Τοπικη μεντα.

scubas

Member
Ρε παιδιά ας καταλάβουμε πρώτα εάν όντως κάνει δουλειά η μέντα και μετά βλέπουμε ποιος έχει την καλύτερη και φθηνότερη διότι ακόμα πειραματιζόμαστε!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Ε δεν ειναι ακριβως ετσι.
Γιατι αλλιως την σκορπαω πανω στο κεφαλι χωρις να με νοιαζουν τα ml που χαλαω, οταν εχω αγορασει φτηνα,
κι αλλιως οταν κοστιζει αναλογικα περισσσοτερο.
Το ιδιο συμβαινει γενικως στα τοπικα, αλλα αλλου δεν εχεις εναλλακτικη. Πχ παντα οταν εβαζα revivogen, που ειχε κοντα στα 30€ το μπουκαλι, εβαζα καθε ml στο κεφαλι με 'ευλάβεια', να πιασει τοπο και μην το χαλαω αδικα!!!!
 

Briner

Active Member
Όταν βλέπετε τέτοιες τιμές, να είστε αρκετά επιφυλακτικοί για το κατά πόσο «pure» είναι το έλαιο. Όχι ότι και με το ακριβό είσαι σίγουρος δηλαδή.
 
Παντος σε εμενα φενεται οτι δουλευει....μειωνεται η τριχοπτωση εχτος την ημερα π χρησιμοποιω ρολλερ οπου δεν βαζω μεντα..οπου βλεπω περισσοτερες τριχες στο μπανιο....
 

aetos

Member
Σε μενα οι κροταφοι εχουν μεινει στασιμοι ως προς την επανεκφυση...η σχεδον στασιμοι..πιθανον να υπαρχει και μια περαιτερω μικρη βελτιωση..μικρη επανεκφυση υπαρχει στο μετωπο..εχουν βγει τεσσερις πεντε κανονικες τριχες και το χνουδι δειχνει να μετατρεπεται σε λεπτες τριχουλες σε σημεια...να πω την αληθεια πεειμενα περθσσιτερα αποτελεσματα με βαση τα στοιχεια της ερευνας...βεβαια μπορει να δωσει και αλλα ακομα...η παχυνση της τριχας παραμενει...
 

nikosssss

Active Member
Σε καθαρό σημείο είναι δύσκολο να δώσει κάποια αποτελέσματα απο οτι κατάλαβα. Σε μένα στο crown όπου έχω αρκετή τρίχα δουλεύει αρκετά καλά. Φαινομενικά έχει καλυτερεύση η εικόνα. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε επανέκφυση ή σε ενδυνάμωση των ήδη υπαρχόντων τριχών πάντως μετά απο 1μιση μήνα περίπου τα πράγματα δείχνουν να πηγαίνουν καλα...
 

bullshit

Member
Και εδώ το ίδιο. Σε μένα έχει καλύτερα αποτελέσματα απο μινοξιδίλη τολμώ να πω αφού δεν μου αυξάνει την τριχοπτωση σε αντίθεση με μινοξιδίλη και μάλλον συνεισφέρει και σε επανεκφυση. Έχει πάντως διαστήματα που έχω περισσότερη τριχοπτωση αλλά κρατάνε λίγο

Sent from my D5803 using Tapatalk
 

nikosssss

Active Member
Αυτο με τα διαστήματα έντονης τριχόπτωσης το είχα και εγώ μεσα σε αυτόν τον 1μιση μηνα...Μάλιστα συνοδευόταν και απο φαγούρα. Ίσως μπορει να είναικαι συμπτώματα επανέκφυσης....Ίσως...
 

peter13

Member
Παιδια σημερα παρελαβα απο iherb jojoba oil και την μεντα.λεω να φτιαξω αυτο το μιγμα μονο με jojoba και μεντα...σε 100 ml ποσες σταγονες μεντα να βαλω;


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikosssss

Active Member
Το αιθέριο με τη μέντα έχει κανείς άποψη πως αλλιώς μπορεί να εφαρμοστεί αντί με jojoba?? Σε περιορίζει πολύ η λαδίλα και σκέφτομαι να το κάνω πρόσμιξη με κάτι άλλου που θα προτείνετε, ώστε να μπορώ να το εφαρμόζω και κατα τη διάρκεια της μέρας στη δουλεια γιατί περιορίζομαι απο τις 7 μέχρι και τις 11-12 περίπου το βράδυ....Απλά φυσικά να είναι αποτελεσματική η δράση όπως με jojoba που ήταν και η αρχική έρευνα της συγκεκριμένης θεραπείας...
 

Briner

Active Member
Το αιθέριο με τη μέντα έχει κανείς άποψη πως αλλιώς μπορεί να εφαρμοστεί αντί με jojoba?? Σε περιορίζει πολύ η λαδίλα και σκέφτομαι να το κάνω πρόσμιξη με κάτι άλλου που θα προτείνετε, ώστε να μπορώ να το εφαρμόζω και κατα τη διάρκεια της μέρας στη δουλεια γιατί περιορίζομαι απο τις 7 μέχρι και τις 11-12 περίπου το βράδυ....Απλά φυσικά να είναι αποτελεσματική η δράση όπως με jojoba που ήταν και η αρχική έρευνα της συγκεκριμένης θεραπείας...

Το τζοτζόμπα δεν το βάζουμε μόνο ως όχημα απορρόφησης αλλά κυρίως επειδή είναι ωφέλιμο. Εγώ έχω κάνει βάση με τζοτζόμπα και αργανέλαιο. Δεν χρειάζεται να είσαι όλη μέρα σαν λαδοπόντικας. 1-2 ώρες και μετά λούσιμο. Προσωπικά, το αφήνω μία ώρα. Επιπλέον, εκτός από μέντα έχω βάλει κι άλλα έλαια, όπως δενδρολίβανο, λεμόνι, τσουκνίδα, αλόη βέρα και τσίλι.


Παιδια σημερα εφτιαξα το σκευασμα..ποσο να εφαρμοζω στο κεφαλι;


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αναλόγως την περιοχή που θες να καλύψεις, 10-20 ψεκασμοί είναι εντάξει.
 

peter13

Member
Το τζοτζόμπα δεν το βάζουμε μόνο ως όχημα απορρόφησης αλλά κυρίως επειδή είναι ωφέλιμο. Εγώ έχω κάνει βάση με τζοτζόμπα και αργανέλαιο. Δεν χρειάζεται να είσαι όλη μέρα σαν λαδοπόντικας. 1-2 ώρες και μετά λούσιμο. Προσωπικά, το αφήνω μία ώρα. Επιπλέον, εκτός από μέντα έχω βάλει κι άλλα έλαια, όπως δενδρολίβανο, λεμόνι, τσουκνίδα, αλόη βέρα και τσίλι.




Αναλόγως την περιοχή που θες να καλύψεις, 10-20 ψεκασμοί είναι εντάξει.
Δεν ειναι σπραυ..ειναι αυτο με την πιπιλα,που πεφτουν σταγονες.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
 

salonicam

New Member
Μετά από χρόνια αργής αλλά σταθερής αραίωσης αποφάσισα για πρώτη φορά να βάλω κάτι στο κεφάλι μου μπας και δω καμιά τρίχα γιατί άρχισε να αδειάζει επικίνδυνα. Έτσι ξεκίνησα μέντα-jojoba εδώ και 1 μήνα.

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά νομίζω ότι έχω μια σχετική επανέκφυση (δυστυχώς δεν έβγαλα καμιά φωτογραφία το κεφάλι να συγκρίνω). Σίγουρα πάντως η τριχόπτωση έχει κοπεί μαχαίρι.

Οι πιο έμπειροι ας μου δώσουν τα φώτα τους αν:
- Είναι σωστό να κρατάω την μέντα όλο το βράδυ στο κεφάλι και να λούζομαι το πρωί; Μήπως είναι πολύ;
- Χρειάζεται να κάνω κάποια διακοπή και σε πόσο διάστημα χρήσης;
- πόσο διάστημα χρειάζεται μια πετυχημένη θεραπεία για να δώσει εμφανή αποτελέσματα; (δηλαδή πόσο καιρό θα πρέπει να βάζω μέντα χωρίς να απογοητευτώ;)

Ίσως χρησιμοποιήσω και dactarin μια και μάλλον πάσχω από τα συμπτώματα της σδ χωρίς να το ξέρω (τώρα πόσο μετανιώνω που δεν ασχολήθηκα με τα μαλλιά μου νωρίτερα...) αλλά ρε παιδιά σκέφτομαι...χιλιάδες επιστήμονες κάνουν έρευνα για την φαλάκρα και κανείς δεν σκέφτηκε αυτό το πολύ απλό; τέλος πάντων ...

Ευχαριστώ...
 

nikosssss

Active Member
Από τη στιγμή που παίρνεις το αποτέλεσμα που θέλεις και μάλιστα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις κάτι στον τρόπο που εφαρμόζεις την θεραπεία... Daktarin μπορείς να βάζεις το πρωί και να το έχεις κατά τη διάρκεια της ημέρας , μέχρι να έρθει η ώρα να εφαρμόσεις τη μέντα...Θα δεις διαφορά πίστεψε με. ακριβώς αυτό κάνω εγώ. αυτές τις δύο θεραπείες σε συνδυασμό...
Όσο για την αναφορά με τους επιστήμονες κλπ. σκέψου πολύ απλά ότι αν δεν υπήρχαν τα ακριβά φάρμακα και οι πανάκριβες θεραπείες, οι πλούσιοι δεν θα πλούτιζαν ποτέ....;)
 

Golgo13

New Member
Ερώτηση, για εμάς που χρησιμοποιούμε και regain, αντί να βάζουμε την μέντα σε jojoba oil, δεν μπορούμε να την βάλουμε μέσα στο regain? (μιας και απ'ότι κατάλαβα το jojoba είναι για την απορρόφηση)
 
Πειραματισου φιλε @Golgo13 και δες πως θα παει.. εχω ξεκινησει μεντα [αγρια μεντα]εδω κ μια βδομαδα περιπου.. αναλογια 4% με jojoba οινοπνευμα κ λιγο νερο.. με καιει αρκετα.. ειναι σημαδι οτι δουλευει ή μηπως το μειγμα ειναι αρκετα δυνατο κ πρεπει να το αραιωσω?
 
Μπλουζα