τώρα αποφάσισα να το δοκιμάσω για λίγο και με τις μεταμοσχεύσεις και να δούμε πως θα παει. Αυτό που έχω ξαναπεί και πιστεύω είναι ότι δεν πρέπει να έχουμε όλοι την ίδια πορεία με την ΑΑ καθώς σίγουρα δεν έχουμε όλοι τους ίδιους στόχους. Προσωπικά μου αρέσουν οι άντρες που βλέπω στα 40-50 με ένα ξυρισμένο κεφάλι και δεν θα είχα θέμα να είμαι ενας απο αυτούς κυρίως γιατί θα ήταν και άλλο ένα 30-40% των ανδρών σε παρόμοια μοίρα. Αυτή τη στιγμή όμως και μέχρι τα 30-35 που τα ποσοστά των αντρών με αα είναι πολυ μικρά και που το ερωτικό θέμα είναι στο μαξ, δεν με πολυψήνει να πορεύομαι με το κεφάλι που βλέπω στον καθρέφτη. Τέλος πάντων μην σε ζαλίζω, όσα μου είπες είναι πολύ βοηθητικά και σε ευχαριστώ πολύ που αφιέρωσες τον χρόνο σου !
 

bobby

Well-Known Member
ετσι ειναι χαχα...στο αυτοκίνητο πληρώνεις 100% αυτό που θα πάρεις. Στις μεταμοσχεύσεις και όλα τέλεια να στα κάνει ο αλλος πάντα θα υπάρχει και το ανθρώπινο λάθος ή εκείνη η κακή μέρα που δεν μπορείς να προβλέψεις. Μπορεί ο γιατρός ή το προσωπικό εκείνη τη μέρα να τύχει να μην ειναι σε 100% φόρμα..Ειναι να μη σου τύχει...Αλλά Ακόμα και ο ίδιος ο οργανισμός σου μπορεί να επηρεάσει το αποτέλεσμα... Απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει στις μεταμοσχεύσεις όσο και να πληρώσεις.
Εξάλλου εσύ δεν έλεγες ότι είχες δει διάφορα "παρατράγουδα" από τρανταχτά ονόματα του εξωτερικού στα ξένα φόρουμ;
Απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει ούτε στα αμάξια….πάντα μπορεί να σου βγει πατάτα…...
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Η διαφορά μας είναι ότι εσύ έχεις μαλλιά……ενώ εγώ όχι…… :p :p :p :p :p :p :p :p :p
Μια χαρά μαλλιά έχεις και μάλιστα είσαι και σπάνιο περιστατικό. Τόσο καλή επίδραση σε άνθρωπο 49 ετών από τη φινα δεν έχω ξαναδεί bobby :)
 

bobby

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω πολύ θετική άποψη για την φιναστερίδη. Αλλά δεν εχω και τις απαραίτητες γνώσεις για να έχω μία τελική άποψη. Η σκέψη μου ήταν, οταν την χρειαστώ ( μετά απο το πρώτο δυνατό κύμα hairloss αν και οταν αυτό έρθει) να αποφασίσω μία και καλή αν για μένα αξίζει να ρισκάρω εστω και λίγο την υγεία μου ( με όλα τα side effects μεγάλα η μικρά που έχει η φιναστερίδη ) για τα μαλλιά μου, ή να ακολουθήσω το πλάνο που έγραψα στην αρχική μου θέση στο νήμα που λέει: μμ οσο με παίρνει και μετα ξύρισμα και ξεγνιασιά. Και αυτή τη στιγμή η δικιά μου ζυγαριά γέρνει προς το δεύτερο. Έδώ το είχα ακόμα και τώρα σαν σκέψη να τα ξυρίσω να ηρεμήσω και αν με ενοχλεί το hairline να παω να κάνω ένα smp. Παρόλαυτα όταν σε λίγα χρόνια έρθει αυτη η ώρα θα το σκεφτώ περισσοτερο. Για τώρα αποφάσισα να το δοκιμάσω για λίγο και με τις μεταμοσχεύσεις και να δούμε πως θα παει. Αυτό που έχω ξαναπεί και πιστεύω είναι ότι δεν πρέπει να έχουμε όλοι την ίδια πορεία με την ΑΑ καθώς σίγουρα δεν έχουμε όλοι τους ίδιους στόχους. Προσωπικά μου αρέσουν οι άντρες που βλέπω στα 40-50 με ένα ξυρισμένο κεφάλι και δεν θα είχα θέμα να είμαι ενας απο αυτούς κυρίως γιατί θα ήταν και άλλο ένα 30-40% των ανδρών σε παρόμοια μοίρα. Αυτή τη στιγμή όμως και μέχρι τα 30-35 που τα ποσοστά των αντρών με αα είναι πολυ μικρά και που το ερωτικό θέμα είναι στο μαξ, δεν με πολυψήνει να πορεύομαι με το κεφάλι που βλέπω στον καθρέφτη. Τέλος πάντων μην σε ζαλίζω, όσα μου είπες είναι πολύ βοηθητικά και σε ευχαριστώ πολύ που αφιέρωσες τον χρόνο σου !
Άκουσε έναν που (δυστυχώς) ξεκίνησε αργά την φίνα…. Φίνα εχθές αν θελεις να έχεις μαλλιά, όλα τα αλλά είναι να είχανε να λέγαμε… μην ακούς για τις παρενέργειες κλπ γιατί μπορεί να ανθυποβάλλεσαι. Ξεκίνα την και να λες μέσα σου ότι παίρνεις βιταμίνες για τα μαλλια και μην διαβαζεις νήματα για την φιναστεριδη. Άσε να περάσουν 1-2 χρόνια για να δράσει πλήρως και μετά μπαίνεις για ΜΜ.
 

stefanosdarude

New Member
Καλησπέρα σε όλους, 2 χρόνια περίπου μετά από το πρώτο μου ποστ και είπα να κάνω ένα update. Το μαλλί μου όπως θα δείτε και στις φωτό δεν έχει αλλάξει καθόλου. Όπως είχα πει και τότε πιστεύω πως στην δική μου περίπτωση υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να μην αλλάξει για αρκετό καιρό ακόμα. Και αυτή τη σκέψη την ενισχύει το αποτέλεσμα των αιματολογικών ( dht ) που έκανα πριν ένα μήνα και που επίσης παραθέτω εδώ.

Οπότε πλέον το πήρα απόφαση πως δεν υπάρχει λόγος να αφήσω αλλά 5-6-7 χρόνια να περάσουν απλά για να το επιβεβαιώσω, όταν α) μπορώ αυτά τα χρόνια να έχω καλύτερη ψυχολογία και ποιότητα ζωής με μία μεταμόσχευση και β) έχω έτοιμο το πλάνο του τι θα κάνω σε περίπτωση που ξεκινήσει επιθετική ΑΑ. ( σχετίζεται με το ερώτημα 5 που είχα κάνει στο πρώτο ποστ και το οποίο πλέον έχω δει τόσα παραδείγματα του που μου έχει απαντηθεί πλήρως, δεν βλέπω τον λόγο που δεν είναι o go to τρόπος να πάρει κανείς περισσότερα τριχοθυλάκια από την δότρια του και να λύσει όλα του τα προβλήματα )

Οπότε, όπως είχα πει είχα τότε, είχα μιλήσει με hdc κύπρου, αναστασάκη και antiagers. Ο αναστασάκης δεν ήταν πολύ του στίλ μου και τον είχα αποκλεισει, αν και τελευταία έχω δει και κάποια πολύ καλά αποτελέσματα που με κάνουν να το ξανασκέφτομαι. Οι antiagers για κάποιο λόγο έχουν διαγραφεί απο τη μνήμη μου και στην hdc κύπρου μου είχαν κάνει αρκετά καλή εντύπωση όμως με είχαν αποκλείσει λόγω της ηλικίας μου. Σκέφτομαι να ξανακάνω μια κρούση για να δω αν έχει αλλάξει κάτι 2 χρόνια μετά. Υπενθυμίζω ότι τώρα έχω μπει στα 26.

Τον Ιούνιο χάρις την βοήθεια του cvial κατάφερα να κάνω και ένα consultation με τον lorenzo, ο οποίος όμως πιστεύει πως θα έπρεπε να περιμένω και δεν ήταν διατεθειμένος να μου κάνει μμ.

Από το φόρουμ θα ήθελα να ακούσω προτάσεις κλινικών εξειδικευμένες σε πυκνότητα hairline και σε temporal peaks, που θα είναι και πιο ελαστικές με το ηλικιακό και με το κομμάτι της φιναστερίδης, μιας και απ'ο,τί βλέπω αρκετές είναι οι κλινικές που ακολουθούν μια συγκεκριμένη μεθοδολογία ανεξαρτήτως του ασθενούς. ( πράγμα που θεωρώ ένα από τα χειρότερα πράγματα που συμβαίνουν στην ιατρική, αλλά ας μην το ανοίξουμε αυτό το θέμα ). Το οικονομικό δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικό.
 

Συνημμένα

  • PXL_20231012_181205906.jpg
    PXL_20231012_181205906.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 31
  • PXL_20231012_181233713.jpg
    PXL_20231012_181233713.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 30
  • PXL_20231012_181236959.jpg
    PXL_20231012_181236959.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 32
  • PXL_20231012_181249257.jpg
    PXL_20231012_181249257.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 27
  • PXL_20231012_181301726.jpg
    PXL_20231012_181301726.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 26
  • PXL_20231012_181324428.jpg
    PXL_20231012_181324428.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 27
  • PXL_20231012_181438535.jpg
    PXL_20231012_181438535.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 29
  • PXL_20231012_181500216.jpg
    PXL_20231012_181500216.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 28
  • Screenshot 2023-10-12 at 9.23.22 PM.png
    Screenshot 2023-10-12 at 9.23.22 PM.png
    36.1 KB · Προβολές: 30
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα