Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitraza

Member
Συμπολεμιστές αν χρησιμοποιεί κάποιος αφρό μινο με φινα απο fagron μπορεί να μου πει αν είναι ευχαριστημένος; Επίσης το βάζω 2 φορές την ημέρα απο 3-4 ψεκασμούς , δηλαδή βάζω 3 ή 4 δόσεις σαν μέγεθος μεγάλου κερασιού 2 φορές την ημέρα. Η δοσολογία είναι καλή;
 

Gianney

Well-Known Member
Συμπολεμιστές αν χρησιμοποιεί κάποιος αφρό μινο με φινα απο fagron μπορεί να μου πει αν είναι ευχαριστημένος; Επίσης το βάζω 2 φορές την ημέρα απο 3-4 ψεκασμούς , δηλαδή βάζω 3 ή 4 δόσεις σαν μέγεθος μεγάλου κερασιού 2 φορές την ημέρα. Η δοσολογία είναι καλή;
Εσύ που το χρησιμοποιείς είσαι ευχαριστημένος;Εδώ θα ακούσεις και θα δείς πολλές απόψεις, καλύτερα να δοκιμάζεις τις εκάστοτε θεραπείες που θα δείς στο δικό σου κεφάλι και μετά να κρίνεις.Για παράδειγμα θα βγεί ένας και θα πει μην βάζεις τοπική φιναστεριδη γιατί δεν απορροφάται. Εσυ τι θα κάνεις ως συνέπεια των λεγομένων αυτών;
 

dimitraza

Member
Έχεις δίκιο γι'αυτό που λες, αλλά επειδή έχει λίγες μέρες που το άρχισα θα ήθελα να ακούσω γνώμες. Βέβαια όλα φιλτράρονται και πράγματι ο πρώτος που αποφασίζει είναι ο χρήστης...
 

Gianney

Well-Known Member
Έχεις δίκιο γι'αυτό που λες, αλλά επειδή έχει λίγες μέρες που το άρχισα θα ήθελα να ακούσω γνώμες. Βέβαια όλα φιλτράρονται και πράγματι ο πρώτος που αποφασίζει είναι ο χρήστης...
Έτσι ακριβώς που είπες.Μαζευεις γνώμες και επιλέγεις τι θα κάνεις.Πανω στο θέμα αυτό πάντως επειδή και εγώ σκεφτόμουν χρήση τοπικής φινας με μινο, Ρώτησα και μου είπαν 50 ml 25 ευρώ εσύ πόσο αγοράζεις τον αφρο και πόσα ml ;
 

dimitraza

Member
Ο φαρμακοποιός μου είπε 2 φορές την ημέρα, σαν τη μινο, ιδίως τον πρώτο καιρό, αλλά δε μου φάνηκε και πολύ σίγουρος...
 

grg19ggls

Member
Ο φαρμακοποιός μου είπε 2 φορές την ημέρα, σαν τη μινο, ιδίως τον πρώτο καιρό, αλλά δε μου φάνηκε και πολύ σίγουρος...
Η μινοξιδίλη στις μελέτες αποτελεσματικότητα χρησιμοποιήθηκε 2 φορές την ημέρα.
Για αυτό το λόγο η συνιστόμενη δοσολογία είναι 2 φορές τη μέρα / 1ml.
Προσωπικά και εγώ 1 φορά την ημέρα τη χρησιμοποιώ.
Αλλά κατα καιρούς που τη χρησιμοποιούσα 2 φορές τη μέρα θεωρώ οτι η ποιότητα της τρίχας μου ήταν καλύτερη.
 

dimitraza

Member
Έτσι ακριβώς που είπες.Μαζευεις γνώμες και επιλέγεις τι θα κάνεις.Πανω στο θέμα αυτό πάντως επειδή και εγώ σκεφτόμουν χρήση τοπικής φινας με μινο, Ρώτησα και μου είπαν 50 ml 25 ευρώ εσύ πόσο αγοράζεις τον αφρο και πόσα ml ;
Εμένα μο
Έτσι ακριβώς που είπες.Μαζευεις γνώμες και επιλέγεις τι θα κάνεις.Πανω στο θέμα αυτό πάντως επειδή και εγώ σκεφτόμουν χρήση τοπικής φινας με μινο, Ρώτησα και μου είπαν 50 ml 25 ευρώ εσύ πόσο αγοράζεις τον αφρο και πόσα ml ;
Εμένα μου πούλησε 60 ml 35 ευρώ.... Ρώτησα στο φορουμ και μου είπαν ότι βρίσκουν τον αφρό μινο-φινα της Fagron από 17 έως 25 ευρώ. Αρα εμένα με ¨έγδαρε¨ ...
 

vayero

Member
Λίγο εντύπωση μου έκανε που από την Fagron, επέμεναν να υπάρξει εξέταση και συνταγογράφηση από δερματολόγο για τη χορήγηση των σκευασμάτων τους μινοξιδίλης, όταν ρώτησα για φαρμακεία για την περιοχή που ήθελα, όπως και σε ερώτηση για κάποιο προτεινόμενο από αυτά. Αφού δεν περνάνε ως ιατρικά φάρμακα σε συνταγογράφηση, μόνο ως καλλυντικά, αν κάνω λάθος, διορθώστε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitraza

Member
Λίγο εντύπωση μου έκανε που από την Fagron, επέμεναν να υπάρξει εξέταση και συνταγογράφηση από δερματολόγο για τη χορήγηση των σκευασμάτων τους μινοξιδίλης, όταν ρώτησα για φαρμακεία για την περιοχή που ήθελα, όπως και σε ερώτηση για κάποιο προτεινόμενο από αυτά. Αφού δεν περνάνε ως ιατρικά φάρμακα σε συνταγογράφηση, μόνο ως καλλυντικά, αν κάνω λάθος, διορθώστε.
Εγω πήρα τηλέφωνο στη fagron, ζήτησα αφρό μινο με φινα και τους είπα απο ποιό φαρμακείο με βολεύει να αγοράζω. Επικοινώνησαν μαζί του για τη συνταγή και μου την έφτιαξε. Δε μου είπαν τίποτα για εξέταση και συνταγογράφηση.
 

manly_Man

Well-Known Member
Δεν χρειάζεται συνταγογράφηση για τον αφρό της Fagron με μινοξ-φινα. Πάρτε τηλέφωνο την fagron να σας προτείνει τις διαθέσιμες επιλογές φαρμακείων στην περιοχή σας και ρωτήστε για τιμές. Η τιμή θα πρέπει να βγαίνει γύρω στα 17-20 ευρώ πάνω κάτω για 50 ml, και απλά βάζετε μία φορά κάθε βράδυ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

simpa

Active Member
Μολις παραγγειλα και εγω MFT της fagron.

Ειπα στον φαρμακοποιό να φτιαξει 4 μπουκαλια, αλλα μου ειπε οτι το 1 μπουκαλι κραταει μονο 30 μερες.
Δηλαδη δεν γινεται να στακαρει κανεις στην ακρη μπουκαλια?
Πρεπει καθε μηνα να παραγγελνει και να βαζει τον φαρμακοποιο στην διαδικασια?
Περιεργο να ειναι μονο 1 μηνα ενεργα τα συστατικά του...

Επισης ξερουμε τι αλλο περιεχει το σκευμασμα περα απο Φινα και Μινοξ? Αλκοολ εχει? Το αλλο το προπιονατ(η οπως λεγεται) που ολοι εχουν ευαισθησια το περιεχει?
 

Kostas97

Well-Known Member
Μολις παραγγειλα και εγω MFT της fagron.

Ειπα στον φαρμακοποιό να φτιαξει 4 μπουκαλια, αλλα μου ειπε οτι το 1 μπουκαλι κραταει μονο 30 μερες.
Δηλαδη δεν γινεται να στακαρει κανεις στην ακρη μπουκαλια?
Πρεπει καθε μηνα να παραγγελνει και να βαζει τον φαρμακοποιο στην διαδικασια?
Περιεργο να ειναι μονο 1 μηνα ενεργα τα συστατικά του...

Επισης ξερουμε τι αλλο περιεχει το σκευμασμα περα απο Φινα και Μινοξ? Αλκοολ εχει? Το αλλο το προπιονατ(η οπως λεγεται) που ολοι εχουν ευαισθησια το περιεχει?
Το καθε μπουκαλι(διαλυμα) κραταει τρεις μηνες ως εχει χωρις κανενα απολυτως θεμα. Αρα εννοειται οτι μπορεις να στακαρεις καθως αυτο κανω και γω. Βασικα σου προτεινω αυτο να κανεις γιατι καποιες φορες τυχαινει να υπαρχει ελλειψη και μπορει να μεινει πισω στην αγωγη
 

witcher

Well-Known Member
Μπορεί απλά ο φαρμακοποιός να παραγγείλει ας πούμε 3 πακέτα και να τα έχει στο φαρμακείο και να στα φτιάξει όταν θα ξαναπάς. Και να μην τα παραγγέλνει κάθε φορά, αν φοβάσαι για την διατήρηση των ενεργών συστατικών του διαλύματος.
 

nick90

Well-Known Member
Οριστε το επισημο εντυπο.
Φινα με Μινο μαζι κρατανε χωρις κανενα συστατικο να παθει κατι, 90 ημερες για το MFT.
Και εγώ που είχα ρωτήσει πιο παλιά που σκεφτόμουν να πάρω μου είχαν πει από την Fagron ότι κρατάει 1 μήνα το κάθε μπουκαλάκι και δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω για παραπάνω, ενώ τώρα ανέβασες αυτό που λέει για 3 μήνες.
 

Gianney

Well-Known Member
Και εγώ που είχα ρωτήσει πιο παλιά που σκεφτόμουν να πάρω μου είχαν πει από την Fagron ότι κρατάει 1 μήνα το κάθε μπουκαλάκι και δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω για παραπάνω, ενώ τώρα ανέβασες αυτό που λέει για 3 μήνες.
Μήπως ήθελαν να το αγοράσεις όσο πιο συχνά γίνεται για λόγους που είναι αυτονόητοι;
 

nick90

Well-Known Member
Μήπως ήθελαν να το αγοράσεις όσο πιο συχνά γίνεται για λόγους που είναι αυτονόητοι;
Προφανώς και αυτός είναι ο λόγος. Δυστυχώς ο καθένας λέει ότι τον συμφέρει αναλόγως τα συμφέροντά του, οπότε γενικά θέλει καλό ψάξιμο για να δεις αν αυτά που σου λέει κάποιος ισχύουν ή όχι.
 
Μπλουζα