δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

galan

New Member
Φιλοι μου καλησπερα.θα ηθελα να σας ρωτησω για το δαφναιελαιο,ποια είναι η γνωμη σας? (Δεν το εχω δει σε θεμα,αν το γραψατε συγνωμη) Το ακουω ολο και περισσότερο και μου κανει εντυπωσει. Πριν ένα μηνα η κομμώτρια μου ελεγε για ένα φιλο της που ειδε πολλη καλα αποτελεσματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Το έχω χρησιμοποιήσει και το χρησιμοποιώ περιστασιακά.

Όντως περιορίζει εμφανώς την τριχόπτωση, και δεν είναι το μόνο έλαιο που το κάνει.
 

giannis1991

Well-Known Member
τι καλα αποτελεσματα ρε παιδια???οπως π.χ σκληρυνση της τριχας...γιατι ενα λαδι να μειωνει την τριχοπτωση δε νομιζω...
 

cool11

Well-Known Member
Το λενε διαφοροι για την θετικη επιδραση του δαφνελαιο, στο θεμα της τριχοπτωσης.
Το χρησιμοποιει κανεις;
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Πριν ξεκινήσω τα regaine και τα λοιπά χημικά, τότε που το πρόβλημα ήταν ακόμα στην αρχή του, έβαζα δαφνέλαιο για κανένα 6μηνο, 3 φορές τη βδομάδα. Δεν μπορώ να πω ότι είδα καμία διαφορά.

Ωστόσο, ένας φίλος (αυτός που μου συνέστησε το δαφνέλαιο ως λύση), έβαζε στα 20-21 του, τότε που διαπίστωσε όπως λέει ότι είχε πρόβλημα αραίωσης, και παρότι κιόλας η οικογένειά του είχε ιστορικό φαλάκρας, έφτασε τώρα να είναι 45 χρονών και να 'ναι ακόμα nw1, οριακά ίσως nw2 τα τελευταία 1-2 χρόνια. Ένας άλλος έβαζε λέει κι αυτός δαφνέλαιο μικρός γιατί είχε αραίωση και όταν τον γνώρισα (να 'ταν κανένα 30άρι χρονών τότε) ήταν μαλλιάς στην κυριολεξία. Ίσως εξαρτάται απ' την περίπτωση. Ίσως πάλι πρέπει να το δοκιμάσεις σε μικρή ηλικία, όσο η αλωπεκία δεν έχει γίνει ακόμα πολύ επιθετική. Ίσως θέλει υπομονή 1-2 χρόνια και βάλε. Δεν ξέρω πραγματικά.

Καλό είναι πάντως να το δοκιμάσει κανείς όσο είναι μικρός ακόμα, προτού καταφύγει στην έσχατη λύση της μινοξιδίλης που είναι σαν πρέζα και δεν κόβεται με τίποτα.
 
Πάντως ρε παιδιά στα φαρμακεία έχουν έλαια που τα πουλάνε χύμα και είναι πιο φθηνά από αυτά που είναι σε μάρκες, αλλά σαφώς επεξεργασμένα και άρα κατώτερα ποιοτικά από τα αγνά. Της apivita/macrovita αν δείτε συστατικά από πίσω λένε ότι έχουν και κάποια χημικά μέσα...

Εϊχα κοιτάξει παλιότερα τιμές για 100% αγνό (pure) δαφνέλαιο και ήταν αρκετά υψηλές, δλδ 9 ευρω περίπου τα 100 ml. Τώρα ποια είναι αγνά και ποια επεξεργασμένα δεν το ξέρω... Θέλω όμως να δοκιμάσω φυσικό έλαιο δάφνης.... Πιστεύω ότι αυτοί και αυτές που λένε ότι βλέπουν διαφορά μακροπρόθεσμα χρησιμοποιούν φυσικό...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Παντως, για να λενε 'αρκετοι' και επι χρονια για το δαφνελαιο, δεν μπορει, κατι θα κανει...
 

Samba

Member
Βρήκα δαφναίελαιο στο φαρμακείο που την κάνει ο ίδιος ο φαρμοκοποιός (χωρίς χημικά ισχυρίζεται) και το έχει σε ένα διαφανές άσπρο μπουκαλάκι. Να το τσιμπήσω λέτε? Πάντως ήταν λίγο παχύρευστο. Το μαλλί θα θέλει μπάνιο για να βγεις έξω. Αυτός μου είπε να το βάζω στο κεφάλι και να το ξεβγάζω στο λούσιμο μετά απο μια ώρα. Γενικά τι χρήση προτείνεται?
 

Ntoon91

Member
Εγώ πιστεύω ότι κάνει δουλειά, όχι για άτομα που αραιώνουν γρήγορα σίγουρα, αλλά εμένα την μείωσε τρομερά. Άλλες εποχές τέτοιο καιρό και σεπτέμβρη-οκτώμβρη έκανε τα μεγάλα της μπαμ η τριχόπτωση και ανέβαινε ένα σκαλί η αραίωση. Μία μέρα βάζω, μία όχι, την μέρα που δε βάζω, βλέπω λίγες παραπάνω τρίχες. Οπότε, ότι κάτι κάνει για εμένα, είναι σίγουρο.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Ntoon91 είπε:
Εγώ πιστεύω ότι κάνει δουλειά, όχι για άτομα που αραιώνουν γρήγορα σίγουρα, αλλά εμένα την μείωσε τρομερά. Άλλες εποχές τέτοιο καιρό και σεπτέμβρη-οκτώμβρη έκανε τα μεγάλα της μπαμ η τριχόπτωση και ανέβαινε ένα σκαλί η αραίωση. Μία μέρα βάζω, μία όχι, την μέρα που δε βάζω, βλέπω λίγες παραπάνω τρίχες. Οπότε, ότι κάτι κάνει για εμένα, είναι σίγουρο.

Φίλε Ntoon91, πόσο καιρό βάζεις δαφνέλαιο;
 

Ntoon91

Member
Περίπου 1 μήνα πάνω κάτω, μείωση έβλεπα σταδιακά μετά τις 10+ μέρες, καθημερινά βάζω και λεόντος αλλά δε νομίζω να κάνει κάτι γιατί τη μέρα που δε βάζω δαφνέλαιο βλέπω 5-6 τρίχες το πρωί στη χτένα. Το βάζω το βράδυ και ξέπλυμα το πρωί :/ Δε το περίμενα, ελπίζω να συνεχίζει έτσι. Σίγουρα δε κάνει για όλους πάντως σε εμένα κάνει δουλειά. Είμαι 23 n3+ και αραιώνω σταδιακά από το 2006 και μέχρι να ξεκινήσω δαφνέλαιο δεν έκανα ποτέ απολύτως τίποτα, παρθένος σε οτιδήποτε θεραπεία δηλαδή. Δεν πρέπει να ναι καθαρό πάντως, 2 ευρώ τα 120ml από φαρμακείο το πήρα.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Ntoon91 είπε:
Περίπου 1 μήνα πάνω κάτω, μείωση έβλεπα σταδιακά μετά τις 10+ μέρες, καθημερινά βάζω και λεόντος αλλά δε νομίζω να κάνει κάτι γιατί τη μέρα που δε βάζω δαφνέλαιο βλέπω 5-6 τρίχες το πρωί στη χτένα. Το βάζω το βράδυ και ξέπλυμα το πρωί :/ Δε το περίμενα, ελπίζω να συνεχίζει έτσι. Σίγουρα δε κάνει για όλους πάντως σε εμένα κάνει δουλειά. Είμαι 23 n3+ και αραιώνω σταδιακά από το 2006 και μέχρι να ξεκινήσω δαφνέλαιο δεν έκανα ποτέ απολύτως τίποτα, παρθένος σε οτιδήποτε θεραπεία δηλαδή. Δεν πρέπει να ναι καθαρό πάντως, 2 ευρώ τα 120ml από φαρμακείο το πήρα.

Ευχαριστώ φίλε Ntoon91, ήσουν εξόχως κατατοπιστικός.

Αν θες τη γνώμη μου, κάνεις την καλύτερη δουλειά. Το δαφνέλαιο λέγεται ότι αποδίδει τα μέγιστα μετά από 9 μήνες - 1 χρόνο χρήσης. Αν έχεις ως τότε την υπομονή να το βάζεις μέρα παρά μέρα, θα το διαπιστώσεις στην πράξη. Μετά, αν όλα πάνε καλά, δεν θα χρειαστεί να ξαναβάλεις τίποτα στο κεφάλι σου για την υπόλοιπη ζωή σου.

Επίσης, ορίστε και ένα hint για καλύτερα αποτελέσματα: πριν βάλεις το δαφνέλαιο, βράσε λίγο νερό σε ένα βραστήρα και με ελάχιστα ανοιγμένο το καπάκι βάλε το κεφάλι σου κοντά (πρόσεχε μην καείς), ώστε οι υδρατμοί να ανοίξουν τους πόρους του δέρματος προκειμένου το δαφνέλαιο να μπορεί να απορροφηθεί καλύτερα.

Το 'χω ξαναγράψει πιο πίσω αλλά αξίζει να το επαναλάβω: ένας φίλος μου έβαζε δαφνέλαιο στα 21 του και παραμένει σήμερα, στα 46 του, nw1, με πλούσιο πυκνό μαλλί χωρίς ούτε μια άσπρη τρίχα, παρότι έχει ιστορικό φαλάκρας στην οικογένειά του και παρότι καπνίζει, πίνει, δεν κοιμάται ούτε προσέχει καθόλου τη διατροφή του.

Είχα ξεκινήσει κι εγώ δαφνέλαιο το 2007, αλλά δεν είχα υπομονή και στο 6μηνο το σταμάτησα. Μετά έμπλεξα με τα γ@μ#χημικά (μινοξιδίλη και τα συναφή) και η συνέχεια της ιστορίας λίγο ως πολύ γνωστή.

Θα ξεκινήσω όμως και πάλι δαφνέλαιο, αρχής γενομένης από σήμερα και για όσο διάστημα χρειαστεί, και όπου με βγάλει. Θα κρατήσω βέβαια τη μινοξιδίλη ως «σταθερά», έχοντας στο νου μου όμως να την διακόψω σταδιακά στην πορεία, όταν -και αν- δω ότι με παίρνει.

Το δαφνέλαιο αυτό που λες με 1,80€ έχω πάρει κι εγώ: Salkano Δαφνέλαιο 120ml. Το ίδιο έβαζα και το 2007. Δεν ξέρω αν είναι καθαρό, αλλά νομίζω ότι δεν έχει σημασία. Τη δουλειά του πρέπει να την κάνει.

Τα λέμε λοιπόν, ψαρούκλες, σε 1 χρόνο από τώρα, με μπούκλες ;)
 

Ntoon91

Member
Ναι ακριβώς αυτό, πάντως αξίζει να το δοκιμάσουν άτομα προσωπικα κατηγορώ πλέον τον εαυτό μου που τόσα χρόνια έβλεπα την minox και τη fina ως μοναδικη λυση και εχασα τοσο εδαφος και πολυ αγχος και αγωνια στα καλυτερα μου χρονια. Θα δειξει μεχρι τον οκτωμβρη αν δεν προχωρησει αλλο τοτε σιγουρα αυτο ευθυνεται. Παντως δινεται του λιγο χρονο και βλεπεται με 3x20 λεπτα τη βδομαδα τι να κανει το δαφνελαιακι; Εδω το regain θελει κανενα 4ωρο. Εγω το βαζω το βραδυ με μια πετσετα στο μαξιλαρι και λουσιμο το πρωι.
 

cool11

Well-Known Member
Ρε παιδια, η λαδιλα δεν παλευεται ομως. Μιλαμε για κανονικο λαδι.
Δεν ειναι οχι να βγεις απο το σπιτι, ουτε στο διαδρομο της πολυκατοικιας να κυκλοφορησεις. Κοινως, να μη σε δει ματι.
Εκτος αν το βαζετε για ενα τεταρτακι, και μετα αμεσως λουσιμο.
 

Ntoon91

Member
Εγώ για αυτό το βάζω πριν κοιμηθώ, το πρωί στο καπάκι λούσιμο και είσαι Jet, τώρα αν παίζει θέμα και δεν κοιμάσαι μόνος ;) Εκεί όντως υπάρχει πρόβλημα, σε περίπτωση που δεν υπάρχει κατανόηση.
 
Μπλουζα