βουρτσισμα.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ναι στις αρχές συχνά και τώρα αραιά και που...είναι νεκρά κύτταρα της επιδερμίδας...θεώρησε το ως απολέπιση..Ένα από τα πολύ θετικά του βουρτσίσματος ώστε να ανανεώνεται το δέρμα και να αναπνέουν οι θύλακες


Αν καθαρίσεις κάποια στιγμή τη βούρτσα θα δεις τι πράγμα έχει μαζέψει


fousekisss είπε:
vag25 είπε:
Κατα τα αλλα ,αιματωση επιτυγχανω επισης με headstand ή απλα πιεση του κεφαλιου σε μαξιλαρι σκυμμενος στο κρεβατι.
το κραταω στο μαξιλαρι για 1-3 λεπτα και μετα νιωθω να γεμιζει αιμα το σημειο.οταν το αφηνω ελευθερο.
Μετα πιεζω την βουρτσα(δεν βουρτσιζω γιατι δεν ειναι η καταλληλη,χρειαζομαι με λιγοτερες σειρες για το μαλλι μου) για λιγο σε κυκλικες κινησεις.
Σιγουρα με τα παραπανω καταφερνω να γεμισω 2 φορες την ημερα με αιμα την περιοχη.
Για πιεση του κεφαλιου βαζω τις παλαμεσ μου στο πλαγιο μερος του κεφαλιου ακριβως πανω απο τα αυτια δεξια κι αριστερα και πιεζω με δυναμη προς τα πανω για καποια δευτερολεπτα(30-60). Οταν αφηνω τα χερια μου νιωθω το κεφαλι μουδιασμενο.Υποθετω οτι ειναι λογω αιματωσης,,,,αυτο που με ανυσηχει ομως ειναι οτι εξ αιτιας αυτου ζεσταινεται υπερβολικα το κεφαλι στο πανω μερος και ισως αυτο να ειναι κακο για το τριχωτο.Δοκιμαστε το και θα καταλαβετε.

Το κάνω και εγώ αυτό αλλά με τον τρόπο που το κάνει αυτός ο χρήστης στο immortal (slowmoe)
http://immortalhair.forumandco.com/t9138p105-15-year-pics-buzzed-hair-vs-buzzed-hair

Ουσιαστικά είναι αυτό που προτείνει η μέθοδος maliniak ώστε να χαλαρώνουν οι πλευρικοί μυες και να περνάει καλύτερα το αίμα προς το κεφάλι.
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι θετικό ή αρνητικό μέχρι στιγμής.
Χρησιμοποιώ αυτό το strap
http://www.ebay.com/itm/151080103568?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Το μούδιασμα που λες το νιώθω αν την αφήνω σχετικά σφιχτή για κανένα 10λεπτο, αλλά προφανώς μειώνει τη ροή του αίματος για λίγο γι αυτό και το μούδιασμα. Μετά όμως νιώθω το κεφάλι πολύ ανάλαφρο και μια διαύγεια που κρατάει για κανένα μισάωρο...
Δεν ξέρω αν τελικά κάνει κάτι...θα δούμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μια από τις καλύτερες αποδείξεις για όποιες θεραπείες αφορούν αιμάτωση, stretching βουρτίσματα ρολλερ κλπ

Effect of stretching force on human hair dermal papilla cells: possibility of manipulating mechanobiology to induce hair regeneration
T Koyama1,2, R Ogawa3, K Kobayashi1,2, T Hama4 and H Hyakusoku3 1Josai Clinic, Tokyo, Japan; 2NPO Future Medical Laboratory, Tokyo, Japan; 3Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery, Nippon Medical School, Tokyo, Japan and 4ANGFA Co., Ltd., Tokyo, Japan
Introduction: Mechanical forces have an important role in regeneration of tissues, such as bone, cartilage, blood vessels, and myocardium. For hair regeneration, interaction of hair dermal papilla cells (HDPCs) with hair matrix cells is essential. Our hypothesis is that appropriate mechanical stimulation on the HDPCs may enhance its interaction with hair matrix cells to accelerate hair regrowth. As our first step, we evaluated the effect of a stretching force on HDPCs by analyzing the gene expression of stretch-stimulated HDPCs.

Methods: A commercialized cell line of HDPCs was cultured with 10% fetal bovine serumcontaining Dulbecco’s Eagle medium. Thereafter, 1x105 of three-passaged cells were seeded on a silicone chamber that can be stretched cyclically by computer modulation. The stretching stimulation was set as 20% stretch, 10 cycles/min for 24 and 72 hours. Thereafter, the cells were harvested and their gene expression was analyzed using cDNA microarray methods.

Results: The HDPCs aligned themselves perpendicularly to the stretching direction 72 hours after stretching, whereas the non-stretched cells showed a random distribution. After 24 hours of stretching, 373 and 407 genes were upregulated and downregulated, respectively (n=5). After 72 hours of stretching, 2655 and 2823 genes were upregulated and downregulated, respectively (n=5). The upregulated genes included hair growth genes such as VEGF, WNT, BMP, and PDGF, and the downregulated genes included hair-removing genes such as IL-6 and TNF.

Conclusion: An optimal stretching force applied for a suitably long period can upregulate hair growth genes and downregulate hair removal genes in HDPCs. Thus, mechanical force may be useful in hair tissue engineering. In addition, mechanical stimulation of the scalp may be a natural, easy, and economical way to stimulate hair growth. Further studies will be required to understand the effect of mechanical force in hair regeneration.
 

Atermon

Member
Ήθελαν να ρωτήσω όσους βουρτσίζονται: πρέπει το βούρτσιμα να δειαρκεί μέχρι να κοκκινίσει ελαφρώς το κρανίο ή αρκεί ένας προκαθορισμένος χρόνος; Επίσης, στη χειρότερη, μια απλή τσατσάρα κάνει για τη δουλειά;
 

George3V

Member
Μια ερώτηση και από μένα : κάποιος που εφαρμόζει ρόλερ 0.5m 1-2 φορές τη βδομάδα με τη συχνότητα πρέπει κατά τη γνώμη σας να εφαρμόζει βούρτσισμα;
 

athenian

Well-Known Member
Φιλε gomi νομιζω οτι το βουρτσισμα ειναι πολυ light θεραπεια.Σκεφτομαι να στραφω προς ρολερ πλεον.Εσυ πως το βλεπεις?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά δεν ξέρω, δεν είπα ποτέ ότι κάποιος θα πάει nw1. Εξάλλου νομίζω ότι κανείς δεν το δοκίμασε όπως ακριβώς το έκανα. Δηλαδή λίγο πολύ, άλλοι έβαζαν μινοξ, άλλοι dht blocker κ.α. Εγώ είχα αναφέρει αναλυτικά μερικά πράγματα όπως επίσης και ότι έβαζα και βάζω καθημερινά χλωριούχο μαγνήσιο το οποίο αυξάνει την Τριφωσφορική αδενοσίνη (ATP).
Παρόλο αυτά, όντως μου έδωσε ένα καλό boost από τις αρχές και μετά σταθεροποιήθηκε, αλλά δεν έχω τριχόπτωση. Δεν ξέρω αν οφείλεται αλλού, αλλά δεν έχω περάσει ούτε εποχιακή. Μπορεί να ξεσπάσει κάποια στιγμή μαζικά. Θα δείξει.
Εκτός αυτών, έχουμε αναφέρει αρκετές φορές νομίζω τα όποια θετικά του να καθαρίζεις το κεφάλι σου από υπολείμματα, όπως κάνει μια καλή φυσική βούρτσα. Μπορεί να υπάρχει ως προσθήκη σε μια θεραπεία απλά και μόνο γι αυτό.
Όσον αφορά το ρολλερ, ως αιμάτωση δεν έχει και τόσο μεγάλο νόημα, το θέμα είναι να εκμεταλλευτεί κάποιος το παράθυρο της αποκατάστασης, όπου υπάρχουν βλαστοκύτταρα, αυξητικοί παράγοντες και αγγειογένεση.
Δεν πιστεύω ότι κανείς από το φόρουμ το εφαρμόζει με αυτό το σκεπτικό. Διαφορετικά δεν θα δει κάτι παραπάνω από αυτά έχουν δει τα τελευταία χρόνια όσοι το χρησιμοποιούν...δηλαδή τίποτα το ιδιαίτερο.


Α και κάτι που ίσως να έχει τη σημασία του ως προς την αιμάτωση. Έχω πάρει ένα υπέρυθρο θερμόμετρο και μετράω τη θερμοκρασία στο κεφάλι ανάλογα με τις δραστηριότητες. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, η θερμοκρασία είναι από 35,4 έως 35,6 ανάλογα με τα σημεία που μετράω στο κεφάλι.
Με ένα ελαστικό στραπ που χρησιμοποιώ για stretching καθώς και με το βούρτσισμα, η θερμοκρασία ανεβαίνει κοντά στο 36,5 με 36,7. Μετά το ρόλλερ η θερμοκρασία είναι 36,8 - 36,9.
Αυτό δείχνει ότι η περιοχή αιματώνεται και αιματώνεται με όλους τους τρόπους, απλά το ρολλερ υπερέχει λίγο παραπάνω, αλλά υπολείπεται σε θέμα stretching, για το οποίο υπάρχει μια έρευνα λίγο πιο πάνω. Βέβαια κανείς δεν μπορεί να το κάνει αυτό για 24 έως 72 ώρες που έχει σημαντικά αποτελέσματα, αλλά ίσως λίγο λίγο κάθε μέρα κάτι να κάνει.
Απλά πληροφοριακά όλα αυτά.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν και αρκετά παλιά, αναφέρει πως μπορεί να δουλεύει το στραπ

A new apparatus for hair regrowth in male-pattern baldness.
Toshitani S, Nakayama J, Yahata T, Yasuda M, Urabe H.
Source

Department of Dermatology, School of Medicine, Fukuoka University, Japan.
Abstract

A newly devised apparatus (Scalp-Tension-Relaxer, STR) can efficiently promote hair regrowth in patients with male-pattern baldness. When this apparatus is applied, the scalp is pushed up to relieve tension on the vertex. The efficacy rate of hair regrowth in alopecia patients was 40%. An investigation into the basis for the hair regrowth caused by this apparatus was directed toward the changes in hemodynamics and skin temperature of the scalp. During and after use of this apparatus, subjects exhibited an increase both in the cutaneous blood flow rate (as determined by laser Doppler flowmetry) and in the cutaneous temperature (as determined by thermography).

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Scalp+Tension+Relaxer
 

vag25

Well-Known Member
athenian είπε:
Φιλε gomi νομιζω οτι το βουρτσισμα ειναι πολυ light θεραπεια.Σκεφτομαι να στραφω προς ρολερ πλεον.Εσυ πως το βλεπεις?

Eχεις πολυ κοντο μαλλι και εχεις αρκετο μαλλι.

Η γνωμη μου ειναι να συνεχισεις 1-1.5 χρονο με βουτσισμα.
Εγω αυτο θα εκανα στην θεση σου.
Θυμαμαι που ενας τυπος στο immortal hair απογητευοταν καθε τοσο απο το βουρτσισμα και αναρωτιοταν αν δουλευει.Τωρα μετα απο ενα χρονο εκανε ενα ποστ που γραφει οτι τελικα δουλευει απλα θελει υπομονη.
Δεν χανεις τπτ να του δωσεις χρονο.

Δεν το εχω βαλει ακομα στο παιχνιδι το βουτσισμα, γιατι εχω πιο μακρυ μαλλι και λιγο πιο πυκνο, οποτε ψαχνω να βρω την καταλληλη βουρτσα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
το τσίμπησα από το hlt

Effect of abrasion induced by a rotating brush on the skin permeation of solutes with varying physicochemical properties.
Akomeah FK, Martin GP, Muddle AG, Brown MB.
Source
Pharmaceutical Sciences Research Division, Kings College, London, United Kingdom.
Abstract
A transient reduction in the barrier nature of the skin can be a pre-requisite for successful (trans)dermal delivery of some drugs. The aim of this present study was to investigate and effect of a dermal abrading "rotating brush" device on percutaneous absorption and skin integrity. In vitro experiments were conducted using excised human epidermal membrane. The effect of device parameters (bristle type, treatment duration and applied pressure) on skin permeability of model solutes (methyl paraben, butyl paraben, caffeine, acyclovir and angiotensin II) with varying physicochemical properties was examined and compared to established methods of skin penetration enhancement (positive controls). The device parameter which was found to have the most marked effect on permeability of the compounds was bristle type. Profound changes (2- to 100-fold increase) were observed in the epidermal permeability of the hydrophilic penetrants (caffeine, acyclovir and angiotensin II), when the brush device was employed compared to positive controls (ethanol enhancement, delipidisation, iontophoresis and tape-stripping). Findings from this present study support the effectiveness of a rotating brush applied to the skin in enhancing epidermal permeability. Further optimization of operational parameters is required to exploit this simple and effective delivery device.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17618097

Δηλαδή με μια καλή βούρτσα με φυσική σκληρή τρίχα, πιέζοντας αρκετά σε σημεία στο δέρμα με κυκλική - αντίστροφη κίνηση, βοηθάει την διαπερατότητα του δέρματος για το όποιο τοπικό μέχρι και 100 φορές περισσότερο.
Μια εναλλακτική ίσως του 0.25mm roller για όποιον θέλει να βοηθήσει στην απορρόφηση των τοπικών.
 

nothinggr

Member
παρηγγειλα χθες την βουρτσα απο το htxp://www.ebay.de/itm/Haarburste-Wildschwein-Naturborsten-Holzburste-Naturhaarburste-gros-neu-/390514438182?pt=Haarwuchsmittel&hash=item5aec797026
και ενω φανηκε να προχωραει στο paypal, δεν ολοκληρωθηκε η διαδικασια.
σημερα μου εστειλε μηνυμα(στα γερμανικα) ο πωλητης (Jens Möller) για να του στειλω τα λεφτα σε τραπεζικο λογαριασμο.
οσοι απο εδω εχουν παραγγειλει, με τον ιδιο τροπο πληρωσαν? κι επισης, ξερει κανεις την προμηθεια της τραπεζας για αυτη τη μεταφορα χρηματων?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
και ξανα στο μηδεν η τριχοπτωση.
υπαρχει περιπτωση αυτην να ειναι η καλυτερη θεραπεια.
σαφως ανωτερη του roller


GOMI είπε:
Α και κάτι που ίσως να έχει τη σημασία του ως προς την αιμάτωση. Έχω πάρει ένα υπέρυθρο θερμόμετρο και μετράω τη θερμοκρασία στο κεφάλι ανάλογα με τις δραστηριότητες. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, η θερμοκρασία είναι από 35,4 έως 35,6 ανάλογα με τα σημεία που μετράω στο κεφάλι.
Με ένα ελαστικό στραπ που χρησιμοποιώ για stretching καθώς και με το βούρτσισμα, η θερμοκρασία ανεβαίνει κοντά στο 36,5 με 36,7. Μετά το ρόλλερ η θερμοκρασία είναι 36,8 - 36,9.
Αυτό δείχνει ότι η περιοχή αιματώνεται και αιματώνεται με όλους τους τρόπους, απλά το ρολλερ υπερέχει λίγο παραπάνω

η θερμοκρασια του roller ειναι για καποιες ωρες ισως και μερα,αλλα το θεμα ειναι οτι την επομενη μερα και τις επομενες 3 η 5 η 10 θα ειναι στα κανονικα της.
η τσατσαρα λογω καθημερινης χρησης το πιο πιθανο ειναι να βγαινει μπροστα στο θεμα αυτο :D
 

vag25

Well-Known Member
kapa είπε:
και ξανα στο μηδεν η τριχοπτωση.
υπαρχει περιπτωση αυτην να ειναι η καλυτερη θεραπεια.
σαφως ανωτερη του roller






Με ψηνεις καπα.
Ειμαι με ρολλερ εδω και 6 μηνες με αναμικτες εντυπωσεις.
Σιγουρα κατι κανει,ομως οχι αυτο ακριβως που θα ηθελα.
Ισως σε συνδιασμο με βουρτσισμα να ειναι καλυτερο,γιατι ειναι αυτο που λες οτι το βουρτσισμα ειναι καθημερινο.

Σκεφτομαι να κρατησω το ρολλερ για καθε 15 μερες ή ανα ενα μηνα.Ο μικροτραυματισμος και παλι θα υπαρχει απλα αν βαλω και το βουρτσισμα στο παιχνιδι ισως γινει ακομα πιο ευκολος καθως η βουρτσα θα διωχνει τα πανω στρωματα.

Οποτε σκεφτομαι το εξης προγραμμα.

Καθε 15 μερες ή μηνα ρολλερ 1mm ,κενο 5 μερες(καθολου βουρτσισμα παρα μονο μασαζ) και μετα βουρτσισμα 10λεπτο καθημερινο τις υπολοιπες μερες.

Μεχρι στιγμης δεν εχω δοκιμασει καθολου βουρτσισμα.Αν αρχισω σκεφτομαι να του δωσω 1.5 χρονο να δω τι μπορει να κανει.
Ακομα και αν με κρατησει στα ιδια ειναι αθλος.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
vag25 είπε:
Με ψηνεις καπα.
Ειμαι με ρολλερ εδω και 6 μηνες με αναμικτες εντυπωσεις.
Σιγουρα κατι κανει,ομως οχι αυτο ακριβως που θα ηθελα.
Ισως σε συνδιασμο με βουρτσισμα να ειναι καλυτερο,γιατι ειναι αυτο που λες οτι το βουρτσισμα ειναι καθημερινο.

Σκεφτομαι να κρατησω το ρολλερ για καθε 15 μερες ή ανα ενα μηνα.Ο μικροτραυματισμος και παλι θα υπαρχει απλα αν βαλω και το βουρτσισμα στο παιχνιδι ισως γινει ακομα πιο ευκολος καθως η βουρτσα θα διωχνει τα πανω στρωματα.

Οποτε σκεφτομαι το εξης προγραμμα.

Καθε 15 μερες ή μηνα ρολλερ 1mm ,κενο 5 μερες(καθολου βουρτσισμα παρα μονο μασαζ) και μετα βουρτσισμα 10λεπτο καθημερινο τις υπολοιπες μερες.

Μεχρι στιγμης δεν εχω δοκιμασει καθολου βουρτσισμα.Αν αρχισω σκεφτομαι να του δωσω 1.5 χρονο να δω τι μπορει να κανει.
Ακομα και αν με κρατησει στα ιδια ειναι αθλος.
γι αυτο τα λεω για να σας ψησω,οχι συνδιασμο με roller αλλα αντικατασταση,κόντρα στα ισια,χανει το roller,το βουρτσισμα σκετο μηδενιζει την τριχοπτωση,το εννοω την μηδενιζει
 

vag25

Well-Known Member
kapa είπε:
γι αυτο τα λεω για να σας ψησω,οχι συνδιασμο με roller αλλα αντικατασταση,κόντρα στα ισια,χανει το roller,το βουρτσισμα σκετο μηδενιζει την τριχοπτωση,το εννοω την μηδενιζει

Μακαρι ρε καπα.
Για να το λες και εσυ που εχεις βαλει τοσα πραγματα(και παλι ειχες τριχοπτωση) κατι θα ξερεις παραπανω.

Το ρολλερ ετσι και αλλιως δουλευει διαφορετικα οποτε δεν θα το βγαλω απο το παιχνιδι,απλα θα αραιωσω τις εφαρμογες.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
vag25 είπε:
Μακαρι ρε καπα.
Για να το λες και εσυ που εχεις βαλει τοσα πραγματα(και παλι ειχες τριχοπτωση) κατι θα ξερεις παραπανω.

Το ρολλερ ετσι και αλλιως δουλευει διαφορετικα οποτε δεν θα το βγαλω απο το παιχνιδι,απλα θα αραιωσω τις εφαρμογες.
το roller κατα εναν περιεργο τροπο δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο οσο η φημη του στα μικρα mm μεχρι 0,75 και εχω την εντυπωση οτι αρχισε να χανει σε αποτελεσματα σιγα σιγα.
βεβαια και με το βουρτσισμα δεν ξερω μεχρι που θα παει.
παρακολουθω τριχοπτωση και ζυγιζω
 

George3V

Member
Kapa είσαι από τα καλύτερα παιδιά του φόρουμ,ευγενέστατος,πολύ βοηθητικός με τα υπόλοιπα μέλη και το ψάχνεις το θέμα πολύ.Αν μπορείς να διορθώσεις και το ότι βγάζεις "καλύτερη" θεραπεία κάθε 15 μέρες, θα είσαι αψεγάδιαστος :)
 
Σε μενα προσωπικα δεν βλεπω μειωση τριχοπτωσης με βουρτσισμα...αλλα παρατηρω πως εχει παχυνει η τριχα.σταθερα 150-200 τριχεσ στο νιπτηρα καθε μερα που βουρτσιζω....τρελαινομαι για κανα 5λεπτο κοπαναω και καμια μπουνια το ντουλαπι του μπανιου αλλα την επομενη μερα ξαναβουρτσιζω.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
George3V είπε:
Kapa είσαι από τα καλύτερα παιδιά του φόρουμ,ευγενέστατος,πολύ βοηθητικός με τα υπόλοιπα μέλη και το ψάχνεις το θέμα πολύ.Αν μπορείς να διορθώσεις και το ότι βγάζεις "καλύτερη" θεραπεία κάθε 15 μέρες, θα είσαι αψεγάδιαστος :)

δεν φταιω εγω george :p
η τριχοπτωση μου φταιει,μεχρι ενος σημειου με κρατουσε καλα μια αλλη συσκευη,το τελευταιο διαστημα ειχα μετρια αποτελεσματα και επιστροφη τριχοπτωσης,οχι κανονικης αλλα στην μιση
 

vag25

Well-Known Member
George3V είπε:
Kapa είσαι από τα καλύτερα παιδιά του φόρουμ,ευγενέστατος,πολύ βοηθητικός με τα υπόλοιπα μέλη και το ψάχνεις το θέμα πολύ.Αν μπορείς να διορθώσεις και το ότι βγάζεις "καλύτερη" θεραπεία κάθε 15 μέρες, θα είσαι αψεγάδιαστος :)

Ωραιος ειναι ο καπας.
Μονο η αισιοδοξια που βγαζει και την μοιραζει στο φορουμ απλοχερα ειναι αρκετη και βοηθα απο μονη της:).

Αν ηταν συγκρατημενος δεν θα μου ανεβαζε την διαθεση χθες.
Σκεφτομαι για βουρτσισμα αυτες τις μερες και με εκανε να νιωσω καλυτερα.:)
Στο κατω κατω την αληθεια λεει.Εκεινη την στιγμη που το λεει δουλευουν σε αυτον.Δεν τα κατεβαζει απο το κεφαλι του.

Τωρα το αν κρατανε ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.
Παντως για να ειμαι μεσα στο θεμα,πιστευω περισσοτερο στο οτι το βουρτσισμα θα του κρατησει ,παρα η χημεια που κατα καιρους δοκιμαζει.
Αλλωστε λιγα πραγματα απο αυτα που εβαλε του ΜΕΙΩΣΑΝ την τριχοπτωση.Ποσο μαλλον να την εξαφανισουν.
Μπορει να ειχε επανεκφυση με καποιες θεραπειες αλλα παντα ειχε τριχοπτωση.
Kαι φυσικα δεν ειναι ο μονος που ειδε σταθεροποιηση με βουρτσισμα.

Καπα συνεχισε οπως εισαι!Και επισης να λες πιο συχνα οτι θα κανουμε ραστα!!χαχα
Το εχεις κοψει τελευταια.
Δεν κανω πλακα εμενα μου δινεις κουραγιο παντα:)
 
Μπλουζα