ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ LORENZO

ManCyprus87

Well-Known Member
Α

Ακριβως! Γιατί μερικά είναι artistic μερικά όχι! Σε όλους τους γιατρούς της ισπανικής σχολής! Το θέμα είναι απλό. Ποιος ειναι ο λόγος ;;;
Η ΜΜ πάντα ήταν και θα είναι ένα ρίσκο ανεξαρτήτως γιατρού.
Το θέμα είναι να είσαι έτοιμος να μπορείς να μπεις για τυχόν διορθώσεις/touch ups, εφόσον δεν έχουν δημιουργηθεί μη αναστρέψιμες συνέπειες (κυρίως στο κομμάτι της δότριας η οποία είναι πεπερασμένη)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Marios1982

Well-Known Member
Η ΜΜ πάντα ήταν και θα είναι ένα ρίσκο ανεξαρτήτως γιατρού.
Το θέμα είναι να είσαι έτοιμος να μπορείς να μπεις για τυχόν διορθώσεις/touch ups, εφόσον δεν έχουν δημιουργηθεί μη αναστρέψιμες συνέπειες (κυρίως στο κομμάτι της δότριας η οποία είναι πεπερασμένη)
Οπότε η ελαχιστοποίηση ρίσκου είναι γιατρός τέτοιου επιπέδου, πολύ λεπτομερή ενημέρωση για το τι θες και φυσικά ποιότητα τρίχας και δότριας. Συν να σαι έτοιμος για touch up. Σωστά;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Οπότε η ελαχιστοποίηση ρίσκου είναι γιατρός τέτοιου επιπέδου, πολύ λεπτομερή ενημέρωση για το τι θες και φυσικά ποιότητα τρίχας και δότριας. Συν να σαι έτοιμος για touch up. Σωστά;
Το θέμα είναι ότι πολλές φορές βλέπουμε και αποτελέσματα απο τοπ επιπέδου γιατρούς που πραγματικά απογοητεύουν.
Σίγουρα η Ισπανία είναι αδιαμφισβήτητος και ίσως ο τοπ προορισμός με εκπληκτικά αποτελέσματα,
Στο τέλος της ημέρας είναι να γίνουν στην πράξη όλα αυτά που θα συμφωνήσετε με το γιατρό, με πλάνο πάντα και το βλέμμα στο μέλλον διότι η ΑΑ δε σταματά ποτέ.
 

gubi_gubi

Member
Οπότε η ελαχιστοποίηση ρίσκου είναι γιατρός τέτοιου επιπέδου, πολύ λεπτομερή ενημέρωση για το τι θες και φυσικά ποιότητα τρίχας και δότριας. Συν να σαι έτοιμος για touch up. Σωστά;
Αν σε ενδιαφερει η ελαχιστοποιηση του ρισκου νομιζω αναγκαστικα πρεπει να αφησεις στην ακρη τις προσωπικες σου επιθυμιες ειτε αυτες ειναι πχ φυσικη ή πυκνη hairline. Δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα, το λεω με αφορμη αυτα που ειπες. Εφοσον εχεις επιλεξει να πας στους τοπ γιατρους δεν ξερω τι νοημα εχει να αρχισεις να διαπραγματευεσαι μαζι τους για διαφορα σεναρια που ενδεχομενως να ενεχουν και ρισκο. Με την λογικη παντα οτι δε θα πας στο μπακαλικο της γειτονιας σου.
 

Harris_G

Well-Known Member
Συμφωνώ. Αλλά το συγκεκριμένο όπως κ κάποια άλλα, με έχουν ψαρώσει άσχημα.

Έχεις ένα δίκιο εδώ σε κάποια περιστατικά,αλλά να μας πει ποιόν συνιστάς εσύ?
Πέρα από τον μακαρίτη τον Αρμάνι.;)
Lorenzo. Στην Αθηνα ομως, κανει πιο καλες hairline εδω. τον εμπνεουν του Αιγαιου τα blues...
 

Xristos87

Well-Known Member
Το θέμα είναι ότι πολλές φορές βλέπουμε και αποτελέσματα απο τοπ επιπέδου γιατρούς που πραγματικά απογοητεύουν.
Αυτο ακριβως. Κρινεις εξιδιων τα αλλωτρια, κρινεις με βαση τα οσα πενιχρα γνωριζεις τα οσα επιδερμικα γνωριζεις. Ποιος τοπ γιατρος θελει ενα κακο ή εστω μετριο αποτελεσμα; Ο καθενας κανει οτι καλυτερο μπορει κ περιμενεις οτι καλυτερο μπορει συμφωνα με αυτα π εχει καταφερει ως τωρα. Αρα μηπως παιζει οτι υπαρχουν κ μεταβλητες στη μμ π δεν μπορουμε να συμπεριλαβουμε στην κριση μας; οπως επισης στην αποθεραπεια ;;
 

Marios1982

Well-Known Member
Αν σε ενδιαφερει η ελαχιστοποιηση του ρισκου νομιζω αναγκαστικα πρεπει να αφησεις στην ακρη τις προσωπικες σου επιθυμιες ειτε αυτες ειναι πχ φυσικη ή πυκνη hairline. Δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα, το λεω με αφορμη αυτα που ειπες. Εφοσον εχεις επιλεξει να πας στους τοπ γιατρους δεν ξερω τι νοημα εχει να αρχισεις να διαπραγματευεσαι μαζι τους για διαφορα σεναρια που ενδεχομενως να ενεχουν και ρισκο. Με την λογικη παντα οτι δε θα πας στο μπακαλικο της γειτονιας σου.
Δηλαδή τι, πας κ λες, το αφήνω πάνω σου παίξε όπως γουσταρεις;;; Ότι νομίζεις καλύτερο;;;
 

dlazaros

Well-Known Member
Αν σε ενδιαφερει η ελαχιστοποιηση του ρισκου νομιζω αναγκαστικα πρεπει να αφησεις στην ακρη τις προσωπικες σου επιθυμιες ειτε αυτες ειναι πχ φυσικη ή πυκνη hairline. Δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα, το λεω με αφορμη αυτα που ειπες. Εφοσον εχεις επιλεξει να πας στους τοπ γιατρους δεν ξερω τι νοημα εχει να αρχισεις να διαπραγματευεσαι μαζι τους για διαφορα σεναρια που ενδεχομενως να ενεχουν και ρισκο. Με την λογικη παντα οτι δε θα πας στο μπακαλικο της γειτονιας σου.
Φίλε μου θα διαφωνήσω και εγω αλλά με επιχείρημα για να καταλάβεις οτι δεν είμαι εναντίον σου απλά εκφράζω άλλη γνώμη.
To consultation μιας ΜΜ είναι απο τα πιο σημαντικά πράγματα που χρειάζεται να γίνουν για μια επέμβαση όταν αυτή είναι μεταμόσχευση μαλλιών, ή είναι κούρεμα, πλαστική ή ράψιμο κουστουμιού. Είναι με λίγα λόγια το brief που δίνεις στον γιατρό για το τι θέλεις και πόσο. Αυτός μπορεί και πρέπει να σε κατευθύνει ανάλογα όταν εσύ θέλεις κούρεμα μέχρι τους ώμους ίσιο όταν έχεις μαλλιά σγουρά, όταν θέλεις την μύτη της σκάρλετ όταν είσαι μαύρη, και όταν θέλεις με μια συνεδρία και 2000€ να καλύψεις όλο το κεφάλι. Προσδοκίες και πραγματικότητα. Απλά κάποιοι δεν αποκαλύπτουν την πραγματικότητα για να μην χάσουν το μεροκάματο. Αυτοί πρέπει να αποφεύγονται και για αυτό είμαστε εδώ για να ανταλάσσουμε απόψεις και να μαθαίνουμε ακόμα και όταν υπάρχουν αυτάρεσκοι γιατροί που μιλάνε μόνοι τους για τα μεγαλεία τους αντι να τα λένε οι άλλοι για αυτούς που έχει και το περισσότερο νόημα...
 

gubi_gubi

Member
Φίλε μου θα διαφωνήσω και εγω αλλά με επιχείρημα για να καταλάβεις οτι δεν είμαι εναντίον σου απλά εκφράζω άλλη γνώμη.
To consultation μιας ΜΜ είναι απο τα πιο σημαντικά πράγματα που χρειάζεται να γίνουν για μια επέμβαση όταν αυτή είναι μεταμόσχευση μαλλιών, ή είναι κούρεμα, πλαστική ή ράψιμο κουστουμιού. Είναι με λίγα λόγια το brief που δίνεις στον γιατρό για το τι θέλεις και πόσο. Αυτός μπορεί και πρέπει να σε κατευθύνει ανάλογα όταν εσύ θέλεις κούρεμα μέχρι τους ώμους ίσιο όταν έχεις μαλλιά σγουρά, όταν θέλεις την μύτη της σκάρλετ όταν είσαι μαύρη, και όταν θέλεις με μια συνεδρία και 2000€ να καλύψεις όλο το κεφάλι. Προσδοκίες και πραγματικότητα. Απλά κάποιοι δεν αποκαλύπτουν την πραγματικότητα για να μην χάσουν το μεροκάματο. Αυτοί πρέπει να αποφεύγονται και για αυτό είμαστε εδώ για να ανταλάσσουμε απόψεις και να μαθαίνουμε ακόμα και όταν υπάρχουν αυτάρεσκοι γιατροί που μιλάνε μόνοι τους για τα μεγαλεία τους αντι να τα λένε οι άλλοι για αυτούς που έχει και το περισσότερο νόημα...
Εννοειται πως οταν πηγαινεις στον καθε γιατρο θα πηγαινεις και διαβασμενος, γι αυτο ειμαστε εδω μεσα για να μαθαινουμε απο τα λαθη και να βοηθαμε ο ενας τον αλλο. Θα εξηγησω τι εννοουσα παραπανω: αν καποιος παει στον Lorenzo με NW7 και εχει μια δοτρια της ταξης των 4.5κ και του πει "αρχηγε μου θελω να μου κανεις το κεφαλι μου μοκετα και hairline μεχρι το φρυδι" δε θα τον παρει με τις πετρες? Ή εστω οτι πας για πλαστικη στην μυτη και ζητας απο το γιατρο γαλλικη μυτη ενω αυτο δεν ταιριαζει καθολου στα χαρακτηριστικα σου δε θα πρεπει να σου πει "ωπα φιλε αυτο δεν γινεται γιατι μετα θα εισαι για το τσιρκο"? Αυτο εννοω οτι πρεπει να αφησεις στην ακρη προσωπικες προσδοκιες. Οταν πας στον Lorenzo που εχει χειρουργησει χιλιαδες κεφαλια δεν πρεπει να λαβεις πολυ σοβαρα τη γνωμη του αν σου πει οτι αυτο που θες δεν ειναι εφικτο, σε αντιθεση με καποιον γιατρο που σου λεει ναι σε ολα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Εννοειται πως οταν πηγαινεις στον καθε γιατρο θα πηγαινεις και διαβασμενος, γι αυτο ειμαστε εδω μεσα για να μαθαινουμε απο τα λαθη και να βοηθαμε ο ενας τον αλλο. Θα εξηγησω τι εννοουσα παραπανω: αν καποιος παει στον Lorenzo με NW7 και εχει μια δοτρια της ταξης των 4.5κ και του πει "αρχηγε μου θελω να μου κανεις το κεφαλι μου μοκετα και hairline μεχρι το φρυδι" δε θα τον παρει με τις πετρες? Ή εστω οτι πας για πλαστικη στην μυτη και ζητας απο το γιατρο γαλλικη μυτη ενω αυτο δεν ταιριαζει καθολου στα χαρακτηριστικα σου δε θα πρεπει να σου πει "ωπα φιλε αυτο δεν γινεται γιατι μετα θα εισαι για το τσιρκο"? Αυτο εννοω οτι πρεπει να αφησεις στην ακρη προσωπικες προσδοκιες. Οταν πας στον Lorenzo που εχει χειρουργησει χιλιαδες κεφαλια δεν πρεπει να λαβεις πολυ σοβαρα τη γνωμη του αν σου πει οτι αυτο που θες δεν ειναι εφικτο, σε αντιθεση με καποιον γιατρο που σου λεει ναι σε ολα?
Συμφωνώ, το πρόβλημα είναι όταν ο γιατρός υποκύπτει στον πελάτη η ο πελάτης είναι κατηγορηματικός για το τι θέλει ακόμα και όταν δεν είναι το σωστό. Ο γιατρός επαγγελματίας είναι και σαν επιχειρηματίας δεν είναι πάντα εύκολο να "διώχνεις" πελάτες οπότε μιλάμε όπως σωστά είπες για εκπαίδευση του πελάτη όσον αφορά τις προσδοκίες γιατί όσον αφορά το γούστο... αυτό είναι προσωπική υπόθεση..
 

Marios1982

Well-Known Member
7 μήνες big 3 συν βιταμίνες. Στεγνό μαλλί. Θα βγάλω και με βρεγμένο. Έχουν πάει οι φωτό ήδη Ισπανία. Ακούω τη γνώμη των μελών.
 

Συνημμένα

  • C614719A-E5A3-4F0A-8F63-2FC57C8E1174.jpeg
    C614719A-E5A3-4F0A-8F63-2FC57C8E1174.jpeg
    2.5 MB · Προβολές: 44
  • 40AD42DC-5FD1-4491-BCB2-C3C6DFB93389.jpeg
    40AD42DC-5FD1-4491-BCB2-C3C6DFB93389.jpeg
    1.9 MB · Προβολές: 49
  • C498F184-25E5-4DC3-848C-82E2EB7E5246.jpeg
    C498F184-25E5-4DC3-848C-82E2EB7E5246.jpeg
    2.1 MB · Προβολές: 48
  • 69E0FE3C-A59A-436C-B0BF-96F5EF0122AC.jpeg
    69E0FE3C-A59A-436C-B0BF-96F5EF0122AC.jpeg
    2.3 MB · Προβολές: 48
  • F8882D91-1695-4B7D-A530-28937375E646.jpeg
    F8882D91-1695-4B7D-A530-28937375E646.jpeg
    1.1 MB · Προβολές: 38
  • A5AE9E40-5722-4532-8CF2-E26F316215B1.jpeg
    A5AE9E40-5722-4532-8CF2-E26F316215B1.jpeg
    2.5 MB · Προβολές: 36

ManCyprus87

Well-Known Member
Η φίνα για 7μηνο ζωντάνεψε καλά το crown σου, και φαίνεται να σου δυνάμωσε και τη δότρια.
Στη θέση σου θα έριχνα 3500 Α' ζώνη, με ένα συντηρητικό/mature χερλαιν με ύψος στα 7.5-7.75cm για να εξοικονομούσα και grafts.
Crown δεν θα ακουμπούσα καν, καθώς πιστεύω μέχρι το 12μηνο ίσως να σου το κλείσει και εντελώς η φίνα.
Ερωτηματικό μέχρι το 12μηνο πόσο μπορεί να κλείσει και το middle, ώστε να μην το ακουμπήσεις ούτε αυτό.
 

JimKan1

Well-Known Member
Η φίνα για 7μηνο ζωντάνεψε καλά το crown σου, και φαίνεται να σου δυνάμωσε και τη δότρια.
Στη θέση σου θα έριχνα 3500 Α' ζώνη, με ένα συντηρητικό/mature χερλαιν με ύψος στα 7.5-7.75cm για να εξοικονομούσα και grafts.
Crown δεν θα ακουμπούσα καν, καθώς πιστεύω μέχρι το 12μηνο ίσως να σου το κλείσει και εντελώς η φίνα.
Ερωτηματικό μέχρι το 12μηνο πόσο μπορεί να κλείσει και το middle, ώστε να μην το ακουμπήσεις ούτε αυτό.
@Marios1982 Οπως τα λεει ο φιλος, 3000-3500 Α ζωνη και hairline συντηρητικο στα 7,5. Crown δεν χρειαζεται μμ και για οσο θα παιρνεις φινα θα συνεχισει να μην χρειαζεται.
 

Marios1982

Well-Known Member
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Ναι έτσι πιστεύω κ εγώ, μου έχει σουλουπώσει crown, έχει βελτιώσει πολύ τα χαρακτηριστικά τρίχας αλλά και η δότρια. Το ερωτηματικό είναι το τι μπορεί να δωσει στους 12-16 μήνες και το δεύτερο ερωτηματικό, αν η ντουτα μπορεί να δώσει ακόμα περισσότερα. Ώστε μετά το καλοκαίρι του 23 να μπω.Υγ: α ζώνη με κροτάφους; Ναι 3.600 ήθελα να ζητήσω 1800 και 1800 δυο sessions.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ManCyprus87

Well-Known Member
Εγώ πιστεύω έχει να σου δώσει ακόμη μέχρι τους 12-15 μήνες, άμα στους 7 μήνες σου έδωσε αυτό.
Δώσε της χρόνο, και μετά κρίνε ανάλογα αν πρέπει να παίξεις και με την ντούτα, που νομίζω δε θα σου χρειαστεί, καθώς υπολογίζω μέχρι τους 15μήνες να έχεις ένα κεφάλι δύο καταστάσεων:
ξεκάθαρες γυμνές περιοχές στην Α' ζώνη στις οποίες θα μπεις με ΜΜ, και περιοχές με υγιειείς τρίχες που θα συντηρούνται με φίνα τα επόμενα χρόνια.
 

Marios1982

Well-Known Member
Εγώ πιστεύω έχει να σου δώσει ακόμη μέχρι τους 12-15 μήνες, άμα στους 7 μήνες σου έδωσε αυτό.
Δώσε της χρόνο, και μετά κρίνε ανάλογα αν πρέπει να παίξεις και με την ντούτα, που νομίζω δε θα σου χρειαστεί, καθώς υπολογίζω μέχρι τους 15μήνες να έχεις ένα κεφάλι δύο καταστάσεων:
ξεκάθαρες γυμνές περιοχές στην Α' ζώνη στις οποίες θα μπεις με ΜΜ, και περιοχές με υγιειείς τρίχες που θα συντηρούνται με φίνα τα επόμενα χρόνια.
Σωστό. Έτσι το βλέπω κ εγώ. Μακάρι να γίνει κ έτσι. Οπότε αν κατάλαβα καλά από την αισιοδοξία σου, υπάρχει ελπιδα ;;;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Από τη στιγμή που στο 7μηνο είσαι πολύ καλύτερα, δε βρίσκω λόγο να μην είσαι αισιόδοξος.
Πες μας όμως και τι θα σου πει ο Λορένζο, θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον.
 
Μπλουζα