ΦΙΝΑ ..ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΟΣΗ.

vag25

Well-Known Member
Πολύ πιθανό να σε έχω ρωτήσει ξανά αλλά χρησιμοποιείς κάτι για την ωρά ή όχι ; Θυμάμαι αμφιταλαντευόσουν για το αν θα ξεκινήσεις με το propecia.
Ναι με έχεις ρωτήσει, δεν έχω ξεκινήσει. Θα σου στείλω σε pm (αν θυμηθώ) το γιατί. Για είναι κάπως προσωπικό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
σχετικα με την αποτελεσματικοτητα του χαπιου σε μικροτερες δοσεις ,1 ειναι η αληθεια.Απλα δουλευει...
καλυτερο παραδειγμα απο εμενα δεν υπαρχει...
και εξηγουμε

εχω αδερφο ,διδυμο,μονοζυγωτικο,πανομοιοτυποι σε ολα .
εγω απο τα 27 και επειτα ξεκινησα φινα,κυριολεκτικα σε οτι να ναι δοσεις.
Απο το προτεινομενο 1 mg την ημερα,μεχρι 2-3 mg την εβδομαδα ,σε 1 χαπι μια φορα την εβδομαδα οποτε το θυμομουν,μεχρι και1 χρονο+ διακοπη εκανα σε καποια φαση για λογους κοστους.χωρις καποια αλλη θεραπεια .

Το αποτελεσμα,τα μαλλια μου ειναι ολοιδια με τα 27 μου,ακομα και σε αυτες τις οτι να ναι δοσεις που επαιρνα.

Ο πανομοιοτυπος αδερφος μου παλι δεν εκανε και δεν κανει τιποτα για τα μαλλια του.Οι διαφορες στα μαλλια μας μετα απο 5 χροννια ειναι πραγματικα τεραστιες.

Οποιος φοβαται να ξεκινησει φινα,να ξερει το εξης,και η μικροτερες δοσεις δουλευουν .Η φινα συντηρηση θα σου κανει,οχι επανεκφυση.
Η αποψη μου ειναι ,ψαχτειτε για την ελαχιστη δυνατη δοσολογια που θα σε κραταει σε ενα καλο επιπεδο.Αν δεις χειροτερευση σκεψου την αυξηση δοσολογιας η να βαλεις και την μινοξ στο παιχνιδι.

Μακαρι να ειχα ξεκινησει απο τα 23 που πρωτοαραιωνα,τωρα θα ειχα ολα τα μαλλια μου.Αλλα τοτε ομως ημουν χεστης.

ΥΓ.δε σπαω κανενα χαπι στη μεση,απλως παιρνω 1 χαπακι propecia ανα 2-3-4 μερες,οποτε μου ερθει

YΓ.2 . σε καμμια δοσολογια δεν ειχα παρενεργειες,αλλα κανω και πολλη καλη ποιοτητα ζωης ,αθλουμαι,τρωω σωστα και γενικοτερα ειμαι πολυ ψειρα στο θεμα σωματικη υγεια
Ενδιαφέρουσα ενημέρωση φίλε.
Γενικά πιστεύω ότι έαν κάποιος γύρω στα 30 είναι μεχρί αρχικά/ήπια στάδια Norwood 3 με φίνα 3mg/week ίσως μπορεί να κρατηθεί αρκετά.
Τι πιστεύετε;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Λοιπόν σχετικά με το θέμα της αποτελεσματικότητας μικρότερης δόσης έκανα τις εξής σκέψεις.
Πως μετράς την αποτελεσματικότητα μικρότερης δόσης όταν ακόμα και το σταμάτημα της ουσίας εντελώς δείχνει τα αποτελέσματα μετά απο 1 χρόνο? Απο την εμπειρία μου όταν σταμάτησα την φίνα, για 1 χρόνο και παραπάνω δεν είδα καμία διαφορά στα μαλλιά, μετά ήταν αρκετά εμφανής η διαφορά αλλά σταδιακά. Όσοι έχουν ΑΓΑ καταλαβαίνουν την αποτελεσματικότητα με την έκταση της τριχώπτωσης και την εμφάνιση του τριχωτού που όμως όπως ανέφερα μπορεί να πάρει και 1 χρόνο, πόσο μάλλον σε μικροδόσεις.
Βλέποντας μελέτες σχετικά με την επίδραση της δόσης 1mg στον προστάτη παρατήρησα οτι η επίδραση στον προστάτη παραμένει η ίδια καθώς και τα επίπεδα του PSA σαν να παίρνεις 5mg. Σκέφτηκα λοιπόν οτι εάν υπάρχει κάποιος ο οποίος να μπορεί να δεί την αποτελεσματικότητα μικρότερης δόσης τότε αυτός είμαι μάλλον εγώ. (Με μεγάλη DHT που έχει προκαλέσει υπερπλασία και κάποια αραίωση στα μαλλιά).
Όπως είχα προηγουμένως πεί άρχισα να παίρνω πάλι φίνα γιατί βλέπω δυσκολία στον προστάτη και σκέφτηκα να το συνδυάσω με το ωραίο αποτέλεσμα που είχα στα μαλλιά αλλά με μικρότερη δόση. Οπότε άρχισα 1,25mg 2x την εβδομάδα. Πώς μετράς την αποτελεσματικότητα? Με το πόσες φορές πάς στην τουαλέτα και πόσο αρκετά αδειάζει η ουροδόχος και εάν κοιμάσαι καλά (απλοϊκό αλλά λογικό και η διαφορά είναι η μέρα με την νύχτα).
2 εβδομάδες και υπάρχει βελτίωση αλλά όχι αρκετή (το καταλαβαίνεις καθώς μετά την τουαλέτα συνεχίζει να στάζει και είναι σπαστικό...) οπότε απο αυτήν την εβδομάδα θα πάω σε 1,25 x3 φορές την εβδομάδα. Αυτό που αναμένω είναι να υπάρξει αρκετή βελτίωση που να είναι όσο πιο κοντά στα 5 ή και στα 2,5mg και μετά τα μαλλιά είναι βέβαιο οτι θα είναι υπεραρκετά απο φίνα. Με λίγα λόγια 2,5mg την εβδομάδα μπορεί να είναι αρκετά για τα τριχοθυλάκια αλλά δεν είναι ΚΑΙ για τον προστάτη οπότε παω στα 3,75mg την εβδομάδα. Αυτά τα λίγα, θα ενημερώνω στο θέμα όποτε έχω χρόνο.
Ευχαριστούμε φίλε @dlazaros για τη συνεχή ενημέρωση που κάνεις, που είναι άκρως ενδιαφέρουσα.
Συμφωνώ με τους υπόλοιπους, στο να κάνεις ένα ξεχωριστό νήμα και να το ενημερώνεις περιοδικά.
 

naruto

Well-Known Member
Παρα πολύ χρησιμo ποσταρισμα naruto! Σε ευχαριστούμε.

Θυμάμαι εσενα πάντως σου είχε δωσει καλή επανεκφυση. Ησουν από τα πολύ καλά με σκέτη φινα.

Σωστά θυμάσαι ,τον πρώτο χρόνο που χρησιμοποιούσα καθημερινά και φίνα και μινοξ και κετο σαμπουάν ,είχα επανεκφυση.
Από σχεδόν Ν3 πήγα σε σχεδόν Ν2.
Όταν είδα όμως ότι η θεραπεία δεν μπορεί να με επαναφέρει πλήρως ,ξενέρωσα λίγο κ έκοψα μινοξ και κετο σαμπουάν Καθως κ τη συνέπεια που είχα με τη φίνα .

Έχω 4 χρόνια χωρίς μινοξ,κετο και όπως είπα να παίρνω φίνα οπότε το θυμάμαι .μέχρι κ 1 χρόνο + διακοπή είχα κάνει.

Το αποτέλεσμα είναι ότι είμαι 1 κλικ χειρότερα σε σχέση με τοτε που είχα την μέγιστη επανεκφυση .στο μάτι φαίνομαι το ίδιο .

Κ πάλι είναι πολύ καλύτερα από το baseline στα 27 μου .
 

dlazaros

Well-Known Member
σχετικα με την αποτελεσματικοτητα του χαπιου σε μικροτερες δοσεις ,1 ειναι η αληθεια.Απλα δουλευει...
καλυτερο παραδειγμα απο εμενα δεν υπαρχει...
και εξηγουμε

εχω αδερφο ,διδυμο,μονοζυγωτικο,πανομοιοτυποι σε ολα .
εγω απο τα 27 και επειτα ξεκινησα φινα,κυριολεκτικα σε οτι να ναι δοσεις.
Απο το προτεινομενο 1 mg την ημερα,μεχρι 2-3 mg την εβδομαδα ,σε 1 χαπι μια φορα την εβδομαδα οποτε το θυμομουν,μεχρι και1 χρονο+ διακοπη εκανα σε καποια φαση για λογους κοστους.χωρις καποια αλλη θεραπεια .

Το αποτελεσμα,τα μαλλια μου ειναι ολοιδια με τα 27 μου,ακομα και σε αυτες τις οτι να ναι δοσεις που επαιρνα.

Ο πανομοιοτυπος αδερφος μου παλι δεν εκανε και δεν κανει τιποτα για τα μαλλια του.Οι διαφορες στα μαλλια μας μετα απο 5 χροννια ειναι πραγματικα τεραστιες.

Οποιος φοβαται να ξεκινησει φινα,να ξερει το εξης,και η μικροτερες δοσεις δουλευουν .Η φινα συντηρηση θα σου κανει,οχι επανεκφυση.
Η αποψη μου ειναι ,ψαχτειτε για την ελαχιστη δυνατη δοσολογια που θα σε κραταει σε ενα καλο επιπεδο.Αν δεις χειροτερευση σκεψου την αυξηση δοσολογιας η να βαλεις και την μινοξ στο παιχνιδι.

Μακαρι να ειχα ξεκινησει απο τα 23 που πρωτοαραιωνα,τωρα θα ειχα ολα τα μαλλια μου.Αλλα τοτε ομως ημουν χεστης.

ΥΓ.δε σπαω κανενα χαπι στη μεση,απλως παιρνω 1 χαπακι propecia ανα 2-3-4 μερες,οποτε μου ερθει

YΓ.2 . σε καμμια δοσολογια δεν ειχα παρενεργειες,αλλα κανω και πολλη καλη ποιοτητα ζωης ,αθλουμαι,τρωω σωστα και γενικοτερα ειμαι πολυ ψειρα στο θεμα σωματικη υγεια
Χρήσιμο πόστ, επιβεβαιώνει ως ένα σημείο τις υποθέσεις μου σχετικά με την συσσώρευση φίνας στο τριχοθυλάκιο και αυτό που λένε οι Αυστραλοί οτι μένει εκεί μέχρι 28 μέρες οπότε το κάθε μέρα είναι ψιλό "απάτη" κέρδους εκ μέρους την εταιρείας με "ψιλοεπιστημονική" βάση. Όσο παίρνεις φίνα και ας είναι και όποτε νάναι, άμα "κορεστεί" ο θύλακας προστατεύεται.
 

dlazaros

Well-Known Member
Ενδιαφέρουσα ενημέρωση φίλε.
Γενικά πιστεύω ότι έαν κάποιος γύρω στα 30 είναι μεχρί αρχικά/ήπια στάδια Norwood 3 με φίνα 3mg/week ίσως μπορεί να κρατηθεί αρκετά.
Τι πιστεύετε;
Απο τις αναγνώσεις μου αυτό που έχω κρατήσει είναι το εξής: η φίνα δουλεύει όταν η διάμετρος της τρίχας ή η συρίκνωση της δεν έχει υπερβεί το 50%. Αν το περάσει δεν κάνει δουλειά, για αυτό λένε όλοι οι γιατροί το νωρίτερο το καλύτερο. Εάν χάσεις τριχοθυλάκια μόνο η μινόξ μπορεί να σώσει πιθανά την τρίχα και να την επαναφέρει και η φίνα να την διατηρήσει.

Ευχαριστούμε φίλε @dlazaros για τη συνεχή ενημέρωση που κάνεις, που είναι άκρως ενδιαφέρουσα.
Συμφωνώ με τους υπόλοιπους, στο να κάνεις ένα ξεχωριστό νήμα και να το ενημερώνεις περιοδικά.
Έφτιαξα. https://www.hairlossgr.com/forum/th...-με-μικροδόση-Φιναστερίδης.13604/#post-272940
 

koumparos

Well-Known Member
Ωραία όλα αυτά που λέτε για μικρότερες δόσεις.Σιγουρα δίνουν ελπίδα και σε άτομα που δεν είναι ανεχτικοι στην φίνα.Αλλα...μια περιοχή που είναι αραιωμένη πρέπει να χάσει το 50% λένε για να φανεί αραίωση.Επισης ότι χαθεί ενώ το προστατεύει η φίνα δύσκολα επανέρχεται στο 100%.Και λέω εγώ τώρα...αξίζει να ρίξω την δόση για να γλιτώσω κάποια ευρώ το μήνα με κίνδυνο στο 6 μηνο να έχω ορατές απώλειες η και αόρατες που θα γίνουν σίγουρα ορατές στο μέλον και να τρέχω και να μην φτάνω?Για μένα όχι παίδες..
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ωραία όλα αυτά που λέτε για μικρότερες δόσεις.Σιγουρα δίνουν ελπίδα και σε άτομα που δεν είναι ανεχτικοι στην φίνα.Αλλα...μια περιοχή που είναι αραιωμένη πρέπει να χάσει το 50% λένε για να φανεί αραίωση.Επισης ότι χαθεί ενώ το προστατεύει η φίνα δύσκολα επανέρχεται στο 100%.Και λέω εγώ τώρα...αξίζει να ρίξω την δόση για να γλιτώσω κάποια ευρώ το μήνα με κίνδυνο στο 6 μηνο να έχω ορατές απώλειες η και αόρατες που θα γίνουν σίγουρα ορατές στο μέλον και να τρέχω και να μην φτάνω?Για μένα όχι παίδες..
Δε νομίζω πως αυτοί που παίρνουν μικρότερη δόση το κάνουν τόσο για το κόστος όσο για να μη ''μπουκωσουν'' τον οργανισμό με την ουσία και αυξηθούν οι πιθανότητες για side effects.
 

koumparos

Well-Known Member
Εγώ θα συμβούλευα τα νέα μέλη να ακολουθήσουν την γνωστή εδώ και χρόνια πετυχημενη συνταγή που προτείνει η εταιρία 1 mg εάν θέλουν μακροπρόθεσμα να έχουν τα μέγιστα οφέλη από την φίνα.Μειωμενες δόσεις μόνο στην αρχή που μπαίνουν στο φάρμακο η όταν για διάφορους λόγους θέλουν να βγουν από το φάρμακο.Μακαρι να αποδειχτεί κλινικά στο μέλον ότι η μειωμένη δόση έχει μακροπρόθεσμα ουσιαστικά οφέλη αλλά τόσες δεκαετίες θα το ξέραμε.
 

witcher

Well-Known Member
Δε νομίζω πως αυτοί που παίρνουν μικρότερη δόση το κάνουν τόσο για το κόστος όσο για να μη ''μπουκωσουν'' τον οργανισμό με την ουσία και αυξηθούν οι πιθανότητες για side effects.
Ακριβώς αυτό. Δεν ειναι το θέμα το κόστος, αφού μπορείς πλεον να παρεις φτιαχτές κάψουλες από φαρμακείο είτε να κόψεις το proscar που σου βγαίνει πολύ οικονομικό.
Πολλοί γιατροί πλέον προτείνουν μικρότερες δόσεις φιναστερίδης ώστε να υπάρχει αποτέλεσμα στην σταθεροποίηση χωρίς τα ανεπιθύμητα side effects λόγω συσσώρευσης της ουσίας στον οργανισμό επειδή παίρνεις περισσότερο από όσο χρειάζεσαι. Και σίγουρα δεν προτείνουν τυχαία μικρότερες δόσεις οι γιατροί αυτοί αλλά έχουν συμπεράνει ότι δουλεύουν εξίσου καλά από την χρόνια εμπειρία με τους ασθενείς τους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Andreas10

Active Member
Εγώ θα συμβούλευα τα νέα μέλη να ακολουθήσουν την γνωστή εδώ και χρόνια πετυχημενη συνταγή που προτείνει η εταιρία 1 mg εάν θέλουν μακροπρόθεσμα να έχουν τα μέγιστα οφέλη από την φίνα.Μειωμενες δόσεις μόνο στην αρχή που μπαίνουν στο φάρμακο η όταν για διάφορους λόγους θέλουν να βγουν από το φάρμακο.Μακαρι να αποδειχτεί κλινικά στο μέλον ότι η μειωμένη δόση έχει μακροπρόθεσμα ουσιαστικά οφέλη αλλά τόσες δεκαετίες θα το ξέραμε.
Αν τσεκάρεις τη φωτο είτε πάρεις 1mg την ημέρα είτε 0,4 περίπου που αντιστοιχεί κατά προσέγγιση στα 3mg/week η πτώση της dht ειναι παρόμοια (κόκκινη γραμμή). Επομένως η μικρότερη ποσότητα δουλεύει στάνταρ και σε πάρα πολύ καλό βαθμό, απλά λίγο λιγότερο απ' το 1mg/day. Συνεπώς, και τα 3mg/week σε κρατάνε πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα με το 1mg/day.
 

Συνημμένα

  • image.png.2a37e8eb0b62dafb0b6d73e0e5a3870a.png
    image.png.2a37e8eb0b62dafb0b6d73e0e5a3870a.png
    540.9 KB · Προβολές: 20
Τελευταία επεξεργασία:

koumparos

Well-Known Member
Ποιος την έκανε την έρευνα αυτή?Ανέβασε στοιχεία.Κανενας σοβαρός δερματολόγος στον κόσμο δεν προτείνει μικρότερες δόσεις από το 1 mg για πλήρη προστασία μακροπρόθεσμα από την dht.Σχεδον οι περισσότεροι μετά από την δεκαετία ανεβάζουμε σταδιακά δόση διότι το 1mg δεν μας προστατεύει 100%...
 

Andreas10

Active Member
Ποιος την έκανε την έρευνα αυτή?Ανέβασε στοιχεία.Κανενας σοβαρός δερματολόγος στον κόσμο δεν προτείνει μικρότερες δόσεις από το 1 mg για πλήρη προστασία μακροπρόθεσμα από την dht.Σχεδον οι περισσότεροι μετά από την δεκαετία ανεβάζουμε σταδιακά δόση διότι το 1mg δεν μας προστατεύει 100%...
Αυτό βρήκα που επιβεβαιώνει αυτό που σου λέω. Μάλιστα και με 0,2mg/day το αποτέλεσμα είναι παρόμοιο. Την φωτο την πήρα απ τον @dlazaros . Δεν έχω βρει την έρευνα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Οποιος θελει αποτελεσμα σιγουρο παει στο 1mg τη μερα.
Βεβαια καποιος σου λεει πας και στη Duta.
Εχει να κανει με το το ειναι διατεθειμενος ο καθενας να κανει.

Παρολα αυτα και τα λιγοτερα mg εχουν καλα αποτελεσματα ποσο μαλλον οταν η ΑΑ ειναι και λιγοτερο επιθετικη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Προσωπικα θεωρω λαθος να τα κανουμε ιδια γιατι ενω οι Αυστυραλοι ισχυριζονται αυτο, βλεπεις ο Λορενζο τα προτεινει και τα δυο που σημαινει δε δουλεψε σε ολους το 3-4mg ανα εβδομαδα. Αλλα σιγουρα σε καποιους κανει δουλεια και σιγουρα την εταιρεια τη συμφερει ολοι να ναι στο 1mg/ημερα.

**Καποιοι στο διαδικτυο ισχυριζονται οτι το τοπικο ειναι ιδιο με το χαπι(ναι γιατροι).
 

Andreas10

Active Member
Οποιος θελει αποτελεσμα σιγουρο παει στο 1mg τη μερα.
Βεβαια καποιος σου λεει πας και στη Duta.
Εχει να κανει με το το ειναι διατεθημενος ο καθενας να κανει.

Παρολα αυτα και τα λιγοτερα mg εχουν καλα αποτελεσματα ποσο μαλλον οταν η ΑΑ ειναι και λιγοτερο επιθετικη.
Νομίζω ότι κάποιον τον οποίον τον παίρνει να πειραματιστεί λίγο καλό είναι να ξεκινήσει με μικρότερες δόσεις και να δει πως πάει. Εγώ για παράδειγμα θα ξεκινήσω με 1/3 proscar τη βδομάδα να δω πως θα πάει και αν δεν, θα ανεβάσω τη δοση
 

Gianney

Well-Known Member
Καλή επιτυχία παίδες με τις μικρότερες δόσεις...εγώ στα 10++ ανέβασα 1.2 και είμαι σταθερός nw3 με κληρονομικότητα nw3-nw7
Η φίνα σε κρατάει σταθερό στην ίδια κλίμακα;η αρχικά σε κατέβασε κλίμακα λόγω επανεκφυσης;
 

vag25

Well-Known Member
Καλή επιτυχία παίδες με τις μικρότερες δόσεις...εγώ στα 10++ ανέβασα 1.2 και είμαι σταθερός nw3 με κληρονομικότητα nw3-nw7
Ειναι στον καθενα πως δουλευει μαλλον, ποσο επιθετικη ειναι η τριχοπτωση ισως. Θα μπορουσε να σου δουλευε και το 0.2 και να εβλεπες πιο νωρις οτι χρειαζεσαι λιγο περισσοτερο. Απλα δεν ειναι κακο καποιος να ξεκινησει χαμηλα, απο το να μην ξεκινησει καθολου αν φοβαται. Γιατι το 64% με το 69% μειωση δεν εχει τοση διαφορα.

Αυτος πχ ειναι με 0.75mg την εβδομαδα. Αν λεει αληθεια τοτε δουλευει και με εξαιρετικα μικροτερες ποσοτητες σε καποιους. Μιλαμε για 10 φορες κατω απο την προτεινομενη/κανονικη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα