Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Gianney

Well-Known Member
Εγώ προσωπικά που είμαι σε αρχικά στάδια παρήγγειλα μόλις από fagron το MFT πιο πολύ για να μπω πιο ομαλά στο χάπι αργότερα.. έχω πάντως περιέργεια να δω αν θα μου προσφέρει κάτι παραπάνω από σκέτη μινοξ
Μίνο χρησιμοποιώ και εγώ,εσύ πόσο καιρό έπαιζες μόνο μινοξιδιλη;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Επίσης @Kostas97 διάβασα ότι ξεκίνησες low dose φινα όποτε αν ήθελες να μας ενημερώνεις πως πας απο sides και πρόοδο στο μαλλί αν και στο τελευταίο δεν ξέρω τι πρόοδο θα μπορούσες να δεις εφόσον είσαι full head
Sides δεν υπάρχουν όλα ρολόι οπως κι πριν.
Από θέμα προοδου εχω πάρει μικροσκοπιο usb για παρατήρηση, ευκαιρία και για τη σχολή, και θα κλείσω ραντεβού σε δερματολόγο να ξεκινήσω παρακολούθηση με φωτογραφίες.
 

Andreas10

Active Member
Μίνο χρησιμοποιώ και εγώ,εσύ πόσο καιρό έπαιζες μόνο μινοξιδιλη;
Τον Δεκέμβρη ξεκινησα.. αλλά έβαζα μια φορά την ημέρα εκτός απ τον 1ο μήνα που έβαζα δυο. Τώρα αύξησα σε δύο παλι για να δω αν υπάρχει κάποια διαφορά. Regrowth δεν είδα αλλά το θέμα που έχω είναι μόνο στους κροταφους που από όσο ξέρω δεν τους πιάνει και πολύ η μινο. Τώρα θα ξεκινήσω MFT και βλέπουμε για χαπάκι αργότερα
 

Kostas97

Well-Known Member
@Kostas97 και μια αναδρομή ακόμα σχετικά με mft τοπική φίνα,πόσο σε κράτησε και τι έχανες
Θεωρω πως μπορεις να τη χρησιμοποιησεις οταν "σε παιρνει". Δηλαδη να σκεφτεις οτι απο το να παω κατευθειαν στο χαπι ή να μεινω σε μινοξιδιλη σκετη, παω εκει.
Εαν εχεις ηπια αλωπεκια θα σε κρατησει για μεγαλυτερο διαστημα.
Απο εκει και περα οπως εχει τονισει και ο CVIAL για να εισαι ασφαλης πρεπει καποιος να παιρνει φωτογραφιες(δερματολογος) με το μικροσκοπιο και να φτιαξεις ενα αρχειο χρονο με το χρονο και τι προοδο εχεις.
Αρα θα μπορεσεις αμεσα να καταλαβεις εαν πανω σου λειτουργει καλα το τοπικο, ειδαλλως θα εισαι σε θεση πολυ νωρις να το αντικαταστησεις με χαπι αρα και να μη χασεις εδαφος.

Προσωπικα ξεκινησα LowDose επειδη, 1. Καποια στιγμη το τοπικο ειχα ελλεψη αρα επρεπε κατι να παιρνω. 2.Επειδη ειδα για περιοδο 3μηνου καποιες μικροτερες τριχες( telogen vellus hairs ) σε μεγεθος σε ενα μεγαλο ποσοστο να πεφτουν στο μπανιο, που αυτο δειχνει οτι η αλωπεκια προοδευσε, αρα πολυ πιθανως με το τοπικο μετα απο καποιο διαστημα να εχανα και εδαφος.

Εαν λοιπον καποιος δεν θελει να μπλεχτει με ολα τα παραπανω, παει απευθειας στο 1mg την ημερα χαπι και εχει το κεφαλι του ησυχο.

Επειδη τα τοπικα εχουν και ενα βασανο καθημερινο και εγω ειχα και το αγχος αν πηγε παντου, το χαπι μου ελυσε ως ενα βαθμο τα χερια.

Πλεον χρησιμοποιω 3 φορες την εβδομαδα χαπι και 4 φορες MFT. Ενας λογος που δεν κοβω το τοπικο ειναι και η μινοξιδιλη..
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Παιδάκια να ρωτήσω κάτι, σήμερα έκλεισα 28 μέρες που παίρνω φινα. Από τη στιγμή λοιπόν που ξεκίνησα ως τώρα έχω την αίσθηση πως η τρίχα μου έχει χοντρυνει λίγο η για να το θέσω καλύτερα, μου φαίνεται πως το μαλλί μου είναι πιο υγιές. Έχω ρωτήσει πολλάκις οπότε θα το κάνω για τελευταία φορά για να μην επαναλαμβανομαι : Είναι αφύσικο να υπάρχει έστω και ένα ελάχιστο progress σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα; Η είναι ξεκάθαρα η ιδέα μου; Σκέφτηκα να ανεβάσω και φώτο αλλά επειδή μάλλον ουσιώδης διαφορά δε θα υπάρχει αναθεώρησα. Απλά θέλω να δω αν η φινα μπορεί να σου δώσει έστω και κάτι ελάχιστο εντός μικρού χρονικού διαστήματος η απλα περιμένεις πάνω από εξάμηνο για τα πρώτα γερά γερά results.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ίσως να είναι ένα πρώτο καλό σημάδι, αλλά είναι πολύ νωρίς πιστεύω για συμπεράσματα.
Πριν το 6μηνο μην σου πω και χρόνο ακόμη δεν έχεις πλήρη εικόνα.
Επειδή ίσως είσαι και μικρός, έχεις πολύ καλές πιθανότητες να λειτουργήσει πάνω σου πολύ πιο γρήγορα, το οποίο σου το εύχομαι φίλε μου.
 

manly_Man

Well-Known Member
Παιδάκια να ρωτήσω κάτι, σήμερα έκλεισα 28 μέρες που παίρνω φινα. Από τη στιγμή λοιπόν που ξεκίνησα ως τώρα έχω την αίσθηση πως η τρίχα μου έχει χοντρυνει λίγο η για να το θέσω καλύτερα, μου φαίνεται πως το μαλλί μου είναι πιο υγιές. Έχω ρωτήσει πολλάκις οπότε θα το κάνω για τελευταία φορά για να μην επαναλαμβανομαι : Είναι αφύσικο να υπάρχει έστω και ένα ελάχιστο progress σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα; Η είναι ξεκάθαρα η ιδέα μου; Σκέφτηκα να ανεβάσω και φώτο αλλά επειδή μάλλον ουσιώδης διαφορά δε θα υπάρχει αναθεώρησα. Απλά θέλω να δω αν η φινα μπορεί να σου δώσει έστω και κάτι ελάχιστο εντός μικρού χρονικού διαστήματος η απλα περιμένεις πάνω από εξάμηνο για τα πρώτα γερά γερά results.
Ψυχολογικό θα είναι. Ειναι πολύ νωρίς 28 μέρες για να βγάλεις συμπέρασμα. Υπομονή και όλα θα γίνουν σε κάποιους μήνες.
 

bobby

Well-Known Member
Εγώ άρχισα να βλέπω διαφορά στην υφή στο 3μηνο -4 μηνο. Και τώρα στο εξάμηνο νομίζω έχει αρχίσει να κλείνει το crown. Η τρίχα μου φαίνεται ότι έχει χοντρύνει και καλύπτονται τα κενά… Στο 12μηνο πάντως θα κρίνω.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Εγώ άρχισα να βλέπω διαφορά στην υφή στο 3μηνο -4 μηνο. Και τώρα στο εξάμηνο νομίζω έχει αρχίσει να κλείνει το crown. Η τρίχα μου φαίνεται ότι έχει χοντρύνει και καλύπτονται τα κενά… Στο 12μηνο πάντως θα κρίνω.

Ευλογημένο χάπι ρε Μπόμπι μου. Και τίποτα να μην κάνει μόνο και μόνο η γαλήνη που μου δίνει αρκεί. Εδώ και 28 μέρες πραγματικά νιώθω 20 κιλά ελαφρύτερος που δε χρειάζεται να ανησυχώ για το πότε θα καραφλιάσω. Μακάρι να μπορούσα να παίρνω 8 κιλά τη μέρα πραγματικά. Εύχομαι και σε σένα να σου δώσει ότι γουστάρεις.
Υ.Γ. Μπομπι πες τους να πάρουν εξτρέμ. Αν ξαναδώ Ραντζελοβιτς φουντάρω Κηφισό.
 

bobby

Well-Known Member
Ευλογημένο χάπι ρε Μπόμπι μου. Και τίποτα να μην κάνει μόνο και μόνο η γαλήνη που μου δίνει αρκεί. Εδώ και 28 μέρες πραγματικά νιώθω 20 κιλά ελαφρύτερος που δε χρειάζεται να ανησυχώ για το πότε θα καραφλιάσω. Μακάρι να μπορούσα να παίρνω 8 κιλά τη μέρα πραγματικά. Εύχομαι και σε σένα να σου δώσει ότι γουστάρεις.
Υ.Γ. Μπομπι πες τους να πάρουν εξτρέμ. Αν ξαναδώ Ραντζελοβιτς φουντάρω Κηφισό.
Καλέ μου φίλε, είσαι τυχερός που ανακάλυψες το φορουμ νωρίς! Μακάρι και εγώ να είχα αρχίσει 20 χρόνια πριν, δεν θα χρειαζόμουν ΜΜ τώρα… Εξτρέμ πονεμένη ιστορία μετά από Τζολε και Γκαλετι……… Μίλαγες προχθές για Σεμπα… αγαπημένος για το πάθος του αλλά αυτός δεν ήταν Βραζιλιάνος…..
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Καλέ μου φίλε, είσαι τυχερός που ανακάλυψες το φορουμ νωρίς! Μακάρι και εγώ να είχα αρχίσει 20 χρόνια πριν, δεν θα χρειαζόμουν ΜΜ τώρα… Εξτρέμ πονεμένη ιστορία μετά από Τζολε και Γκαλετι……… Μίλαγες προχθές για Σεμπα… αγαπημένος για το πάθος του αλλά αυτός δεν ήταν Βραζιλιάνος…..
Φιλε μου ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Εσύ αν δεν λανθάνω είσαι 48 κι όμως βλέπεις πως με την Φινα έχεις αποτέλεσμα έστω και τώρα. Έχεις σαφώς καλύτερα τζενετικς συγκριτικά με εμένα. Εγώ αν δεν έπαιρνα τίποτα μέχρι τα 25 θα ήμουν σαν τον Μουτσινά. Σημασία έχει πάντως πως και εσύ έχεις πλάνο, είσαι συνειδητοποιημένος και ψάχνεσαι και έχεις καταστρώσει σχέδιο για την κάθε κίνηση σου. Οπότε και στη δική σου περίπτωση θεωρώ μόνο επιτυχίαμπορείς να έχεις.
Υ.Γ. Αδερφέ ξεφτίλα. Μπερδεψα τα φορουμ και εστειλα εδώ το σχόλιο που ετοίμαζα για εκεί. Πάλι καλά που δεν έστειλα για τη φιναστερίδη στο αθλητικό σαιτ :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Andreas10

Active Member
Φιλε μου ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Εσύ αν δεν λανθάνω είσαι 48 κι όμως βλέπεις πως με την Φινα έχεις αποτέλεσμα έστω και τώρα. Έχεις σαφώς καλύτερα τζενετικς συγκριτικά με εμένα. Εγώ αν δεν έπαιρνα τίποτα μέχρι τα 25 θα ήμουν σαν τον Μουτσινά. Σημασία έχει πάντως πως και εσύ έχεις πλάνο, είσαι συνειδητοποιημένος και ψάχνεσαι και έχεις καταστρώσει σχέδιο για την κάθε κίνηση σου. Οπότε και στη δική σου περίπτωση θεωρώ μόνο επιτυχίαμπορείς να έχεις.
Υ.Γ. Αδερφέ ξεφτίλα. Μπερδεψα τα φορουμ και εστειλα εδώ το σχόλιο που ετοίμαζα για εκεί. Πάλι καλά που δεν έστειλα για τη φιναστερίδη στο αθλητικό σαιτ :p
Πάντως επειδή το χω απορία άτομα με χάλια τζενετικς που ξεκινάνε την θεραπεία την κατάλληλη ώρα για ποσά χρόνια θα έχουν ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα; με βασανίζει αυτή η σκέψη όντας 21 χαχα
 

dim d

Well-Known Member
σε επιθετικες αλωπεκιες η φινα πιθανα δεν θα σε κρατησει, δεν θα χασεις με την ιδια ταχυτητα αλλα θα αραιωνεις σταθερα. Θα σου προστατεψει ομως την δοτρια κι θα σε βοηθησει να λυσεις ετσι το προβλημα.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Πάντως επειδή το χω απορία άτομα με χάλια τζενετικς που ξεκινάνε την θεραπεία την κατάλληλη ώρα για ποσά χρόνια θα έχουν ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα; με βασανίζει αυτή η σκέψη όντας 21 χαχα

Ερώτηση που και εμένα με βασανίζει αυτή Αντρέα. Έκατσα και σκέφτηκα πάνω σε αυτό αρκετά πρόσφατα. Αν αληθεύει πως το κάθε φάρμακο αργά η γρήγορα χάνει την ισχή του πολύ φοβάμαι πως τίποτα δε σε σώζει αν έχεις κακά τζενετικς και απλά δανείζεσαι χρόνο για την ΜΜ. Από την άλλη βέβαια υπάρχουν απόψεις που λένε πως αν σε νεαρή ηλικία αρχίσεις φινα/ντουτα μπορείς να αντιστρέψεις κατά μεγάλο ποσοστό το DNA και να μη καραφλιάσεις και ποτέ. Τι να σου πω όλα θα φανούν στο αποτέλεσμα. Εγώ έχω μία αίσθηση πως του χρόνου τέτοια εποχή θα έχω το μαλλί που θέλω απλά ΕΥΧΟΜΑΙ να με κρατήσει η φινα και να μη κάνει καμιά απότομη κοιλιά και τρέχω σε Ισπανους από τα 22. Και εσύ επειδή είμαστε κοντά πάντως δώσε πόνο τώρα γιατί είμαστε σε ηλικία που ο οργανισμος είναι σφαίρα ακόμα.
 

Andreas10

Active Member
Ερώτηση που και εμένα με βασανίζει αυτή Αντρέα. Έκατσα και σκέφτηκα πάνω σε αυτό αρκετά πρόσφατα. Αν αληθεύει πως το κάθε φάρμακο αργά η γρήγορα χάνει την ισχή του πολύ φοβάμαι πως τίποτα δε σε σώζει αν έχεις κακά τζενετικς και απλά δανείζεσαι χρόνο για την ΜΜ. Από την άλλη βέβαια υπάρχουν απόψεις που λένε πως αν σε νεαρή ηλικία αρχίσεις φινα/ντουτα μπορείς να αντιστρέψεις κατά μεγάλο ποσοστό το DNA και να μη καραφλιάσεις και ποτέ. Τι να σου πω όλα θα φανούν στο αποτέλεσμα. Εγώ έχω μία αίσθηση πως του χρόνου τέτοια εποχή θα έχω το μαλλί που θέλω απλά ΕΥΧΟΜΑΙ να με κρατήσει η φινα και να μη κάνει καμιά απότομη κοιλιά και τρέχω σε Ισπανους από τα 22. Και εσύ επειδή είμαστε κοντά πάντως δώσε πόνο τώρα γιατί είμαστε σε ηλικία που ο οργανισμος είναι σφαίρα ακόμα.
Εγώ πειραματίζομαι με τοπικά ακόμη γιατί με ψιλοπαιρνει..μακάρι φίλε μου να πάμε καλα και να το αντιμετωπίσουμε
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
σε επιθετικες αλωπεκιες η φινα πιθανα δεν θα σε κρατησει, δεν θα χασεις με την ιδια ταχυτητα αλλα θα αραιωνεις σταθερα. Θα σου προστατεψει ομως την δοτρια κι θα σε βοηθησει να λυσεις ετσι το προβλημα.

Τι ακριβώς είναι η επιθετική αλωπεκία ; Μπορεις να μου εξηγησεις ; Τι ακριβώς την ξεχωρίζει ; Η ταχύτητα με την οποία αραιώνει το μαλλί ή ο όγκος που χάνεται όταν αραιώνεις ; Εγώ για παράδειγμα εδώ και 3 χρόνια είμαι σε φάση που το μαλλί σταδιακά έπεφτε αλλά έχει μείνει ακριβώς το ίδιο εδώ και περίπου 2 χρόνια και μη σου πω πως πιο πολύ κέρδιζα έδαφος (έστω και λίγο) παρά έχανα. Θεωρούμαι άτομο με επιθετική αλωπεκία π.χ. ;
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Εγώ πειραματίζομαι με τοπικά ακόμη γιατί με ψιλοπαιρνει..μακάρι φίλε μου να πάμε καλα και να το αντιμετωπίσουμε
Ποτε ξεκίνησε να πέφτει το μαλλάκι σου ; Σε ποιες περιοχές παρατηρείς πιο έντονα το προβλημα;
 

dim d

Well-Known Member
αλωπεκιες με αρχη κατω των 25 πανω κατω που εκδηλωνονται γρηγορα κι διαχυτα. Σιγουρα με το φαρμακο κι το γεγονοςν οτι ξεκινησες νωρις κερδισες εδαφος. Υπομονη κι επιμονη τωρα.
 

Andreas10

Active Member
Ποτε ξεκίνησε να πέφτει το μαλλάκι σου ; Σε ποιες περιοχές παρατηρείς πιο έντονα το προβλημα;
Στα 19 και έχω χάσει τους κροταφους..κατά τα άλλα μαλλουρα έχω την οποια και ζηλεύουν και πολλοί από όσο μου λένε (χαχα που να ξεραν) άλλα για ποσο; λολ
μπορείς να δεις το μαλλί μου σε νημα που έχω ανοιξει
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
αλωπεκιες με αρχη κατω των 25 πανω κατω που εκδηλωνονται γρηγορα κι διαχυτα. Σιγουρα με το φαρμακο κι το γεγονοςν οτι ξεκινησες νωρις κερδισες εδαφος. Υπομονη κι επιμονη τωρα.

Dim επειδή εσύ αρχικά μου είχες στείλει τον εξίσου πιτσιρικά που ο Λορένθο τον πλάκωσε σε Φινα και έκανε μαλλί κράνος αλά Μιχαλόπουλο να ξέρεις ότι τον έχω βάλει στόχο τον μπαγάσα. Αυτός ξεκίνησε αρκετά χειρότερα από μένα οπότε πρέπει να κάνω catch up :)
 
Μπλουζα