Τοπικη μεντα.

scubas

Member
εμένα με jojoba kai 3% μεντα μετα απο 2 μήνες καλύτερη ποιότητα τρίχας μειωση τριχόπτωσης επανέκφυση όχι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aetos

Member
το μαλλι μου με εναμιση μηνα χρησης μέντας
WP_20151228_15_01_30_Pro.jpg WP_20151228_15_01_44_Pro.jpg WP_20151228_15_03_03_Pro.jpg WP_20151228_15_03_08_Pro.jpg WP_20151228_15_04_34_Pro.jpg WP_20151228_15_04_38_Pro.jpg
το μαλλι μου μετα απο δυομιση μηνες χρησης μέντας
WP_20160127_19_20_02_Pro.jpg WP_20160127_19_19_59_Pro.jpg WP_20160127_19_20_05_Pro.jpg
Πριν ξεκινησω μεντα η κατασταση ηταν πολυ χειρότερη...πλεον βγαινουν διασκορπισμένες τριχες μπροστα στο μετωπο..οι κροταφοι έχουν γεμισει μεχρι καποιο σημειο...βεβαια εδω και δεκα μερες η κατασταση στους κροταφους ειναι στασιμη...η θεραπεία είναι jojoba oil και μέντα...
 

bullshit

Member
Όντως φαίνεται κάποια βελτίωση και νομίζω παχυνση της τριχας. Είχες καθόλου shedding απο τότε που ξεκίνησες ? Γενικά απο τριχοπτωση τί ?

Sent from my D5803 using Tapatalk
 

aetos

Member
Όντως φαίνεται κάποια βελτίωση και νομίζω παχυνση της τριχας. Είχες καθόλου shedding απο τότε που ξεκίνησες ? Γενικά απο τριχοπτωση τί ?

Sent from my D5803 using Tapatalk
Γενικα η τριχοπτωση εχει μειωθει λιγακι αλλα οχι τρομερα πραγματα..εχω αναιβοκατεβασματα..αλλες μερες η τριχοπτωση ειναι μεγαλη..αλλοτε μικρη..shedding ειχα μια περιοδο 20 ημερων στο δευτερο μηνα...
 

jim_1912

New Member
Καλησπέρα, νέος και γω στο φόρουμ, αλλά το παρακολουθώ αρκετά χρόνια!χρησιμοποιώ και γω τη λοσιον με τη μέντα και το τζοτζομπα εδώ και 20 μέρες περίπου. Έχω να πω μείωση της τριχοπτωσης σίγουρα στο 50%ισως και παραπάνω.. Αετός τι sheeding είχες το 2ο ημέρο που προανέφερες?
 

aetos

Member
Καλησπέρα, νέος και γω στο φόρουμ, αλλά το παρακολουθώ αρκετά χρόνια!χρησιμοποιώ και γω τη λοσιον με τη μέντα και το τζοτζομπα εδώ και 20 μέρες περίπου. Έχω να πω μείωση της τριχοπτωσης σίγουρα στο 50%ισως και παραπάνω.. Αετός τι sheeding είχες το 2ο ημέρο που προανέφερες?
Οχι καποιο ιδιαιτερο shedding..αν εχανα 100 τριχες την ημερα αυξηθηκε στις 150...
 

jim_1912

New Member
Ωραίος! Εγώ έχω να πω ότι πριν τη μέντα το σιφωνι της μπανιερας ήταν γεμάτο τρίχες, ενώ τώρα είναι σχεδόν πεντακάθαρο! Δε θα μιλήσω για επανεκφυση αλλά για πολύ καλή μείωση τριχοπτωσης έως τώρα.. Μινοξ έβαζα 10 χρόνια και σε τέτοιο βαθμό μείωσης της τριχοπτωσης δεν έχω φτάσει ποτέ! Όχι πως η Μινοξ τη μειώνει, αλλά ότι και να έχω βάλει στο κεφάλι δεν μου έχει προσφέρει αυτό το αποτέλεσμα! Σκέφτομαι για πειραματισμο αργότερα να προσθέσω στο υπάρχον μείγμα 1μλ αιθέριο κανέλας και 1 μλ αιθέριο δενδρολιβανου. Να την μετατρέψω σε 5%δλδ.
 

aetos

Member
Ωραίος! Εγώ έχω να πω ότι πριν τη μέντα το σιφωνι της μπανιερας ήταν γεμάτο τρίχες, ενώ τώρα είναι σχεδόν πεντακάθαρο! Δε θα μιλήσω για επανεκφυση αλλά για πολύ καλή μείωση τριχοπτωσης έως τώρα.. Μινοξ έβαζα 10 χρόνια και σε τέτοιο βαθμό μείωσης της τριχοπτωσης δεν έχω φτάσει ποτέ! Όχι πως η Μινοξ τη μειώνει, αλλά ότι και να έχω βάλει στο κεφάλι δεν μου έχει προσφέρει αυτό το αποτέλεσμα! Σκέφτομαι για πειραματισμο αργότερα να προσθέσω στο υπάρχον μείγμα 1μλ αιθέριο κανέλας και 1 μλ αιθέριο δενδρολιβανου. Να την μετατρέψω σε 5%δλδ.
Εμενα η μινοξ με ειχε πιασει πολυ καλα για το εξαμηνο που την χρησιμοποιουσα..ειδα πολυ δυνατα αποτελεσματα στο θεμα επανεκφυση..αλλα αναγκαστικα να τν σταματησω λογω παρενεργειων...ενδιαφερον ο πειραματισμος που σκεφτεσαι..σκεφτομαι και γω να πειραματιστω με αιθερεο ελαιο δενδρολιβανο καποια στιγμη..
 

kikh vas

Member
Ωραίος! Εγώ έχω να πω ότι πριν τη μέντα το σιφωνι της μπανιερας ήταν γεμάτο τρίχες, ενώ τώρα είναι σχεδόν πεντακάθαρο! Δε θα μιλήσω για επανεκφυση αλλά για πολύ καλή μείωση τριχοπτωσης έως τώρα.. Μινοξ έβαζα 10 χρόνια και σε τέτοιο βαθμό μείωσης της τριχοπτωσης δεν έχω φτάσει ποτέ! Όχι πως η Μινοξ τη μειώνει, αλλά ότι και να έχω βάλει στο κεφάλι δεν μου έχει προσφέρει αυτό το αποτέλεσμα! Σκέφτομαι για πειραματισμο αργότερα να προσθέσω στο υπάρχον μείγμα 1μλ αιθέριο κανέλας και 1 μλ αιθέριο δενδρολιβανου. Να την μετατρέψω σε 5%δλδ.

jim bravo πολυ καλο αυτο π ανεφερες ..μπορεις αν γινετε να μ πεις πως τη εφτιαξες ? συστατικα? κ καθε ποσο εβαζες?
 

jim_1912

New Member
"kikh vas, post: 158526, member: 19755"]jim bravo πολυ καλο αυτο π ανεφερες ..μπορεις αν γινετε να μ πεις πως τη εφτιαξες ? συστατικα? κ καθε ποσο εβαζες?[/QUOTE]

Το κλασικό μείγμα τζοτζομπα και μέντα βάζω και έχω αυτό το αποτέλεσμα στις 21 μέρες περίπου. Αυτό που είπα είναι πως σκέφτομαι το επόμενο η παραεπομενο μείγμα να αποτελείται από 100μλ τζοτζομπα 3μλ αιθέριο μέντα, 1μλ αιθέριο κανέλας, και 1μλ αιθέριο δενδρολιβανου ! Να την κάνω δλδ 5% από 3% που είναι μόνο με τη μέντα. Ίσως όμως κατεβάσω και το τζοτζομπα στα 95μλ προσθέτοντας αυτά που είπα. Γενικότερα θέλω να κάνω τέτοιου είδους πειράματα γιατί δε θέλω χάπια. Προτιμώ τα τοπικά. Αργότερα ίσως πάλι το αλλάξω και προσθέσω και αιθέριο τσουκνιδας αν υπάρχει..
 

kikh vas

Member
"kikh vas, post: 158526, member: 19755"]jim bravo πολυ καλο αυτο π ανεφερες ..μπορεις αν γινετε να μ πεις πως τη εφτιαξες ? συστατικα? κ καθε ποσο εβαζες?

Το κλασικό μείγμα τζοτζομπα και μέντα βάζω και έχω αυτό το αποτέλεσμα στις 21 μέρες περίπου. Αυτό που είπα είναι πως σκέφτομαι το επόμενο η παραεπομενο μείγμα να αποτελείται από 100μλ τζοτζομπα 3μλ αιθέριο μέντα, 1μλ αιθέριο κανέλας, και 1μλ αιθέριο δενδρολιβανου ! Να την κάνω δλδ 5% από 3% που είναι μόνο με τη μέντα. Ίσως όμως κατεβάσω και το τζοτζομπα στα 95μλ προσθέτοντας αυτά που είπα. Γενικότερα θέλω να κάνω τέτοιου είδους πειράματα γιατί δε θέλω χάπια. Προτιμώ τα τοπικά. Αργότερα ίσως πάλι το αλλάξω και προσθέσω και αιθέριο τσουκνιδας αν υπάρχει..[/QUOTE]

Εννοείται τοπικά φυσικά κ όχι χάπια κ τέτοια!υποστηρίζω κ γω αυτή τ κατεύθυνση ..μακάρι ν δουλέψει κ σε μένα γτ κλαίει κ τ έρμο τ σιφωνι κ γω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Ρε την μεντα. Οτι ματζουνι θες, πανω στο κεφαλι, το εχουμε βαλει.
Δεν περιμενα ομως οτι θα φτασει το κεφαλι μου να μυριζει λες και ειναι τσίχλα!!!
Ωραιο αρωμα παντως.
Αντε να δουμε τι μας δωσει κι αυτο.
 

cool11

Well-Known Member
Βοηθειστε με να καταλαβω κατι.
Πρωτ'απ'ολα η μεντα, δρα ως dht blocker ή τι αλλο;

Λεμε μειωνει την τριχοπτωση.
Αυτο τελικα, βοηθα, αλλα εξηγειστε μου πως βοηθα να κραταμε τα μαλακια μας.
Ξερω, ειναι σαν να ζητω να μου πειτε το αυτονοητο, αλλα νιωθω πως δεν το κατανοω πληρως.
Σκεφτομαι: μειωνεται η τριχοπτωση(το ζητουμενο δηλαδη), αρα μενουν οι τριχες στο κεφαλι, αρα καλυτερα. Αυτο ειναι;
Ουσιαστικα δηλαδη, 'επεμβαινουμε' και επηρεαζουμε το βιολογικο κυκλο της τριχας, και την ενδυναμωνουμε, αποτρεποντας την να πεσει;
Γιατι ειχα την εντυπωση, οτι ενας ρυθμος πτωσης, ειναι ο αναμενομενος και φυσιολογικος.
Αρα εμεις, κανουμε να παραμενουν στο κεφαλι μας περισσοτερες, και τελικα πεφτουν ελαχιστες;
 

cypress

Member
ωχ, ωχ, τωρα θέλει να μάθει και πως δουλεύει!! :eek:

Άλλες πεντακόσιες χαζές ερωτήσεις για μια απάντηση που μπορεί να την βρει στο ΑΡΧΙΚΟ μήνυμα του κάπα.
Σε δυο-τρία χρόνια μπορεί και να ξεμπερδέψουμε... :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βοηθειστε με να καταλαβω κατι.
Πρωτ'απ'ολα η μεντα, δρα ως dht blocker ή τι αλλο;

Λεμε μειωνει την τριχοπτωση.
Αυτο τελικα, βοηθα, αλλα εξηγειστε μου πως βοηθα να κραταμε τα μαλακια μας.
Ξερω, ειναι σαν να ζητω να μου πειτε το αυτονοητο, αλλα νιωθω πως δεν το κατανοω πληρως.
Σκεφτομαι: μειωνεται η τριχοπτωση(το ζητουμενο δηλαδη), αρα μενουν οι τριχες στο κεφαλι, αρα καλυτερα. Αυτο ειναι;
Ουσιαστικα δηλαδη, 'επεμβαινουμε' και επηρεαζουμε το βιολογικο κυκλο της τριχας, και την ενδυναμωνουμε, αποτρεποντας την να πεσει;
Γιατι ειχα την εντυπωση, οτι ενας ρυθμος πτωσης, ειναι ο αναμενομενος και φυσιολογικος.
Αρα εμεις, κανουμε να παραμενουν στο κεφαλι μας περισσοτερες, και τελικα πεφτουν ελαχιστες;
Βρε κουλ11, ο λόγος που βρισκόμαστε σε αυτό το φόρουμ είναι για να συζητάμε και να σχολιάζουμε θεραπείες για την τριχόπτωση. Ωραία μέχρι εδώ. Από εκεί και πέρα, το ποιά θεραπεία και γιατί θα την εφαρμόσει ο καθένας θα πρέπει να είναι αποτέλεσμα προσωπικής έρευνας. Εαν εσύ μέχρι τώρα έχεις καταλάβει ότι μπορείς να κάνεις ότι κάνουν οι άλλοι και να σταματάς την τριχόπτωση σου ή να βγάζεις μαλλιά, μάλλον έχεις λάθος εντύπωση. Είναι αρκετά δύσκολο ζήτημα (η ΑΓΑ) αυτό που μας απασχολεί και απαιτεί πάαρα πολύ ψάξιμο και διαφορετική αντιμετώπιση για την κάθε περίπτωση. Έχουμε στα χέρια μας αυτό το εργαλείο που λέγεται ίντερνετ και μας δίνει όλες τις πληροφορίες που χρειαζόμαστε (σχεδόν πάντα) δωρεάν.
Δε θέλω να σου κάνω τον έξυπνο, αλλά σκέψου αν όλοι κάναμε μια προσπάθεια από μόνοι μας να βρούμε πληροφορίες, πόσα περισσότερα και πιο ασφαλή συμπεράσματα θα βγάζαμε για την κάθε θεραπεία.
 

onar

Member
διάβασα όλες τοις σελίδες και είδα πολύ ενδιαφέρον Από πολύ κόσμο τα αποτελέσματα σας είναι ακόμα καλά? λέω να το την συνδυάσω με την μινοξιντιλ βράδυ πρωί. ! τι λέτε παραγγέλνω τελικά όλα τα πράγματα από το πρώτο ποστ? ? Ευχαριστώ πολύ
 

tasos33

Well-Known Member
διάβασα όλες τοις σελίδες και είδα πολύ ενδιαφέρον Από πολύ κόσμο τα αποτελέσματα σας είναι ακόμα καλά? λέω να το την συνδυάσω με την μινοξιντιλ βράδυ πρωί. ! τι λέτε παραγγέλνω τελικά όλα τα πράγματα από το πρώτο ποστ? ? Ευχαριστώ πολύ
όναρ για μένα η προσθήκη μέντας στη μινοξ ειναι ο καλύτερος συνδυασμος, το μείγμα μέντας με τζοτζομπα και μέντα με αλκοόλη μου προκάλεσαν έντονο σεντινγκ, τα χρησιμοποίησα για τρεις κ δυο εβδομαδες αντιστοιχα, βέβαια δε ξερω πως θα ηταν αν συνέχιζαν αλλα δεν είχα το περιθώριο να συνεχίσω.. Έτσι λοιπον σε μικρη ποσότητα μινοξ πρόσθετω μέντα πλεον και η τριπτωση ελαχιστοποιήθηκε....προσοχή σε λιγα μλ μινοξ ώστε να καταναλωθεί η μινοξ σε λιγες μέρες και μετα παλι το ίδιο, αυτο το κανω γιατι δεν ξέρουμε αν η μέντα μετα απο καιρό αδρανοποιείται μέσα στο μείγμα της μινοξ...
 
Μπλουζα