ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ LORENZO

Marios1982

Well-Known Member
Χαιρετώ την παρέα! Είμαι αναγνώστης του φόρουμ πολλά χρόνια, αλλά δεν είχα γράψει ποτέ. Πιστέψτε με όμως το είχα ξεκοκοκκαλίσει! Ειδικά στο θέμα θεραπεία! Επειδή όμως πλέον δεν πάει άλλο, νομίζω η μεταμόσχευση είναι μονόδρομος. Νομίζω είμαι norwood 3 vertex, θα ανεβάσω φωτογραφίες να μου πείτε κ εσείς!

Έχοντας ψάξει εξονυχιστικά το φόρουμ και έχοντας διαβάσει τα πάντα τόσα χρόνια (να στε καλά οι δημιουργοί), θεώρησα πως ο Λορέντσο είναι μία ασφαλής επιλογή. Δε μου περισσεύουν λεφτά, ειδικά με αυτά που περνάμε, αλλά προτιμούσα να περιμένω αυτά τα χρόνια να μαζέψω κάτι και να πάω στην πιο safe επιλογή. Φοβάμαι πολύ το ρίσκο με τα μαλλιά, είμαι λίγο χέσ*ης, δεν ντρέπομαι να το πω!

Τα ερωτήματά μου είναι: 1) Να κοιτάξω για άλλο γιατρό στην Ισπανία? 2) Υπάρχει περίπτωση να μη βγει φυσική hairline? Καθώς ακόμα και ο Λορέντσο, καμιά φορά βλέπω τρίχες στη σειρά... Είναι θέμα συμφωνίας με τον ασθενή μήπως? Σχετικά με το πως θέλει τη hairline του? 3) Να ξεκινήσω μινιξοδίλη και φίνα πριν την επέμβαση (φίνα σίγουρα, γιατί υποχρεώνει ο γιατρός, για τη μινοξιδιλη περισσότερο ρωτάω. 4) Να κάνω μινοξιδίλη φίνα μετά τη μ.μ.? Βοηθάνε την περιοχή ή την αδυνατίζουν, εφόσον έχει προηγηθεί μ.μ.? Και για πόσο καιρό? Καθώς μετά από 1 χρόνο νομίζω δεν είναι και ότι ιδανικότερο...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες των παλιών αλλά και αυτών που έχουν κάνει μ.μ. ! Ακολουθούν φωτογραφίες και με στεγνό και με βρεγμένο μαλλί, φρεσκοκουρεμένο!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Marios1982

Well-Known Member
Με στεγνό μαλλί
 

Συνημμένα

  • IMG_8975.JPG
    IMG_8975.JPG
    541.5 KB · Προβολές: 226
  • IMG_8976.JPG
    IMG_8976.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 230
  • IMG_8977.JPG
    IMG_8977.JPG
    1.6 MB · Προβολές: 218
  • IMG_8987.JPG
    IMG_8987.JPG
    1.7 MB · Προβολές: 204

Marios1982

Well-Known Member
Και οι υπόλοιπες με στεγνό μαλλί
 

Συνημμένα

  • IMG_8978.JPG
    IMG_8978.JPG
    1.7 MB · Προβολές: 194
  • IMG_8979.JPG
    IMG_8979.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 199
  • IMG_8980.JPG
    IMG_8980.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 181
  • IMG_8981.JPG
    IMG_8981.JPG
    1.9 MB · Προβολές: 152
  • IMG_8982.JPG
    IMG_8982.JPG
    1.7 MB · Προβολές: 147
  • IMG_8983.JPG
    IMG_8983.JPG
    1.7 MB · Προβολές: 128
  • IMG_8984.JPG
    IMG_8984.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 153
  • IMG_8985.JPG
    IMG_8985.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 171
  • IMG_8986.JPG
    IMG_8986.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 161

kardinalios

Well-Known Member
Καλημέρα @Marios1982 . Έχω πολύ πρόσφατα ( 4 μήνες ) κάνει επέμβαση στον γιατρό που σε ενδιαφέρει . Λίγο πολύ μπορώ να σου απαντήσω εγώ και νομίζω και αρκετοί ακόμη από το φόρουμ σχετικά με τις ερωτήσεις σου . Όμως , εφόσον έχεις πάρει την απόφαση να δώσεις ένα τόσο μεγάλο χρηματικό ποσό και να πας σε έναν κορυφαίο γιατρό , μήπως θα ήταν προτιμότερο για σένα να μιλήσεις μαζί του για να σου απαντήσει σε όλα σου τα ερωτήματα ;
Διότι εμείς είμαστε ασθενείς . Μπορεί να έχουμε μια εμπειρία , να έχουμε διαβάσει αρκετες περιπτωσεις αλλά σίγουρα αυτό δεν μας κάνει γιατρούς . Ο Jose είναι εξαιρετικός και είμαι σίγουρος πως θα σε καλυψει πλήρως σε όλα τα θέματα που παρουσιάζεις . Επίσης , κάνοντας το απαραιτητο consultation θα σε ενημερώσει και για τις πιθανές φαρμακευτικές αγωγές .
 

Marios1982

Well-Known Member
Και εδώ είναι με βρεγμένα μαλλιά! Ακούω γνώμες! Πρώτα το consulting από το φόρουμ και μετά από τον Λορέντσο χαχα!
 

Συνημμένα

  • IMG_9160.JPG
    IMG_9160.JPG
    1.6 MB · Προβολές: 136
  • IMG_9154.JPG
    IMG_9154.JPG
    1.6 MB · Προβολές: 114
  • IMG_9155.JPG
    IMG_9155.JPG
    1.7 MB · Προβολές: 94
  • IMG_9156.JPG
    IMG_9156.JPG
    1.7 MB · Προβολές: 98
  • IMG_9157.JPG
    IMG_9157.JPG
    1.7 MB · Προβολές: 83
  • IMG_9158.JPG
    IMG_9158.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 70
  • IMG_9159.JPG
    IMG_9159.JPG
    1.5 MB · Προβολές: 67
  • IMG_9161.JPG
    IMG_9161.JPG
    523.9 KB · Προβολές: 75
  • IMG_9162.JPG
    IMG_9162.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 74
  • IMG_9163.JPG
    IMG_9163.JPG
    1.6 MB · Προβολές: 89

Marios1982

Well-Known Member
Καλημέρα @Marios1982 . Έχω πολύ πρόσφατα ( 4 μήνες ) κάνει επέμβαση στον γιατρό που σε ενδιαφέρει . Λίγο πολύ μπορώ να σου απαντήσω εγώ και νομίζω και αρκετοί ακόμη από το φόρουμ σχετικά με τις ερωτήσεις σου . Όμως , εφόσον έχεις πάρει την απόφαση να δώσεις ένα τόσο μεγάλο χρηματικό ποσό και να πας σε έναν κορυφαίο γιατρό , μήπως θα ήταν προτιμότερο για σένα να μιλήσεις μαζί του για να σου απαντήσει σε όλα σου τα ερωτήματα ;
Διότι εμείς είμαστε ασθενείς . Μπορεί να έχουμε μια εμπειρία , να έχουμε διαβάσει αρκετες περιπτωσεις αλλά σίγουρα αυτό δεν μας κάνει γιατρούς . Ο Jose είναι εξαιρετικός και είμαι σίγουρος πως θα σε καλυψει πλήρως σε όλα τα θέματα που παρουσιάζεις . Επίσης , κάνοντας το απαραιτητο consultation θα σε ενημερώσει και για τις πιθανές φαρμακευτικές αγωγές .

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Καλά εννοείται! Αλλά μετά από τόσα χρόνια διαβάζοντας το φόρουμ, ήθελα πρώτα να το μοιραστώ με την παρέα και τους ανθρώπους που έχουν κάνει ήδη μ.μ. και μετά να γράψω και στον γιατρό! Επίσης με την ευκαιρία, να πάρω και κάποιες γνώμες σχετικά με τις τιμές, καθώς μπαίνουμε σε βαθειά κρίση παγκοσμίως και έχω μία ελπίδα μήπως επηρέαζε λίγο τις τιμές προς τα κάτω...
 

Marios1982

Well-Known Member
Επίσης, κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Είμαι 38 και με σχετικά σταθεροποίηση τριχόπτωσης. Ένα μεγάλο μπαμ έκανα περίπου στα 21... Μετά σταθεροποίηση... Και με κάποια μικρότερα μπαμ στα τέλη 20 και μετά στα μέσα 30. Δηλαδή δεν έκανα μπαμ, πέρα απόταν ημουν πιτσιρικάς. Αργή και σταθερή τριχόπτωση... ανά κάποια χρόνια.. Θεωρώ (και απότι βλέπω από τον πατέρα μου) ότι άντε να ανοίξω λίγο ακόμα... Είναι νομίζω καλή ηλικία για μ.μ. γιατί η τριχόπτωση έχει σταθεροποιηθεί πολύ. Γνώμη μου πάντα, αν κάποιος δεν το ασπάζεται να μου πει!
 

Harris_G

Well-Known Member
Τριχες στη σειρα αποκλειεται να ειδες, απλα σε καποια πολυ μεγαλα cases που τα γεμιζει με τη γνωστη στρατηγικη 2 και 3 βηματων, αναγκαστικα καποιες hairline ειναι πιο αραιες. Υπαρχουν και αλλοι τοπ στην Ισπανια και ειναι κατα καποιο τροπο "παιδια του Lorenzo" (πχ De Freitas, Vila, Ηeinicke και Bruno Pinto στην Πορτογαλια) αλλα επειδη εχουν πιο χαμηλες τιμες οι αναμονες ειναι τεραστιες. Σκεψου οτι ολες οι κλινικες σταματησαν λογω covid και ολα τα χειρουργεια θα πανε μπροστα και θα μεγαλωσει ακομα περισσοτερο η αναμονη.
 

tol

Well-Known Member
Επίσης, κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Είμαι 38 και με σχετικά σταθεροποίηση τριχόπτωσης. Ένα μεγάλο μπαμ έκανα περίπου στα 21... Μετά σταθεροποίηση... Και με κάποια μικρότερα μπαμ στα τέλη 20 και μετά στα μέσα 30. Δηλαδή δεν έκανα μπαμ, πέρα απόταν ημουν πιτσιρικάς. Αργή και σταθερή τριχόπτωση... ανά κάποια χρόνια.. Θεωρώ (και απότι βλέπω από τον πατέρα μου) ότι άντε να ανοίξω λίγο ακόμα... Είναι νομίζω καλή ηλικία για μ.μ. γιατί η τριχόπτωση έχει σταθεροποιηθεί πολύ. Γνώμη μου πάντα, αν κάποιος δεν το ασπάζεται να μου πει!
Φιλε Μαριε, ας ξεκινησω απο τα αρνητικα...δεν εισαι norwood 3 vertex...αλλά λιγο πιο πανω...μαλλον norwood 4.

Βεβαια, αυτο δεν εχει ιδιαιτερη σημασια, αφου (παμε στα θετικα τωρα) η δοτρια σου δειχνει να ειναι σε αρκετα καλη κατασταση και η ηλικια σου ειναι επισης καλη.

Αναντιρρητα η επιλογη "Λορεντζο" ειναι πολυ καλη κρινοντας απο τα αποτελεσματα που παρουσιαζει.

Ωστοσο, προσωπικη ταπεινη συμβουλη ειναι η εξης...Φαινεσαι αποφασισμενος, οπως ο ιδιος γραφεις, να ακολουθησεις τη θεραπεια με φιναστεριδη, την οποια "επιβαλλει" ο γιατρος. Επομενως, γιατι δεν την ξεκινας,τουλαχιστον ενα χρονο, πριν την επικειμενη μεταμοσχευση;

Στη θεση σου θα εδινα μια ευκαιρια στη φιναστεριδη, προτου διαβω το κατωφλι των μεταμοσχευσεων. Εξ ιδιας πειρας θεωρω οτι, ακομη και αν δεν υπαρξει επανεκφυση τριχων, θα ενδυναμωθουν οι ηδη αδυναμες τριχες στη ληπτρια. Αυτο θα βοηθησει σημαντικα και επικουρικα τη μελλοντικη επεμβαση.

Μη βιαστεις, λοιπον, να προχωρησεις σε μμ. Στειλε, βεβαια, φωτογραφικο υλικο στο γιατρο (θα προτεινα και σε 2-3 αλλους κορυφαιους), ωστε να παρεις πιο εμπεριστατωμενες γνωμες.

Κυριως ομως ξεκινα αμεσα τη ληψη φιναστεριδης και παρακολουθησε την εξελιξη σε βαθος χρονου. Ισως εκπλαγεις ευχαριστα απο τα αποτελεσματα.

Ευχομαι, φιλε Μαριε, καλη συνεχεια και να μπορεσεις να προβεις στην καλυτερη δυνατη επιλογη/αποφαση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Marios1982

Well-Known Member
Φιλε Μαριε, ας ξεκινησω απο τα αρνητικα...δεν εισαι norwood 3 vertex...αλλά λιγο πιο πανω...μαλλον norwood 4.

Βεβαια, αυτο δεν εχει ιδιαιτερη σημασια, αφου (παμε στα θετικα τωρα) η δοτρια σου δειχνει να ειναι σε αρκετα καλη κατασταση και η ηλικια σου ειναι επισης καλη.

Αναντιρρητα η επιλογη "Λορεντζο" ειναι πολυ καλη κρινοντας απο τα αποτελεσματα που παρουσιαζει.

Ωστοσο, προσωπικη ταπεινη συμβουλη ειναι η εξης...Φαινεσαι αποφασισμενος, οπως ο ιδιος γραφεις, να ακολουθησεις τη θεραπεια με φιναστεριδη, την οποια "επιβαλλει" ο γιατρος. Επομενως, γιατι δεν την ξεκινας,τουλαχιστον ενα χρονο, πριν την επικειμενη μεταμοσχευση;

Στη θεση σου θα εδινα μια ευκαιρια στη φιναστεριδη, προτου διαβω το κατωφλι των μεταμοσχευσεων. Εξ ιδιας πειρας θεωρω οτι, ακομη και αν δεν υπαρξει επανεκφυση τριχων, θα ενδυναμωθουν οι ηδη αδυναμες τριχες στη ληπτρια. Αυτο θα βοηθησει σημαντικα και επικουρικα τη μελλοντικη επεμβαση.

Μη βιαστεις, λοιπον, να προχωρησεις σε μμ. Στειλε, βεβαια, φωτογραφικο υλικο στο γιατρο (θα προτεινα και σε 2-3 αλλους κορυφαιους), ωστε να παρεις πιο εμπεριστατωμενες γνωμες.

Κυριως ομως ξεκινα αμεσα τη ληψη φιναστεριδης και παρακολουθησε την εξελιξη σε βαθος χρονου. Ισως εκπλαγεις ευχαριστα απο τα αποτελεσματα.

Ευχομαι, φιλε Μαριε, καλη συνεχεια και να μπορεσεις να προβεις στην καλυτερη δυνατη επιλογη/αποφαση.

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση. Βασικά το σκεπτικό μου ήταν το εξής: Στέλνω πρώτα στην παρέα, να πάρω γνώμες ή να μάθω κάτι που μου διαφεύγει. Σε δεύτερη φάση, από επόμενη εβδομάδα να στείλω της φωτογραφίες στον Λορέντσο και φυσικά και σε κάποιους τοπ ακόμα. Είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις, ακόμα και πέρα από τον Ατλαντικό! Όποιος ξέρει κάτι ας πει!

Ναι, είχα σκοπό να ξεκινήσω θεραπεία, αλλά πριν το κάνω, θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι δε θα κάνει κακό στη μεταμόσχευση, πχ. λάθος διάγνωση ή να κρατήσει τρίχες που ήταν να πέσουν αλλά μεταμοσχεύθηκαν, στην ουσία θα ήθελα να το σιγουρευτώ, φυσικά και θα κάνω. Σχετικά με τη θεραπεία, χωρίς να θέλω να βγω off topic (μιλάω συνδυαστικά με μ.μ.), αλλά αν έχετε να προτείνετε κάτι (τουμπανέιρο όμως) να το προτείνετε. Πιστευω φίνα, μινοξιδιλη, σαμπουαν χωρις ψευδάργυρο (παρότι αγαπάω το επικριν) και νομίζω και άλλο ένα χάπι, δε θυμάμαι πως το λένε.

με το norwood 4 μου έκοψες λίγο τα φτερά να σου πω την αλήθεια.. τόσο πολύ είναι?... :( Πίστευα να καθαρίσω με 3.000 grafts. Πως το βλέπετε παιδιά?
 

Marios1982

Well-Known Member
Τριχες στη σειρα αποκλειεται να ειδες, απλα σε καποια πολυ μεγαλα cases που τα γεμιζει με τη γνωστη στρατηγικη 2 και 3 βηματων, αναγκαστικα καποιες hairline ειναι πιο αραιες. Υπαρχουν και αλλοι τοπ στην Ισπανια και ειναι κατα καποιο τροπο "παιδια του Lorenzo" (πχ De Freitas, Vila, Ηeinicke και Bruno Pinto στην Πορτογαλια) αλλα επειδη εχουν πιο χαμηλες τιμες οι αναμονες ειναι τεραστιες. Σκεψου οτι ολες οι κλινικες σταματησαν λογω covid και ολα τα χειρουργεια θα πανε μπροστα και θα μεγαλωσει ακομα περισσοτερο η αναμονη.

Δεν παίζει και το σενάριο να ακυρωθούν sessions λόγω της κρίσης? Είσαι σίγουρος ότι θα μεγαλώσει η αναμονή? Το μόνο που με προβληματίζει σχετικά με τους άλλους γιατρούς, τους πιο νέους, είναι πως είναι πιο ταυλωμένοι... να δείξουν αποτελέσματα. Ο Λορέντσο είναι τόσα χρόνια, δεν έχει να αποδείξει κάτι.. οπότε το μόνο που με φοβίζει είναι μην το δει σαν ένα ακόμα session και ως εκεί. Δηλάδη όχι κάποια ιδιαίτερη προσοχή, ειδικά στη hairline, απλά το default treatment που κάνει σε όλους. Μπορεί και να είναι ιδέα μου, απλά γράφω ότι σκέφτομαι και ότι νιώθω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
Δεν παίζει και το σενάριο να ακυρωθούν sessions λόγω της κρίσης? Είσαι σίγουρος ότι θα μεγαλώσει η αναμονή? Το μόνο που με προβληματίζει σχετικά με τους άλλους γιατρούς, τους πιο νέους, είναι πως είναι πιο ταυλωμένοι... να δείξουν αποτελέσματα. Ο Λορέντσο είναι τόσα χρόνια, δεν έχει αν αποδείξει κάτι.. οπότε το μόνο που με φοβίζει είναι μην το δει σαν ένα ακόμα session και ως εκεί. Δηλάδη όχι κάποια ιδιαίτερη προσοχή, ειδικά στη hairline, απλά το default treatment που κάνει σε όλους. Μπορεί και να είναι ιδέα μου, απλά γράφω ότι σκέφτομαι και ότι νιώθω.
Μα φτασμενοι ειναι και αυτοι που σου λεω (στο ισπανικο φορουμ εχουν παμπολλα αποτελεσματα) απλα ο Lorenzo ειναι "θρυλος". Αυτοι που σου λεω εχουν το πλεονεκτημα οτι ειναι πανω κατω 40ρηδες, ειναι δλδ σε καλυτερη ηλικια για να εκτελεσουν μια επεμβαση απ'οτι ο Lorenzo. Η θεωρια λεει οτι μετα απο καποια ηλικια και επειτα πεφτει η αποδοση του γιατρου (κουραση κλπ). Επειδη ρωτας αν υπαρχουν αλλοι στην Ισπανια δεν επιμενω να πας σε αυτους.

Ακολουθω στο ινστα σχεδον ολες αυτες τις κλινικες και εχουν αναστειλλει ολοι τη λειτουργια τους. Ως εκ τουτου, η αναμονη θα μετατεθει, λογικο. Αν πχ η κλινικη εκλεισε αρχες Μαρτιου και ανοιξει υποθετικα αρχες Ιουνιου πχ αυτος που ηταν να κανει αρχες Μαρτιου θα κανει Ιουνιο, αυτος που ηταν να κανει Απριλιο θα κανει Ιουλιο κοκ. Ακυρωσεις θεωρω οτι θα υπαρξουν μονο απο αυτους που θελουν να αποφυγουν επεμβαση εν μεσω καλοκαιριου και ζεστης. Τωρα ολα αυτα ειναι για τους 3-4 που αναφερω. Ο Lorenzo απ'οσο γνωριζω εχει κανα 4μηνο αναμονης οποτε ειναι πιο παλεψιμη επιλογη απο αυτη την αποψη. Επισης ο Lorenzo θα σε βαλει να παρεις φινα για ενα 6μηνο πριν σε βαλει χειρουργειο.

Οποτε συνοψιζουμε: αποφασισε αν προτιθεσαι να παρεις φιναστεριδη, αν καιγεσαι να την κανεις αμεσα, αν θες καλυτερη τιμη αλλα μεγαλυτερη αναμονη αν εμπιστευεσαι την μεγαλυτερη εμπειρια του Lorenzo εναντι του ηλικιακου "prime" των αλλων κλπ.
 

Marios1982

Well-Known Member
μαχαιριές τα ερωτήματα σου φίλε!!! Στην τελευταία σου παράγραφο αναφέρομαι.

Φίνα δεν εχω θέμα, έχω πάρει στο παρελθόν και ήμουν μια χαρά από στύση! Βέβαια ήμουν και μικρότερος, αλλά θα το παλέψω!

Σχετικά με την τελευταία παράγραφο, ποιός δε θέλει καλύτερη τιμή, αλλά η σιγουριά είναι που με καίει... Ειδικά η εμπειρία vs prime, δεν ξέρω τι να πω ειλικρινά... θα στείλω σε όλους πάντως, έτσι για τις γνώμες. Ήθελα να κάνω την επέμβαση Ιανουάριο-Φεβρουάριο 21. Δηλαδή ήμουν έτοιμος για τη φίνα, καθώς ξέρω θέλει 6 μήνες πριν. Επίσης το πάω λίγο πίσω και για το οικονομικό. Εσύ την εμπειρία του Λορέντσο vs το prime, πως τη βλέπεις? Θα ήθελα γνώμες από την παρέα... Γιατί το έχω πάρει απόφαση πραγματικά!
 

Marios1982

Well-Known Member
Το boost όμως, δε σημαίνει ότι όταν τη σταματήσω θα πέσει? Γενικότερα με αγχώνει το γεγονός ότι θα πρέπει μια ζωή να βάζω φάρμακο. Ήλπιζα με τη μ.μ. να τελειώσουν οι θεραπείες κάποια στιγμή. Δεν είναι έτσι? Θα πρέπει να συμβιβαστώ με αιώνια θεραπεία μετά τη μ.μ.?

Δηλαδή ρε παιδιά για πόσα grafts με κόβετε? Τόσο πολύ αραίωση έχω? Στα βιντεάκια στο youtube βλέπω πολύ καλά αποτελέσματα σε τρελά norwood.. Μου κάνατε την καρδιά περβόλι...
 

piros75

Well-Known Member
Το boost όμως, δε σημαίνει ότι όταν τη σταματήσω θα πέσει? Γενικότερα με αγχώνει το γεγονός ότι θα πρέπει μια ζωή να βάζω φάρμακο. Ήλπιζα με τη μ.μ. να τελειώσουν οι θεραπείες κάποια στιγμή. Δεν είναι έτσι? Θα πρέπει να συμβιβαστώ με αιώνια θεραπεία μετά τη μ.μ.?

Ναι αν την σταματήσεις, μετά από κάποιους μήνες θα αρχίσουν να πέφτουν μαζικά οι τρίχες τις οποίες κράταγε η θεραπεία.
 

Marios1982

Well-Known Member
Ναι αν την σταματήσεις, μετά από κάποιους μήνες θα αρχίσουν να πέφτουν μαζικά οι τρίχες τις οποίες κράταγε η θεραπεία.

Οπότε τι κερδίζω με τη θεραπεία? Το νόημα της μ.μ. δεν είναι ενα πιο μόνιμο αποτέλεσμα για να μην κάνεις κάθε τρεις κ λίγο θεραπείες?
 

dimitris50423

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε. Η επιλογή να κάνεις μεταμόσχευση είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις στην κατάσταση που βρίσκεσαι.
Ο τύπος της αραίωσης σου είναι ακριβώς όμως όπως ήταν το κεφάλι μου προ μεταμόσχευσης. Ακόμη και η δοτρια σου είναι όπως ήταν η δική μου. Φαίνεται αρκετά δυνατή.
Φινα δεν χρειάζεται να πάρεις καθόλου. Η περιοχή που πρέπει να μπούν τα μοσχευματα είναι άδεια από μαμά τρίχες. Δεν κινδυνεύεις από shockloss. Οι λίγες τριχουλες που έχεις μπροστά είναι άχρηστες και θα πέσουν σύντομα.
Hairline δεν έχεις καθόλου όπως ήμουν και εγώ και θα σχεδιαστεί από την αρχή. Crown δεν θα αγγίξεις καθόλου γιατί έχει πολύ μαλλί και θα γίνει ζημιά.
Καλό γέμισμα μπροστά με 2500-3000 μοσχευματα και με υψηλή φυτρωση και σωστό σχεδιασμό δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου. Θα χτενιζεις hairline και θα είσαι κομπλέ.
Ιδανική περίπτωση για μεγάλη αλλαγή. Τα πίσω μαλλιά θα δέσουν με τα μεταμοσχευμενα και θα δείξεις 10 χρόνια νεότερος.
Δες τη διαφορά που είχα για να καταλάβεις τι μπορείς να περιμένεις.
Είσαι πολύ εύκολη περίπτωση για τον Lorenz* και πιστεύω ότι θα σου προτείνει κοντά στα 3500 μοσχευματα.
Εγώ στη θέση σου θα έκανα ένα γέμισμα της περιοχής σε μια φθηνότερη κλινική και αν δεν σε κάλυψει ο σχεδιασμός και το αποτέλεσμα κάνε μια δεύτερη μετά από κανένα χρόνο στον πιο ακριβό όπου θα πληρώσεις κ πολύ λιγότερα χρήματα. Αν το έχεις αποφασίσει για εκεί και είσαι έτοιμος πήγαινε και σίγουρα θα πάρεις ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Καλή επιτυχία.
 
Μπλουζα