Υδροκορτιζόνη

weznem

Well-Known Member
παιδια συγχωρεστε με αλλα δεν μπορω να διαβασω ολο το ποστ 10 σελιδες(θα διαβαζω παλι μεχρι τις 5 το πρωι) στην αρχη μονο..που καταληγουμε το μπαμ που κανει στην επανεκφυση διατηρειτε?για τριχες η χνουδι μιλαμε?τελικα με την λεπτυνση τι γινεται?ειναι αναστρεψιμη δεν ειναι και αν ναι ποτε?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Οι κροταφοι μου δεν λενε να ξυπνήσουν με τιποτα κοντευω 20 μερες με airol butavate Kirkland
Νομίζω με αποχαιρεταει η μινοξιδιλη:hithead::hithead::hithead:
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
Οι κροταφοι μου δεν λενε να ξυπνήσουν με τιποτα κοντευω 20 μερες με airol butavate Kirkland
Νομίζω με αποχαιρεταει η μινοξιδιλη:hithead::hithead::hithead:

Πόσο καιρό τα είχες διακόψει για vpa?
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
οχι ρε φιλε.... και από την αρχή έπρεπε να το μυριστείς .. υπάρχει περίπτωση μετά από κορτιζόνη - τρετινοινη - μινοξιδιλη το Nuclear Combo να δώσει μαλλί το vpa? Πιστεύω θα επανέλθεις αλλά πιο αργά από άλλες φορές..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Chs είπε:
οχι ρε φιλε.... και από την αρχή έπρεπε να το μυριστείς .. υπάρχει περίπτωση μετά από κορτιζόνη - τρετινοινη - μινοξιδιλη το Nuclear Combo να δώσει μαλλί το vpa? Πιστεύω θα επανέλθεις αλλά πιο αργά από άλλες φορές..

απο την δεκατη μερα το μυριστικα αλλα συνεχισα μηπως και μια στο εκατομμυριο κανω λαθος αλλα δεν ειναι ετσι.
οταν μια θεραπεια δινει αποτελεσματα σε 4 η 5 μερες και εχεις ξεπερασει το χρονικο περιθωριο δεν εχεις να περιμενεις τιποτα παρα μονο αραιωση.
και εγω ελπιζω σε πολυ αργη επαναφορα και συνεχιζω
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
Chs είπε:
οχι ρε φιλε.... και από την αρχή έπρεπε να το μυριστείς .. υπάρχει περίπτωση μετά από κορτιζόνη - τρετινοινη - μινοξιδιλη το Nuclear Combo να δώσει μαλλί το vpa? Πιστεύω θα επανέλθεις αλλά πιο αργά από άλλες φορές..

απο την δεκατη μερα το μυριστικα αλλα συνεχισα μηπως και μια στο εκατομμυριο κανω λαθος αλλα δεν ειναι ετσι.
οταν μια θεραπεια δινει αποτελεσματα σε 4 η 5 μερες και εχεις ξεπερασει το χρονικο περιθωριο δεν εχεις να περιμενεις τιποτα παρα μονο αραιωση.
και εγω ελπιζω σε πολυ αργη επαναφορα και συνεχιζω

Θέλεις να κάνουμε μια δοκιμή Equol? Εγώ ψήνομαι και ας ακολουθώ άλλο σχήμα.. τι λες? Χωρις να αλλάξεις κάτι από αυτό που ακολουθεις
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Chs είπε:
Θέλεις να κάνουμε μια δοκιμή Equol? Εγώ ψήνομαι και ας ακολουθώ άλλο σχήμα.. τι λες? Χωρις να αλλάξεις κάτι από αυτό που ακολουθεις
ειναι καθαροαιμο blocker και μυριζομαι απο τωρα τις παρενεργειες που θα μου κανει (εχω προιστορια).
μαλλον αυτο θα δοκιμασω http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4356.html
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Την ξέρω την προιστορία σου με τα blocker ;)
Όμως αν έχεις προσέξει ο μηχανισμός που λειτουργεί το equol δείχνει τελείως διαφορετικός από την φιναστερίδη.. δλδ δεν πιστευω να έχει παρενέργειες.. αλλά θα δείξει..
Το pgd2 δείχνει και αυτό καλό.. και είμαι μέσα και για αυτό.. όμως έχω μια σκέψη ότι δεν πρέπει να είναι και πολύ αθώο.. μιας και η pgd2 έχει πάρε δώσε με τον εγκέφαλο.. ήδη το ψαχουλεύω.
 

kos1987

New Member
Η μεθοδος που χρησιμοποιουμε εμεις σχετικα με τη pgd2 δεν θα εχει αρνητικες επιπτωσεις στον εγκεφαλο, για αλλου δεν ξερω.Αυτο που προτεινει ο Κωτσος πιθανον να εχει ενα θεματακι...Εμεις μπλοκαρουμε τη pgd2 απο τα mast cells, ο Κωτσος μπλοκαρει ενα συγκεκριμενο υποδοχεα pgd.
 

Ntia

New Member
Καλησπέρα!!!

Χρειάζομαι οπωσδήποτε μια γνώμη, έχω φτάσει σε αδιέξοδο..

Μιας κι έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν θα ήθελα μια γνώμη.

Όπως διαβάζεται στο παρακάτω λινκ, εδώ και 3-4 χρόνια φτιάχνω διαλύματα με εναλλαγές και τα παρακάτω συστατικά.. Διάβαστε τις δυο πρώτες παραγράφους!

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-3625-page-37.html?highlight=%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B7

το καλοκαίρι σκεφτόμουν να κάνω αυτό που λέγατε για την τρετινοίνη σε αλοιφή αλλα δεν το έκανα. συνέχισα αραιά και που τα διαλύματα προσπαθώντας να μειώσω την κορτιζόνη.

όλο το καλοκαίρι μαδούσα, δεν εχει σταματήσει καθόλου, ειδικά τώρα το χάος. είπα τον σεπτέμρη να ακολουθήσω τα γνωστά μου διαλύματα μπας και τα επαναφέρω αλλά τίποτα. τώρα είμαι στη φάση που προσπαθώ να μειώσω πάλι τη κορτιζόνη.

το δέρμα μου είναι χάλια έχω όλη την ώρα μια φαγούρα. έχει αλλάξει εντελώς η συμπεριφορά της τρίχας, λαδώνει και φυσικά είναι λεπτά και αραιά.

λούζομαι και πεφτουν τούφες, στο δε χτένισμα χαμός.

σκέφτομαι οτι αυτό οφείλεται στη κορτιζόνη και ότι αν τη κόψω απότομα να γίνουν χειρότερα. ίσως να φταίει και η μινοξιδίλη.

αυτές τις μέρες έχω την παρακάτω σκέψη.

να φτιάξω δύο διαλύματα και να τα εναλλάσω με σκοπό να σταματήσω κάποια στιγμή τη κορτιζόνη. στο ένα σκέφτομαι να προσθέσω προγεστερόνη, το φιαλίδιο proluton depot.
δλδ:

1o διάλυμα:
minoxidil 5%
κάποια λοσιόν τύπου lariviere, novorid κτλ που έχει συστατικά που απαλέινουν ερεθισμούς και όχι μόνο αλλά και διάφορα άλλα στοιχεία
zin; gluconate
fremomete I
tretinoin 0,01% ή 0,02%

2ο διάλυμα:
minoxidil 5%
καποια λοσιον οπως στο πρωτο
zinq gluconate
προγεστερόνη

θα με ενδιέφεραν κάποιες παρατηρήσεις. ποια θεωρείτε τη σωστή ποσότητα zinq?
να επιμείνω στον φαρμακοποιό η μινοξιδίλη να είναι regain? γιατί ως τώρα έγραφα minoxidil σκετο.
τι να αφαιρέσω τελείως?
οποιαδήποτε άλλη γνώμη δεκτή..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

snakexxx20

New Member
Καλησπερα σας!Ειμαι νεο μελος.εχθες σας ανακαλυψα και πηγα κι ολας και πηρα dactador minox που λεγετε axelan,και airol.σωστα δεν ειναι ο συνδιασμος?αρχισα απο εχθες το βραδυ να βαζω λεω να βαζω πρωι και βραδυ και τα 3 μαζι και μετα απο 20 μερες να σταματησω την dactador,και να συνεχισω με τα αλλα 2.αν κανω καποιο λαθος πειτε μου γιατι πρωτη φορα κανω θεραπεια τετοια!!!ειναι για τον κροταφο.επισεις την minοx την πειρα 34 ευρω ,δεν ειναι λιγο ακριβα???
 

weznem

Well-Known Member
snakexxx20 είπε:
Καλησπερα σας!Ειμαι νεο μελος.εχθες σας ανακαλυψα και πηγα κι ολας και πηρα dactador minox που λεγετε axelan,και airol.σωστα δεν ειναι ο συνδιασμος?αρχισα απο εχθες το βραδυ να βαζω λεω να βαζω πρωι και βραδυ και τα 3 μαζι και μετα απο 20 μερες να σταματησω την dactador,και να συνεχισω με τα αλλα 2.αν κανω καποιο λαθος πειτε μου γιατι πρωτη φορα κανω θεραπεια τετοια!!!ειναι για τον κροταφο.επισεις την minοx την πειρα 34 ευρω ,δεν ειναι λιγο ακριβα???

ανοιξε καινουργιο ποστ στο σχετικα με εσας και γραψτα εκει εισαι οfftopic
δεν θα πας στα βαρια μονο μινοξιδιλ σκετη θα ξεκινησεις.
 
ξερει κανεις να μου πει ονομασια σκευασματος κρεμας υδροκορτιζονης !και αν βοηθαει στην ερυθροτητα της ουλης ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
haircloningnow είπε:
ξερει κανεις να μου πει ονομασια σκευασματος κρεμας υδροκορτιζονης !και αν βοηθαει στην ερυθροτητα της ουλης ?

Daktodor.
Αλλα δες και αυτο http://www.hairlossgr.com/forum/thread-6852.html
 

weznem

Well-Known Member
ειμαι απο τις 24 του μηνος με κορτιζονη..τριχοπτωση 100 τριχες,δεν ξερω αν εχω σεντιγκ διοτι βλεπω μικρες τριχες να πεφτουν(αλλες αδυνατες λεπτες,αλλες οχι τοσο λεπτες) μαζι με τις μεγαλες...οποτε δεν ξερω αν θα βγουν καινουργιες κτλ..στην θεση τους η απλα δεν αντεξα αλλο την μαχη με την δυτ αροτι τις εβγαλε η κορτιζονη..
κατω 75% αυτην τη στιγμη εχω επανακτησει μαλλια του 2011. σε κροταφους και χαιρλαιν..καποια χνουδια μαυρισαν και αλλο αλλα τα βλεπω στασιμα.. και ξεπεταγονται καινουργιες τριχες που μεγαλωνουν αλλα δεν ειναι χονδρες στο παχος τους.. ίδωμεν..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
κατι περιεργο που παρατηρω ειναι οτι οι κορτιζονες εχουν χασει εντελως την δραση τους σε εμενα παρολο που η μινοξδιλη δουλευει λιγο ακομα.
οι αυθημερον επανεκφυσεις ειναι παρελθον και τα πολλα δεκαημερα που περασα με κορτιζονη μινοξιδιλη πηγαν περιπατο.
πλεον θελω ενα διμηνο να φτασω στα μεγιστα της μινοξιδιλης και πρεπει να το σκεφτω εις τριπλουν αν θα την ξανα διακοψω
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
κατι περιεργο που παρατηρω ειναι οτι οι κορτιζονες εχουν χασει εντελως την δραση τους σε εμενα παρολο που η μινοξδιλη δουλευει λιγο ακομα.
οι αυθημερον επανεκφυσεις ειναι παρελθον και τα πολλα δεκαημερα που περασα με κορτιζονη μινοξιδιλη πηγαν περιπατο.
πλεον θελω ενα διμηνο να φτασω στα μεγιστα της μινοξιδιλης και πρεπει να το σκεφτω εις τριπλουν αν θα την ξανα διακοψω

kapa, φαίνεται τώρα με τα ρολλερ και τα βουρτσίσματα έχεις κάνει δέρμα τρυφερούδι :pκαι η κορτιζόνη δεν έχει κάποια ιδιαίτερη επίδραση πάνω του όπως πριν....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
kapa είπε:
κατι περιεργο που παρατηρω ειναι οτι οι κορτιζονες εχουν χασει εντελως την δραση τους σε εμενα παρολο που η μινοξδιλη δουλευει λιγο ακομα.
οι αυθημερον επανεκφυσεις ειναι παρελθον και τα πολλα δεκαημερα που περασα με κορτιζονη μινοξιδιλη πηγαν περιπατο.
πλεον θελω ενα διμηνο να φτασω στα μεγιστα της μινοξιδιλης και πρεπει να το σκεφτω εις τριπλουν αν θα την ξανα διακοψω

kapa, φαίνεται τώρα με τα ρολλερ και τα βουρτσίσματα έχεις κάνει δέρμα τρυφερούδι :pκαι η κορτιζόνη δεν έχει κάποια ιδιαίτερη επίδραση πάνω του όπως πριν....

Εχει χάσει και η τρετινοινη όλη την δράση της.
Έχω αρχίσει να πετάω τις κρεμες μια μια,δεν δουλεύουν πλέον
 
Μπλουζα