ΦΙΝΑ ..ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΟΣΗ.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Καπου διαβασα παντως πως μπορεις να παιρνεις την εβδομαδιαία ποσότητα που θα ηταν να λάβεις συνολικά μαζεμένη σε μία λήψη και να είσαι κομπλέ για όλη τη βδομάδα. Εγω πχ που παιρνω συνολικά 7 mg μπορώ να τα πάρω την Κυριακη το βράδυ και να μην την ακουμπησω ξανα ως την επομενη Κυριακη που θα παρω αλλα 7. Εχει καποιος γνωμη πανω σε αυτο ; Αν αληθεύει θα ηταν φουλ πρακτικό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
ΟΙ πιο υψηλές δόσεις φιναστερίδης, μπορεί ναι μεν να μην χρειάζονται, αλλά ίσως είναι χρήσιμες ώστε να "κτίσουν" ακόμη πιο ποιοτική τρίχα που να μπορεί να αντέξει ακόμη περισσότερα χρόνια στο σφυροκόπημα της DHT.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κύριοι τα πράγματα είναι απλά. Δεν είναι όλες οι τρίχες το ίδιο ευαίσθητες στην DHT. Αν κάποιος θέλει να διατηρήσει το περισσότερο μαλλί πρέπει να ξεκινήσει με 1mg/day σε νέα ηλικία. Όταν είσαι 30-35 και έχεις χάσεις τα μαλλία που έχουν την μεγαλύτερη ευαισθησία σε DHT προφανώς και σου κάνουν και οι μικρότερες δόσεις σαν συντήρηση γιατί απλά το μαλλί που έχει απομείνει είναι αυτό που δεν είναι τόσο ευαίσθητο άρα και οι χαμηλότερες δόσεις το συντηρούν.
 

Andreas10

Active Member
Ρε παιδιά το θέμα είναι ότι αυξανομενης της δοσολογίας, δεν μειώνεται περεταίρω η DHT (στην πραγματικότητα μειώνεται αλλά με πολύ μικρό ρυθμό). Είναι σαν να τείνει ασυμπτωτικα σε ένα άνω όριο. Δηλαδή ένας που παίρνει πχ 3mg/week θα ρίξει την DHT Κατά 65% και ένας που παίρνει 7mg/week θα την ρίξει κατά 70%. Αυτό το 5% παίζει τόσο ρόλο στην εξέλιξη της ΑΑ; Αν ναι τότε πάω πάσο.
Επίσης, βασική προϋπόθεση είναι να ισχύουν τα διαγράμματα που παρουσιάζονται.
 

dlazaros

Well-Known Member
Επειδή φαίνεσαι λογικός άνθρωπος θα σου απευθύνω την παρακάτω θεωρία, όχι προσωπικά απλά σαν δέκτη.
Βρισκόμαστε σε ένα ιστότοπο που είναι DIY για τα μαλλιά, γεγονός. Το οποίο σημαίνει οτι ο καθένας μπορεί να δοκιμάσει και να λάβει αποτελέσματα ανάλογα με αυτά που εφαρμόζει, τα οποία μετά απο συμβουλές άλλων έχει πειστεί να δοκιμάσει, γεγονός.

Όπως φαντάζομαι κάτι έχει πάρει το μάτι σου σαν mod, έχω εκφράσει μια άποψη, δεν είναι ιατρική ούτε επιστημονική. Περισσότερο εμπειρική είναι και μόνο για αυτό μπορώ να είμαι απόλυτος για τίποτε άλλο. Όσοι ζητούν έρευνες ας αναλογιστούν εαν ξέρουν να διαβάσουν μια έρευνα και να την κατανοήσουν πόσο μάλλον να βγάλουν συμπεράσματα.

Έχω λοιπόν διαπιστώσει οτι δεν έχουμε 1 dht αλλά πολλές(1 έχουμε απλά επηρεάζει πολλά σημεία που επικοινωνούν), αυτή στο αίμα δεν μας ενδιαφέρει (εκτός και εαν έχεις προστάτη σαν εμένα) αλλά μας ενδιαφέρει αυτή στις τρίχες (απλοϊκά). Εδω έρχεται η θεωρία βασισμένη στην λογική με μισό- επιστημονικές αναλύσεις και πειραματισμούς (είπαμε σε τέτοι ιστότοπο είμαστε όχι στου Ευαγγελισμού).

Εάν η dht στις τρίχες είναι μαξ 100 που σημαίνει πλήρης τριχόπτωση τότε η μιν 0 σημαίνει το απόλυτα αντίθετο. Και τα 2 άκρα έχουν αρνητικά.
Με 5mg την ημέρα υπάρχει το 100% όπως ισχυρίζονται οι συμμετέχοντες με προστάτη αλλά με παρενέργειες καθώς η ποσότητα αυτή επεμβαίνει και στις άλλες dht δηλαδή στο αίμα με αποτέλεσμα ορμονικές διαταραχές (λιμπίντο κα). Με βάση αυτά αποφασίστηκε οτι 1mg είναι αρκετό την ημέρα για την πλειονότητα των περιπτώσεων παντού στον κόσμο. Πώς αποφασίστηκε αυτό? Με δοκιμή και έρευνα. Έγινε απο την εταιρία και σε άλλες δοσολογίες? Όχι. Γιατί?
Εδώ ένα λογικό και μυαλό που αναζητά αρχίζει και ψυλλιάζεται οτι κάτι δεν είναι λογικό. Γιατί όπως και στις υπόλοιπες ορμονικές διαταραχές όπως θυροειδή δεν είναι η δοσολογία προσαρμοσμένη στον ασθενή? Γιατί δεν υπάρχει ακόμα τρόπος μέτρησης των επιπέδων dht στις τρίχες. Οκ, και γιατί ξαναρωτάει ο λογικός δεν κάνουν έρευνα σε μικρότερες δόσεις να έχουν δεδομένα? Για το ίδιο λόγο που δεν υπάρχει πουθενά πάνω στα προϊόντα η ποσότητα καφεϊνης θα πεί ο συνωμοσιολόγος.

Αυτό που πιστεύω οτι δεν έχει μετρηθεί αρκετά είναι: σε πια φάση του miniaturization βρισκόταν ο ασθενής όταν άρχισε την φίνα? Όπως σωστά είπες εάν δεν είχες μεγάλη απώλεια η μικρότερη δόση να μπορούσε να αποφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Εάν κάποιος έχει καθυστερήσει χαρακτηριστικά τότε θέλει παραπάνω δόση απο αυτό που χρειάζεται καθώς ψάχνει και επιδιόρθωση.

Αυτό είναι και το νόημα νομίζω στο νήμα, εάν υπάρχουν άτομα με μικρότερη απώλεια που να μπορούν να έχουν τα επιθυμητά αποτελέσματα με μικρότερες δόσεις (και παρενέργειες) και με την δυνατότητα να αντέξουν τις τυχόν απώλειες εαν κάνουν λάθος Πειραματιζόμενοι.

Εγώ έχω δηλώσει οτι είμαι ένας απο αυτούς, οι υπόλοιποι κάνουν οτι καταλαίνουν επίσης. Τίμιο το βρίσκω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εκεί που πρέπει να επικεντρωθούμε δεν είναι μόνο στην DHT που κυκλοφορεί στο σώμα μας αλλά στους receptors δηλαδή στην ευαισθησία των τριχοθυλακιων στην DHT, εκεί παίζεται το παιχνίδι με τις δόσεις.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Καμιά φαρμακευτική αγωγή που να επικεντρώνεται στο να κατεβάζει την DHT δραστικά, αποκλειστικά στους υποδοχείς των ανδρογόνων θα βγεί επιτέλους; Πώς το βλέπετε;
 

dlazaros

Well-Known Member

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ronaldo

Well-Known Member
Η μείωση της DHT σε συνάρτηση με την ποσότητα της φιναστερίδης ανα mg δεν είναι γραμμική. Δεν σημαίνει οτι μισή δόση 0.5 mg θα σου δώσει μισή μείωση της DHT σε σχέση με το 1 mg αλλά θα σου μειώσει αρκετά ικανοποιητικά την DHT. Δηλαδή λίγο λιγότερο από ότι αν έπαιρνες 1 mg. Υπάρχει και η εξής έρευνα που το στηρίζει αυτό.

 

ManCyprus87

Well-Known Member
Η μείωση της DHT σε συνάρτηση με την ποσότητα της φιναστερίδης ανα mg δεν είναι γραμμική. Δεν σημαίνει οτι μισή δόση 0.5 mg θα σου δώσει μισή μείωση της DHT σε σχέση με το 1 mg αλλά θα σου μειώσει αρκετά ικανοποιητικά την DHT. Δηλαδή λίγο λιγότερο από ότι αν έπαιρνες 1 mg. Υπάρχει και η εξής έρευνα που το στηρίζει αυτό.

Άρα σε γενικές γραμμές φίλε @Ronaldo με τη μισή δοσολογία μπορεί κανείς να έχει παραπλήσια και εξίσου αποτελεσματική μείωση της DHT, ενώ την ίδια ώρα ίσως αποφύγει τυχόν παρενέργειες, αφού η συνολική συσσώρευση στο αίμα θα είναι αισθητά μειωμένη.
 

koumparos

Well-Known Member
@Gianney τα πρώτα χρόνια μαζί με μινοξ πήγα nw0...στην διετία η μινοξ κλαταρε και πήγα τάχιστα nw3...εδώ και 13 χρόνια περίπου είμαι ίδιο nw.
@Παρενεργειες με 1.2 ακόμα δεν έχω δει.Οταν ξεκίνησα φίνα είχα νερωμενο σπερμα και ομαλοποιήθηκε η πυκνότητα σε λίγους μήνες.
 

akhs08

Member
Καλησπέρα!! Παίρνω εδώ και έναν χρόνο προσκαρ κομμένο σε 1mg. Εξαρχής έπαιρνα κάθε μέρα από ένα χαπακι και έχω δει κάποια αποτέλεσματα. Η απορία μου είναι ότι μετά από κάποια ηλικία (είμαι 36) μπορείς να περιορίσεις τη δοσολογία (3 την εβδομάδα) ή το συνηθισμένο είναι ανά μέρα. Τα αποτελέσματα είναι αυτά που φαίνονται στον πρώτο χρόνο ή με τη συνεχή χρήση θα υπάρξει και βελτίωση εκτός από διατήρηση. Τέλος αν μαζι με τα προσκαρ και τη μινοξ αν θα βοηθούσαν κάποιες βιταμίνες για μαλλιά. Ευχαριστώ
 

Gianney

Well-Known Member
ΟΙ πιο υψηλές δόσεις φιναστερίδης, μπορεί ναι μεν να μην χρειάζονται, αλλά ίσως είναι χρήσιμες ώστε να "κτίσουν" ακόμη πιο ποιοτική τρίχα που να μπορεί να αντέξει ακόμη περισσότερα χρόνια στο σφυροκόπημα της DHT.
Εσύ φίλε αν θυμάμαι καλά ,πας για φίνα οραλ 3mg την εβδομάδα;
 

nine

Active Member
Ποιο ειναι το πλανο για μικροτερη δοση με τοπικη φιναστεριδη;
Γιατι παρατηρησα παρενεργιες (!!!) Με χρήση seraqua finasteride σαν κρέμα - υγρό.

Μπορώ να βάζω 3 φορές την εβδομάδα όπως προτείνουν κάποιοι oral 3 φορές την εβδομάδα;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ταπεινή μου άποψη αν θες να παίξεις με τοπική φίνα, παίξε με σύνθεση 0.25-0.3% φίνα + 5% μινόξ και 2 φορές την ημέρα με συνέπεια.
Τονίζω το 2 φορές την ημέρα, έχει μεγάλη διαφορά από την 1 φορά την ημέρα.
To 3 φορές την εβδομάδα τοπική φίνα δε θα σου κάνει τίποτα.
Αν δε θες αυτό το σχήμα πήγαινε χάπι φίνα 3mg/week.
 

jersey

Well-Known Member
Ποιο ειναι το πλανο για μικροτερη δοση με τοπικη φιναστεριδη;
Γιατι παρατηρησα παρενεργιες (!!!) Με χρήση seraqua finasteride σαν κρέμα - υγρό.

Μπορώ να βάζω 3 φορές την εβδομάδα όπως προτείνουν κάποιοι oral 3 φορές την εβδομάδα;
Τι παρενέργειες είδες φίλε;
 
Μπλουζα