Τοπικη μεντα.

cool11

Well-Known Member
Το δικο μου διαλυμα ειναι απο τα πιο απλα: pg+μεντα+νερο, συμφωνα με τις εδω οδηγιες.
Μου εξηγει καποιος, γιατι, το ιδιο διαλυμα, σε ενα μπουκαλακι μπορει να ειναι λευκο, ενω σε άλλα, διάφανο;
Πως ειναι δυνατον;
Ή μηπως 'λευκαινει' με τον καιρο;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leo

Member
Το ίδιο έχω πάθει και εγώ με οινόπνευμα όμως , το διάλυμα έχει γίνει λευκό
 

cool11

Well-Known Member
Αρα δεν συμβαινει μονο σε μενα!
Που να οφειλεται;
Αρα επηρεαζει με οποιονδηποτε τροπο, την αποτελεσματικοτητα του διαλυματος;
 

Briner

Active Member
cool11, καλύτερα να αντικαταστήσεις την PG με κάποιο έλαιο βάσης. Μπορεί να είναι καλό «όχημα», αλλά μπορεί να έχει και παρενέργειες πολλώ μάλλον σε μεγάλη ποσότητα και καθημερινή χρήση. Μπορεί να σου βγει λίγο πιο ακριβά, αλλά τουλάχιστον θα βάλεις κάτι πιο ωφέλιμο στο κεφάλι σου από την PG.
 

cool11

Well-Known Member
Briner, υποψιαζεσαι κατι?

pg εκ των πραγματων χρησιμοποιουσα παλια λογω regain lotion, αλλο που το γυρισα (οχι για αλλεργιες ομως, για να γλυτωσω τη λαδιλα) σε regain foam.
Θελω να πω, οτι μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε προβλημα με pg.
Και βαζω συνηθως καθε 2η μερα.
 

leo

Member
Δεν έγινε λευκό λόγω PG εγώ το έχω χωρίς και πάλι έγινε άσπρο Σε αλλά παιδιά έχει γίνει άσπρο ;;
 

Tikei69

New Member
Σκεφτομαι να ρίξω 15 σταγόνες αιθ. Έλαιο μέντας σε διάλυμα σπιρονολακτονης...θα γινει καλυτερη απορρόφηση ;απόψεις;
 

Komis

Active Member
Ρε μαγκες,καθομαι και παρακολουθω ολο αυτο το καιρο τα μνμτα σας.
Ρωτατε για δοσολογια,περιεκτικοτητα,το ενα και το αλλο.
Δεν λεω καλα ολα αυτα....

Αλλα οταν ρωτατε αν βαλω 1ml παραπανω μεντα στο διαλυμα τι θα συμβει,ή αν κανω ρολλερ 2 φορες την εβδομαδα
αντι για 1,τι θα παθει το κεφαλι μου και τετοιου ειδους ερωτησεις,μια λεξη ερχεται στο νου μου. Ελεος...

Γιατι να ξερει ο γκομι ή ο καπα τι θα συμβει? Εχουνε κατοχυρωσει επισημα καμια πατεντα και προσπαθητε να πατησετε επανω της?
Τουλαχιστον αυτοι οι δυο βρηκαν χρονο μεσα στην κουραστικη καθημερινοτητα τους και πειραματιστηκαν.
Αφιερωστε λιγακι χρονο..
Αντε λοιπον να κανουμε και εμεις το ιδιο και να αντικαταστησουμε αυτα τα μνμ, με μυνηματα αποψεων και προσωπικων πειραματισμων.

Δεν κατασκευαζουμε πυρηνικες κεφαλες αλλα λοσιων με φυτικα εκχυλισματα.


ΥΓ. Δεν αναφερομαι σε συγκεκριμενο μελος αλλα σε ολα τα μελη και σε ολα τα νηματα.
 

dlazaros

Well-Known Member
Λοιπόν θέλω προσωπικά να σας ευχαριστήσω όλους, οχι γιατι βρήκα την μαγική λύση, αλλά γιατί με βοηθήσατε να αλλάξω τρόπο σκέψης και να μπορώ να "ακούω" το σώμα μου και δεί τα μαλλιά μου στην συγκεκριμένη περίπτωση με το να δοκιμάζω και να πειραματίζομαι για να βελτιώσω το πρόβλημα μου χρησιμοποιώντας το μυαλό μου και πολύ διάβασμα.

Στο θέμα μας, μετά απο 3 μήνες με δαφνέλαιο με ενθαρυντικά αποτελέσματα (κακάο κανέλα) "πήδηξα" και εγω στην δοκιμή της μέντας.
Το μίγμα μου είναι δοκιμαστικό με 25 μλ macadamia oil βάση και 60 σταγόνες μέντα πιπερατις απλή απο σενσιτιες. Τι να πω, σαν να έβαλα να πιεί νερό το δέντρο που δίψαγε!
Πρώτη παρατήρηση οτι ναι, έχει μια σχετική "κάψα" η οποία μεταμορώνεται σε αίσθηση φρεσκάδας μετά το λούσιμο (οι σταγόνες έφτασαν τις 60 μετά απο δοκιμές μέχρι να νιώθω οτι έβαλα αρκετό), και δεύτερον οτι "νερώνει" το λάδι βάσης.
Νιώθω οτι θα έχω πολύ καλά αποτελέσματα και αυτό τα λέει όλα. Εις αναμονή λοιπόν!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Αδρανεια στο τοπικ....κλασικες καταστασεις...
Περιμενω να βγει καποιος σε λιγο να πει...παμε γι'αλλα!
Ή οχι; Παμε γερα με την μέντα;
 

aetos

Member
Δινει αποτελεσματα αλλα με αργους ρυθμους..εχει κατεβει η hairline αρκετα στο μερωπο..κροταφους δυστυχως σταθερα ρα πραγματα..σρο μετωπο ολο ξεπεταγωνονται νεα τριχακια..καποια απο αυτα γινονται κανονικες τριχες...
 

billaros

Active Member
παιδια σορρυ καθοτι λιγο ασχετος ειδα που αναφερατε προηγμενως για σδ.εννοειται σμηγματοειδη δερματιτιδα?εγω εχω εδω και χρονια ξηροδερμια στο προσωπο και εβαζα fucidin kai fucicort.και θυμαμαι παλιοτερα εξυνα συνεχεια το κεφαλι μου αρκετα και ειδικα στουσ κροταφους και φευγαν μαζι ολοκληρες τριχες συνεχεια .βεβαια δεν ειχα ιδεα περι τριχοπτωσης κλπ. και τα μαλλια τα ταλαιπωρουσα αρκετα χωρις να υπολογιζω τιποτα.ετυχε και ειδα εικονες στο google gia σμηγματοειδη δερματιτιδα και νομιζω οτι εχω αυτο.ειχα παει παλιοτερα σε δερματολογο και δεν μνου ε9ιχε αναφερει κατι τετοιο.τωρα υπαρχει περιπτωση αν ευθυνεται αυτο για την απωλεια μαλλιων να σωσω τπτ??βεβαια η αριαωση στουσ κροταφουσ εχει επελθει σταδιακα τα τελευταια 3-4 χρονια.ειμαι 30 χρονων..
 

billaros

Active Member
ειχα βαλει κανα εξαμηνο μινοξ αλλα δεν ειδα κατι και την εκοψα λογω πονων στο στηθος.εχω γυρω στον 1,5-2 μηνες που βαζω απο φαρμακειο μια μιξη απο δαφνελαιο-καστορελαιο-αμυγδαλελαιο-και κατι βιταμινες στα μαλλια και νομιζω οτι ειδα κατι μικρες τριχουλες μπροστα(μπορει να ειναι και η ιδεα μου βεβαια )
 

salonicam

New Member
Είναι κανένας άλλος που συνεχίζει την μέντα ή μόνο εγώ; Αποτελέσματα δεν έχω δει ουσιαστικά...αλλά τι άλλο να κάνω;

Κανένα νέο από την Dactarin?
 

aetos

Member
Εδω και κανενα μηνα τα πραγματα ειναι στασιμα με την μεντα...μαλλον μου εδωσε οτι ηταν να μου δωσει και σταματησε...βεβαια ξεκινησα να πινω ελαιολαδο και τα πραγματα ξεκινησαν να βελτιωνονταθ καπως..δηλαδη ξεκινησαν να φαινονται καποια χνουδια και παχυνε ακομα πιο πολυ η τριχα..η τριχοπτωση σταματησε σε μεγαλο βαθμο με το ελαιολαδο..δηλαδη αυτο που δεν καραφερε η μεντα το εκανε το ελαιολαδο...πιστευω οτι ο συνδιασμος αυτων των δυο θεραπειων κατι μου δινει ακομα...
 

cool11

Well-Known Member
Ξεθυμαινει το διαλυμα μεντας;
Παρατηρησα οτι νεα παρασκευη που εκαναν, καιει περισσοτερο το κεφαλι,
σε σχεση με μπουκαλακι που ειχα φτιαξει πριν κανα μηνα.
 

cool11

Well-Known Member
Που ειστε ρε παιδια; Σηκωθηκατε και φυγατε παλι κι απο αυτο το νημα;

Πως την βλεπετε τη μεντα; Αποδιδει καρπους;
 
Μπλουζα