Υδροκορτιζόνη

kapa

Μέλος του προσωπικού
Yul Brynner είπε:
Kapa και λοιποί πιο έμπειροι στο θέμα «κορτιζόνη», θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι... Πώς σας φαίνεται η λοσιόν Pantogrin της Froika η οποία προκαλεί υπεραιμία, ως συστατικό ενός μείγματος με υγρή κορτιζόνη; Συνδυάζονται άραγε ιδανικά αυτά τα δύο; Ρωτάω επειδή κάποτε ένας δερματολόγος το είχε προτείνει (με κάνα-δύο συστατικά ακόμα που μου διαφεύγουν) σε συνταγή.

δεν γνωριζα καν την υπαρξη της.
νομιζω δεν εχει ξανα αναφερθει.
εγω θα το δοκιμαζα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Ευχαριστώ Kapa, τελικά όμως δεν θα την πάρω αυτή τη λοσιόν της Froika γιατί είναι ακριβούτσικη (20€) και επιπλέον δεν ξέρω σε τι αναλογία πρέπει να τη συνδυάσω με κορτιζόνη. Οπότε παρήγγειλα και πήρα από το φαρμακείο ένα διάλυμα κορτιζόνης 100ml βασισμένο σε μια συνταγή που είχε παραθέσει κάποιος χρήστης στο φόρουμ ως συνταγή δερματολόγου σε κάποιο άλλο, παλιότερο thread: betnovate scalp application και ισοπροπυλική αλκοόλη σε αναλογία 1:1.

Έχω τρεις ερωτήσεις λοιπόν για τους πιο έμπειρους:

1) Να συνεχίσω μινοξιδίλη κανονικά, πρωί-βράδυ; (ρωτάω επειδή η φαρμακοποιός μού συνέστησε να τη διακόψω τελείως για όσο βάζω την κορτιζόνη)
2) Να συνεχίσω βούρτσισμα κανονικά; (ρωτάω επειδή η κορτιζόνη λεπταίνει την επιδερμίδα)
3) Για πόσο διάστημα να βάζω την κορτιζόνη; (η φαρμακοποιός μού είπε maximum 15-20 μέρες, αλλά βλέπω ότι άλλοι χρήστες βάζουν 1 μήνα και βάλε - βέβαια μπορεί να είναι άλλη η περιεκτικότητα σε κορτιζόνη του διαλύματος που αυτοί χρησιμοποιούν)
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Yul Brynner είπε:
Έχω τρεις ερωτήσεις λοιπόν για τους πιο έμπειρους:

1) Να συνεχίσω μινοξιδίλη κανονικά, πρωί-βράδυ; (ρωτάω επειδή η φαρμακοποιός μού συνέστησε να τη διακόψω τελείως για όσο βάζω την κορτιζόνη)
2) Να συνεχίσω βούρτσισμα κανονικά; (ρωτάω επειδή η κορτιζόνη λεπταίνει την επιδερμίδα)
3) Για πόσο διάστημα να βάζω την κορτιζόνη; (η φαρμακοποιός μού είπε maximum 15-20 μέρες, αλλά βλέπω ότι άλλοι χρήστες βάζουν 1 μήνα και βάλε - βέβαια μπορεί να είναι άλλη η περιεκτικότητα σε κορτιζόνη του διαλύματος που αυτοί χρησιμοποιούν)

Ψάχνοντας στα άδυτα του φόρουμ, διαπίστωσα, από όσα περιγράφουν άλλοι χρήστες, ότι η ενδεδειγμένη χρήση του διαλύματος betnovate είναι 2 φορές τη μέρα για 1 μήνα μαζί με μινοξιδίλη. Βούρτσισμα θα συνεχίσω, αλλά πιο ήπια.

Τα λέμε λοιπόν σε 1 μήνα, με ράστα :wink:
 

filippos2014

New Member
έχω ξείνηση ω3ʹ,και ʹ μινοξ 5 %,για πρώτη fora στο κεφάλι μου για μια βδομάδα.αλλά επίδης έχω αρέωση αρκετή στο μπροστά Komati θα ήθελα αν γίνετε να μου πιτε τη να ακολουθήσω για μια πιο γρήγορη επανεκφαση και ας είναι και προσωρινή(για την ψυχολογικά μου περισότερο μιας και είναι και καλοκερη )πχ κορτιζόλη I ερολ και ότι άλλο μου πιτε απλός θα ηρθελα να μου βριτη αν γίνετε και να μου συστήσετε ότι προτίνετε αλλά αν γίνετε να τα παραγκιλο από ελλάδα γιατί δεν έχω κάρτα(και όχι από φαρμακιο για δικούς μ λόγους) άρα μέσω ίντερνετ,
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
filippos2014 είπε:
έχω ξείνηση ω3ʹ,και ʹ μινοξ 5 %,για πρώτη fora στο κεφάλι μου για μια βδομάδα.αλλά επίδης έχω αρέωση αρκετή στο μπροστά Komati θα ήθελα αν γίνετε να μου πιτε τη να ακολουθήσω για μια πιο γρήγορη επανεκφαση και ας είναι και προσωρινή(για την ψυχολογικά μου περισότερο μιας και είναι και καλοκερη )πχ κορτιζόλη I ερολ και ότι άλλο μου πιτε απλός θα ηρθελα να μου βριτη αν γίνετε και να μου συστήσετε ότι προτίνετε αλλά αν γίνετε να τα παραγκιλο από ελλάδα γιατί δεν έχω κάρτα(και όχι από φαρμακιο για δικούς μ λόγους) άρα μέσω ίντερνετ,
κορτιζονη μινοξιδιλη.
αλλα φαρμακειο.
μπορεις να στειλεις καποιον γνωστο σου αν δεν θελεις να πας αυτοπροσωπως
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
filippos2014 είπε:
ποια μου συστηνεις?και πως την χειρίζομαι τι ποσοτιτα και ποσες φορες,?

τα greeklish ειναι η μεγαλυτερη παπαριά που εχουμε εφευρεσει σαν λαος.
μια γλωσσα η οποια δεν υπαρχει στον χαρτη και ο καθε ενας εχει υοθετησει το δικο του στιλ το οποιο σε καποιον αλλον βγαζει τα ματια για να καταλαβει τι γραφει.
προσπαθησε να το αποβαλεις.οχι μονο απο το φορουμ,γενικα.
εγω τα εχω αποβαλει γενικα σαν χρηση και εκτος φορουμ.φιλικά...
στο θεμα μας.
επειδη δεν εχεις εξοικειωθει με την εφαρμογη κρεμας,στα φαρμακεια εχουμε το υγρο butavate,ριχνεις 20 ml στο μπουκαλακι της μινοξιδιλης.
ανακατευεις πριν απο καθε χρηση.
2 εφαρμογες την ημερα.
αν νιωσεις δυσπνοια η θολη οραση μειωνεις σε μια εφαρμογη
 

filippos2014

New Member
σε ευχαριστώ για την απάντηση,δίκιο έχεις για τα greeklist ,να σε ρωτήσω για πόσο κέρο να την περνο ?το λέω για να μην μου δημιουργήση λέπτυνση του δέρματος γιατί θέλω να κάνω μεταμοσχεση στο μελών.20 μλ σε γεμάτο μουκάλι?γιατί αν είναι να την valo σε ένα κενούριο που έχω είναι 60 μλ κάνει?και πόσο κοστιζι
?
σε ευχαριστώ για την κατανόηση
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
filippos2014 είπε:
σε ευχαριστώ για την απάντηση,δίκιο έχεις για τα greeklist ,να σε ρωτήσω για πόσο κέρο να την περνο ?το λέω για να μην μου δημιουργήση λέπτυνση του δέρματος γιατί θέλω να κάνω μεταμοσχεση στο μελών.20 μλ σε γεμάτο μουκάλι?γιατί αν είναι να την valo σε ένα κενούριο που έχω είναι 60 μλ κάνει?και πόσο κοστιζι
?
σε ευχαριστώ για την κατανόηση

ενα μπουκαλακι και στοπ.
δεν ειναι ακριβο,εχουμε τα φθηνοτερα φαρμακα σε ολη την ευρωπη,2,45 ευρω
20 ml σε γεματο
αν εχεις μισο μπουκαλι μινοξιδιλης θα ριξεις 10 ml
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
filippos2014 είπε:
πήρα tin butavete cream κάνει? η υπαρχη και σε υγρό ?

κανει.
μια εφαρμογη της κρεμας 2 εφαρμογες μινοξ.
η πρωτη εφαρμογη με την κρεμα.
πρωτη εφαρμογη εννοω μετα το μπανιο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
filippos2014 είπε:
και κάτι τελευτεο,πόση κρέμα να ρίξο στο περίπου ισαι ίσα για να απλοθη στο κεφάλι I πιο πόλη ?

ισια να απλωθει,ακομα και λίγη, την δουλεια που ειναι να κανει θα την κανει
 

LuckyLuke

Member
kapa μου συνέστησε η δερματολόγος μου botafex με butavate scalp application για 1 μήνα κάθε βράδυ και μετά 3 φορές την εβδομάδα. Ποια είναι η γνώμη σου? Τι να περιμένω? Δεν έχω χρόνο να διαβάσω τις 52 σελίδες διάβασα κάποιες και κατάλαβα ότι οι περισσότεροι έχουν δει καλά αποτελέσματα!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
LuckyLuke είπε:
kapa μου συνέστησε η δερματολόγος μου botafex με butavate scalp application για 1 μήνα κάθε βράδυ και μετά 3 φορές την εβδομάδα. Ποια είναι η γνώμη σου? Τι να περιμένω? Δεν έχω χρόνο να διαβάσω τις 52 σελίδες διάβασα κάποιες και κατάλαβα ότι οι περισσότεροι έχουν δει καλά αποτελέσματα!

μετα τον μηνα κοψτην.
οτι θα εχει να στο δωσει θα το δωσει και συνεχιζεις μονο μινοξιδιλη.
μπορεις να περιμενεις γρηγορη επανεκφυση(σε ταχυτητα)
 

Lostre

New Member
kappa εγώ είμαι 4 μήνες με μινοξ και 3 με 1/4 προσκαρ, και θέλω τώρα λόγω καλοκαιριού να boostαρω λίγο το μαλλάκι περισσότερο. Πως το ζητάω από το φαρμακείο και πόσο κάνει να έχω μια ιδέα? Επίσης μπορώ να το ανακατέψω κάπως με μινοξ για να μην κάνω τόσες διαφορετικεσ εφαρμογές? 1 η 2 φορές την μέρα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Lostre είπε:
kappa εγώ είμαι 4 μήνες με μινοξ και 3 με 1/4 προσκαρ, και θέλω τώρα λόγω καλοκαιριού να boostαρω λίγο το μαλλάκι περισσότερο. Πως το ζητάω από το φαρμακείο και πόσο κάνει να έχω μια ιδέα? Επίσης μπορώ να το ανακατέψω κάπως με μινοξ για να μην κάνω τόσες διαφορετικεσ εφαρμογές? 1 η 2 φορές την μέρα?

το ζητας υγρο butavate και κανει λιγοτερο απο 3 ευρω.
20ml μεσα σε 60ml μινοξ
μια φορα την ημερα
 

jiger

New Member
Καπα να σε ρωτησω κατι...εγω που χρησιμοποιω ηδη 5 μηνες μινοξ,χωρις ιδιαιτερα αποτελεσματα ισως μια μικρη βελτιωση,εαν προσθεσω κ υγρη betnovate θα δω διαφορα η θα κανω κακο στα μαλλια μου;
 
Μπλουζα