Φροντίδα προσώπου

Georgie

Well-Known Member
Και άλλα τόσα styling μαλλιών να φανταστώ;;
Ένα βάζω μόνο κάθε σ/κ
Στα αρώματα να δεις το γίνεται!
Έχω γυναίκα σπίτι τώρα ,θα με περάσει για τρελό αν βγάλω όλα έξω και τα φωτογραφίσω .
Στη πρώτη ευκαιρία
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pagouras

Well-Known Member
Θα πρέπει πρώτα να κανεις έναν βαθυ καθαρισμό προσώπου ή δερμοαποξεση σ ένα κέντρο αισθητικής για τα στίγματα , σε δεύτερη φάση μεσοθεραπεια είτε ενέσιμη είτε μη ενέσιμη που μπορεί να στοχευσει και μόνο στους μαύρους κύκλους.
Επίσης καθημερινή φροντίδα πρέπει να περιλαμβάνει σαπούνι καθαρισμου ανάλογα αν εχεις μεικτή λιπαρή ξηρή επίδερμιδα ( ότι κάνει για μένα δν σημαίνει ότι μπορεί να κάνει κ για σενα) επισης serum ματιών κατά προτίμηση για τους μαύρους κυκλους.
Γι αμεσα ομως βραχυπρόθεσμα ορατά αποτελέσματα θα χρησιμοποιησεις υδροτζελ (ως eyepads mask θα τα βρεις) και μια κρέμα ημέρας που ανάλογα την ηλικία μπορεις να πας σε απλή ενυδατική, η πιο δυνατές σύσφιξης, με υαλουρονικο και τέλος καθημερινή χρήση αντηλιακόυ χειμώνα καλοκαίρι.
 

pablopaolinio

Active Member
«Για αρχή να μην κάνες το λάθος και παντρευτείς γιατί θα αποκτήσεις κι αλλά ..
Αν είσαι ήδη , διαζύγιο και βλέπουμε πως θα εξελιχθείς .»

Στάνταρ απάντηση , σε οποία ερώτηση έχει να κάνει με μη επιθυμητή εικόνα στο πρόσωπο .
Πάρε κρέμες για τους κύκλους , συγκεκριμένα κάτι σε βιταμίνη Α!
Μαυρους κυκλους * 4 απο οτι ειχα.. κατι ρυτιδες χαρακωμενες σε ενα χρονο σαν να περασαν καμια 10αρια και βαλε και καμια ταχυπαλμια που κ που.. το μετωπο εχει αλλη υφη πλεον.. στην αρχη επισης μεγαλο κνησμο π την ελυσε το fungoral.. δεσμευση μεγαλη και απο αποτελεσμα λιγα η μινοξ απο μονη της.. το μετανιωσα που την άρχισα παντως.. τη σταματησα για κανα 5μηνο και αρχισε τρελη αραιωση.. εχω καταληξει/διαβασει παντως οτι ενδεχομενως να προκαλει και εξαρτηση υγιειων τριχοθυλακιων και να γινεσαι ακομα χειροτερα απο οτι αν δεν εβαζες ποτε… δεν ξερω αν ειμαι σωστος.. παντως μετανιωσα π την αρχισα με ολες αυτες τις συνεπειες π χουν να κανουν παλι με εμφανιση ουσιαστικα και μαλιστα εκει που εισαι ανυποψιαστος/ανιδαιος (δερμα, ρυτιδες, κυκλοι, προσωπο γενικα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gianney

Well-Known Member
Μαυρους κυκλους * 4 απο οτι ειχα.. κατι ρυτιδες χαρακωμενες σε ενα χρονο σαν να περασαν καμια 10αρια και βαλε και καμια ταχυπαλμια που κ που.. το μετωπο εχει αλλη υφη πλεον.. στην αρχη επισης μεγαλο κνησμο π την ελυσε το fungoral.. δεσμευση μεγαλη και απο αποτελεσμα λιγα η μινοξ απο μονη της.. το μετανιωσα που την άρχισα παντως.. τη σταματησα για κανα 5μηνο και αρχισε τρελη αραιωση.. εχω καταληξει/διαβασει παντως οτι ενδεχομενως να προκαλει και εξαρτηση υγιειων τριχοθυλακιων και να γινεσαι ακομα χειροτερα απο οτι αν δεν εβαζες ποτε… δεν ξερω αν ειμαι σωστος.. παντως μετανιωσα π την αρχισα με ολες αυτες τις συνεπειες π χουν να κανουν παλι με εμφανιση ουσιαστικα και μαλιστα εκει που εισαι ανυποψιαστος/ανιδαιος (δερμα, ρυτιδες, κυκλοι, προσωπο γενικα)
Τελικά ξεκίνησες φίνα σε χαμηλή δόση;Πάντως είτε Μίνο είτε φίνα μιλάμε για δέσμευση
 

Gianney

Well-Known Member
Θα πρέπει πρώτα να κανεις έναν βαθυ καθαρισμό προσώπου ή δερμοαποξεση σ ένα κέντρο αισθητικής για τα στίγματα , σε δεύτερη φάση μεσοθεραπεια είτε ενέσιμη είτε μη ενέσιμη που μπορεί να στοχευσει και μόνο στους μαύρους κύκλους.
Επίσης καθημερινή φροντίδα πρέπει να περιλαμβάνει σαπούνι καθαρισμου ανάλογα αν εχεις μεικτή λιπαρή ξηρή επίδερμιδα ( ότι κάνει για μένα δν σημαίνει ότι μπορεί να κάνει κ για σενα) επισης serum ματιών κατά προτίμηση για τους μαύρους κυκλους.
Γι αμεσα ομως βραχυπρόθεσμα ορατά αποτελέσματα θα χρησιμοποιησεις υδροτζελ (ως eyepads mask θα τα βρεις) και μια κρέμα ημέρας που ανάλογα την ηλικία μπορεις να πας σε απλή ενυδατική, η πιο δυνατές σύσφιξης, με υαλουρονικο και τέλος καθημερινή χρήση αντηλιακόυ χειμώνα καλοκαίρι.
Πάντως φίλε σε βλέπω πολύ info ,παίζει να κάνεις ανάλογη δουλειά η από προσωπική χρήση πάνω σου;
 

pablopaolinio

Active Member
Τελικά ξεκίνησες φίνα σε χαμηλή δόση;Πάντως είτε Μίνο είτε φίνα μιλάμε για δέσμευση
Αν και εγω αγορασει ενα πακετο propecia δεν την ξεκινησα… ολο το μεταθετω (κλασσικη περιπτωση αδυναμιας/αδρανειας ληψης αποφασεων δηλαδη) ..οποτε οχι ακομα..διανυω και στρεσογονα περιοδο με κανονικη δουλεια και εξτρα επενδυτικη αποπειρα που τρωει χρονο/χρημα και δε θελω να επηρεαστω απο κατι εξτρα αυτο το διαστημα
 
Τελευταία επεξεργασία:

pagouras

Well-Known Member
Πάντως φίλε σε βλέπω πολύ info ,παίζει να κάνεις ανάλογη δουλειά η από προσωπική χρήση πάνω σου;
Σε αυτό τον κλάδο δραστηριοποιούμαι.
Οι άντρες δίνουμε και καλα κανουμε τεράστια σημασία στα μαλλιά μας αλλά παραμελουμε το προσωπο μας. Θέλει μόνο λίγη καθημερινή φροντίδα και θα μας ανταμείψει. Το θεωρούν οι περισσοτεροι αποκλειστικα γυναικείο σπορ την φροντίδα προσωπου ενώ δν ειναι
 

Panos1995

Member
Θα πρέπει πρώτα να κανεις έναν βαθυ καθαρισμό προσώπου ή δερμοαποξεση σ ένα κέντρο αισθητικής για τα στίγματα , σε δεύτερη φάση μεσοθεραπεια είτε ενέσιμη είτε μη ενέσιμη που μπορεί να στοχευσει και μόνο στους μαύρους κύκλους.
Επίσης καθημερινή φροντίδα πρέπει να περιλαμβάνει σαπούνι καθαρισμου ανάλογα αν εχεις μεικτή λιπαρή ξηρή επίδερμιδα ( ότι κάνει για μένα δν σημαίνει ότι μπορεί να κάνει κ για σενα) επισης serum ματιών κατά προτίμηση για τους μαύρους κυκλους.
Γι αμεσα ομως βραχυπρόθεσμα ορατά αποτελέσματα θα χρησιμοποιησεις υδροτζελ (ως eyepads mask θα τα βρεις) και μια κρέμα ημέρας που ανάλογα την ηλικία μπορεις να πας σε απλή ενυδατική, η πιο δυνατές σύσφιξης, με υαλουρονικο και τέλος καθημερινή χρήση αντηλιακόυ χειμώνα καλοκαίρι.
Αδερφέ φαίνεται ότι το έχεις ψάξει πολύ.Ενδιαφερομαι και γω για αυτά που λες μπορείς να μου προτείνεις πώς να καθαρίσω το πρόσωπο χωρίς να πάω σε κέντρα αισθητικής;
 

pablopaolinio

Active Member
Φίλε καλά μου τα λες εσύ αλλά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πηγαίνω σε κέντρα αισθητικής κτλπ.Εγω ψάχνω κάτι απλό σε αφρό,κρέμα κτλπ να μου καθαρίσει το πρόσωπο και να μουδιωξει τα μαύρα στίγματα και τους κύκλους.
Υπαρχει ενα πολυ θρυλικο αλλα δυστυχως οχι πλεον ενεργο μελος που καλουνταν TROPHEUS και διαβασα πολλα νηματα του μενοντας εντυπωσιασμενος.. ελεγε οτι οι μαυροι κυκλοι και στιγματα/φουσκωματα κτλ απο μινοξ, αντιμετωπιζονται και με την συχνη γυμναστικη/αεροβια/ιδρωμα… αυτο δε θελει χρηματα και το μελος αυτο στον ενα χρονο που ειμαι εδωμεσα, με εκανε να τον διαβασω πολυ κ τον εμπιστευομαι σε αυτα π εγραφε, ειδικα για τοτε, οποτε δοκιμασε το και αυτο αν μπορεις να βαλεις τη συχνη γυμναστικη (με ιδρωμα/αεροβιο) στη ζωη σου (εκτος προιοντων περιποιησης)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gianney

Well-Known Member
Αν και εγω αγορασει ενα πακετο propecia δεν την ξεκινησα… ολο το μεταθετω (κλασσικη περιπτωση αδυναμιας/αδρανειας ληψης αποφασεων δηλαδη) ..οποτε οχι ακομα..διανυω και στρεσογονα περιοδο με κανονικη δουλεια και εξτρα επενδυτικη αποπειρα που τρωει χρονο/χρημα και δε θελω να επηρεαστω απο κατι εξτρα αυτο το διαστημα..
ειχα την τυχη να με καλεσει ο Cvial (ο ανθρωπος δεν υπαρχει απλα για οποιον συνομιλησει απλα μαζι του) με lorenzo στις 17/10 και μου ανεφερε οτι εχω diffuse alopecia και υπαρχει λεπτυνση στις τριχες και η Φινα ειναι οτι πρεπει για μενα γιατι δεν εχω κενα ολοκληρα ακομα στο κεφαλι (πλην κροταφων και αρχης hairline και ελαχιστα απλα πιο εντονης κορυφης crown). Εχω αραιωση κυριως λογω λεπτυνσης και ειδικα μπροστα για αυτο δε στεκονται οι τριχες (ακομα πιο αδυναμες) π βαζω κανα τονο γερο ζελε να στρωσουν/καλυψουν προς τα πανω//forelock.. Επισης, παρολο π θελω λιγα g σχετικα ειμαι ακαταλληλος και για ΜΜ χωρις ΦΙΝΑ. θα φυγουν λεει πιθανοτατα οι υφισταμενες πολλες αδυναμες λεπτες π ηδη χω..
Χμ καταλάβα ,ξεκινά με low dose φινα φίλε και βλέποντας και κάνοντας κάτ εμε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pagouras

Well-Known Member
Αδερφέ φαίνεται ότι το έχεις ψάξει πολύ.Ενδιαφερομαι και γω για αυτά που λες μπορείς να μου προτείνεις πώς να καθαρίσω το πρόσωπο χωρίς να πάω σε κέντρα αισθητικής;
Το να πας σ έναν επαγγελματία ( κέντρο αισθητικης η δερματολόγο) είναι το καλύτερο γιατί πρέπει να γίνει διάγνωση των αναγκών της επιδερμίδας σου και να σου προτείνουν σωστα προϊόντα που θα εχου αποτέλεσμα. Τώρα εφόσον δν θες να πας αυτό που μπορώ να κάνω είναι να μου στείλεις pm μια φωτο με την επιδερμιδα σου ή να μου περιγράψεις ηλικία τρόπο ζωής αν εχεις μεικτή λιπαρή, ξηρη, τι θες να πετύχεις, αντιγηρανση, σύσφιξη, λάμψη, κτλ ώστε να μπορέσω να σου προτείνω 3 προϊόντα που να σε καλυπτουν
 

giorgosv

Active Member
Θα πρέπει πρώτα να κανεις έναν βαθυ καθαρισμό προσώπου ή δερμοαποξεση σ ένα κέντρο αισθητικής για τα στίγματα , σε δεύτερη φάση μεσοθεραπεια είτε ενέσιμη είτε μη ενέσιμη που μπορεί να στοχευσει και μόνο στους μαύρους κύκλους.
Επίσης καθημερινή φροντίδα πρέπει να περιλαμβάνει σαπούνι καθαρισμου ανάλογα αν εχεις μεικτή λιπαρή ξηρή επίδερμιδα ( ότι κάνει για μένα δν σημαίνει ότι μπορεί να κάνει κ για σενα) επισης serum ματιών κατά προτίμηση για τους μαύρους κυκλους.
Γι αμεσα ομως βραχυπρόθεσμα ορατά αποτελέσματα θα χρησιμοποιησεις υδροτζελ (ως eyepads mask θα τα βρεις) και μια κρέμα ημέρας που ανάλογα την ηλικία μπορεις να πας σε απλή ενυδατική, η πιο δυνατές σύσφιξης, με υαλουρονικο και τέλος καθημερινή χρήση αντηλιακόυ χειμώνα καλοκαίρι.
Όπως στα λέει ο φίλος. Σε κέντρο αισθητικής καθαρισμό. Θα σε πιέσουν με τα δάχτυλα οι κοπέλες να βγάλουν τα μαύρα στίγματα αφού πρώτα σε βάλουν στον ατμό ώστε να μαλακώσουν και να βγαίνουν εύκολα.
Δερμοαποξεση με διαμάντι και mesopen με βιταμίνες.
Από εκεί και πέρα έδωσε ο Georgie ένα καθαριστικό αφρό πλένεις πρόσωπο πρωί και βράδυ σίγουρα και τρίτη φορά αν έχεις πολύ λιπαροτητα.
Δεν συμφωνώ με την άποψη που έχουν κάποιοι και λένε όσο πλένεις το πρόσωπο η τα μαλλιά τόσο λιπαρότητα θα βγάζεις.
Αν την αφήσεις μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει.
Μετά το καθημερινό μπάνιο και λούσιμο του μαλλιού το βράδυ λόγω του ότι το σαμπουάν πηγαίνει και στο πρόσωπο και το αφυδατώνει μόλις στεγνώσει το δέρμα βάζεις μια ελαφριά ενυδατικη μέτωπο κροτάφους και λιγότερο έως καθόλου μύτη.
Συμφωνώ ότι τα λιπαρά δέρματα δεν κάνουν εύκολα ρυτίδες. Τέτοια περίπτωση ειμαι αλλά αυτο το δέρμα θέλει πλύσιμο και σωστή όχι βαριά ενυδάτωση.
Μόνος σου τα μαύρα στίγματα δεν θα καταφέρεις να τα βγάλεις σε καμία περίπτωση ειδικά στα μάγουλα. Να ήταν στη μύτη κάτι γινόταν.
 

pagouras

Well-Known Member
Υπαρχει ενα πολυ θρυλικο αλλα δυστυχως οχι πλεον ενεργο μελος που καλουνταν TROPHEUS και διαβασα πολλα νηματα του μενοντας εντυπωσιασμενος.. ελεγε οτι οι μαυροι κυκλοι και στιγματα/φουσκωματα κτλ απο μινοξ, αντιμετωπιζονται και με την συχνη γυμναστικη/αεροβια/ιδρωμα… αυτο δε θελει χρηματα και το μελος αυτο στον ενα χρονο που ειμαι εδωμεσα, με εκανε να τον διαβασω πολυ κ τον εμπιστευομαι σε αυτα π εγραφε, ειδικα για τοτε, οποτε δοκιμασε το και αυτο αν μπορεις να βαλεις τη συχνη γυμναστικη (με ιδρωμα/αεροβιο) στη ζωη σου (εκτος προιοντων περιποιησης)
Η αερόβια οντως βοηθάει μέσω της εφίδρωσης, η οποία ενισχύει τον φυσικό καθαρισμό του δέρματος μέσω των πόρων που ενεργοποιούν την μικροκυκλοφορια αλλά δν αρκεί
 

Georgie

Well-Known Member
Τα κέντρα αισθητικής θέλουν όμως και λιγο προσοχή .
Σίγουρα μεσα σε όλα θα υπαρχουν και κάποια καλα που τα εχουν υπεύθυνοι και ειδικευμένοι επαγγελματίες . Θελει όπως όλα ψάξιμο .
Στην εποχη του Instagram όλοι θέλουν να φαίνονται καλύτεροι πιο φρεσκοι και πιο ομορφοι, ειδικά οι νεότεροι που ειναι και η πλειοψηφία σε αυτη τη πλατφόρμα .
Ζούμε στην εποχη που το skin care ειναι πιο εξειδικευμένο και ο ανταγωνισμός στις εταιρίες ειναι τεράστιος.
Επίσης η φροντίδα του προσώπου εχει γινει πιο affordable σε σχεση με το παρελθόν .
Θυμάμαι πριν απο πολλα χρονια χρησιμοποιούσα πανάκριβες κρεμες απο εταιρίες όπως η Clinique, Clarins, shiseido κλπ .
Αλλιώς υπήρχε η επιλογή της Nivea και κάποιων άλλων brand στα ράφια των supermarkets .
Οι περισσότερες ακριβες και φθηνές ηταν καθαρα snake oils με φτωχά συστατικά η με συστατικά που αποδείχτηκε οτι δεν έκαναν μοριακή διάσπαση για να απορροφηθούν. Ηταν βασισμένες περισσότερο στο marketing .
Όλα αυτα μεχρι που μπήκε στο παιγχνιδι πρωτη η Vichy και η παλαιά ROC με προϊόντα που δεν υπόσχονται θαύματα αλλα δε προκαλούσαν αλλεργίες και ηταν αξιόλογα και δερματολογικά ελεγμένα .
Οι νεες εταιρίες εχουν ακολουθήσει το παράδειγμα τους και εχει γεμίσει η αγορά με εξαιρετικα προϊόντα
Αυτη τη στιγμή υπαρχουν αμέτρητες επιλογές και με ενα σωστο search μπορεις να βρεις προϊόντα που ταιριάζουν στο τυπο του δερματος για να προχωρήσεις σε μια ρουτίνα συντήρησης και περιποίησης που βασίζεται σε ενεργά συστατικά που εχουν πιστοποιηθεί και ελεγχθεί για το όφελος τους.

Όπως σωστά αναφέρει ένας φίλος παραπάνω ο εχθρός του δερματος ειναι η Ζάχαρη. .
Τρόπος ζωής, περιβάλλον, stress, κακός ύπνος και κακή διατροφή θα συμπλήρωνα εγω .
Βέβαια το σημαντικότερο παράγοντα το παίζει και το DNA .

Όπλα που εχουμε πέρα απο τη καθημερινή περιποίηση .
Πολυ πολυ Νερό !
Καλή διατροφή
Καλός ύπνος .
Και πάντα αντηλιακό, και το χειμώνα 30spf τουλάχιστον, και αν το δέρμα είναι λιπαρό βάλτε dry touch .

Ps : Εσείς που ψάχνεστε με αυτα και είστε πάνω από 35-40, δοκιμάστε το υαλουρονικο serum που έβγαλε η Cerave !
Με ενα tip .
Απλώστε τη σε νωπό προσωπο, οχι fully dry.
Θα καταλάβετε ;)
 

oreo

Well-Known Member
Μα με βάλατε στο τριπάκι τώρα και είπα να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου, να αφήσω πίσω την αγνοια μου.
Κάποτε είχαμε ερωτική σχέση με ηλιοθεραπεία, τώρα κάνουμε εξετάσεις και έχουμε έλλειψη σε βιταμίνη D
wtf ?
 

pagouras

Well-Known Member
Μα με βάλατε στο τριπάκι τώρα και είπα να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου, να αφήσω πίσω την αγνοια μου.
Κάποτε είχαμε ερωτική σχέση με ηλιοθεραπεία, τώρα κάνουμε εξετάσεις και έχουμε έλλειψη σε βιταμίνη D
wtf ?
Τα αντηλιακά προστατεύουν από τις βλαβερές ακτίνες του ήλιου οι οποίες διαπερνούν και τα σύννεφα, αλλά ταυτόχρονα δν εμποδίζουν την παραγωγή βιταμίνης D, οπότε χρειάζεται αντηλιακό πρόσωπο και ιδανικά και στα χέρια το χειμώνα. Άλλωστε πλούσιο μμ μαλλί με σφριγηλή και λαμπερή επιδερμίδα θα είναι ο τέλειος συνδυασμος
 

Georgie

Well-Known Member
Το χειμώνα η ultraviolet A (UVA ) περνάει τα νέφη και στη κάνει ύπουλα τη ζημιά φίλε μου Oreo .
Βάλε το αντηλιακό σου να μη σταφιδιασεις σε 10 χρόνια .
Σε θέλουμε Oreo για πάντα !
 
Μπλουζα