Τοπικη μεντα.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bullshit

Member
εχει παρατηρησει κανεις αυξηση της τριχοπτωσης μς την χρηση του διαλυματος με το οινοπνευμα?
ειμαι στις δυο εβδομαδες ακριβως και ενω ημουν στις 20τριχες εχω παει στις 80
Εγώ δεν βγάζω άκρη ακόμα. Μια καλή βδομάδα τη διαδεχτηκε μια καταστροφική
 

cool11

Well-Known Member
Σημερα εβαλα για πρωτη φορα το διαλυμα της μεντας, οπως το εφτιαξα συμφωνα με τις τελευταιες οδηγιες-αναλογιες του kapa.
Ενιωσα ενα καψιμο στο κεφαλι, λιγο εντονοτερο στην αρχη, μετα εξασθενισε τελειως. Κοιταξα το κρανιο για τυχον ερεθισμους, αλλα δεν ειχε καμια κοκινιλα, ολα μια χαρα φαινονταν.
Ειναι καλο σημαδι αυτο το καψιμο, ή μπορει να σημαινει κατι προβληματικο και ασχημο;
 

scubas

Member
Σημερα εβαλα για πρωτη φορα το διαλυμα της μεντας, οπως το εφτιαξα συμφωνα με τις τελευταιες οδηγιες-αναλογιες του kapa.
Ενιωσα ενα καψιμο στο κεφαλι, λιγο εντονοτερο στην αρχη, μετα εξασθενισε τελειως. Κοιταξα το κρανιο για τυχον ερεθισμους, αλλα δεν ειχε καμια κοκινιλα, ολα μια χαρα φαινονταν.
Ειναι καλο σημαδι αυτο το καψιμο, ή μπορει να σημαινει κατι προβληματικο και ασχημο;
Η συνταγή σου έχει οινόπνευμα οπότε είναι απόλυτα φυσιολογικό να σε καίει για μερικά λεπτά γύρω στα 5-15 Στην αρχή πιό έντονα και ειδικά την ώρα της εφαρμογής λόγο τριβής.Μή φοβάσαι! Βέβαια ο χρόνος και η ένταση του καψίματος δέν είναι και πανάκεια γιατί κάθε δέρμα είναι διαφορετικό οπότε αλλον μπορει να τον καίει λιγότερο αλλον περισσότερο.
 

cool11

Well-Known Member
Αποτελεσματα στην μειωση της τριχοπτωσης (γιατι για επανεκφυση δυσκολο...),
ποτε ξεκινα περιπου κανείς να βλεπει;
 

tasos33

Well-Known Member
Αποτελεσματα στην μειωση της τριχοπτωσης (γιατι για επανεκφυση δυσκολο...),
ποτε ξεκινα περιπου κανείς να βλεπει;
αν γνωρίζαμε ποτε ακριβως επιδρά η κάθε θεραπεία στον καθένα θα μασταν μάγοι....cool...αρησε λιγάκι.....βάλε την ρημαδα τη λοσιόν ΑΣΕ να περάσουν δυο βδομάδες για να βγαλεις τα πρωτα συμπεράσματα και μετ ενημέρωσε να σου πούμε τι θα κανεις
 

m3rlinos

New Member
Χαιρετιζω τα μελη ως νεος...Δεν εχω εφαρμοσει τπτ στο κεφαλι μου-29ετων(προβλημα σε κροταφους και επι μερους κεντρικα) εκτος απο vichy dercos και προφανως δεν ειδα τπτ (3κουτια=3μηνες)
Προτειθεμαι να πειραματιστω με ενα αλλο ελαιο και αυτο ειναι:ΛΑΔΙ ΑΠΟ ΙΠΠΟΦΑΕΣ.
Στιις δοσολογιες ακομη δεν εχω κατασταλαξει και θα ηθελα μερικες προτασεις...
Το λαδι απο ιιποφαες (στα αλογα δινοταν για καλο τριχωμα) εχει οοοοολα τα στοιχεια που χρειαζεται το τριχωτο της κεφαλης, ολα τα μεταλα, ολα τα Ω, ολες τι βιταμινες ΚΑΙ β-συτοστερολη που ειναι φυσικο DHT-BLOCKER.
Kαταληγωντας...πιστευετε οτι ειναι καλυτερο απο μεντα???
Ακομη αν θα μπορουσε να γινει ενα καλο συνοδευτικο.Ψαξτε το πιστευω οτι αξιζει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

35007

Member
To ιπποφαες φαινεται καλη ιδεα. Το ειχα σκεφτει και εγω. Αξιοπιστο μελος του φορουμ που ρωτησα και το ειχε ηδη δοκιμασει μου ειπε πως δεν ενθουσιαστηκε κιολας απο τη χρηση του. Δουλεψε το και πες μας παντως.
 

cool11

Well-Known Member
αν γνωρίζαμε ποτε ακριβως επιδρά η κάθε θεραπεία στον καθένα θα μασταν μάγοι....cool...αρησε λιγάκι.....βάλε την ρημαδα τη λοσιόν ΑΣΕ να περάσουν δυο βδομάδες για να βγαλεις τα πρωτα συμπεράσματα και μετ ενημέρωσε να σου πούμε τι θα κανεις

Μια εκτιμηση ζητησα.
Πχ για δαφνελαιο λεμε οτι πρεπει να περιμενεις καποιους μηνες να δειξει.
Θελω να ξερω αν δειχνει εντος του μηνα, ή μακροπροθεσμα.
 

tasos33

Well-Known Member
Σε 43 ημερες, 13 ώρες, 45 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα θα σκάσει η πρωτη τρίχα...αρα δε το λες και στο μήνα πανω....σορρυ αλλά δεν αντεξα ο ανθρωπος

Μια εκτιμηση ζητησα.
Πχ για δαφνελαιο λεμε οτι πρεπει να περιμενεις καποιους μηνες να δειξει.
Θελω να ξερω αν δειχνει εντος του μηνα, ή μακροπροθεσμα.[/QUOTE
 

m3rlinos

New Member
3 ml μεντας
1.5 ml λαδι ιππποφαες
45.5ml jojoba oil
πρωτα μειγμα

45ml νερο απεσταγμενο
45ml καθαρο 100% οινοπνευμα
10ml γλυκερινη
δευτερο μειγμα

ανακατευουμε τα δυο μειγματα καλα και στο τελος προσθετουμε ελαχιστο polysorbate
Θελω γνωμες και αξιολογησεις
Ευχαριστω!!!
 

cool11

Well-Known Member
Σε 43 ημερες, 13 ώρες, 45 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα θα σκάσει η πρωτη τρίχα...αρα δε το λες και στο μήνα πανω....σορρυ αλλά δεν αντεξα ο ανθρωπος

Ειμαι χρονια σε αυτο το φορουμ, συμμετεχω, ρωταω, κλπ.

Εδω στην 'μεντα', βρηκα πολυ κοσμο 'αρπαγμενο' και ειλικρινα μου κανει εντυπωση.
Ανεκαθεν ρωτουσα, αλλα τετοιο αρπαγμα, δεν το εχω ξαναδει.
Αν το φορουμ επικροτει τους οξυθυμους, που ως αλλοι 'κριτες' αρπαζονται και την λενε, με τις υγειες μας.
Ολοι μαζι, να στησουμε τον καυγα παιδια.
Ολοι οι οξυθυμοι εδω.

Βαλτε τα guidelines, να μην ρωταμε.
Φτιαξτε και μια ελιτ, που θα ποσταρει οτι κατα την δικη σας 'γκλαβα' θα ειναι χρησιμο.
Οι υπολοιποι περιτευουμε αφου 'οι αρπαγμενοι' δεν εγκρινουν.

Εγω ρωταω κοσμια, αλλα η περιπτωση σας, χρηζει αντιμετωπισης.
Δεν εκρινα ποτε συμφορουμιτη για την ερωτηση του.
Εσεις ομως εδω, αρκετοι, εχετε παρει τον ρολο του κριτη.
Κριμα.

Πολλες παρωπιδες, και πολυ στενομυαλια, και υπεροπτικο στυλ 'οτι δεν ταιριαζει στο mindset μου ειναι για τα σκουπιδια'.
Μπραβο, ειστε σε καλο δρομο.
 

cypress

Member
H επανέκφυση σε εμένα συνεχίζεται στο μπιφτέκι αλλά στους κροτάφους έχει επιβραδυνθεί πολύ.
Φαίνεται πως στο θέμα της hairline λειτουργεί σαν την μινοξ, δηλαδή δεν βοηθά ιδιαίτερα μπροστά.
Το καλό είναι ότι η τριχόπτωση έχει σταματήσει πρακτικά.
 

tasos33

Well-Known Member
H επανέκφυση σε εμένα συνεχίζεται στο μπιφτέκι αλλά στους κροτάφους έχει επιβραδυνθεί πολύ.
Φαίνεται πως στο θέμα της hairline λειτουργεί σαν την μινοξ, δηλαδή δεν βοηθά ιδιαίτερα μπροστά.
Το καλό είναι ότι η τριχόπτωση έχει σταματήσει πρακτικά.
με ποιο μείγμα και μετα απο ποσο καιρό χρήσης?
 
Μπλουζα