δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

cool11

Well-Known Member
ενημερωτικα αγορασα σημερα το σαλκανο στα 1.28 ευρω!Απο Αθηνα- Αγιο δημητριο!και θα το μπουσταρω με κανελα και κακαο!απο κακαο οποιο να ειναι να παρω?ας ειναι και φθηνο?

Ελα ρε φιλε, εγω το παιρνω 1.60 και μου φαινεται φτηνο! 1,28 ειναι χαρισμα!!!!
Παντως, το να ειναι φτηνο ενα σκευασμα, οπως το δαφνελαιο salkano, εχει πολλα καλα.
Οχι μονο στην τσεπη.
Αλλα βαζω στο κεφαλι πολλα ml χωρις να το σκεφτομαι, γιατι κοστιζει φτηνα!
Τα ακριβα σκευασματα τα βαζω με το σταγονομετρο, αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο, οχι 'για να μην χαλασει η δοσολογια', αλλα λογω κοστους!!!

Ζητω το δαφνελαιο!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Τι καλύτερο έχει το σαλκάνο απο πχ. το sensities που εχει 2.5 ευρώ τα 100ml και είναι παχύ πράσινο? Ποιοτικά εννοώ.
 

Dynamics

Active Member
Σαλκανο θα βάλω απόψε κ θα δω αν έχει διαφορά με αυτό που έβαζα..Απλά το Σαλκανο είναι δοκιμασμένο από πολλούς
 

bullshit

Member
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς αυτό ? Ήμουν έτοιμος να πάρω τις απιβιτα αλλά 10 ευρώ πάει πολύ για κάτι αμφίβολο.

Αυτο στην φωτο έχει κι άλλα συστατικα. Paraffinum liq., cocos nucifera, Laurus nobilis, pimenta acris, thymus bulgaris, bht, tocopheryl acetate, eugenol, linalool, limonene, citral, geranol, citronellol, cinnamal, isoeugenol. Της Παναγιάς τα μάτια εν ολίγοις.



1451416535982_967065254.jpg




Sent from my D5803 using Tapatalk
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς αυτό ? Ήμουν έτοιμος να πάρω τις απιβιτα αλλά 10 ευρώ πάει πολύ για κάτι αμφίβολο.

Αυτο στην φωτο έχει κι άλλα συστατικα. Paraffinum liq., cocos nucifera, Laurus nobilis, pimenta acris, thymus bulgaris, bht, tocopheryl acetate, eugenol, linalool, limonene, citral, geranol, citronellol, cinnamal, isoeugenol. Της Παναγιάς τα μάτια εν ολίγοις.



1451416535982_967065254.jpg




Sent from my D5803 using Tapatalk

Αν δεν το έχεις πάρει ήδη, μην το πάρεις, η παραφίνη που έχει πρώτο πρώτο συστατικό, δεν αφήνει τίποτα να περάσει στο θύλακα. Από τα χειρότερα πράγματα σε προϊόντα που προορίζονται για το μαλλί....
 

bullshit

Member
Αν δεν το έχεις πάρει ήδη, μην το πάρεις, η παραφίνη που έχει πρώτο πρώτο συστατικό, δεν αφήνει τίποτα να περάσει στο θύλακα. Από τα χειρότερα πράγματα σε προϊόντα που προορίζονται για το μαλλί....
Ευχαριστώ φίλε. Βασικά το είχαμε ήδη αλλά δεν το είχα χρησιμοποιήσει. Με προβλημάτισαν τα συστατικά. Πάντως ένας φίλο αυτό μου συνέστησε. Αλλά όπως βλέπω όντως το παραφινελαιο δεν είναι καλό για άμεση εφαρμογή στο δέρμα.

Sent from my D5803 using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

bullshit

Member
Τελικά πήρα χύμα με ελαιόλαδο 3 ευρώ το μπουκαλάκι. Απλά φοβάμαι μήπως δεν έχει πολλη "δραστική" ουσία μέσα γιατί έτσι όπως το έβαζε φαινόταν να κάθεται στον πάτο. Αυτο το salkano που λέτε έχει mineral oil δηλαδή μάλλον παραφίνη ?

Sent from my D5803 using Tapatalk
 

Ntoon91

Member
Μπηκα στους 4, μηνες συνεχομενης χρησης δαφνελαιου, εχω δει μεγαλη μειωση τριχοπτωσης, καποια ξανθα τριχακια κροταφους. Μεχρι πριν δυο εφαρμογες χρησιμοποιουσα ενα δαφνελαιο που το ειχα κοντα δυο χρονια και μαλλον ειχε χαλασει και δεν τραβαγε, δε λεω πως δεν εκανε τιποτα, ομως απ οταν πηρα το καινουργιο δυο εφαρμογες που εκανα με το ενισχυμενο μειγμα, το τριωρο που το ειχα στο κεφαλι μου, ωρες ωρες ημουν ετοιμος να δακρυσω απο πονοκεφαλο. Ζητημα με το παλιο μειγμα, να με ειχε πονεσει 1-2 φορες το κεφαλι μου και σπανια να το νιωσω στο τριχωτο. Σιγουρα το παω για 8-10 μηνες καθαρα μονο με αυτο και μετα λεω να προσθεσω τα κρεμμυδοσκορδα του Σκωτσεζου :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

sven

Active Member
Θα ήθελα και εγώ να αρχίσω αυτή την θεραπεία αλλα καθημερινές έχω ελάχιστο χρόνο.

Κάπου είχα διαβάσει (άντε να το ξαναβρώ)ότι υπάρχει ένα τοπικό που βοηθάει για πιο γρηγορη απορρόφηση, αν θυμάμαι καλά dmso λέγεται. Άραγε μαζί με αυτό θα μπορούμε να αφήσουμε το δαφνέλαιο για αρκετά λιγότερο κάνα μισάωρο π.χ. και αν έχει τίποτα παρενέργειες αυτό τοπικό με τη συχνή του χρήση.

Όποιος ξέρει να μας πει λεπτομέρειες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα ήθελα και εγώ να αρχίσω αυτή την θεραπεία αλλα καθημερινές έχω ελάχιστο χρόνο.

Κάπου είχα διαβάσει (άντε να το ξαναβρώ)ότι υπάρχει ένα τοπικό που βοηθάει για πιο γρηγορη απορρόφηση, αν θυμάμαι καλά dmso λέγεται. Άραγε μαζί με αυτό θα μπορούμε να αφήσουμε το δαφνέλαιο για αρκετά λιγότερο κάνα μισάωρο π.χ. και αν έχει τίποτα παρενέργειες αυτό τοπικό με τη συχνή του χρήση.

Όποιος ξέρει να μας πει λεπτομέρειες

Αν βάλεις 20% dmso μέσα, ναι, μπορείς σε μια ώρα ή έστω 45 λεπτά να λουστείς. Θέλει πολύ προσοχή και άριστη υγιεινή ώστε να μην μεταφέρεις μικρόβια και διάφορα άλλα βακτήρια εντός της κυκλοφορίας του αίματος. Επίσης πρέπει να βρεις dmso με βαθμό καθαρότητα 99,9%. To μόνο αρνητικό που έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής που το χρησιμοποιώ, είναι πως μετά από καμιά ώρα αφού το ξεβγάλω, μυρίζει η αναπνοή άσχημα και αυτό κρατάει μερικές ώρες...Γι αυτό συνήθως το βάζω το βράδυ και μέχρι το πρωί που θα ξυπνήσω, όλα οκ.
 

sven

Active Member
Αν βάλεις 20% dmso μέσα, ναι, μπορείς σε μια ώρα ή έστω 45 λεπτά να λουστείς. Θέλει πολύ προσοχή και άριστη υγιεινή ώστε να μην μεταφέρεις μικρόβια και διάφορα άλλα βακτήρια εντός της κυκλοφορίας του αίματος. Επίσης πρέπει να βρεις dmso με βαθμό καθαρότητα 99,9%. To μόνο αρνητικό που έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής που το χρησιμοποιώ, είναι πως μετά από καμιά ώρα αφού το ξεβγάλω, μυρίζει η αναπνοή άσχημα και αυτό κρατάει μερικές ώρες...Γι αυτό συνήθως το βάζω το βράδυ και μέχρι το πρωί που θα ξυπνήσω, όλα οκ.

Το έψαξα και διάβασα στο internet λέει η αναπνοή μυρίζει σαν σκόρδο λέει ,λολ . Αν είναι θα έχω δυο διαφορετικά μπουκαλάκια, όταν έχω χρόνο θα βάζω αυτό χωρίς το dmso. Για να το βάλω το βραδυ και να το βγάλω το πρωί, ταλαιπωρία αφού ξυπνάω στις 5:30 με 6. Σιγά μην ξυπνήσω νωρίτερα για να λούζομε και μετά να βάζω μινοξ.

Thanks :)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εννοώ πως το βάζω για καμιά ώρα το βράδυ και λούζομαι πριν κοιμηθώ και έτσι μέχρι το πρωι η μυρωδιά έχει φύγει...
 

leas

Well-Known Member
Μπηκα στους 4, μηνες συνεχομενης χρησης δαφνελαιου, εχω δει μεγαλη μειωση τριχοπτωσης, καποια ξανθα τριχακια κροταφους. Μεχρι πριν δυο εφαρμογες χρησιμοποιουσα ενα δαφνελαιο που το ειχα κοντα δυο χρονια και μαλλον ειχε χαλασει και δεν τραβαγε, δε λεω πως δεν εκανε τιποτα, ομως απ οταν πηρα το καινουργιο δυο εφαρμογες που εκανα με το ενισχυμενο μειγμα, το τριωρο που το ειχα στο κεφαλι μου, ωρες ωρες ημουν ετοιμος να δακρυσω απο πονοκεφαλο. Ζητημα με το παλιο μειγμα, να με ειχε πονεσει 1-2 φορες το κεφαλι μου και σπανια να το νιωσω στο τριχωτο. Σιγουρα το παω για 8-10 μηνες καθαρα μονο με αυτο και μετα λεω να προσθεσω τα κρεμμυδοσκορδα του Σκωτσεζου :p
Φίλε Ntoon πόσες φορές την εβδομάδα κάνεις χρήση; Το βάζεις πριν κοιμηθείς; Και βάζεις σκέτο δαφνέλαιο ή με κανέλα;
 

Ntoon91

Member
Βαζω 3-4, μεχρι πριν λιγο καιρο το πηγαινα σθανερα μερα παρα μερα, σιγα σιγα το αλλαζω με δυο μερες κενο γιατι υποψιαζομαι οτι ισως λειτουργει καλυτερα. Οχι, αν και πριν κανενα δυο χρονια εβαζα στον υπνο δαφνελαιο, πλεον θεωρω πως επιβαρυνει την τριχα και αλλοιωνει την υφη να μενει το μειγμα τοσες ωρες. Κοιταζω τρεις ωρες να εχω κενο. Σε ενα μπουκαλακι σαλκανο κακαο και κανελλα. βαζω αρκετη ποσοτητα προσωπικα στο μπουκαλακι. Επισης, κατι που δεν εκανα στην αρχη και ειχε δικιο ο Μπρινερ, να ανοιγεται τους πορους καλα. Εγω πριν την εφαρμογη λουζομαι με καυτο νερο και μετα τυλιγω μια πετσετα για λιγα λεπτα, μετα βαζω το δαφνελαιο και το νιωθω πολυ πιο εντονα. Θελει υπομονη το δαφνελαιο, μεσα στους μηνες, ερχεται και η απογοητευση και πολυ μπορει να το φοβουνται και το σταματανε. Θελω να πω ειναι οτι μετα απ τις 15-20 μερες, ορατα το μαλλι μου φαινεται λιγο χειροτερο, ανεβαινει και λιγο η τριχοπτωση. Οταν κανω τον κυκλο του μηνα ομως διεκοψω για καμια εβδομαδα και επανελθω, βλεπω ενα μικρο +, δηλαδη καθε μηνα και λιιιιιγο καλυτερα. Το δαφνελαιο, δε θα κανει τα θαυματα, πιστευω ομως, οτι πρεπει να υπαρχει σε καθε θεραπεια μιας και δε κοστιζει τιποτα και οντως βοηθαει. Και ατομα που θα το προλαβουν νωρις εχοντας αργη εξελιξη τριχοπτωσης μπορει να τους κρατησει. Τιμια λυση.
 

Ntoon91

Member
Για το ποσο αργη ειναι η διαδικασια και πως πρεπει να εχουμε ρεαλιστικες προσδοκιες απο λαδακια. Ειμαι 4 μηνες μονο δαφνελαιο, ειχα και ενα σχολιο για πυκνωμα σε crown. Τα μικρα nw να τρεξουν. Εγω ειμαι με 10 χρονια τριχοπτωση και αδειους κροταφους απ το 2006 και βλεπω αργα πραγματακια. Σε αυτον τον κροταφο ειχα λιγα vellous και ενα δυο τριχακια κατω απ την γραμμη. Οπως ειχε πει ο καπα για το ρολλερ για καποιο λογο τα τριχακια ξεκινανε απο πισω στα τριγωνακια και με τον καιρο ερχονται προχωρανε μπροστα. 20160107_074136.jpg
 

sven

Active Member
Με τον καιρό η αποδοσή του πέφτει ή κρατάει για πάντα ; Θέλω μια θεραπεία για να κρατήσω αυτα που έχω και ας πρέπει να την κάνω και για πάντα . Λέω να δοκιμάσω η αυτήν ή αυτήν με το κρεμμύδι. Το ένα έχει λαδίλα το άλλο έχει μυρωδία.

Α ρε καταραμένη κουρούπα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ntoon91

Member
Κοιτα πιο πρακτικο ειναι να χρησιμοποιησεις δαφνελαιο, ειμαι στο τελος των 4 μηνων και ειμαι ευχαριστημενος. Παχυνση τριχας και μειωση της τριχοπτωσης αναφερω, ισως και μικρη πυκνωση σε καποια σημεια. Βαλε το ενισχυμενο με την μια, 3-4 φορες την εβδομαδα απο ενα τριωρο. Σε καμια περιπτωση μην συνδιασεις και τα δυο. Το δοκιμαζω εγω και θα αναφερω. Επειδη και οι δυο λοσιον εχουν αντιφλεγμωνοδη δραση, ισως υπαρξουν αντιθετα αποτελεσματα.
 

Tida

Member
Χρησιμοποιώ το δαφνέλαιο για μία εβδομάδα με 1 κουταλιά κακάο και 1 κανέλα. Λούσιμο με H&S αμύγδαλο.
Η τριχόπτωση μειώθηκε κατά πολύ(άντε να έπεσαν 20-30 τρίχες) που έπεφταν γύρω στις 100 τουλάχιστον, από την 2η φορά.
Με εντυπωσίασε που το αποτέλεσμα που δίνει είναι λες και πήγα κομμωτήριο!!!!! Δεν μου λαδώνει τα μαλλιά. Τα ξεπλένω αυστηρά με χλιαρό προς κρύο νερό. Το σαμπουάν το αφήνω και κανένα 5λεπτο μετά το δαφνέλαιο.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Στο κεφάλι μου και πιο πολύ στην κορυφή, υπήρχαν κάτι κύστες που έβγαζαν υγρό ασταμάτητα και έπεφταν ολόκληρες τούφες μαζί. Αρα σ.δ.;
Αυτές δεν υπάρχουν πλέον και δεν έχω σημείο φαγούρας και το μαλλί είναι πιο ζωντανό και όχι βαρύ πεσμένο όπως ήταν.
Συνεχίζω και εγώ γιατί βλέπω ότι πραγματικά δουλεύει.
Το χρησιμοποιώ 2 φορές την εβδομάδα Χ 2 ώρες με πολύ ζεστή πετσέτα.
 
Μπλουζα