μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

kos1987

New Member
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

btw kapa διαβασα οτι βαζεις σκετη airol στο κεφαλι σου...Μηπως μπορεις να βρεις εαν υπαρχει συσχετιση airol - γρηγορου κυκλου τριχας που λεγαμε τις προαλλες? :chinscratch

Γιατι αλλα λενε οι σχετικα πιο προσφατες ερευνες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

kos1987 είπε:
btw kapa διαβασα οτι βαζεις σκετη airol στο κεφαλι σου...Μηπως μπορεις να βρεις εαν υπαρχει συσχετιση airol - γρηγορου κυκλου τριχας που λεγαμε τις προαλλες? :chinscratch
ειναι μεγαλο κεφαλαιο,φτανω σε πολλα συμπερασματα σιγα σιγα.
αλλα ειναι θεωριες,θελω να δω την πραξη
 

kos1987

New Member
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

Δε μιλαω για θεωριες καπα.Λεω για ερευνες.Λοιπον βλεπω μια ερευνα τωρα μεσω ip πανεπιστημιου (Να 'σαι καλα sito!) αλλα δεν μπορω να την αποθηκευσω για να την ανεβασω ολοκληρη.
Εγινε τελη του 2005 και σαν επιλογο λεει

This study provides the first clear indications of the likely
pathogenesis of the frequently encountered, yet ill-understood
clinical phenomenon of retinoid-induced hair loss and
offers important pointers as to how it may be the therapeutically
countered. Our study shows for the first time that
the negative effect of retinoids on human hair growth is
based on a combination of (a) an inhibition of hair shaft
formation during anagen (Figs 1 and 2A) and (b) induction of
premature catagen (Figs 1 and 2B), along with a significant
inhibition of keratinocyte proliferation and a slight stimulation
of apoptosis in the matrix of anagen hair bulbs (Figs 3
and 4A).
In addition, we found an upregulation of TGF-b2
RNA and protein in the DP of ATRA-treated HF (Figs 4B and
5) and a partial abrogation of the hair growth-inhibitory effects
of ATRA by co-administration of a TGF-b neutralizing
antibody (Figs 1–3). This suggests TGF-b2 is a key extracellular
‘‘second messenger’’ of RAR ligands in human HF.

και μια φωτο με τις τριχες εκει που λεει RA εννοει retinoic acid
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

στην πραξη δεν ειναι ετσι,καποιος που εχει καλη ανταποκριση σε μια ουσια θα δουλεψουν ολα καλυτερα και εδω ειναι που αρχιζουν οι διαφωνιες.
θελει πειραματισμο ο καθενας στο σωμα του για το τι θα πιασει.
παραδειγμα μπορει ο κανονας να λεει οτι με μινοξιδιλη θα δει καποιος επανεκφυση,αλλα εγω οταν εβαζα 6 φορες την μερα μινοξιδιλη δεν ειδα κατι τετοιο.
οι μισοι θα πουν οτι δουλευει το revivogen οι αλλοι μισοι οχι.
οι μισοι θα πουν οτι δουλευει η κετο οι αλλοι μισοι οχι.
οι ερευνες λενε οτι θα δουλεψουν ολα.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

Καλησπερα ,καλημερα ρε παιδια σας εχει τυχει υστερα απο ενα πονοκεφαλο ειδικα στους κροταφους να χανεται μαλλια? Εμενα συνηθως ετσι μου τυχαινει κ φευγουν κ ειδικα απο την μια μερια πιο πολυ διοτι εκει με ποναει κ οντως απο την μια μερια μου εχουν φυγει πιο πολλα μαλια .
 

kos1987

New Member
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

kapamarou είπε:
στην πραξη δεν ειναι ετσι,καποιος που εχει καλη ανταποκριση σε μια ουσια θα δουλεψουν ολα καλυτερα και εδω ειναι που αρχιζουν οι διαφωνιες.
θελει πειραματισμο ο καθενας στο σωμα του για το τι θα πιασει.
παραδειγμα μπορει ο κανονας να λεει οτι με μινοξιδιλη θα δει καποιος επανεκφυση,αλλα εγω οταν εβαζα 6 φορες την μερα μινοξιδιλη δεν ειδα κατι τετοιο.
οι μισοι θα πουν οτι δουλευει το revivogen οι αλλοι μισοι οχι.
οι μισοι θα πουν οτι δουλευει η κετο οι αλλοι μισοι οχι.
οι ερευνες λενε οτι θα δουλεψουν ολα.

Καπα παρεξηγησες.Δεν θελω ουτε να αποθαρρυνω κανεναν ουτε να αρχισω να διαφωνω με το τι εχει αποτελεσμα και τι οχι.
Μ'αυτα που λες παραπανω συμφωνω απολυτα με μονη εξαιρεση με τη μινοξ.(Στο βιβλιαρακι της kirkland που εχω γραφει ξεκαθαρα οτι δεν εχει νοημα να το χρησιμοποιεις περισσοτερες απο 2 φορες τη μερα ή σε μεγαλυτερες ποσοτητες)
Η ερευνα που σου εδειξα αναφερεται για την προωρη μεταβαση των τριχ/κιψν σε καταγενη φαση...δλδη. η αναγενης κραταει λιγο (ετσι δεν προλαβαινουν να αναπτυχθουν πολυ τα μαλλια). Αυτο που ελεγες και εσυ με τα μαλλια που δεν μεγαλωνουν και κανουν συντομα τον κυκλο τους...
Δεν εχει καμια σχεση με ανδ.αλωπεκια
 

kos1987

New Member
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

akishellas3 είπε:
Καλησπερα ,καλημερα ρε παιδια σας εχει τυχει υστερα απο ενα πονοκεφαλο ειδικα στους κροταφους να χανεται μαλλια? Εμενα συνηθως ετσι μου τυχαινει κ φευγουν κ ειδικα απο την μια μερια πιο πολυ διοτι εκει με ποναει κ οντως απο την μια μερια μου εχουν φυγει πιο πολλα μαλια .

Μπορεις να περιγραψεις τον "πονοκεφαλο".Μηπως ειναι κατι που μοιαζει με πονικεφαλο?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

Καπα παρεξηγησες.Δεν θελω ουτε να αποθαρρυνω κανεναν ουτε να αρχισω να διαφωνω με το τι εχει αποτελεσμα και τι οχι.

δεν εχω ειρωνικο υφος σε καμια περιπτωση,κουβεντα κανουμε.

Μ'αυτα που λες παραπανω συμφωνω απολυτα με μονη εξαιρεση με τη μινοξ.(Στο βιβλιαρακι της kirkland που εχω γραφει ξεκαθαρα οτι δεν εχει νοημα να το χρησιμοποιεις περισσοτερες απο 2 φορες τη μερα ή σε μεγαλυτερες ποσοτητες)

καπιοι σε ξενα φορουμς δοκιμασαν 4 φορες την μερα μινοξ και ειχαν καλυτερα αποτελεσματα απο οσο ειχαν με δυο.

Η ερευνα που σου εδειξα αναφερεται για την προωρη μεταβαση των τριχ/κιψν σε καταγενη φαση...δλδη. η αναγενης κραταει λιγο (ετσι δεν προλαβαινουν να αναπτυχθουν πολυ τα μαλλια).

συμφονω οτι πεφτουν νωριτερα αλλα ξαναβγαινουν ποιο δυνατα και με περισσοτερο ογκο απο οτι θα βγαινανε χωρις
 

kos1987

New Member
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

kapamarou είπε:
συμφονω οτι πεφτουν νωριτερα αλλα ξαναβγαινουν ποιο δυνατα και με περισσοτερο ογκο απο οτι θα βγαινανε χωρις

Δεν μπορουμε να καταλαβω.Οταν ελεγες οτι ο κυκλος που κανουν οι τριχες πισω στο κεφαλι και πλαγια (οχι επανω) ειναι συντομος, έβαζες τοτε σκετη airol ή airol ξεκινησες τωρα, πρωτη φορα?

Αντε καληνυχτα γιατι εχω δουλειες πρωι-πρωι.
 

xk

Active Member
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

akishellas3 είπε:
Καλησπερα ,καλημερα ρε παιδια σας εχει τυχει υστερα απο ενα πονοκεφαλο ειδικα στους κροταφους να χανεται μαλλια? Εμενα συνηθως ετσι μου τυχαινει κ φευγουν κ ειδικα απο την μια μερια πιο πολυ διοτι εκει με ποναει κ οντως απο την μια μερια μου εχουν φυγει πιο πολλα μαλια .

το χω γραψει και παλιοτερα...μια περιοδο εχασα πολυ μαλλι,ημουν nw1 και εγινα nw2 μεσα σε λιγες μερες.μεγαλωσε το κουτελο αποτομα.για 2-3 μερες ειχα πονο στις ριζες των μπροστα μαλλιων που εξελιχθηκαν σε πονοκεφαλους θυμαμαι πολυ καλα να παραπoνιεμαι στους γονεις και να τους ρωταω τι επαθα γιατι ποναω...3-4 μερες μετα κοιταω στον καθρεπτη και ειχαν ανοιξει οι κροταφοι....ακομα και σημερα δε μπορω να καταλαβω τι διαολο επιθεση ηταν αυτη οτι αλλο μαλλι εχω χασει το εχω χασει πολυ αργα κ σταδιακα(πχ το vertex )

τεσπα εγω μασαζακι θα κανω ετσι κι αλλιως...βασικα δε κανω κανονικα μασαζ κουνοντας δερμα κ τετοια απλα για μεγαλα διαστηματα της ημερας κανω τις κινησεις οπως λουζομαστε και το κανω ασυναισθητα πια πχ βλεπω τv κ με το ενα χερι χιαδευω το κρανιο σα να παιζω με τα μαλλια.Μπορω να πω οτι η εικονα εχει ηδη βελτιωθει(μιλαω για τα υπαρχον μαλλια ετσι...) και στην οψη/αφη ειναι αψογα και αυτο βοηθαει την εμφανιση,κανει την αραιωση λιγοτερο ''παρατηρησιμη''.δε προσθεσα τιποτα στη θεραπεια η οποια ειναι εδω κ μηνες μινοξ hairforce λοσιον και που κ που solgar βιταμινες...

(ξερω οτι τα μασαζ κι αυτα φαινονται μαλακιες...μπορει να μην ειναι λυση αλλα δεν ειναι και κουταμαρα οπως τα κρεμμυδια και τα σκορδα που εβαζα παλιοτερα κ που ηταν το απολυτο τιποτα...)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

kos1987 είπε:
Δεν μπορουμε να καταλαβω.Οταν ελεγες οτι ο κυκλος που κανουν οι τριχες πισω στο κεφαλι και πλαγια (οχι επανω) ειναι συντομος, έβαζες τοτε σκετη airol ή airol ξεκινησες τωρα, πρωτη φορα?

Αντε καληνυχτα γιατι εχω δουλειες πρωι-πρωι.
καλημερα.
στα πισω και στα πλαγια δεν βαζω,ξαναβγαινουν χωρις απωλειες,μονο πανω σε επιφανεια nw5,σε αυτην την περιοχη πανε να υποχωρησουν
οταν λεω ολο το κεφαλι ενοω την προβληματικη περιοχη
 

vag25

Well-Known Member
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

Eρωτηση.
Tα σαμπουαν τυπου sebamed που προκαλουν μικροκυκλοφορια αιματος στο δερμα του κεφαλιου ,το ιδιο πραγμα δεν προσπαθουν να πετυχουν?Οσοι εχουν δοκιμασει τετοια σαμπουαν θα εχουν παρατηρησει οτι κοκκινιζει το δερμα για καποια λεπτα μετα το λουσιμο.
 

n094

Active Member
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

kos1987 είπε:
Δε μιλαω για θεωριες καπα.Λεω για ερευνες.Λοιπον βλεπω μια ερευνα τωρα μεσω ip πανεπιστημιου (Να 'σαι καλα sito!) αλλα δεν μπορω να την αποθηκευσω για να την ανεβασω ολοκληρη.
Εγινε τελη του 2005 και σαν επιλογο λεει

This study provides the first clear indications of the likely
pathogenesis of the frequently encountered, yet ill-understood
clinical phenomenon of retinoid-induced hair loss and
offers important pointers as to how it may be the therapeutically
countered. Our study shows for the first time that
the negative effect of retinoids on human hair growth is
based on a combination of (a) an inhibition of hair shaft
formation during anagen (Figs 1 and 2A) and (b) induction of
premature catagen (Figs 1 and 2B), along with a significant
inhibition of keratinocyte proliferation and a slight stimulation
of apoptosis in the matrix of anagen hair bulbs (Figs 3
and 4A).
In addition, we found an upregulation of TGF-b2
RNA and protein in the DP of ATRA-treated HF (Figs 4B and
5) and a partial abrogation of the hair growth-inhibitory effects
of ATRA by co-administration of a TGF-b neutralizing
antibody (Figs 1–3). This suggests TGF-b2 is a key extracellular
‘‘second messenger’’ of RAR ligands in human HF.

και μια φωτο με τις τριχες εκει που λεει RA εννοει retinoic acid

Δηλαδή με απλά λόγια η μελέτη αυτή αναφέρει ότι τα retinoid (άρα και η airol) κάνουν κακό παρά καλό όταν χρησιμοποιούνται για την καταπολέμηση της τριχόπτωσης ή/και την επανέκφυση ε;;
 

sito

Active Member
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

n094 είπε:
Δηλαδή με απλά λόγια η μελέτη αυτή αναφέρει ότι τα retinoid (άρα και η airol) κάνουν κακό παρά καλό όταν χρησιμοποιούνται για την καταπολέμηση της τριχόπτωσης ή/και την επανέκφυση ε;;

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι οτι αναφέρεται σε τριχόπτωση που προκαλείτε λόγω ρετινοϊδών (retinoin-induced hair loss)
 

kakashi

Member
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

δλδ τα ρετινοειδη μπορουν να προκαλεσουν τριχοπτωση....αρα μπορει βαζοντας αιρολ να γινουμε κ χειροτερα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

kakashi είπε:
δλδ τα ρετινοειδη μπορουν να προκαλεσουν τριχοπτωση....αρα μπορει βαζοντας αιρολ να γινουμε κ χειροτερα?
ναι σε ενα 40% αυτο ησχυει,γι αυτο οποιος δεν δει επανεκφυση στους δυο μηνες διακοπη
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

Έχω αναφέρει και σε άλλα πόστ, ότι είχα κόψει την μινοξ για 6 μήνες. Μέχρι τους 4 μήνες, πήγαινα καλά και μάλιστα καλύτερα από ότι όταν χρησιμοποιούσα μινοξ. Μετά τον 4ο όμως και μέσα σε 1 μήνα, πηγαίναμε για πλήρη καταστροφή, τόση που πιστεύω αν το είχα αφήσει θα ήμουν σκέτος καθρέπτης...
Anyway, ξανάρχισα μινοξ από το φαρμακείο, 5% φτιαχτή με κυστεΐνη και 2 μπουκάλες elocon (i know, μόλις τελειώσει την κόβω μην γίνει το δέρμα τσιγαρόχαρτο) για μια φορά την ημέρα μαζί με αλοιφή airol.
Εδώ και 2 εβδομάδες, βγάζω τρίχες σαν που...... :-X δηλαδή θέμα χρόνου να γίνω όπως πριν σταματήσω την μίνοξ.
Μπορεί να είναι μόνο η μινοξ....μπορεί όμως και ο συνδυασμός με elocon και airol. Εν ολίγοις η airol, κακό δεν έκανε...(μέχρι στιγμής)
Το μόνο αρνητικό, ενώ βάζω μικρή ποσότητα και ενώ οπτικά δεν βλέπω ερεθισμό στο δέρμα, παρόλο αυτά όταν του κάνω ελαφρύ μασαζ, πονάει, σαν να έχει καεί... furious3
Kapa...έχε έτοιμο κανά πυροσβεστήρα μήπως σκάσει καμία ξαφνική και τρέχουμε... ::)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: μια αλλη εκδοχη για την καραφλα!

GOMI είπε:
Έχω αναφέρει και σε άλλα πόστ, ότι είχα κόψει την μινοξ για 6 μήνες. Μέχρι τους 4 μήνες, πήγαινα καλά και μάλιστα καλύτερα από ότι όταν χρησιμοποιούσα μινοξ. Μετά τον 4ο όμως και μέσα σε 1 μήνα, πηγαίναμε για πλήρη καταστροφή, τόση που πιστεύω αν το είχα αφήσει θα ήμουν σκέτος καθρέπτης...
Anyway, ξανάρχισα μινοξ από το φαρμακείο, 5% φτιαχτή με κυστεΐνη και 2 μπουκάλες elocon (i know, μόλις τελειώσει την κόβω μην γίνει το δέρμα τσιγαρόχαρτο) για μια φορά την ημέρα μαζί με αλοιφή airol.
Εδώ και 2 εβδομάδες, βγάζω τρίχες σαν που...... :-X δηλαδή θέμα χρόνου να γίνω όπως πριν σταματήσω την μίνοξ.
Μπορεί να είναι μόνο η μινοξ....μπορεί όμως και ο συνδυασμός με elocon και airol. Εν ολίγοις η airol, κακό δεν έκανε...(μέχρι στιγμής)
Το μόνο αρνητικό, ενώ βάζω μικρή ποσότητα και ενώ οπτικά δεν βλέπω ερεθισμό στο δέρμα, παρόλο αυτά όταν του κάνω ελαφρύ μασαζ, πονάει, σαν να έχει καεί... furious3
Kapa...έχε έτοιμο κανά πυροσβεστήρα μήπως σκάσει καμία ξαφνική και τρέχουμε... ::)
:D :D :D
ο συνδιασμος elocon,airol,minox,ειναι για ραστα,οταν συνδιαζονται αυτες οι ουσιες,το elocon ενισχυει την airol και την minox
η airol ενισχυει το elocon και την minox,και τελικα η minox ενησχυεται απο το elocon και την airol και τετραπλασιαζεται σε δυναμη
το elocon εξουδετερωνει τις παρενεργειες της airol,ερεθισμους και ξεφλουδισματα
ενα καλο σεναριο θα ηταν και η airol να εξουδετερωνε τις παρενεργειες του elocon,την λεπτυνση :tease:
δεν θα χρειαστεις πυροσβεστηρα,σε 2 βδομαδες θα γινεις καλυτερα απο πριν
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα