Φροντίδα προσώπου

Georgie

Well-Known Member
Και ένα παράδειγμα οι Κορεάτισες ( οι νότιες)
Το skincare είναι θρησκεία στην χώρα. Έχουν αναλογικά τη μεγαλύτερη δαπάνη σε καλλυντικά στο κόσμο
Στον ήλιο δε βγαίνουν με ομπρέλες!
Έτυχε σε ένα αεροδρόμιο να δω τις αεροσυνοδούς της Korean και μου έπεσαν τα σαγόνια !
Το αντίθετο με τις Αγγλίδες Ιρλανδεζες
Από τη πολύ ζάχαρη και τη μη χρήση αντηλιακού στα 40 μόνο το make up τις σώζει .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Αν χρησιμοποιείς τη μινοξιδιλη λόγω μεταμόσχευσης πάρε Cerave για τα μάτια και στο 6 μηνό κόψε τη μινοξιδιλη
Αν χρησιμοποιείς τη μινοξιδιλη για άλλο λόγο ( συντήρηση, επανέκφυση κλπ) πέταξε τη στο καλάθι .

Για ποιο λογο να σταματησει την μινοξιδιλη σε περιπτωση που τον κραταει σταθερα η θεραπεια;
Απο την αποψη μονο οτι θες να δειχνεις πιο νεος στο προσωπο χωρις να σε νοιαζει το θεμα μαλλι
Πιστευεις ειναι η μοναδικη υπευθυνη για την παρενεργειες για τα μαυρα ματια και τις ριτιδες;
 

thatcher

Active Member
@pagouras
Καλησπέρα φίλε μου, να σε ρωτήσω, έχεις να προτείνεις κάποιο ήπιο καθαριστικό προσώπου για λιπαρό δέρμα και κάποια κρέμα προσώπου; Είναι δύο χρόνια που ταλαιπωριεμαι. Ενώ έχω λιπαρό πρόσωπο μου σκάει με άσπρα κομματάκια δέρματος ( μοιάζει με τύπου ξυροδερμια ). Πώς γίνεται αυτό. Έχω δοκιμάσει τα πάντα, ηρεμεί για λίγες μέρες και πάλι τα ίδια. Προσέχω τη διατροφή μου, μένω μακριά από ζάχαρη, καφέ, δε καπνίζω, δεν τρωω επεξεργασμένα τρόφιμα όσο γίνεται.
Καθαριστικό μέχρι πρότινος είχα της Cerave αλλά έχω την εντύπωση δεν έκανε και τρελή δουλειά. Τώρα επειδή έχω ξεμείνει χρησιμοποιώ το Head & shoulders ( λεμονι ) σαμπουαν που έχω εναλλάξ με Avalon Organics Scalp Treatment Tea Tree 325ml ακόμα και Ketoconazole (Neoegmol) το πλέον καθώς μερικές φορές σκάει τόσο και δε μπορώ να μιλήσω καλά κιόλας, οπότε περιμένω να έρθει το βράδυ και βάζω κρέμα μου ηρεμεί λίγο με Novaquasol A 3 φορές τη βδομάδα βράδυ αλλά μετά γίνεται πολύ λιπαρο.
 

Georgie

Well-Known Member
Για ποιο λογο να σταματησει την μινοξιδιλη σε περιπτωση που τον κραταει σταθερα η θεραπεια;
Απο την αποψη μονο οτι θες να δειχνεις πιο νεος στο προσωπο χωρις να σε νοιαζει το θεμα μαλλι
Πιστευεις ειναι η μοναδικη υπευθυνη για την παρενεργειες για τα μαυρα ματια και τις ριτιδες;
Δεν έχω δει και πολλούς με αποτέλεσμα από τη μινοξιδιλη φίλε .
Αλλά και λίγοι να έχουν πάρει,είναι αμελητέο και πρόσκαιρο.
Τη παντρεύεσαι νομίζοντας ότι σε συντηρεί .
Η μόνη χρησιμότητα της για εμένα είναι να δώσει boost στη φυτρωση μετά από μεταμόσχευση
Από τη στιγμή που παίρνει Φιναστεριδη ο φίλος είναι καλυμμένος από θεραπεία.

Σε πολλούς δημιουργεί παρενέργειες η χρήση της, εγώ από το πουθενά έβαλα 5 κιλά και το δέρμα μου στο πρόσωπο ήταν dull παρά τη καθημερινή περιποίηση που κάνω εδώ και πάρα πολλά χρόνια .
Όχι δε ρισκάρω τη φρέσκαδα μου για 2 (και αν!) τρίχες
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Δεν έχω δει και πολλούς με αποτέλεσμα από τη μινοξιδιλη φίλε .
Αλλά και λίγοι να έχουν πάρει,είναι αμελητέο και πρόσκαιρο.
Τη παντρεύεσαι νομίζοντας ότι σε συντηρεί .
Η μόνη χρησιμότητα της για εμένα είναι να δώσει boost στη φυτρωση μετά από μεταμόσχευση
Από τη στιγμή που παίρνει Φιναστεριδη ο φίλος είναι καλυμμένος από θεραπεία.

Σε πολλούς δημιουργεί παρενέργειες η χρήση της, εγώ από το πουθενά έβαλα 5 κιλά και το δέρμα μου στο πρόσωπο ήταν dull παρά τη καθημερινή περιποίηση που κάνω εδώ και πάρα πολλά χρόνια .
Όχι δε ρισκάρω τη φρέσκαδα μου για 2 (και αν!) τρίχες

Πολύ χρήσιμη είναι η μινοξιδίλη. Ο μηχανισμός με τον οποίον λειτουργεί και αιματώνει καλύτερα το σκαλπ για να τρέφονται με περισσότερο αίμα οι θύλακες είναι κομβικός. Το ότι δεν είναι το καθαρό δεκάρι που ίσως να ναι η φιναστερίδη και η ντουντα δεν σημαίνει πως είναι αμελητέα ποσότητα. Εγω οσο εκανα τη θεραπεία μου σωστά και έβαζα 2 φορές τη μέρα είχα ανέβει πάρα πολύ. Επίσης στο τέλος με μεγάλη επιφύλαξη να κατάλαβα λάθος,εννοείς πως για τα 5 κιλά ευθύνεται η μινοξ ;
 

Georgie

Well-Known Member
Πολύ χρήσιμη είναι η μινοξιδίλη. Ο μηχανισμός με τον οποίον λειτουργεί και αιματώνει καλύτερα το σκαλπ για να τρέφονται με περισσότερο αίμα οι θύλακες είναι κομβικός. Το ότι δεν είναι το καθαρό δεκάρι που ίσως να ναι η φιναστερίδη και η ντουντα δεν σημαίνει πως είναι αμελητέα ποσότητα. Εγω οσο εκανα τη θεραπεία μου σωστά και έβαζα 2 φορές τη μέρα είχα ανέβει πάρα πολύ. Επίσης στο τέλος με μεγάλη επιφύλαξη να κατάλαβα λάθος,εννοείς πως για τα 5 κιλά ευθύνεται η μινοξ ;
Παιδιά, βάζετε όση μινοξιδιλη θέλετε, αν νιώθετε ότι κάνει δουλειά, no worries

Προσωπικά δε θα μπορούσα να βάζω αυτό το πράγμα στο κεφάλι μου εφ'ορου ζωής .

Ένα πεντάμηνο τη χρησιμοποίησα και τέλος.
και στη δεύτερη μεταμόσχευση δε θα ασχοληθώ.

Για τα κιλά που ρωτάς Ναι!
Πάντα προσέχω τη διατροφή μου και γυμνάζομαι ( ποδηλασία) 5 φορές την εβδομάδα .
Εκείνο το διάστημα το είχα κάψει μάλιστα στο ποδήλατο .
Από 85-86 που είμαι τα τελευταία 20 χρόνια εκείνο το διάστημα σε 1μιση μήνα είχα φτάσει τα 91!!!
Με την ίδια διατροφή έτσι?
Μόλις τη διέκοψαν επανήλθα στα φυσιολογικά μου σε σύντομο σχετικά διάστημα .
 

oreo

Well-Known Member
Παιδιά, βάζετε όση μινοξιδιλη θέλετε, αν νιώθετε ότι κάνει δουλειά, no worries

Προσωπικά δε θα μπορούσα να βάζω αυτό το πράγμα στο κεφάλι μου εφ'ορου ζωής .

Ένα πεντάμηνο τη χρησιμοποίησα και τέλος.
και στη δεύτερη μεταμόσχευση δε θα ασχοληθώ.

Για τα κιλά που ρωτάς Ναι!
Πάντα προσέχω τη διατροφή μου και γυμνάζομαι ( ποδηλασία) 5 φορές την εβδομάδα .
Εκείνο το διάστημα το είχα κάψει μάλιστα στο ποδήλατο .
Από 85-86 που είμαι τα τελευταία 20 χρόνια εκείνο το διάστημα σε 1μιση μήνα είχα φτάσει τα 91!!!
Με την ίδια διατροφή έτσι?
Μόλις τη διέκοψαν επανήλθα στα φυσιολογικά μου σε σύντομο σχετικά διάστημα .
Είναι για το πρόσωπο οτι χειρότερο η μινοξιδίλη
 

oreo

Well-Known Member
Nivea για τα χερια στο κλασσικό μπλέ κουτάκι, 2 φορές την εβδομάδα πρόσωπο, λες να πάει καλά το εγχείρημα ?
 

pagouras

Well-Known Member
@pagouras
Καλησπέρα φίλε μου, να σε ρωτήσω, έχεις να προτείνεις κάποιο ήπιο καθαριστικό προσώπου για λιπαρό δέρμα και κάποια κρέμα προσώπου; Είναι δύο χρόνια που ταλαιπωριεμαι. Ενώ έχω λιπαρό πρόσωπο μου σκάει με άσπρα κομματάκια δέρματος ( μοιάζει με τύπου ξυροδερμια ). Πώς γίνεται αυτό. Έχω δοκιμάσει τα πάντα, ηρεμεί για λίγες μέρες και πάλι τα ίδια. Προσέχω τη διατροφή μου, μένω μακριά από ζάχαρη, καφέ, δε καπνίζω, δεν τρωω επεξεργασμένα τρόφιμα όσο γίνεται.
Καθαριστικό μέχρι πρότινος είχα της Cerave αλλά έχω την εντύπωση δεν έκανε και τρελή δουλειά. Τώρα επειδή έχω ξεμείνει χρησιμοποιώ το Head & shoulders ( λεμονι ) σαμπουαν που έχω εναλλάξ με Avalon Organics Scalp Treatment Tea Tree 325ml ακόμα και Ketoconazole (Neoegmol) το πλέον καθώς μερικές φορές σκάει τόσο και δε μπορώ να μιλήσω καλά κιόλας, οπότε περιμένω να έρθει το βράδυ και βάζω κρέμα μου ηρεμεί λίγο με Novaquasol A 3 φορές τη βδομάδα βράδυ αλλά μετά γίνεται πολύ λιπαρο.
Χρησιμοποιώ τα προϊόντα της juliette armand ελληνική εταιρεία πολύ καλή ποιότητα. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάποιες συνεδριες φωτοθεραπειες. Είμαι μηχάνημα που εκπέμπει σε 3 διαφορετικά μήκη κύματος και έχει πολύ ευεργετικά αποτελέσματα σε τέτοιες επιδερμίδες. Αλλά το καλύτερο είναι να επισκεφθείς έναν ειδικό για εκτίμηση από κοντα
 

nine

Active Member
Δεν έχω δει και πολλούς με αποτέλεσμα από τη μινοξιδιλη φίλε .
Αλλά και λίγοι να έχουν πάρει,είναι αμελητέο και πρόσκαιρο.
Τη παντρεύεσαι νομίζοντας ότι σε συντηρεί .
Η μόνη χρησιμότητα της για εμένα είναι να δώσει boost στη φυτρωση μετά από μεταμόσχευση
Από τη στιγμή που παίρνει Φιναστεριδη ο φίλος είναι καλυμμένος από θεραπεία.

Σε πολλούς δημιουργεί παρενέργειες η χρήση της, εγώ από το πουθενά έβαλα 5 κιλά και το δέρμα μου στο πρόσωπο ήταν dull παρά τη καθημερινή περιποίηση που κάνω εδώ και πάρα πολλά χρόνια .
Όχι δε ρισκάρω τη φρέσκαδα μου για 2 (και αν!) τρίχες

Συμφωνω οτι δεν αξιζει γιατί έχασα το 75-80% των gains που είχε δώσει

Αλλά..

Εγώ μπορώ να πω με βεβαίοτητα πως όταν της ξεκίνησα το 2017 στα 23-24 τότε για πρώτη φορά το πρώτο τετράμηνο ήταν κάτι περισσότερο από επιτύχια. Όπως έχω ξαναγράψει όλοι με ρωτούσαν αν έκανα ΜΜ με ειχε κατεβασει 1μιση κλιμακα Norwood με καταμαυρες τριχες παντου.

Βεβαια μετα απο 1μιση-2 χρονια ειχα τρελη πτωση που συνεχιζεται ακομα και σιγουρα

Δουλευει πλεον; Φυσικα και οχι μετα απο 4 χρονια αλλα συνεχιζω να βαζω χωρις να γνωριζω πως θα ημουν χωρις αυτη.
Ειμαι 4 συνεχομενα ετη σταθερος καθε μερα στην θεραπεια 1 φορα το πρωι.

Ποσο καιρο πιστευεις χρειαζεται καποιος για recovery;
 

Gianney

Well-Known Member
Συμφωνω οτι δεν αξιζει γιατί έχασα το 75-80% των gains που είχε δώσει

Αλλά..

Εγώ μπορώ να πω με βεβαίοτητα πως όταν της ξεκίνησα το 2017 στα 23-24 τότε για πρώτη φορά το πρώτο τετράμηνο ήταν κάτι περισσότερο από επιτύχια. Όπως έχω ξαναγράψει όλοι με ρωτούσαν αν έκανα ΜΜ με ειχε κατεβασει 1μιση κλιμακα Norwood με καταμαυρες τριχες παντου.

Βεβαια μετα απο 1μιση-2 χρονια ειχα τρελη πτωση που συνεχιζεται ακομα και σιγουρα

Δουλευει πλεον; Φυσικα και οχι μετα απο 4 χρονια αλλα συνεχιζω να βαζω χωρις να γνωριζω πως θα ημουν χωρις αυτη.
Ειμαι 4 συνεχομενα ετη σταθερος καθε μερα στην θεραπεια 1 φορα το πρωι.

Ποσο καιρο πιστευεις χρειαζεται καποιος για recovery;
Θα καταλάβεις ότι δουλεύει ακόμα ,όταν την κόψεις και δεις να σου φεύγουν τρίχες πολλές καθώς σίγουρα σου κρατάει τρίχες η Μίνο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Γενικα η μινοξιδιλη ειναι απο οσο ξερω η πρωτη θεραπεια για beard regrowth μαζι με derma roller.
Φανταζομαι εκει τα sides θα ειναι περισσοτερα λογω απορρόφησης απο το πρωσοπο σε σχεση με το scalp
 

Georgie

Well-Known Member
Γενικα η μινοξιδιλη ειναι απο οσο ξερω η πρωτη θεραπεια για beard regrowth μαζι με derma roller.
Φανταζομαι εκει τα sides θα ειναι περισσοτερα λογω απορρόφησης απο το πρωσοπο σε σχεση με το scalp
Άλλο ένα scalp να πεις θα σου στείλω τους Καουμπόηδες !
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Παιδιά, βάζετε όση μινοξιδιλη θέλετε, αν νιώθετε ότι κάνει δουλειά, no worries

Προσωπικά δε θα μπορούσα να βάζω αυτό το πράγμα στο κεφάλι μου εφ'ορου ζωής .

Ένα πεντάμηνο τη χρησιμοποίησα και τέλος.
και στη δεύτερη μεταμόσχευση δε θα ασχοληθώ.

Για τα κιλά που ρωτάς Ναι!
Πάντα προσέχω τη διατροφή μου και γυμνάζομαι ( ποδηλασία) 5 φορές την εβδομάδα .
Εκείνο το διάστημα το είχα κάψει μάλιστα στο ποδήλατο .
Από 85-86 που είμαι τα τελευταία 20 χρόνια εκείνο το διάστημα σε 1μιση μήνα είχα φτάσει τα 91!!!
Με την ίδια διατροφή έτσι?
Μόλις τη διέκοψαν επανήλθα στα φυσιολογικά μου σε σύντομο σχετικά διάστημα .

Συνονόματε πρώτη φορά ακούω για μινοξιδίλη και αύξηση βάρους στη ζωή μου. Χαίρομαι που επανήλθες. Καλά έκανες και τη διέκοψες αφού στα έσκασε έτσι εννοείται.
 
Μπλουζα