κηλη μεσης

kapa

Μέλος του προσωπικού
δεν ξερω ποσοι υποφερεται απο τετοιο προβλημα,να πω δυο λογια μπακαλιστικα για το τι ειναι.
κηλη μεσης ειναι ο χόνδρος μεταξυ των σπονδυλων,ο οποιος αν ζωριστει βγαινει προς τα εξω και πιεζει νευρα κυριως του αριστερου ποδιου.
η μονη αποτελεσματικη θεραπεια ειναι να δυναμωσουν οι μυς των ραχαιων.
εδω ειναι το προβλημα,οι ραχαιοι ειναι η ποιο δυσκολη μυικη ομαδα να γυμναστει γιατι δεν απομονωνεται.
ουτε μπρουμυτα στο πατωμα,ουτε στο κρεβατι,να μην πω για τα σκυψιματα προς τα μπροστα που χειροτερευουν το προβλημα.
το προβλημα εχει να κανει με 70% κληρονομικοτητα(ψωνισα απο κουνια και απο τους δυο γονεις)
30% απο τον τροπο ζωης,κυριως εργασια(και εδω ψωνισα απο κουνια)
το μονο μηχανημα που ειδα προκοπη ειναι αυτο :22m:
http://www.bbclub.gr/fitness/gr/products.php?action=view&id=137
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lab_rat

Member
Απ: κηλη μεσης

Ειναι κλασσικο οργανο στα γυμναστηρια... Ισως βοηθουσε καμια παθητικη γυμναστικη!
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: κηλη μεσης

εχω δισκοπαθεια εδω και 10 χρονια....εχω παθει εκφυλισμα 3ου 4ου και 5ου δισκου.......
επιδυνωνεται οταν ειμαι σε μερη που εχει υγρασια....
αναμεσα στους δισκους υπαρχει ενα πολυ πυχτο πραγμα....σαν υγρο πολυ πυχτο ομως πιο πολυ απο πλαστελινη....και οταν με πιανει δισκοπαθεια....ειναι επειδη εχει γινει ριγμα σε αυτο το "υγρο" και πεταγετε με αποτελεσμα να ακουμπανε οι δισκοι με τα νευρα και με χτυπαει και στα ποδια επισης κτλπ....
δε μπορω να κανω μεγαλα βηματα κ αποτομα...και σε ασχημες περιπτωσεις οταν ξαπλωνα στον καναπε ας πουμε...δε μπορουσα να σηκωθω με την δυναμη της μεσης....με τρυπαγε στον πονο...χρησιμοποιουσα τα χερια μου για να σηκωθω :grandpa:

εδω και 3 χρονια δεν με εχει πιασει γιατι προσεχω πολυ.....και δεν καταπιεζω καθολου....με εχει πιασει λιγες φορες και πολυ ηπια...

θεραπεια δεν υπαρχει απλα θελει προσοχη...θελει να γυμναζεις ραχαιους και να κανεις και κοιλιακους.....
επισης δε κανει να σκυβεις τη μεση ειδικα οταν εχεις βαρρος πανω σου...αλλα να λυγιζεις τα γονατα σου...και διαφορα αλαλ τετοια τρικ για να μην την καταπονας....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κηλη μεσης

Lab_hair είπε:
Ειναι κλασσικο οργανο στα γυμναστηρια... Ισως βοηθουσε καμια παθητικη γυμναστικη!
Δυστυχώς έχω δοκιμάσει πολλά και πίστεψε με υπάρχουν περισσότερες φήμες σε αυτόν τον τομέα από όσο στο θέμα της αλωπεκιας που μπορούμε να τα συζητήσουμε,υποφέρουν σχεδόν όλοι οι συγγενείς μου απο αυτό και ο καθένας το αντιμετωπίζει διαφορετικά
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κηλη μεσης

Πανο σε καταλαβαίνω τι περνάς αν και είναι διαφορετική η περίπτωση σου,έχω φτάσει ακόμα και σε σημείο να μην μπορώ να οδηγησω λόγο το ότι πονουσε φρικτά η μέση και τελικά εκατσα ξαπλα με 10 μέρες αναρωτικη χωρίς να μπορώ ούτε καν να γυρίσω πλευρό απο τον πόνο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κηλη μεσης

Αυτήν την στιγμή είμαι πολύ καλύτερα σχεδόν δεν ποναω.
Μόνο με πονάει λίγο μια μέρα πριν αλλάξει ο καιρός.
Η διάφορα μου με τα δελτία ειδήσεων είναι ότι δεν πεφτω ποτέ έξω
Αν πω αύριο θα αλλάξει ο καιρός τότε θα αλλάξει ο καιρός.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: κηλη μεσης

kapamarou είπε:
Αν πω αύριο θα αλλάξει ο καιρός τότε θα αλλάξει ο καιρός.

χχμμμ...εσυ διαταζεις...κι αυτος υπακουει δλδ ε??? αλλο ενα απ τα κρυφα χαρισματα του καπαμαρου....και μετα σου λεει chuck norris και αηδιες....χαχαχα :D
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κηλη μεσης

και μετα σου λεει chuck norris και αηδιες....χαχαχα :D
τι να μου πει και αυτος απο την ζωη του,τον εφαγα σε ολα.
οταν ο chuck norris φορουσε περουκα ο καπα διαβαζε τον οδηγο http://www.galinos.gr/
οταν χα'ι'δευες τα γενια του chuck norris για να ματωσεις,του καπα δεν χρειαζοταν να τα χα'ι'δεψεις,τα κοιτουσες και ματωνες 8) http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2566.0.html
 

sito

Active Member
Απ: κηλη μεσης

οσον αφορα την ενδυναμωση της μεσης οι κοιλιακοι και οι ραχαιοι δεν ειναι αρκετοι. Χρειαζεται αναγκαστικα και η ασκηση αυτη http://www.youtube.com/watch?v=bUpOZnhS4FI αλλα και τα σκουοτς και οι αρσεις θανατου.
Αν ρωτησεις καναν γυμναστη (οι περισσοτεροι γυμναστες για μενα ειναι οτι ειναι κ οι δερματολογοι στην ΑΑ :D) θα αρχισει να σου λεει οτι θα καταστρεψεις την μεση σου με αυτεσ τις ασκησεις μην τις κανεις κτλ. Φυσικα θα καταστρεψεις την μεση εαν δεν εισαι ετοιμος και τις κανεις.
Γενικος κανονας ειναι με squats και good morning (αυτο στο βιντεο) ξεκιναμε αφου μπορουμε να κανουμε 12 επαναληψεις πολυ ανετα (χωρις ιχνος κουρασης) ραχαιους σε οριζοντιο επιπεδο (δηλ οχι στο εδαφος) με + το 1/3 του βαρους μας (δηλαδη να κρατησουμε καποια βαρη στα χερια μας)

Η μεση (και οι μυς της - δηλ κοιλιακοι και ραχαιοι) ειναι ο πυρηνας του σωματος μας. Πρεπει να ειναι πιο δυνατοι απ'οτι καθε αλλη ομαδα μυων για να μην εχουμε τραυματισμους.

Διοτι εαν για παραδειγμα το χερι (δηλ οι μυς του χεριου) ειναι πιο δυνατοι απο τους μυς της μεσης μας, εαν ριξουμε μια μπουνια με ολη μας τη δυναμη, αφου χτυπησει η μπουνια λογω δρασης-αντιδρασης η δυναμη της γροθιας θα επιστρεψει σε μας και τελικα θα καταληξει να την απορροφα η μεση. και εαν η δυναμη > απο την οριο που αντεχη η μεση μας = τραυματισμος.


Υ.Γ.: Δεν κανουμε ποτε στατικες διατασεις για ζεσταμα, μονο δυναμικες. οι στατικες ειναι για το τελος της προπονησης ΜΟΝΟ!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κηλη μεσης

να συμπληροσω οτι η κηλη μεσης μπορει να φυγει απο το ενα σημειο και να βγει σε αλλο οπως εχει κανει σε εμενα.
καθε σπονδυλος του σωματος ειναι ενα πιθανο σημειο να βγει.
οσοι εχουν κληρηρονομησει το προβλημα η εξασκηση ραχαιων εφ ορου ζωης ειναι απαραιτητη.και για να φυγει αλλα και να μην εμφανιστει σε αλλο σημειο της πλατης.
να πω και λιγα πραγματα για τις θεραπειες της.
1)βελονισμος.ειναι μια προσωρινη παραλιση των νευρων,διωχνει τον πονο αλλα οχι το προβλημα,κραταει απο μηνες εως χρονο.
2)φυσιοθεραπεια-μασαζ.ανακουφιζει πολυ λιγο για λιγη ωρα χωρις να επηρεαζει καθολου το προβλημα ουτε και να το διωχνει.
3)παυσιπονα.ponstan,aspirin τιποτα,mesulid το καλυτερο φαρμακο για προσωρινη ανακουφηση πονου χωρις να επηρεαζεται το προβλημα,το κλασικο χαπι των100mg
το mesulid ειναι ποιο δυνατο απο το voltaren χαπι,επι τι ευκαιρια επειδη περσυ ειχε γινει κουβεντα για τα αντιφλεγμονωδη και αλωπεκια μετα απο 5 μηνες συνεχομενης χρησης mesulid εχω να πω οτι δεν επηρεαζει καθολου την τριχοπτωση ουτε προς το καλυτερο ουτε προς το χειροτερο.
4)χειρουργικη αποκατασταση.ουτε να το σκεφτεστε.
5)ραχαιοι.το μονο που μπορει να διωξει το προβλημα,και να μην ξαναεμφανιστει ταυτοχρονα προσφεροντας και ανακουφιση στον πονο για κανενα 15ωρο αν η ασκσηση γινει με ενταση.τον παγκο που εδειξα τον εχω στο δωματιο μου και κανω σχεδον καθε μερα απο 10 σετακια.
οποια ασκηση και να κανετε για ραχαιους δεν θα φτασετε ουτε το 50% της απομονωσης που κανει,τα εχω δοκιμασει ολα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κηλη μεσης

αυτη :22m: η οικονα εξηγει αναλυτικοτατα το προβλημα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GK

New Member
Απ: κηλη μεσης

Έχω κήλη αυχένα Α6-Α7 από τον Φεβρουάριο σχεδόν. Επίσης η μαγνητική έδειξε και αλλοιώσεις σε 2 ή 3 άλλους σπονδύλους στον αυχένα. Δυστυχώς ακόμα νιώθω διάφορες ενοχλήσεις και επιπλέον με αποτρέπει να πάω για βάρη.

Ακολούθησα φαρμακευτική αγωγή για περίπου 1μιση μήνα ενώ πριν τεκμηριωθεί το ακριβές πρόβλημα έκανα φυσικοθεραπείες σε ένα μαλάκα(sorry)

Πλέον το σκέφτομαι να πάω σε χειροπράκτη και να ακολουθήσω decompression μεθόδους.

Γιατί δεν παίζει άλλο.
 

LOK

Member
Απ: κηλη μεσης

Οι χειροπρακτική είναι 50-50... Μπορεί να γίνεις καλά, μπορεί και όχι... Πολλοί γνωστοί μου που υπέφεραν απο μέση, κανείς δεν πήγε στο γυμναστήριο... Πήγαιναν όλοι σε πρακτικούς όσπου κάποια στιγμή έβρησκαν αυτόν που τους έκανε καλά...
Για εμένα καλός πρακτικός, είναι αυτός που ζητήσει να δεί τις εξετάσεις και μετά θα πράξει ανάλογα...,όχι σαν κάτι άλλους που χωρίς να δούν τίποτα σε αρχίζουν στα κόλπα τους...
Εν το μεταξύ οι επιστήμη είναι κατά των πρακτικών και υπέρ του χειρουργείου... Μπέρδεμα...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κηλη μεσης

GK είπε:
Έχω κήλη αυχένα Α6-Α7 από τον Φεβρουάριο σχεδόν. Επίσης η μαγνητική έδειξε και αλλοιώσεις σε 2 ή 3 άλλους σπονδύλους στον αυχένα. Δυστυχώς ακόμα νιώθω διάφορες ενοχλήσεις και επιπλέον με αποτρέπει να πάω για βάρη.

Ακολούθησα φαρμακευτική αγωγή για περίπου 1μιση μήνα ενώ πριν τεκμηριωθεί το ακριβές πρόβλημα έκανα φυσικοθεραπείες σε ένα μαλάκα(sorry)

Πλέον το σκέφτομαι να πάω σε χειροπράκτη και να ακολουθήσω decompression μεθόδους.

Γιατί δεν παίζει άλλο.
η φαρμακευτικη αγωγη δεν επηρεαζει καθολου το προβλημα,απλα καλμαρει τον πονο τις πρωτες 10-14 μερες μεχρι να συνηθησει ο οργανισμος το παυσιπονο και να μην σε ποιανει καθολου μετα,αλλα βρηκα τρικ και σε αυτο.
τι ενοεις αλλοιωσεις στους σπονδυλους?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κηλη μεσης

LOK είπε:
Οι χειροπρακτική είναι 50-50... Μπορεί να γίνεις καλά, μπορεί και όχι... Πολλοί γνωστοί μου που υπέφεραν απο μέση, κανείς δεν πήγε στο γυμναστήριο... Πήγαιναν όλοι σε πρακτικούς όσπου κάποια στιγμή έβρησκαν αυτόν που τους έκανε καλά...
Για εμένα καλός πρακτικός, είναι αυτός που ζητήσει να δεί τις εξετάσεις και μετά θα πράξει ανάλογα...,όχι σαν κάτι άλλους που χωρίς να δούν τίποτα σε αρχίζουν στα κόλπα τους...
Εν το μεταξύ οι επιστήμη είναι κατά των πρακτικών και υπέρ του χειρουργείου... Μπέρδεμα...
μονο γυμναστικη,αν αποτυχει η επεμβαση μενεις παραλυτος στη συγκεκριμενη περιπτωση και εχει τεραστια ποσοστα αποτυχιας.
εχω παει και σε πρακτικο και σε 2 γιατρους,κανενας απο τους τρεις δεν μου ελυσε το προβλημα,τουλαχιστον οι δυο γιατροι ηταν κατατοπηστικοτατοι για το τι ακριβως ειναι
 

GK

New Member
Απ: κηλη μεσης

kapamarou είπε:
η φαρμακευτικη αγωγη δεν επηρεαζει καθολου το προβλημα,απλα καλμαρει τον πονο τις πρωτες 10-14 μερες μεχρι να συνηθησει ο οργανισμος το παυσιπονο και να μην σε ποιανει καθολου μετα,αλλα βρηκα τρικ και σε αυτο.
τι ενοεις αλλοιωσεις στους σπονδυλους?

H Φαρμακευτική αγωγή για εμένα προσωπικά δεν κράτησε 14 ημέρες (ώστε να έχει αποτέλεσμα), αλλά όπως έγραψα 1μιση μήνα. Τα φάρμακα απλά διακόπτουν το κύκλο του πόνου. Και εννοείται ότι η κήλη, ευμεγέθη κήλη (όπως είχα εγώ) είτε μικρή, δεν θεραπεύεται από τα φάρμακα.

Αλλοιώσεις, έτσι μου το είπαν 2 γιατροί που πήγα. Ίσως να ήταν εκφυλισμένοι δίσκοι, αλλά ο ένας γιατρός τον οποίο πλέον εμπιστεύομαι μου ξεκαθάρισε ότι
δεν είναι κάτι που θα πρέπει να με φοβίζει.

Όσο αφορά την χειροπρακτική. Εγώ μίλησα στο γιατρό μου ευθέως (ο οποίος είναι και Διευθυντής Ορθοπαιδικής σε ιδιωτικό πιασοκωλέ-ολέ νοσοκομείο) και του
είπε "ξέρω ότι έχετε κόντρα (λολ) με τους χειροπράκτες αλλά εγώ θέλω να πάω" το μόνο που μου είπε ήταν το εξής

"Μπορεί να πας σε χειροπράκτη καλό και μέσα σε μία μέρα να πετάς αλλά μπορεί να πας και την επόμενη να χρειάζεται να έρθεις σε εμένα ώστε να κάνουμε εγχείρηση, εάν θέλεις να πας να πας, αλλά να πας σε χειροπράκτη που ΞΕΡΕΙΣ οτι είναι καλός και αποτελεσματικός"

Όσο αφορά τις εγχειρήσεις, όσο και καλή να είναι η εγχείρηση που θα κάνεις σε 5-8 χρόνια θα παρουσιαστεί πρόβλημα στον αμέσως επόμενο δίσκο.

Έχω 2 περιπτώσεις χειροπρακτών για τους οποίους έχω ακούσει τα καλύτερα σε σχέση με σπονδυλική στήλη. Ειδικά τον ένα μου το σύστησε άνθρωπος που
είχε κήλη δίσκου στη μέση και τώρα είναι κομπλέ.

Όποιος έχει πάει ήδη σε χειροπράκτες θα ήθελα να μου στείλει pm με τα ονόματα τους και το πρόβλημα τους ώστε να ξέρω και να μην πέσω στις ίδιες περιπτώσεις, άλλωστε ποτέ δεν ξέρεις.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κηλη μεσης

H Φαρμακευτική αγωγή για εμένα προσωπικά δεν κράτησε 14 ημέρες (ώστε να έχει αποτέλεσμα), αλλά όπως έγραψα 1μιση μήνα. Τα φάρμακα απλά διακόπτουν το κύκλο του πόνου. Και εννοείται ότι η κήλη, ευμεγέθη κήλη (όπως είχα εγώ) είτε μικρή, δεν θεραπεύεται από τα φάρμακα.

τα φαρμακα δεν μπορουν να μετακινησουν τον χόνδρο μεταξυ των σπονδυλων για να λυσουν το προβλημα δυστυχως

Αλλοιώσεις, έτσι μου το είπαν 2 γιατροί που πήγα. Ίσως να ήταν εκφυλισμένοι δίσκοι, αλλά ο ένας γιατρός τον οποίο πλέον εμπιστεύομαι μου ξεκαθάρισε ότι
δεν είναι κάτι που θα πρέπει να με φοβίζει.

υποψιαζομαι οτι τριφτηκαν οι σπονδυλοι μεταξυ τους,αυτο γινετε σε προχωρημενο σταδιο κηλης

Όσο αφορά την χειροπρακτική. Εγώ μίλησα στο γιατρό μου ευθέως (ο οποίος είναι και Διευθυντής Ορθοπαιδικής σε ιδιωτικό πιασοκωλέ-ολέ νοσοκομείο) και του
είπε "ξέρω ότι έχετε κόντρα (λολ) με τους χειροπράκτες αλλά εγώ θέλω να πάω" το μόνο που μου είπε ήταν το εξής

"Μπορεί να πας σε χειροπράκτη καλό και μέσα σε μία μέρα να πετάς αλλά μπορεί να πας και την επόμενη να χρειάζεται να έρθεις σε εμένα ώστε να κάνουμε εγχείρηση, εάν θέλεις να πας να πας, αλλά να πας σε χειροπράκτη που ΞΕΡΕΙΣ οτι είναι καλός και αποτελεσματικός"

Όσο αφορά τις εγχειρήσεις, όσο και καλή να είναι η εγχείρηση που θα κάνεις σε 5-8 χρόνια θα παρουσιαστεί πρόβλημα στον αμέσως επόμενο δίσκο.

Έχω 2 περιπτώσεις χειροπρακτών για τους οποίους έχω ακούσει τα καλύτερα σε σχέση με σπονδυλική στήλη. Ειδικά τον ένα μου το σύστησε άνθρωπος που
είχε κήλη δίσκου στη μέση και τώρα είναι κομπλέ.

Όποιος έχει πάει ήδη σε χειροπράκτες θα ήθελα να μου στείλει pm με τα ονόματα τους και το πρόβλημα τους ώστε να ξέρω και να μην πέσω στις ίδιες περιπτώσεις, άλλωστε ποτέ δεν ξέρεις.
το θεμα της χειρουργικης επεμβασης ειναι ρισκο μεγαλο γιατι αν πειραχθει το νευρο που φαινετε στη φωτο που εβαλα.... :-X
 

GK

New Member
Απ: κηλη μεσης

Το πρόβλημα Kapamaru για εμένα προσωπικά δεν είναι τα νεύρα. Εγώ θα την έκανα, φόβο για αυτό δεν έχω... ότι μπορεί να γίνει στραβή με τα νεύρα όμως μπορεί.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν αφαιρεθεί ο χόνδρος και μπει μόσχευμα, θα μπούνε ταυτόχρονα και λαμίτσες στήριξης.
Με αποτέλεσμα η πίεση να τοποθετείται στον αμέσως επόμενο.

Δεν θυμάμαι το ακριβές ποσοστό των περιπτώσεων που εμφανίζει κήλη ο αμέσως επόμενος δίσκος, αλλά το νούμερο ήταν μεγάλο.

Τέσπα γμτ με κεφαλαία γράμματα που λένε...

Επίσης το θέμα για εμένα είναι πως δημιουργείται η κήλη, δλδ σε εμένα προφανώς υπήρχε κάποια αλλοίωση λόγο υπολογιστή κτλ και επειδή στραβωκοιμήθηκα με ΟΛΗ τη σημασία της λέξης σε καναπέ με το κεφάλι κόντρα (πλάι) πετάχτηκε έξω η κήλη. Σε τέτοιες περιπτώσεις πιστεύω ότι η αντίστροφη διαδικασία, δλδ της αποσυμπίεσης είναι ότι καλύτερο. Εάν τώρα είναι γενετικό, δλδ εκφυλισμοί κτλ είναι προφανώς αλλού παπά ευαγγέλιο.

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΛΟΛ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κηλη μεσης

περαστικα μας GK.
θελω εντυπωσεις αν καποιος εχει δοκιμασει τετοιου :22m: στιλ μηχανημα για την μεση και αν τον βοηθησε στο προβλημα
 

loukas

Member
Απ: κηλη μεσης

kapamarou είπε:
περαστικα μας GK.
θελω εντυπωσεις αν καποιος εχει δοκιμασει τετοιου :22m: στιλ μηχανημα για την μεση και αν τον βοηθησε στο προβλημα
http://www.youtube.com/watch?v=cVJi61bU3Tc&feature=related http://www.physio.gr/topic.asp?TOPIC_ID=20&FORUM_ID=3&CAT_ID=1&Forum_Title=%C8%E5%F1%E1%F0%E5%DF%E5%F2&Topic_Title=%CA%C7%CB%C7+%CC%C5%D3%CF%D3%D0%CF%CD%C4%D5%CB%C9%CF%D5+%C4%C9%D3%CA%CF%D5 αυτο το δοκιμασε φιλοσ μου με τεραστιο προβλημα και γλυτοσε το νιστερι ενολιγης κρεμασου αναποδα για αποσυμφοριση της μεσης θα δεις το φωσ σου
 
Μπλουζα