ΦΙΝΑ ..ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΟΣΗ.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Ταπεινή μου άποψη αν θες να παίξεις με τοπική φίνα, παίξε με σύνθεση 0.25-0.3% φίνα + 5% μινόξ και 2 φορές την ημέρα με συνέπεια.
Τονίζω το 2 φορές την ημέρα, έχει μεγάλη διαφορά από την 1 φορά την ημέρα.
To 3 φορές την εβδομάδα τοπική φίνα δε θα σου κάνει τίποτα.
Αν δε θες αυτό το σχήμα πήγαινε χάπι φίνα 3mg/week.

Bάζω fina seraqua 0.1% - 1 φορά την ημέρα αφού έχει στεγνώσει πρώτα η minoxidil 5% 1ml την ημέρα.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Bάζω fina seraqua 0.1% - 1 φορά την ημέρα αφού έχει στεγνώσει πρώτα η minoxidil 5% 1ml την ημέρα.
Πόσο καιρό το βάζεις αυτό;
Εάν δε θές να πας στο χάπι, δοκίμασε το σχήμα που σου είπα, νομίζω θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο.
Αλλά ξεκαθάρισε πρώτα αυτό με τις τυχόν παρενέργειες όπως και να έχει.
 

nine

Active Member
Πόσο καιρό το βάζεις αυτό;
Εάν δε θές να πας στο χάπι, δοκίμασε το σχήμα που σου είπα, νομίζω θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο.
Αλλά ξεκαθάρισε πρώτα αυτό με τις τυχόν παρενέργειες όπως και να έχει.

20-25 μέρες την τοπικη φινα.
Minoxidil βάζω απο το 2017 καθε μερα χωρις μερα διακοπης οπου τοτε τους πρωτους 3 μηνες- 6μηνες χρησης χωρις υπερβολή, ειχα εξαιρετικο regrowth σε σημειο να με ρωτανε αν εχω κανει μεταμοσχευση μου ειχε κλεισει και τα temples με full πυκνοτητα.

Μετα απο 2 -3 χρονια χρησης τα αποτελεσματα χαθηκαν σταδιακα και εφτασα σε λιγο χειροτερο σημειο απο οτι ημουν. Σε συνεχεια αυτου αφου πλεον εχω εμφανη κενα εβαλα και την τοπικη φινα στη θεραπεια.
 

jersey

Well-Known Member
Πολύ Ζωντανά όνειρα - εφιάλτες στον υπνο απο τις πρωτες μερες που ξεκινησα. Δεν ήξερα καν ότι υπήρχε αυτό το side effect μέχρι που το διάβασα στο google που έχει αναφερθεί σε oral χρήση.
Εντάξει έλεγα μην έχεις κάποια σοβαρή παρενέργεια. Δεν νομίζω οτι το να βλέπεις όνειρα θα πρέπει να σε ανησυχεί. Ίσα ίσα το να κάνεις βαθύ ύπνο και να βλέπεις όνειρα καλό ειναι για τον οργανισμό, κάθώς απελευθερώνεται οι ορμόνες κατά την διάρκεια του βαθύ ύπνου.
 

Gianney

Well-Known Member
Ταπεινή μου άποψη αν θες να παίξεις με τοπική φίνα, παίξε με σύνθεση 0.25-0.3% φίνα + 5% μινόξ και 2 φορές την ημέρα με συνέπεια.
Τονίζω το 2 φορές την ημέρα, έχει μεγάλη διαφορά από την 1 φορά την ημέρα.
To 3 φορές την εβδομάδα τοπική φίνα δε θα σου κάνει τίποτα.
Αν δε θες αυτό το σχήμα πήγαινε χάπι φίνα 3mg/week.
Η τοπική φίνα δεν είναι σαν την μινοξιδιλη που λένε με μια φορά χρήση την μέρα είσαι τζετ;;Ο @FreeThinker μου το ανέφερε σε ένα ποστ
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Η τοπική φίνα δεν είναι σαν την μινοξιδιλη που λένε με μια φορά χρήση την μέρα είσαι τζετ;;Ο @FreeThinker μου το ανέφερε σε ένα ποστ
Υπάρχουν έστω ανεπίσημες έρευνες που δείχνουν μεγάλη διαφορά στην καθημερινή 2πλη χρήση της τοπικής φίνας σε σχέση με τη 1 φορά.
 

Gianney

Well-Known Member
Υπάρχουν έστω ανεπίσημες έρευνες που δείχνουν μεγάλη διαφορά στην καθημερινή 2πλη χρήση της τοπικής φίνας σε σχέση με τη 1 φορά.
Σαν γνωστης και εσύ ,όταν και αν ξεκινήσεις φινα σε χάπι,θα παίξεις μπάλα με propecia proscar η κάψουλες;
 

Andreas10

Active Member
Η τοπική φίνα δεν είναι σαν την μινοξιδιλη που λένε με μια φορά χρήση την μέρα είσαι τζετ;;Ο @FreeThinker μου το ανέφερε σε ένα ποστ
Το σχήμα που προτείνεται πάντως είναι 1 φινα 1 μινοξ. Δεν είχα ακούσει για 2 φορές φινα. Τεσπα μπορεί να έχει καλύτερα αποτελέσματα.
@MaleCyprus ήθελα να σε ρωτήσω όταν ξεκίνησες τοπική φινα παρουσιασες shedding για κάποιο διάστημα; κλείνω σχεδόν 2 μήνες και τις τελευταίες 2 εβδομάδες είχα εντονότερη τριχόπτωση απ το συνηθισμένο. Μπορεί να είναι και εποχική βέβαια δεν ξερω
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Το σχήμα που προτείνεται πάντως είναι 1 φινα 1 μινοξ. Δεν είχα ακούσει για 2 φορές φινα. Τεσπα μπορεί να έχει καλύτερα αποτελέσματα.
@MaleCyprus ήθελα να σε ρωτήσω όταν ξεκίνησες τοπική φινα παρουσιασες shedding για κάποιο διάστημα; κλείνω σχεδόν 2 μήνες και τις τελευταίες 2 εβδομάδες είχα εντονότερη τριχόπτωση απ το συνηθισμένο. Μπορεί να είναι και εποχική βέβαια δεν ξερω
Παρατήρησα shedding στους 2.5 μήνες, και ξανά στους 6-7 μήνες.
Είναι καλό ότι έχεις shedding κάπου εκεί στους 2-3 μήνες. Συνέχισε μην το σταματήσεις.
 

Andreas10

Active Member
Παρατήρησα shedding στους 2.5 μήνες, και ξανά στους 6-7 μήνες.
Είναι καλό ότι έχεις shedding κάπου εκεί στους 2-3 μήνες. Συνέχισε μην το σταματήσεις.
Ναι ναι προφανώς και δεν το σταματάω. Αμφιταλαντευομαι αν θα πρέπει να κουμπωσω και χαπι αλλά λέω να περιμένω να φτάσω στους 8 μήνες τοπικής χρήσης και αν δεν δω αποτέλεσμα να το σταματήσω και να ξεκινήσω oral φίνα σε low dose.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ναι ναι προφανώς και δεν το σταματάω. Αμφιταλαντευομαι αν θα πρέπει να κουμπωσω και χαπι αλλά λέω να περιμένω να φτάσω στους 8 μήνες τοπικής χρήσης και αν δεν δω αποτέλεσμα να το σταματήσω και να ξεκινήσω oral φίνα σε low dose.
Παντως αν θυμαμαι καλα το μαλλι σου ειναι σε αρκετα καλη κατασταση Αντρεα.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ναι ναι προφανώς και δεν το σταματάω. Αμφιταλαντευομαι αν θα πρέπει να κουμπωσω και χαπι αλλά λέω να περιμένω να φτάσω στους 8 μήνες τοπικής χρήσης και αν δεν δω αποτέλεσμα να το σταματήσω και να ξεκινήσω oral φίνα σε low dose.
Περίμενε 10-12 μήνες, κάνε τότε επαναξιολόγηση, και δράσε ανάλογα.
 

Andreas10

Active Member
Παντως αν θυμαμαι καλα το μαλλι σου ειναι σε αρκετα καλη κατασταση Αντρεα.
Ναι και στην ίδια κατάσταση εχει παραμείνει, τουλάχιστον οπτικά. Απλά όσο συνεχίζεται η τριχοπτωση σε τρώει μέσα σου. Γι' αυτο και προσπαθώ να την αναστειλω όσο μπορώ.
 

nine

Active Member
Ναι ναι προφανώς και δεν το σταματάω. Αμφιταλαντευομαι αν θα πρέπει να κουμπωσω και χαπι αλλά λέω να περιμένω να φτάσω στους 8 μήνες τοπικής χρήσης και αν δεν δω αποτέλεσμα να το σταματήσω και να ξεκινήσω oral φίνα σε low dose.

Φινα τοπικη χρηση βαζεις 1 φορα την ημέρα; Τι περιεκτικότητα;
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ναι και στην ίδια κατάσταση εχει παραμείνει, τουλάχιστον οπτικά. Απλά όσο συνεχίζεται η τριχοπτωση σε τρώει μέσα σου. Γι' αυτο και προσπαθώ να την αναστειλω όσο μπορώ.
Ολοσωστος αδερφε. Καλα εκανες και ξεκινησες με τοπικη επισης. Το χειρίζεσαι αψογα ως τωρα.
 

Andreas10

Active Member
Φινα τοπικη χρηση βαζεις 1 φορα την ημέρα; Τι περιεκτικότητα;
Ναι 1 φορά, αν και ψαχτηκα λίγο τώρα και είδα ότι τελικά παίζει και το 2 φορές την ημέρα.
0.1% περιεκτικότητα είναι. Το MFT της fagron παιρνω.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ναι 1 φορά, αν και ψαχτηκα λίγο τώρα και είδα ότι τελικά παίζει και το 2 φορές την ημέρα.
0.1% περιεκτικότητα είναι. Το MFT της fagron παιρνω.
Σίγουρα παίζει το 2 φορές την ημέρα και είναι πολύ πιο δραστικό από το 1 φορά.
 

Kostas97

Well-Known Member
Και το τοπικη χαπι παιζει . Ποσο μαλλον το δυο φορες τη μερα τοπικη :D
Απλα απο το να βαζεις δυο φορες τη μερα , αφου το τοπικο στην ουσια εχει στοχο να μειωνει την πιθανοτητα παρενεργειας, πας στο χαπι.
 
Μπλουζα