Τοπικη μεντα.

Συμπληρωματικα με μινοξ ειναι καλη.. δε μπορω να κρινω για επανεκφυση απο μονη της..οχι οτι θα σου κρατησει σε αποδοση για παρα πολλους μηνες γιατι οπως καθε τοπικο χανει με το χρονο.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Εγω παιδες δεν εχω λεφτα να τα σκαω στην καθε apivita...11€ για 10ml...
Ειχα ξαναρωτησει, ουδεις ομως ηξερε/ασχοληθηκε κλπ....
Βρηκα essential peppermint oil, μπουκαλακια των 10ml με τιμη στα 2.30€ !!!!! Που αλλου, στο ebay!
http://tinyurl.com/z3wnbmm
Λεω να αγορασω 'μαζικα' αρκετα μπουκαλακια...
 

cool11

Well-Known Member
Ακομη ενα νεκρο νημα;;;;
Πολυ γρηγορα δεν πεθαινουν ρε παιδια;
Μες σε 5 μηνες, ποτε εγινε ο χαμος, ποτε πεθανε το νημα;
 

Golgo13

New Member
Κοιτα την πατάμε που την πατάμε, δεν μπορούμε να την πατάμε με πράγματα λιγότερο εκνευριστικά; 2-3 μήνες λαδίλα κάθε βράδυ για το τπτ. Κάνουμε και το ρόλλερ 20 λεπτα βασανιστήριο, η επόμενη θεραπεία θα είναι να κάθεσαι στην σταση του λοτού κρεμασμένος από το ταβάνι (και ενώ σε όλους θα δουλέυει μετά από 2 μήνες δεν θα μιλάει κανείς) :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

cool11

Well-Known Member
Υπαρχει καμια ψυχη εδω μεσα, να μου πει για παραγγελια του αιθεριου ελαιου απο ebay?
 

TheoZKS

Member
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ στην παρέα. Παρήγγειλα και εγω πλέον την Μέντα απλά χρειάζομαι λίγη βοήθεια στην κατασκευή μπωρει να με βοηθείσει κάποιος ;

Εχω σκουρόχρωμα γιαληνα μπουκαλάκια των 100ml και εχω και 100ml από την μέντα που ειναι στην παρακάτω φωτό. Την παρηγγειλα από eBay στην Γερμανία. Ειναι 100% φυτικό αιθέριο έλαιο. Τι ποσότητες πρέπει να αναμειξω σε ενα μπουκαλάκι των 100ml ?

image.jpeg
 

sven

Active Member
ανακατευουμε πριν απο καθε χρηση,κανουμε μια εφαρμογη την ημερα μετα το μπανιο και το αφηνουμε μεχρι το επομενο μπανιο.
εναλλακτικα και με πολυ μικροτερο κοστος μπορειτε να φτιαξετε
70ml φυσιολογικο ορό,25ml jojoba,60 σταγονες αιθεριο ελαιο μεντας.
η
80ml φυσιολογικο ορό,20ml γλυκερινη,60 σταγονες αιθεριο ελαιο μεντας.
το jojoba oil καταπολεμαει τους ερεθισμους και ειναι το μεσον για να απορροφηθει η λοσιον.
 

TheoZKS

Member
Έχουν γραφθει 25 διαφορετικές συνταγές εδώ όποτε ένας νέος που να βγάλει άκρη;

Κάτι είχε πάρει το μάτι μου οτι γίνετε μόνο με φυσιολογικό όρο και καθαρό οινόπνευμα ισχύει; Αν ναι πως ειναι οι δοσολογίες; Επειδη jojoba δεν εχω και θα πρέπει να παραγγείλω και θα κάνει καμία εβδομάδα να μου έρθει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sven

Active Member
Που είναι οι άλλες συνταγες για να πάρω μια ιδέα ; θα το ξεκινήσω και εγω σύντομα. Δώσε ενα ινφο
 

giogio

New Member
Τελικα παιδια ποια απο αυτες τις διαφορετικες συνταγες ειναι η καλυτερη?σκεφτομουν να δοκιμασω την συνταγη με 97 ml jojoba και 3ml μεντα
 

TheoZKS

Member
Καπα και οι υπόλοιποι που το δοκιμάσατε αρκετό καιρό πιο ειναι το συμπέρασμα ;

Χθες έκανα την πρώτη εφαρμογή με 48μλ jojoba και 2μλ μέντα δλδ 4%. Χωρίς τπτ άλλο. Η λαδίλα στο μαλλί ήταν απίστευτη σημερα το πρωί με αποτέλεσμα να έπρεπε να ξανά λουσω τα μαλλιά μου πριν βγω από το σπίτι. Τι να κανω για να φύγει η λαδίλα ;
 

newfish

Member
Εγω κατι σε επανεκφυση δεν ειδα.
Οταν βαζεις στα μαλλια σου λαδι , λογικο δεν ειναι να λαδωσουν ?
Με αυτην τη συνταγη δεν υπαρχει κατι που μπορεις να κανεις για την λαδιλα.
 

aetos

Member
Μετα απο πολλους μηνεςχρησης μενταςπαρατηρω οτι τα αποτελεσματα ειναι στασιμα..ισως και να εχει χασει η θεραπειασε δυναμη..παρατηρησα οτι οταν προσθεσα εξτρα παρθενο ελαιολαδο στην jojoba και στην μεντα υπηρξε μια δυνατη ανανεωση στο μαλλι μου..βεβαια το ελαιολαδο το τοποθετω καθεφορα στο μιγμα πριν το βαλλω στο κεφαλι μου..δεν το βαζω δηλαδη στο μπουκαλακι του μειγματος..τεσπα θα ενημερωσω για λεπτομερειες με τον καιρο..
 

TheoZKS

Member
Μετα απο πολλους μηνεςχρησης μενταςπαρατηρω οτι τα αποτελεσματα ειναι στασιμα..ισως και να εχει χασει η θεραπειασε δυναμη..παρατηρησα οτι οταν προσθεσα εξτρα παρθενο ελαιολαδο στην jojoba και στην μεντα υπηρξε μια δυνατη ανανεωση στο μαλλι μου..βεβαια το ελαιολαδο το τοποθετω καθεφορα στο μιγμα πριν το βαλλω στο κεφαλι μου..δεν το βαζω δηλαδη στο μπουκαλακι του μειγματος..τεσπα θα ενημερωσω για λεπτομερειες με τον καιρο..

Εσυ τι συνταγή χρησιμοποιείς ; Μπωρεις να γράψεις και τις δοσολογίες ;
 

FreeThinker

Well-Known Member
η επανεκφυση με τα λαδια ειναι σχεδον ανεπαισθητη στους γυρω. το ιδιο καραφλοι ειστε και με 30 τριχες παραπανω μετα απο ενα 3 μηνο. για σοβαρη διαφορα τα νουμερα που φυτρωνουν θα πρεπει να αγγιζουν τουλαχιστον τα 500. αυτο δεν προκειται να επιτευχθει με τα λαδια ποτε των ποτων. σκεφτειτε μονο οτι ενα τσουβαλι τριχες το χανουμε καθημερινα, 100-150 λενε οτι ειναι το φυσιολογικο ( που εγω αμφιβαλλω οτι ειναι τοσο πολυ σε καποιον χωρις ΑΑ ), εμεις που εχουμε ΑΑ κινουμαστε στα 150 την ημερα. ειναι αστειο να παλευουμε ακομα με λαδια.

δεν πιστευω οτι η ΑΑ μπορει να καταπολεμηθει με φυσικο τροπο και φυτικα προιοντα. η λυση βρισκεται στα φαρμακευτικα προιοντα (μινοξ και φινα ειναι φαρμακα). ευχομαι στο μελλον να βρουνε κι αλλα, η να δημιουργησουν κι αλλα.
 
Μπλουζα