δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Να πω κάτι ακόμα για το κάψιμο που συζητούσαμε πριν, το οποίο μοιάζει (και είναι) εντελώς αυτονόητο: όσο πιο πολύ έχουν ανοίξει οι πόροι, τόσο πιο έντονο είναι το κάψιμο που νιώθεις και τόσο πιο γρήγορα αρχίζεις να το αισθάνεσαι. Μετά από τρέξιμο, γυμναστήριο κλπ που έχει ιδρώσει το κεφάλι για τα καλά, οι πόροι είναι ορθάνοιχτοι και το δαφνέλαιο αφού το βάλεις το νιώθεις σχεδόν αμέσως να σε καίει, και μάλιστα έντονα. Υπόψιν πάντως ότι πριν βάλεις το δαφνέλαιο, καλό είναι να έχεις βάλει το κεφάλι σου πάνω από ένα βραστήρα για να ανοίξουν ακόμα περισσότερο οι πόροι, έχεις δεν έχεις πάει γυμναστήριο προηγουμένως (αν έχεις πάει και γυμναστήριο, ακόμα καλύτερα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Update: Το Σάββατο έκανα το τρίτο μου ρολλάρισμα με ρόλλερ 1,5mm. Είχα να βάλω δαφνέλαιο πριν από το ρολλάρισμα και σήμερα που ξαναέβαλα, ένιωσα το κάψιμο πιο δυνατό από όσο έχω να το νιώσω εδώ και ένα χρόνο. Έχω μια αίσθηση ότι roller 1,5mm και δαφνέλαιο συνδυάζονται ιδανικά. Είναι κι άλλα ενθαρρυντικά σημάδια που έχω δει, όπως μικροσκοπικά τριχάκια που έχουν τελευταία πεταχτεί σε γυμνά σημεία αλλά μένει να το επιβεβαιώσω στην πορεία αν όντως οφείλονται σ' αυτό.
 

cool11

Well-Known Member
Εγω το μονο που κανω, ειναι βουρτσισμα, πριν την εφαρμογη καθε τοπικου, και του δαφνελαιου.
Καψιμο δεν εχω νιωσει ποτε.
Και να νιωθα λιγακι, δεν νομιζω θα ηταν θεμα, απεναντιας θα μου εδινε μια αισθηση δραστικοτητας.

Βεβαια, καποιο φεγγαρι βαζαμε κρεμα λεοντος, εκει ναι, ενιωθα καψιμο, αλλα με διαφορα ανησυχητικα που ειχα διαβασει την εκοψα.
Κρινουμε καθε φορα, αναλογα την περιπτωση.
 

cool11

Well-Known Member
Αυτο που μπορω να πω με βεβαιοτητα παντως,
ειναι οτι με το δαφνελαιο και του σκουφακι, μπορει να μην αισθανομαι καψιμο,
αλλα νιωθω λες κι ειμαι στην υπερθεμανση!
Αρα αυτο σημαινει οτι εχει αποτελεσμα???
 

FreeThinker

Well-Known Member
Αναφερω για μενα προσωπικα:

Παρατηρω τα μαλλια μου καπως πιο αραια στη στεφανη απο τοτε που ξεκινησα το δαφνελαιο ( 1/10/15) . Μπορει να ειναι η ιδεα μου αλλα θα εχω το νου μου τον επομενο μηνα, αν δω οτι χειροτερευει η κατασταση θα το σταματησω. Το χρησιμοποιω 2-3 φορες τη βδομαδα απο ενα τριωρο, ποτε παραπανω ποτε παρακατω. Ελπιζω να μην παω για μαλλι και βγω κουρεμενος!!! Καψιμο δεν εχω νιωσει μεχρι τωρα.
 

zaxosdogkanos

Active Member
Αναφερω για μενα προσωπικα:

Παρατηρω τα μαλλια μου καπως πιο αραια στη στεφανη απο τοτε που ξεκινησα το δαφνελαιο ( 1/10/15) . Μπορει να ειναι η ιδεα μου αλλα θα εχω το νου μου τον επομενο μηνα, αν δω οτι χειροτερευει η κατασταση θα το σταματησω. Το χρησιμοποιω 2-3 φορες τη βδομαδα απο ενα τριωρο, ποτε παραπανω ποτε παρακατω. Ελπιζω να μην παω για μαλλι και βγω κουρεμενος!!! Καψιμο δεν εχω νιωσει μεχρι τωρα.

ειναι λογικο στην αρχη να εχεις αραιωση σου ριχνει τις αδυναμες τριχες
ολες οι θεραπειες στην αρχη εχουν καποιο βαθμο τριχοπτωσης
 

Reve

Active Member
Παιδιά θα ξεκινήσω και εγώ με ρολλερ 0.5 2 φορές την εβδομάδα. Από την μέχρι τώρα χρήση είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μου σκουραίνει τα μαλλιά. Εγώ χρησιμοποιώ μεμβράνη για φαγητά απ το μάρκετ που είναι και παμφθηνη. Κάνει μια χαρά την δουλειά της.
 

Sandy

Active Member
Να ρωτήσω κάτι ? Έχω πάρει από πέρσι της apivita την λοσιόν με δαφνη κ λούπινο που είναι για την γυναικεία τριχοπτωση ! Να ξεκινήσω με αυτό δεν το έχω χρησιμοποιείσ ακόμα κ δεν ξέρω άμα έχει λήξει από πέρσι !
η να πάρω καινούριο από το φαρμακείο ??τι είναι καλύτερο γιατι αυτό που έχω είναι λοσιόν! Κάνω κ θεραπεία με κορτιζόνη neopeptide frezyderm λοσιόν να επισημάνω !
 

Sandy

Active Member
Έβαλα για πρώτη φορά δαφνινελαιο κ αυπό που παρατήρησα είναι μια αίσθηση φαγούρας κ μυρμηγκιασματος είναι φυσιολογικο; χρησιμοποιώ το oleum lauril το ίδιο που χρησιμοποιεί κ ο Yul brynner!
Να τονίσω ότι έχω πολύ λιπαρό μαλλί κ το βάζω πάνω σ είδη υπάρχον λιπαρό τριχωτό 3 σταγόνες πάνω 3 δεξιά 3 αριστερά 3 πίσω !ας μου εξηγήσει κάποιος είναι καλό αυτο;;
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Sandy, σε αυτά που ρωτάς:

1) Εφόσον ήδη ακολουθείς θεραπεία με κορτιζόνη, ίσως δεν είναι και ό,τι καλύτερο να βάζεις και δαφνέλαιο, μιας και τα δύο είναι αντιφλεγμονώδη και η υπερβολική χρήση αντιφλεγμονώδων φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Επίσης, το γεγονός ότι είναι πολύ λιπαρό το μαλλί σου όπως λες, ίσως είναι ένας ακόμα λόγος να μη βάζεις δαφνέλαιο.
2)Σε περίπτωση που κάποιος ακολουθήσει ως θεραπεία το δαφνέλαιο, 9 σταγόνες μόνο είναι πολύ λίγη ποσότητα για να έχει κάποιο αποτέλεσμα, ακόμα και σε βάθος χρόνου.
3) Τη lotion της apivita για τη γυναικεία τριχόπτωση που αναφέρεις δεν την έχω υπόψη μου, αλλά αν έχεις α/α, είναι αμφίβολο ότι θα βοηθήσει. Έχεις α/α;
4) Τη με την εφαρμογή του δαφνέλαιου είναι φυσιολογικό να τη νιώθεις, τη νιώθω κι εγώ, ειδικά τον πρώτο καιρό.
 

Sandy

Active Member
Sandy, σε αυτά που ρωτάς:

1) Εφόσον ήδη ακολουθείς θεραπεία με κορτιζόνη, ίσως δεν είναι και ό,τι καλύτερο να βάζεις και δαφνέλαιο, μιας και τα δύο είναι αντιφλεγμονώδη και η υπερβολική χρήση αντιφλεγμονώδων φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Επίσης, το γεγονός ότι είναι πολύ λιπαρό το μαλλί σου όπως λες, ίσως είναι ένας ακόμα λόγος να μη βάζεις δαφνέλαιο.
2)Σε περίπτωση που κάποιος ακολουθήσει ως θεραπεία το δαφνέλαιο, 9 σταγόνες μόνο είναι πολύ λίγη ποσότητα για να έχει κάποιο αποτέλεσμα, ακόμα και σε βάθος χρόνου.
3) Τη lotion της apivita για τη γυναικεία τριχόπτωση που αναφέρεις δεν την έχω υπόψη μου, αλλά αν έχεις α/α, είναι αμφίβολο ότι θα βοηθήσει. Έχεις α/α;
4) Τη με την εφαρμογή του δαφνέλαιου είναι φυσιολογικό να τη νιώθεις, τη νιώθω κι εγώ, ειδικά τον πρώτο καιρό.

Βασικά δεν ξέρω τι έχω αλλά για ΑΑ δεν νομίζω γτ έχω παντού φύτρες όχι αδύναμες μάλλον για τελογενη τριχοπτωση το κόβω κ χρόνια Μάλιστα!
Θα κόψω το δαφνελαιο γτ όπως σωστά είπες χρησιμοποιώ κ κορτιζόνη δεν το ήξερα ,το κόβω όμως κ γτ παρατήρησα sedding κ δεν μ άρεσε!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dynamics

Active Member
Update: Το Σάββατο έκανα το τρίτο μου ρολλάρισμα με ρόλλερ 1,5mm. Είχα να βάλω δαφνέλαιο πριν από το ρολλάρισμα και σήμερα που ξαναέβαλα, ένιωσα το κάψιμο πιο δυνατό από όσο έχω να το νιώσω εδώ και ένα χρόνο. Έχω μια αίσθηση ότι roller 1,5mm και δαφνέλαιο συνδυάζονται ιδανικά. Είναι κι άλλα ενθαρρυντικά σημάδια που έχω δει, όπως μικροσκοπικά τριχάκια που έχουν τελευταία πεταχτεί σε γυμνά σημεία αλλά μένει να το επιβεβαιώσω στην πορεία αν όντως οφείλονται σ' αυτό.
yul να υποθέσω η κουταλιά κανέλας και κακάο είναι του γλυκού και όχι της σούπας σωστά?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
yul να υποθέσω η κουταλιά κανέλας και κακάο είναι του γλυκού και όχι της σούπας σωστά?
η συνταγη ειναι εδω http://www.hairlossgr.com/threads/cinnamomum-verum-το-καλύτερο-τοπικό-που-έχω-δοκιμάσει.9941/
"σε 200ml αμυγδαλέλαιο έχω προσθέσει ένα κουταλάκι του γλυκού κανέλα και ένα κουταλάκι του γλυκού κακάο. Ανακατεύουμε καλά και είμαστε έτοιμοι για χρήση απευθείας στο σκάλπ.
Το βάζω μια έως δύο ώρες πριν το λούσιμο."
στην θεση του αμυγδαλελαιου,δαφνελαιο
 

Dynamics

Active Member
η συνταγη ειναι εδω http://www.hairlossgr.com/threads/cinnamomum-verum-το-καλύτερο-τοπικό-που-έχω-δοκιμάσει.9941/
"σε 200ml αμυγδαλέλαιο έχω προσθέσει ένα κουταλάκι του γλυκού κανέλα και ένα κουταλάκι του γλυκού κακάο. Ανακατεύουμε καλά και είμαστε έτοιμοι για χρήση απευθείας στο σκάλπ.
Το βάζω μια έως δύο ώρες πριν το λούσιμο."
στην θεση του αμυγδαλελαιου,δαφνελαιο
Σε ευχαριστώ κάπα
 

BillR

Member
έχουμε άποψη γι' αυτό το δαφνέλαιο;
Βασικά αυτό χρησιμοποιώ επειδή μου το δώσανε..
Αν είναι πατάτα και δεν κάνει δουλειά να πάρω κάποιο άλλο

dafnelaio-500ml.jpg
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
έχουμε άποψη γι' αυτό το δαφνέλαιο;
Βασικά αυτό χρησιμοποιώ επειδή μου το δώσανε..
Αν είναι πατάτα και δεν κάνει δουλειά να πάρω κάποιο άλλο

dafnelaio-500ml.jpg

Αυτό χρησιμοποιώ εδώ και ενάμιση χρόνο. Είναι σούπερ.
 

Dynamics

Active Member
ενημερωτικα αγορασα σημερα το σαλκανο στα 1.28 ευρω!Απο Αθηνα- Αγιο δημητριο!και θα το μπουσταρω με κανελα και κακαο!απο κακαο οποιο να ειναι να παρω?ας ειναι και φθηνο?
 
Μπλουζα