βουρτσισμα.

mikipitri

Member
Και να φανταστείτε ότι πριν μερικά χρόνια ένας δερματολόγος που επισκέφτηκα μου είχε πει να μην τα βουρτσίζω πολύ γιατί αδυνατίζουν και πέφτουν!!!! :) :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
vag25 είπε:
George3V είπε:
Kapa είσαι από τα καλύτερα παιδιά του φόρουμ,ευγενέστατος,πολύ βοηθητικός με τα υπόλοιπα μέλη και το ψάχνεις το θέμα πολύ.Αν μπορείς να διορθώσεις και το ότι βγάζεις "καλύτερη" θεραπεία κάθε 15 μέρες, θα είσαι αψεγάδιαστος :)

Ωραιος ειναι ο καπας.
Μονο η αισιοδοξια που βγαζει και την μοιραζει στο φορουμ απλοχερα ειναι αρκετη και βοηθα απο μονη της:).

Αν ηταν συγκρατημενος δεν θα μου ανεβαζε την διαθεση χθες.
Σκεφτομαι για βουρτσισμα αυτες τις μερες και με εκανε να νιωσω καλυτερα.:)
Στο κατω κατω την αληθεια λεει.Εκεινη την στιγμη που το λεει δουλευουν σε αυτον.Δεν τα κατεβαζει απο το κεφαλι του.

Τωρα το αν κρατανε ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.
Παντως για να ειμαι μεσα στο θεμα,πιστευω περισσοτερο στο οτι το βουρτσισμα θα του κρατησει ,παρα η χημεια που κατα καιρους δοκιμαζει.
Αλλωστε λιγα πραγματα απο αυτα που εβαλε του ΜΕΙΩΣΑΝ την τριχοπτωση.Ποσο μαλλον να την εξαφανισουν.
Μπορει να ειχε επανεκφυση με καποιες θεραπειες αλλα παντα ειχε τριχοπτωση.
Kαι φυσικα δεν ειναι ο μονος που ειδε σταθεροποιηση με βουρτσισμα.

Καπα συνεχισε οπως εισαι!Και επισης να λες πιο συχνα οτι θα κανουμε ραστα!!χαχα
Το εχεις κοψει τελευταια.
Δεν κανω πλακα εμενα μου δινεις κουραγιο παντα:)
στο τελος ραστα θα τα κανουμε αυτο εννοειται.
μπορει να αλαζω θεραπεια καθε τρεις και λιγο αλλα παραμενω πιστος στην αιματωση.
εχω συνολικα 5 μηνες roller και εναν μηνα βουρτσισμα. :p
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
fousekisss είπε:
Σε μενα προσωπικα δεν βλεπω μειωση τριχοπτωσης με βουρτσισμα...αλλα παρατηρω πως εχει παχυνει η τριχα.σταθερα 150-200 τριχεσ στο νιπτηρα καθε μερα που βουρτσιζω....τρελαινομαι για κανα 5λεπτο κοπαναω και καμια μπουνια το ντουλαπι του μπανιου αλλα την επομενη μερα ξαναβουρτσιζω.

αν βλεπεις να παχαινει η τριχα εισαι σε καλο δρομο.
ξεκινησες ταυτοχρονα αλλη θεραπεια με το βουρτσισμα?
το κοπανημα στο ντουλαπι ειναι λογω τριχοπτωσης? :p
 
kapa είπε:
fousekisss είπε:
Σε μενα προσωπικα δεν βλεπω μειωση τριχοπτωσης με βουρτσισμα...αλλα παρατηρω πως εχει παχυνει η τριχα.σταθερα 150-200 τριχεσ στο νιπτηρα καθε μερα που βουρτσιζω....τρελαινομαι για κανα 5λεπτο κοπαναω και καμια μπουνια το ντουλαπι του μπανιου αλλα την επομενη μερα ξαναβουρτσιζω.

αν βλεπεις να παχαινει η τριχα εισαι σε καλο δρομο.
ξεκινησες ταυτοχρονα αλλη θεραπεια με το βουρτσισμα?
το κοπανημα στο ντουλαπι ειναι λογω τριχοπτωσης? :p

ναι folligen και βουρτσισμα εδω και 2 μηνες...αλλα η τριχοπ στα ιδια επιπεδα και λιγο αυξημενη
 

vag25

Well-Known Member
fousekisss είπε:
kapa είπε:
fousekisss είπε:
Σε μενα προσωπικα δεν βλεπω μειωση τριχοπτωσης με βουρτσισμα...αλλα παρατηρω πως εχει παχυνει η τριχα.σταθερα 150-200 τριχεσ στο νιπτηρα καθε μερα που βουρτσιζω....τρελαινομαι για κανα 5λεπτο κοπαναω και καμια μπουνια το ντουλαπι του μπανιου αλλα την επομενη μερα ξαναβουρτσιζω.

αν βλεπεις να παχαινει η τριχα εισαι σε καλο δρομο.
ξεκινησες ταυτοχρονα αλλη θεραπεια με το βουρτσισμα?
το κοπανημα στο ντουλαπι ειναι λογω τριχοπτωσης? :p

ναι folligen και βουρτσισμα εδω και 2 μηνες...αλλα η τριχοπ στα ιδια επιπεδα και λιγο αυξημενη

Η γενικα εικονα ομως ειναι καλυτερη?

Στο ρωταω γιατι το βουρτσισμα σε καποιους δουλεψε μετα απο 14 μηνες ας πουμε.
Εχεις πολυ δρομο ακομα.Αν βλεπεις θετικα σημαδια ειναι καλο.
 
vag25 είπε:
Η γενικα εικονα ομως ειναι καλυτερη?

Στο ρωταω γιατι το βουρτσισμα σε καποιους δουλεψε μετα απο 14 μηνες ας πουμε.
Εχεις πολυ δρομο ακομα.Αν βλεπεις θετικα σημαδια ειναι καλο.

Εβαζα μινοχ απο τον νοεμβρη μεχρι τον απριλιο που την εκοψα.
βουρτσισμα ξεκινησα τελη ιουλιου :απο τοτε σιγουρα λιγοτερες τριχες στο κεφαλι μου αλλα σιγουρα πυκνοτερες(και δεν ειναι απο το folligen), οποτε μπορω να πω οτι ειμαι στα ιδια περιπου.Εχω 2 μερες που προσθεσα cg210 γιατι δεν την παλευω να βλεπω 200αρια στο νιπτηρα.Μακαρι να δουλεψει.
Προσωπικα δεν πιστευω πως το βουρτσισμα θα με σωσει αλλα δεν προκειται να το σταματησω.Αυτη χρησιμοποιω http://0.tqn.com/d/beautysupply/1/0/r/3/-/-/denman-paddle-brush-278x278.jpeg
επειδη το μαλλι ειναι πυκνο και σχετικα μακρυ.
Κανω 7 λεπτα και νιωθω το κεφαλι μουδιασμενο μετα.
Δηλαδη σε γενικες γραμμες το κανω σωστα το βουρτσισμα.
 

vag25

Well-Known Member
Ωραια απλα δωστου χρονο.
Δεν ξερω αν θα σου βγαλει τριχες και να σου τις κρατησει ειναι πολυ σημαντικο.
 
Παιδιά διαβάζοντας το τόπικ πριν αρκετές μέρες έτρεξα άμεσα και πήρα μια τσατσάρα ξεχασμένη από το συρτάρι... Αλλά επειδή διάβασα σχεδόν όλα τα ποστ δε νομίζω ότι παίζει και ιδιαιίτερο ρόλο η επιλογή βούρτσας με φυσική ή μη τρίχα. Πιστεύω και η πλαστική ίδια δουλειά θα κάνει.

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ, συγχωρέστε με αν κάνω λάθος, είναι ότι παίζει ρόλο το πώς τη χρησιμοποιείς (και όχι ποια χρησιμοποιείς) ώστε να έρθει απολέπιση και διέγερση για ανάπτυξη τρίχας... Εγώ λοιπόν σέρνω τη βούρτσα στις προβληματικές περιοχές με μέτρια προς σκληρή πίεση θα έλεγα, σαν να θέλω να ερεθίσω το δέρμα της κεφαλής (να το ερεθίσω έτσι, όχι να το τραυματίσω).Για 1-2 λεπτά αυτό...

Μπορεί να είναι η ιδέα μου αλλά 4 μέρες τώρα τα βουρτσίζω με τον τρόπο που σας έγραψα 2-3 φορές ή και περισσότερες την ημέρα και ηδη τα νιώθω πιο γερά. Εννοείται θα συνεχίσω έτσι και εύχομαι να δω το θαύμα : τριχούλες στους κρόταφους...
 

weznem

Well-Known Member
dimitris__27 είπε:
Παιδιά διαβάζοντας το τόπικ πριν αρκετές μέρες έτρεξα άμεσα και πήρα μια τσατσάρα ξεχασμένη από το συρτάρι... Αλλά επειδή διάβασα σχεδόν όλα τα ποστ δε νομίζω ότι παίζει και ιδιαιίτερο ρόλο η επιλογή βούρτσας με φυσική ή μη τρίχα. Πιστεύω και η πλαστική ίδια δουλειά θα κάνει.

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ, συγχωρέστε με αν κάνω λάθος, είναι ότι παίζει ρόλο το πώς τη χρησιμοποιείς (και όχι ποια χρησιμοποιείς) ώστε να έρθει απολέπιση και διέγερση για ανάπτυξη τρίχας... Εγώ λοιπόν σέρνω τη βούρτσα στις προβληματικές περιοχές με μέτρια προς σκληρή πίεση θα έλεγα, σαν να θέλω να ερεθίσω το δέρμα της κεφαλής (να το ερεθίσω έτσι, όχι να το τραυματίσω).Για 1-2 λεπτά αυτό...

Μπορεί να είναι η ιδέα μου αλλά 4 μέρες τώρα τα βουρτσίζω με τον τρόπο που σας έγραψα 2-3 φορές ή και περισσότερες την ημέρα και ηδη τα νιώθω πιο γερά. Εννοείται θα συνεχίσω έτσι και εύχομαι να δω το θαύμα : τριχούλες στους κρόταφους...

νομιζω εισαι λαθος.. κανεις κυκλικες κινησεις με πιεση προς τα κατω και αναποδα απο την φορα της τριχας χωρις να πηγαινοφερνεις την βουρτσα επειτα πας σε ενα αλλο σημειο πιεζεις ε τον ιδιο τροπο.. ψαχτο λιγο καλυτερα :)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
για την χρηση ακολουθηστε την επιτυχημενη συνταγη του GOMI.
προς μια κατευθυνση την φορά της τριχας,συκωμα την βουρτσα.
ξεκιναμε με μπιφτεκι και μετα το μπροστινο μερος.
λογω καμπυλης στο μπιφτεκι θα πρεπει να χωρισουμε το κεφαλι σε δυο νοητα σημεια τουλαχιστον,μισο και μισο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχω ευχαριστες εκπληξεις απο την μινοξιδιλη.
δεν ξερω κατα ποσο εχει αυξηθει η απορροφηση της δεν μπορει να μου κανει παρενεργειες.
εχει διπλασιαστει η αποτελεσματικοτητα της,δεν ακολουθω αυτο http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17618097
βουρτσιζω κανονικα με την φορα της τριχας και βαζω κατευθειαν την λοσιον.δεν χρειαζεται αναποδες κινησεις τελικα
 
weznem είπε:
εχίσω έτσι και εύχομαι να δω το θαύμα : τριχούλες στους κρόταφους...

νομιζω εισαι λαθος.. κανεις κυκλικες κινησεις με πιεση προς τα κατω και αναποδα απο την φορα της τριχας χωρις να πηγαινοφερνεις την βουρτσα επειτα πας σε ενα αλλο σημειο πιεζεις ε τον ιδιο τροπο.. ψαχτο λιγο καλυτερα :)

Κάνα βίντεο παίζει να δούμε για να τη χρησιμοποιούμε σωστά;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
dimitris__27 είπε:
weznem είπε:
εχίσω έτσι και εύχομαι να δω το θαύμα : τριχούλες στους κρόταφους...

νομιζω εισαι λαθος.. κανεις κυκλικες κινησεις με πιεση προς τα κατω και αναποδα απο την φορα της τριχας χωρις να πηγαινοφερνεις την βουρτσα επειτα πας σε ενα αλλο σημειο πιεζεις ε τον ιδιο τροπο.. ψαχτο λιγο καλυτερα :)

Κάνα βίντεο παίζει να δούμε για να τη χρησιμοποιούμε σωστά;

θα τραβηξω μια χρηση μου και θα την κανω edit στην πρωτη σελιδα για να υπαρχει
 

George3V

Member
dimitris__27 είπε:
weznem είπε:
εχίσω έτσι και εύχομαι να δω το θαύμα : τριχούλες στους κρόταφους...

νομιζω εισαι λαθος.. κανεις κυκλικες κινησεις με πιεση προς τα κατω και αναποδα απο την φορα της τριχας χωρις να πηγαινοφερνεις την βουρτσα επειτα πας σε ενα αλλο σημειο πιεζεις ε τον ιδιο τροπο.. ψαχτο λιγο καλυτερα :)

Κάνα βίντεο παίζει να δούμε για να τη χρησιμοποιούμε σωστά;

Αυτο ακριβώς σκεφτομουν και γω σήμερα.Kapa εξέπληξέ μας για ακόμη μια φορά :)
 

peter13

Member
παιδια αυτο το "καθαρισμα" απο το βουρτσισμα το χω νιωσει οταν κουρευομαι..οπου δεν λαδωνει το μαλλι για μερικες ημερες και δεν εχω τριχοπτωση,ψαχνω στο ebay για την denman που εναφερε ενας φιλος πιο πισω αλλα δεν βλεπω να εχει φυσικη τριχα...μπορειτε να μου προτεινετε καποια για πυκνο μαλλι μεχρι 7 σειρες με φυσικη τριχα?εχω πυκνο μαλλι και δεν θελω να μαγγωνει η βουρτσα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εδω ειμαι εγω,το κανω λιγο αργα στην αρχη για να καταλαβετε την κινηση,συκωνω την βουρτσα την παω πισω παταω στο σκαλπ και σερνω μπροστα,μετα ειναι η κανονικη ταχυτητα χρησης.
6 με 7 λεπτακια την ημερα αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=JSQ-E_UaGog&feature=youtu.be
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
peter13 είπε:
Kapa την βουρτσα απο που την εχεις παρει;αυτη απο το γερμανικο ebay ειναι καλη τελικα;

η συγκεκριμενη ειναι απο τα hondos και πολυ ακριβη,70 ευρω
απο το γερμανικο ebay την περιμενω σε λιγες μερες,στην πρωτη παραγκελια απο δικο μου λαθος γυρισε πισω
 
Μπλουζα