Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

cool11

Well-Known Member
Η αγωγη που ακολουθω τα τελευταια χρόνια ειναι:
regain 5%, revivogen, κρεμα fungoral, σαμπουαν fungoral.

Τους τελευταιους μηνες, στα προβληματικά μου σημεία που ειναι πίσω στο κεφάλι(κοντά στην πηγή) και στους κροτάφους, άρχισε να εμφανίζεται χνουδάκι.
Μάλιστα το διαπίστωσε και η κομμωτριά μου που με βλεπει μια φορα το διμηνο, και της εκανε μεγαλη εντυπωση.

Και τωρα....οι ερωτησεις μου! Απαντηστε σχετικα σε οτι ξερετε, εχω μια καποια αγωνια για το θεμα!
Θα ηθελα να δω αυτο το χνουδακι, να γινεται καποια στιγμη τριχες. Θα γινει αυτο ποτε; Ειμαι ανυπομονος; Ποσο καιρο θελει; Αδικα περιμενω;
Τι να περιμενω; Πως θα συνεχισει και θα βελτιωθει το φαινομενο; Τι σημαινει η εμφανιση/υπαρξη του χνουδιου, οτι παει καλα η θεραπεια;
Πως θα καταληξουμε στις πολυποθητες...τριχες;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

cool11 είπε:
Η αγωγη που ακολουθω τα τελευταια χρόνια ειναι:
regain 5%, revivogen, κρεμα fungoral, σαμπουαν fungoral.

Τους τελευταιους μηνες, στα προβληματικά μου σημεία που ειναι πίσω στο κεφάλι(κοντά στην πηγή) και στους κροτάφους, άρχισε να εμφανίζεται χνουδάκι.
Μάλιστα το διαπίστωσε και η κομμωτριά μου που με βλεπει μια φορα το διμηνο, και της εκανε μεγαλη εντυπωση.

Και τωρα....οι ερωτησεις μου! Απαντηστε σχετικα σε οτι ξερετε, εχω μια καποια αγωνια για το θεμα!
Θα ηθελα να δω αυτο το χνουδακι, να γινεται καποια στιγμη τριχες. Θα γινει αυτο ποτε; Ειμαι ανυπομονος; Ποσο καιρο θελει; Αδικα περιμενω;
Τι να περιμενω; Πως θα συνεχισει και θα βελτιωθει το φαινομενο; Τι σημαινει η εμφανιση/υπαρξη του χνουδιου, οτι παει καλα η θεραπεια;
Πως θα καταληξουμε στις πολυποθητες...τριχες;

Δυστυχώς το χνουδάκι αυτό με τα υπάρχοντα φάρμακα δεν υπάρχει περίπτωση να καταλήξει σε τρίχες ... :grandpa: :grandpa: :grandpa:
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

Πως εμφανιστηκε τοτε?
Τι προτεινεις να βαλω τοπικα για να το μετατρεψω σε τριχες;
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

cool11 είπε:
Πως εμφανιστηκε τοτε?
Τι προτεινεις να βαλω τοπικα για να το μετατρεψω σε τριχες;

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω (και πάλι) αλλά δεν υπάρχει περίπτωση (ότι και να βάλεις) να γίνουν τρίχες ...
Πιθανώς πολλοί εδώ θα σου πουν διάφορα και να κάνεις διάφορα αλλά στο τέλος θα δεις ότι δυστυχώς είχα δίκιο :( :( :(
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

Δηλαδη το χνουδι με τις τριχες, δεν εχει καμια σχεση? Δεν 'συνδεονται' μεταξυ τους; Δεν ξεκινα χνουδακι, θεωρητικα, και θα επρεπε αν δεν υπηρχε τριχοπτωση να καταληξει σε τριχες; Ειναι ασχετα μεταξυ τους;
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

cool11 είπε:
Δηλαδη το χνουδι με τις τριχες, δεν εχει καμια σχεση? Δεν 'συνδεονται' μεταξυ τους; Δεν ξεκινα χνουδακι, θεωρητικα, και θα επρεπε αν δεν υπηρχε τριχοπτωση να καταληξει σε τριχες; Ειναι ασχετα μεταξυ τους;

Απογοητευτικό αλλά πράγματι η απόσταση που έχει αυτό το χνουδάκι που βλέπεις από την κανονική τρίχα φαντάζει χαώδης με τα φάρμακα που έχουμε μέχρι και σήμερα στη διάθεση μας ...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

cool11 είπε:

Δυστυχώς ... :'( :'( :'(
Όμως τα τρέχοντα φάρμακα θα σε βοηθήσουν να διατηρήσεις τα μαλλάκια σου περισσότερα χρόνια ... κάτι είναι και αυτό :)
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

Εκει ομως που ειναι τωρα χνουδακι, καποτε, τα παλια καλα χρονια δηλαδη, υπηρχε μαλλι.
Εφυγε το μαλλι, και εμεινε χνουδι? Τι γινεται?
Εννοω, αναμεσα στις δυο καταστασεις, εχω μαλλι καπου στο κεφαλι, και δεν εχω καθολου, μεσολαβει και ενδιαμεσο σταδιο ως 'χνουδι';
Γενικα τι παιζει με αυτο το χνουδι, προσπαθω να καταλαβω.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

cool11 είπε:
Εκει ομως που ειναι τωρα χνουδακι, καποτε, τα παλια καλα χρονια δηλαδη, υπηρχε μαλλι.
Εφυγε το μαλλι, και εμεινε χνουδι? Τι γινεται?
Εννοω, αναμεσα στις δυο καταστασεις, εχω μαλλι καπου στο κεφαλι, και δεν εχω καθολου, μεσολαβει και ενδιαμεσο σταδιο ως 'χνουδι';
Γενικα τι παιζει με αυτο το χνουδι, προσπαθω να καταλαβω.

Φαντάζομαι θα γνωρίζεις για το miniaturization και τους λόγους που επέρχεται ...
Εγώ θα παρομοίαζα το όλο θέμα με λίγο από Φυσική ...
Τα μαλλάκια βρίσκονται ενεργειακά υψηλά σε μιά ασταθή ισορροπία. Το περιβάλλον (testo - DHT) απορροφά μέρος της ενέργειας τους και αυτά αρχίζουν να "πέφτουν" ενεργειακά.
Τα τρέχοντα φάρμακα τα βοηθούν να συντηρήσουν κατά το δυνατόν αυτή την ενεργειακή τους κατάσταση. Όχι όμως για πολύ. Κάποια από αυτά θα πέσουν κάτω από ένα επίπεδο και δεν πρόκειται ποτέ να το ξαναφτάσουν (τριχόπτωση).

Από τη στιγμή λοιπόν που αυτά τα μαλλάκια βρίσκονται πολύ χαμηλά ενεργειακά (δεν υπάρχει πλέον εμφανής τρίχα) η οποιαδήποτε προσπάθεια με φάρμακα απλά θα τους δώσει μια ενεργειακή ώθηση (χνουδάκι) η οποία σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο ισχυρή ώστε να φτάσουν το αρχικό τους επίπεδο και να γίνουν κανονικές τρίχες ...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

εγω θα συμφονησω με τον tropheus,τα υπαρχοντα φαρμακα ουτε εμενα μου λενε κατι.
τα dht blockers εχουν εναν σκασμο παρενεργειες και τα growth stimulants ειναι αδυναμα.
η μινοξιδιλη συγκεκριμενα οταν την ξεκιναμε την ακουμε λιγο,ειτε με ερεθισμους ειτε με ταχυπαλμιες και μετα απο λιγες μερες ενω τριπλασιαζουμε την δοσολογεια,κατα εναν μαγικο τροπο δεν υπαρχει η παραμικρη παρενεργεια ::)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Απ: Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

tropheus ευχαριστω για την αναλυση.
Δηλαδη το μονο που μπορει να γινει, ειναι διατηρηση υπαρχοντων μαλλιων, και ανασχεση(οσο το δυνατον) της τριχοπτωσης.

Παντως, ειδικα στο πανω μερος του κεφαλιου, οπως μου ειπε κι η κομμωτρια, ειχε φτασει εποχη που μπορουσες να ακουμπησεις το δαχτυλο σου στο κρανιο, σαν thumbnail, ενω τωρα με το χνουδακι ειναι λιγο καλυτερα η περιοχη. Ειναι κατι κι αυτο, ετσι δεν ειναι?
 

Typhoon

Member
Απ: Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

Φίλε cool11 έχεις σκεφτεί την πιθανότητα να είναι η κομμώτρια τσιμπημένη μαζί σου ?? Εγώ έχω καμιά 10αριά παραπανίσια κιλά και ξέρω πως όταν μια κοπέλα που ξέρω μου λέει "Αδυνάτισες εσυ!!" μάλλον κάτι παίζει ;)
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

Κομμωτρια τσιμπημενη, δεν παιζει! Ετσι απλα! Δεν χρειαζεται να το αναλυσω, ξερω γιατι το λεω.

Της ειπα οτι δεν θελω να μου 'κανει την καρδια'. Οταν υπαρχει προβλημα και δει κι αυτη κατι, προς το καλο ή προς το χειροτερο, να μου λεει κι αυτη.
Γιατι κι εγω μεν επιθεωρω το κεφαλι μου, αλλα ειναι κι αυτη
-τριτος παρατηρητης
-δεν βλεπει το κεφαλι καθε μερα αλλα σε τακτικά χρονικα διαστηματα και μπορει να συγκρινει
-κι αν μη τι αλλο, 'ψυριζει' κι αυτη το κεφαλι μου οποτε θεωρω οτι μπορει να εχει αποψη!
 

xDante

Member
Απ: Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

αυτό το χνούδι έχει όνομα ... κάπως λέγονται αυτές οι τρίχες αλλα δεν θυμάμαι..... Cool μην πτοείσαι boy θα παλέψουμε μέχρι τελικής πτώσεως μέχρι το ''χνούδι'' να γίνει τρίχα !!!! :fenc
 

xDante

Member
Απ: Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

kapamarou είπε:
αυτό το χνούδι έχει όνομα ... κάπως λέγονται αυτές οι τρίχες αλλα δεν θυμάμαι.....
baby hair? :chinscratch

το γράφει αυτός που πόσταρες το άρθρο προχτές είναι η δεύτερη ονομασία αν θυμάμαι καλά
 

lab_rat

Member
Απ: Χνουδάκι που θέλω να γίνει...τρίχες!

cool11 είπε:
[quote author=Lab_hair link=topic=2795.msg49668#msg49668 date=1300555401]
tretinoin χρησιμοποιεις μαζι με τη minox?

Δεν ξερω καν τι ειναι αυτο! Μου λες λιγο?
[/quote]

Αγορασε μια κρεμα airol απο το φαρμακειο και εφαρμοζε την στα σημεια που χρησιμοποιεις τη minox 5-10 λεπτα πριν! Βελτιωνει αρκετα την απορροφηση της...
 
Μπλουζα