δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

Ntoon91

Member
Gomi, ουτε εμενα με καίει... Εναμιση μηνα παλι δαφνελαιο και γυριζω αργα μήνακια πισω. Τους τελευταιους 14 μηνες μηδεν υποχώρησή. Μέσα σε αυτό το διαστημα βεβαια ειχα πτωσεις γιατι εννια μηνες στρατο μονο μασάζ αραια και που εκανα που επιβεβαιωνω οτι βοηθαει σε ενα βαθμό. Αλλα το υπερενισχυμενο δαφνελαιο κανει δουλεία. Δικα μου tips τουλαχιστον για συντήρησή. Μασάζ 10-15 λεπτα τη μερα, καθημερινα ντουζ ξεκινώντας με ζεστό νερό και καταληγωντας σε παγωμενο και δαφνελαιο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Ρε παιδια, την επομενη μερα μετα την εφαρμογη δαφνελαιου και το βραδινο λουσιμο... τα μαλλια μου φαινονται σκατα απο πυκνοτητα... εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο? την επομενη μερα φαινονται παντα πιο αραια...
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Ρε παιδια, την επομενη μερα μετα την εφαρμογη δαφνελαιου και το βραδινο λουσιμο... τα μαλλια μου φαινονται σκατα απο πυκνοτητα... εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο? την επομενη μερα φαινονται παντα πιο αραια...
κανε ξέβγαλμα με τσάι μετα
 

FreeThinker

Well-Known Member
Φιλε @Soralteno ειναι λογικο να φαινονται αραια την επομενη μερα? Πηρα μια φωτογραφια σημερα που ξυπνησα και ημουν λες και ειχα καραφλα τρια στρεμματα στο κινητο. Μετα τα εβρεξα χωρις σαμπουαν και τα στεγνωσα και φαινονταν νορμαλ...
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Φιλε @Soralteno ειναι λογικο να φαινονται αραια την επομενη μερα? Πηρα μια φωτογραφια σημερα που ξυπνησα και ημουν λες και ειχα καραφλα τρια στρεμματα στο κινητο. Μετα τα εβρεξα χωρις σαμπουαν και τα στεγνωσα και φαινονταν νορμαλ...
Όχι, δεν έχει σχέση με το δαφνελαιο αυτό. Το δαφνελαιο κάνει την τρίχα πιο μαλακή
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Διακοπή παιδιά κάνουμε όποτε το νιώσουμε ότι δεν επιδρά άλλο. Όταν δηλαδή το νιώθουμε ότι απλώς επιβαρύνει τα μαλλιά. Αυτό το αίσθημα της επιβάρυνσης το έχει κανείς πάντα στην περίπτωση που αφήσει το δαφνέλαιο πάνω από 3-4 ώρες. Ε, αν αυτό το νιώθεις αμέσως μετά την εφαρμογή χωρίς να έχει προηγηθεί το ελαφρύ κάψιμο, σημαίνει ότι το σύστημα «υπερφόρτωσε» και ότι χρειάζεται να διακόψεις το δαφνέλαιο για καμιά βδομάδα, ώστε να ανακτήσει δυνάμεις. Από τη δική μου εμπειρία χρειάζεται να το διακόψεις μετά από 3 βδομάδες-1 μήνα χρήσης.

Τους πρώτους 3-4 μήνες που το έβαζα, δεν χρειαζόταν διακοπή και επίσης μπορούσα να το βάζω και 5-6 φορές την εβδομάδα χωρίς πρόβλημα και για περισσότερη ώρα από ότι τώρα. Με τον καιρό όμως, χρειάστηκε να μειώσω και τη συχνότητα και τη διάρκεια αλλά και να διακόπτω τη χρήση του πού και πού για καμιά βδομάδα. Ίσως στην αρχή που η DHT ήταν παντού στα τριχοθυλάκια, το δαφνέλαιο μπορούσα να το βάζω συνέχεια μέχρι να αρχίσει να διαλύει τον κύριο όγκο της, και κατόπιν να μειώσω τη χρήση του γιατί οι αντιφλεγμονώδεις ιδιότητές του θα προκαλούσαν τα αντίθετα αποτελέσματα.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Έχω χρησιμοποιήσει 3-4 φορές δαφνέλαιο και δεν υπάρχει κανένα κάψιμο. Είναι απαραίτητο? Η το δαφνέλαιο που έχω είναι μούφα? (sensities)

Πόση ώρα το αφήνεις στα μαλλιά; Μήπως το αφήνεις λίγη ώρα μόνο; Εγώ τον πρώτο καιρό ένιωθα το κάψιμο στις 2,5 με 3 ώρες. Τώρα το νιώθω από την πρώτη ώρα.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Παιδια εγω καψιμο Μηδεν! και το αφηνω παντα αυστηρα 3 ωρες. Ουτε παραπανω ουτε παρακατω. Το σαλκανο εχω, δεν ειναι μουφα. Αρα δε μου κανει τιποτα?
 

Joan87

Active Member
Σε αυτά που ρωτάς:

- Βάζε δαφνέλαιο 3-4 φορές την εβδομάδα για αρχή και μετά από κάθε 1μήνα χρήσης περίπου, διακοπή για 1 βδομάδα. Θα το ρεγουλάρεις βλέποντας αν το αντέχει το κεφάλι σου κάθε φορά. Δηλαδή αν όταν το βάζεις νιώθεις ένα ελαφρύ κάψιμο, τότε σημαίνει ότι αποδίδει και συνεχίζεις κανονικά. Αν το νιώθεις απλώς να επιβαρύνει το κεφάλι σου, τότε το διακόπτεις για μερικές μέρες-1 βδομάδα.

- Roller, αν είναι 0,5 ή 1mm, μπορείς να κάνεις και πριν ακριβώς το δαφνέλαιο, βοηθάει να έχεις καλύτερη απορροφητικότητα. Μπορείς όμως να κάνεις και αμέσως μετά το δαφνέλαιο (εννοείται πως θα έχεις λουστεί για να φύγει πρώτα...). Αν είναι 1,5mm, καλύτερα μην το δοκιμάσεις πριν το δαφνέλαιο (εξηγεί σε ένα άλλο thread ο Κάπα ότι μετά το roller 1,5mm, δεν πρέπει να βάλει κανείς τίποτα για μια μέρα περίπου, ούτε μινοξιδίλη φυσικά).

- Μασάζ κάνεις στις ρίζες με απαλές κυκλικές κινήσεις για 1 λεπτό και το αφήνεις να δράσει. Όταν το ελαφρύ κάψιμο που θα νιώθεις σταματήσει (σε 2-3 ώρες συνήθως), λούζεσαι και το βγάζεις.

Ρολλερ 1,5 ....
Οσο για το δαφνελαιο ουτε εγω ενιωσα κανενα καψιμο. Αυτο σημαινει οτι δεν αποδιδει; Το εχω παρει ετοιμο απο το φαρμακειο,μηπως να φτιαξω μονη μου;;;
Μασαζ παιζει να εκανα και 10'.... :p
 

Dynamics

Active Member
Διακοπή παιδιά κάνουμε όποτε το νιώσουμε ότι δεν επιδρά άλλο. Όταν δηλαδή το νιώθουμε ότι απλώς επιβαρύνει τα μαλλιά. Αυτό το αίσθημα της επιβάρυνσης το έχει κανείς πάντα στην περίπτωση που αφήσει το δαφνέλαιο πάνω από 3-4 ώρες. Ε, αν αυτό το νιώθεις αμέσως μετά την εφαρμογή χωρίς να έχει προηγηθεί το ελαφρύ κάψιμο, σημαίνει ότι το σύστημα «υπερφόρτωσε» και ότι χρειάζεται να διακόψεις το δαφνέλαιο για καμιά βδομάδα, ώστε να ανακτήσει δυνάμεις. Από τη δική μου εμπειρία χρειάζεται να το διακόψεις μετά από 3 βδομάδες-1 μήνα χρήσης.

Τους πρώτους 3-4 μήνες που το έβαζα, δεν χρειαζόταν διακοπή και επίσης μπορούσα να το βάζω και 5-6 φορές την εβδομάδα χωρίς πρόβλημα και για περισσότερη ώρα από ότι τώρα. Με τον καιρό όμως, χρειάστηκε να μειώσω και τη συχνότητα και τη διάρκεια αλλά και να διακόπτω τη χρήση του πού και πού για καμιά βδομάδα. Ίσως στην αρχή που η DHT ήταν παντού στα τριχοθυλάκια, το δαφνέλαιο μπορούσα να το βάζω συνέχεια μέχρι να αρχίσει να διαλύει τον κύριο όγκο της, και κατόπιν να μειώσω τη χρήση του γιατί οι αντιφλεγμονώδεις ιδιότητές του θα προκαλούσαν τα αντίθετα αποτελέσματα.
ουτε εμενα με καιει στους δυο μηνες που βαζω!Και παντα το αφηνω 2+ ωρες!Λιγη φαγουρα μερικες φορες κ για λιγο μονο αυτο!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πόση ώρα το αφήνεις στα μαλλιά; Μήπως το αφήνεις λίγη ώρα μόνο; Εγώ τον πρώτο καιρό ένιωθα το κάψιμο στις 2,5 με 3 ώρες. Τώρα το νιώθω από την πρώτη ώρα.

Κάπου εκεί το άφηνα...κανά 3ωρο. Την επόμενη θα το δοκιμάσω με dmso
 

35007

Member
Ουτε εγω νιωθω καψιμο εκτος απο 2-3 φορες και αυτο θυμαμαι οχι σε ολη την εκταση που το ειχα εφαρμοσει αλλα εντοπισμενα σε καποια σημεια. Το συνδιαζω με λεβαντα-δενδρολιβανο και το αφηνω για 2 ωρες τουλαχιστον. Το σαλκανο εχω. Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα ξαναπαρω. Το χειμωνα γινεται αρκετα παχυρευστο και το καλοκαιρι αραιωνει σαν νερακι [το εμου για παραδειγμα δεν συμπεριφερεται ετσι]. Μολις τελειωσει σκεφτομαι να δοκιμασω αγουρελαιο.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Παδια εγω δε βαζω πετσετα γυρω απο το κεφαλι μου ουτε σκουφακι. Το εφαρμοζω οπως και τη μινοξ. Χανω πολυ απο την επιδραση ετσι?
 

leas

Well-Known Member
'Οσοι δοκιμάζουν το δαφνέλαιο για αρκετό καιρό μπορούν να κάνουν ένα update για τα αποτελέσματα τους; Χρησιμοποιώ και εγώ το δαφνέλαιο 3 με 4 φορές την εβδομάδα βέβαια δεν είμαι τακτικός υπάρχουν περιπτώσεις που δεν βάζω μέσα στην εβδομάδα. Το βάζω βράδυ πριν κοιμηθώ της περισσότερες φορές και όταν ξυπνάω λούζομαι. Η αλήθεια είναι πως δεν χάνω αρκετές τρίχες μετά απο την χρήση, αλλά έχω την εντύπωση πως όσες είναι να χάσω τις μαδάω όταν το βάζω στο τριχωτό. Το χρησιμοποιώ περίπου 4 μήνες.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Παδια εγω δε βαζω πετσετα γυρω απο το κεφαλι μου ουτε σκουφακι. Το εφαρμοζω οπως και τη μινοξ. Χανω πολυ απο την επιδραση ετσι?

Χάνεις όσο και να 'ναι. Πάρε καλύτερα σκουφάκια από τα jumbo, σε 10άδες τα πουλάνε, δεν κοστίζουν σχεδόν τίποτα.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Παιδιά όταν λέω κάψιμο εννοώ γαργαλητό, φαγούρα, τσιμπήματα κλπ. Δεν μπορώ να το περιγράψω απόλυτα, αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνετε τι εννοώ. Μου κάνει εντύπωση που δεν το νιώθετε κι εσείς...
 
Τελευταία επεξεργασία:

zaxosdogkanos

Active Member
εννοειτε πως το νιωθω
και τα τσιμπιματα-ενοχλησεις τις νιωθω στις προβληματικες απο αα περιοχες (κροταφους-μπιφτεκι)
επισης δεν ξερω αν ειναι η ποιοτητα του δαφνελαιου που χρησιμοποιω αλλα νιωθω οτι ειναι απιστευτα δυνατο
 

Reve

Active Member
Yul είσαι σίγουρος ότι το δαφνέλαιο επηρεάζει την DHT και ότι την μειώνει? Δεν ξέρω μου ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Yul είσαι σίγουρος ότι το δαφνέλαιο επηρεάζει την DHT και ότι την μειώνει? Δεν ξέρω μου ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό.

Φυσικό DHT blocker είναι, όπως και όλα τα έλαια. Και όπως κάθε τι φυσικό, είναι πολύ αργό στην απόδοσή του.
 
Μπλουζα