Υδροκορτιζόνη

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
την κορτιζόνη το ψιλοκαταλαβαίνω, αλλά η αιρολ γιατί?
Πάντως και οι 2 έχουν επίδραση στο δέρμα...:chinscratch


Νομίζω ότι πλέον είσαι έτοιμος για κανένα tca peeling...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
την κορτιζόνη το ψιλοκαταλαβαίνω, αλλά η αιρολ γιατί?
Πάντως και οι 2 έχουν επίδραση στο δέρμα...:chinscratch


Νομίζω ότι πλέον είσαι έτοιμος για κανένα tca peeling...



Έχασε και η airol χωρις λόγο και αιτία αλλα κερδίζω τα χαμένα με συσκευές πλέον (αιματωση) ειμαι στο ίδιο σημείο που ήμουν 8 μήνες πριν με μινοξιδιλη airol.
Κρίμα για τις κορτιζονες,χρειαζομουν μόλις 7 μέρες χρήσης για να φτάσω στο σημείο του διμήνου.
Η ταχύτητα επανεκφυσης της μινοξιδιλης ηταν δεκαπλασια,υπήρχε διαφορα μερα με την μερα.
Tca peeling?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
crossfire είπε:
τι συσκευες?roller και βουρτσα ή και αλλα?

προς το παρον roller και θα δοκιμασω σκετο βουρτσισμα.
εχω μια υποψια οτι μπορω να μηδενισω την τριχοπτωση με βουρτσα,το εκανα αλλα νομιζω οτι καταλαβα τι πηγε στραβα,καταχρηση
 

gianniskritikos2

Active Member
καπα δεν σου φενεται και πολυ ελπιδοφορο το μασαζ? γιατι δεν σε βλεπω να μιλας εκει ουτε να το αναφεριες γενικα και απο οτι ειπες ουτε το εχεις αρχεισει.. κιομως σε σεχη με βουρτσισμα μειαζει πολυ ποιο αποτελεσματικο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
καπα δεν σου φενεται και πολυ ελπιδοφορο το μασαζ? γιατι δεν σε βλεπω να μιλας εκει ουτε να το αναφεριες γενικα και απο οτι ειπες ουτε το εχεις αρχεισει.. κιομως σε σεχη με βουρτσισμα μειαζει πολυ ποιο αποτελεσματικο

φαινεται να ειναι πιο αποτελεσματικο,περισσοτερο απο τα υπολοιπα.αλλα θελει και πολυ κοπο,το ειχα δοκιμασει κροταφους μονο για λιγο,αλλα δεν θα μπορεσω να ειμαι συνεπης με αυτην την θεραπεια σιγουρα
 

gianniskritikos2

Active Member
σιγουρα ειναι δυσκολο σε θεμα συνεπιασ η συγκεκριμενη θεραπεια και εμενα με κουραζει αλλα η εικονα και μονο που ο αλλος γεμισε μου δινει κουραγιο μακαρι να δουμε κατι απο αυτο... να σε ρωτησω κατι αλλο ακυρο βαζω μινοξ μπροστα hairline και λιγο μπιφτεκι γιατι ειχε αρχισει να χανει και εκει και για να μην αραιωσω βαζω και εκει.. αλλα αλλου δεν βαζω... καποια ατομα που δεν εχουν αα οι κροταφοι τους λιγο πανο απο τα αφτια φτανουν κοντα στα φρυδια εγω χωρις να βαζω μινοξ σε αλλα σημεια οπως αυτο μου κατεβηκαν οι κροταφοι με χνουδια σχεδων 3 εκατοστα! εχω χνουδια πολα που 1 εκατοστο απο τα 3 που εχουν βγει ειναι κανωνικες τριχες... αρα μεσα σε 2 μηνες μου κατεβηκαν οι κροταφοι 1 εκατοστο και μαλλον θα κατεβοουν κιαλο... ειναι αυτο απο μινοξ? ενω δεν βαζω εκει η οφειλεται αλλου? σε βουρτσισμα ισως? βουρτσιζω 2 μηνες τωρα μαζι με μινοξ και μασαζ σχεδον μια βδομαδα τις παρατηρησα προ 4 μερες.


ρωραω αν αυτο ειναι λογικο απο μινοξ ακομα και αν δεν βαζω εκει η το βουρτσισμα βοηθαει παραληλα με μινοξ.. δηλαδει αν μου πεις οτι οχι δεν γινεται να βγαλω τοσο χαμιλα τριχες γιατι το σημειο εφαρμογης μινοξ απεχει αρκετα αρα απο κατι αλλο προηλθε θα πω οτι ειναι το βουρτσισμα γιαυτο ρωταω για να ξερω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
σιγουρα ειναι δυσκολο σε θεμα συνεπιασ η συγκεκριμενη θεραπεια και εμενα με κουραζει αλλα η εικονα και μονο που ο αλλος γεμισε μου δινει κουραγιο μακαρι να δουμε κατι απο αυτο... να σε ρωτησω κατι αλλο ακυρο βαζω μινοξ μπροστα hairline και λιγο μπιφτεκι γιατι ειχε αρχισει να χανει και εκει και για να μην αραιωσω βαζω και εκει.. αλλα αλλου δεν βαζω... καποια ατομα που δεν εχουν αα οι κροταφοι τους λιγο πανο απο τα αφτια φτανουν κοντα στα φρυδια εγω χωρις να βαζω μινοξ σε αλλα σημεια οπως αυτο μου κατεβηκαν οι κροταφοι με χνουδια σχεδων 3 εκατοστα! εχω χνουδια πολα που 1 εκατοστο απο τα 3 που εχουν βγει ειναι κανωνικες τριχες... αρα μεσα σε 2 μηνες μου κατεβηκαν οι κροταφοι 1 εκατοστο και μαλλον θα κατεβοουν κιαλο... ειναι αυτο απο μινοξ? ενω δεν βαζω εκει η οφειλεται αλλου? σε βουρτσισμα ισως? βουρτσιζω 2 μηνες τωρα μαζι με μινοξ και μασαζ σχεδον μια βδομαδα τις παρατηρησα προ 4 μερες.


ρωραω αν αυτο ειναι λογικο απο μινοξ ακομα και αν δεν βαζω εκει η το βουρτσισμα βοηθαει παραληλα με μινοξ.. δηλαδει αν μου πεις οτι οχι δεν γινεται να βγαλω τοσο χαμιλα τριχες γιατι το σημειο εφαρμογης μινοξ απεχει αρκετα αρα απο κατι αλλο προηλθε θα πω οτι ειναι το βουρτσισμα γιαυτο ρωταω για να ξερω


η μινοξιδιλη σου αφηνει λαδιλα?στο δερμα εννοω
 

crossfire

Well-Known Member
gianniskritikos2 είπε:
σιγουρα ειναι δυσκολο σε θεμα συνεπιασ η συγκεκριμενη θεραπεια και εμενα με κουραζει αλλα η εικονα και μονο που ο αλλος γεμισε μου δινει κουραγιο μακαρι να δουμε κατι απο αυτο... να σε ρωτησω κατι αλλο ακυρο βαζω μινοξ μπροστα hairline και λιγο μπιφτεκι γιατι ειχε αρχισει να χανει και εκει και για να μην αραιωσω βαζω και εκει.. αλλα αλλου δεν βαζω... καποια ατομα που δεν εχουν αα οι κροταφοι τους λιγο πανο απο τα αφτια φτανουν κοντα στα φρυδια εγω χωρις να βαζω μινοξ σε αλλα σημεια οπως αυτο μου κατεβηκαν οι κροταφοι με χνουδια σχεδων 3 εκατοστα! εχω χνουδια πολα που 1 εκατοστο απο τα 3 που εχουν βγει ειναι κανωνικες τριχες... αρα μεσα σε 2 μηνες μου κατεβηκαν οι κροταφοι 1 εκατοστο και μαλλον θα κατεβοουν κιαλο... ειναι αυτο απο μινοξ? ενω δεν βαζω εκει η οφειλεται αλλου? σε βουρτσισμα ισως? βουρτσιζω 2 μηνες τωρα μαζι με μινοξ και μασαζ σχεδον μια βδομαδα τις παρατηρησα προ 4 μερες.


ρωραω αν αυτο ειναι λογικο απο μινοξ ακομα και αν δεν βαζω εκει η το βουρτσισμα βοηθαει παραληλα με μινοξ.. δηλαδει αν μου πεις οτι οχι δεν γινεται να βγαλω τοσο χαμιλα τριχες γιατι το σημειο εφαρμογης μινοξ απεχει αρκετα αρα απο κατι αλλο προηλθε θα πω οτι ειναι το βουρτσισμα γιαυτο ρωταω για να ξερω



απο μινοξ ειναι....στο 6μηνο ομως συνηθως αποχωρουν αυτες
μακαρι βεβαια να μεινουν
 

gianniskritikos2

Active Member
μου αφινει για λιγη ωρα μετα ειμαι οκ δεν εχω λαδιλα στο δερμα μαλιστα με το βουρτσισμα φεβγει τελειως η γυαλαδα... βαζω μινοξ γυαλιζω καμια ωρα το πολυ μετα ειμαι οκ και μετα απο κανα 4 ωρο αν ειμαι σπιτι περναο 5 φορες την βουρτσα με ελαφρια πιεση και φεβγει τελειως η γυαλαδα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
μου αφινει για λιγη ωρα μετα ειμαι οκ δεν εχω λαδιλα στο δερμα μαλιστα με το βουρτσισμα φεβγει τελειως η γυαλαδα... βαζω μινοξ γυαλιζω καμια ωρα το πολυ μετα ειμαι οκ και μετα απο κανα 4 ωρο αν ειμαι σπιτι περναο 5 φορες την βουρτσα με ελαφρια πιεση και φεβγει τελειως η γυαλαδα

υπαρχει περιπτωση το βουρτσισμα να προκαλει περισσοτερη απορροφηση απο το roller.
γι αυτο σε ρωταω.
σε εμενα απορροφαει καποιο μερος της λαδιλας της μινοξ
 

kal

Member
να ρωτησω κατι υδροκορτιζονη 1% κανει σωστα? Και κατι ακομα 1 φορα την ημερα με μινοξ ή και τις 2 φορες,για 20 μερες?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kal είπε:
Κάπα αν το δεις,δώσε μας τα φώτα σου!

στην χωρα μας εχουμε την daktodor.
ειναι υδροκορτιζονη σε κρεμα.
πολυ φθηνη.
την κραταμε στο ψυγειο.
θα δεις και στο φαρμακειο αν την παρεις απο ψυγειο θα σου την δωσει.
μετα το μπανιο βαζεις λιγο απο την κρεμα,ριχνεις μινοξιδιλη και κανεις μασαζ να παει στα σημεια που θελεις.
μπορεις να το κανεις μια φορα την ημερα,μπορεις και 2
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kal είπε:
Εσύ τι προτείνεις 1 ή 2 φορές,και για πόσες μέρες?

αν χρησιμοποιεις μινοξιδιλη περισσοτερο απο 6 μηνες 2 φορες την ημερα.
αν λιγοτερο μια φορα την ημερα.
αν νιωσεις δυσπνοια η θολη οραση μειωνεις δοσολογιες κορτιζονης.
σπανιο με την υδροκορτιζονη,ειναι η πιο light κορτιζονη,αλλα μπορει να εχεις υπερ ευαισθησια
 

pithikas

Well-Known Member
Μια βοηθεια, χρησιμοποιησα daktodor τον Ιουνιο και μου βγηκε ενα σπυρακι στο crown το οποιο δε μου εχει φυγει ακομα, φοβαμαι να παω σε γιατρο το εχει αντιμετωπισει κανεις?
 

kwsths

Member
καλησπερα καπου χαθηκα με ντακταντορ και αιρολ και δεν βρηκα τη περιπτωση μου.. χρησιμοποιω μινοξιδιλη με butavate tretinoin και προγεστερονη (το διαλυμα του george toumpa) κοντα 2 μηνες.. μπορω να συνεχισω κανα διμηνο ακομα η ειναι επικινδυνο ?
η αληθεια ειναι πως γλυκαθηκα λιγο O0
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kwsths είπε:
καλησπερα καπου χαθηκα με ντακταντορ και αιρολ και δεν βρηκα τη περιπτωση μου.. χρησιμοποιω μινοξιδιλη με butavate tretinoin και προγεστερονη (το διαλυμα του george toumpa) κοντα 2 μηνες.. μπορω να συνεχισω κανα διμηνο ακομα η ειναι επικινδυνο ?
η αληθεια ειναι πως γλυκαθηκα λιγο O0

μπορεις να αφαιρεσεις την κορτιζονη (butavate) και να συνεχισεις οσο θελεις.
μπομπα το μιγμα?
 
Μπλουζα