κηλη μεσης

edyuser1

Active Member
kapa είπε:
edyuser1 είπε:
καπα στο γυμναστηριο που πηγαινω μου εχουν πει οτι η ασκηση με kettlebell τους εχει βοηθησει πολυ με την μεση και γενικα με ολο τον κορμο ψαξτο αν θελεις λιγο αν εχεις τετοιο προβλημα

γι αυτην την ασκηση λες?
http://www.youtube.com/watch?v=NbeMqWRplG0

καπα σορρυ μολις τωρα το ειδα.η ασκηση που βοηθαει πολυ ειναι αυτη και λεγεται αιωρηση η swing http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=hSB9q59Bcgo
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Faderberg

Member
kapa είπε:
Faderberg είπε:
Έχεις κάνει καμια πλάκα απο τοτε που ξεκίνησες τους ραχιαίους να δεις που βρίσκεσαι; Αν επανηλθε καθολου εστω και λιγο η τελευταια κηλη; Γιατι η γυμναστικη βοηθαει σιγουρα στον πονο, μπορει ομως η κηλη να παραμενει στο ιδιο σημειο εξω απο τους σπονδυλους, δεν ξερω, λεω εγω τώρα..
Εχεις αλλαξει καθολου τον τροπο ζωης ή δεν μπορείς λογω επαγγέλματος;
Καλη συνεχεια στην προσπαθεια παντως και αν ξανακανεις εξετασεις ενημερωσε αν θες.

δεν ξανα εκανα εξετασεις,ουτε τροπο ζωης αλαξα,στην ακτινογραφια το προβλημα δεν φαινεται τοσο εντονο οπως το σκιτσο που εβαλα το οποιο ειναι παρατραβηγμενο για να δειξει το προβλημα.
ευχαριστω.
συνεχιζω ραχαιους και εχει βελτιωθει η ποιοτητα ζωης πανω απο ολα.
ειναι πολυ κουραστικο να πονας ολο το 24ωρο,σου αλαζει διαθεση,ορεξη και πολλα αλλα.

Η μαγνητικη δειχνει τα παντα. Η ακτινογραφία δεν δείχνει σχεδόν τίποτα μπροστα της, χωρια η ακτινοβολια. Δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα για τακτικες μαγνητικες απο ολους βεβαια.
Σου συστηνω παντως μετα απο καποια περιοδο εντονης γυμναστικης με το μηχανημα, που ο πονος θα εχει περασει κατα πολυ, να κανεις μια απεικονιστικη για να δεις αν τελικα χτυπαει στη ριζα του το προβλημα, αν επαναφερει τις κηλες στη θεση τους δηλαδη-εφοσον υπαρχει παλιοτερη πλάκα για συγκριση. Εσύ ξέρεις. Τον πονο δεν τον ξερω, ξερω ομως πως επηρεαζει την ζωη αλλων. Καταλαβαινω τι λες.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
edyuser1 είπε:
καπα σορρυ μολις τωρα το ειδα.η ασκηση που βοηθαει πολυ ειναι αυτη και λεγεται αιωρηση η swing http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=hSB9q59Bcgo

θα την δοκιμασω οταν θα εχω χρονο


Faderberg είπε:
Η μαγνητικη δειχνει τα παντα. Η ακτινογραφία δεν δείχνει σχεδόν τίποτα μπροστα της, χωρια η ακτινοβολια. Δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα για τακτικες μαγνητικες απο ολους βεβαια.
Σου συστηνω παντως μετα απο καποια περιοδο εντονης γυμναστικης με το μηχανημα, που ο πονος θα εχει περασει κατα πολυ, να κανεις μια απεικονιστικη για να δεις αν τελικα χτυπαει στη ριζα του το προβλημα, αν επαναφερει τις κηλες στη θεση τους δηλαδη-εφοσον υπαρχει παλιοτερη πλάκα για συγκριση. Εσύ ξέρεις. Τον πονο δεν τον ξερω, ξερω ομως πως επηρεαζει την ζωη αλλων. Καταλαβαινω τι λες.
νομιζω δεν εχω κρατησει την πρωτη αξονικη τομογραφια.
επηρεαζει τον τροπο ζωης κατα πολυ,πανω απο ολα σε κουραζει περισσοτερο στην δουλεια.
θυμαμαι 2 χρονια πριν ειχα υπερκοπωση τετοια εποχη και τωρα με περισσοτερη δουλεια γελαω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
στην δουλεια μου υποφερουν πολοι απο κηλη μεσης,περιπου σε 10 ατομα εχω εξηγησει το ιστορικο μου,το τι περασα και πως το αντιμετωπισα(εχω εναν χρονο να παρω παυσιπονο και δεν ποναω),ισως δυσπιστια,ισως απλα λογια να αγαπιομαστε κανενας δεν δοκιμασε ραχαιους παρα προτιμησαν να κουτσενουν καθε μερα και να κοιμουνται με τα mesulid αγκαλια και φυσικα να χορταινουν πονο.
εχω την εντυπωση οτι ο κοσμος δεν θελει λυσεις,θελει απλα να κλαιγεται
 
kapa είπε:
στην δουλεια μου υποφερουν πολοι απο κηλη μεσης,περιπου σε 10 ατομα εχω εξηγησει το ιστορικο μου,το τι περασα και πως το αντιμετωπισα(εχω εναν χρονο να παρω παυσιπονο και δεν ποναω),ισως δυσπιστια,ισως απλα λογια να αγαπιομαστε κανενας δεν δοκιμασε ραχαιους παρα προτιμησαν να κουτσενουν καθε μερα και να κοιμουνται με τα mesulid αγκαλια και φυσικα να χορταινουν πονο.
εχω την εντυπωση οτι ο κοσμος δεν θελει λυσεις,θελει απλα να κλαιγεται

εχεις δικο σε αυτο που λες 100% ,οι δικοι μου ειχαν πονους στα ποδια απο ορθοστασια κλπ.. και τους εχω μαθει καποια πραγματα απο την αποκατασταση που κανω μετα την προπονηση,και ειδαν φοβερα αποτελεσματα...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
giannaras13 είπε:
εχεις δικο σε αυτο που λες 100% ,οι δικοι μου ειχαν πονους στα ποδια απο ορθοστασια κλπ.. και τους εχω μαθει καποια πραγματα απο την αποκατασταση που κανω μετα την προπονηση,και ειδαν φοβερα αποτελεσματα...

100% αποτυχια.
αν καποιος δεν εχει χομπυ την γυμναστικη ειναι ακατορθωτο να τον πεισεις για κατι τετοιο.
ο μονος που με πιστεψε ειναι ο πατερας μου ο οποιος δεν εχει αφησει τα γυμναστηρια τα τελευταια 40 χρονια,ακομα και τωρα στα 55 του συνεχιζει.
σιγουρα εχει το προβλημα και δεν εμφανιστηκε τοσα χρονια λογω γυμναστικης,ο αδερφος του ειναι μια στο κρεβατι,μια με βελονισμους,μια κουτσενωντας και παει λεγοντας
 
kapa είπε:
giannaras13 είπε:
εχεις δικο σε αυτο που λες 100% ,οι δικοι μου ειχαν πονους στα ποδια απο ορθοστασια κλπ.. και τους εχω μαθει καποια πραγματα απο την αποκατασταση που κανω μετα την προπονηση,και ειδαν φοβερα αποτελεσματα...

100% αποτυχια.
αν καποιος δεν εχει χομπυ την γυμναστικη ειναι ακατορθωτο να τον πεισεις για κατι τετοιο.
ο μονος που με πιστεψε ειναι ο πατερας μου ο οποιος δεν εχει αφησει τα γυμναστηρια τα τελευταια 40 χρονια,ακομα και τωρα στα 55 του συνεχιζει.
σιγουρα εχει το προβλημα και δεν εμφανιστηκε τοσα χρονια λογω γυμναστικης,ο αδερφος του ειναι μια στο κρεβατι,μια με βελονισμους,μια κουτσενωντας και παει λεγοντας

την αποκατασταση μετα απο αθλημα αεροβικου τυπου μπορεις να την χρησιμοποιησεις και για τετοιες καταστασεις... ο γυμναστης μου το προτεινε και ο πατερας μου βοηθηθηκε αρκετα.. αν το κανει καποιες φορες,και το καταλαβαει οτι του κανει καλο,τοτε θα θελει να το κανει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
giannaras13 είπε:
την αποκατασταση μετα απο αθλημα αεροβικου τυπου μπορεις να την χρησιμοποιησεις και για τετοιες καταστασεις... ο γυμναστης μου το προτεινε και ο πατερας μου βοηθηθηκε αρκετα.. αν το κανει καποιες φορες,και το καταλαβαει οτι του κανει καλο,τοτε θα θελει να το κανει

αν υπαρχει κατι παρομοιο στο youtube δωσε βιντεο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
χθες το ανεφερα σημερα εγινε το απιστευτο,μετα απο εναν χρονο συναδελφος μου αποφασισε να δοκιμασει.
ηρθε στην δουλεια ενθουσιασμενος με το ποσο αμεσα ανακουφιστηκε απο τον πονο.
:21m:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχω εναν μηνα χωρις ραχαιους,αρχισαν να ατροφουν.
δεν φανταζεστε ποσο ευκολα καταστελλονται οι κηλες.
ουτε φαρμακα,ουτε εγχειρησεις
και τα αυχενικα κηλη ειναι :rolleyes:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa είπε:
εχω εναν μηνα χωρις ραχαιους,αρχισαν να ατροφουν.
δεν φανταζεστε ποσο ευκολα καταστελλονται οι κηλες.
ουτε φαρμακα,ουτε εγχειρησεις
και τα αυχενικα κηλη ειναι :rolleyes:

Για αυχενα εχουμε καμια σωτηρια ασκηση??
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
fousekisss είπε:
kapa είπε:
εχω εναν μηνα χωρις ραχαιους,αρχισαν να ατροφουν.
δεν φανταζεστε ποσο ευκολα καταστελλονται οι κηλες.
ουτε φαρμακα,ουτε εγχειρησεις
και τα αυχενικα κηλη ειναι :rolleyes:

Για αυχενα εχουμε καμια σωτηρια ασκηση??

http://www.ebay.com/itm/Nylon-Head-Harness-Neck-Strength-Head-Strap-Weight-Lifting-Exercise-Fitness-Belt-/281262198683?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item417c888f9b
ραχαιους για αυχενα
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Το 1997 στο μπάσκετ έπαθα σοβαρό τραυματισμό στην μέση, διαγνώστηκε δισκοπάθεια με ισχυαλγία και μιλάμε για τρελό πόνο για μήνες, μετά απο 1-2 χρόνια επανήλθα. Αφορμή του τραυματισμού ήταν να ξεκινήσω gym για να δυναμωσω πλάτη κοιλιακους και ραχιαίους. Η μέση θεραπεύτηκε πλήρως και έφτασα να κάνω άρσεις θανάτου με 130 κιλά. Πλέον με τα χρόνια και λόγω εργασίας γραφείου και πολλές ώρες σε καρέκλα, μάλλον χαλάρωσε η μέση. Πριν μέρες σηκώθηκα λάθος απο σκύψιμο και με έσφαξε λες και έβγαλε κήλη και πόνος γερός με ισχυαλγίες τρελές. Δεν με έπιασε κανένα φάρμακο, ούτε mesulid ούτε norgesic ούτε θερμοφόρες ούτε αλοιφές ούτε τίποτα.

Επιβεβαιώνω οτι η καλύτερη λύση ειναι ραχιαίοι, θερμοφόρα το βράδυ πριν πας για ύπνο, και σαν φάρμακο ενα τρελό μπαρούτι που μου είπε ο τροφέας και μου επιβεβαίωσε ορθοπεδικός, το arcoxia 120, με ένα μόνο χαπι 1 μέρα είδα άμεσα τρελή διαφορά.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
danceworld_2001 είπε:
Το 1997 στο μπάσκετ έπαθα σοβαρό τραυματισμό στην μέση, διαγνώστηκε δισκοπάθεια με ισχυαλγία και μιλάμε για τρελό πόνο για μήνες, μετά απο 1-2 χρόνια επανήλθα. Αφορμή του τραυματισμού ήταν να ξεκινήσω gym για να δυναμωσω πλάτη κοιλιακους και ραχιαίους. Η μέση θεραπεύτηκε πλήρως και έφτασα να κάνω άρσεις θανάτου με 130 κιλά. Πλέον με τα χρόνια και λόγω εργασίας γραφείου και πολλές ώρες σε καρέκλα, μάλλον χαλάρωσε η μέση. Πριν μέρες σηκώθηκα λάθος απο σκύψιμο και με έσφαξε λες και έβγαλε κήλη και πόνος γερός με ισχυαλγίες τρελές. Δεν με έπιασε κανένα φάρμακο, ούτε mesulid ούτε norgesic ούτε θερμοφόρες ούτε αλοιφές ούτε τίποτα.

Επιβεβαιώνω οτι η καλύτερη λύση ειναι ραχιαίοι, θερμοφόρα το βράδυ πριν πας για ύπνο, και σαν φάρμακο ενα τρελό μπαρούτι που μου είπε ο τροφέας και μου επιβεβαίωσε ορθοπεδικός, το acroxia 120, με ένα μόνο χαπι 1 μέρα είδα άμεσα τρελή διαφορά.

εγω επιμενω,μονο ραχαιοι θεραπευουν την μεση.
δυστυχως και το mesulid και το volateren σε χαπι απο ενα σημειο και μετα δεν δουλευουν αποτελεσματικα,καλα για αλοιφες δεν το συζηταω καν.
απο την πρωτη ασκηση ραχαιων η ανακουφηση ειναι αμεση απο το δευτερο σετ και κραταει για 2 με 3 μερες
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Και εγώ το ίδιο πιστεύω, στις πρώτες όμως επώδυνες μέρες ενα δυνατό αναλγητικό με αντιφλεγμονώδη δράση ειναι must. Το arcoxia 120 ειναι ανερχόμενο, πραγματικό μπαρούτι και φιλικό για το στομάχι οσο τίποτα. Έπαθα πλάκα με μόλις 1 δισκιο που πήρα την προηγούμενη κυριακή πειραματικά.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
danceworld_2001 είπε:
Και εγώ το ίδιο πιστεύω, στις πρώτες όμως επώδυνες μέρες ενα δυνατό αναλγητικό με αντιφλεγμονώδη δράση ειναι must. Το arcoxia 120 ειναι ανερχόμενο, πραγματικό μπαρούτι και φιλικό για το στομάχι οσο τίποτα. Έπαθα πλάκα με μόλις 1 δισκιο που πήρα την προηγούμενη κυριακή πειραματικά.

δυστυχως οσο θα την αφηνεις αγυμναστη θα κανει τετοιες εξαρσεις.
οι ραχαιοι ειναι λυση αλλα δοσοεξαρτωμενη λυση,αν τα αφησεις σε αφηνει σιγα σιγα.
αλλα ειναι και το μονο που κραταει για χρονια,σαν αντιμετωπιση και σαν θεραπεια
απο οτι βλεπω αλαξε η σελιδα bodybuilding club και δεν δουλευουν τα παλια τα λινκ.
εχω αυτον :22m:
 

Συνημμένα

  • 137_PAGOS raxiewn 8117.jpg
    137_PAGOS raxiewn 8117.jpg
    10.5 KB · Προβολές: 8

weznem

Well-Known Member
οποιος εχει μπαρα σπιτι μπορει να κανει καλημέρες για ραχιαιους.. βαζεις την μπαρα στο μαλακό μερος της πλατης(πανω απο τους ωμους) ποδια ανοιχτα στο υψος των ισχίων και με το κεφαλι να κοιτα παντα εμπρος σκυβεις, δημιουργεις ορθη γωνια σωματος δηλαδη ποδια με πλάτη.. αρχικα μονο με μπαρα σιγα σιγα προσθετεις κιλα... αν δεν κανεις καλη προθερμανση μπορει να παθεις ζημια αν βαζεις κιλα... ειναι η αγαπημενη μου ασκηση οπως και του δασκαλου μπρους λι.. αν και τραυματιστηκε σοβαρα απο αυτην οταν εκανε καλημερες με 50 κιλα διχως προθερμανση...
 

weznem

Well-Known Member
μονο που η μπαρα δεν ειναι στην σωστη θεση και δεν κανει ολοκληρη την κινηση,τεχνικα ειναι λαθος οποτε αν την εκανε οπως πρεπει δεν θα σηκωνε αυτα κιλα..
 
Μπλουζα